Se afișează postările cu eticheta cu capu' gol si ceru' 'nstelat deasupra noast'a. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta cu capu' gol si ceru' 'nstelat deasupra noast'a. Afișați toate postările

joi, 5 martie 2015

fratzii petreuș
(doi la pungă),
fratzii grigoriu,
precum și multzi
altzi fratzi și surori,
care atentează,
și ei, la statutu', stătut,
al pastorului gîdea,
cînd cu sula'n cur,
cînd cu sufletu'n rai,
da' buni


desi n'aveam nici un chef sa ma pozitzionez si eu, ca ateu practicant, in plictisitoarea controversa dusa si sedusa pe tema predarii religiii in scoli, nu de alta, dar, de cind ma stiu, n'am prea frecventat nici bisericile nici scolile, totusi, aseara, in pauza dintre doua zigari, am vizionat, "fortuit", citeva secventze tragi-comice dintr'o emisie a celebrului rares "ala" bogdan, de la cluuuuuj, zuzerul si trimisul special al lui cosmin guse pe pamint.

o grupare de mujahedini orto docsi, care o cuprindea, pina o dadea p'afara, inclusiv pe doamna "caty" andronescu, aceasta elena ceausescu/alexandrina gainuse/aneta spornic/lina ciobanu a invatzamintului romunesc, dar avindu'l in frunte pe marele aparator al statului de dreptzi de pe vremea domnului fost presedinte basescu, in calitate de atvocat al poporului, gheorghe iancu pre numele lui de fata mare, se lupta aprig, cu zbierate si ragete ca mijloc principal de intimidare, cu doi dubiosi generici, dintre care unul cu barba si coada de cal, care mai avea si neajunsul ca raspundea la numele de remus cernea, iar celalalt era nu mai putzin celebrul emil moise, alt ciudat care a avut nebunia sa se lupte cu icoanele din scoli si cu obligativitatea predarii religiei in aceleasi asezaminte ale pierzaniei.

ce sa spun?

daca n'as fi fost, deja, ateu, in mod sigur as fi devenit, in urma vizionarii acestor secventze disparate, din doar una din multele emisiuni care tot bat apa'n piua pe tema asta.

a fost un dezmatz al violentzii deloc retzinute, manifestate plenar de catre to(n)tzi acei propovadaitori ai iubirii aproapelui, din toate pozitziile, dintre care cel mai "benign", dar deloc pasnic, a fost reprezentantul "oficial" al bisericii (ortodoxe) din plato, un popa tinar, barbos si el, care desi'si propusese, vizibil, sa pozeze in chip de intrupare a linistii si bunatatzii pe pamint, ca sa nu'si sparie vrabioii, nu s'a putut abtzine si a inceput si el sa zbiere, ca un dezaxat, la ciripoii aia doi.

totusi, cel mai socat am fost de acel stimabil fost advocat al popo'ului, un ionel blanculescu al dreptului, care facea mare caz de faptul ca este profesor la universitatea din bucuresti, acolo unde ii invatza pe studentzi cum sa nu respecte deciziile cc, dar, din pacate, nu al cc al pecere (pentru ca, pe vremea aia, pun ramasag ca nu facea dizidentza), pentru ca, pardon, componentzii acelui sinistru organ al statului de dreptzi actoal sint mai prosti decit el, ceea ce mie mi se pare o contradictzie'n termen si foarte greu de imaginat, pe motiv ca gheorghe iancu mi s'a parut intotdeauna foarte prost(pampflet).

un alt personagiu care m'a speriat, de'a dreptul, a fost un ins pe care ma'sa'l cheama, dar el vad ca nu vrea sa se duca, george grigoriu, pe care'l vaz pentru primas data'n viatza mea, dar care, zicea fiul raresoaiei, are o emisiune religioasa, in uichend, pe realitatea, si care mi'a evocat un gidea "în nuce", daca'si mai aminteste cineva cit de b(o)lind si aparent inofensiv era gidele, pe vremuri, la tele7abc, or pe unde mai facea el evanghelizari televizate.

bai, io zic ca p'asta sa nu'l mai ratatzi si sa'l omoritzi, acum, cit inca mai e mic!


pastorul gîdea'n mare pericol




fratele george grigoriu si sora remus cernea



cerul văzut prin labiilă
ca sa nu se supere gidele, bag ceva si cu parte'ai'lalta,
ceva tot legat cu cerul, pastele si 'mniezaii mamii lor


duminică, 23 ianuarie 2011

amusinin' mirosu' de cadavru, virgula

dumenica la prinz, bintuitzi de dor de brinza, viezure, minz, cetim:

Actorul Mitică Popescu, internat în spital
EVZ on line Duminică, 23 Ianuarie 2011
Actorul Mitică Popescu este internat la spitalul Floreasca din Bucureşti, după ce şi-a fracturat o mână. Se pare că, acesta a căzut de pe scenă şi şi-a dislocat un umăr.
El se află sub îngrijirea medicilor şi a suportat o intervenţie chirurgicală, relatează Antena 3.
Mitică Popescu are 75 de ani, este actor al Teatrului Mic din Capitală şi este gazda emisiunii de pe TVR 2 "D'ale lu' Mitică".
Actorul a avut roluri memorabile în "Moromeţii" şi în "Miss Litoral".

apoi, mergin' la sursa, si ocolin' cu grije anthena trei:

Mitică Popescu, internat la Spitalul Floreasca după ce şi-a fracturat o mână
MEDIAFAX - BUCUREŞTI, (ieri, 22:23)
 Actorul Mitică Popescu este internat la Spitalul Floreasca din Capitală, după ce şi-a fracturat o mână, au declarat, sâmbătă, pentru MEDIAFAX, surse medicale.
Mitică Popescu a fost internat joi la Spitalul Floreasca din Capitală, după ce a căzut şi a suferit o fractură de umăr, au precizat sursele citate.
Spectacolul "Desculţ în parc" de la Teatrul de Operetă "Ion Dacian" din Bucureşti, în care Mitică Popescu interpreta rolul Velasco, programat iniţial pentru 30 noiembrie 2010, a fost amânat pentru 25 ianuarie, după ce actorul s-a accidentat uşor la o mână.
În perioada de recuperare a lui Mitică Popescu, rolul Velasco va fi interpretat de George Mihăiţă, directorul Teatrului de Comedie din Bucureşti.
Mitică Popescu face parte în prezent din echipa de actori a Teatrului Mic din Bucureşti şi este gazda emisiunii de pe TVR 2 "D'ale lu' Mitică".
ne oprim aci, absolut edificatzi, cu gindu la bancu' ala cu tipu' ce se vaita de dureri de cap, da' el e bandajat la piceur.
raspunsu' inevitabil, in banc, ca si aici:  "pentru ca o alunecat!"
nu ne mai 'ncurcam cu maruntzisuri, virgule, caderi de pe scena or ba, da', totusi, "rol memorabel" in "miss litoral"?