abea revenit dintr'o scurta vacancia prenatala și pregătit sufleteste să plec, tot spre cabana plăpumica, în cea prepascală de întîi mai muncitoresc, cît mai muncitoresc, nu preget să mă tot hlizesc interiour de halu în care decurge simphonia de primăvară a desăvîrsirii operii complete, cu cotor, a celui care ne'a fost baci, și ne mai este, încă, car' o reușit performantzia unika , p'in tentativa lui coabitativă, de foarte ștanga, de fărîmitzare a dreptzii noastre rupte'n figuri, pe cale de a deveni rupte si'n fundu curtzii 'mnealui din dealu cotroceniului, la care tartoru cată să'i aplice înc'un bazon, cu blazon albacazapados, mai mult peleu decit oss, să moara de necaz dujmanii lui, mru, neamtzu si eventual blaga cel lînos, primii, pentru tentativa de mișcare pas de deux populară care a reușit să fie chiar mai putzin alerta, în zvîcu ei initzial, "de la firu erbii", care seamănă a fi, mai ezact, "de la firu șteviii", decit mișcările mai sus amintitzilor foști pupili, care nici ele n'au fost foarte acerbe în dezlănțuirea lor fondatoare, iar blagianului pichinez mioritzic - ce să mai discutăm discutzii?! -
încearcă sa'i destructureze, homeopatic, partidutzu, fost "de suflet", întrecîndu'l, prin asta, pe însuși EL ÎNSUȘI, care avusese și el, cîndva, aceleași gînduri, asta ca pedeapsă supremă pentru că n'au fost ăia capabeli să fie, pină la capăt, lachei, și să
dukă - dudukă - romunia la chei, la cheiu pontului euclinic
pesedist, care privește superiour și exoftalmic la slănina năprasnicelor si nimicitoarelor laude primite peste bot
, strategico tacticos vernacular, de sa'i mearga fulgii, c'asa'i la romunica nu prea surprinzatoare, semnalizezi dreapta și
tzii pe stî
nga, sau cu stî
nga, dacă
stî
nga aduce boturi, cum remarcatără
ș'
unii giurnaliș
ti pe care nu sî
nt capabel să
'i numesc în
momentele astea de sărbătoare
pă
gî
nă
ce este pe cale să
pogoare peste tzeară
, că
cum, doamne iartă
'mă
, te mai potzi dedulci tu, diktator venerabel în
curs de parcurs de retragere la depo, din procentele cîrlanului cvadragenar și mitoman pe deasupra și pe de-de-supt decît lăudîndu'l, ceea ce ultimele, dar nu cele din urnă, sondări d'opinie nu 'ntîrziară să reveleze oportun, să nu'i piară chefu demi-urgului, s'aivă ghes să'i deteste mai cu spor pe incapabilii de pedeliotzi care n'au fost în stare să le fută cîntînd reforma la romuni, asa cum o face mereu - nu mru! - stînga noastră kaviar posesoarea retzetii infailibile de chinuit populu' fără ca ăsta să conștientizeze, iar, daca totusi conștientizează, să'i treacă repide.
o 'mbătrînit diktatoru???
imagine document în care unghiul din care se făcu photograpfia te poate face să crezi că preșu' o 'ncăruntzit, ceea ce ar fi inimaginabil pentru cel care'l acuza pă "căcăroa" că umblă cu cioara și păru boxite
cunoșteam prea bine limbaritza asta proverbială, egală cu gura care bate curu prezidentzial, batai de jeu ce
i'o năucit pîna și p'unii din ultimii argonautzi ai arcii perdute a basescianismului de pe bloguri, băgatzi, și ei, la pierderi colaterale, în goana asta terebilă după electoratu' uselist, cel avid și livid dup'atîta consens moș iliescist, care electorat mai curînd, pîna de curînd, l'ar fi vrut mort, mort de bat, pă diktatoru avid la avid trage, că cum n'ar mai destupa el șampăniile în noaptea d'anu nou, în peatza univeraslitătzii, ultima lui noapte de dragoste d'anu nou cu scaun tare sub fund.
lantzu și bilantzu slăbiciunilor i'o 'ncăerat p'unii cu altzii, fiecare dintre foștii sau încă actualii sprijinitori citind în cheie proprie mișcările de pișatu boului ale ginditorului confuz de pe linga hamandgia, citziva, mai razletzi, îndrăznind sa ghiceasca cine știe ce stratageme oatze care ar face useleu praf, prin separarea în partzile constitutive, parca asta nu s'ar produce și singura, legic si logic,
marius locic, fără ajutoare des interesate, cu opozitzie fragezita praf
usele in viziunea lu perjo
destramarea usele in viziunea mea,
cu uneltele lu perjo
reforma, in viziunea aceluiasi perjo,
ca tot vaz ca printre obiectivele anuntzate de
cam neconstitutzionala insailare popolara a diktatorului figureaza
aceleasi "revizuirea constitutziii",
"regionalizarea", de regiune, superior,
si, bine'ntzeles, "reforma sanatatzii", pretenii stie de ce,
pe care, cu avint comsomolist le pritocesc si useleii
cei mult laudatzi, si, vorba aia, unde lauda diktatoru, poa'
sa scuipe mult si fara spor (noroc ca n'o prea face)
asa zisa opozitzie de carton asphaltat
PS
daca basescu, zis diktatoru, tot insista cu esitu din criza,
'nseamna ca trebe s'o tai,
sa tai purceaua moarta din cotinetz;
nu stiu de ce tot insista domnu prezidete cu ieconomiku, c'am
'ntzeles ca partea iokonomika nu figureaza in paktu de coabitare,
figurind o atributzie esclusiva gubernamentala,
ceea ce ma 'ndeamna sa'mi reiterez ideea formulata cu alta ocazie
ca d'l prezidente, voluntir cum il stim,
este capabel sa'si asume si viitoarele taeri salariale, care deja se preconizeaza, jean boxeaza, in anumite sectoare, oare?
este c'aicea sefu nu mai apare încărunțit de grijile tzearii?
ce nuantzator o folosi?