Se afișează postările cu eticheta cartianu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta cartianu. Afișați toate postările

joi, 24 martie 2011

 HALUCINANT! 
 PUTE DE-TZI MUTA, NU MUTU, NASU', 
 NU NASHU' ! 
 avem si noi spalatorii "nostri" 
de cadavre 
    MAI TARE CA SAVARINA!   







lasin' la o parte "calitatea" impecabela a procurorilor "republicii"!
si lasind'o si pe udroaica, usheur "ciufulita" la unuzero teve, contrar
intentziilor, probabele (da' potzi sa stii?!), ale "nashului" moraru...

luni, 16 august 2010

nu’ş ce are basescu'n cap


de'i tot da 'ntruna cu nuş

decit ca'i intzeles cu asta (cu nuş, adeca) sa'i creasca notorietatea, ba chiar sa'l faca "simpatic" popo'ului repede uitator, si degraba varsatoriu de sinje de conducaretzi luminatzi.

pen' ca, daca e sa dai dreptate sondajelor (comandate au ba), cei car' il urasc pe base (si nu'i greu sa'l urasti p'ala care iese el, cu pieptu' dezgolit, sa'tzi taie din macaroana cu car' te mai amagesti sa te'nfruptzi din supa nutritiva a bujetului - ca doara nu totzi bugetofagii sint tilhari nelegiuitzi), chiar daca or fo, cinva, pagubitzi la fenei, bir, bid si alte bidoane vintoase, vor sfirsi prin a'l simpatiza pe cel care le livreaza doza zilnica de venin antiprezidentzial.

ce dracu, base ista, n'o facut armata ?

ca pushcherie sigur n'o facut (hmmmm...) !

ca, dac'ar fi facut, ş'ar fi dat singur sama ca o nasoleala veche capata virtutzi nebanuite odata cu trecerea timpului, fiind privita cu nostalghia tineretzilor, si paleste semnificativ pina si'n comparatzie cu o eventuala pişcatura de barzaune capatata azz (ma rog, daca nu'i purtatoare a virusului West Nile !).

intzeleg ca nu'ş asculta consiglierii, da' orşicit !
===============================
uuuuauuuu !!!!

am zarit'o pe MONICA la stufstock !

pe tvr cultural !

in primu rind !

dincoace de "baraju" metalic

(nu stiu daca se cinta metal !)

e, precis, mina lu' mircea toma !


riddick, te rog io formos, nu'ncepe iar cu secta !

sâmbătă, 17 aprilie 2010

un ris homeric dinspre gashka lu' ilici


nu stiam ca mimoza senzitiva de claudiu iordache, cel pentru care s'a creat, drept sinecura, nu un singur post (ca pentru altzi ipochimeni) ci un intreg institut, asta pen' ca baetu' ramasese fara coledji, si nu avea cu ce'si intretzine "frantzuzoaica" (de altfel, se pare,  o activa activ-ista lilikie, pe linga ca e si mezzosoprana ...), are blog !
cel care fusese, sanchi, la un moment dat "presedintele fesene", adica "un tablou" cu un "rebolutzionar autentic", tovarasi  ! "de la timisoara, din balcon",  nu stiu cit de naiv (mie asa imi parea atunci), pus drept paravan de iliciu si ai lui,  in spatele caruia sa poa' sa'si desfasoare ei linistitzi manoperele, ajunsese la un moment dat "muritor de foame" cum se autocaracteriza.

si cum "humanismu' sotzialist ilicist" nu isi abandoneaza copchiii, mai ales dak au fost baetzi cumintzi, si nu s'au apucat sa'l conteste, trebile s'au rezolvat pe ultima portziune a ultimului, speram (pe lumea asta), mandat, mai ales ca'i "rezolvau" si altzi "clientzi".

si alte scopuri...

cum ar fi acela de a'i asigura o "figura luminoasa" in fatza posteritatzii !

d'aia'i si asa nervos "tataia" cin' vede contestarile astea... nelegiuite, gen teodor maries, gen cartianu, gen "nashu", gen basescu (de ce nu ?), taman cin' credea "c'a pus'o" cu historia.

in zvirjit, nu asta'i motivu' postarii mele actuale, ci urmatoru' pasaj dintr'o "scrisoare deschisa" adresata de claudiutzu lu' tismaneanu de pe blogu' mai sus linkuit (precizez cu tarie ca n'am citit scrisoarea in integralitatea ei ! pasaju' mi'a sarit, pur si simplu in ochi de era sa'mi sara ochelarii de pe nas...):

În sfârşit, dacă vă prieşte dialogul, vă invit la o televiziune naţională la o oră de vârf! O întâlnire la care eu voi aduce o bibliotecă. Dumneavoastră, în schimb?


cum niciodata nu l'am perceput pe iordash ca pe posesoru' macar a vreunei urme de humor si autoironie, iau citatu' ca atare si ma tavalesc pe jos de ris...
==========================================
==========================================
cind am parcurs sectziunile cu "consilile" mai mult sau mai putzin stiintzifice ale creatziei ilisciste am remarcat cu neplacere prezentza unor diverse personalitatzi si persoane (cioroianu, romeo raicu "shefu lu' TEO", ca prejidente d'organizatzie pedele de secto', actoru' dorel visan, etece, etece, etece) care'i cautzioneaza iordacheului sinecura.
or lua si ei ceva banutzi d'o ciorba ?

joi, 20 august 2009

ochiu', si timpanu', stapinului ingrasa vita

http://www.adevarul.ro/articole/din-nou-despre-presa.html



este ca merita tanaste sa stea de'a  dreapta patriciului  ?

isi face cu prisosintza datoria, si suge si de la doi ciobani, pe multzi bani...

merita pin' la ultimu'  banutz investit in el, aia car' or sa'l  ajute sa se stabileasca la paris.