Se afișează postările cu eticheta discovery channel. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta discovery channel. Afișați toate postările

marți, 5 februarie 2013

the gadget&the muppet
show 



®APORT!

despre starea ratziunii

celei mai favorizate,

de supt dezvoltare

și radio-progress,

din vremea du ducă'i vodă

şi'a altor duși





aflatzi despre mine că sînt bine și sănătos, care sănătate v'o doresc și dumneavoastră, stimatzi telespectatori, doar ca mi s'a stricat cuptioru' cu microunde, așa că, pînă acum cîteva zile, stăteam în oarecare dubiu dacă se merită să'mi exersez talentele de minitechnicus pe el, să'mi procur altu'n loc, or - și mai bine - să renuntz definitiv la acest obect inutil și periculos.

d'alaltă seară m'am hotărît: încep să strîng bani pentru un nou gadget care va rula în curînd pe ecrane, dacă e să mă iau dup'o emisiune d'asta de vulgarizare a știintzii, pe care am descoperit'o pe nou' canal care i'a luat locu' discovery-ului/urilor în grila rcs-rds (mue rcs/rds!!), și care gadget va revolutziona orice vă putetzi d-voastră închipui, de la sistemu' politico ioconomic natzional și mondial pînă la statutu' sotzio-profesional al fiecăruia dintre noi, ca să nu mai vorbesc de habitudini, manii și hobby-uri, transformîndu'ne în niște mici 'mniezăi și cristoși rîzgîiatzi.

despre ce e vorba?

păi, e ceva care seamănă cu imprimantele alea 3D, da' e un ceva care nu se multzămește să reproducă doar forma exterioară a obectelor pe care vrei să "le printezi", ci face acelaș lucru la nivel (sub)atomic (nu stau s'essplic acuma, că nu's doftor în fizico-chimice ca abramburica), după un "retzetar" care reprezintă softu' cu structura atomică a fiecărui obect ce se dorește a fi (re)creat din nimica, făcînd astfel inutile întregi ramuri și rămurele ale ioconomiei mondiale, p'orizontală și pă verticală, că doar potzi să'tzi "printezi" orșice, de la un mcdonald la ultimu' ipad, toate imposibil de deosebit d'original, așa că nu mă'ndoiesc nici o clipita că totzi ăia care or să reușească să'și procure o astfel de minune a tecnicii nu vor sta 24h/24h, 7 zile din 7, să'și printeze muntzi de petre pretzioase, rîuri, fluvii și mări cu lingouri de platină și aur, cîmpii și păduri nesfârșite de carpete cu răpirea din serai, pentru că n'o să'mi poatză nimini argumenta că respectivii n'or sa vree să "valorizeze" cît mai "plenar" oportunitatea apărută, fără teama c'are să vie ciniva, cumva, să le interzică sau să le confiște transpunerea în bun de larg consum a pietrii philosophale, așa că n'ar fi de mirare să'i videm p'unii c'o pătzesc precum ăia dintr'un binecunoscut basm popular care mor de foame pentru că tot ce ating se transformă în aur.

în aceste conditziuni, stimatzi telespectatori, mai are f'un rost să ne strofocăm pă bază de muribundă ioconomie mondiala y compris romunească, or pă baza recentului ®aport! eMCeVe?

io zic să ne grăbim, dreaku', să mai vindem ce se mai găsește p'in ogradă, conform programului unic dă supt dezvoltare pesede-penele-pece-pedeleu'-unde e? - și conform l'indicătziilor pretzioase din mai sus pomenitu' ®aport! - că nici naiba n'o să mai aivă, cît de curînd, nevoe de tainurile noastre obosite, marea lor majoritate relicve ale diktaturii dă dăzvoltare a lu' ceaskă.


ps:

singura proglemă pă care o mai văz, acuma, că tot m'am interesat despre ce film era vorba'n propozitzie, e că filmu', făcut p'in 2007, dovedește că timpu' are prea multa răbdare cu noi, asa că mai avem d'așteptat pînă la transpunerea'n veatză-cosa-noastră-legată-cu-atză a tecnologiii care să ne blagoslovească pe tontzi cu de la fiecare după capacități, fiecăruia după nievoi, mama nievoii!

cum trece timpu' domnule, da' parca tot prea 'ncet trece!


ps2

cu tot optimismu' ponderat al acestei postări, tziu, totuși, să fak și'o propunere constructivă opozitziii noast'e "dă dreapta", pînă nu se trezește ddd și nu le'o ia 'nainte și din puntu' ăsta de vedere.

sa initzieze, dom'le, liste d'așteptare în vederea procurării, cu prioritate, a acestor "incubatoare d'afacere de bine" (si futere de mamă), asa cum se faceau pe vremuri, daca vroiai sa'tzi iei trabant or telecolor..

poci pentru ca să zic, fără putirintză de tăgadă, c'asta e printre ultimele ocazii pentru ca opozitzia "noastră" să mai poatză să recupereze distantza care o desparte de otv.



sâmbătă, 13 noiembrie 2010

panseu meta_p(h)isic

asara tirliu ' m'am fixat p'un canal din d'alea discoverice,  un' dadui d'un nene cu ochii oblici ce tot s'ocupa (l'am mai vazut si'n alte datzi) sa proiecteze virtual, pe baza cunostintzelor actuale, diverse ustensile si dispozitive folosite'n filmele sefe cele mai cunoscute.
de data asta 'ncerca sa imagineze cum ar putea functziona neste jucarici din star trek, ma rog, ceva cu un fel de analizoare pin' la nivel micro atomic a compozitziei corpururilor (humane, in cazu' asta) pentru a putea fi teleportate, de fapt replicate, undeva, la o distantza oarecare, manopera care ar 'nsemna prelucarea a miliarde de miliarde de gigabitzi de informatzie ce ar urma sa fie transmise prin 'ntermediu unui manunchi de raze chics, ca cele laser zicea ca n'ar putea face fatza,  un' se afla un asa zis replicator ce ar recompune, atom cu atom, molecula cu molecula, un fel de clona a organismului scanat.
moment in care certitudinile mele ateice suferira un mic scurtcircuit.
baietu' respectiv nu'si punea problema ca s'ar prea putea ca la capatu' complicatelor operatziuni sa rezulte o ciorba mucilaginoasa fara pic de viatza'n ea, si, fara sa vreau, gindurile'mi fugira insp'e actualitatea imediata:
dar daca si noi traim intr'o tzara care, desi are, cel putzin aparent, toate elementele necesare existentzei unei tzari, n'o sa poatza niciodata sa devie una adevarata, in lipsa acelui "nustiuce" care i'a 'mpiedicat pe cei mai mari 'nvatzatzi ai lumii sa produca in laborator pina si a mai simpla forma de viatza?


bai, da' ce 'ntrebari transcedentale ma'ncearca'n vichendu' asta!
 poa' ca le rezolva daniel ciobotea...

vineri, 13 august 2010

merde, viitoru' tzarii noastre e


de pe blogu' lu' sever

Președintele israelian ne-a spus că s-a luat deja decizia ca, în Israel, armata să devină și universitate. Cu alte cuvinte, orice tînăr sau tînără va termina serviciul militar cu licență universitară (BA). Este, cred, o adevărată revoluție atît în privința armatei cît și în privința școlii. Cunoaștem noi toți particularitățile serviciului militar în Israel, dar ideea de a servi sub arme și a te educa în sens academic în același timp și asta pentru fiecare militar în parte este impresionantă. Nu uitați, vorbim despre o armată care este, practic, în stare neîntreruptă de război!

si, banuiesc, astia nu's timpitzi sa bage'n functziune fabrici de diplome.

citind asta mi'am adus aminte d'un docufilm vazut aseara, p'unu' din discovery-uri, despre imensa industrie a jocurilor pe computator.
aratau, la un moment dat, sali imense, pline ochi, cu pustani care asistau cum joaca unii warcraft (sau cam asa ceva).
ziceau aia ca in coreea, care, cica, ar fi cea mai informatizata tzeara, modelu' "tocilarului" e sex simbol...

ce misto gros mai faceam noi cin' aparusera primele "scule" coreene !

====================


cum i'am "invatzat" noi pe copchilashi, si, mai ales, pe copchilitze, sa'i priveasca pe susnumitzii "tocilari", ginganiile alea pe cale de disparitzie la noi ?

intrebatzi'i !