pentru ca nu s'a 'nchis definitiff momentu' astral al racolarilor prodigioase de catre usele (ca in romunia dreapta - da' cam strimba - nici nu s'a deschis. long live monika!), propun ca sa fie avuta in vedere si persoana lu' mircea sandu, numit si "nashu" de catre cercurile in care inca se mai 'nvirte roata, pentru a se reusi, in felu' acesta, sa fie imbunatatzita si reincalzita ciorbea relatziilor cu forurile evropenesti care sta cam sleita de la tentativa de demitere a diktatorelui.
nu vad de ce blatter si platini ar fi mai prejos decit barroso si reding...
in felu' asta poate'i mai dam o sansa popo'ului asta amarit si stelist pina'n maduva oaselor ca sa poatza, peste citziva ani, sa'si proslaveasca ayatollachu'
ps:
imi iau vorba proasta 'napoi: "dreapta" recupereaza vertiginos prin cooptarea saltelelor relaxa in aliantza! o sa le fie moale...
consider ca e "salvatoare" initziativa celor de la nu mai stiu care ziar "cu tzîtze", zise si "de sport", de organizare a unui concurs de texte "de pus pe bannere" virtuale, care oricum nu pot fi afisate nicării, "datorita" diktaturii instaurate pe stadioanele patriii de cuplu' "nashu" mircea sandu& mitica dragomir "corleone".
asadar, cineva, nu stiu cine, a venit cu ideea unica "mitica la primarie", pe care nu intirzii sa i'o semnalez duduchii, care e in cautare disperata de catindat pentru primaria a' mare, asta pina ce ireparabilu' desemnarii f'unui prigoana sau piedone nu se va produce.
corleone ar intruni celor mai multe dintre criteriile pe care, se pare, organizatzia de bucuresti a pedele le are in vedere pentru a scapa cu fatza curata din aceasta grea incercare.
in primu' rind, ar reprezenta o "sulpriza" absoluta, cu care am fost, de altfel, "amenintzatzi", gradu' de asteptare din partea publicului consumator fi'nd foarte mare, din pun'tu' asta de vedere, cel putzin.
el este, daca stiu eu bine, un "independinte" de toata splendoarea, fosta apartenentza la partidu' lu' vadim reprezentind un atu in plus, ca si dosarele penale ramase in pronuntzare.
aceasta catindatura n'ar fi nici o cedare rusinoasa in favoarea unui refugiat politic de la unpr (eventual piedone), nici n'ar purta germenii unei infringeri, la fel de rusinoase, a catindatului "de partid", indiferent ca s'ar numi prigoana or altcumva (daca nu "se doreste" sa'i fie aplicata vreo lectzie monicai macovei sau lu' cristi preda).
stadionu' natzional "mircea-sandu-rmgc", fost, si viitor, "jiji becali natzional original patent", a devenit, in mic, ceea ce devine, pe zi ce trece, asa zisa sotzietate romuneasca, in mare, in care risti sa tzi'o iei in gura, la propriu (daca deschizi gura), de la selectzionatele reunite ale diversilor bigieși partecoleri cu
jandari "da stat" in coada.
faptu' ca caracatitza rmgc si'a intins tentaculele si in shandramaua betonata - si super-supra-evaluata - edificata de efortu' colectiv videano-opresco-mirceasandist, pe banii babachii contributoare, e un exemplu' de urmat de catre toate mafiile financiar-ioconomico-politice.
ce, mafia care asteapta cu limbile scoase, asa zisa "privatizare" a serviciilor medicale (de fapt, se asteapta privatizare banilor ce se invirt acolo, in interesu stiu ei prea bine cui), n'ar putea, foarte bine, sa interzica afisarea oricaror bannere legate de subiect, oriunde in tzara, mizind pe interventziile aceleiasi selectzionate unice, ca doar am devenit, in primu' rind, o natzie de badigarji?
profit de ocazie ca sa'i prezint, din nou, omagiile mele lu' gotziu, pe care'l beșteleam si eu nu cu multa vreme in urma, pentru campagniile anti-rmgc duse, indiferend daca o face pe bani lu' soros or nu!
e un adevarat jurnalist, fara ghilimele, "incognito"-ul facut lui mircea sandu (care n'a avut parte de o promovare pe masura, tot din cauza banilor minjitzi aruncatzi in toate partzile) o dovedeste cu prisosintza!
ponta a "percutat" si el, zicind c'o sa anuleze o eventuala aprobare data exploatarii, daca ajunge premier (tocmai asta s'ar puta sa'l si impiedice!), desi recunoaste ca mafia rmgc are actantzi in toate partidele.
marele giurnalist arhetipal anticoruptzit al romunichii, cel care rupea lantzu', odata cu gitzii lu' madam ridtzi-pidtzi, e autoru' gagului audiovizual al acestui 'nceput trist si entropic de secol si mileniu: