Se afișează postările cu eticheta theodor baconschi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta theodor baconschi. Afișați toate postările

vineri, 16 martie 2012

SALUTAR!

consider ca e "salvatoare"  initziativa celor de la nu mai stiu care ziar "cu tzîtze", zise si "de sport", de organizare a unui concurs de texte "de pus pe bannere" virtuale, care oricum nu pot fi afisate nicării, "datorita" diktaturii instaurate pe stadioanele patriii de cuplu'  "nashu" mircea sandu& mitica dragomir "corleone".

asadar, cineva, nu stiu cine, a venit cu ideea unica "mitica la primarie", pe care nu intirzii sa i'o semnalez duduchii, care e in cautare disperata de catindat pentru primaria a' mare, asta pina ce ireparabilu' desemnarii f'unui prigoana sau piedone nu se va produce.


corleone ar intruni celor mai multe dintre criteriile pe care, se pare, organizatzia de bucuresti a pedele le are in vedere pentru a scapa cu fatza  curata din aceasta grea incercare.

in primu' rind, ar reprezenta o "sulpriza" absoluta, cu care am fost, de altfel, "amenintzatzi", gradu' de asteptare din partea publicului consumator fi'nd foarte mare, din pun'tu' asta de vedere, cel putzin.

el este, daca stiu eu bine, un "independinte" de toata splendoarea, fosta apartenentza la partidu' lu' vadim reprezentind un atu in plus, ca si dosarele penale ramase in pronuntzare.

aceasta catindatura n'ar fi nici o cedare rusinoasa in favoarea unui refugiat politic de la unpr (eventual piedone), nici n'ar purta germenii unei infringeri, la fel de rusinoase, a catindatului "de partid", indiferent ca s'ar numi prigoana or altcumva (daca nu "se doreste" sa'i fie aplicata vreo lectzie monicai macovei sau lu' cristi preda).


miercuri, 25 ianuarie 2012

activu' (si inactivu')
de partid si de stat
fatza cu agenturili straine
si buletinu' meteorologic

1.
intzeleg ca atunci cin' un partid cistiga alegerile - si formeaza gubernu' dupa aia - sa aiva posibilitatea sa faca o serie de numiri politice intr'un numar limitat de posturi din administratzia centrala si locala, pentru' a asigura "transpunerea in viatza" a programului sau gubernamental.
e de presupus ca acei oameni lucreaza spre binele patriei si pentru asigurarea, prin buna gubernare, a unei imagini impecabile pentru partidu' din care provin, ca doar interesele lor de lunga durata ar trebui sa fie indisolubil legate de interesele "organizatziei" si de cariera pe care ar putea'o face într-însa.
mai are rost sa spun ce se intimpla in realitate, cu osebire in ultimii citziva ani, cind cete vesele de baetzi si fete au cotropit tot ce era post in aparatu' de stat, pina la nivel de sef de tziitor de sugativa?
si care nu pentru a pune in aplicare programu' gubernamental au ajuns acolo, nici macar multzumindu'se cu salariile babane pe care "si le'au tras", ca fiecare se simte dator sa aduca si o mica capusha cu el care sa suga de vlaga leshinatele orga(ni)sme "gazda"
2.
bine'ntzeles, domnule basescu, ca l'am auzit/citit si noi pe gaspadin voronin zicind ceea ce a zis, da' nu pentru asta va iubim noi! 
3.
am auzit/citit ca aristocratu' dom' baconsky a trecut la amenintzari/shantaje la adresa d-voastra, prin intermediari de mica statura (”Un exil de cinci ani la Bruxelles i-ar putea oferi răgazul redactării unor memorii de ex-consilier prezidenţial”) 
 4.
A NINS! 

tocmai d'aia sustzin cu entuziasm rugaciunea lu' tetelu:


joi, 19 august 2010

fimeea noasta den berlin

am n'am treaba, mercuri spre joi trecute fics, intru pe rl, sa vaz cu ce ne mai gidjila simtzurile in mod harmonios madam pippidi alina mungiu.

azz, mai ales, c'a intervenit proglema arzatoare a retorsiunilor amicale romuno-russe.

ca n'am coraj sa mer' chiar la veritabilu' specialiste'n polittica 'nternatzionale la nivel 'nalt, adeca magistru' dottore docento stan laptoape valentzinian, a carui furie jucausa nestavilita mira'm'as sa nu fi produs pin' la datta aiasta pagube magiore in regiunea fiintzii mele, recte, corecte, in zona baneasa bey, spate la casa scintey.

si alinutza nu m'o dezamajit nici amu, avaramu, fiind mai pacifizda ca insusi mahatma gandi, indemnindu'ne, just, sa pupam papucu' sultanului de la rasarit, vorba ceea, pupa'l 'n bot si papa tot, facindu'ne, daca se poa', muci si urma de dignitate natzionale, fara filtre, ca ce dac' tot cu' curu' o sa ne tratariseasca ivan, cum bine ne'or demostratara anii lungi de domnie bunicutzista, ce aproape fost'au sa deverseze ditai translatzia, cu fulgi cu tot, insp'e idealu' de aoleo al tavarisciilor de pe toate cele patru maluri ale pru(ri)tului, adeca giugiuk gubernia sotzializda rumunska, kakaia situatzia, horrible koincidentzia, tot atuncishika, cizma cu obiala rosu-bombon sa se aburce, cu dragastos tzok - tzock - cazaciok, asupla podurilor de floci transnistrene, bai sholdovene, da'tzi kilotzii jos, sa vaza totz baetzii ce ai mai formos.

geo-politika pippidiana'i demna d'o cauza mai buna, cecena, kirgiza, azera, da' nu'i buna de ni'ca la neamu' nost, prost, d'opincari la prema generatzia'n pantoafe, făăă, un' la unamieop'sutebrinza, in bukaresh iereau iezactimente 4 (patru) casse da piatra seaca, c'a trebuit sa vie tot muskalu' sa ne'nvetze reglementar organik cum ca'n lume se ezista si o lingua francia dincolo de riu'ramu'si bairamu', dapai futai apasat la cocoana.

asa ca, mai lasa'ne cocoana, si nu ne mai trage theo_logii de barba

=============================================

hopaaa! mina lunga a lu' razvanel deja si'a bagat picerele'n textu' d'nei mungiu:
3. nu mai imi umblati in text 22:53 | 18 August
alina mungiu-pippidi
Extraordinar, un corector intreprinzator de la Romania libera, daca nu cumva un redactor, crede ca stie mai bine ca mine si schimba Omul nostru din Havana cum era in original cu omul nostru din Panama, un fel de pastisa slaba de John Le Carre, un autor de doi bani incomparabil cu Greene. Asta e Romania, orice forma de colaborare deschide usa greselii si inexactitudinii, sa te sinucizi, nu altceva.
Sau o fi mina lunga a SIE...