Se afișează postările cu eticheta florin iaru. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta florin iaru. Afișați toate postările

luni, 20 octombrie 2014

iaru își aduce (iar!) aportu'?


ce pretentzie sa ai de la penzionarii care zic ca ei o duceau mai bine pe vremea lu' tariceanu???

si iaru o ducea bine.

ceausescu sa ne ertzi, ca'n decemvrie'am fost betzi!

pardon: ceausescu sa ne ertzi, ca'n decemvre vom fi (iara, d'le iaru) betzi!

ca matale domnule iaru nu cred c'ai fost beat, atunci, la jilava.












duminică, 21 iulie 2013

vine sfîrșitu' lumii, maică!

magistru' cristoa îl interviewează pe liiceanu, iar iaru  îi comentează pă elodia și becalu la televizor


miercuri, 3 noiembrie 2010

deranj stilistic la dom' selaru

dom' selaru, cel pen' car' leacu' durerilor, 'n cur, nu mai reprezint'un secret, spune, la finalu' ultimului post de pe blogu'i:

După un asemenea rechizitoriu şeful DNA şi Procurorul General trebuie să-şi dea demisia sau să fie demişi.

punct!

nu stiu daca se pricepe, or nu, sa citeasca un rechizitoriu, sau daca l'o fi citit in intregime, daca tot se pricepe.

da' am aflat ca nu'i place "stilistic"...

io n'am avut rabdare sa parcurg nici macar paginile catre care facea trimitere dom' dan printr'un link, stiind sigur ca nici nu ma pricep, si, oricum, convingerile nu'mi vor putea fi "zguduite" de orice s'ar fi scris acolo, la fel cum n'ar putea fi deranjata, in nici un fel, cit de cataclismic, certitudinea ca, la fel ca altor multzi ipochimenicosi cu bani,  "domnului dan" (diaconescu) n'o sa'i fie mishcata nici macar o shuvitza din freza'i sura, de catre giustitzia romena.

are grija madam barbuleasca !
eventual ajutata de "nou' val" din csm.

tot ce stiu desp'e procestu' lu' DDD e ca aia s'au dat in gitzi cit au putut (santajatzi, la rindu'le, ori nu, de catre porcurori), si ca se ezista  sufitziente temeiuri ca judecatoria sect. unu sa pronuntze diverse interdictzii, pe care, oricum (nu'i asa ?) n'o sa le respecte nimini.

si mai stiu ca atunci cin' ii ascult vorbind pa morar si kövesi  nu'mi vine sa vomit ca'n majoritatea cazurilor cind ascult oameni din justitzie, inclusiv pe giudecatoru' hippie daniletz (dupa episodu' grevii, car' o fo si n'o fo, din giustitzie).

oameni car' 'ncearca sa conduca institutzii ce mai au o farima de credibilitate pe plai evropean, adica de acolo de unde speram, unii (din ce in ce mai putzini) dintre noi, sa mai soseasca neshte strasnice stringeri de coae aeropurtate catre nimicnicia avtohtona si avtonoma.

cit de mult pretz mai pun si aia pe ceea ce se'mplinta p'aciulea, e relevant urmatoru pasagi adresat unei tinere mladitze monicamacoviene
“pleaca din Romania; este ceea ce am de transmis tinerilor romani”.

io, din nefericire, nu ma mai 'ncadrez...

e de mirare, in actualele conditzii, ca unii porcurori poa' s'o ia si razna, dupa gustu' lu' dan selaru ?

*************************************
iar o eventuala asemanare intre cererile imperative ale lu' dom' selaru si enteresele colosului conglomerat politico-mediatic e absolut intimplatoare !
*************************************
am intzeles, de asemenea, dintr'un comentariu de subsol de la hotnews, ca la o sedintza de spalare publica a lu' DDD de pe realitatea a participat inclusiff floriiiiin iaaaaaruuuuuu...

duminică, 17 octombrie 2010

tot cu iaru !

O iubire imposibilă (ZAU ? nm)
Florin Iaru

16 oct 2010


Liberalii sunt la ananghie. Vor stabili, în alegerile următoare, un record istoric, dar va fi o victorie à la Pyrrhus.

Să dăm deoparte vălul protestelor, atât de dezbinate, că ar trebui predate la şcoală, la cursul „Cum să te faci singur de râs şi să râzi de propria persoană". Să uităm căderea triumfală a partidului de guvernământ, într-un zgomot cumplit de fălci ronţăind resurse, de curele de transmisie zbârnâind, de cumetrii îmboboşate şi de şpăgi judeţene. Să ne admirăm pe noi înşine, cantităţi neglijabile şi demne de dispreţ din statistici. Situaţia e albastră. Însă tocmai acum, când atingem apogeul crizei (nu-i nicio însănătoşire economică, e doar o meschină hibernare), ar trebui să facem socoteala înainte de a trage linie. Guvernul ăsta trebuie să cadă. Sunt de acord că oricine ar veni ar fi infinit mai bun. Sunt de acord, nu se poate mai rău (ba se poate, tovarăşi!)... Dar a treia zi, când ne vom trezi din beţie?

Ce se întrevede la orizont nu sună bine deloc. Pentru ce care cred că struţocămila PSD-PNL e, cât de cât, altceva, orice altceva, îndrăznesc să spun că mă tem la fel de mult de viitor ca şi de trecut. Fac această afirmaţie tulburat de valul de propagandă pogorâtă asupra României. Exact ca în ‘90, când spectrul moşierilor şi exploatatorilor a asigurat victoria FSN cu 66 %, acum, cele mai sărace, necalificate şi epuizate categorii sociale sunt puse din nou în mişcare. Mă sperie impozitul crescător, care favorizează munca necalificată şi productivitatea feudală. Un impozit progresiv într-o ţară săracă asigură dispariţia definitivă a clasei de mijloc şi a iniţiativei particulare. Sunt deja obosit de apelul la aceleaşi inginerii financiare prin care luăm dintr-un buzunar spre a îndesa într-altul. Întrevăd iar plăţi din mână şi fentarea continuă a Fiscului, în duble sau triple contabilităţi. Nu pentru îmbogăţire (îmbogăţirea va continua, în aceeaşi tradiţie a înfrăţirii cu statul), ci pentru supravieţuire. Mă îngrijorează inexistenţa unui plan economic de dezvoltare durabilă a României. Nu am aflat de nicăieri cum vom absorbi fondurile europene, cum vom fi cei mai pricepuţi şi curaţi grădinari, viticultori sau agricultori europeni. Nu am aflat când vom dezvolta, ce vom stimula, încotro trebuie să meargă România tehnologică. Agăţarea electorală de veniturile mici, neimpozabile (!) consfinţeşte sărăcia generală, neputinţa economică şi lipsa de viziune. Mi se poate râde în nas: e treaba mea. Dar e şi a copiilor mei, a prietenilor mai tineri cărora li se pare de-a dreptul imbecil ca un venit de 4.000 de lei (echivalentul a 900 de euro) să fie considerat bogăţie aspru impozitabilă şi echivalată uneia de sute de mii. E şi treaba ta, cititorule, dacă nu mai vrei să fii oaia neagră a Europei.

Vorbind cu persoane mai vârstnice şi mai sărace, am constatat un lucru uimitor. Aproape toate ar fi de acord să trăiască la fel de prost sau mai prost, cu condiţia să se taie din salariile mari. Nu se pune problema unei creşteri de venituri, a unui trai mai bun. Ca şi cum moartea caprei vecinului i-ar astâmpăra foamea. Mesajul PSD acestui gen de oameni se adresează. Asocierea liberalilor la acest proiect va îndepărta definitiv electoratul de bază. Nu orice ieşire din... criză e un drum mai drept. Şi nu oricine te scoate din ea îţi vrea binele. Într-o ţară săracă cu majoritatea populaţiei săracă, e foarte periculos să plănuieşti viitorul plecând de la visele majorităţii. Şi iadul e pavat cu bune intenţii.

vineri, 15 octombrie 2010

"normalitatea" lu' iaru revine

slabiciunea mea, de ins cit se poa' de prozaic, e ca am o slabiciune terebela pen' citziva poietzi, 'n general ante-deluvieni-decemvrieni, 'n sensu' ca dupe rebolutzion mai mult am scris (angajamente de plata) decit am citit...
print'e ei e, evident, florin iaru.
pe car' il descopar, pe zi ce trece, nu cu freun nou poiem, ci cu diverse chestii car' imi ingheatza cite un rinjet nefiresc pe facies.
il vad, mereu, obsedat de normalitate

Dorin
A-i cere lui Bacovia să iasă cu steagu-n stradă, lui M Blecher să dirijeze mulțimile, iar lui Mateiu Caragiale să devină propagandist este o tipică prostie. Unii oameni sînt curajoși, alții, sfioși, temători. Individul nu devine erou decît cu spatele la perete. Să-i întrebăm, de-ar fi posibil, pe toți martirii închisorilor comuniste, ce-ar prefera, statuia de erou sau o viață normală?
Asta nu-mi place: să-i pretinzi lui Cărtărescu să fie propagandist! La fel cum, de partea cealaltă, e anormal să te lauzi cu anticomunismul de cumetrie!
Au fost unii care au avut… ce-au avut (cojones). Dar, te întreb, de ar fi fost să trăiești într-o lume puțin, numai puțin mai normală, nu ai fi dat dracului disidența? E o întrebare. Nu degeaba spun că mulți dintre cei ce au ieșit în decembrie ‘89 (pînă pe 21) s-au scrîntit, pentru că mintea lor exasperată a fabricat droguri toxice!


lucru absolut rezonabil, mai ales ca si io's d'acor ca dac'am fi avut "bafta" freunui mititelo-comunism, echivalent gulash-comunismului, ne'am fi delectat si'n zilele noastre cu dilemele alegerii 'ntre progeniturile fameliei ceaushescu si nu 'ntre doamna cucosh si doamna norika.

Repet: de ce ar trebui (ar fi trebuit) să fie Mircea Cărtărescu un disident și un refuznic? Întrebarea mea e: a mîncat căcat? Și-a turnat colegii? A parvenit? S-a înfipt? A profitat de revoluție? A scris. Constat, azi, că a făcut un lucru de neiertat. Iar Levantul nu e un poem antitotalitar ci o istorie a poeziei. Punct.
Nene, unii au curaj. Alții, nu. Ce prostie să-i judecăm cu cîntarul curajosului. Poți să fii fricos, dar nu laș sau canalie!
Dorine, spune-mi, dacă nu te f…eau ăia la icre, n-ai fi avut o viață normală?
Coposu, să zicem, dacă nu-l umflau noaptea pentru 15 ani, n-ar fi fost un vajnic halterofil?
Iar Steinhardt poate nu s-ar fi călugărit! Iar poate Ion Caraion, sau Marino, sau Ivasiuc și atîția alții ar fi văzut Parisul în liniște.


mereu surprinzatoru' dom' iaru le cam 'ncurca, pe ici pe colo, si mai ales la partzile esentziale, si moi, ale burticii.

atunci, daca e asa cu "normalitatea" pe car' o tot invoca, de ce'o fi asa nervos ("Aţi deschis cutia Pandorei. Din 2012 sau din 2015, oricine va putea călca legea sau va putea fura deschis, dacă i se va da voie ori va avea posibilitatea. Cum vă bucuraţi azi că a cîştigat PDL-ul cu un furt fabulos, aşa se va bucura PSD-ul cu altul pe măsură. Şi aşa pînă la capăt! Vă aduc aminte că nu există fărădelege bună şi fărădelege proastă. Dreptatea nu-i ce vor ai noştri. Iar furtul, chiar cu scop nobil, tot furt rămîne.") in anii din urma, ca cre' ca "papa" are destula, si la paris poa' sa plece doar cu buletinu.
si nici in decemvrie op'sinoo nu cre' ca n'avea d'o sarma, acolo, asa ca nu's de ce'o trevuit sa petreaca noaptea 21-22, cin' o tras 'n noi, la jilava.

dupa ce am cautat, fara succes, neste referintze la iaru pe propriu'mi blog (dat peste cap) , am dat de doo interviuri cu el pe saitu' ziarului patrik, foarte interesante, din care extrag citeva fragmentzele (ne)semnificative.
Hai să zicem că vântul răstoarnă un copac peste casa mea. Domne, asta este situaţia, a bătut vântul!
(si bate'n continuare ! nota mea)

Am fost odată acuzat că, prin îndemnul meu la normalitate, (si io l'am "acuzat", chiar mi'a raspuns ofuscat, si pe blog, da' nu cre' ca face referire la mine...) sunt în slujba lui Ion Iliescu, care cerea, în 90, linişte. Dar e o mare diferenţă între liniştea terorii, după ce ai tăiat nişte capete, şi normalitate, când ăla scapă cu viaţă dacă e nevinovat.

intrebare:
Dar ce legătură are bunul simţ cu politica?

El a construit România. România Mare a fost construită cu bun-simţ. Oamenii de bun-simţ din România, la 1860, s-au gândit că nu se mai poate în stilul ăsta, cu o asemenea corupţie... Au spus: „Şi noi suntem corupţi!“. Ei ştiau că au unele legături... Şi au zis: „Singura soluţie e să aducem pe unul care nu are nicio legătură cu noi.” Mai întâi s-au dus la un regent al Belgiei, acela n-a vrut, a fost norocul nostru. Dacă venea belgianul poate că era altă poveste, l-ar fi corupt repede. Dar, dincolo de corupţia aia, era visul unei Românii necorupte. E foarte cuidat cum un om bolnav poate visa la sănătate. Poate tocmai pentru că este bolnav...


la care raspunde, tot el, un an mai tirliu, tot in adevaru:

intrebare:
Dar aţi fost activ în societatea civilă, de la Revoluţie şi până recent...

Am fost, eram mai tânăr... Am fost până în 2004.
(mai a draku' potriveala ! taman cin' nu s'alese bombo...)

Eu am toată admiraţia pentru domnul Patapievici, dar toată sofistica domniei sale este în slujba adevărului pe care îl iubeşte. Traian Ungureanu este un polemist cu care greu te poţi înfrunta, dar, cu toate acestea, toată inteligenţa lui se consumă pentru a demonstra un lucru. Şi eu, cu puterile mele, încerc să demonstrez un lucru şi să împing de-o parte realitatea care nu-mi convine. E foarte uşor, e foarte comod
(ar face bine sa nu mai impinga la o parte realitatea, ca am 'ntzeles ca tomnai ce are o e_misiune acolo ! n.m.)

Eu sunt pentru o economie de tip liberal: o scădere imediată a taxelor şi impozitelor, o simplificare a mecanimelor administrativ-financiare. În al treilea rând: România este una dintre cele mai scumpe ţări din punct de vedere bancar. Nu înţeleg de ce băncile fac cel mai mare profit în România.  (domnu' iaru, mai interesatzi'va. s'ar putea sa fie doar propaganda rogozaniana... c'am 'ntzeles ca ele cistiga, TOATE, intr'un an, o suma pentru care unu' din mogulii d'voastra nici nu s'ar da gios den pat) Pentru mine este un mister. Înţeleg că e o explicaţie economică, dar statul poate interveni printr-o lege, cu care să le dea „la cap”. Când ai depăşit un plafon de profit, ţi-am tras-o de nu te vezi. (curat liberalism !)

intrebare:
S-ar putea retrage de pe piaţa românească...

Să plece! Dacă simt că nu câştigă destul, să se ducă în ţara lor de origine să câştige mai mult. Vor rămâne aici, cu siguranţă! Adică ei să o ducă mai bine, iar eu să o duc mai rău? Nu mi-a ajuns că până în 2001 nu puteam călca pragul unei bănci?


Eram solvabil, dar nu puteam dovedi din punct de vedere legal. Munceam în trei locuri, dar oamenii nu mă plăteau legal pentru că nu puteau să plătească muntele ăla de impozit. Ziceau că dacă mă plătesc pe mine şi mai plătesc şi la stat sunt nevoiţi să tragă obloanele. Aşa că Occidentul să mă lase cu lecţiile astea! Lasă-mă mai întâi să trăiesc, dă-mi sacul cu peşte şi apoi dă-mi undiţa să pescuiesc! (papam pestele, si p'orma mai vedem daca ne apucam de pescuit, nu ? n.m.)

intrebare:
Cum găsiţi anatemizarea, de la cel mai înalt nivel, a „mogulilor"?


O prostie! Încă o dată: accesează „mogulul" bugetul ţării? Nici vorbă! (nici vorba ? n.m.) Atunci la revedere şi-un praz verde! Atâta vreme cât ştiu, pot cumpăra un ziar sau pot să-l condamn la moarte, necumpărându-l. Statul trebuie să se ocupe de sănătate, învăţământ, ordine publică, curăţenie ş.a.m.d.

intrebare:
Care este cel mai mare rău care ni s-a întâmplat în ultimii zece ani?

Reîmpărţirea ideologică şi totalitară. Oamenii au ajuns să se urască. Asta-i partea cea mai gravă, mai sus decât corupţia. (mai sus decit coruptzia ? pai ce ziceatz, bree, anu' trecut ? n.m.) Este vorba despre învrăjbirea claselor sociale şi, mai presus de toate, a populaţiei României. Cei cinci milioane o sută îi urăsc de moarte pe cei cinci milioane două sute şi viceversa.  (vai ce dreptate avetzi ! abea astept sa lansez niste apeluri publice pentru suspendarea lu' gioana, de la presidentzia senatului, lu' felics, de la vice - tot la senat, a lu' crin si ponta, de la deputatzie, asta dac' as avea chef... da' nu am ! n.m.) Eu credeam că acest lucru s-a oprit în vremea lui Ion Iliescu. Exact aşa era şi atunci: era o ură generală a ţării împotriva Bucureştiului.

asta'i iaru, si nu te potzi supara pe el, asteptind sa emigreze, cum amenintza, si sa ne'nventze, de la paris, regulile bibisi, alaturi de stelica tanase

marți, 7 septembrie 2010

n'avem (ne)voie ?

daca marea remaiere o reusit cu subces, odata cu scoaterea la 'naintare a rezervii strategice a cadrelor de qiuari, modreni & davizi_troaca din portofoliou' "pedeleprelor", putem reincepe sa ii porcaim cu ce ne vine la gura pe bocii (la multz ani, coae !) si base, asumindu'ne curaju' stramosesc (o dam anonima !) neuitind, tontodata, sa nu care cumva sa'ncuragem freo tentativa de "halba ca zapada, avaramuuu", ca doara, fara posibilitate de tagada, actualu' sistem de partide e "perfect", cum o fo si gubernu', in acceptziunea lu' mr videanu, pin' s'apuce sa fie el insusi remaiat.
din punctu' asta de vedere io ma aflu undeva la mijloc intre doo extreme ale blogrolului meu, adica intre riddick (prototipu' pedelist pur si dur) si lilick (intruchiparea penelismului fara dileme) fara ca prin asta sa spun despre ei c'ar fi extremisti, desi's cam "avintatzi", dupa gustu' meu.

ei bine, EU VREAU alba ca zapada !



si nu'ntzeleg chiar deloc de ce tre' sa raminem ostateci infinitzi in brinca unora ce au dovedit, totzi, limitele de competentza si onestitate, cintindu'ne, pe rind sau la gramada, refrenu' de la "tzara te vrea prost", pe diverse tonalitatzi, care mai pitzigaiat, care mai baritonal.

nu mai am "organ" sa'i receptez cin' ne spun ce bine intentzionatzi or fo pedelistii in avintu' lor de reformare a statului, cu tot cu "puisorii" lor plantatzi peste aia ai pesedeilor si peneleilor, si car' s'o fleshcait de tot la proba veritatzii (ca sa nu zic la intrare), sau cit de "performantzi" s'au dovedit tericeanu si ai lui vosganieni, in procente grele cit piatra de moara in capu' fraierilor ce "pun botu" si altfel decit dac' ar fi interesatzi direct.

chiar nu ma prea coafeaza faptu' ca oamenii astia vor sa se casapeasca recipork pin' la victoria finala asupra gastii adverse, zau !

ca desp'e pesedei, mai bine putetzi uita !

si nu, nu sin' d'acor cu jupin iaru care
"constată că oamenii au ajuns să se urască, lucru mai grav decât fenomenul corupţiei."


pai, de ce sa se urasca oamenii astia altfel dect minatzi in lupta drept chezasi ai enteresului celor car' au ceva de perdut daca o eventuala reala lupta anticoruptzie ar avea loc ?

cu, sau fara, basesti, crin antonesti, si altzi esti, alba ca zapada tre' s'apara, afara dac' nu vrem sa cadem prada unor essperimente deshantzate gen prm, png, pp al ddd, etece

luni, 12 octombrie 2009

basescu fatza cu' analistu' iaru

basescu la pro tv, 11.10.2009

iaru la realitatea, in aceeasi seara

face premonitzii: 

lumea a venit la biserica de la cotroceni ca sa asiste la o minune, in avans, adica, inlaturarea lu' basescu, dictatoru' chior; stie si scoru': 51/49 pentru crinutzu !

si e si foarte informat (de unde drac' ?) cu ce se pregateste in campanie...

duminică, 13 septembrie 2009

kafka, frateee...

sa nu te apuce mila ?
si jalea ?
aceasta adevarata "chintesentza" a absurdului a 'nceput cu un articol al lui liviu antonesei de pe saitu' revistei ACUM, saptamanal electronic international. exista la acest link articolu' propriu zis, precum si o replica a mea la el, cititor intimplator al acestei reviste, replica ce mi'a fost aprobata.

urmeaza un raspuns al lui liviu antonesei:


Ati putea, totusi, sa-mi dati un exemplu, unul singur, atit va cer, in care, in vreo postare oriunde ar fi aceasta facuta, nu am respectat regulile elementare ale civilitatii? In rest, doar nu-s nebun sa vreau sa aiba toata lumea aceleasi opinii! Daca nu din alt motiv, atunci macar pentru ca m-as plictisi de moarte. Nu-mi place insa sa mi se deformeze propriile mele spuse sau sa mi se inventeze chestii pe care nu le-am spus sau facut! Dar acestea par exigente uriase in eterna si fascinanta, mereu surprinzatoarea, ca si, de asemenea, fabulospirituala! Si inca mi-a scapat The Land of Choice! Desi mai potrivita pare parodierea de pe Happy Fish, The End of Choice !
Autor: Liviu Antonesei


si, imediat mai jos, cel al lui florin iaru.


Şi eu vă rog acelaşi lucru. Numai că, dacă vă veţi calma puţin, veţi vedea cît de obraznică şi jignitoare e afirmaţia dvs. învolburată.
V-am taxat pentru o mare greşeală de exprimare şi de gîndire. Şi pentru o minciunică. Mică. (IARU)




by: niku_elektriku on august 14, 2009
at 9:18 am:
in “fisele” mele personale florin iaru e acel ‘telectual.ro car’ a mincat bataie’n noaptea de 21dec89, la jilava, fiind la un pas de (ne)murire, si care ‘n anu’ de gratzie 2009, pe blgu’ lu’ dorin tudoran, a spus ca tinjeste dupa “normalitate”
la fel ca tatucu’ ilici…
(asta e minciuna, n.m.IARU)
din clipa aia, pentru mine, el murire putzin (acelasi IARU citindu'l pe ELEKTRIKU)



By: Florin Iaru on august 14, 2009
Draga electricule, fără supărare…
Nici nu stii ce propoziţie sau frază comunistă (totalitară - e bine?) ai scos! Poate fără voia ta.
Iată de ce:
Comunismul se bazează pe noţiunea de revoluţie continuă, de vigilenţă neadormită, pe lupta de clasă şi distrugerea duşmanului oriunde s-ar găsi. Normalitatea este duşmanul de moarte al totalitarismului. Şi te asigur că băieţii care au ieşit în stradă ATUNCI pentru o viaţă NORMALĂ, umană, firească, pentru dreptul de a-ţi trăi propria viaţă au făcut-o. Mai gîndeşte-te… (IARU)



By: Florin Iaru on august 14, 2009
P.P.S.: Şi faceţi o confuzie: ceea ce cerea Ion Iliescu era LINIŞTE, o linişte de moarte peste orice ilegalitate fesenistă. LINIŞTE cereau gospodinele. LINIŞTE au zis minerii. LINIŞTE au reclamat veciinii. Cred că e o mare deosebire între linişte şi normalitate! (IARU)


ce sa'i raspunzi lui iaru dupa replica asta ?
ca ce'nseamna normalitatea in romania de azi ?
ca sa'mburghezit prematur ?
ca linistea normalitatzii romanesti de azi este ceruta, pe'un singur glas, ca pe'o singura, si ultima, dorintza, de corurile reunite ale politrucilor, magistratzilor, mogulilor cu sotzia lor moderatorii, fonctzionarilor, fonctzionarilor-politrucilor-mogulilor-magistratzilor infractori, infractorilor, puberilor, pubelelor, profesorilor la stat, si partecolera, cu elevii/studentzi'n coada, in sfirsit, tot riu si ramu', de cinci ani ?
acestei fotografii a romanichii perfecte de azi ii spun totzi STAI, nu te misca !
si personajele disonante, cum sint basescu cu pupincuristii lui, tre' retusatzi fara mila.
(acelasi IARU citindu'l pe ELEKTRIKU)


Stimate domn, am postat, cred, esenţa disputei. Este preluată literal de pe blogul dvs. (pe care, mă jur, n-am să mai intru niciodată - nu mă interesează isteria revoluţionară). Nu mi-aţi răspuns, m-aţi jignit, fără să mă cunoaşteţi, fără să vă fi jignit. Recunosc această sete de răzbunare, profund românească, această dorinţă nebună de a pune talpa pe grumazul adversarului... O recunosc, dar nu o accept.
V-aţi exprimat pe blogul personal. Speram că aţi înţeles că normalitatea României e în discuţie, or, dumneavoastră defineaţi normaliatrea ca anormalitate!
Acum reveniţi, tot cu violenţă. Să înţeleg că nu v-aţi răcorit?
Să mai adaug ceva? Nu, îi las pe ceilalţi, care au ochi de văzut şi minte să priceapă.(IARU)


am incercat sa dau o noua replica:


d-le Antonesei, ar fi culmea sa 'ncep sa va dau acum exemple; asta ar insemna ca as avea "listutze", "condicutze", cum ne acuza chiar d-l iaru pe noi, "pulimea" (asta nu'i expresia d-lui, da' merge), "neica nimeni", in care sa va tzin evidentza. pe dv. chiar nu va compar cu d'l iaru, nu m-atzi "socat" decit rareori, pe diverse bloguri; de fapt doar la patrasconiu, la teodorescu, si la tudoran; parca am intrat si pe la dv, pe vremea cind mai tzineatzi unu'. aveatzi o optziune politica pe care v'o sustzineatzi, mai mult, sau mai putzin, "pe fatza". era ok. cu o singura exceptzie: pe blogu' lu' tudoran ! io asta cred si basta: personalitatzile culturale, ce sint si asa ingrozitor de putzine in romania, nu tre' sa se amestece cu noi, nobody. daca simt nevoia poa' s'o faca pe siteuri parolate, un' sa discute ei cu ei, vorba sloganului electoral. sau sa tzinetzi bloguri "inchise", ca tismaneanu si avramescu; e inevitabil ca atunci cind va expunetzi o opinie, si intervin si altzii prin comentarii necenzurate (chiar moderate fiind, dv tot putetzi sa le cititzi, si tot va creste, inutil, pulsu', tensiunea arteriala), totu' degenereaza, si va transforma, imperceptibil, poate, si pe dv. in ceva, ce initzial, n'atzi fi dorit sa ajungetzi ! cu iaru'i alta poveste ! la el dispretzu'i suveran (doar la el a functzionat imboldu' de "a'i face condicutza"; un fel de best off; am renuntzat repede la idee: din cauza ridicolului ei !). de ce'o fi necesar sa si'l exprime ? doar ca sa capete antipatii inutile ? va multzumesc ptr atentzie !
Autor: niku_elektriku


intervine, bine venit, un personaj nou: cenzorul (PETRU CLEJ)


Domnule "Niku Elektriku",
V-ati desfășurat destul cu limbajul acesta de mahala. Ca atare, dat fiindcă revista ACUM nu este unul dintre forumurile pe care vă bălăciti la modul virtual, pentru a mai posta pe această pagină vă rog:
1) să folositi un limbaj civilizat și încetati atacurile la persoană.
2) să ieșiti de sub anonimat, deoarece revista ACUM nu agreează această lașitate.
Petru Clej


raspund:


e optziunea dv. si v'o respect !
daca doritzi sa stitzi cine sint, desi nu stiu ce relevantza are, intratzi in profilu' meu goagle, imi vedetzi poza, imi gasitzi numele de familie, si ocupatzia, ce e asociata si cu terminatzia nick name-ului.
prenumele e evident...

primesc:

Nu e optiunea mea, e politica revistei (e drept, unică în peisajul publicistic virtual de limbă română). Repet, vreti să publicati aici renuntati la bădărănie și la anonimat (nu mă interesează profilul dumneavoastră). Cred că am fost destul de clar.

raspund:


am intzeles domnule !
nici dv nu ma mai interesatzi, chiar de azi incepind.
si nu ma razbun pe dv stergindu'va din blogroll, unde v'am introdus nu la cererea dv.


primesc:

Trebuie să întelegeti că revista ACUM e o zonă liberă de mârlănie și locuri comune, așa cum este în proportie covârșitoare internetul de limbă română.

raspund:

d'abia dv devenitzi mirlan... nu va mai recunosc ! bbc'u s'a straduit degeaba.
si n'avetzi, chiar deloc, simtzu' umorului !


primesc:

Domnule care vă ascundeti sub pseudonimul Niku Elektriku, dacă ăsta e umor, atunci e mai bine să punem capăt aici acestui schimb de mesaje. Nu am ce discuta cu mârlani lipsiti de har, care pe deasupra sunt și plini de pretentii.

raspund:

bine'ntzeles !
vretzi sa avetzi intotdeauna ultimu' cuvint...
fie !
mai incercatzi o data si nu va mai raspund...
va las in compania lu' coja


primesc:

Domnule mârlan lipsit de har dar cu pretentii ("prostul dacă nu e și fudul, parcă nu e prost destul") care vă ascundeti cu lașitate sub alias, Ion Coja a fost tratat cu o duritate pe pagina revistei ACUM așa cum nu e tratat nicăieri. În același fel tratăm mârlanii ca dumneavoastră.

raspund:

v'atzi fi asteptat sa va 'njur ?
hai, escaladatzi, va rog !


primesc:

Nu, mă aștept să renuntati la mârlănie și să vă comportati decent.

raspund:

sintetzi delicios !
chiar ma plictisisem de subiectele pe care le aveam azi :))
material didactic, neica !


primesc:

Domnule care vă ascundeti cu lașitate sub pseudonimul Niku Elektriku, ar trebui să realizati că vă comportati ca un mârlan și să vă corectati. Nu e niciodată prea târziu. Revista ACUM are o cu totul altă tinută decât văgăunile virtuale (inclusiv blogul dumneavoastră) prin care vă petreceti timpul. Sau orgoliul dumneavoastră supra-dimensionat nu vă permite să admiteti acest lucru?

raspund:

domnule, opritzi'va !
va compromitetzi !


primesc:

Mă compromit? De ce? Cu aș putea să mă compromit în fata unei imagini virtuale? De ce sunteti așa de vanitos?

raspund:

daca asa credetzi, treaba d'voastra...
nu mai deschid nici un mesaj ptr a pune capat acestui dialog absurd.
la revedere !


primesc, in sfirsit, si deschid mult mai tirziu:

Domnule care vă ascundeti cu lașitate în spatele unui alias, când trei oameni (Liviu Antonesei, Florin Iaru și cu mine) vă spun că sunteti beat, e bine să vă duceti la culcare. În pofida vanitătii maladive de care în mod evident suferiti.

------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------


rid...
si pling !
nu degeaba aparu p'aici expresia "risu-plinsu"

-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------

public acest dialog, pe care am increcat in mod repetat sa'l intrerup intr'un mod decent pentru ambele partzi, nu ca sa'mi atasez biletzelu'cu: "m'a facut clej (antonesei, iaru) mirlan, las, vanitos, orgolios, prost, lipsit de har, badaran, precum si alte epitete magulitoare" asa cum isi agatzau de rever "golanii" din piatza universitatzii !

joi, 10 septembrie 2009

scurt panseu la o retragere a lu' tudoran, de la un giga



dorin tudoran s'a suparat pe satu' fara ciini care e blogosphera romaneasca, si si'a 'nchis blogu'.

nu i'am urmarit cu mare atentzie ultimele lui posturi, da', mai ales, sutele de comentarii pe care, marturisesc, le urmaream din ce in ce mai greu. nu agreez foarte tare blogurile cu sute de comentarii; desi pot fi foarte interesante, devin si foarte obositor de urmarit, mai ales daca vrei sa mai faci si altceva intre timp. in scurta'mi essperentza de consumator mi'am dat seama ca acest fenomen creaza dependentza. incepi sa te atasezi de anumitzi autori si tzii cu' tot dinadinsu' sa le savurezi toate productziunile. daca la astea se adauga, de fiecare data, sute si sute de postari, ce devin, unele din ele, adevarate articole separate, cu legatura, sau fara, cu cea initziala, este deja prea mult. daca ai in blogroll 20-30 de favoritzi cu sute de comentarii fiecare, ceea ce nu se intimpla prea des, inca, in ipoteza ca nu vrei sa cultivi doar "vedete" ca tolontan si badea, sau altzi "lideri", sanchi, de trafic, atunci ajungi repede chiaun.

ma'ntristeaza despartzirea asta de tudoran, cu toate ca nu eram pe deplin lamurit daca nu se inscrisese in niste meschine jocuri electorale. aparuse si aceasta absurda rafuiala cu tismaneanu care'mi lasase un gust amar.

nu cred ca e foarte indicat ca un 'telectual "public" sa se mai risipeasca in chestiile astea interactive; se spune ca in cultura noastra saracutza personalitatzile, s'asa putzine si de mica respiratzie, s'au ratat in chestii nesemnificative. unde mai e locu' turnului de fildes ?

ma cuprindea o mila incomensurabila cind vedeam cit de mici deveneau, pe zi ce trecea, un florin iaru, un liviu antonesei, daca ar fi sa'i amintesc doar pe cei pe care'i admiram pina nu demult, si care postau frecvent pe blogu' lui tudoran. cu micimile, ranchiunile, hachitzele lor fara rost. 

era mult mai bine sa nu'i fi cunoscut si asa.

blogareala e, dupa mine, un loc in  care sa se defuleze indivizi semi-anonimi ca mine, ca tine, ca popa ilie, ce nu au de gind sa lase in urma "opere". nu facem cultura mare pe blog, oricit de post-post-post-moderna-hyperspatziala. nu tre' sa ne dovedim mai dashteptzi decit dasteptzii natziei decit daca ne tzin bracinarii sa le luam locu', sau sa ne facem noi un loc. 

adica "voi", ca eu nu vreau !

ce rost are sa ne aratam mai eruditzi decit plesu, patapievici, liiceanu & tudoran la un loc, daca nu lasam in urma "nici o dira"

dupa ce am sa ma lamuresc ce'a fost acolo atit de ingrozitor incit l'a facut pe tudoran sa renuntze, poate am sa revin cu o postare.


duminică, 6 septembrie 2009

tristetze mare


cineva din bacau ajunge la mine pe blog cautind pe goagle "monica macovei suge p..." 

pe linga aia care mai ajung cautind diverse cu maical gecsan

cancanu' face o mica insolentza punindu'i pe paparazii pe urmele cetepeului

aratindu'ne noo nu ca umbla beat la volan, sau ca se pupa cu fufe, ci de ce arata asa nefericit si suparat pe viatza.

eu stiam c'ar umbla c'o solenza...

cind colo...

ce suflet negru poa' sa aiba omu' asta daca se lipseste de micile bucurii ale vietzii, in afara de, sa spunem, alea "spirtuale", ma rog, tarkovsky, felini, federer !

calare fiind pe bulioane de ieuroi...

sâmbătă, 29 august 2009

adevaru' mi'e pretin numa' mie

pentru ca sint la moda 'telectualii presedintelui, imbuibatzii aia cu sinecuri, lucru pentru care merita din plin sa fie terfelitzi prin toate mijloacele, pe toate canalele, m'am hotarit si io in seara asta sa fac un filmuletz, cu mijloacele primitive pe care le am la dispozitzie, prin care sa ma rid de 'telectualii lu' conu' dinu, care, unii dintre ei, sug la mai multe tzitze odata, la doi sau mai multzi moguli.
si cum se spune ca cei care au obtzinut posturi sub administratzia basesciana s'ar simtzi obligatzi sa'l pupe'n fund pe acesta, nascindu'se astfel un termen nou in limba romana (licentza m badea ?), atunci cum s'ar numi cei care sugind la susnumitele mameloane moguliere isi insusesc pina la cratima modu' de gindire si exprimare al comanditarului ?

sugaci ?
sugari?
sugatori ?

nu, hotarit NU !
nu am "talentele" exhibitzionistului shpagatist

cum nu am nici indeminarea, nici stiintza, nici audientza, nici posibilitatzile hultzanului, ale lui viq și filadel, mi'a iesit o chestie aproximativa pe care o explic aici, ca sa'ntzeleaga toata lumea, care'o mai intra si p'aici.

deci: incep cu mister plesu, cu care chiar nu am ni-mic, care produce o coborire dinspre dreapta sus inspre stinga jos, mustrator pentru dezmatzul pe cale sa inceapa dupa el.
moment in care personajul principal, belferul, pune stapinire pe scena, compusa dintr'o impozanta sala a trofeelor unde se vor produce diferite personaje pitoresti pe care am io boala.

as fi vrut sa fac masa mai bogata, dar o veche tara, nu tzara, stramoseasca, lenea pre numele iei, m'a impiedicat sa'mi desavirsesc opera

joi, 20 august 2009

ochiu', si timpanu', stapinului ingrasa vita

http://www.adevarul.ro/articole/din-nou-despre-presa.html



este ca merita tanaste sa stea de'a  dreapta patriciului  ?

isi face cu prisosintza datoria, si suge si de la doi ciobani, pe multzi bani...

merita pin' la ultimu'  banutz investit in el, aia car' or sa'l  ajute sa se stabileasca la paris.

duminică, 16 august 2009

ocazii ratate, ocazii 'n rate, ocazii rasuflate

fiind io mai linistit zilele astea, ajutat substantzial de boiCotidianul, c'am avut mai putzine motive sa ma nervozez la nervi, m'am mai plimbat pe bloage, mai m'am scarpinat la cap, si alte organe, am mai aruncat o postare ici colo, atunci cin' simtzu'mi parea afectat in integralitatea lui, fara prea mare incarcatura de obida, neglijind oarecum debaraua... m'am preumblat si pe blogu' lu' dorin tudoran, un personaj fascinant, de altfel, capatind mai multe dileme decit daca as citi dilema veche, plus antecesoarea, din scoartza'n scoartza, de la origini pina'n prezent.
un car de dileme, car'ar face si o musca sa se simtza molusca !
musca, musca, fratre !

totu' se'nvirte si p'acolo, desi nerecunoscut ca atare, in juru' personagiului basesc. chiar aparitzia respectivului blog, dupa o lunga tacere a lui dorin tudoran, am suspectat'o de ceva interese tzinind de campania presidentziala. tacere survenita dupa nebulosul episod al angajarii, ca consilier, pe linga hocheistul voiculescian, tot in preajma unor alegeri pentru presedinte.
e mai ciudat ca se marseaza, pina la greatza, pe ideea sinecuristilor prezidentziali, ca si cum posturile statului roman e fatal sa fie ocupate de politruci cu ceafa grosa, activisti culturali incultzi, eventual cu certificat de autenticitate semnat de ilici, si ca si cum posturile din administratzia centrala si locala ar fi coplesite de indivizi dubiosi clonatzi din genele tripletei detestabile hrp/mihaies/tismaneanu. la care tripleta se adauga, dupa circumstantze, si elemente din tru/voinescu/paleologu, ca ingrediente de coloratura "scuipatzi aici".
avind in "portofoliu" o fotografie ca cea de mai sus, d'l tudoran facea infinit mai bine daca se abtzinea atunci cind a purces la conceperea serialului d'sale despre cirmaci si dibacii sai "adoratori", oricit de mult ar nega orice cointeresare materiala, ori de alta natura, in relatzia sa cu executoru' testamentar al conturilor securitatzii. ma rog, fiecare procedeaza dupa propriile porniri interioare !
chiar daca loveste cu sete in sprijinitorii piratului, majoritatea din ei facind'o in lipsa de alternativa reala si disperare, d'l tudoran recunoaste, intr'un final, ca, probabil, si el se va numara printre votantzii singerosului diktator.
sa fie tot acest haloimas provocat doar de conflictele dintre taberele culturale, ante si postdecemvriste ? de ciuda putzinilor nostri dizidentzi culturali pe confratzii ce n'au catadicsit sa'i sprijine, si urmeze, ca in cazu' goma ?
se poa', desi am temerea ca ar fi mult prea simplu asa, si ca 'telectualii lu' basescu ar fi totalmente ignoratzi dac'ar fi mutzi ca lebedele. ca aprigii aparatori ai democratziei "liberale", si "conservatoare", de rit nou, iata, ai pluralitazii in exprimare, ai libertatzii cuvintului, s'ar simtzi minunat daca quasi-monopolul media n'ar mai fi tulburat si de voci discordante. asa am avea parte, in sfirst, de "normalitate", dupa cum se exprima florin iaru, o alta mica obsesie a mea din ultimu' timp:

By: niku_elektriku on august 14, 2009
at 9:18 am

in “fisele” mele personale florin iaru e acel ‘telectual.ro car’ a mincat bataie’n noaptea de 21dec89, la jilava, fiind la un pas de (ne)murire, si care ‘n anu’ de gratzie 2009, pe blgu’ lu’ dorin tudoran, a spus ca tinjeste dupa “normalitate”
la fel ca tatucu’ ilici…
din clipa aia, pentru mine, el murire putzin

By: Florin Iaru on august 14, 2009

Draga electricule, fără supărare…
Nici nu stii ce propoziţie sau frază comunistă (totalitară - e bine?) ai scos! Poate fără voia ta.
Iată de ce:
Comunismul se bazează pe noţiunea de revoluţie continuă, de vigilenţă neadormită, pe lupta de clasă şi distrugerea duşmanului oriunde s-ar găsi. Normalitatea este duşmanul de moarte al totalitarismului. Şi te asigur că băieţii care au ieşit în stradă ATUNCI pentru o viaţă NORMALĂ, umană, firească, pentru dreptul de a-ţi trăi propria viaţă au făcut-o. Mai gîndeşte-te…

By: Florin Iaru on august 14, 2009

P.P.S.: Şi faceţi o confuzie: ceea ce cerea Ion Iliescu era LINIŞTE, o linişte de moarte peste orice ilegalitate fesenistă. LINIŞTE cereau gospodinele. LINIŞTE au zis minerii. LINIŞTE au reclamat veciinii. Cred că e o mare deosebire între linişte şi normalitate!
Post adresat aceluiaşi @electric… Pentru că nu se mai înţelege om cu persoană, unde şi de ce postăm.

ce sa'i raspunzi lui iaru dupa replica asta ?
ca ce'nseamna normalitatea in romania de azi ?
ca sa'mburghezit prematur ?
ca linistea normalitatzii romanesti de azi este ceruta, pe'un singur glas, ca pe'o singura, si ultima, dorintza, de corurile reunite ale politrucilor, magistratzilor, mogulilor cu sotzia lor moderatorii, fonctzionarilor, fonctzionarilor-politrucilor-mogulilor-magistratzilor infractori, infractorilor, puberilor, pubelelor, profesorilor la stat, si partecolera, cu elevii/studentzi'n coada, in sfirsit, tot riu si ramu', de cinci ani ?
acestei fotografii a romanichii perfecte de azi ii spun totzi STAI, nu te misca !
si personajele disonante, cum sint basescu cu pupincuristii lui, tre' retusatzi fara mila.

upa up:
Author: Florin Iaru
Comment:
Nikule,
Tot nu înţeleg. Ce are sula cu prefectura? De ce ai răspuns acolo, şi nu aici? Trafic n-am de gînd să-ţi fac. Dacă România de azi nu-i normală, n-am dreptul să militez pentru aşa ceva? Chiar nu înţeleg. E dialogul surzilor? Ţie normalitatea îţi pute?
P.S.: Nu e nici o întrebare întrebătoare. E ca şi cum ţi-aş zice: Pămîntul se învîrte în jurul soarelui, iar tu m-ai întreba: Da' voi de ce îi omorîţi pe negri?


raspuns elektriku (doar aici):
ai dreptate iarule, dialogu' surzilor !
si'n legatura cu "traficu": n'am reusit io cu manelele lu' maical gecsan, si'o s'o fac cu tine ?
ai un ego hotarit supradimensionat !