Se afișează postările cu eticheta vladescu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta vladescu. Afișați toate postările

joi, 26 august 2010

statuia tot, si'n general, o ia'n mina

nu sint un cetatzean model in relatzia cu statu' ia tot.

incerc sa evit orice contacte cu birocratzia ce te'nebuneste, aminind pina ce nu se mai poate chiar rezolvarea unor manipulatziuni de docomente ce ar reglementa situatziunea vastelor mele proprietatzi.
anu' asta, apucindu'ma un de nestavilit puseu de spir't civic, m'am invrednicit sa achit si neste taxe locale ce zaceau in asteptare de p'in doo mii.

acuma, chiar dac' n'am nici o legatura cu plata pe drepturi de avtor, simtz si eu nevoia sa adopt limbaju' de avtobaza strigind din totz rarunchii

UE BAAAA !!!


in semn de solidaritate cu cei ce se simt batjocoritzi, luindu'l drept exemplu tot pe d-l ghinea, un tip cit se poate de decent ce simte si el nevoia sa se refuleze prin adoptarea unui limbaj mai colorat.
parcurgind o parte din comentariile lasate pe petitzia ce a ajuns deja la peste doo mii de semnatari, imi dau sama ca gubernantzii, in brambureala lor mereu si mereu reconfirmata, s'au jucat nepermis cu focu', intr'o perioada si asa incarcata de nervozitate excesiva.

daca tu stat, prin liota de parlamentari si gubernantzi ce s'au perindat prin palatele "reprezentative" ale patriei in doo'j de ani, ai creat o legislatzie car' sa faca posibila evaziunea fiscala, prin chichitze lasate intr'adins ca sa serveasca diverse interese, nu poci pretinde, mai ales la doi ani de pritocire zaluda a hotaririi, ca soferii, dantelaresele, scriitorii de vagoane, papucarii, spoitorii, car' nu ei au creat posibilitatea d'a fi platitzi pe DA, sa se'ncoloneze recunoscatori, lunar, si de cite ori socotesc ca'i de trebuintza de catre diversi contzopisti, cu plicu'n dintzi, pentru a'l depune ofranda, instantaneu, ca acuma ai tu mare foame de bani baetz.
asa ca nu prea au dreptate cei car' incearca sa apere ceva ce nu'i de aparat.



spun asta, si semnez, far' sa fi fost inflentzat de laturile mogulilor, pen' ca, repet si iar repet, nu ma uit, ceea ce va doresc si dumneavoastra.

miercuri, 25 august 2010

"astia" s'au prostit di tat dac'au reusit sa'l 'nerveze pina si pe blajinu' dom' ghinea !

Indemn la Greva Fiscala – Nu platiti taxele in forma cu trei declaratii (de Cristian Ghinea)
de Cristian Ghinea CRPE
Miercuri, 25 august 2010, 11:02 Actualitate | Opinii


De vreo doua zile incerc sa fiu un contribuabil onest. Marturisesc sfirsit ca nu pot. Poate sint eu prea prost sau prea incapabil. Sau poate sint ei prea idioti. Atentie, nu am obiectii de principiu fata de alinierea taxelor pe drepturi de autor la celelalte forme de venit. Am explicat intr-un articol din Romania libera si momentul mi se pare sinistru ales.

Sint deci un autor care vrea sa plateasca taxe statului. Dar mi se pare un exercitiu de umilire in masa sa ni se ceara sa mergem in fiecare luna la trei institutii diferite. Este prea mult. Vorbim degeaba despre buna guvernare, e-government, better regulation. Ma vad cu ministrul Muncii in conferinte simandicoase despre UE si ne spune despre flexibilizarea pietei muncii si despre debirocratizare. Ma vad cu premierul Boc in conferinte simandicoase si ne spune despre cum reformeaza statul. Apoi aflu ca statul condus de ei imi cere sa merg la trei cozi lunar ca sa ii dau bani. De data asta e prea mult. Nu ma mai intereseaza daca sint prosti, incompetenti sau sabotati de subordonati. Pina nu retrag normele de aplicare ale ordonantei si pina nu vad oameni concediati pentru ca s-au gindit sa plimbe cetateanul la trei institutii in fiecare luna, ii consider pe amindoi personal vinovati pentru asta.

Apoi, am incercat totusi sa completez cele trei declaratii. Sint idioate. Sint idioti cei care le-au gindit. Nu doar ca ai de completat trei declaratii lunar, dar mai sint si diferite intre ele. De ce? Ca asa vor muschii lor de birocrati. De ce nu una singura, anuala si online cind pot fi trei diferite si lunar? Pai, nu?

Uitati-va la aceste declaratii. Sint expresia suprema a unui stat imbecil, kafkian, dar cu pretentii.

”Realizez venituri de natura profesionala in calitate de....”

In calitate de ... (autocenzura)! Ce calitate? Iti spun ca firma Didina SRL ma plateste suma X ca sa scriu ceva si vreau sa-ti platesc taxe pe suma respectiva. in ce calitate prestez la Didina? E problema mea si a Didinei, nu? Ce inseamna ”calitate”? De ce ma bati la cap cu prostii? in calitate de bou care vrea sa plateasca impozite, ok? imi iei banii?

Astea sint aberatiile logice. si mai sint. Daca nu mai realizez venituri trebuie sa anunt casa de pensii in trei zile. intelegeti, deci? Daca am venituri de genul asta ma duc LUNAR sa le declar. Daca nu mai am, ma duc sa zic ca nu mai am. De ce? Daca aveam, veneam sa le declar. Daca nu mai am, nu mai am.

in declaratia pentru casa de sanatate, trebuie sa estimez venitul anual pe care il realizez. in fiecare luna. De unde sa stiu in august cit fac pina la finele anului? si de ce il intereseaza pe stat? Platesc taxe pentru ce cistig, nu pentru ce ma gindesc ca voi cistiga, nu?

Dar ce mai savuroasa este cea de la casa de somaj. Poate nu pricep eu bine, dar la punctul 7 scrie asa:

”Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat, denumit in continuare salariu mediu brut:

|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| lei ”

Adica eu trebuie sa ma duc la casa de somaj si sa ii spun cit este salariul mediu pe care baza caruia a calculat guvernul bugetul? Domnule Boc, cineva este idiot aici? Cine? Vreti sa aflati de la jumatate de milion de oameni care este salariul mediu pe care ati construit bugetul de stat? Aa, poate era o consultare si nu ne-am prins, inteleg ca putem sa votam. Bine, eu zic ca ”salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat” este de 2500 de euro. Ofera cineva mai mult? Multumesc.

La fel la punctul 9:

”Cota contribuţiei individuale la bugetul asigurarilor pentru şomaj, conform prevederilor legale in vigoare:

|_|_|,|_|_| %”

Hm, deci statul nu stie cit e cota legala pentru somaj si intreaba populatia. Eu zic ca fie o,ooooooo1%. Ofera cineva mai putin? Multumesc.



Astea sint aberatii pornite din creierul de gisca al unora. Mai grav este insa ca statul ne obliga sa fim cu totii contabili. si niste contabili foarte buni.

Baza de calcul a contributiei individuale la bugetul asigurarilor sociale de stat. Hi?

**** Se determina prin aplicarea cotei prevazute la punctul 9 din prezenta declaraţie asupra bazei de calcul prevazute la punctul 8 din prezenta declaraţie. Poftim?

Cunosc obligativitatea depunerii la inchiderea exerciţiului financiar anual a documentelor justificative privind veniturile efectiv realizate in vederea regularizarii obligaţiilor de plata, cu excepţia situaţiilor de la punctul E6, E7, F şi G. Daca zici tu, monser!

E mai complicat decit declaratia anuala de venit. si pe aia o completam cu ajutor specializat, dar acum sint trei. Lunare. Pentru fiecare contract in parte. imi pare rau, nu imi permit un contabil personal.

In concluzie, domnule Boc, veti primi prin posta din partea mea copii ale contractelor pe care le-am incheiat cu diverse entitati din Romania. Pun deoparte niste bani pentru dvs., sint un contribuabil constiincios. Calculati dvs ce si cum si anuntati-ma cat va datorez!

Vorbesc foarte serios. Consider ca declarind guvernului contractele pe care le am, mi-am dovedit buna credinta ca cetatean. Daca ma vor amenda, voi deschide proces si voi argumenta ca sint prea prost. Nu ma pricep sa completez acele declaratii, voi spune judecatorului ca ar fi prea scump raportat la veniturile mele sa imi angajez lunar un contabil si statul nu ma poate obliga la asa ceva. Caut avocat pledant care sa constituie argumentele juridice. Vorbesc, repet, foarte serios. Statul nu ma poate obliga sa fiu destept. Sint prea prost pentru a completa aceste declaratii. Am o vaga impresie ca sintem mai multi asa. Prostia nu e un delict, ca altfel aia de au gindit sistemul acesta de plata ar fi trimisi la canal.

Propun in acelati timp tuturor sa nu plateasca taxele pe drepturi de autor in forma cu 3 declaratii pe luna. E o barbarie si o umilire a cetateanului. Nu ne vor amenda pe toti.

Oricum, ordonanta spune ca angajatorul opreste contributia, normele de aplicare au inventat prostia cu cele trei declaratii depuse de contribuabil. Deci in acest moment normele de aplicare sint contrare ordonantei, deci ilegale.

Pe scurt, indemn cu toate seriozitatea si responsabilitatea la greva fiscala. Daca tot s-au decis sa ne invite personal sa le platim darile, atunci sa nu o facem, pina cind nu se vor comporta civilizat. Ghiseu unic online, declaratii anuale. si scuze. Pina atunci nu vor vedea un ban de la mine.



PS: Daca cei care nu sint platiti pe drepturi de autor cred ca au scapat, se inseala. De fapt, ordonanta respectiva anuleaza de facto drepturile de autor si creaza o noua categorie de ”venituri de natura profesionala”. Care pot insemna orice.

PPS: Tocmai citesc pe Hotnews ca ministrul Seitan e marinimos si ne promite, asa, pe gura, ca nu vom primi amenzi daca intirziem citeva zile. Si e suparat ca s-a creat o isterie falsa in legatura cu problema. Serios?! Ce marinimos e domnul seitan: hai, ba, contribuabililor, nu va speriati ca puii de Crevedia, ca nu va dam amenzi imediat, ba, va speriati degeaba, ba, fricosilor! Si trei cozi pe luna nu e motiv de isterie, ba, nu va isterizati gratuit.

Poate ca Seitan se crede marinimos, dar reactia sa este si mai stupida. Dupa ce pui pe drumuri atitia oameni, incepi prin scuze. Dupa ce birocratia de sub tine produce niste declaratii tip atit de idioate, nu spui ca ”e normal ca oamenii sa nu stie”, dar ca ii veti ajuta la fata locului. Nu, spui: ne pare rau ca cineva de la noi a fost idiot, acesta este si e concediat, vom produce o singura declaratie, simpla, anuala si care poate fi completata online. Daca nu, Seitan trebuie dat afara din guvern.

Altfel, ramine cum ziceam, sa nu platim nimic pina nu primim: scuze, declaratie unica, online, anuala.

Actualizare: Am creat o petitie online pe care o aduc in atentia guvernului si pe care sper sa o semneze cat mai multi dintre cititorii acestui text. Petitia poate fi citita si semnata aici.

Cristian Ghinea este director al Romanian Center for European Policies www.crpe.ro

=================================================

pe mina lu' ghinea merg fara rezerve, fie si numa' prin prisma faptului ca nu m'a 'nervat niciodata, pe linga faptu' ca'i un "finutz", si dastept pa d'asupra, ceea ce'i un lucru rarissim in ziulicile noast'e d'aici, si d'acum, nu postum !

=============================================

si in timp ce numaru' semnatarilor petitziei creste in ritm sustzinut (cel putzin 10 pe 1/4/h cit m'am uitat io), dl boc face declaratzii CE S'AR VREA DE TITI DURU, cin' ele nu sint decit caraghioaza, pen' ca stim totzi c'o sa dee 'napoi ca racu, cum o facut de la 'nceputu' gubernarii.

Emil Boc: Nemultumiti de noua impozitare sunt cei care beneficiau abuziv de drepturi de autor / Exista 10,8 milioane de romani care nu platesc contributii de Sanatate (bre boc, po' s'ai tu dreptate cit ii hau', da' daca nu stii sa procedezi tot de papagal cazi !)

cin', de fapt, oamenii aia protesteaza nu impotriva taxelor propriu-zise, ci pen' ca's umilitzi de prostia si nesimtzirea conducaretzilor

luni, 7 iunie 2010

oare popii bujetari sint "redusi" ?


auzind io ca patriarhu' vrea sa contracteze un crendit de 'j de bulioane de ioroi ca sa'si finantzeze inceperea lucrarilor la celebru'i casoi de mintuire (4.(Pop.) A (se) termina, a (se) isprăvi, a (se) sfârși. ♢ Expr. (Refl.) A se mântui cu... = a muri. [Prez. ind. și: mântuiesc] – Din magh. menteni) a neamului prost, mi'o fugit gindu' la puzderia de salariatzi cu sutana ai statului, si fusei strafulgerat la moment de intrebarea ie-pocala, adeca: oare bocu le'o taia si lor din ratzia de gologani ce'i primesc pe ştat de plata, ca orice fonctzionari cu minecutze constiinciosi in ale celor sfinte (doamne apara si pazeste !), pe linga alte diversele foloase in natura si peşin pe care si le trag si de la vii si de la mortzi, sa traiasca ?!
nu'l auzii nici pe musiu vladescu, desi asta se lauda c'o sa le ia inclusiv la cei multzi, si nestiutzi, "gradatzi" (lucru de car' m'andoiesc - de mijloc - cu maaare tarie !), nici pe alde bocanici, nici chiar pe baselu, zicind ceva despre chestia astia, desiii poa' ca i'o fi inclus si pe popi tot la gradatzi, ca au antecedente...

da' de banutzii pen' sumedenia de bisericutze cu car' is dornici uninominaloutzii sa contribuie la bunastarea ale(r)garetzilor din toate coclaorele circumscriptzionale ce s'o mai auzii ? 

ramasag ca n'or sa renuntze la metoda asta drept credinciosa d'a fura irimile, deja ischemice, si voturile, babetelor de toate virstele den "teritoriu" ?

ca altfel, vorba ceea, vai de bilele lor la votu' pentru/contra motziune...

===============================

da' oare, ma gindesc io acu', acorda statu' garantzii gubernamentale pentru casoi ?

adeca, cu alte cuvinte , o sa plateasca tot statu' si imprumutu' lu' daniel ?

ca doara n'o sa'i execute banca garantziile, si o sa le ia casoiu sa amenajeze in el f'un cazino...

vineri, 7 mai 2010

nodul gordian sau legaturica de la gitu' lu' "chiriac, puiule, sa nu cazi !" ?

dom' base isi dovedi asara inc'o data putirintza, virtuala, politica, spre deosebire de mamelucii de pedelei, aia d'or trasera mitza de coada de la alegerile parlamentare pin' acu', in sperantza ca sfintu' duh si docrina democrat crestina o sa'i scoatza din cacat.
acuma, vorba lu' mircea marian, nu'i prea clar cine pe cine guberneaza'n tzeara asta, ca cin' vladescu si seitan anutzatara cifre de someri din rindu' bujetarilor, acu's citeva luni, imediat partidu' sari ca ars de cur in sus, si'i readuse pe venetici cu botu' pe labe, amenintzindu'i, chiar, cu remanierea.
oare or sa'l remanieze si pe basescu astia, pen' ca ce'a anuntzat el e mult mai dur ?

si la ce de luli am auzit de dimineatza pin' acu' bagate in gura lu' basescu si'a pedeleilor, nu prea'mi vine a crede ca astia n'o sa se sperie c'o sa impartaseasca soarta ceausheilor, dupa cum ii amenintza deja cetepulea.

asa ca nu m'ar mira ca ultra-refo(r)mismu' basescian sa se termine tot intr'un colosal hohot de ris balcanik...