Se afișează postările cu eticheta nus. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta nus. Afișați toate postările

joi, 10 februarie 2011

sa vedetzi voi "carnasier"!

cine'l bagatelizeaza pa maresalu' antenescu greseste profund (sa fi citit asta la cristoiu?).
nu stiu daca respectivu' are freo pregatire pe linie militara (lasin' la o parte "prostiile" cu porumbacu'), sau, macar, dac'a facut armata, da', stiu sigur acuma, il surclaseaza la tactica si strategie pe iubaretzu' d'uniforme basescu.
probabel ca si meseria lui de baza (lasin' la o parte si anii de repetentzie, cica, voluntira, din facultate!), aia da profesor d'istorie, 'l ajuta sa 'nvetze repede ca nu pornesti la razboi cin' nu ai spatele frontului asigurat, si, mai ales, fara aliatzi, lucru, se pare, completamente strain maretzului diktator.
imaginea unui antenescu rabufnin' in seara primului tur al alegerilor de anu' trecut 'mpotriva mogulilor ce l'ar fi favorizat pa geonelu', revolta ce l'a tzinut, d'altel, doar citeva ore, te'ar fi putut face sa banuiesti c'are s'o apuce, catinel, pa calea deshchisa de basea.
e greu  d'aflat ce, sau cine, l'o fi facut sa se calmeze asa de repede.
o fi fo' in noaptea aia, devansindu'l pa geonel cu al sau nush, la spa la domnu' motanu'?
cert e ca "schimbarea la fatza" o fo' brusca, si, daca e sa te uitzi acuma, benefica pentru personagi.
ca, s'avem pardon, ce l'o costat sa mai joace o saptamina cartea entuziastului sprijinitor al viitorului cadavru politic?
a obtzinut, dincolo d'o greatza pasabila a observatorilor, o perspectiva de 'ncredere din partea stingacilor, indiferent daca victoria geonelului s'ar fi realizat or ba (atunci era data mai mult decit sigura), si liniste din partea frontului de est, ca asta'i singuru' car' a contat freodata la romunika.
"ghinionu" d'a nu'i fi esit favorizdu' president se pare ca'i o mare oportunitate pentru el, stimulat si d'ambitzu' nestavilit al felicsitului, care'l si 'ntrece, si car' ii deschide o perspectiva d'urcare 'n jiltz 'nainte de termen, odata cu trinteala marinelului cu nasu'n tzarna, fapt ce s'ar fi aminat cel putzin cu'n tzintzinal cu prostachel gudurau la cotroceni.
disciplina "de tip militar" introdusa de el in partid, esspresie ce vrea sa'mbrace pumnu'i de fer de aspirant la tiranie in manusa de catifea a ipocriziei, 'ncurajat si d'oportunismu' liuberalilor de toate calibrele ce mirosira ca'i rost tractare spre cirnatzii puterii si ca'i semn ca le'o pus d-zeu mina'n cap c'avutara norocu' sa nimereasca 'n tabara potrivita, si la momentu' potrivit,  l'aceasta astrala aparitzie, nu lasa sa se'ntrevada prea clar pe ce traiectorie ar urma sa se 'nscrie un antenescu agiuns prezidente'n lipsa de contracatindatzi valizi or valize.
ar urma sa devie miala blinda ce sta sa linga linistita sare'n ieslea cotroceana, protocolar, si car' ar vrea cu tot dinadinsu' sa le confirme detractorilor lansarea zvonurilor in privintza comoditatzii combatantului, or o sa rupa lantzu'n chip de mielu' turbat, muscidu'i primii p'aia ce l'or urcatara'n jiltz?
conformist or confruntatzional?
d'un singur lucru sin' (aproape) sigur: odata destructurata pedeleaua (obectiff strategic declarat), cu largu' lor concurs neprecupetzit, si odata cu cooptarea "partzii agreate" a bla(e)gistilor, presidentu' antenescu are sa fie "un mare presidente" de foaaarte dreapta!
rupindu'le EL oasele pesedoilor, cum n'o sa poatza sa'si imagineze, macar, dusmanii dusmanilor lor.
un prezidente "luminat" ce'si face'va liubereaua lui "ca soarele sfint de pe cer", cu sabia'ntr'o mina, cu cartea'n alta si propaganda'n cealanta.

acuma, contrafactual vorbin', ne putem inchipui cum i'ar fi reusit baselului manevrele doar cautindu'le'n coarne caraghiosilor de felics si nush, dindu'le "ce li se cuvenea", in care "ce li se cuvenea" oricum nu depasea in magnitudine ce si'au luat fiecare de pe un' au apucat?

luni, 10 ianuarie 2011

ultimele pa's'opt de ore ale unei servitoare proaste

si mahalagioaica pe d'asupra!

ora trei'spe a venit, huomu' negru, in ceru' gurii, n'a binevoit...
sa cedeze 'n fatza ultimatumului maresalului antenescu.
asa sa'i ramiie numele!
acuma, sa spui drept, io credeam ca maresalu' antenescu o sa treaca, in semn de retorsiune, la executarea,  p'in epuizare fizica, in direct si la orele cele mai diferite, si imposibile, posibil, a moderatorilor felicsieni&nuşieni  luatzi ostateci, nu' numa' odata cu semnarea, cu aplauze si ov(ul)atzii, a docomentelor fondatoare ale noii cont(r)op(a)iri (tropaim, tropaim!), uniuni, aliantze, etc.
revenind la servitoarea noast'a proasta, si cu ochiu şui, po' pentru ca sa spui, pentru conformitate, ca nici io nu'i mai gust glumitzele d'autobaza, si chiar n'o'ntzeleg, pe ea, servitoarea, cum dreak isi mai imagineaza c'o sa'si recapete fideii, ca si io i'am fo' fidea, cu derapaje de vocabular asa eftinutze, cin' purcica, orice ar zice, ea, servitoarea, e decedata'n cotinetz, ş'a'nceput sa cam putza, cu boc cu tot.
figurina responsabilitatzii fatza de tzarisoara, pe car' doreste s'o'ntruchipeze, ea, servitoarea, nu mere, neam (din magh. nem), cu lipsusurile astea jucate prost, cin', tot ea, servitoarea, se face ca nu'si aminteste numele preopinentilor politici, oricit de nimurici ar fi ei.
aiasta nu se cade, maria ta, sa te faci ca uitzi cum il cheama pe ditai maresalu' crin antenescu, cel care, mai mult ca precis, tzi'o bintuit, indiferent daca pe drept ori nu, multe noptzi din ultimii doi - trei ani.
sau sa'i zici ca'si vopseste paru' ("baiatu' ala cu paru' vopsit"), cin', s'ar parea, si tu suferi de boala asta, ca nu tzi'am zarit freo şuvitza caruntzica...
poanta, nu ponta! cu porumbelu', porumbacu', o fo' print'e cele mai chinuite, oricit de tare te'ai fi amuzat atunci cin' f'un baet vesel de servici(i) tzi'o fi strecurat'o supt ochi, la singular (e bine asa?).
io zic: lasa'n belea toate poantele astea de jmecheraş de basarabi, si, mai bine, ai incerca sa profitzi de prostia bubuitoare a crinilor, si altfel decit prin cocolosirea ultracompetentzilor tai pedelei, de a caror  indispensabilitate vaz c'ai 'nceput sa fii din ce in ce mai convins.
mi'e ca daca vrei sa "lasi o dira", tu, "servitoare...", nu o vei lasa numa' p'in faptu' ca itzi vei incheia mandatu', in indiferent ce conditzii, nesuparindu'i pe proaspetzii burgheji, de ultradreapta, cu coturi, pedeloi.
nu mai mere, maria ta!
nu de alta, da' (daca tot nu ma mai uit pe canalele ai caror stapini 'ncerci matale sa'i bagatelizezi p'in folosirea excesiva a numelor lor conspirative din dosarele de la secu', cin' infinit mai eficienta e o politetze dusa la extrem in cazu' lor!), ma uitai zilele trecute p'oteve, ca sa'i tzin companie lu' plesu (c'a inceput sa apara si pe oteve decin' cu reclamele la hadevaru!), si vazui o babutza intervievata p'in usa nici macar intredeschisa, si car a sfirsit (interviu') tot c'o referire la mata!
ca sa nu le mai tai penziile, cu toate ca nici macar n'ai reusit sa le tai, nici chiar securoilor (ca justitzica nu se desminte!), da' lumea stie ca le'ai taiat.
asa ca, daca vrei s'o sfirsesti glorios, bre tanti servitoarea, precum un personagi ce'o facut'o cintin' 'nternatzionala, potzi sa continui cu glumitze d'astea spre conditzia de tzap a toate ispasitor, ca maresalu' antenescu'i mai razbunator ca taika ilici, sa stii!

sâmbătă, 11 septembrie 2010

sov vrea sa'si bata, la propriu, cuie'n cap

ca vechi puscarias de drept comun, sorin ovidiu vintu cunoaste o sumedenie de proceduri si mijloace de smuls compasiune, mila, groaza, in rindu' personalului inchisorii, organilor judiciare, opiniei publice, printre care taiatul pe burta cu lama de ras, avto-eviscerarea nefiind exclusa, batutu' cuielor in cap, cusutu' orificiului bucal cu sirma, etc

excelenta munitzie pentru diversi ciripoi.

UPDATE Sorin Ovidiu Vintu a renuntat, printr-o declaratie scrisa, care se adauga la dosarul cauzei, la protestul prin refuz de hrana, a acceptat sa manance si sa-si reia tratamentul, au declarat sambata, pentru HotNews.ro, surse judiciare.


iata ca, din pacate, nu mai exista hoameni de honoare nici macar in puscarie

luni, 16 august 2010

nu’ş ce are basescu'n cap


de'i tot da 'ntruna cu nuş

decit ca'i intzeles cu asta (cu nuş, adeca) sa'i creasca notorietatea, ba chiar sa'l faca "simpatic" popo'ului repede uitator, si degraba varsatoriu de sinje de conducaretzi luminatzi.

pen' ca, daca e sa dai dreptate sondajelor (comandate au ba), cei car' il urasc pe base (si nu'i greu sa'l urasti p'ala care iese el, cu pieptu' dezgolit, sa'tzi taie din macaroana cu car' te mai amagesti sa te'nfruptzi din supa nutritiva a bujetului - ca doara nu totzi bugetofagii sint tilhari nelegiuitzi), chiar daca or fo, cinva, pagubitzi la fenei, bir, bid si alte bidoane vintoase, vor sfirsi prin a'l simpatiza pe cel care le livreaza doza zilnica de venin antiprezidentzial.

ce dracu, base ista, n'o facut armata ?

ca pushcherie sigur n'o facut (hmmmm...) !

ca, dac'ar fi facut, ş'ar fi dat singur sama ca o nasoleala veche capata virtutzi nebanuite odata cu trecerea timpului, fiind privita cu nostalghia tineretzilor, si paleste semnificativ pina si'n comparatzie cu o eventuala pişcatura de barzaune capatata azz (ma rog, daca nu'i purtatoare a virusului West Nile !).

intzeleg ca nu'ş asculta consiglierii, da' orşicit !
===============================
uuuuauuuu !!!!

am zarit'o pe MONICA la stufstock !

pe tvr cultural !

in primu rind !

dincoace de "baraju" metalic

(nu stiu daca se cinta metal !)

e, precis, mina lu' mircea toma !


riddick, te rog io formos, nu'ncepe iar cu secta !

miercuri, 4 august 2010

nema !


am nimerit intimplator peste interviu' lu' base, pe tvr1.

spun ca intimplator pen' ca de obicei i le cautam io, si, de regula, nu ma plictiseam.

cum am patzit azz...

mi'e ca base isi consuma ultimele ramashitze din terebelu'i combustibil politic !

probabil ca au dreptate aia ce spun ca se uita prea mult la televizor, altfel nu'mi dau sama cum de crede ca'i mai pasa cuiva de turnatoru nush si de motanu' arpagic felics cin' realitata cruda le da dreptate latrailor  care au prevestit  de shese ani ce rau o sa fie cu diktatoru chior.

indiferent de cauzele sistemice si sistematice ale dezatrului.

acu' sper ca n'o sa dea fuga  acass ca sa vaza ce efect au avut dezvaluirile lui cutremuratoare despre betzigashu' de urechi (pe antene&realitatea) !




======================================
si un panseu memorabil de la doamna mungiu pipppidy, fara misto deloc:
Niciodată nu a existat o nevoie mai disperată de alternativă la guvernarea actuală şi niciodată nu a existat o alternativă mai nevrednică!