Se afișează postările cu eticheta bbc. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bbc. Afișați toate postările

marți, 5 februarie 2013

the gadget&the muppet
show 



®APORT!

despre starea ratziunii

celei mai favorizate,

de supt dezvoltare

și radio-progress,

din vremea du ducă'i vodă

şi'a altor duși





aflatzi despre mine că sînt bine și sănătos, care sănătate v'o doresc și dumneavoastră, stimatzi telespectatori, doar ca mi s'a stricat cuptioru' cu microunde, așa că, pînă acum cîteva zile, stăteam în oarecare dubiu dacă se merită să'mi exersez talentele de minitechnicus pe el, să'mi procur altu'n loc, or - și mai bine - să renuntz definitiv la acest obect inutil și periculos.

d'alaltă seară m'am hotărît: încep să strîng bani pentru un nou gadget care va rula în curînd pe ecrane, dacă e să mă iau dup'o emisiune d'asta de vulgarizare a știintzii, pe care am descoperit'o pe nou' canal care i'a luat locu' discovery-ului/urilor în grila rcs-rds (mue rcs/rds!!), și care gadget va revolutziona orice vă putetzi d-voastră închipui, de la sistemu' politico ioconomic natzional și mondial pînă la statutu' sotzio-profesional al fiecăruia dintre noi, ca să nu mai vorbesc de habitudini, manii și hobby-uri, transformîndu'ne în niște mici 'mniezăi și cristoși rîzgîiatzi.

despre ce e vorba?

păi, e ceva care seamănă cu imprimantele alea 3D, da' e un ceva care nu se multzămește să reproducă doar forma exterioară a obectelor pe care vrei să "le printezi", ci face acelaș lucru la nivel (sub)atomic (nu stau s'essplic acuma, că nu's doftor în fizico-chimice ca abramburica), după un "retzetar" care reprezintă softu' cu structura atomică a fiecărui obect ce se dorește a fi (re)creat din nimica, făcînd astfel inutile întregi ramuri și rămurele ale ioconomiei mondiale, p'orizontală și pă verticală, că doar potzi să'tzi "printezi" orșice, de la un mcdonald la ultimu' ipad, toate imposibil de deosebit d'original, așa că nu mă'ndoiesc nici o clipita că totzi ăia care or să reușească să'și procure o astfel de minune a tecnicii nu vor sta 24h/24h, 7 zile din 7, să'și printeze muntzi de petre pretzioase, rîuri, fluvii și mări cu lingouri de platină și aur, cîmpii și păduri nesfârșite de carpete cu răpirea din serai, pentru că n'o să'mi poatză nimini argumenta că respectivii n'or sa vree să "valorizeze" cît mai "plenar" oportunitatea apărută, fără teama c'are să vie ciniva, cumva, să le interzică sau să le confiște transpunerea în bun de larg consum a pietrii philosophale, așa că n'ar fi de mirare să'i videm p'unii c'o pătzesc precum ăia dintr'un binecunoscut basm popular care mor de foame pentru că tot ce ating se transformă în aur.

în aceste conditziuni, stimatzi telespectatori, mai are f'un rost să ne strofocăm pă bază de muribundă ioconomie mondiala y compris romunească, or pă baza recentului ®aport! eMCeVe?

io zic să ne grăbim, dreaku', să mai vindem ce se mai găsește p'in ogradă, conform programului unic dă supt dezvoltare pesede-penele-pece-pedeleu'-unde e? - și conform l'indicătziilor pretzioase din mai sus pomenitu' ®aport! - că nici naiba n'o să mai aivă, cît de curînd, nevoe de tainurile noastre obosite, marea lor majoritate relicve ale diktaturii dă dăzvoltare a lu' ceaskă.


ps:

singura proglemă pă care o mai văz, acuma, că tot m'am interesat despre ce film era vorba'n propozitzie, e că filmu', făcut p'in 2007, dovedește că timpu' are prea multa răbdare cu noi, asa că mai avem d'așteptat pînă la transpunerea'n veatză-cosa-noastră-legată-cu-atză a tecnologiii care să ne blagoslovească pe tontzi cu de la fiecare după capacități, fiecăruia după nievoi, mama nievoii!

cum trece timpu' domnule, da' parca tot prea 'ncet trece!


ps2

cu tot optimismu' ponderat al acestei postări, tziu, totuși, să fak și'o propunere constructivă opozitziii noast'e "dă dreapta", pînă nu se trezește ddd și nu le'o ia 'nainte și din puntu' ăsta de vedere.

sa initzieze, dom'le, liste d'așteptare în vederea procurării, cu prioritate, a acestor "incubatoare d'afacere de bine" (si futere de mamă), asa cum se faceau pe vremuri, daca vroiai sa'tzi iei trabant or telecolor..

poci pentru ca să zic, fără putirintză de tăgadă, c'asta e printre ultimele ocazii pentru ca opozitzia "noastră" să mai poatză să recupereze distantza care o desparte de otv.



duminică, 19 iunie 2011

bebeceu' romunesc exista!





nu va mai chinuitzi sa'l stricatzi!

vineri, 14 ianuarie 2011

nou' BBC se deschide, totusi. din pacate in georgia! (multzumim stelian! pentru intentzie...)

Fostul corespondent BBC la Moscova lanseaza un nou canal de televiziune rus in Georgia, pentru a sparge monopolul Kremlinului asupra stirilor 
de I.R. HotNews.ro
Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:15 Economie | Media & Publicitate

 Un nou canal de televiziune menit, potrivit fondatorilor, sa sparga monopolul Kremlinului asupra stirilor de televiziune din Rusia, va fi lansat pe 25 ianuarie in Georgia, o miscare care, cel mai probabil, va infuria Moscova, noteaza Daily Telegraph. Postul va fi condus de Robert Parsons, fost corespondent BBC la Moscova, alaturi de alti trei jurnalisti internationali.

Canalul, intitulat PIK, va fi finantat de statul georgian si va difuza stiri si documentare in limba rusa, prin satelit si internet, atat in Rusia cat si in alte tari. PIK intentioneaza sa realizeze materiale care sa deranjeze guvernul de la Moscova, oferindu-le rusilor un nou punct de vedere.

Lansarea va avea loc la aproximativ 2 ani de la sfarsitul razboiului ruso-georgian.

O incercare anterioara de a realiza un astfel de canal tv anul trecut a esuat, partial pentru ca filiala media a Gazprom a achizitionat spatiul pe care PIK planuia sa o foloseasca pe satelit.

"Multe dintre materialele pe care le vom face vor fi controversate, pentru ca este o pana de informatii in Rusia. Sunt atat de multe probleme care nu sunt tratate in presa rusa si noi le vom vana permanent", a declarat Parsons.

Parsons considera ca este probabil ca Moscova sa respinga noul canal de televizune drept un proiect de propaganda georgiana. "Daca suntem doar un alt canal de propaganda, vom esua", a admis el.

vineri, 15 octombrie 2010

"normalitatea" lu' iaru revine

slabiciunea mea, de ins cit se poa' de prozaic, e ca am o slabiciune terebela pen' citziva poietzi, 'n general ante-deluvieni-decemvrieni, 'n sensu' ca dupe rebolutzion mai mult am scris (angajamente de plata) decit am citit...
print'e ei e, evident, florin iaru.
pe car' il descopar, pe zi ce trece, nu cu freun nou poiem, ci cu diverse chestii car' imi ingheatza cite un rinjet nefiresc pe facies.
il vad, mereu, obsedat de normalitate

Dorin
A-i cere lui Bacovia să iasă cu steagu-n stradă, lui M Blecher să dirijeze mulțimile, iar lui Mateiu Caragiale să devină propagandist este o tipică prostie. Unii oameni sînt curajoși, alții, sfioși, temători. Individul nu devine erou decît cu spatele la perete. Să-i întrebăm, de-ar fi posibil, pe toți martirii închisorilor comuniste, ce-ar prefera, statuia de erou sau o viață normală?
Asta nu-mi place: să-i pretinzi lui Cărtărescu să fie propagandist! La fel cum, de partea cealaltă, e anormal să te lauzi cu anticomunismul de cumetrie!
Au fost unii care au avut… ce-au avut (cojones). Dar, te întreb, de ar fi fost să trăiești într-o lume puțin, numai puțin mai normală, nu ai fi dat dracului disidența? E o întrebare. Nu degeaba spun că mulți dintre cei ce au ieșit în decembrie ‘89 (pînă pe 21) s-au scrîntit, pentru că mintea lor exasperată a fabricat droguri toxice!


lucru absolut rezonabil, mai ales ca si io's d'acor ca dac'am fi avut "bafta" freunui mititelo-comunism, echivalent gulash-comunismului, ne'am fi delectat si'n zilele noastre cu dilemele alegerii 'ntre progeniturile fameliei ceaushescu si nu 'ntre doamna cucosh si doamna norika.

Repet: de ce ar trebui (ar fi trebuit) să fie Mircea Cărtărescu un disident și un refuznic? Întrebarea mea e: a mîncat căcat? Și-a turnat colegii? A parvenit? S-a înfipt? A profitat de revoluție? A scris. Constat, azi, că a făcut un lucru de neiertat. Iar Levantul nu e un poem antitotalitar ci o istorie a poeziei. Punct.
Nene, unii au curaj. Alții, nu. Ce prostie să-i judecăm cu cîntarul curajosului. Poți să fii fricos, dar nu laș sau canalie!
Dorine, spune-mi, dacă nu te f…eau ăia la icre, n-ai fi avut o viață normală?
Coposu, să zicem, dacă nu-l umflau noaptea pentru 15 ani, n-ar fi fost un vajnic halterofil?
Iar Steinhardt poate nu s-ar fi călugărit! Iar poate Ion Caraion, sau Marino, sau Ivasiuc și atîția alții ar fi văzut Parisul în liniște.


mereu surprinzatoru' dom' iaru le cam 'ncurca, pe ici pe colo, si mai ales la partzile esentziale, si moi, ale burticii.

atunci, daca e asa cu "normalitatea" pe car' o tot invoca, de ce'o fi asa nervos ("Aţi deschis cutia Pandorei. Din 2012 sau din 2015, oricine va putea călca legea sau va putea fura deschis, dacă i se va da voie ori va avea posibilitatea. Cum vă bucuraţi azi că a cîştigat PDL-ul cu un furt fabulos, aşa se va bucura PSD-ul cu altul pe măsură. Şi aşa pînă la capăt! Vă aduc aminte că nu există fărădelege bună şi fărădelege proastă. Dreptatea nu-i ce vor ai noştri. Iar furtul, chiar cu scop nobil, tot furt rămîne.") in anii din urma, ca cre' ca "papa" are destula, si la paris poa' sa plece doar cu buletinu.
si nici in decemvrie op'sinoo nu cre' ca n'avea d'o sarma, acolo, asa ca nu's de ce'o trevuit sa petreaca noaptea 21-22, cin' o tras 'n noi, la jilava.

dupa ce am cautat, fara succes, neste referintze la iaru pe propriu'mi blog (dat peste cap) , am dat de doo interviuri cu el pe saitu' ziarului patrik, foarte interesante, din care extrag citeva fragmentzele (ne)semnificative.
Hai să zicem că vântul răstoarnă un copac peste casa mea. Domne, asta este situaţia, a bătut vântul!
(si bate'n continuare ! nota mea)

Am fost odată acuzat că, prin îndemnul meu la normalitate, (si io l'am "acuzat", chiar mi'a raspuns ofuscat, si pe blog, da' nu cre' ca face referire la mine...) sunt în slujba lui Ion Iliescu, care cerea, în 90, linişte. Dar e o mare diferenţă între liniştea terorii, după ce ai tăiat nişte capete, şi normalitate, când ăla scapă cu viaţă dacă e nevinovat.

intrebare:
Dar ce legătură are bunul simţ cu politica?

El a construit România. România Mare a fost construită cu bun-simţ. Oamenii de bun-simţ din România, la 1860, s-au gândit că nu se mai poate în stilul ăsta, cu o asemenea corupţie... Au spus: „Şi noi suntem corupţi!“. Ei ştiau că au unele legături... Şi au zis: „Singura soluţie e să aducem pe unul care nu are nicio legătură cu noi.” Mai întâi s-au dus la un regent al Belgiei, acela n-a vrut, a fost norocul nostru. Dacă venea belgianul poate că era altă poveste, l-ar fi corupt repede. Dar, dincolo de corupţia aia, era visul unei Românii necorupte. E foarte cuidat cum un om bolnav poate visa la sănătate. Poate tocmai pentru că este bolnav...


la care raspunde, tot el, un an mai tirliu, tot in adevaru:

intrebare:
Dar aţi fost activ în societatea civilă, de la Revoluţie şi până recent...

Am fost, eram mai tânăr... Am fost până în 2004.
(mai a draku' potriveala ! taman cin' nu s'alese bombo...)

Eu am toată admiraţia pentru domnul Patapievici, dar toată sofistica domniei sale este în slujba adevărului pe care îl iubeşte. Traian Ungureanu este un polemist cu care greu te poţi înfrunta, dar, cu toate acestea, toată inteligenţa lui se consumă pentru a demonstra un lucru. Şi eu, cu puterile mele, încerc să demonstrez un lucru şi să împing de-o parte realitatea care nu-mi convine. E foarte uşor, e foarte comod
(ar face bine sa nu mai impinga la o parte realitatea, ca am 'ntzeles ca tomnai ce are o e_misiune acolo ! n.m.)

Eu sunt pentru o economie de tip liberal: o scădere imediată a taxelor şi impozitelor, o simplificare a mecanimelor administrativ-financiare. În al treilea rând: România este una dintre cele mai scumpe ţări din punct de vedere bancar. Nu înţeleg de ce băncile fac cel mai mare profit în România.  (domnu' iaru, mai interesatzi'va. s'ar putea sa fie doar propaganda rogozaniana... c'am 'ntzeles ca ele cistiga, TOATE, intr'un an, o suma pentru care unu' din mogulii d'voastra nici nu s'ar da gios den pat) Pentru mine este un mister. Înţeleg că e o explicaţie economică, dar statul poate interveni printr-o lege, cu care să le dea „la cap”. Când ai depăşit un plafon de profit, ţi-am tras-o de nu te vezi. (curat liberalism !)

intrebare:
S-ar putea retrage de pe piaţa românească...

Să plece! Dacă simt că nu câştigă destul, să se ducă în ţara lor de origine să câştige mai mult. Vor rămâne aici, cu siguranţă! Adică ei să o ducă mai bine, iar eu să o duc mai rău? Nu mi-a ajuns că până în 2001 nu puteam călca pragul unei bănci?


Eram solvabil, dar nu puteam dovedi din punct de vedere legal. Munceam în trei locuri, dar oamenii nu mă plăteau legal pentru că nu puteau să plătească muntele ăla de impozit. Ziceau că dacă mă plătesc pe mine şi mai plătesc şi la stat sunt nevoiţi să tragă obloanele. Aşa că Occidentul să mă lase cu lecţiile astea! Lasă-mă mai întâi să trăiesc, dă-mi sacul cu peşte şi apoi dă-mi undiţa să pescuiesc! (papam pestele, si p'orma mai vedem daca ne apucam de pescuit, nu ? n.m.)

intrebare:
Cum găsiţi anatemizarea, de la cel mai înalt nivel, a „mogulilor"?


O prostie! Încă o dată: accesează „mogulul" bugetul ţării? Nici vorbă! (nici vorba ? n.m.) Atunci la revedere şi-un praz verde! Atâta vreme cât ştiu, pot cumpăra un ziar sau pot să-l condamn la moarte, necumpărându-l. Statul trebuie să se ocupe de sănătate, învăţământ, ordine publică, curăţenie ş.a.m.d.

intrebare:
Care este cel mai mare rău care ni s-a întâmplat în ultimii zece ani?

Reîmpărţirea ideologică şi totalitară. Oamenii au ajuns să se urască. Asta-i partea cea mai gravă, mai sus decât corupţia. (mai sus decit coruptzia ? pai ce ziceatz, bree, anu' trecut ? n.m.) Este vorba despre învrăjbirea claselor sociale şi, mai presus de toate, a populaţiei României. Cei cinci milioane o sută îi urăsc de moarte pe cei cinci milioane două sute şi viceversa.  (vai ce dreptate avetzi ! abea astept sa lansez niste apeluri publice pentru suspendarea lu' gioana, de la presidentzia senatului, lu' felics, de la vice - tot la senat, a lu' crin si ponta, de la deputatzie, asta dac' as avea chef... da' nu am ! n.m.) Eu credeam că acest lucru s-a oprit în vremea lui Ion Iliescu. Exact aşa era şi atunci: era o ură generală a ţării împotriva Bucureştiului.

asta'i iaru, si nu te potzi supara pe el, asteptind sa emigreze, cum amenintza, si sa ne'nventze, de la paris, regulile bibisi, alaturi de stelica tanase