Se afișează postările cu eticheta ilici e cu noi pina'n gura "ne creste" - in loc de dintzi - trifoi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ilici e cu noi pina'n gura "ne creste" - in loc de dintzi - trifoi. Afișați toate postările
miercuri, 11 februarie 2015
o pauză la duduka ot pleșcoi, cu paradoaxe ce tzin de tzak-pak la război, ca la noi
pentru că tot veni vorba de katiușe și despre tzak-pak la razboiu care ne'ar paște, nu'i o glumă (proastă) de război ăla în care au murit putzin mai mult de 5 (cinci) mii de cilaveci, în aproape un an, cînd la noi, homunculi într'adevăr serioși, doar ca să'i creăm ceva legitimitate lu taika ilici, ambasadorul (extra)ordinar și plenipotentziar al cilaviecilor în romunia, ca să'i ee, pe cai mari și catîri și mai mari, locu' lui ceașka, am făcut cîrnatzi de pleșcoi peste o mie, în doar o săptămînă?
luni, 27 august 2012
luni, 9 iulie 2012
o vacă proastă alemancă
Ministrul Afacerilor Externe, Andrei Marga, a declarat că speră ca relaţia sa personală cu cancelarul german Angela Merkel să poată fi şi folosită în politica externă, el dezvăluind că Merkel cunoaşte bine România, pentru că în tinereţe a venit cu rucsacul în spate la Făgăraş şi Mamaia.
"Nu vreau să supraevaluăm importanţa relaţiilor personale, dar oricine a practicat, s-a implicat în politica externă, ştie bine că şi aceste relaţii contează. Sperăm să le şi putem folosi", a spus Marga, într-un interviu la The Monney Channel.
Presedintele PSD, premierul Victor Ponta, si-a exprimat luni convingerea ca dupa referendumul pentru suspendarea lui Traian Basescu "niciun crestin-democrat german nu o sa-si mai permita sa jigneasca poporul roman" vorbind despre dictatura. "Ce, suntem colonie?", s-a intrebat acesta
hai ca (scuzatzi!) crestin democratzii n'o sa'si mai permitza, da socialistii poate?
Liderul socialistilor din Bundestag-ul german, Frank-Walter Steinmeier: "Normele democratice si standardele parlamentare sunt incalcate in Romania"
a sarit si cetepica, scos din mintzi ca s'ar putea sa fie lipsit de ultima bucuie care i'o mai ramas, aia d' a'l vide pe diktatore trintit cu nasu'n tzarina de catre popo'u' lui mult iubit (cu corolaru' d'a'i mai trage si el un shpitz bine simtzit in gura):
U-E, face ordi-né?
Nu mă aşteptam la o asemenea declaraţie de la doamna Merkel. Un om de stat de mare anvergură, un om politic infinit mai respectabil decât un Sarkozy, Berlusconi sau regele Spaniei, vorbeşte de „încălcarea statului de drept”, mai mult, o consideră „inacceptabilă” pentru o ţară europeană, spune că asta e valabil şi pentru România şi asigură deja că sprijină UE pentru „măsuri necesare în consecinţă”, totul pe baza unui telefon dat d-lui Băsescu? Discută doar cu reprezentantul familiei ei politice, adânc implicat în conflictul cu Parlamentul, nu audiază, elementar, şi cealaltă parte înainte de a cuvânta, nu trimite observatori neutri, nu cere mai întâi o anchetă a organismelor europene, dânsa e cumva judecătoare de drept constituţional ca să sugereze o astfel de sentinţă, pe care nu o poate da decât un organism juridic colectiv?
a sarit si taicutzu-cutzu ilici din bivuac:
Iliescu: Dacă Băsescu e votat la referendum înseamnă că nu înţelegem noi starea de spirit a lumii
uite cum m'obligă, dom'le, bunicutzu' - cutzu sa'i arat ca iar nu'ntzelege ni'ca!!!
duminică, 15 ianuarie 2012
astazi voi minca cascaval
si ma voi uita doar pe tvr-cultural
vreau sa sper ca, totusi, meetingu' din piatza universitatzii, si din celelalte locuri din tzara, sa continue nu pina la caderea lu' boc, sau/si basescu, ci pina se face bunicutzu' ilici bine, sa poa' sa mearga si el, in fruntea masselor largi, populare, visu' lui de aur, pe care nu si l'a mai vazut cu ochii tooocmai din 'noosute patruzeci si sapte, iarna...
****************************************
am uitat (e cin'spe ianuarie!):
EMINESCU, TE IUBIM,
CA CA TINE VREM SA FIM!
ca nu'i rumun care sa nu fi scris o poezeaua...
macar de meeting!
*************************
Iată cum rămâne Sănătatea din România, până când „oamenii” ăştia s-or împăca pe bani!
**************************
"E o liniște nefirească. Parcă am fi partid neparlamentar"
pai, nu sintetzi?
ca "partid prezidentzial"!?!?
miercuri, 30 noiembrie 2011
miercuri, 26 octombrie 2011
etiquette
in timp ce tzopirlanimea romuna din (sh)parlament, demna reprezentanta a popo'ului romun demult dus pulii de suflet, se zgirma'n nas si "se pozeaza cu bil-bil" (auzi: tariceanu i'a oferit regelui cadoo un tabloo cu palatul lu' ceashka DIN ARGINT!!! baiat "finutz", ce mai!)...
... of(t)iciosu'si continua "misiunea" d'a'l cauta la oo pe rege, unii (tot gradatu' patrushka, sireacu!), altzii numarindui'le, ca odinioara poponelului rozaliu, gasindu'i regelui o avere sensibil mai mica decit a consiglierului truichicios al fostului prim ministru.
n'am intzeles de ce nu l'au lasat pe ilici sa'l tzina de cot pe rege.
ce naiba, i'a tzinut el pina si pe prezidentzii americani (oare nu si pe 'mparatu' niponiei?)...
ps:
am pliceput de ce i'a ascuns diktatolu' pa anastase si pa patlialch!
a sugelat atanasiu la teve labe unu cum ca legele al fi putut fi "uns" p'intl'o simpla plocedula, si pocnin' din bitch pe linga boy, in fatza malii hadunatuli natzionale, minca'tz'ash, de catle patlialch, iar plezidentele a vlut sa evita sa stea aia totzi intl'o camela
miercuri, 17 august 2011
se schimba iar licuriciu': noi, tot pe locu doi,
"locu' mortului",
cu "relatzia" ce'a
intarit felatzia
"locu' mortului",
cu "relatzia" ce'a
intarit felatzia
politica essterna romuneasca e sublima, da' lipseste cu desavirsire.
stai si'tzi rozi unghiile de necaz ca nu poci pricepe si pace cum de pingelica reusea sa fie buricu' pamintului, obtzinind si recunoasterea suprema p'in spurcarea pina si a calestii majestatzii sale regina angliterii, si asta doar contra a unui amarit contract rombac d'un miliard, nici nu mai conteaza in ce monezi, in timp ce amaritzii astia de azz, prapadind infinit mai multe miliarde, nu reusesc sa se agatze nici macar de tampoanele drezinii regale, cu toate ca's totzi, cica, oameni 'nvatzatzi, cu limbi la baza, nu cu patru clase ca carpatzu' gindirii.
baletu'diplomatic romunesc s'a dovedit a fi mai mult o sirba in carutza intrata cu oistea'n gard.
daca ilici, cu toate straduintzele, n'a reusit suprema satisfactzie sa'si bee ceaiu' din samovaru' rusesc, indiferent ce tatuc fuse, si se duse, pe la kremlin, iar constantinescu a ramas intzepenit in proectu' lui de cuza cu barbitza boxita, laudindu'se si azi cu "pretenii lui" jeliu jelev si lech walesa, cu d'alde basexu traba'i a dracu' de complicata.
piratzelu' s'arata ca si'un berbante ce'o avut o essperentza nefericita'n amor, tragind concluzia ca toate tzarile e curve, comportindu'se bosumflat in tot ce reprezinta "contact", mai mult (b)anal decit bilateral, mai mult cal decit calaretz, c'asa'i in tenis, daca n'ai penis, sau, macar, 3-400 sute de f16.
bosumflarea din ultimii doi trei ani e atit de evidenta incit preşu' (nu pleşu'!) nici nu cata sa si'o mai mascheze, trecind la atitudini direct ofensatoare, cum o fo' aia cu refuzu' de a se prezenta la intilnirea cu obama de la warshaw, sau aia cu neonorarea cu prezentza a expozitziii mondiale de la shanghai de anu' trecut.
hai ca'l 'ntzelegem la treaba cu rusii, desi rusii o cam duc ca'n sinu' lu' avraam pe teritoriu' tzaritzicii, da' si chinejii?!!
drepturile omului, alea, alea?
a se slabi!
ciudat e ca nici ceilantzi reprezentantzi ai statului romun nu exceleaza in domeniu, ultimii trei prim ministri nu mi'au ramas in memorie decit prin inghetzata linsa de nastase cu berlusconi, prin o vizita a lu' tariceanu pe la paris, precum si prin actuala deplasare a lu' boccassa la chineji, la spartu' tirgului, care a parut un fel de zar de fuga din tzara la momentu' scurgerii in presa a noii strategii fiscal bugetare pe perioada 2012 - 2014 decit o vizita temeinic pregatita.
o vizita "de suflet" din care o sa ne alegem doar cu sufletu' din pantaloni.
culmea absurdistanatului e cum incearca madam udrea sa'i atraga pe urmasii lu' mao cu un "circuit rosu", in care - de ce nu? - n'ar strica sa le faca si niste scurte instructaje cu dumitru dinca, ca tot nu le'a iesit lor miscarea cu tien-an-men.
stai si'tzi rozi unghiile de necaz ca nu poci pricepe si pace cum de pingelica reusea sa fie buricu' pamintului, obtzinind si recunoasterea suprema p'in spurcarea pina si a calestii majestatzii sale regina angliterii, si asta doar contra a unui amarit contract rombac d'un miliard, nici nu mai conteaza in ce monezi, in timp ce amaritzii astia de azz, prapadind infinit mai multe miliarde, nu reusesc sa se agatze nici macar de tampoanele drezinii regale, cu toate ca's totzi, cica, oameni 'nvatzatzi, cu limbi la baza, nu cu patru clase ca carpatzu' gindirii.
baletu'diplomatic romunesc s'a dovedit a fi mai mult o sirba in carutza intrata cu oistea'n gard.
daca ilici, cu toate straduintzele, n'a reusit suprema satisfactzie sa'si bee ceaiu' din samovaru' rusesc, indiferent ce tatuc fuse, si se duse, pe la kremlin, iar constantinescu a ramas intzepenit in proectu' lui de cuza cu barbitza boxita, laudindu'se si azi cu "pretenii lui" jeliu jelev si lech walesa, cu d'alde basexu traba'i a dracu' de complicata.
piratzelu' s'arata ca si'un berbante ce'o avut o essperentza nefericita'n amor, tragind concluzia ca toate tzarile e curve, comportindu'se bosumflat in tot ce reprezinta "contact", mai mult (b)anal decit bilateral, mai mult cal decit calaretz, c'asa'i in tenis, daca n'ai penis, sau, macar, 3-400 sute de f16.
bosumflarea din ultimii doi trei ani e atit de evidenta incit preşu' (nu pleşu'!) nici nu cata sa si'o mai mascheze, trecind la atitudini direct ofensatoare, cum o fo' aia cu refuzu' de a se prezenta la intilnirea cu obama de la warshaw, sau aia cu neonorarea cu prezentza a expozitziii mondiale de la shanghai de anu' trecut.
hai ca'l 'ntzelegem la treaba cu rusii, desi rusii o cam duc ca'n sinu' lu' avraam pe teritoriu' tzaritzicii, da' si chinejii?!!
drepturile omului, alea, alea?
a se slabi!
ciudat e ca nici ceilantzi reprezentantzi ai statului romun nu exceleaza in domeniu, ultimii trei prim ministri nu mi'au ramas in memorie decit prin inghetzata linsa de nastase cu berlusconi, prin o vizita a lu' tariceanu pe la paris, precum si prin actuala deplasare a lu' boccassa la chineji, la spartu' tirgului, care a parut un fel de zar de fuga din tzara la momentu' scurgerii in presa a noii strategii fiscal bugetare pe perioada 2012 - 2014 decit o vizita temeinic pregatita.
o vizita "de suflet" din care o sa ne alegem doar cu sufletu' din pantaloni.
culmea absurdistanatului e cum incearca madam udrea sa'i atraga pe urmasii lu' mao cu un "circuit rosu", in care - de ce nu? - n'ar strica sa le faca si niste scurte instructaje cu dumitru dinca, ca tot nu le'a iesit lor miscarea cu tien-an-men.
luni, 7 februarie 2011
a drak fatalitate, nu mai scapam de USL-asi decit dac' ii exportam in egipt
strins unitz 'n juru' "activului", pregatit 'n decenii de 'mpliniri maretze/semetze/cretze sa ne 'ntoarca mitra pe dos, avem cam aceleasi sanse sa dispunem 'n viitoru' previzibil, 'ndepartat sau nu, pe parcursu existentzii noast'e efemere, macar d'o schitza de partid cit de cit halbacazapadistic cam cum le'o avut un corneliu coposu, sa zicem, sa'l 'nfringa 'n alegeri "libere" pe ilici.
cel car' 'nfloreste a 'nspea oara vazindu'si 'mplinit visu' de aur d'a pune pa roate un nou front al fortzelor "sanatoase", fara 'osebire de sex, doctrina, latrina, freza, orientare secsuala, din sotzietate, pentru eliberarea de sub jugu' deneaului monicamorcovesc.
sa traiesc!
cel car' alerga tinerimea pe la șai'ș'opt ca sa'i tunza si sa le tae minijupele ș'o gasit un demn urmaș in mareșalu' flauă'pauă' antenesc, cu bune sanse d'a accede la tron (tron, tronuri s. n. closet), 'n (apoca)lipsa unei fortze contrare car' ar trebui sa provina den gashka pedeleprist-diktatorista, dac' astia n'ar fi atit de pre-ocupatz sa ocupe tot ce misca'n tzara asta, riu', ramu', 'n sperantza ca ei fi'vor uitatz pa un' s'or aciuitara, da' nu'i bai si dac' s'or si preda, la momentu' oportun, cu arme, bagaje si parai, mai dihai.
de fapt, abea atunci vom deveni cu adevarat o sotzietate sotzial-liuberal mutilateral dezvoltata, cin' ultimele ramasitze de portocaliu-murdar vor fi esstirpate, iar ros-galben-albastru'(de la situatzie) se vor rostogoli peste cimpiile manoase sub 'naltu' patronaj al cadrelor instruite la nou' cepeca, fara nici o legatura cu vechiu' cepec.
si dac' nou' front hal salvari, cu'n singur "i", s'o 'nfaptuit, cu father and son reunion, recte'n direct, cu ilici & petrica reloaded, si cu chef de "sa'i tragem un cepeune, bibicule", nu'i essclus sa ne si reechilibram balantza de platz pe baza de essport de rebolutziune, singuru' produs la car' s'ar putea sa mai fim competitivi.
cel car' 'nfloreste a 'nspea oara vazindu'si 'mplinit visu' de aur d'a pune pa roate un nou front al fortzelor "sanatoase", fara 'osebire de sex, doctrina, latrina, freza, orientare secsuala, din sotzietate, pentru eliberarea de sub jugu' deneaului monicamorcovesc.
sa traiesc!
cel car' alerga tinerimea pe la șai'ș'opt ca sa'i tunza si sa le tae minijupele ș'o gasit un demn urmaș in mareșalu' flauă'pauă' antenesc, cu bune sanse d'a accede la tron (tron, tronuri s. n. closet), 'n (apoca)lipsa unei fortze contrare car' ar trebui sa provina den gashka pedeleprist-diktatorista, dac' astia n'ar fi atit de pre-ocupatz sa ocupe tot ce misca'n tzara asta, riu', ramu', 'n sperantza ca ei fi'vor uitatz pa un' s'or aciuitara, da' nu'i bai si dac' s'or si preda, la momentu' oportun, cu arme, bagaje si parai, mai dihai.
de fapt, abea atunci vom deveni cu adevarat o sotzietate sotzial-liuberal mutilateral dezvoltata, cin' ultimele ramasitze de portocaliu-murdar vor fi esstirpate, iar ros-galben-albastru'(de la situatzie) se vor rostogoli peste cimpiile manoase sub 'naltu' patronaj al cadrelor instruite la nou' cepeca, fara nici o legatura cu vechiu' cepec.
si dac' nou' front hal salvari, cu'n singur "i", s'o 'nfaptuit, cu father and son reunion, recte'n direct, cu ilici & petrica reloaded, si cu chef de "sa'i tragem un cepeune, bibicule", nu'i essclus sa ne si reechilibram balantza de platz pe baza de essport de rebolutziune, singuru' produs la car' s'ar putea sa mai fim competitivi.
duminică, 2 ianuarie 2011
alt rebelion tot cu nea ion
acuma io nu stiu daca dom' prezidente, inca, actualu' a dorit sa'i fie nemurita urarea pen' popo'u' pe car il liubeste pe canalu' 'ntiiu' natzionalu', ca nu ma uitai, nici aici nici in alte partzi, facindu'mi de lucru cu altfel de man(iv)ele.
saitu' teverist e evaziv si nu voi sa ma ieu in gura cu iel.
in schimb il zarii pe tinara sperantza ion ilici iliescu, intervievat de alta tinara sperantza, cu par pe pept, silviu tudor samuila, in chip de bomboana pe coliva a programelor acestui zvirjit de an lipsit de alte evenimente sportiffe demne d'acest nume.
nimica rau in asta, mai ales cin vezi cit de rezonabil e'n clipu' de mai sus, urechindu'i putzin pe actzionarii majoritari, de cumetrie, ai cluburilor noast'e de folbal cu, si pe, nasturi.
nu te (mai) potzi supara pe "bunicutza", oricit de mult rau ar fi facut (prezumtiv), si nici vorba sa'i doresti, sau sa'i prevezi, moartea pe parcursu' anului asta, si sa'tzi mai si 'ntemeiezi nu's ce prognoze politice pe traba asta cum vazui ca facu nu mai stiu cine.
io'mi doresc 'ndreptarea pacatosului, daca'i pacatos si nu'i capatos, nici vorba s'ajung pina la gradu' de "humor" asemeni celui gazduit de dom' tudoran pe blogu'i, humor plin de ghilimele ce'l aducea pe magistru' AVP pin' in pragu' exasperarii si razbelului fara crutzare cu vechiu'i pretin poetrycesc.
***********************
tudor samuila asta'i fiu', cred, altui tudor samuila care ne chinuia zilele de duminica p'in intermediu' gushilor lui multiple preumblate pe micile si alb-negrele noast'e ecrane, pe vremile cin' doar dumenica n'aveam doar doo ore de program la televizoare, in loc sa ne lese sa ne uitam la desenele animale ale vioricai bucur!
era, deci, fiu de "mic nomenclaturist" teveristic, si p'in asta'mi explic gradu' de familiaritate cu care e 'ntimpinat tinaru' samuila atunci cin' voroveste (vorovea) cu altzi "corifei" ai neamului, recte raposatu' paunescu, si, mai ales, cavit tudor.
***********************
saitu' teverist e evaziv si nu voi sa ma ieu in gura cu iel.
in schimb il zarii pe tinara sperantza ion ilici iliescu, intervievat de alta tinara sperantza, cu par pe pept, silviu tudor samuila, in chip de bomboana pe coliva a programelor acestui zvirjit de an lipsit de alte evenimente sportiffe demne d'acest nume.
nu te (mai) potzi supara pe "bunicutza", oricit de mult rau ar fi facut (prezumtiv), si nici vorba sa'i doresti, sau sa'i prevezi, moartea pe parcursu' anului asta, si sa'tzi mai si 'ntemeiezi nu's ce prognoze politice pe traba asta cum vazui ca facu nu mai stiu cine.
io'mi doresc 'ndreptarea pacatosului, daca'i pacatos si nu'i capatos, nici vorba s'ajung pina la gradu' de "humor" asemeni celui gazduit de dom' tudoran pe blogu'i, humor plin de ghilimele ce'l aducea pe magistru' AVP pin' in pragu' exasperarii si razbelului fara crutzare cu vechiu'i pretin poetrycesc.
DECI:
"LA MULTZI ANI, NEA IOANE!"
si sa ne'ngropi pe totzi, cum (vaz ca) ai si de gind!
***********************
tudor samuila asta'i fiu', cred, altui tudor samuila care ne chinuia zilele de duminica p'in intermediu' gushilor lui multiple preumblate pe micile si alb-negrele noast'e ecrane, pe vremile cin' doar dumenica n'aveam doar doo ore de program la televizoare, in loc sa ne lese sa ne uitam la desenele animale ale vioricai bucur!
era, deci, fiu de "mic nomenclaturist" teveristic, si p'in asta'mi explic gradu' de familiaritate cu care e 'ntimpinat tinaru' samuila atunci cin' voroveste (vorovea) cu altzi "corifei" ai neamului, recte raposatu' paunescu, si, mai ales, cavit tudor.
***********************
nu'i ciudata "ushitza" aia cu sticla mata in bebleoteca bunicutzii-cutzii?
te pomeni c'acolo a ascuns misterele rebolutzii?
luni, 20 decembrie 2010
joi, 2 decembrie 2010
o exceptzie notabila
am luat la cunostintza faptu' ca si prezidentele nost' scump, la vedere (de ziua natzionala), si drag, ca sarea'n ochi (cel putzin pentru unii), a sfirsit p'in a prezenta simptomele aproape ale tutulor prezidentzilor cu care ne'o blagoslovit maștera historie nationala, adeca sa constientizeze situatzia complecsa precum ca patria&popo'u' nu'l merita, si, drept consecintza, sa nutreasca un sentiment amestecat de dispretz condimentat cu ceva ura, rezultind un termen nou in lenba romuna, dulce precum ii mierea, de dispretzuri, daca tot n'o avut parte de ceva succesuri.
d'altfel, daca stam strimb si judecam si mai strimb, cum ni'i felu', vedem ca incluziv ceashka si sotzia, desi au terminat'o cu mama ei de viatza intonind internatzionala (nu trii culori cunosc pa lume), de fapt ajunsesera sa'si urasca pinguinii, dupa esuarea tentativii de reformare industrializatoare, de fiare vechi producatoare, s'apoi de refomiştializare.
la fel si milika...
a 'nceput sa'si urasca in primu' rind 'telectualii pe spetzile carora se catzarase pin' in fruncea parului care i'a intrat in cele din urma'n cur, de devenise tzapan si solemn ca un cadavru.
asa ca am avut (mai avem inca) trei din patru prezindentzi pe car' nu i'am apreciat (nu'i apreciem) la adevarata lor valoare inestimabila, teoretica si practica, desi ei ne'au vrut 'ntodeauna binili.
si cum numa'n jingle'ul de la radio guerilla binili'nvinge, la prezidentzii nost'i or invins structurili.
cu singura si fericita essceptzie a taikutzu-cutzului ilici kaghebici, car' nu ne'o urit, nu ne ureste, de reformat n'o vrut sa ne reformeze, nici nu l'or 'nvins structurili, ca a generat el insusi structuri perene, si nu s'ar da in lătúri sa mai 'ncerce sa ne mai conduca (desi o face, chiar daca, cica, indirect) iara sp'e cele mai 'nalte culmi de civilizatzie si progres, cu floarea'n gura.
d'altfel, daca stam strimb si judecam si mai strimb, cum ni'i felu', vedem ca incluziv ceashka si sotzia, desi au terminat'o cu mama ei de viatza intonind internatzionala (nu trii culori cunosc pa lume), de fapt ajunsesera sa'si urasca pinguinii, dupa esuarea tentativii de reformare industrializatoare, de fiare vechi producatoare, s'apoi de refomiştializare.
la fel si milika...
a 'nceput sa'si urasca in primu' rind 'telectualii pe spetzile carora se catzarase pin' in fruncea parului care i'a intrat in cele din urma'n cur, de devenise tzapan si solemn ca un cadavru.
asa ca am avut (mai avem inca) trei din patru prezindentzi pe car' nu i'am apreciat (nu'i apreciem) la adevarata lor valoare inestimabila, teoretica si practica, desi ei ne'au vrut 'ntodeauna binili.
si cum numa'n jingle'ul de la radio guerilla binili'nvinge, la prezidentzii nost'i or invins structurili.
cu singura si fericita essceptzie a taikutzu-cutzului ilici kaghebici, car' nu ne'o urit, nu ne ureste, de reformat n'o vrut sa ne reformeze, nici nu l'or 'nvins structurili, ca a generat el insusi structuri perene, si nu s'ar da in lătúri sa mai 'ncerce sa ne mai conduca (desi o face, chiar daca, cica, indirect) iara sp'e cele mai 'nalte culmi de civilizatzie si progres, cu floarea'n gura.
marți, 5 octombrie 2010
condoleantze nu numa' pentru mama lu' base
am aflat de pe blogu' lu tata popa ca n'a murit doar mama lu' base, prilej pentru unii sa'si arate lătura sub-umana.
nu vreau sa ma 'nervez prea tare in ziua asta mohorita de toamna, asa ca mi'am adus aminte ca am pe undeva un pachet de zece-cin'spe filme cu norman wisdom pe car' n'am apucat sa le (re)vad.
nu'mi plac deloc expresiile uzuale folosite in astfel de ocaziuni, asa ca ma grabesc sa'nchei cu un strasnic ue tot pentru ilici !
nu vreau sa ma 'nervez prea tare in ziua asta mohorita de toamna, asa ca mi'am adus aminte ca am pe undeva un pachet de zece-cin'spe filme cu norman wisdom pe car' n'am apucat sa le (re)vad.
nu'mi plac deloc expresiile uzuale folosite in astfel de ocaziuni, asa ca ma grabesc sa'nchei cu un strasnic ue tot pentru ilici !
miercuri, 1 septembrie 2010
futu'l
daca dupa doo'j de ani de "democratura" tot taika ilici traseaza directivele inseamna c'am pus'o de mamaliga.
si'n timpu' asta mamelucii se joaca d'a mica remaiere soft.
lilicko, te pup !
pin' la urma cin' l'a batut p'ala ?
nu tzi'ai dat sama inca c'am trai in patria lu' caragiale nu in aia a lu' putin ?
Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a spus, in sedinta CExN de luni, potrivit unei inregistrari audio difuzate de Antena 3 si preluata de Mediafax ca social-democratii s-au grabit in 2007 cu suspendarea lui Traian Basescu, dar ca acum populatia ar vota pentru demiterea sefului statului.
"Noi, in 2007, ne-am grabit cu suspendarea presedintelui si asta lui i-a dat un nou imbold, o noua forta morala. Acum situatia este invers. Acum populatia are motiv, ar vota pentru suspendare (...). Deci, niste alegeri anticipate care ar schimba majoritatea parlamentara. Pasul urmator - sa avem si alegeri prezidentiale anticipate", afirma Iliescu in inregistrare, care, potrivit postului Antena 3, este din sedinta Comitetului Executiv National al PSD de luni.
si'n timpu' asta mamelucii se joaca d'a mica remaiere soft.
lilicko, te pup !
pin' la urma cin' l'a batut p'ala ?
PNL: Nu exista indicii privind agresarea politica a lui Cristian Olteanu
Partidul National Liberal (PNL) a confirmat incidentul printr-un comunicat, precizand insa ca deocamdata nu exista indicii privind o agresiune de natura politica.
"Presedintele PNL Sector 5, Cristian Olteanu, a fost agresat, astazi, 1 septembrie a.c., de catre un grup de indivizi necunoscuti, in timp ce iesea din scara blocului unde locuieste. (...) Pana la aceasta ora, nu avem niciun indiciu care sa ne conduca la ideea ca ar putea fi vorba de o agresiune de natura politica", mentioneaza comunicatul.
nu tzi'ai dat sama inca c'am trai in patria lu' caragiale nu in aia a lu' putin ?
marți, 15 iunie 2010
dixtractzie, chef, si o propunere indecenta
daca tot au eştit baetzii la "gratare", cu propria'le carnitza pusa la sfiriit in caniculita de trei'şese de grade la umbra, patru'ş'cinci la soleil, si au chef de chef s'o faca lata, mamitzo, sa ma'ngropi, ioconomic, propun un referendum rapid pentru revenirea la comunismus, ca vaz ca nu numa' iliciescu cinta prohodu' capitalismusului, nu de alta da' s'ar phutea, daca nu ne grabim, ca si aici sa ne'o ia altzi'nainte
marți, 9 martie 2010
'tu'i basca ma'sii de treaba, bai tavarisci ilici
asara'l auzi'i pa ilici la nasu !
vreme de multe minute a mestecat tone de rumegus pe cale telephonica, cu concluzia de final ca nu stie/nu cunoate/nici p'acolo n'a trecut.
nici n'avea cum, ca simplu director de editura ce se afla intimplator p'in preasma, insotzit de propriu'i sofer, ce (sa vezi chestie !) ajunse citeva zile mai tirziu ceva secretar de stat pe la nu's ce minister (am uitat cum il cheama pe tinerelu' cu par cretz ce'i statea alaturea in pozele de grupp(a)!)
bine'ntzeles m'a facut si pe mine personal prost, pen' ca si io'mi amintesc foarte bine momentele alea de decemvrie cin' tovii lu' ilici ne adusesera in asa hal incit ne doream noi insine interventzia trupelor sovietice pentru a asigura linistea tzarisoarii, si chiar am lacramat de bucurie cin' l'am auzit pe spikeru' marinescu (sau sa fi fost popescu ?) anuntzindu'ne solemn despre solicitarea "frontului".
foarte ciudat ca n'am mai vazut niciodata secventza aia repetata, nici macar in serialele alea (e)fluviu ale lu' tatulici, hossu longin, sau bilbiitu de cartianu de la adevaru'.
ca si alte secventze pe care n'am avut inspiratzia sa le inregistrez.
sau, ca tot il vad acu', tot la nasu, pe voican voiculescu, pozele publicate de fosta "tinerama" a lu' bax manush (redactor sef fiind actualu' "hanalist" bogdan teodorescu) in care voiculescu aparea alaturi de brucan, inainte de rebolutziunea emanatzilor, in niste filaje facute de securitate.
nici pe astea nu le'am mai vazut nicaieri in alta parte (si'mi pare rau c'am aruncat revistele alea, impreuna cu multe alte colectzii complete ce'mi aglomerasera toate ungherele).
azi zice boc c'ar desecretiza nu's ce docomente.
mira'm'as sa fie ceva foarte "tare".
pentru ca la noi "baetzii" s'au dovedit incredibil de "discretzi", si solidari, dovada vie fiind intimplarea'ntimplatoare ca nu apar, nici de'a dracu', macar imaginile filmate de securisti in noptzile rebolutziei, alea cu vitrine sparte (la timisoara, bucuresti si'n alte partzi), ce trebuiau sa fie difuzate pentru justificarea represiunii.
sau documentele despre infiltratzii de la europa libera (ma rog, astia or mai fi si azi in misiune, asa ca...).
nu pot sa uit seria de documentare de pe canalele straine prin intermediul carora am fost martori la procesu' de dezmembrare a yugoslaviei, inclusiv intilnirile dintre capeteniile de partid si de stat ce'au compus nucleele de conducere ale viitoarelor republici independente.
lucruri ce'ar fi fost la noi secretizate pentru un milion de ani !
asa incep sa'mi explic de ce statele respective arata, multe dintre ele, mai bine decit republika romanika, saraca, ce parca ea ar fi trecut prin razboaiele alea nimicitoare.
vreme de multe minute a mestecat tone de rumegus pe cale telephonica, cu concluzia de final ca nu stie/nu cunoate/nici p'acolo n'a trecut.
nici n'avea cum, ca simplu director de editura ce se afla intimplator p'in preasma, insotzit de propriu'i sofer, ce (sa vezi chestie !) ajunse citeva zile mai tirziu ceva secretar de stat pe la nu's ce minister (am uitat cum il cheama pe tinerelu' cu par cretz ce'i statea alaturea in pozele de grupp(a)!)
bine'ntzeles m'a facut si pe mine personal prost, pen' ca si io'mi amintesc foarte bine momentele alea de decemvrie cin' tovii lu' ilici ne adusesera in asa hal incit ne doream noi insine interventzia trupelor sovietice pentru a asigura linistea tzarisoarii, si chiar am lacramat de bucurie cin' l'am auzit pe spikeru' marinescu (sau sa fi fost popescu ?) anuntzindu'ne solemn despre solicitarea "frontului".
foarte ciudat ca n'am mai vazut niciodata secventza aia repetata, nici macar in serialele alea (e)fluviu ale lu' tatulici, hossu longin, sau bilbiitu de cartianu de la adevaru'.
ca si alte secventze pe care n'am avut inspiratzia sa le inregistrez.
sau, ca tot il vad acu', tot la nasu, pe voican voiculescu, pozele publicate de fosta "tinerama" a lu' bax manush (redactor sef fiind actualu' "hanalist" bogdan teodorescu) in care voiculescu aparea alaturi de brucan, inainte de rebolutziunea emanatzilor, in niste filaje facute de securitate.
nici pe astea nu le'am mai vazut nicaieri in alta parte (si'mi pare rau c'am aruncat revistele alea, impreuna cu multe alte colectzii complete ce'mi aglomerasera toate ungherele).
azi zice boc c'ar desecretiza nu's ce docomente.
mira'm'as sa fie ceva foarte "tare".
pentru ca la noi "baetzii" s'au dovedit incredibil de "discretzi", si solidari, dovada vie fiind intimplarea'ntimplatoare ca nu apar, nici de'a dracu', macar imaginile filmate de securisti in noptzile rebolutziei, alea cu vitrine sparte (la timisoara, bucuresti si'n alte partzi), ce trebuiau sa fie difuzate pentru justificarea represiunii.
sau documentele despre infiltratzii de la europa libera (ma rog, astia or mai fi si azi in misiune, asa ca...).
nu pot sa uit seria de documentare de pe canalele straine prin intermediul carora am fost martori la procesu' de dezmembrare a yugoslaviei, inclusiv intilnirile dintre capeteniile de partid si de stat ce'au compus nucleele de conducere ale viitoarelor republici independente.
lucruri ce'ar fi fost la noi secretizate pentru un milion de ani !
asa incep sa'mi explic de ce statele respective arata, multe dintre ele, mai bine decit republika romanika, saraca, ce parca ea ar fi trecut prin razboaiele alea nimicitoare.
luni, 22 februarie 2010
micu' avtomobilist tuuutuuulescu, trece la masuri, si greutatzi...

in timp ce clacsonagiu' leberal vladescu le maninca, ca tre' sa maninca si gura lui ceva, procent dupe procent pedelistilor atomici ai lu' boc, prin anuntzarea a tot felu' de masuri dure, pe car' no sa mai apuce niciodata sa le si puna in practica, micu' tuuutuuulescu, copchilu' mignune al cui l'o facut, anuntza primele masuri dure de reforma in partidu' avtomobilistilor ce circula pe stinga.
probabil ca sa nu se mai vaza cu ce mijloace de transport in comuna circula stingacii nostri.
pasu' urmator fi'va, daca s'o 'ndura sa'l aduca 'napoi si pe favoritu' papashei ilici exilat la primaria capitalii, sa le traga felceru' oprescu linie de tramvai pina'n curte la kiseleff...
duminică, 7 februarie 2010
pe scut sau sub scut, cu ilici, paunescu, tudor&tapalaga
noaptea de vineri spre simbata s'a'ntimplat s'o petrec in compania antenei trei !
o spun cu aeru' ca si cum as fi facut'o cu freo fimee focoasa...
n'am idee cum d'am ajuns in halu' asta.
sa fi fost f'un semn ?
sau doar am adormit cu telecomada sub mine si restu' s'a petrecut cu largu' concurs al hazardului ?
cert e c'am traversat o noapte a existentzii, si o buna parte din dimineatza (pina spre prinz, c'asa sint io, felin, in vichend !), intr'o stare semi-onirica, acompaniat de vocile unui post pe care eram absolut convins ca'l scosesem din meniu meu personal.
mai ceva ca in proza fantastica a lu' eliade...
asa ca n'o sa poci sa'mi dau sama prea curind daca totu' n'a fost doar vis sau cruda realitate, decit daca m'as apuca sa caut in arhivele (video) ale lu' jupin felics, ceea ce'mi depaseste momentan capacitatzile moral volitive.
se facea ca cititorii de prompter de la antena trei nu erau atit de nesuferitzi ca aia de pe realitatea, cel putzin nu aia de serviciu la orele alea. si nu cred sa'mi aduc aminte de ceva legat in freun fel de pastoru' si echipa lui sin(es)tezista, mai putzin, parca, de unu', radu tudor ii zice, fost analist militar, actual isteric de serviciu, si care, imi pare, n'a avut nici o umbra de malitziozitate in glas atunci cind s'a referit, pe larg, la scutu' lu' basecobama.
ba din contra !
cica'i de ghine, si'i si moca !
mai avea putzin si'si dadea drumu' in pantaloni...
se poa' asa ceva ? se poa' sa se ieziste asa o situatziune absurdissima ?
----------------------------------
si se mai poa' ca sa nu mi'l amintesc io pe mirciulica badea ?
si multiplele lui reluari ?
sa am io un subconstient atit de selectiv incit sa mi'l fi sters de pe "hard" fara urma ?
sau asta nu presteaza vinerea spre simbata ?
----------------------------------
ca tot era vorba de televizii, si scut, iata mai jos o emisie unde avetzi ocazia sa'l revedetzi, daca va tzin nervii, pe celebru' paunescu, cel cu espectoratzii 'n freza, cintind partitura lu' ilici iliescu, si tot la balalaica, pe tema scutului.
vedem aci directziile de atac ale moskowich-ilor pe aceasta tema, ca doara ei nu sint, doamne feri, antiamericanoi, da'i frige grija de jumara saracului, sula voinicului, etc., si pina nu s'or rezolva toante astea, plus handicapurile endemice lasate mostenire de burghezo-mosierime, s'o lasam mai moale pe tema asta...
in studio s'a mai aflat si dan dungaciu, un specialist in politica estica, ce nu s'a last deloc intimidat de suinul autocaracterizat, demontindu'i, rind pe rind, minciunicile
de-zbaterea a avut loc la ciudatu' post de televizie vox, unde, mai tirziu in seara, l'am revazut si pe puric, la fel de antipatic, si anti tot ce vine dinspre vest.
era, printre altele, scandalizat ca operatoru' de la una din camere nu cazuse pe spate de admiratzie, si vorbea, nesimtzitu', la telefon, in vreme ce el isi debita panselutzele...
a apucat'o pe urma lu' mirciulica si dialogurile lui cu aia din off !
----------------------------
opinia mea preferata la tema, ca de obicei cea a "pupinului" tapalaga
Scutul antiracheta. Cum a primit Romania o decizie istorica
de Dan Tapalaga HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2010
Dan Tapalaga
Opozitia, televiziunile de stiri si cateva ziare au ratat magistral un moment istoric. Romania a adoptat poate cea mai importanta decizie de securitate din ultima jumatate de secol, dar o parte insemnata din elita ei pare total depasita de vremuri. Decizia adoptata joi, 4 februarie, de Consiliul Suprem de Aparare a Tarii, de a accepta invitatia presedintelui american Barack Obama ca Romania sa gazduiasca elemente ale scutului antiracheta, a avut parte de minimalizari si trivializari din partea unor jurnalisti si politicieni. In mod semnificativ, multi si-au manifestat grija fata de reactia Rusiei, in loc sa-si bata capul, in primul rand, cu semnificatia deciziei. Pe de alta parte, de la Washington si Bucuresti am aflat putine detalii. Secretomania a dat frau liber imaginatiei.
Stupefiant ramane totusi modul in care presa a tratat un episod crucial din politica externa a Romaniei, cu semnificatii uriase si intindere pe cateva generatii. La televiziunile de stiri, Consiliul National al PSD, adica o tema interna de o importanta relativa, a ramas subiectul principal pe tot parcursul zilei de joi. Vineri, au ingropat subiectul, preferand vaste dezbateri despre divorturi, caini maidanezi sau femeile din PSD.
Razboiul dintre Geoana, Nastase, Mitrea, Vanghelie si Pandele a ciuruit scutul american-antiracheta. Apoi, televiziunile de stiri s-au raportat la decizia CSAT de pe pozitii ultra-populiste. Atat Realitatea TV, cat si Antena 3 au pus subiectul in oglinda cu drama din spitale: in Romania oamenii mor cu zile asteptand ambulanta, dar avem scut antiracheta. Unghiul de abordare la ambele televiziuni de stiri a incorporat urmatorul mesaj: de scut ne arde nou acum?
Antena 3 a avansat voioasa pe taramul manipularii, iar la Sinteza Zilei de joi seara sugera ca Romania ar putea suporta o parte semnificativa din cele 4 miliarde de euro, costul estimat al scutului-antiracheta. Nu exista nici o baza solida pentru a discuta in acest moment despre un eventual efort financiar din partea Romaniei. Cu toate acestea, televiziunile de stiri prefera sa sugereze insistent ca Romania va fi impovarata financiar cu un scut care nu-i foloseste direct, nefiind amenintata, ba mai mult, va scoate bani de la buget in timp ce oamenii mor cu zile prin spitale. Procedand astfel, televiziunile au trivializat o decizie istorica, ingropata intr-o mare de populism si subiecte minore.
Doar doua ziare (Romania Libera si Gandul) au valorificat corect subiectul si au deschis editiile tiparite cu decizia CSAT de a aproba invitatia presedintelui Barak Obama, ca Romania sa gazduiasca elemente ale scutului anti-racheta. Evenimentul Zilei si Jurnalul National s-au concentrat intens pe nimicurile cotidiene. In plan politic, se remarca liderul PNL, Crin Antonescu, printr-o tacere totala. Pe langa istoricul din el tocmai a trecut un moment istoric, fara sa-i trezeasca vajnicului liberal nici cea mai mica atentie. Antonescu tace. Vitupereaza, in compensatie, Ion Iliescu, singurul politician roman uitat parca in transeele URSS intr-o lupta eternca contra imperialismului american.
Inca n-am vazut pozitionari clare din partea partidelor romanesti de opozitie: sustin fara rezerve amplasarea elementelor scutului american pe teritoriul Romaniei? Il conditioneaza de costuri, de riscuri, de un eventual referendum, cum propune Iliescu? Doar Emil Boc, Adrian Nastase si Theodor Melescanu s-au pronuntat clar, in sprijinul deciziei CSAT. Ar fi de preferat ca toate partidele romanesti sa-si formuleze cat mai rapid, in mod oficial, pozitia de principiu fata de o decizie majora care urmeaza sa fie adoptata in Parlament, la fel cum ar fi de dorit ca detaliile oficiale ale proiectului american anti-racheta sa nu intarzie foarte mult.
Stim ca nu stim mai nimic
Premierul Emil Boc a declarat la HotNews.ro, la scurt timp dupa decizia CSAT, ca negocierile sunt inca in curs si, prin urmare, nu putem afla detalii suplimentare. Nici Casa Alba n-a oferit prea multe informatii legate de costuri. Stim doar ca Romania va gazdui, probabil, din 2015, elemente terestre ale scutului american antiracheta si ca el va acoperi intreg teritoriul Romaniei, nu doar vestul tarii. Mai stim ca un moment cheie a fost vizita vicepresedintelui american, Joe Biden, la Bucuresti, in toamna lui 2009.
Nu stim daca proiectul se va extinde si in spatiul maritim al Romaniei. Nu stim, pe scurt, mai nimic relevant referitor la detaliile tehnice si de costuri ale scutului american antiracheta. Din acest motiv, orice informatie despre costuri sau logistica e simpla speculatie. Secretomania de la Washington si Bucuresti a lasat spatii largi de manevra si manipulare.
Vedem apoi cum reactia Rusiei, prin ministrul ei de externe, este infinit mai slaba si prudenta si, in orice caz, foarte departe de apocalipsa profetita de catre unii politicieni de la PSD si PNL. Serghei Lavrov s-a limitat la cateva declaratii aproape complezente ("asteptam ca Statele Unite sa ofere o explicatie exhaustiva"), ceea ce poate indica o negociere prealabila inclusiv cu Moscova. Comparata cu declaratiile belicoase impotriva Poloniei si Cehiei din 2007, reactia Rusiei de astazi indica un acord prealabil luat de administratia Obama.
Arta manipularii
In Romania, avem armate de experti in arta minimalizarii, priceputi sa deplaseze accentul pe detalii neimportante sau piste false. Te intrebi cat costa, ce primim la schimb, te ingrijorezi ca se supara rusii, ca vin rachetele iranienilor peste noi, schimbi, pe scurt, unghiul de abordare in asa fel incat sa nu discuti esenta deciziei.
Cea mai comica reactie vine din zona ecologist-pacifista: nu armelor, nu razboiului, vrem pace si mai multi copaci verzi. Unii sunt doar naivi, altii manevrati politic. Cea mai enervanta reactie vine din partea celor care ar vrea ca Romania sa stea deoparte, sa nu se bage, daca se poate sa joace la doua capete, dar sa beneficieze la o adica de toate garantiile de securitate fara sa-si asume nici un risc. Sa vina, cum ar veni, americanii, dar numai cand ii chemam noi sau cand ne plictisim de rusi.
In dezbaterea foarte romaneasca despre amplasarea elementelor scutului american pe teritoriul Romaniei, mutarea accentelor, apetenta pentru zvonistica in detrimentul informatiei verificate s-ar putea explica in mai multe feluri: avem de-a face cu o presa superficiala si politicieni provinciali, pierduti in subiecte minore si nerelevante; avem de-a face cu o actiune deliberata de minimalizare si ocultare al unui suces inregistrat de administratia Basescu; avem de-a face cu un anti-americanism latent, bine camuflat sub masca unui discurs aparent pro-occidental.
Intrebarile legate de costuri si detalii tehnice sunt perfect legitime. Ele sunt obligatorii, dar nu acum. In acest moment, ne gasim in faza acceptarii sau neacceptarii de principiu a sctului american antiracheta pe teritoriul Romaniei. Opinia publica romaneasca si clasa politica trebuie sa se pozitioneze mai intai in mod neechivoc, si abia apoi sa se ocupe de detalii. In opinia mea, decizia CSAT este corecta si ea trebuia luata rapid, fara dezbateri publice prealabile, pentru ca ar fi ridicol si stupid sa credem ca deciziile strategice ale Romaniei in materie de securitate se iau in piata publica, intreband poporul din poarta in poarta.
Romania nu putea refuza oferta americanilor, este perfect adevarat. Dar asta nu-i diminueaza cu nimic succesul militar, politic si diplomatic. Putea sa-si dezamageasca masiv partenerii strategici, asa cum s-ar fi intamplat daca, in 2006, si-ar fi retras trupele din Irak, cum propunea Guvernul Tariceanu. Putea sa-i dezamageasca prin vizite secrete la Moscova. Daca asa ar fi aratat politica Bucurestiului, e greu de crezut ca Romania mai era astazi aleasa sa participe la programul american antiracheta.
Iar esential in ce priveste Romania este ca a intrat, dupa decenii de ambiguitate si dublu discurs in politica externa, pe harta marilor decizii strategice, semn ca este privita ca un partener consecvent si de incredere al Statelor Unite. Este si meritul lui Traian Basescu? Indiscutabil, da. A pariat corect in primul mandat pe o relatie privilegiata cu Statele Unite, iar astazi Romania are de castigat, nu alte state din Balcani sau Europa Centrala, si ele membre NATO.
Astazi, ca tot vorbim de ambiguitate si dublu discurs, putem citi, cred, in alta cheie vizitele secrete pe care Mircea Geoana, vicepresedinte CSAT in aprilie 2009, le facea la Moscova.
o spun cu aeru' ca si cum as fi facut'o cu freo fimee focoasa...
n'am idee cum d'am ajuns in halu' asta.
sa fi fost f'un semn ?
sau doar am adormit cu telecomada sub mine si restu' s'a petrecut cu largu' concurs al hazardului ?
cert e c'am traversat o noapte a existentzii, si o buna parte din dimineatza (pina spre prinz, c'asa sint io, felin, in vichend !), intr'o stare semi-onirica, acompaniat de vocile unui post pe care eram absolut convins ca'l scosesem din meniu meu personal.
mai ceva ca in proza fantastica a lu' eliade...
asa ca n'o sa poci sa'mi dau sama prea curind daca totu' n'a fost doar vis sau cruda realitate, decit daca m'as apuca sa caut in arhivele (video) ale lu' jupin felics, ceea ce'mi depaseste momentan capacitatzile moral volitive.
se facea ca cititorii de prompter de la antena trei nu erau atit de nesuferitzi ca aia de pe realitatea, cel putzin nu aia de serviciu la orele alea. si nu cred sa'mi aduc aminte de ceva legat in freun fel de pastoru' si echipa lui sin(es)tezista, mai putzin, parca, de unu', radu tudor ii zice, fost analist militar, actual isteric de serviciu, si care, imi pare, n'a avut nici o umbra de malitziozitate in glas atunci cind s'a referit, pe larg, la scutu' lu' basecobama.
ba din contra !
cica'i de ghine, si'i si moca !
mai avea putzin si'si dadea drumu' in pantaloni...
se poa' asa ceva ? se poa' sa se ieziste asa o situatziune absurdissima ?
----------------------------------
si se mai poa' ca sa nu mi'l amintesc io pe mirciulica badea ?
si multiplele lui reluari ?
sa am io un subconstient atit de selectiv incit sa mi'l fi sters de pe "hard" fara urma ?
sau asta nu presteaza vinerea spre simbata ?
----------------------------------
ca tot era vorba de televizii, si scut, iata mai jos o emisie unde avetzi ocazia sa'l revedetzi, daca va tzin nervii, pe celebru' paunescu, cel cu espectoratzii 'n freza, cintind partitura lu' ilici iliescu, si tot la balalaica, pe tema scutului.
vedem aci directziile de atac ale moskowich-ilor pe aceasta tema, ca doara ei nu sint, doamne feri, antiamericanoi, da'i frige grija de jumara saracului, sula voinicului, etc., si pina nu s'or rezolva toante astea, plus handicapurile endemice lasate mostenire de burghezo-mosierime, s'o lasam mai moale pe tema asta...
in studio s'a mai aflat si dan dungaciu, un specialist in politica estica, ce nu s'a last deloc intimidat de suinul autocaracterizat, demontindu'i, rind pe rind, minciunicile
de-zbaterea a avut loc la ciudatu' post de televizie vox, unde, mai tirziu in seara, l'am revazut si pe puric, la fel de antipatic, si anti tot ce vine dinspre vest.
era, printre altele, scandalizat ca operatoru' de la una din camere nu cazuse pe spate de admiratzie, si vorbea, nesimtzitu', la telefon, in vreme ce el isi debita panselutzele...
a apucat'o pe urma lu' mirciulica si dialogurile lui cu aia din off !
----------------------------
opinia mea preferata la tema, ca de obicei cea a "pupinului" tapalaga
Scutul antiracheta. Cum a primit Romania o decizie istorica
de Dan Tapalaga HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2010
Dan Tapalaga
Opozitia, televiziunile de stiri si cateva ziare au ratat magistral un moment istoric. Romania a adoptat poate cea mai importanta decizie de securitate din ultima jumatate de secol, dar o parte insemnata din elita ei pare total depasita de vremuri. Decizia adoptata joi, 4 februarie, de Consiliul Suprem de Aparare a Tarii, de a accepta invitatia presedintelui american Barack Obama ca Romania sa gazduiasca elemente ale scutului antiracheta, a avut parte de minimalizari si trivializari din partea unor jurnalisti si politicieni. In mod semnificativ, multi si-au manifestat grija fata de reactia Rusiei, in loc sa-si bata capul, in primul rand, cu semnificatia deciziei. Pe de alta parte, de la Washington si Bucuresti am aflat putine detalii. Secretomania a dat frau liber imaginatiei.
Stupefiant ramane totusi modul in care presa a tratat un episod crucial din politica externa a Romaniei, cu semnificatii uriase si intindere pe cateva generatii. La televiziunile de stiri, Consiliul National al PSD, adica o tema interna de o importanta relativa, a ramas subiectul principal pe tot parcursul zilei de joi. Vineri, au ingropat subiectul, preferand vaste dezbateri despre divorturi, caini maidanezi sau femeile din PSD.
Razboiul dintre Geoana, Nastase, Mitrea, Vanghelie si Pandele a ciuruit scutul american-antiracheta. Apoi, televiziunile de stiri s-au raportat la decizia CSAT de pe pozitii ultra-populiste. Atat Realitatea TV, cat si Antena 3 au pus subiectul in oglinda cu drama din spitale: in Romania oamenii mor cu zile asteptand ambulanta, dar avem scut antiracheta. Unghiul de abordare la ambele televiziuni de stiri a incorporat urmatorul mesaj: de scut ne arde nou acum?
Antena 3 a avansat voioasa pe taramul manipularii, iar la Sinteza Zilei de joi seara sugera ca Romania ar putea suporta o parte semnificativa din cele 4 miliarde de euro, costul estimat al scutului-antiracheta. Nu exista nici o baza solida pentru a discuta in acest moment despre un eventual efort financiar din partea Romaniei. Cu toate acestea, televiziunile de stiri prefera sa sugereze insistent ca Romania va fi impovarata financiar cu un scut care nu-i foloseste direct, nefiind amenintata, ba mai mult, va scoate bani de la buget in timp ce oamenii mor cu zile prin spitale. Procedand astfel, televiziunile au trivializat o decizie istorica, ingropata intr-o mare de populism si subiecte minore.
Doar doua ziare (Romania Libera si Gandul) au valorificat corect subiectul si au deschis editiile tiparite cu decizia CSAT de a aproba invitatia presedintelui Barak Obama, ca Romania sa gazduiasca elemente ale scutului anti-racheta. Evenimentul Zilei si Jurnalul National s-au concentrat intens pe nimicurile cotidiene. In plan politic, se remarca liderul PNL, Crin Antonescu, printr-o tacere totala. Pe langa istoricul din el tocmai a trecut un moment istoric, fara sa-i trezeasca vajnicului liberal nici cea mai mica atentie. Antonescu tace. Vitupereaza, in compensatie, Ion Iliescu, singurul politician roman uitat parca in transeele URSS intr-o lupta eternca contra imperialismului american.
Inca n-am vazut pozitionari clare din partea partidelor romanesti de opozitie: sustin fara rezerve amplasarea elementelor scutului american pe teritoriul Romaniei? Il conditioneaza de costuri, de riscuri, de un eventual referendum, cum propune Iliescu? Doar Emil Boc, Adrian Nastase si Theodor Melescanu s-au pronuntat clar, in sprijinul deciziei CSAT. Ar fi de preferat ca toate partidele romanesti sa-si formuleze cat mai rapid, in mod oficial, pozitia de principiu fata de o decizie majora care urmeaza sa fie adoptata in Parlament, la fel cum ar fi de dorit ca detaliile oficiale ale proiectului american anti-racheta sa nu intarzie foarte mult.
Stim ca nu stim mai nimic
Premierul Emil Boc a declarat la HotNews.ro, la scurt timp dupa decizia CSAT, ca negocierile sunt inca in curs si, prin urmare, nu putem afla detalii suplimentare. Nici Casa Alba n-a oferit prea multe informatii legate de costuri. Stim doar ca Romania va gazdui, probabil, din 2015, elemente terestre ale scutului american antiracheta si ca el va acoperi intreg teritoriul Romaniei, nu doar vestul tarii. Mai stim ca un moment cheie a fost vizita vicepresedintelui american, Joe Biden, la Bucuresti, in toamna lui 2009.
Nu stim daca proiectul se va extinde si in spatiul maritim al Romaniei. Nu stim, pe scurt, mai nimic relevant referitor la detaliile tehnice si de costuri ale scutului american antiracheta. Din acest motiv, orice informatie despre costuri sau logistica e simpla speculatie. Secretomania de la Washington si Bucuresti a lasat spatii largi de manevra si manipulare.
Vedem apoi cum reactia Rusiei, prin ministrul ei de externe, este infinit mai slaba si prudenta si, in orice caz, foarte departe de apocalipsa profetita de catre unii politicieni de la PSD si PNL. Serghei Lavrov s-a limitat la cateva declaratii aproape complezente ("asteptam ca Statele Unite sa ofere o explicatie exhaustiva"), ceea ce poate indica o negociere prealabila inclusiv cu Moscova. Comparata cu declaratiile belicoase impotriva Poloniei si Cehiei din 2007, reactia Rusiei de astazi indica un acord prealabil luat de administratia Obama.
Arta manipularii
In Romania, avem armate de experti in arta minimalizarii, priceputi sa deplaseze accentul pe detalii neimportante sau piste false. Te intrebi cat costa, ce primim la schimb, te ingrijorezi ca se supara rusii, ca vin rachetele iranienilor peste noi, schimbi, pe scurt, unghiul de abordare in asa fel incat sa nu discuti esenta deciziei.
Cea mai comica reactie vine din zona ecologist-pacifista: nu armelor, nu razboiului, vrem pace si mai multi copaci verzi. Unii sunt doar naivi, altii manevrati politic. Cea mai enervanta reactie vine din partea celor care ar vrea ca Romania sa stea deoparte, sa nu se bage, daca se poate sa joace la doua capete, dar sa beneficieze la o adica de toate garantiile de securitate fara sa-si asume nici un risc. Sa vina, cum ar veni, americanii, dar numai cand ii chemam noi sau cand ne plictisim de rusi.
In dezbaterea foarte romaneasca despre amplasarea elementelor scutului american pe teritoriul Romaniei, mutarea accentelor, apetenta pentru zvonistica in detrimentul informatiei verificate s-ar putea explica in mai multe feluri: avem de-a face cu o presa superficiala si politicieni provinciali, pierduti in subiecte minore si nerelevante; avem de-a face cu o actiune deliberata de minimalizare si ocultare al unui suces inregistrat de administratia Basescu; avem de-a face cu un anti-americanism latent, bine camuflat sub masca unui discurs aparent pro-occidental.
Intrebarile legate de costuri si detalii tehnice sunt perfect legitime. Ele sunt obligatorii, dar nu acum. In acest moment, ne gasim in faza acceptarii sau neacceptarii de principiu a sctului american antiracheta pe teritoriul Romaniei. Opinia publica romaneasca si clasa politica trebuie sa se pozitioneze mai intai in mod neechivoc, si abia apoi sa se ocupe de detalii. In opinia mea, decizia CSAT este corecta si ea trebuia luata rapid, fara dezbateri publice prealabile, pentru ca ar fi ridicol si stupid sa credem ca deciziile strategice ale Romaniei in materie de securitate se iau in piata publica, intreband poporul din poarta in poarta.
Romania nu putea refuza oferta americanilor, este perfect adevarat. Dar asta nu-i diminueaza cu nimic succesul militar, politic si diplomatic. Putea sa-si dezamageasca masiv partenerii strategici, asa cum s-ar fi intamplat daca, in 2006, si-ar fi retras trupele din Irak, cum propunea Guvernul Tariceanu. Putea sa-i dezamageasca prin vizite secrete la Moscova. Daca asa ar fi aratat politica Bucurestiului, e greu de crezut ca Romania mai era astazi aleasa sa participe la programul american antiracheta.
Iar esential in ce priveste Romania este ca a intrat, dupa decenii de ambiguitate si dublu discurs in politica externa, pe harta marilor decizii strategice, semn ca este privita ca un partener consecvent si de incredere al Statelor Unite. Este si meritul lui Traian Basescu? Indiscutabil, da. A pariat corect in primul mandat pe o relatie privilegiata cu Statele Unite, iar astazi Romania are de castigat, nu alte state din Balcani sau Europa Centrala, si ele membre NATO.
Astazi, ca tot vorbim de ambiguitate si dublu discurs, putem citi, cred, in alta cheie vizitele secrete pe care Mircea Geoana, vicepresedinte CSAT in aprilie 2009, le facea la Moscova.
joi, 4 februarie 2010
fara (multe) cuvinte

Ministerul Afacerilor Externe (polonez n.m.)
După utilizare, mesajul cifrat trebuie distrus conform prevederilor referitoare la utilizarea documentelor secrete
SECRET
Exemplar 12
Mesaj cifrat nr. ...
din Bucureşti 23.12.89
URGENT
Către dir. J. Mąkosa
Însărcinat cu afaceri, Bauer informează prin depeşa nr. 189 din data de 23 luna curentă:
Ora 15.00.
1. De la sovietici:
În numele Frontului Salvării Naţionale, I. Iliescu şi S. Brucan au solicitat ajutor militar Ambasadei URSS, pentru că singuri nu se vor descurca.
Fără să aştepte răspunsul, FSN a anunţat la TV că Ambasada a promis ajutorul.
Răspunsul URSS: sunt gata să acorde orice fel de ajutor cu excepţia intervenţiei trupelor.
2. Polonezii de la aeroport sunt deocamdată în siguranţă. Ne sună. Noi nu putem [să-i sunăm]. Au primit pături şi hrană. Nu există nicio posibilitate de a ajunge la aeroport şi
de a-i lua de acolo.
3. Sovieticii au probleme cu cetăţenii lor, care s-au adăpostit în ambasadă după distrugerea Biroului Consilierului Comercial şi a locuinţelor.
4. La radio s-a anunţat că trupe arabe atacă Televiziunea.
La ora 15.00 auzim de acolo împuşcături care devin din ce în ce mai intense.
Spre ştiinţă:
(nume – fiecare primeşte câte un exemplar, în ordinea dată)
Întocmit în 15 exemplare a câte o pagină.
Bătut la maşina de scris nr. 7157 de Kowalczyk
-------------------------------------
si o completare lamuritoare
-------------------------------------
Ion Iliescu s-ar declara mai degraba impotriva scutului antiracheta
de D.G. HotNews.ro
Joi, 4 februarie 2010, 19:24
Fostul presedinte Ion Iliescu s-a declarat, joi, mai degraba impotriva participarii la dezvoltarea sistemului american antiracheta.
"Eu as fi impotriva"', a spus fostul sef de stat, intrebat fiind daca ar fi benefica participarea tarii noastre intr-un astfel de proces, relateaza Agerpres.
"Nu stiu, nu am vazut, nu pot sa ma pronunt", a adaugat Ion Iliescu, la finalul Consiliului National al PSD.
Romania a fost invitata de presedintele Statelor Unite ale Americii, Barack Obama, sa participe la dezvoltarea sistemului american anti-racheta, a anuntat presedintele Traian Basescu, la finalul sedintei CSAT, in cadrul careia s-a aprobat propunerea SUA.
Seful statului a precizat ca pe teritoriul Romaniei vor fi amplasati interceptori terestri iar sistemul va fi operational pe teritoriul tarii noastre incepand cu anul 2015.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
.gif)






