Se afișează postările cu eticheta guvernu boc bani ioc. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta guvernu boc bani ioc. Afișați toate postările

luni, 20 decembrie 2010

codu' munci, cu un sigur "i"

ce aclamam noi?
"Noi aclamăm munca, travaliul, care nu se face de loc în ţara noastră!"
"Bravo! (aplauze entuziaste.)"
daca munca e pentru tractoare si pentru robotzi (daca nu e pentru rotopercutzionistii omniprezentzi), atunci ce ne trebe noo un nou cod al munci, cu un singur "i"?
cica "patronatu' romun" nu poa' sa'si desavirsasca 'naltele calitatzi 'ntrepenoriale daca n'are si unealta codului munci, c'un singur "i", la 'ndemina.
pai, nu ziceau "astia" ca sectoru' partecoler s'o ajustat fara prea multe gretzuri, fara mofturi si 'ntrebari suplementare?
il doare'n spatele curtzii pe nenea patronatu' de ezistentza, sau nu, a codului munci, cu un singur i, a codului bunelor manere or a codului oceanic, fara cap si coada!
ca el tot cu salaru' menim p'economie scris in carticica, sa nu zic condicutza,  de munca stie sa'si recompenseze sclavii, pe luna, nu pe pamant, cu cod or fara cod.
cre' ca singuru' patron serios, si se stie ce fac oamenii seriosi (se fu t 'n cur, zice o vorba din popo'), pe car' il pasioneaza subectu' e nenea statu' romun, ala obezu', cu intii statatoru' de la cotroceatza, cel car' se tot lauda c'a desponibilizat nu'ş' cite 'j de mii de bujetofori-lum(p)enofori, dupa ce lunile trecute fix zicea ca ba dimpotriva, ba p'a dumnevoastra, si'a mamicitzii dumneavoastra, sa traitzi!

da' cum ramine atuncea cu dinozauru' oltean care pre_zicea:
Toate măsurile nepopulare se încheie la 1 ianuarie 2011.
2011 trebuie să fie anul în care aceste măsuri să producă efecte pozitive.
TOATE masurile nepopulare, bey basescule, 'ntzelegi?
ori n'ai aflat ca omu' e de la partid?
dacă nema putirinza geaba chichirez gilci_ava, nu stiai?

joi, 25 noiembrie 2010

efemerida napocitaniei napocale

ca neste molii minate de nebanuite instincte atavice inscrise'n codu' lor genetic de fi'ntze mici, membrii gubernului nost' de unicacatzi, cu oarecarele lor sprijin parlamentar oferit de coalitzia (pre)pedele+ude_mere+un_e_pere+mino_ritzii pambuccitzi, ce vrea, ea, coalitzia, sa ne salveze de criza asta mare si albastra ca infinitu' mic, chiar d'ar fi sa moara cu noi de gitzi, totzi astia, si altzii pe linga, p'in diferite institutzii (capabele de nimic altceva decit) de stat, isi continua febril bramburic activitatea de depunere a oolor sub forma nepretzuita de proecte de legi, cu toate contestatziile labartzate ale barzaunilor din opozitzie, pentru a putea, intr'un final, sa'si dee obstescu zvirjit.
cu popa basecu la cap.
numa' ca perpetua de la specia sa'si poatza relua  ciclu inferna
derive obscured by clouds
cui ii bate ceasu' lu negoitza minune, tot pe loc, pe loc, pe loc, sa rasara altu'n loc?

*************************
parafrazez un titlu al lu' comanescu:

sâmbătă, 6 noiembrie 2010

noi contributzii, chiar de postume, ale lu' adrian paunescu la reforma mereu neterminata a gubernului boc

zicea adrian paunescu intr'unu' din ultimele lui mesage catre natziune:
"Ziarul Adevărul a făcut gestul nobil de a aminti că tăierea pensiilor m-a afectat cumplit. Am decis că nu iau pensia tăiată. O restitui, aşa cum îmi vine, statului, iar eu îmi desăvârşesc drumurile prin iadul realităţii, ca să nu-mi moară copiii de foame."
nu stiu ce'o fi scris in ziaru' lu' patric, da' tot ma poci 'ntreba cum drak l'o fi afectat taierea penziilor pe paunescu daca legea nici n'o fo promulgata, macar ?

or asta'i tot rezultatu' cotcodacelilor fashnetiste ale basesco-bocilor car' semnalizeaza, clacsoneaza, da' n'apuca sa mai si vireaza ?

deosebit de excesiv de remarcabil de reformistii nostii gubernantzi il ajuta astfel pina si "p'amaritu" de paunescu, ce crez c'a rulat la viatza lui freo doo trei bujete, de criza, ale romunichii, sa'si continue activitatea propagandistica si de dincolo de mormint.

miercuri, 3 noiembrie 2010

duca'se 'nvirtindu'va


Premierul Emil Boc sfarseste ca intr-o scena Mosfilm: soldatul sovietic moare dramatic, in cel putin cinci reluari artistice, si cand crezi ca-i terminat, mai trage o rafala in cadere si striga uraaaa. Moare, dar nu se preda. Imaginea caderii in gol intepeneste pe ecran.
Amploarea blocajului politic se vede acum, dupa decizia Curtii Constitutionale, in mici detalii. Nici guvernare in forta, nici majoritate functionala in Parlament. Traian Basescu se rezuma la constatarea: majoritatea actuala e toxica. Si adauga: opozitia e si mai toxica. Mai afla ceva azi, dupa decizia Curtii: si oamenii pusi acolo de el sunt toxici. FMI si Comisia Europeana asteapta reforme si actiune rapida. Solutia?
continuarea pe hotnews...

miercuri, 27 octombrie 2010

paunescu isi doreste sa traiasca !

ca sa vaza indepartat blestemu' abatut asupra romuniei...
i'a spus'o lu' ponta, si asta a repetat'o de la trebuna parlamentului.
s'o fi referit la taika ilici ?
pina una alta vom vedea daca rebolutzia mafoamei se amina den cauza conditziilor atmosferice.

luni, 18 octombrie 2010

marți, 12 octombrie 2010

perdutz 'n spatz

tzara moare da' nu se preda (nu cristian preda !)!
sintem totzi (inclusiff io) mai reformisti decit balcerowicz, pin' 'n momentu' cin' boarea reformii ne adie pe la nari.
asa si dom' teodorescu, cristian teodorescu, ce si'a cam luat'o de pupinbasist, si care, dupa momentu' aplicarii reformii de doo's'cinci la suta lipsa la salar, cu barda, a 'nceput sa miriie la stapinire, din' puru' si simplu' motiff ca a afectat'o si pe sotzia'i, medic de profesie.
acuma, dreptu'i ca si astia, bocii adeca, dupa ce ca s'au cîcîit si mocait, incearca s'aplice reforma-diforma in care sa moara mama la totzi bujetarii, în general, cu amputatzii efectuate cu lama de la o ascutzitoare chinezeasca boanta, care, daca nu taie, macar sa zgîrie pe cerebel a durere surda de'tz vine sa te urci pe peretzi, cu prezervarea nepotzilor in rezervatzii nu neaparat ascunse vederii periferice.
asa ca bocbasestii s'au trezit cu inamici d'acolo un' nu te'ai fi asteptat, devenitzi victime colaterale din virtuali sprijinitori cu larga marja de 'ntzelegere si de acordare de indulgentze politicienilor de pe partea asta a spectrului, in sens de "aratare", politic.
zilele trecute dom' teodorescu ne anuntza ca n'are sa mai fie d'acor' sa zboare cu aeronave pilotate de indiviji stresatzi suplimentar, pe linga stresu' oarecum obligatoriu, de perspectiva d'a le fi taiate penziile alea mari, pin' la nivelu' unor soferi cu pile, zice domnia sa.
pai, cam are dreptate, dom'le, numa' ca'n situatzia asta putem aduce totzi tot felu' de exemple din tzara asta ce, constatam si confirmam pe zi ce trece, pacat ca'i locuita.
si'n sensu' asta ar cam trebui sa insistam.
o bomba, ceva ?

miercuri, 6 octombrie 2010

zar de fuga

asa deci:
„2012, anul PDL când vom câştiga alegerile locale şi parlamentare“
zice premieru' boc...
iar Doamna Tia il confirma: "la bingo, poate"daca nu s'or gindi singuri ca palariutza puterii ii cam stringe, si'si pregatesc o retragere cu tortze, ca sper sa fi aflat si ei ca relansarea ioconomica mondiala, in dintzi de feresteu, e pe cale sa se aburce, abrupt si definitiff, peste mereu confirmata noast'a oprire din caderea nadragilor in vine.
si cum presimt ca nu le'ar conveni prea tare ca motziunea de cenzura a, sanchi, opozitziei sa'i trinteasca la fel cum a mai facut'o si anu' trecut pe vremea asta, belferii pedeloi au bagat'o iar p'aia cu tot felu' de asumari-asomari, doar-doar vor aparea ca heroi ai luptzii pentru pace cazutzi pe cimpu' de batalie cu' peptu' de crevedia scos la 'naintare.
pe maica ma'sii de reforma au 'ngehsuit'o d'au labartzat'o di tat, de nu se mai cunoaste om cu persoana, abramburind si zgomotoasa restructurare a potcoavelor de cai mortzi, asa ca marea enigma a finantzarii deficitului diverselor bujete pe anu' viitor ramine ca'n ura si la gara, si fara bani de la femei, ca s'o speriat si isarescu facindu'si singur curagi ca rezistam far'un nou 'mprumut, spre deosebire de base, car' s'o essprimat dimpotriva, si fara aia doos'cinci la suta taietzi de la bujetari, pe care daca 'ntrebi totzi ministrii gubernului o sa'tzi dee 'n'șpe variante, ba ca se elimina tot, ba ca se aplica o majorare la aia șap'ș'cinci ramasi, ba ca mai taie inca cin'sute la suta.


lasatzi'i drak pa vitejii comunisti maoisi si leberali de stinga sa ne saliveze ei cu sindicate cu tot, ca trotil mai mare ca comunistii in opozitzie, pe vreme de criza (aidoma si cind nu e criza), nu'i mai mare decit cu ei la putere.
si ce daca pune mina mogulii pe tot ?
acu' o fi altfel, ca doar n'o zis vintosu' c'are nu'ș cite sute de infiltratzi in structurili statului.
aia or sta dejaba, te pomeni !
si ce daca scapa totzi de dosare penale ?
ce sa zic, nu mai pot ei de dosarele voastre !
justitzica'i fata buna, tocmai ce s'o tavalit cu totzi amatorii cheș, iar din esarfa de la ochi si'a dat comanda sa'si faca bikini pentru mis piranda.
altfel, vorba lu' mardale, suspensoru'i de baza !

luni, 30 august 2010

nu sintem partide

EDITORIALUL EVZ: Daţi-i o mitralieră lui Crin Antonescu

Autor: Mircea Marian


Întrucât deocamdată nu are nici program şi nici figuri credibile pe care să ni le ofere în rolul de "guvern în umbră", Crin Antonescu ne propune un singur obiectiv pentru alegerile din 2012: desfiinţarea PDL.


"PD zis şi liberal (...) trebuie, pentru sănătatea vieţii politice româneşti, să dispară", le-a spus Antonescu colegilor din Delegaţia Permanentă.

De când urmăresc viaţa politică din România, îmi aduc aminte de un singur lider care să-şi fi propus desfiinţarea unei formaţiuni politice rivale. Prin 2003, Adrian Năstase a anunţat că îşi doreşte "destructurarea" Partidului Democrat, condus de Traian Băsescu.


Cel mai trist în această istorie nu este faptul că liberalul Antonescu are o mentalitate leninist-stalinistă (să ne amintim că şi bolşevicii erau minoritari în sovietul din Petrograd, dar, în final, menşevicii au fost cei care au "dispărut"). Nu cred că cineva se mai aşteaptă ca, după ani de guvernare etatist-populistă alături de PSD, aceşti liberali să mai aibă vreo legătură cu teoriile lui Mill sau Friedman.

Antonescu este un băiat simpatic, vorbeşte bine, trece dincolo de ecranul televizorului, mandarinii partidului au încredere în el, dar care are o singură doctrină: preşedintele României trebuie să fiu eu!

Prost este faptul că, după aproape doi ani de opoziţie, tot ceea ce poate oferi PNL este: "Jos Băsescu!". Cu diferite variaţiuni. Azi lansăm teza desfiinţării PDL, mâine mai umplem un talk-show cu discuţii despre suspendarea preşedintelui, poimâine probabil că va veni şi ameninţarea cu puşcăria pentru câteva personaje din guvernul Boc.

De la teza "desfiinţării" PDL (cum?) până la mitraliera cu care Vadim Tudor scăpa ţara de corupţi nu mai este decât un pas. Program economic? Lasă că mai face unul Dinu Patriciu, exact ca-n 2009, când tezele prezidenţiale ale lui Antonescu erau preluate, aproape cuvânt cu cuvânt, din editorialele publicate în "Adevărul" de fostul proprietar al Petromidiei. De fapt, exagerez un pic. Antonescu mai are o teorie (adevărat, tot preluată de la Patriciu): acordul cu FMI este înrobitor pentru România. Nu-mi imaginez nicio clipă că liberalii sunt serioşi şi, dacă ar ajunge la guvernare, ar avea curaj să rupă acordul cu Fondul. Pentru simplul motiv că nu văd cum altfel ar putea plăti salariile bugetarilor şi pensiile.

Însă Antonescu, la fel ca orice politician populist, se uită în sondaje şi vede că poporul urăşte FMI-ul, pe care probabil că-l asociază cu politicile de austeritate. Chiar şi Victor Ponta mai are o umbră de decenţă şi nu a afirmat niciodată că se desprinde complet de relaţia cu Fondul, ci doar că va negocia o înţelegere mai bună pentru România.

Nu scriu acest comentariu cu gândul de a sugera că trebuie să ne resemnăm cu guvernul Boc. Mi-aş dori ca acest executiv să plece definitiv şi să fie înlocuit cu altul, mai competent dacă se poate. Cred că PDL a ajuns atât de corupt încât prezenţa în partid a unor personaje necompromise precum Monica Macovei, Cristian Preda sau Sever Voinescu nu mai poate salva imaginea de ansamblu. Dar m-am săturat ca unicul proiect oferit de opoziţie să fie: venim noi, că suntem mai buni. Credeţi-ne pe cuvânt!

Nu pot să uit atât de repede că, în 2009, în spatele neprihănitului Johannis, rânjeau fericiţi Vanghelie, Cătălin Voicu, Dan Voiculescu, Patriciu şi Sorin Ovidiu Vîntu. Au mărturisit-o ulterior chiar cei implicaţi în acel proiect: Johannis nu ar fi avut libertatea să alcătuiască un guvern după cum îl tăia capul. În consecinţă, este corect să creştem presiunea pe partidele din opoziţie şi să le cerem să ne spună cât mai precis ce au de gând să facă dacă revin la putere.

Există acum un organism independent, Consiliul Fiscal, care poate evalua impactul financiar al programelor de guvernare. Sunt curios dacă liberalii şi social-democraţii vor apela la expertiza acestui consiliu, atunci când (dacă!) îşi vor prezenta promisiunile electorale. Până atunci, gândiţi-vă: credeţi că clasa politică din România ar putea să producă un executiv mai prost decât guvernul Boc?

joi, 26 august 2010

statuia tot, si'n general, o ia'n mina

nu sint un cetatzean model in relatzia cu statu' ia tot.

incerc sa evit orice contacte cu birocratzia ce te'nebuneste, aminind pina ce nu se mai poate chiar rezolvarea unor manipulatziuni de docomente ce ar reglementa situatziunea vastelor mele proprietatzi.
anu' asta, apucindu'ma un de nestavilit puseu de spir't civic, m'am invrednicit sa achit si neste taxe locale ce zaceau in asteptare de p'in doo mii.

acuma, chiar dac' n'am nici o legatura cu plata pe drepturi de avtor, simtz si eu nevoia sa adopt limbaju' de avtobaza strigind din totz rarunchii

UE BAAAA !!!


in semn de solidaritate cu cei ce se simt batjocoritzi, luindu'l drept exemplu tot pe d-l ghinea, un tip cit se poate de decent ce simte si el nevoia sa se refuleze prin adoptarea unui limbaj mai colorat.
parcurgind o parte din comentariile lasate pe petitzia ce a ajuns deja la peste doo mii de semnatari, imi dau sama ca gubernantzii, in brambureala lor mereu si mereu reconfirmata, s'au jucat nepermis cu focu', intr'o perioada si asa incarcata de nervozitate excesiva.

daca tu stat, prin liota de parlamentari si gubernantzi ce s'au perindat prin palatele "reprezentative" ale patriei in doo'j de ani, ai creat o legislatzie car' sa faca posibila evaziunea fiscala, prin chichitze lasate intr'adins ca sa serveasca diverse interese, nu poci pretinde, mai ales la doi ani de pritocire zaluda a hotaririi, ca soferii, dantelaresele, scriitorii de vagoane, papucarii, spoitorii, car' nu ei au creat posibilitatea d'a fi platitzi pe DA, sa se'ncoloneze recunoscatori, lunar, si de cite ori socotesc ca'i de trebuintza de catre diversi contzopisti, cu plicu'n dintzi, pentru a'l depune ofranda, instantaneu, ca acuma ai tu mare foame de bani baetz.
asa ca nu prea au dreptate cei car' incearca sa apere ceva ce nu'i de aparat.



spun asta, si semnez, far' sa fi fost inflentzat de laturile mogulilor, pen' ca, repet si iar repet, nu ma uit, ceea ce va doresc si dumneavoastra.

luni, 10 mai 2010

(la) deruta


ridicolul care nu ucide
Membrii Guvernului nu stiu inca sub ce forma vor promova actele normative privind aplicarea masurilor de austeritate anuntate de presedintele Traian Basescu, au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale. "Trebuie modificate o serie de legi si de aceea se va lucra cu o armata de juristi. Trebuie gandite noile acte normative in asa fel incat sa nu poata fi atacate in justitie, la Curtea Constitutionala. Este o munca dificila si, in aceste conditii, nu cred ca vor fi finalizate in aceasta saptamana", au declarat sursele citate. In urmatoarea sedinta de Guvern ar putea fi luata o decizie privind modul in care vor fi elaborate proiectele de acte normative.

Aceste afirmatii au fost intarite de Andreea Paul Vass, consilierul premierului. "Avem nevoie de o expertiza juridica pentru a evita atacarea lor la Curtea Constitutionala. Sunt convinsa ca in urmatoarea sedinta de Guvern vor fi luate decizii privind modul in care vor fi intocmite actele normative", a declarat Vass pentru HotNews.ro.

Guvernul este fortat de imprejurari sa urgenteze intocmirea acestor acte normative avand in vedere ca abia dupa ce vor fi aplicate noile masuri, Romania va putea primi urmatoarea transa, in valoare de 900 de milioane de euro, din imprumutul de la Fondul Monetar International. Potrivit sefului delegatiei FMI in Romania, Jeffrey Franks, "eliberarea urmatoarei transe de imprumut catre Romania depinde de implementarea completa a planului de masuri de austeritate".

duminică, 9 mai 2010

facutele lu' basescu si nefacutele lu' boc, pe stinga-dreapta





capitalismu' indecent (bucura'te rogozane !) 
marturisesc mica mea problema etica: imi place daianu (sper ca riddick sa nu dea cu pietre !) cu toate ca'i fiu de securisti, el insusi fost (a si recunoscut, spre deosebire de altzii, singur) o perioada, si in pofida faptului ca, am aflat ieri, frat'su e pesedizd.

aseara era incoltzit de doo gardience ale "martorilor lu' felics" (partea a doua a inregistrarii), si parea destul de morcovit.
nu moscovit !
a evitat incercarile repetate ale gardiencelor de a trece la infierari proletare impotriva lu' base si compania, desi era deosebit de rezervat in privintza sanselor de reusita ale masurilor anuntzate de "el prezidente".

aidoma lu' croitoru a asemuit situatzia in care ne aflam cu cea a unei tzari aflate in plin razboi, fara a fi pregatitzi in nici un fel pentru o astfel de belea.

spre deosebire de politruci/ziarijdi/po-pulatzie care nu constientizeaza, inca, asta.

asa ca motivele de optimism sint nule, iar faptu' ca noi ne lamentam ca n'o sa mai putem sa ne efectuam concediu' la pula, ori la alte nisipuri de aur (sau nu), par absolut caraghioaze.

la fel de caraghioaze ca incercarea basesciana de a'si consolida pozitzia de mare lider al dreptei de stinga romanesti, opintindu'se'n alegerea'i nefericita cu gubernu' boc, ca nu care  cumva sa tulbure prea tare jocurile de putere in interioru' partidutzului pedelast.

daianu a reamintit termenul de "incredere" pe care l'a folosit si base in deja celebru'i discurs, cu deosebirea ca l'au folosit in conjuncturi diferite.
basescu se referea la varianta de incredere pe care ne'o mai ofera femeiotzii in tentativa gubernamentala de a reduce cheltuielile bujetare prin taieri drakonice, iar daianu se referea la increderea pe care trebuie s'o resimta populatzia in cei ce le propun astfel de masuri.

discurs pe care o sa se pedaleze puternic in perioada urmatoare de catre partide si presa, alea, sanchi, de actuala opozitzie "democratica" ce ne pling noo de mila si vor sa iesim cu paru la drumu' mare.
ca poa' le iese si lor d'o samintza, ceva...

d'aia io crez cu tarie ca masurile sint un mare fissss de pe acu', pen' ca presupun neste manevre mult prea complicate (avind in vedere si capacitate deosebita organizatorica dovedita de "astia") pentru a le putea pune in practica (legi, ordonantze, instructziuni, VOINTZA, etc, etc.), si or sa constituie inc'un episod in lunga serie de chifle trase de gubernautzi, ce'si produc efectele psihologice de parca ar fi fost deja luate, inainte  de a (si fara a mai) apuca sa le si aplice.

zic c'or sa faca si nu's ce mama lor de reforme colateraloate, gen a invatzamintului, a constitutzi (moartea oricarei nutzi), etcaetera...

mult claxon degeaba.

si chiar dac'or sa le aplice, o sa urmeze, pe linga grevele mult dorite de catre unii (de parca n'ar fi in majoritatea timpului tot in greva, da' de... zel), procesele alea in care justitzika o sa procedeze la o judecata cu maxima celeritate, cum bine ne'nvatzat .

culmea libertarismului basescian (il face gelos pe conu dinu !) e ca incearca sa suprapuna reducerile astea de venituri (pentru multzi, chiar daca's multzi, nu chiar "nesimtzite") peste eliminarea subventziilor, lucru ce trebuia facut, hat, demult, ca, ce maika ma'sii, traim in capitalismus !

sint curios cite miliarde de ioroi s'or fi alocat subventziilor cu incalzirea in doo'j de ani, daca am aflat acu', nu fara surprindere, ca pentru agricultura s'au dat trei'j de miliarde (coco ? ioroi ?) ?! pentru a minca tot plastic turcesc, olandez, bulgaresc, grecesc...

o suta ? doo ? mai multe ?

cu care se puteau construi zeci de centrale ca lumea, da' poa' ca n'ar mai fi avut "baetzii" de pus in helvetzia pentru zile negre.
"economii" pe care propune (auzi !) patriciu sa le repatrieze (ce's fraieri ?), pe linga alte propuneri "de bun simtz", printre care si vinzarea "caramizilor" de la stat (nu zicea vintu ca el nu vrea moloz ?), imobile si alte acareturi.
o fi el amator, c'am auzit c'a inceput sa'i faca concurentza lu' vangelie cu economatele... 
nu l'am mai auzit repetind propunerea cu "justitzia privata", desi io, dupa atita timp, as fi, in sfirsit, d'acor' cu asa ceva.

ca, oricum, avem o  justitzie in ruine !

pin' s'or dumiri astia cum sta treaba, si pin' si'or da sama ca nu's in stare sa faca ni'ca, ar fi bine sa luam in consideratzie si ideea asta si sa incepem sa cautam un prim ministru la "micutza publicitate"

parol !
===============================
juninca aia de jucan, agenta lu' magureanu car' i'a spart casa, si careera, fostului ambasador helvet la bucale, povestea despre un camin cultural aflat in parohia lu' flutur si car' avea alocat mai mult banet de la bujet decit airportu' din ieshi !
in linia asta de idei incep sa aplec si io urechea bleaga la rautaciosii car' zic de berceanu c'ar fi alocat mai multzi bani pen' schimbarea scarilor rulante de la metrou decit pentru intretzinerea intregului terasament tf din toata tzeara, cel care permite circulatzia tegeveurilor  autohtone cu viteze record, fara filtru.
scarile alea vechi n'aveau nici pe dracu', bine'ntzeles, si, vazindu'le personal, nu accelerat, zilnic cu proprii'mi ochi cum sint taiate cu lampa de sudura, transmit regulat sudalmi nenumarate spre tov ministru & gashka portocalie (zic si io asa, sa ma leg de'o culoare, precum lilikiii), alaturi de altzi suparatzi pe soarta ce ma insotzesc.
d'aia zic: baetzi, ar cam fi cazu' sa'ncepetzi sa va temetzi, ca'i groasa la fundu' vostru...
daca nu putetzi sa va abtzinetzi mai bine v'atzi taia singuri mina cu care va stergetzi cu noi la cur.
=========================
o perla de spirit de la banciu: "emil boc n'are nici macar idei proaste..."
cu ce'o fi gresit, doamneeee ?

miercuri, 31 martie 2010

scuzatzi, da' astia's barbatzi !

Masuri anti-criza in Bulgaria: Reduceri salariale, amanarea majorarii pensiilor, taxe de lux
de R.M. HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2010, 17:24  

Guvernul Bulgariei a adoptat miercuri un pachet de 60 de masuri anti-criza menit sa taie cheltuielile bugetare si sa majoreze veniturile statului cu 818 milioane euro, anunta AFP. Masurile includ reduceri salariale de 10%, amanarea majorarii pensiilor si taxe de lux pentru locuintele si masinile scumpe.

Masurile anti-criza, la desenarea carora au participat, pentru prima oara, sindicatele si patronatele, urmeaza sa fie votate de Parlament joi.

Propunerile Guvernului includ taierea cu 10% a salariilor din sectoarele publice care nu au efectuat reduceri de personal, majorarea taxelor aplicate companiilor de asigurari, precum si a impozitelor pe jocurile de noroc.

Oamenii care detin proprietati imobiliare in valoare de peste 150.000 de euro si autovehicule mai scumpe de 35.000 de euro vor plati o taxa de lux dubla, in timp ce in cazul persoanelor care au avioane particulare si iahturi taxa de lux se tripleaza.

Premierul Boiko Borisov a precizat ca este pregatit sa majoreze TVA-ul de la 20 la 22% daca procurorii nu vor reusi sa anuleze contractele costisitoare "ilegale" semnate de fostul guvern.

Guvernul a decis, de asemenea, sa amane majorarea pensiilor si intentioneaza sa-si vanda participatiile minoritare detinute in companii care au fost privatizate in trecut.

In acelasi timp, Executivul va incerca sa-si vanda excesul de cote de emisii de dioxid de carbon.

Analistii au avertizat insa ca aceste masuri necesita timp pentru a produce efecte, singura cale de a garanta bani suplimentari la buget fiind reducerea cheltuielilor.

Bulgaria a incheiat anul 2009 cu cel mai mic deficit bugetar din Uniunea Europeana - 529 milioane leva, respectiv 0,8% din PIB, dar cu costul amanarii unor plati vitale pentru mediul de afaceri.

Veniturile reduse de la inceputul anului au provocat insa o crestere sensibila a deficitului, la 499 milioane leva in ianuarie si la un estimat de 1,2 - 1,3 miliarde, sau 1,8% din PIB, in februarie.


nici nu stii pe cine sa mai crezi. in alte locuri citisem ca bulgaria are de ani buni excedent al bugetului, si era data drept exemplu.

probabil socialistii or mai fi umblat si ei la cifre, pe linga alte lucruri cu lipici.

vad ca situatzia'i destul de "oabla" si la ei, da', spre deosebire de noi, au parte de un guvern "mai barbaT", facind abstratzie de vreo elena udre bulgaroaica.

badigardu' lu' jivkov si'a tras si un ministru de finantze adevarat care procedeaza cum trebuie, si cind trebuie.
doar se stie ca masurile bengoase se iau atunci cin' e fieru' (dracu' !) cald !
n'o lalai toata ziua pe la nasu, otv, ba vrei sa apari si la tvr saptaminal pina se convinge lumea ca tu esti prim ministru !
pina se conving ei, pina te hotarasti tu, trece mandatu'...
sau te dau 'ndependentzii gios !