Se afișează postările cu eticheta guvernu pornache. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta guvernu pornache. Afișați toate postările

joi, 26 august 2010

statuia tot, si'n general, o ia'n mina

nu sint un cetatzean model in relatzia cu statu' ia tot.

incerc sa evit orice contacte cu birocratzia ce te'nebuneste, aminind pina ce nu se mai poate chiar rezolvarea unor manipulatziuni de docomente ce ar reglementa situatziunea vastelor mele proprietatzi.
anu' asta, apucindu'ma un de nestavilit puseu de spir't civic, m'am invrednicit sa achit si neste taxe locale ce zaceau in asteptare de p'in doo mii.

acuma, chiar dac' n'am nici o legatura cu plata pe drepturi de avtor, simtz si eu nevoia sa adopt limbaju' de avtobaza strigind din totz rarunchii

UE BAAAA !!!


in semn de solidaritate cu cei ce se simt batjocoritzi, luindu'l drept exemplu tot pe d-l ghinea, un tip cit se poate de decent ce simte si el nevoia sa se refuleze prin adoptarea unui limbaj mai colorat.
parcurgind o parte din comentariile lasate pe petitzia ce a ajuns deja la peste doo mii de semnatari, imi dau sama ca gubernantzii, in brambureala lor mereu si mereu reconfirmata, s'au jucat nepermis cu focu', intr'o perioada si asa incarcata de nervozitate excesiva.

daca tu stat, prin liota de parlamentari si gubernantzi ce s'au perindat prin palatele "reprezentative" ale patriei in doo'j de ani, ai creat o legislatzie car' sa faca posibila evaziunea fiscala, prin chichitze lasate intr'adins ca sa serveasca diverse interese, nu poci pretinde, mai ales la doi ani de pritocire zaluda a hotaririi, ca soferii, dantelaresele, scriitorii de vagoane, papucarii, spoitorii, car' nu ei au creat posibilitatea d'a fi platitzi pe DA, sa se'ncoloneze recunoscatori, lunar, si de cite ori socotesc ca'i de trebuintza de catre diversi contzopisti, cu plicu'n dintzi, pentru a'l depune ofranda, instantaneu, ca acuma ai tu mare foame de bani baetz.
asa ca nu prea au dreptate cei car' incearca sa apere ceva ce nu'i de aparat.



spun asta, si semnez, far' sa fi fost inflentzat de laturile mogulilor, pen' ca, repet si iar repet, nu ma uit, ceea ce va doresc si dumneavoastra.

luni, 10 mai 2010

(la) deruta


ridicolul care nu ucide
Membrii Guvernului nu stiu inca sub ce forma vor promova actele normative privind aplicarea masurilor de austeritate anuntate de presedintele Traian Basescu, au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale. "Trebuie modificate o serie de legi si de aceea se va lucra cu o armata de juristi. Trebuie gandite noile acte normative in asa fel incat sa nu poata fi atacate in justitie, la Curtea Constitutionala. Este o munca dificila si, in aceste conditii, nu cred ca vor fi finalizate in aceasta saptamana", au declarat sursele citate. In urmatoarea sedinta de Guvern ar putea fi luata o decizie privind modul in care vor fi elaborate proiectele de acte normative.

Aceste afirmatii au fost intarite de Andreea Paul Vass, consilierul premierului. "Avem nevoie de o expertiza juridica pentru a evita atacarea lor la Curtea Constitutionala. Sunt convinsa ca in urmatoarea sedinta de Guvern vor fi luate decizii privind modul in care vor fi intocmite actele normative", a declarat Vass pentru HotNews.ro.

Guvernul este fortat de imprejurari sa urgenteze intocmirea acestor acte normative avand in vedere ca abia dupa ce vor fi aplicate noile masuri, Romania va putea primi urmatoarea transa, in valoare de 900 de milioane de euro, din imprumutul de la Fondul Monetar International. Potrivit sefului delegatiei FMI in Romania, Jeffrey Franks, "eliberarea urmatoarei transe de imprumut catre Romania depinde de implementarea completa a planului de masuri de austeritate".