Gelu Voican Voiculescu, fost vice-prim ministru in guvernul provizoriu Petre Roman, a dat statul roman in judecata si cere daune de 748.000 euro, sustinand ca a avut de suferit ca urmare a represiunilor la care a fost supus de fosta Securitate in perioada 1965 – 1989. El solicita 100.000 euro despagubiri pentru ca a fost exmatriculat din facultate, 408.000 euro pentru cele 408 zile petrecute in inchisoare si alti 240.000 euro pentru ca securistii l-au urmarit vreme de mai multi ani. Gelu Voican Voiculescu sustine varianta unei inscenari puse la cale de Securitate si astfel a fost arestat si condamnat, in 1985, la 11 luni inchisoare, sub acuzatia ca a falsificat niste deconturi si a facut trafic cu valuta.
Se afișează postările cu eticheta voican voiculescu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta voican voiculescu. Afișați toate postările
luni, 24 ianuarie 2011
probe de pragmatism la romun: dupa ce ne'a ucis Maretzu' Conducator, voiculescu (celalalt voiculescu!) vrea despagubiri!
Gelu Voican Voiculescu, fost vice-prim ministru in guvernul provizoriu Petre Roman, a dat statul roman in judecata si cere daune de 748.000 euro, sustinand ca a avut de suferit ca urmare a represiunilor la care a fost supus de fosta Securitate in perioada 1965 – 1989. El solicita 100.000 euro despagubiri pentru ca a fost exmatriculat din facultate, 408.000 euro pentru cele 408 zile petrecute in inchisoare si alti 240.000 euro pentru ca securistii l-au urmarit vreme de mai multi ani. Gelu Voican Voiculescu sustine varianta unei inscenari puse la cale de Securitate si astfel a fost arestat si condamnat, in 1985, la 11 luni inchisoare, sub acuzatia ca a falsificat niste deconturi si a facut trafic cu valuta.
Etichete:
voican voiculescu
marți, 9 martie 2010
'tu'i basca ma'sii de treaba, bai tavarisci ilici
asara'l auzi'i pa ilici la nasu !
vreme de multe minute a mestecat tone de rumegus pe cale telephonica, cu concluzia de final ca nu stie/nu cunoate/nici p'acolo n'a trecut.
nici n'avea cum, ca simplu director de editura ce se afla intimplator p'in preasma, insotzit de propriu'i sofer, ce (sa vezi chestie !) ajunse citeva zile mai tirziu ceva secretar de stat pe la nu's ce minister (am uitat cum il cheama pe tinerelu' cu par cretz ce'i statea alaturea in pozele de grupp(a)!)
bine'ntzeles m'a facut si pe mine personal prost, pen' ca si io'mi amintesc foarte bine momentele alea de decemvrie cin' tovii lu' ilici ne adusesera in asa hal incit ne doream noi insine interventzia trupelor sovietice pentru a asigura linistea tzarisoarii, si chiar am lacramat de bucurie cin' l'am auzit pe spikeru' marinescu (sau sa fi fost popescu ?) anuntzindu'ne solemn despre solicitarea "frontului".
foarte ciudat ca n'am mai vazut niciodata secventza aia repetata, nici macar in serialele alea (e)fluviu ale lu' tatulici, hossu longin, sau bilbiitu de cartianu de la adevaru'.
ca si alte secventze pe care n'am avut inspiratzia sa le inregistrez.
sau, ca tot il vad acu', tot la nasu, pe voican voiculescu, pozele publicate de fosta "tinerama" a lu' bax manush (redactor sef fiind actualu' "hanalist" bogdan teodorescu) in care voiculescu aparea alaturi de brucan, inainte de rebolutziunea emanatzilor, in niste filaje facute de securitate.
nici pe astea nu le'am mai vazut nicaieri in alta parte (si'mi pare rau c'am aruncat revistele alea, impreuna cu multe alte colectzii complete ce'mi aglomerasera toate ungherele).
azi zice boc c'ar desecretiza nu's ce docomente.
mira'm'as sa fie ceva foarte "tare".
pentru ca la noi "baetzii" s'au dovedit incredibil de "discretzi", si solidari, dovada vie fiind intimplarea'ntimplatoare ca nu apar, nici de'a dracu', macar imaginile filmate de securisti in noptzile rebolutziei, alea cu vitrine sparte (la timisoara, bucuresti si'n alte partzi), ce trebuiau sa fie difuzate pentru justificarea represiunii.
sau documentele despre infiltratzii de la europa libera (ma rog, astia or mai fi si azi in misiune, asa ca...).
nu pot sa uit seria de documentare de pe canalele straine prin intermediul carora am fost martori la procesu' de dezmembrare a yugoslaviei, inclusiv intilnirile dintre capeteniile de partid si de stat ce'au compus nucleele de conducere ale viitoarelor republici independente.
lucruri ce'ar fi fost la noi secretizate pentru un milion de ani !
asa incep sa'mi explic de ce statele respective arata, multe dintre ele, mai bine decit republika romanika, saraca, ce parca ea ar fi trecut prin razboaiele alea nimicitoare.
vreme de multe minute a mestecat tone de rumegus pe cale telephonica, cu concluzia de final ca nu stie/nu cunoate/nici p'acolo n'a trecut.
nici n'avea cum, ca simplu director de editura ce se afla intimplator p'in preasma, insotzit de propriu'i sofer, ce (sa vezi chestie !) ajunse citeva zile mai tirziu ceva secretar de stat pe la nu's ce minister (am uitat cum il cheama pe tinerelu' cu par cretz ce'i statea alaturea in pozele de grupp(a)!)
bine'ntzeles m'a facut si pe mine personal prost, pen' ca si io'mi amintesc foarte bine momentele alea de decemvrie cin' tovii lu' ilici ne adusesera in asa hal incit ne doream noi insine interventzia trupelor sovietice pentru a asigura linistea tzarisoarii, si chiar am lacramat de bucurie cin' l'am auzit pe spikeru' marinescu (sau sa fi fost popescu ?) anuntzindu'ne solemn despre solicitarea "frontului".
foarte ciudat ca n'am mai vazut niciodata secventza aia repetata, nici macar in serialele alea (e)fluviu ale lu' tatulici, hossu longin, sau bilbiitu de cartianu de la adevaru'.
ca si alte secventze pe care n'am avut inspiratzia sa le inregistrez.
sau, ca tot il vad acu', tot la nasu, pe voican voiculescu, pozele publicate de fosta "tinerama" a lu' bax manush (redactor sef fiind actualu' "hanalist" bogdan teodorescu) in care voiculescu aparea alaturi de brucan, inainte de rebolutziunea emanatzilor, in niste filaje facute de securitate.
nici pe astea nu le'am mai vazut nicaieri in alta parte (si'mi pare rau c'am aruncat revistele alea, impreuna cu multe alte colectzii complete ce'mi aglomerasera toate ungherele).
azi zice boc c'ar desecretiza nu's ce docomente.
mira'm'as sa fie ceva foarte "tare".
pentru ca la noi "baetzii" s'au dovedit incredibil de "discretzi", si solidari, dovada vie fiind intimplarea'ntimplatoare ca nu apar, nici de'a dracu', macar imaginile filmate de securisti in noptzile rebolutziei, alea cu vitrine sparte (la timisoara, bucuresti si'n alte partzi), ce trebuiau sa fie difuzate pentru justificarea represiunii.
sau documentele despre infiltratzii de la europa libera (ma rog, astia or mai fi si azi in misiune, asa ca...).
nu pot sa uit seria de documentare de pe canalele straine prin intermediul carora am fost martori la procesu' de dezmembrare a yugoslaviei, inclusiv intilnirile dintre capeteniile de partid si de stat ce'au compus nucleele de conducere ale viitoarelor republici independente.
lucruri ce'ar fi fost la noi secretizate pentru un milion de ani !
asa incep sa'mi explic de ce statele respective arata, multe dintre ele, mai bine decit republika romanika, saraca, ce parca ea ar fi trecut prin razboaiele alea nimicitoare.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)