Se afișează postările cu eticheta crisian preda. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta crisian preda. Afișați toate postările

joi, 27 septembrie 2012

doamna MUNGIU consideră că'i cazu'
să'l mai lese din bretze pă d-l p.m. PONTA,
pentru o mai "tînără sperantză"
a politichiei cu mă(r)găritare;
d-l NISTOR, încă nu! 

dupa o scurta si năbădăioasă perioada in care l'a tutelat cu grija materna pe d-l p.m.ponta, doamna AMP isi trage scaunelu' mai aproape de masutza unde isi tasteaza articolele si incepe sa se 'ntrebe "ce'ar fi, daca?")
Nou pentru unii ca mine, care nu s-au uitat niciodată la OTV. Dar, în fond, de ce să fim nedrepţi? Ponta naş la nunta unor mafioţi olteni a fost mai bine? Sau poate combinaţia beton de prinţesa EBA, prinţul Paul şi regele Cioabă e de o calitate mai bună? (...) Cacialmaua (GRESALA DE TIPAR? n.m.) care în România poartă numele de guvernare a atins maximul (SI ASTA? n.m.) cu privatizarea Oltchim sub guvernul Ponta (...) intre timp, regret că nu l-am invitat şi pe dl. Diaconescu să îşi trimită oamenii la şcoala de vară în politici publice a SAR, ca să-i întorc amabilitatea atîtor invitaţii la OTV, tot de atîtea ori refuzate (mulţumesc dlui Neamţu că s-a dus el), că în curînd s-ar putea să aibă nevoie de cunoştinţele astea. Tot aşa cum i-am luat partea cînd CNA a vut să-i închidă postul, că e anormal să laşi alte canale să facă propagandă de partid şi pe TVR să fie abuzat de oricine vine la putere, dar să căşunezi numai pe OTV, mi s-ar părea discriminativ să considerăm că oamenii lui DD sînt singurii care nu pot progresa. Toţi ceilalţi însă....
daca d-l șoricelu' devine tot mai frecventabil, 'telectualii basisti (reprezentatzi aici tot d-l neamtzu "capitanu' minune", o veche obsesie) sint indezirabili pe vecie...

cum sint si pentru d-l vlad nistor, pierdut in tranzitzia evz-ista, ratacit p'intre basisti, care devine tot mai nervos, pe zi ce trece, mai ales cind apare pe la televizii, alaturi de ei.

n'am fost martor la intimplarea povestita de dom' profesor in ultimul, dar nu cel din urma, d-sale editoral-senatorial,  insa imi amintesc de alta in care d-l profesor era alaturi de altzi doi-trei-patru, care numai de civilitate si ponderatzie nu dadeau dovada, care sarisera, in haita, pe un alt 'telectual basist, profesoru' papahagi, aflat, ca d'obicei, in crunta minoritate, si care, totusi, printr'o remarca privitoare la "opera" d-lui profesor nistor,l'a facut p'acesta sa plece din studio, trintind nervos obiectele dimprejur (il acuzase pe papahagi, in prealabil, ca si'a construit cariera pe baza de tata ilustru!):
în ziua în care un profesor universitar cu operă, cultivat, umblat prin lume, cu o experienţă destul destul de lungă în cunoaşterea şi observarea jocurilor politice româneşti, cu o gândire logică şi coerentă, ajunge să lase la o parte orice fel de urmă de civilitate, devenind extrem de agresiv şi insultător într-o emisiune de televiziune, atunci când în faţa sa se află trei alte personaje la fel de civilizate şi extrem de ponderate, atunci când singurul argument pe care în pauză respectivul personaj îl invocă este că se afla în campanie electorală şi că aşa îi cere partidul, atunci dispare întreaga speranţă de progres, de instalare a unui dialog al ideilor pe care intelectulii le-ar putea aduce în politică. Singurul sentiment pe care îl am astăzi este tristeţea.
am aflat, din comentarele basiste din subsolu' articolului, ca, de data aceasta, d-l profesor nistor l'ar fi avut "partener" pe d-l evroparlamentar preda, cu care ar fi trebuit, totusi, sa pastreze relatzii ceva mai cordiale, macar in virtutea faptului c'au fost coledgi de consigliat  prezidentele constantinescu.

d'asta si eu sint trist, alaturi de d-l profesor, pentru c'a ajuns sa se simtză mai bine linga  parteneri gen "ciripoi" sau chireac, pe care, banui, ii considera terebel de civilizatzi si ponderatzi.

si pentru c'am adus vorba de ciripoi, nu  pot sa n'amintesc aici ca l'am zarit intr'o seara labe unu, alaturi de d'l profesor barbu, si mare mi'a fost mirarea ca  n'am sesizat nici urma de saliva prelinsa pe la coltzu' buzelor nici unuia dintre cei doi, ceea ce nu se ezzista NICIODATA cind ei "fac show" la antene, realitatzi & romunii teve.

daca tot se fac paralelisme intre "canalele" unora si ale altora...

tot mina lu' oancea si colo si colo! 

miercuri, 19 octombrie 2011

defe(se)nestrare

I❤CRISTI PREDA!!! 

vineri, 15 aprilie 2011

pina la alegerea intre brejnevismu' lu' boc si stalinismu' lu' blaga, mai exista o sperantza: DDD are un frate!
probleme cu capu', dorele?

pin' o sa'i "atingem", ca sa putem striga apoi "esteee!", chiar daca doar c'o floare, un ou, ceva,  tinerii, si mai putzin tinerii, ce nu la paris invatzat'au cum sa faca nodu' la gitlegau' cu care vor sa ni fericeasca narodu', care mai pa stinga, care mai pa dreapta 'mprejur, avem semnale consistente ca dan diaconescu are un frate!
si nu, acesta nu e vasile dincu, cum s'ar putea crede de catre eventualii cititori grabitzi!
cine are sa aiva rabdarea sa citeasca articolu' ce se afla in spatele linkului de mai sus are sa poata avea revelatzia ca acest frate chiar exista in realitate, lucru ce mie, urmaritor constant, si rabdator, al oteveului (am spus, doara, ca incep sa seman cu plesu! la kilograme...), imi era absolut necunoscut!
si ce relevantza ar avea asta pentru binele si prosperitatea tzarisoarii?
pai, daca e adevarat ca "ala" chiar exista, si ca fra'su', DDD, l'ar fi priponit in fruntea partidului popo'ului DDD, ce ne facem daca e "un om serios", care n'are nici o legatura cu caricatura umana pe care o urmarim cu nesatz seara de seara, intarindu'ne hotarirea, tot mai multora dintre noi, d'ai "acorda o sansa", macar in chip de razbunare fatza de adunatura de "partide moarte si flasnetari tristi", cum au facutara multzi cu vadimachis in doo mii (io nu, ca n'am votat!)?
n'am patzi'o, exact pe invers, ca la pacaleala in care ne'or fo' bagatara in fatza personaje plauzibile precum o monica macovei, sever voinescu, tru (tru? cine mai e tru?), cristian preda, si, de ce nu, toader paleologu, ca in spate sa se afle tot buldogi si altzi chiuaua?
ce ma fac daca fratele lu' DDD e un fel cristian preda mai cu charisma, un monica macovei fara fusta si cu lipici la masse, sau un tru fara alunecarile de picior mercantile ale astuia?
daca nu'l cunosc pot sa'mi imaginez orice, nu?

ce fel de "razbunare" mai e si asta?

n'as putea sa spun si io, ca theodor stolojan, "romania are o problema cu capul"?

din motivu' asta, precum si pentru ca'mi doresc o "reforma" de sa s'aleaga prafu', m'am gindit foarte bine ca vreau
     BLAGA PRESEDINTE!  


joi, 17 februarie 2011

paradox

cei patru evanghelisti reformisti pedelisti sint trei: monika si (un alt) grivei*

in rest, aspirantzii la acest statut stau linistitzi la locurile lor, tru facin', in general, ciocu' mic in ce'i priveste pa monstri sacri bevebisti, cu car' s'o 'ntzeles foarte bine pin' acu', singurele silabe scoase fi'nd in legatura cu flora spontanee ce se mijeste dupa ploaia ce'o vin't de la cluuuj, iar sever, oh, sever, manifestindu'si loialismu', si curaju' civic, p'in absentza la votu' de ridicare de pe jos a imunitatzii lu' pasat, asta dupa episodu' caraghioz cu' votu' la legea penzi'lor.
baconschi?
lasatzi!


*http://lacoltulstrazii.wordpress.com/2010/10/20/stelian-tanase-grivei/

miercuri, 11 august 2010

zvirjit

Basescu: Voinescu, Preda si Radu F. Alexandru n-ar fi fost in PDL daca eu conduceam partidul

si cit de prevenitor se comportase voinescu, aducin' in discutzie pina si prea putzinu' basescianism din pedele !

bleahhhh...

===============

totusi:
Sa terminam cu aceste fanariotisme, ca tara nu are bani pentru construirea de biserici... Nu e timpul sa construim acum biserici din bani publici, avem alte prioritati, construirea de diguri pentru inundatii, baraje.


===============

asta sa fie semnalu' ca essperimentu' cu "civicii" a luat zvirjit ?

===============

galetusa de plastic a invins...

vineri, 9 aprilie 2010

cristian preda vrea sa boicoteze boicotu'


ultraliberalu' domn preda, cel ce'si interzice sa interzica pina si comentariile abominabile ce'au facut din blogu' lui un loc de vizitat des da' scurt, scurt de tot, ca sa nu te alegi cu vreo boala de piele, s'a pronuntzat acu' citeva minutzele la realitatea fm impotriva deciziei conducerii pdl de'a boicota imundele emisiuni de la consortziul moguliot realitatea&antene.

se'ngroasa gluma, si'mi pare rau ca s'ar putea ca prin astfel de atitudini d'l preda (pe care'l sprijin in incercarile, cu putzine sanse de reusita, totusi, de reformare a classii politice) o sa se izoleze si mai mult in partid.

si o sa'i ramina sa se descurce, cum o putea, cu aparitziile dumnealui pe cont propriu la emisiunile alea isterice, unde, intre noi fie vorba, nici pina acum nu prea reusea sa faca fatza (la asaltul "brigazilor rosii" din platouri).

probabil n'a citit asta si asta !
-----------------------------------
un comentariu de pe blogu' d-lui preda, cu care sint, in mare, de acor'
florin dragan { 04.09.10 at 11:02 AM }

mda, faceti o prostie cat casa.
una din temele de manipulare ale celor 2 organizatii de pr psd-ist pnl-ist este ca boc isi da cu stangul in dreptul si ca deciziile luate azi nu sunt respectate nicio zi, ca ministrii au opinii diferite, ca in general e o mare brambureala.
va duceti in pozitia idiotului util care va alimneta exact aceasta tema de manipulare.
ma surprinde la dumneavoastra si faptul ca nu ati retinut nimic din istoria recenta - ma refer la emisiunile lui tuca cu pnt-isti pe post de prosti in studio care se faceau de cacao permanent, dar, probabil, ca si dumneavoastra, credeau in “libertatea ideilor si libertatea exprimarii”.
domnulepreda, ce sa zic, sunteti un cavaler, nu va incalcati cuvantul dat lu’ firea da’i mai trageti o copita lui boc.
ma scoate din sarite naivitatea dumneavoastra iar spiritul de fronda infantil ma face sa cred ca a inceput sa va placa sa fiti in lumina reflectoarelor (voinescu a sesizat mai din timp acest lucru).
desi nu ma uit la firea, asta ma voi uita. vreau sa va propun un pariu: firea va deschide emisiunea mentionand ca in ciuda boicotului pdl-ist, o voce libera, domnul cristia preda a consimtit sa apara in emisiunea ei care astfel ca fi legitimata.
apoi o sa va umple de flegme, ori ea, ori olguta vasilescu, ori vreun analist independent.