Se afișează postările cu eticheta radu f alexandru. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta radu f alexandru. Afișați toate postările

vineri, 12 septembrie 2014

doină de dor și de jelea, "la capătul liniei", a feminității și gingășiei, de nu mai știi dacă să rîdzi sau să plîngi, direct în noaptea mintzii

chiar ca te'apuca jelea






si da, n'am mai avut cuvinte ca sa i le adresez doamnii jelea, care parea o doamna plina de insusiri si normala la cap, dar nu s'a mai intimplat acelasi lucru cu un domn gheorghe, comentator acreditat la dinsii pe platforma, care a tzinut s'o confirme pe doamna jelea in legatura cu opinia 'mnea'ei despre un anume radu f. alexandru, un caz ciudat si unic in peisagi, caruia'i datorez personal foarte mult pentru ca a fost autorul scenariului unui film, realizat in alb-negru (regizor dinu tanase), de pe vremea lu ceashka, "la capatul liniei", care, mie unuia, mi'a placut teribil de mult.




"Sunt de acord cu dvs. ca articolul d-nului Alexandru e catastrofal. La acel articol mi-au fost blocate doua comentarii in care punctam elementele grosolane de propaganda de partid si ipocrizia aferenta. Dar nu trebuie sa va mire calitatea slaba a textului. Atunci cand autorul face plecaciuni obediente partidului pt. a primi vreo ciozvarta nu se poate scoate un discurs coerent si solid argumentat. In fond, e o forma de cedare in fata viciului stomacului plin."



pai da, domnul radu f. alexandru, a carui etnie - nu'i asa? - nu mai trebuie pomenita, a facut atit de multe plecaciuni obediente partidului, "pentru o ciosvirta", cum zicetzi d-voastra, pina cind, atunci cind a obtzinut'o, ciozvirta, a renuntzat benevol la ea, deoarece nu a dorit sa destabilizeze majoritatea coalitiei guvernamentale, care de bine ce a facut domnul alexandru acest pasabil sacrificiu, a mai rezistat citeva zile, inclusiv cu aportul unor vasnici membri care se regasesc actualmente in partidul de suflet al domnului presedinte si al sinistrei sale sosii.

mai cunoaste cineva vreun caz al unui alt vinator de ciozvirte (si ciozvirta era destul de grasa, ca durata mandatului la c.n.a. e de 6 ani) care sa renuntze la ea pentru binili, cam efemer, trebuie sa recunoastetzi, al partidului? (comentariul meu)

"Radu F. Alexandru şi-a depus, joi, demisia din funcţia de membru al Consiliului Naţional al Audiovizualului (CNA), el urmând să îşi desfăşoare în continuare activitatea de senator, a anunţat preşedintele CNA, Răsvan Popescu, în şedinţa de joi a Consiliului.
(...)
Senatorul PDL Radu F. Alexandru, numit membru în Consiliul Naţional al Audiovizualului, a anunţat, pe 2 aprilie, că îşi va continua activitatea în Senat "pe o perioadă conferită şi stipulată clar de lege", deoarece nu doreşte să destabilizeze majoritatea coaliţiei guvernamentale în această Cameră legislativă. El a precizat că timpul acordat unui membru al CNA pentru a-şi da demisia din partid sau din instituţia pe care a reprezentat-o este de trei luni."







p.s.
am pus comentariul de mai sus nu din alt motiv decit acela ca el nu fusese apobat de catre "platforma" pina in momentul aparitziei pe ecrane a acestor micutze rinduletze

joi, 12 august 2010

pazea ! base e iar optimist...

da' tot ii aluneca picioru' de pe frina de freo doo - trei - patru - cinci - shese ori.
o data cin' se razboieste, iar, si iar, si iar, cu nush, cu felics, insistind pe silabisirea poreclelor lor securizde, punind'o in dificultate pe madama de la rra, la fel cum o pusese si pe madam culcer la tvr.
nu'sh da seama ca cin' se uita la nush, ori la felics, deja il uraste de moarte,  pe el basescul, iar celorlaltzi, mai ales dac' le zburatara si neste bulioane de pe card luna asta, putzin le mai pasa de ce zice el,  basescul. 
fanaticii pro au ramasara ase de putzini incit nu "se" merita sa bruiezi mesaju' principal, daca il ai.
altfel, mai bine taci enigmatic, ca'n primele luni ale anului.
p'orma, sa intri ca berbecu' in progleme interne de partid, alungindu'tzi cel putzin o juma' dintre cei ramasi linga tine.
ranindu'i pe cei car' chiar nu meritau asta, cei numitzi "basescieni" infocatzi, ce nu tzi'au gresit cu o silaba pin' atunci.
dindu'le munitzie cacalau alora car' te acuza ca esti carnasier fara scrupule si sentimente.
si pentru ce ?
ca sa'l contrazici pe radu f. ca nu'i subrezesti pozitzia bocului in partid, ce se legana, oricum, p'o ramurica uscata de la numire ?
nu'l potzi tzine pe boc in functziune inca un an juma' decit daca vrei sa mori cu el de git.
impreuna cu partid cu tot.
nu potzi reforma tzara cu un partid deja ajuns sub cin'spe la suta, cin' inca efectele adevarate ale taierilor nici nu se aratara.
decit daca vrei sa'i transformi p'aia in heroi fara cauza si sa'i alerge lumea cu ciomegele pe strazi.
daca guvernele tele n'au stiut sa aplice metoda "moarte subita", fii sigur ca oamenii te vor uri ca ii chinui luuung, si fara rost, mai ales ca'i vad cu ochii lor pe amploaiatzii partinici cum huzuresc, si vor huzuri si mai abitir daca'or sa vaza si ei ca li se'mputzineaza sansele de a mai ajunge vreodata la putere.

si, colac peste pupaza, finis coronat opus, sa'i si sperii pe habacucii aia de la pesede/penele c'ai putea sa le dai lor puterea dac' reuseste motziunea lor de cenzura...

far' sa mai amintesc de modu' in car' isi asuma, DESI: NU E TREABA LUI (chiar el recunoaste in interviu) niste masuri ce ar fi bune in sitatzia asta timpita, da' nu are nici o sigurantza ca vor fi adoptate, si, deci, merita sa tzi le asumi din 'nainte 

le da, iarasi, munitzie cacalau dusmanilor manelisti (sa moara dusmanii lor !)

in rest, ar fi fost bine, daca era mai scump la vorba si nu dadea, iarasi, exaemplu cu leafa lui si salaru' profesorilor !

nu face decit sa le faca jocu' "socialistilor" prin sporirea urii fatza de capitalismus f(at)alus.

unui muribund nu'i prea plac doctorii cinici, dom' base, cu tote intentziile nobele.

sa moara zambilica daca mintz !





miercuri, 11 august 2010

zvirjit

Basescu: Voinescu, Preda si Radu F. Alexandru n-ar fi fost in PDL daca eu conduceam partidul

si cit de prevenitor se comportase voinescu, aducin' in discutzie pina si prea putzinu' basescianism din pedele !

bleahhhh...

===============

totusi:
Sa terminam cu aceste fanariotisme, ca tara nu are bani pentru construirea de biserici... Nu e timpul sa construim acum biserici din bani publici, avem alte prioritati, construirea de diguri pentru inundatii, baraje.


===============

asta sa fie semnalu' ca essperimentu' cu "civicii" a luat zvirjit ?

===============

galetusa de plastic a invins...