Se afișează postările cu eticheta antena 3. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta antena 3. Afișați toate postările

luni, 15 decembrie 2014

NASOL!
rezistentza prin coprocultura:
antena trei, ultima reduta!












bine ca nu s'a interzis, inca, antena trei, c'altfel io n'aflam ca niculae e finantzator la realitatea, si, parca, nu numai (dupa cum se vede din poze), nu amaritu ala de gusha.

daca se bat ticalosii intre ei, asta nu 'nseamna ca pluralitatea mijloacelor d'expresie care le stau la indemina nu ne mai ajuta si pe noi, din gind in gind, sa 'ntzelegem pe ce lume, sanchi, traim...



Sunt tot mai sigur că Udrea îl va trage după ea pe Băsescu, făcând dezvăluiri despre circuitul banilor în lumea politică. Îl consider în continuare șeful de stat care s-a întâmplat să aibă cel mai pozitiv impact de după Ferdinand. A fost mai curând norocul și talentul lui în a specula o conjunctură internațională favorabilă. Acestea fiind zise, voi saluta arestarea lui când va fi cerută de DNA, ca pe încă un pas înainte pentru societate. Ba chiar sunt cumva nerăbdător s-o văd și pe-asta.

miercuri, 2 aprilie 2014

cît de greu s'ajunge antibăsist?
foarte ușor!
băsescu difuzat,
aproape zilnic,
"in extenso",
timp de zeci de minute,
de posturile lu' ponta,
dovedindu'ne noo
că tare proști ne cred,
de parcă n'am fi,
dar stăm pe oo

hai ca 'ncep sa 'ntzeleg de ce d'alde ciuvica si dana grecu au privirile alea pierdute, de fiecare data cind ii surprind, atunci cind le survolez, pe mute, postu lor rau famat dar atit de bine cotat(!)(Y)(@)($)(%).

pai cum dracu sa nu'tzi plece mintea cu sorcova, dacă tu vezi ca prestezi d'amar de ani pe postu varanului si emisiunea'tzi este întreruptă ca sa'i facă loc diktatorului vrășmaș, care binevoiește sa s'adreseze popolului în interventzia lui aproape zilnica?

aseara, la 19,30, ca'n vremile "bune", de data asta transmis si-mul-tan pe nu mai putzin de 6 (sase!) canale, mai rau ca'n uzbechistan, inclusiv pe posturile, asa zis, inamice, antena3 si romunia-becali-tv, sa mai zica lumea ca coabitantzii nu sint intzelesi sa prosteasca lumea si s'acapareze piatza cu figurile lor carismatice, la moartea concurentzii, ca sa nu zic a nutzy, care n'o sa decedeze, harmacazoanca, nici macar odata cu cea a putzii.

s'au prins, in fine, si pedeleii, care, din pacate, prefera sa faca guritza mica, crezind c'asa n'o sa'i penetreze falusu prezidentzial pin' la rinichi, tot doar figuri periferice ca preda, cezar preda, referindu'se la asta, "cu subiect si predicat", tot aseara, pe digi, fapt care i'a enervat teribil p'unii basisti, ramasi, nu plecatzi, de pe blog de la theophyle.

vineri, 28 martie 2014

les fleurs
du mal,
cu ghiolbani pe val
si ghiatză la mal,
la EVEZEOA!



ce'mi place de silviu sergiu, marele taricenist pina la moarte de pe vremea in care noi eram mari basisti pina da coltzu!


si ce mila'mi e de mircea marian...

LONG LIVE TAPALAGA!



Scandalul Tapalaga - EVZ: Episodul 2 - Ce spun Udrea si Turcescu

     
Scandalul Tapalaga - EVZ: Episodul 2 - Ce spun Udrea si TurcescuFoto: Reporter Virtual
Deputatul PMP Elena Udrea intervine in scandalul din presa, iscat intre jurnalistii Dan Tapalaga de la Hotnews si Silviu Sergiu si Dan Andronic de la Evenimentul Zilei.
Pe contul personal de FacebookElena Udrea raspunde celor care o acuzau ca ar fi actionar la EVZ.

Astfel, deputatul il compara pe Dan Tapalaga cu Dan Voiculescu. "Nicio diferenta! De la Voiculescu, aflu ca am preluat Realitatea TV. De la Tapalaga, aflu ca detin Evenimentul Zilei", noteaza Elena Udrea.

Si Silviu Sergiu, redactor-sef adjunct al EVZ, i-a raspuns colegului sau de breasla.

"Nu stiu cine l-a investit pe D.T. sa fie farul calauzitor al breslei, lumina jurnalismului, supra-omul care imparte breasla in buni si rai. Sunt ziaristi mult mai talentati, mai cunoscuti, care nu au confiscat un asemenea rol. Nu cred ca a facut-o cineva. Cred ca s-a votat singur, dar nu cred ca e vot valabil, pentru ca nu s-a intrunit cvorumul.

Nu era D.T. cel care le-a scris pamfletarilor sa pastreze un ton decent in dezbatere? Nu ii reprosa el inclusiv lui Radu Banciu ca foloseste un limbaj nepotrivit? El era. Pai ce facusi, Dane? Ai uitat ce lectii ai predat recent? Sau chestiile astea se aplica doar altora?", a scris jurnalistul EVZ pe Facebook.

Silviu Sergiu a precizat ca, la fel ca Dan Andronic, se asteapta ca Tapalaga sa raspunda la intrebarea legata de modul in care il trateaza Hotnews pe Victor Ponta, "nu sa deturneze atentia publicului jignind".

"Formularile de tipul tin coada pe sus cred ca denota lipsa de educatie si nu merita replici lungi. Unei asemenea mitocanii ii raspund asa: mie mi-a cazut coada cand am reusit sa intru in ultimele etape ale evolutiei, asa cum a explicat-o Darwin. Gata. Am inchis subiectul. Il deschid daca D.T. continua cu mitocaniile...", a incheiat Silviu Sergiu.

Tapalaga vs. Udrea

Nici postarea Elenei Udrea nu a ramas fara raspuns. Replica a venit in scurt timp de la jurnalistul de la Hotnews, Dan Tapalaga, tot pe reteaua de socializare.

"Foarte simpatica insistenta cu care se cere bagata in seama. Sa-i facem putin pe plac. Plus ceva intrari la Burci si la amicul Ghita. Ca sa nu ne facem ca nu vedem, se supara iar Andronic: )))", a replicat Tapalaga.

Turcescu: Sunt din ce in ce mai hotarat sa plec din "breasla" jurnalistilor la sfarsitul acestui an

In scandal a intervenit si jurnalistul B1 TV Robert Turcescu, al carui nume nu a fost mentionat deloc in actualul scandal. Turcescu insa a tinut sa precizeze ca se gandeste sa renunte la presa la sfarsitul acestui an.

"Am trait s-o vad si p-asta: Dan Tapalaga se cearta cu Silviu Sergiu, cu Dan Andronic si cu Mircea Marian. Sunt din ce in ce mai hotarat sa plec din 'breasla' jurnalistilor la sfarsitul acestui an. S-a dus dracu' meseria asta...", a scris Robert Turcescu, tot pe Facebook.

Scandal in presa - Marul discordiei: Da bani Elena Udrea la EVZ?

Din nou, replica a venit de la Dan Tapalaga. "Nu ma cert cu nimeni. Continui sa spun ce vad si ma ajuta colegii sa se auda cat mai tare. Ce am spus eu? O banalitate, ceva de domeniul evidentei. Ca Udrea e actionar la EVZ", a apreciat, tot pe Facebook, gazetarul.

"Ce sa fac daca am colegi pelicani si inghit pe nemestecate tot, scriu prostii inainte sa se gandeasca putin. Interesul meu era sa atrag atentia ca Udrea isi cumpara indulgente in presa si se comporta ca un actionar, nu doar la EVZ. Aia e jucaria ei preferata, unde i se inchina ode, interviuri - pres plus stiri dupa tot ce zice. Dar atentie mare: toate iesirile sale in presa beneficiaza, fara exceptie, de interlocutori amabili si prietenosi, sunt adevarate actiuni de PR. Gratis oare? Unde sunt vremurile cand era intrebata de presedintele Norvegiei?: ))

Ponta procedeaza la fel, merge doar acolo unde iese bine. E aproape un fenomen ca politicienii importanti sa evite presa independenta, atata cata mai este, obisnuiti cu prestatori de servicii. Este evident, sare in ochi, aranjamentele miros de la o posta. Din pacate, ai dreptate, bresla s-a cam stricat din punctul asta de vedere, rar mai vezi jurnalist care sa-si faca meseria onest, in numele interesului public. Trebuie, din cand in cand, sa atragem atentia opiniei publice, sa o avertizam ca nu-i ok. Poate publicului ii sacapa detaliile astea vizibile pt noi.

Asta am si reusit sa fac cu ajutorul colegilor Andronic, Silviu Sergiu, cu ajutorul tau si chiar a (sic!) dnei Udrea, carora nu pot decat sa le multumesc pentru ajutor. Fara ei nu reuseam sa fac subiectul degradarii presei atat de vizibil. Altfel, mult succes tuturor", conchide Tapalaga.

Silviu Sergiu: Tapalaga face acuzatii voalate, linsaje publice

Schimbul de replici nu s-a oprit insa aici. Silviu Sergiu, redactor sef adjunct al EVZ, a tinut sa-i raspunda lui Tapalaga, pe care il acuza ca face "acuzatii voalate, fara subiect si predicat, linsaje publice. Si Gadea spune acelasi lucru despre noi".

Jurnalistul mentioneaza ca 
salariile la EVZ sunt inghetate, 

reiterand ca scopul telefonului dat Elenei Udrea, in timpul emisiunii pe care o modereaza, era acela a "scoate informatii".

"Degradarea despre care vorbeste Dan s-a petrecut si la Hotnews, unde, probabil, sunt presiuni de tot felul. Stiu ca nici ei nu stau pe roze dpdv economic. Imi amintesc de vara lui 2012 cand Hotnews se chinuia sa ascunda stirile despre plagiatul lui Ponta, in plina evolutie. Le tinea cateva minute pe homepage si apoi disparea in neant. Comentam cu colegii mei aceasta situatie, dar nimeni nu si-a permis sa-l acuze pe D.T. ca e un 'prestator de servicii'. Am fi avut cu siguranta muuuuulte ocazii", continua Silviu Sergiu.

Acesta aminteste de un editorial recent al lui Tapalaga, despre faptul ca Victor Ponta aplica in Romania reteta idolului sau politic Tony Blair de atragere a voturilor din partea dreapta. "Recunosc ca mi s-a parut cam suspect de tonul folosit de Dan, pe care nu-l stiam adept al 'stilului pisicutz'. M-am gandit chiar ca a inmuiat tonul in fata PSD, dar nu mi-am permis sa imi exprim public o opinie", apreciaza jurnalistul EVZ.

"D.T. a fost mereu mult prea imbatat de propria persoana. Justificat sau nu, e treaba altora sa stabileasca asta. Daca e sa ma intrebati pe mine, Dan e un ziarist bun, dar nu cred ca are motive sa cada in narcisism. In plus e foarte greu sa te erijezi in liderul jurnalistilor independenti, atata vreme cat pozitiile sale pro- Monica Macovei denota idolatrie neconditionata. Nu zic ca Monica Macovei nu merita articole apreciative, dar nu cred ca e treaba unui ziarist independent sa-i scrie ode. Sabina Fati, Ioana Ene Dogioiu au reusit mereu sa pastreze echilibrul. D.T a fost intotdeauna iacobin", mentioneaza Silviu Sergiu.

Potrivit acestuia, Dan Tapalaga si-a cultivat in public imaginea de "jurnalist intransigent, lovind in alti colegi care nu-i impartasesc acest stil iacobin, acuzandu-i ca, de fapt, nu sunt onesti. Nu sunt onesti daca nu-si strivesc politicianul pe care-l au in fata".

" (...) Cred ca realizeza (Tapalaga - n. red.) ca valurile pe care le face servesc intereselor lui Ponta, Voiculescu, Antena 3. E suficient de inteligent sa o faca. Dar continua sa faca valuri. Nu cred ca o face deliberat", incheie jurnalistul EVZ.

De unde a pornit scandalul

Jurnalistul Dan Tapalaga a sustinut ca Elena Udrea ar fi unul dintre actionarii de la Evenimentul Zilei. Imediat dupa ce a facut aceasta afirmatie, Tapalaga a primit replici acide din partea lui Silviu Sergiu, redactor sef adjunct al EVZ, si de la Dan Andronic, cel care detine pachetul majoritar al acestui ziar.

Dan Tapalaga a sustinut ca, la B1 TV, in anumite emisiuni, exista un cerc inchis de invitati, care de fapt sunt legati de EVZ, unii fiind angajati, iar unii angajatori.

"EVZ a inceput sa faca sedinte de sumar cu actionarii in direct la B1: Udrea, Andronic, completati de Mircea Marian, Silviu Sergiu si Laura Ciobanu", a scris Tapalaga pe pagina sa de Facebook.

D.R. 





joi, 16 februarie 2012

o veste buna pentru
adversarii statului totalitar securist

nu stiu daca au constatat si "antenele" asta, da', pe mine, ultimele "masuri" luate de primul ministru MRU m'au mai linistit, pentru ca mi'am dat seama cu ce se ocupa el la SIE: era lasat sa numere agrafele de birou si sa tzina evidentza sugativelor "cu regim special"!

marți, 14 februarie 2012

scurtul drum de la "nea riciu"
la "cariciu"
* jurnal de campagnie *

ma vad obligat sa fac o pauza la andropauza pentru a'i atrage atentzia lu' banciu (fara stanescu) ca incepe sa devina la fel de nesarat, daca nu de'a dreptu' odios, precum mircea badea:


chiar daca mai simt si eu nevoia, uneori (cam totdeauna, na!), sa'i aplic cit'un plasture bine situat lu' mareshalu' martzial antenescu, cre' ca denominatzia abuziv atribuita de catre banciu (pe ce baza, el stie!), recte, aia de "carici pogonici" (fost "porumbacu", fost "crin - floare de mort", etc), e de un prost gust desavirsit, cu numic superioara alora atribuite de antenisti "chiorului".

banciule, mai bine ramineai la "nea riciu"!

joi, 26 ianuarie 2012

adrian sirbu, ai cuvintu'!

aud (de la banciu&stanescu!)  ca "haznaua3" are un succes nemaipomenit zilele astea, de cin' cu protestele (cu, sau fara, ghilimele), surclasind, pentru prima oara, pina si pro tv.

inca un motiv in plus pentru ca puterea actuala sa plece cit mai repide!

baietzi, daca nu exista alta cale, aducetzi'l pe copilu' minune 'napoi (nu de adrian nascase vorbesc acu', ca asta oricum "se 'ntoarce"), desi, sincer sa fiu, nu stiu daca l'atzi abandonat vreodata (ca nu ma mai uit nici la voi - decit daca vreau sa re-vaz, pentru a patrusutedoi'spea oara, imperiu' contraataca).

altfel, il lasatzi  pa felix sa se'mbogatzeasca si mai  mult, de data asta cit se poate de licit, ba, daca vede ca'i merge treaba, s'ar putea ca el sa'i dee idei lu' base sa se proclame principe, daca diktator nu se poa'.

luni, 4 iulie 2011

a fost invins banciu?
bushku "i'a ras" 
(gratis! sa nu zic "gratuit") 
si pe "razii" de noapte

dricaru' bushku  le'a pus piatra tombala si "razilor" , reconfirmindu'si, inc'o data, vocatzia.
urmeaza un nou episod din cursa nebuna in care (tot"ei") vor sa ne 'nvinga, mereu si mereu, acuma punindu'l pa banciu "sa se batza"  (in noroi?) cu mircea badea!

dupa ce i'a livrat la chee moguluilui cu mustatzi felicsiene televiziunea tabloid-politica, "echipa" s'a mutat la concorentza (cu incercarea ei disperata d'a recupera timpu' perdut cu facutu' da banet) pentru a incerca acelasi lucru, cu semn schimbat.

nenorocirea'i ca nu prea gasesc "artisti" 'ntr'ale scalimbaitului cum is aia de la antene (si la fel de lipsitzi de scru-pule), asa ca sint  nevoitzi sa apeleze la paleative, cum e si asta cu banciu.

dac'ar fi fo mai dasteptzi (si daca pretzu' ar fi fost  "corect") l'ar fi propus pa dinescu, ca asta'i obisnuit cu "invinsu"...

vineri, 11 martie 2011

relatari delaepicentru

nivelu' de genuntzii broastii al presii romune iese in relief, ca o buba purulenta p'o fatza proaspat pomadata, cu fiecare ocaziune in care se produc diverse nenorociri, si nu numa', locale or planetare. acuma, cin' cu cutremuru' din japonia, scuzatz cucufonismu', s'or repezit ca neshte shacali stirbi sp'e oricine le'ar putea livra "esclusivitatzi" de la fatza locului, ca doar mogulu' rumun n'o sa planteze nevar corespondentzi prop'ii in principalele capitale ale lumii, nu numai "trimisi" (or "ramasi") spetziali cu ocazia dezastrelor, ca doar practica, asemeni alora ce'si contempla buricu', o adinca implicare in i-realitatea interna, preferind sa finantzeze cu 'j de mii de ieuroi diversi "pareristi" de renume raional, pa sama beshinilor trase de diktatore.
asa se bucura si marius delaepicentru de o notorietate meritata din cu totu' alte motive decit pentru ca locuieste 'ntr'o zona apropiata de locu' cu pricina, fiind el "abordat" d'o sumedenie de ziarijdi ce'si "faceau doar meseria", de la botoanele tastaturii, din confortabelele biurouri puse la dispozitzie de "patronat", transpiratzi de emotzia d'a fi aproape, macar virtual, de gramada de cadavre.
l'au preluat, de altfel, si majoritatea ziarelor (nu stiu daca au si acordu' lui formal!) romunesti, ca nici astia nu "servesc" altceva.
in asteptarea unor dezastre autohtone, eventual insotzite de gramezi cit mai mari de cadavre, si inainte de a ma arunca eu insumi pe geam cu groaza de a trebui sa suport relatarile de la fatza locului ale presii romune, ii transmit lu' marius delaepicentru: MARIUS esti bun si fara cutremur!

marți, 26 octombrie 2010

un moise nesoviani

emisia oeconomica a lu' moise guran de pe a3 o fo singura de pe acel post pe car' am urmarit'o (doar de citeva ori, recunosc) fara sa'mi 'ntoarca stomacu' pe dos.

de cin' s'a mutat pe tvr2 n'am reusit sa'l vaz, da' am dat, tot p'in intermediu' blogului lui, de un site (al unui "voluntar" ?) care gazduieste inregistrari ale emisiunilor, ca am 'ntzeles ca pe siteu' teverist inca nu s'a reglementat traba.

e remarcabil la tipu' asta ca pe vremurile astea histerice nu tzine cu tot dinadinsu' sa'si aduca si el aportu'...

am "dat jos", mai jos, emisia desp'e ...ghitza


vineri, 10 septembrie 2010

omagiu pupinilor sinecuristi


se 'ntimpla din nou ?

intzeleg ca ziua de ieri a fost ziua curatzeniei la trusturile mogulitice, un' s'au perindat cohorte de slujbasi far' de simbrie, ca doara ei lucra, cu gura, din convingere democratzika, in apararea marelui om de cultura si arta sov (pentru ca Vantu, intamplator, este un mare intelectual) intemnitzat de satrapu' natzionale, fara mila, fara mile, in tentativa d'a ascunde popo'ului ca lui, popo'ului, ii chioraie metzele de foame din cauza salarelor si penziilor taiete.

diversiunea comunisto-securista, asta cu arestarea marelui mecena vintos, n'o sa reuseasca !

totzi noii "oameni de bine" vor iesi'n strada la o noo rebolutzie, la chemarea reincarnatzilor que ghevari, cu carticica rosie a lu' mao'n buzunari.

acuma, aparté 'ntrebind, cu ce'i mai nobila spalarea asta  in publik a cadavrului infractorului sov-ietic de catre  spuma gazetarimii rumune, in schimbu' unei grase remuneratziuni antedatate, decit o eventuala "limbutza" trasa conducaretzului statului in care traiesti, si car, intimplator, predica pe gura valorile in care crezi, fara sa ai certitudinea, sau pretentzia, freunei recompense ?

in primu' caz plata 'nainte, ca la curve, imi pare evidenta...



vineri, 9 iulie 2010

compunere, de serviciu, cernobîla, pentru progres...

http://voxpublica.realitatea.net/media/injurati-realitatea-tv-dar-continuati-sa-va-uitati-47955.html


Televiziunile de ştiri îşi au păcatele lor. Că editorii sunt degrabă vărsători de breaking news sau news alert, asta se ştie, dar e explicabil: România nu e în niciun caz o ţară normală, în care buletinele de ştiri să curgă fără news alerturi. Că televiziunile sar calul uneori, iar este ştiut: difuzarea în buclă a filmuleţului cu Traian Băsescu lovind copilul (nu cu pumnul!) a fost atât de exasperantă încât a avut efectul advers celui scontat.

Nu mai departe de zilele trecute, Antena 3 monta un filmuleţ cu “Băsescu la apă”, cu huiduieli adăugate din montaj, pentru care televiziunea şi-a luat pedeapsa de la CNA.Nici întrebarea pusă de un jurnalist, la inundaţii, lui Traian Băsescu, dacă s-a mai liniştit după ieşirile “nepotrivite” faţă de localnicii din Săuceşti, nu era altceva decât o provocare, într-adevăr. Totuşi, deşi a recunoscut-o ca atare, Traian Băsescu a căzut în capcană şi le-a cerut SPP-iştilor să ia presa din faţa lui.

Televiziunile de ştiri reuşesc, în ciuda a orice, să ofere un lucru remarcabil: să fie live, acolo unde se produce evenimentul. Să le ofere telespectatorilor, în mod nemijlocit, realitatea pură şi nedistorsionată, în direct. Indiferent de comentariile de după, l-aţi văzut pe Traian Băsescu live la inundaţii, i-aţi putut asculta cuvintele şi v-aţi putut lămuri prin propriul filtru de atitudinea sa faţă de sinistraţi. Ar fi fost de preferat doar un montaj la ştirile de seara, aşa cum oferă TVR? Sau ştirile laudative de la B1TV? Cu imaginile alese cu grijă şi ilustrate cu cele mai bune cadre? Nu cred că şi-ar dori cineva aşa ceva. Iar concurenţa dintre Realitatea şi Antena 3, în acest domeniu, al transmisiilor live, este unul din cele mai importante impulsuri pentru progres: cine ajunge primul la locul faptei, cine are cel mai bun unghi de filmare.

Majoritatea străinilor nu înţeleg de ce la noi în ţară există patru sau cinci televiziuni de ştiri (asta numărând şi TVR Info şi N24 şi Vox News). Dar, aşa cum spuneam, suntem o ţară specială, în care news alertul pândeşte după colţ. Dacă Realitatea TV a reuşit să fie pe locul trei la televiziuni generaliste în primul trimestru al anului, asta arată că, deşi mulţi înjură, şi mai mulţi se uită. Şi cred că, deşi mulţi spun că şi-ar dori să se închidă, ar rămâne cu un mare gol în programul de zi cu zi dacă nu ar mai avea cine să transmită spectacolul numit România, live.

joi, 25 martie 2010

batalia "oficinelor"


aseara, excitat neuro-psihiko-motorik de ultimele evenimente scapate "pe tzeava", m'am riscat sa poposesc ceva mai mult (in cele din urma cred c'a fost f'un sfert de hora) pe canalu' dejector, aripa stinga, a3.
am rezistat pin' a 'nceput sa'si faca laptopistu' numaru'.
era deja prea mult !
citisem in prealabil, ori in evz, un editorial despre cum il spala antenele pe voiculetz.
nu'mi venea a crede.
se poa' ?
si totusi, incredibilu' e la el acasa pe canalele de stire.
si stirea e mereu aceeasi.
adica tot aia cu basescu.
chiar am avut un acces de furie necontrolata cin' nefasta'mea, vrind sa fie si ea "racordata", s'a zgiit intr'un mod nepermis la stirile de pe a1, tocmai cin' astia dezgropasera o stire de prin 2005 cin' base il apostrofase pe decedatu' mile in legatura cu o relatare a acestuia din iraq de pe vremea rapitzilor.

nu se putea sa nu fie tot basescu de vina pentru moartea reporterului !

revenind la "esperentza" de pe a3, ma declar cu desavirsire shokat, daca se mai putea asa ceva, de evolutzia respopitului neoprotestant.

modera'i'as una'n freza de gide cam la fel cum modereaza el mizeria aia.

asa o stare de disconfort aproape fizic n'am mai simtzit demult. in vreme ce toata natzia, cu exceptzia baietzilor "de pe tzeava" a ramas inmarmurita de duhoarea ce razbate din d'acu' celebrele stenograme, astia, adica gidea, ciuvica, stan, plus mazare gust star, s'au coborit dincolo de granitzele de care'i credeam capabili, lasind iadu' razboiului rece la o distantza respectabila in urma.

cind s'a referit la mediile care au difuzat extrasele de perluci voiculetziene, gidele le'a numit "oficine", preluind pina si limbaju' din publicatziile securitatzii (saptamina & co) de pe vremuri.

acolo "oficina", "shopirlica", era europa libera.

daca hotnews, condusa, intzeleg, de dan tapalaga, este oficina portocalie, ca o arondatzi voi, din buda voastra, portocaliului, desi acolo apar si destule chestii care'i deranjaza intens pe pedelisti, cu cratima ori nu, atunci voi va plasatzi taman vicevercea, adica adinc, si fara nuantze, intratzi in rahatu' cacaniu pina peste cap.

pastrind echivalentza oficinelor din timpu' razboiului rece, voi nu sintetzi nici macar echivalentzii radio moskwa, ca si aia erau mai salubri decit sintetzi voi.

ca doar le era corespondent voluntir ion cristoiu tinar, pe linga celebrul kolea kureliuk din maritzeia mica

poate radio tirana !

sau radio phenian, dac'o fi existat asa ceva.

luni, 12 octombrie 2009

RADU PARASCHIVESCU: Vulgaria, o ţară fără leac


Radu Paraschivescu Luni, 12 Octombrie 2009


Niciodată nu-i destul. Unde există cinci troace pline cu lături e loc şi pentru a şasea.

Concurenţa nu inhibă, ci ambiţionează. Bine aţi venit în Vulgaria, ţara cu obiceiuri de tractir şi relief de vagin. Nu plângeţi după „Pact cu diavoliţa”, Oana Zăvoranu continuă pe alt post. Şi oricum, aveţi destule cârje ale consolării la îndemână: „Acces direct”, „Fata lui tata”, „Consilier de urgenţă” şi alte zece forme ale abjecţiei binecuvântate blând de CNA. Săptămâna trecută, a mai căzut o pereche de chiloţi. Adela Lupşe, fata care până nu de mult sfărâma telefoane între nuri şi le azvârlea fiindcă refuzau să sune, s-a lepădat de bikini în platou în timpul unui dans, pentru ca nu ştiu ce fante gelat să-i dăruiască un inel. În fine, alaltăieri publicul s-a reîntâlnit cu Mihai Bendeac, despre care un ziar anunţa că „se întoarce în televiziune cu stil”.

Ce înseamnă ultimele două cuvinte din fraza anterioară? Nimic altceva decât „În puii mei”, un titlu care încifrează o măscare onorată de aportul organului sexual masculin. Să nu uităm, în aceeaşi perioadă de detentă a subculturii, „Rătăciţi în Panama”, de la Kanal D, a fost rebotezat în regim de urgenţă, la colţ de stradă, devenind „Rătăciţi în pana mea”. Fapt greu de acceptat, nici în cazul emisiunii lui Mihai Bendeac CNA n-a avut altă reacţie decât somnolenţa paşnică. Probabil că apatia nu i se va destrăma nici dacă titlurile următoarelor emisiuni de divertisment vor fi o râgâială sau o flatulenţă. Am îndrăzneala să cred că nu va trece mult şi vom ajunge şi acolo. Deocamdată, „În puii mei” se străduieşte să preia reţeta din „Mondenii”. Ofensa e ocrotită de alibiul pamfletului, scălâmbăiala trece drept har sau inspiraţie. Antena 1 mizează pe cifre de audienţă superioare celor înregistrate de Prima TV, indiferentă la sacrificiul de prestigiu şi onoare al celor care fac show-ul.

Există câteva motive pentru care consider „În puii mei” un rateu. Unul e filtrul ideologic al spectacolului, care se simte de la o poştă. Nu cred că diriginţii politici ai Antenelor au intervenit asupra lui Mihai Bendeac. Cred, în schimb, că Bendeac a intrat singur în logica şi în convenţia unui post care şi-a propus să toace la nesfârşit figurile politice neagreate de şef. El a asistat la lecţiile de învăţământ politic care încep cu jurnalul, continuă cu „Ştirea zilei” şi se termină la „Sinteza zilei”, după care a tras concluziile şi s-a pus pe treabă.

Pe de altă parte, miza de rating a spectacolului a întunecat şi minţile lui Mihai Bendeac, şi pe ale lui Dan Mihăescu, principalul său textier. „În puii mei” trebuie să acopere locul lăsat liber de Divertis, care a plecat la Pro TV. În aceste condiţii, tandemul Bendeac-Mihăescu a decis că forma optimă de surmontare a handicapului e recursul la vulgaritate. Dezamăgirea crâncenă o reprezintă Dan Mihăescu, om care a colaborat cu Toma Caragiu pe vremuri, fără ca asta să-i micşoreze disponibilitatea pentru concesii vinovate. Textele scrise (şi) de el şi jucate de Bendeac & trupa ilustrează fidel cartea de vizită a Vulgariei. Poantele sunt grobiane, totul se petrece între cimitir, bordel şi Cotroceni, perdeaua aluziei nu mai acoperă nicio dejecţie. Ceea ce la „Mondenii” putea trece drept histrionism nepartizan, chiar dacă uneori deşucheat, e văzut la Antena 1 drept atac şi dezonorare a noţiunii de divertisment. Şi o ultimă observaţie. Mihai Bendeac se bazează mult prea mult pe talent. De ce spun asta? Fiindcă o bună parte din el era al lui Dragoş Stoica, al Mirelei Zeţa şi al Andreei Grămoşteanu.

miercuri, 8 iulie 2009

drum bun, cale, ferata, batuta, si cu banii luatzi

din diverse si imprevizibile motive ma vad nevoit sa ma transform intr'un adevarat exeget ciclic al operei lu' mircea badea, cel mai de succes razvratit confo(r)mist al momentului. in drumurile matinale dintre grupul generic numit sanitar si laditza de nisip a pisicii, ma lovesc si de frinturi din zicerile mai sus pomenitului, cind reusesc in sfirsit sa mai birui si io in greaua lupta ptr telecomanda pe care orice barbat serios o duce cu consoarta.
asa si azz... dupa o lunga, banuiesc, polologhie, despre defunctu' maical gecsan, care a avut si neste accente mai curind caracteristice rasei umane, nu androizilor cu stomacu plat, imprejurare care m'a facut sa mai zabovesc un pic pe canalu' respectiv, cum nu se 'ntimpla de obicei. a urmat ceea ce ie obiectu' emisiii respective, adeca o revista presii, 'nceputa cu, surprise, jurnaaaluuu' natzionaaal ! iar despre bani publici prapaditzi de, nu se putea alfel, pedelisti. mai precis de berceanu care a aruncat, zice, peste un bulion de ieuroi pa cursa gara da nord - otopeni; si da'i si 'nfiereaza, sa'i sara ochii den orbite si nu alta ! de sase luni trenurile circula goale, incasari egal cu zero, chestii, trestii...
nu m'am repezit fugutza sa cumpar respectiva fitzuica, plus cartzoiu' atasat, dindu'i satisfactzie astfel androidului spagatist, pen' a vedea cum sta ezact treaba, da' nu'mi putui alunga amintirea unei polemici din guvernarea trecuta. aia dintre fostu' ministru orban si fostu' premare videanu, primu' sustzinind varianta trenului a carui existentza o infierau intactzii, iar cel de'al doi'lea pe cea a metroului cu aceeasi destinatzie.
acuma, io nu'l cre' capabil pa berceanu ca, odata instalat la minister, fara un bujet aprobat, primu' lucru' pa care s'apuca sa'l faca e sa puna in practica proiectele predecesorului. ba', daca mi'amintesc io bine, chiar auzisem ca vrea sa'l opreasca.

da' poci sa'i zici unui slugoi la cel mai abject post de propaganda din tot emisferu', ca nu'i asa cum vrea el ?
da nu stiu cite ori pa zi, si'odata noaptea, cum nici uscatzica lui partanera n'are parte ?
pai nu poci, ba, daca te'ncarci si cu ienergia aia eminamente pozitiva cum numa' antenele o pot face, pleci la treaba cu creerii facutzi muci, gata sa pui mina pe par !

si nu te duci sa'i dai in cap lu' berceanu, orban, videanu, basescu, ca doar nu esti fraer, esti roman verde ! o faci cu primu' "cheferist" 'ntilnit in cale... si un' poa' sa 'ntilneasca un bucalestean nervos prima data un cheferist, dimineatza ?

pai la metro !

lucru cit pe ce sa se 'ntimple 'n dimineatza asta, pe la ora 8,30 trecute fix, la statzia dristor 1...
si probabil nu numai acolo !
ca nervosi ierau peste tot.

ps:
as fi foaaarte interesat daca cineva are curaju' sa faca un studiu sociologic asupra cresterii ratei infractzionalitatzii criminale, precum si a sinuciderilor, in rindul telespectatorilor voluntari, ori nu, ai lu' mircea badea !
ps2:
s'a aratat in final foarte scirbit de burtzile mioarei mantale !

camelia voiculescu cum arata, bre ? seamana cu carmen bruma ?