si da, n'am mai avut cuvinte ca sa i le adresez doamnii jelea, care parea o doamna plina de insusiri si normala la cap, dar nu s'a mai intimplat acelasi lucru cu un domn gheorghe, comentator acreditat la dinsii pe platforma, care a tzinut s'o confirme pe doamna jelea in legatura cu opinia 'mnea'ei despre un anume radu f. alexandru, un caz ciudat si unic in peisagi, caruia'i datorez personal foarte mult pentru ca a fost autorul scenariului unui film, realizat in alb-negru (regizor dinu tanase), de pe vremea lu ceashka, "la capatul liniei", care, mie unuia, mi'a placut teribil de mult.
"Sunt de acord cu dvs. ca articolul d-nului Alexandru e catastrofal. La acel articol mi-au fost blocate doua comentarii in care punctam elementele grosolane de propaganda de partid si ipocrizia aferenta. Dar nu trebuie sa va mire calitatea slaba a textului. Atunci cand autorul face plecaciuni obediente partidului pt. a primi vreo ciozvarta nu se poate scoate un discurs coerent si solid argumentat. In fond, e o forma de cedare in fata viciului stomacului plin."
pai da, domnul radu f. alexandru, a carui etnie - nu'i asa? - nu mai trebuie pomenita, a facut atit de multe plecaciuni obediente partidului, "pentru o ciosvirta", cum zicetzi d-voastra, pina cind, atunci cind a obtzinut'o, ciozvirta, a renuntzat benevol la ea, deoarece nu a dorit sa destabilizeze majoritatea coalitiei guvernamentale, care de bine ce a facut domnul alexandru acest pasabil sacrificiu, a mai rezistat citeva zile, inclusiv cu aportul unor vasnici membri care se regasesc actualmente in partidul de suflet al domnului presedinte si al sinistrei sale sosii.
mai cunoaste cineva vreun caz al unui alt vinator de ciozvirte (si ciozvirta era destul de grasa, ca durata mandatului la c.n.a. e de 6 ani) care sa renuntze la ea pentru binili, cam efemer, trebuie sa recunoastetzi, al partidului? (comentariul meu)
"Radu F. Alexandru şi-a depus, joi, demisia din funcţia de membru al Consiliului Naţional al Audiovizualului (CNA), el urmând să îşi desfăşoare în continuare activitatea de senator, a anunţat preşedintele CNA, Răsvan Popescu, în şedinţa de joi a Consiliului.
(...)
Senatorul PDL Radu F. Alexandru, numit membru în Consiliul Naţional al Audiovizualului, a anunţat, pe 2 aprilie, că îşi va continua activitatea în Senat "pe o perioadă conferită şi stipulată clar de lege", deoarece nu doreşte să destabilizeze majoritatea coaliţiei guvernamentale în această Cameră legislativă. El a precizat că timpul acordat unui membru al CNA pentru a-şi da demisia din partid sau din instituţia pe care a reprezentat-o este de trei luni."
p.s.
am pus comentariul de mai sus nu din alt motiv decit acela ca el nu fusese apobat de catre "platforma" pina in momentul aparitziei pe ecrane a acestor micutze rinduletze