joi, 1 iulie 2010
presa "noastra" sportiva se 'nscrie la DDD
nu stiu cum sa fac sa aflu daca tzitzele si bucile zilnice car' se lafaie in paginile ziarelor de sport se vor putea viziona si in varianta 3D.
ca doar n'o sa ma apuc acuma sa cumpar (pentru primas data dupa ce a disparut "sportu' popular") singuru' ziar din evropa, ba, chiar din lume, car o sa aiva o editzie cu adincimi (gropi ale marianelor ?) de nepatruns far' de ochelari coloratzi.
adica, primu', singuru', car' de fapt, e doo, intimplator, si absolumente indepandente unu' de altu', "gazeta" tolontan-felicsista si pro-u' lu' sirbu, si taman joi, cin', de fapt, tolontanii anuntzasera c'or sa fie primii, da' vineri, ca p'orma pro-u' sa anuntze c'or sa scoata, ei, primii, joi, fortzindu'i si pe tolontani sa'si revizuiasca tot pentru joi, ca sa fie si ei tot primii, si toate astea facind, sanchi, abstractzie unii de altzii, parca ai'laltzi nici n'ar exista...
asta'i concurentza romaneasca, in toate domeniile, daca trage vreunu' o basina la si doo minute, apai fitzi siguri ca ceilaltzi, prevenitzi de "surse" de la "inamic", o sa'si puna ceasurile sa sune la fara un sfert ca sa fie ei primii din evropa, ba chiar din lume, car' trag vinturi in direct.
otevizarea programatica a tutulor domeniilor a reusit, dupa cum remarca si presedintele meu, 3D.
luni, 6 iulie 2009
basescu se caca pa ia de credibilitate; partidu' primarilor
mi'or fi mie antipatici mogulasii mioritici, plus excrescentzele lor singerinde, si pline de puroi, giurnalistii nostri 'ngiuratori de presa scrisa si vorbita, da' statu', ca mortu'n papusoi, a lu' basescu, din ultima vreme, pe tema de larga respiratzie intubata, cu perseverentza morbida, de ultravijilenta quasitotalitate a presii, recte, morcovu' 'nfipt in rectu' erect a lu' ministra ritzii, nu'i semn tocma' 'ncurajator pentru un nou mandat spre cotroceni.
cre' ca o sa'i reuseasca sa compromita, dintr'o singura lovitura, mai multe teme, institutzii si persoane.
temele sint, dupa umila'mi parere:
coana anticoruptzica;
promovarea femeii'n politichie;
----"---- tineretului taurin in aceeasi;
----"---- competentzelor;
----"---- competentzelor tinere si nelinistite;
confirmarea asertziunii ca totzi sint la fel;
or mai fi si altele.
institutziile afectate, tot dupa aceeasi parere, umila:
denea (dna), prin eventualitatea, foarte probabila, sa se dea neinceperea urmaririi penale, chiar daca "pe bune";
partidu' democrat liberal (pdl), ca partid anticoruptzie;
"institutzia" presedintelui basescu, cea foarte preocupata de criza si neinteresata de atit de prozaicele alegeri din toamna, cea intransingenta cu coruptzia din partide si alte natzionalitatzi conlocuitoare;
precis ca mai sint.
persoanele, fizice, afectate, de la stinga la dreapta numara:
totzi fraierii car' l'au sprijinit pa basescu, "dontologi" de presa de car' au facut misto mbadea si ai lui, sotzietate tzivila cu doo'j'doi'n frunte, mase, largi, populare.
precis ca mai sint si altzii.
si poa' o proa' ca ritzi asta sa produca asa un cataclism(a) ?
da !
joi, 25 iunie 2009
leantza sindrome
intr'o natzie 'n care de multe ori femeile se dovedira de multe ori mai barbate decit vajnicii clocitori ai oolelor personale...
dupa ce le dadura la tzurloaie cu vadita satisfactzie personajelor feminine de mare fortza musca si macovei, pe prima scotzind'o definitiv din peisaj, masculii feroce trecura si la caracuda !
o prinsera, iata, pe ritzi cu ratza'n gura, gustul singelui le 'ntuneca mintzile, si sfirteca cu voluptate prada ce le fu oferita dezinteresat. cine dracu' a mai vazut o gisca cu ratza'n gura ?