Se afișează postările cu eticheta reporter virtual. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta reporter virtual. Afișați toate postările

duminică, 28 aprilie 2013

niste penibili

Penibilul de la RTV. Cum se lasa jignit Traian Basescu si cerseste respect la televizor

Publicat de Laurentiu Ciocazanu pe: 27 aprilie, 2013 la 21:05 •

rtv1Dupa conferinta de presa de vineri seara, in care a multumit guvernelor Boc, Ungureanu si Ponta pentru ca au scos Romania la liman din situatia de criza economica profunda,presedintele Traian Basescu a intervenit in direct la Romania TV, in emisiunea Laurei Chiriac. In studiou se mai aflau, printre altii,Sorin Minea (in mijloc, in imagine), om de afaceri din indistria carnii, si Bogdan Chirieac, comentator permanent la Antena 3 si la Romania TV. Interventia lui Traian Basescu s-a vrut o reactie la atacurile din studiou la adresa politicii de austeritate a Palatului Cotroceni in acesti ultimi ani. La un moment dat, discutia a degenerat, iar presedintele a avut și o serie de schimburi de replici tăioase cu Bogdan Chirieac și cu șeful Romalimenta, Sorin Minea. “Sunt lucruri pe care nu pot să le cer, nici lui Chirieac şi nici domnului de la Agricultură, să le înţeleagă. Ei fac ce fac de câţiva ani buni: râd, nu pricep nimic şi încearcă să denigreze.Decât să denigraţi, mai bine le-aţi mulţumi românilor că şi dumneavoastră trăiţi tot de pe urma muncii lor, la fel cum trăiesc şi eu. Salariul meu este din munca românilor“, a fost reactia presedintelui fata de cele spuse pe post. Sorin Minea a replicat cu o lovitura sub centura: “Sunteti penibil”. Reactia lui Traian Basescu a fost neasteptat de umila, in raport cu jignirea pe care o suportase in direct: “Un preşedinte poate fi oricum: când serios, când penibil, depinde cum îl vede fiecare“. Ulterior insa, Traian Basescu a intrat intr-o “ciocnire” verbala cu Bogdan Chirieac, care-l intrebase pe presedinte de ce n-a recunoscut slabul bilant al guvernului Boc in materie de absorbtie a fondurilor europene. “Demonstraţi că n-aţi citit nimic. Este uşor să fii părelolog“, i-a răspuns Traian Băsescu. Iritat de răspunsul preşedintelui, Chirieac i-a replicat lui Traian Băsescu, dar decent, nu precum colegul sau de platou Sorin Minea: “Eu nu v-am jignit domnule preşedinte. M-aţi făcut părerolog”. La final, interventia lui Traian Basescu n-a schimbat nimic. Invitatii din studiou, si-au continuat criticile despre felul in care a gestionat presedintele criza economica, iar Sorin Minea a continuat sa comenteze cu aceeasi aroganta cu care ii raspunsese presedintelui prin replica “Sunteti penibil”. Se pune deci intrebarea la ce i-a folosit lui Traian Basescu sa sune din nou intr-o emisiune televizata in care invitatii din platou ii sunt ostili? Spera sa obtina mai mult respect din partea celor care oricum nu-l respecta din principiu? Spera sa-i convinga ca gresesc atunci cand nu recunosc meritele unei guvernari pe care n-au laudat-o niciodata? Spera sa-si normalizeze relatiile mediatice cu ei si alti adversari din presa, dupa ce a reusit acest lucru in politica, prin coabitarea cu Victor Ponta?Nu este pentru prima oara cand presedintele intervine telefonic in emisiuni si intra in coloziune cu unii dintre invitatii din platou. Cel mai elocvent exemplu este interventia televizata de la inceputul anului trecut, in care il avertiza pe Raed Arafat ca-si va pierde postul din minister daca se opune reformei in Sanatate. Rezultatul n-a fost nici atunci cel scontat. Mai mult, pe fondul nemultumirii sociale generalizate, reactiile televizate ale presedintelui au starnit spiritele celor mai inversunati adversari ai guvernarii, ceea ce a condus in final la protestele de strada din ianuarie 2012 si in cele din urma la caderea guvernului Boc.Si atunci, ca si ieri la RTV, Traian Basescu si-a iesit din pielea de presedinte si a imbracat haina tarnosita a omului de televiziune care, in Romania, poate spune orice, poate cobori nivelul discutiei la niveluri nepermise in tari cu pretentii, sau nu are de aparat nicio reputatie institutionala. Cu presedintele unei tari e insa altceva. El nu are de ce sa cerseasca respectul celor care-l critica sistematic, cu sau fara interes. Nu are de ce sa intre in dialog direct cu ei, daca tine la prestanta functie sale. Si nu are de ce sa le explice unor invitati in studiourile TV deciziile sale politice. Daca nu tine cont de aceste minime standarde de conduita publica, sa nu-l mai mire atunci cand un individ de la televizor il face “penibil”, in direct si la o ora de maxima audienta.

duminică, 28 martie 2010

mindrutzo-feromoni&norico-secretzii



asociatziile de protectzia masculilor cu gropitze'n obraji ar trebui sa se autosesizeze in cazu' schimbului necontrolat de feromoni si secretzii desfasurat pe parcursul ultimelor saptamini in cadrul unei asa zise emisiuni de divertisment.
modificarile survenite prin incrucisarea haotica in intoriorul supei pre-primordiale din dispozitivul jacuzzi a acidului dezoxiribonucleic eliberat prin spermatogeneza qvasi-di(sau tri)cotiledonata fotosensibiloasa, pot duce la compromiterea, pe viitor, a unor exemplare absolut reusite de masculi.
se pare ca asociatziile respective se codesc, inca, sa faca demersurile necesare, din cauza, nu datorita, faptului ca nu se stie precis care e, de fapt, exemplarul masculin ce trebuie protejat.