Se afișează postările cu eticheta turcesu-orcan-mircea marian-ciocazanu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta turcesu-orcan-mircea marian-ciocazanu. Afișați toate postările

luni, 14 septembrie 2015

cu musk-ă, fără musk-ă




    Noutăţi

    tot despre duamna udrea:
    ca unei veritabile elon musk cu fusta strinsa pe cur, duamnei i se adreseaza tot felul de insi cu idei de afaceri, in cautare de finantare.
    aseara, spre sfirsitul emisiunii "ultimul cuvant" a lui catalin striblea, cind am mai poposit pretz de vreun minutzel jumate p'acolo, am avut deosebita placere sa o aud/vad pe duamna zicind ca s'a implicat intr'o afacere care consta in transportul pe caile ferate a cerealelor din vestul tzarii spre portul constantza.
    pentru ca, pardon, catalin striblea a avut reaua credintza s'o intrebe, pe cea care, aparent, ii este un fel de shefa, ce suma a investit in respectiva afacere, duamna s'a vazut pusa, duar um pik, in dificultate, reusind sa iasa din coarde cu pretextul ca nu stie exact, dar domnul catalin striblea, daca are astfel de curiozitatzi bolnave, n'are decit sa se uite in declaratzia de avere, unde, negresit, are sa vaza ca dinsa a fost nevoita sa'si vinza absolut tot ce avea prin casse, pe care cassae bineintzeles ca nu le mai are, de ceva vreme, fiind instrainate cu alte ocazii si din diferite alte motive.
    dar si altzi mari miliardari ai nostri au pornit in afaceri vinzindu'si televizorul, ce mama dracu', si uite unde'au ajuns!





marți, 8 septembrie 2015

mogulul nostru, emanînd excelenţă, curaj şi viziune, la vârf, e mai ubicuu decît mogulii lor

aseara, tocmai bine ajuns acasa, chiar inainte sa intreprind acele actziuni rutiniere ce tzin de igiena personala si de alimentare a matzului cu ceva crapelnitza, am avut ocazia sa'i vad, in premiera (be unu nu emite in HD), si in toata splendoarea, chelia ireal de lucioasa a domnului mircea marian, care tocmai se aburca peste capetele ziarijdilor strinsi intr'o sala a palatului cotroceni pentru a asista la conferintza de presa a presedintelui klaus iohannis-balton.


nu m'a mirat prezentza lui mircea marian la conferintza de presa a unui personaj pe care il injura cu fiecare ocazie, pentru vacantze, baltoane si rochiile nevestei, ca doar il vazusem si pe mircea badea la cele ale presedintelui traian basescu.

daca mircea badea venea pornit pe scandal, si primea tot cam pentru ce venise, mircea marian, fiintza mai curind tragica, n'a reusit sa'l enerveze suficient pe ficusul iohannis, desi parea la fel de hotarit precum era mircea badea pe vremuri.

a incercat sa'l aghetze pe "(i)oha" cu salariul nesimtzit pe care si l'a tras si cu pensiile pentru apevisti, la fel de nesimtzite, pe care gheneralul izmana si iresponsabilul vesel au reusit sa le impuna, fara impotrivirea aparenta a mutalaului.

acuma, eu stiu ca domnului mircea marian si actualului lui patron, nici macar din umbra, domnului traian basescu, le'ar fi convenit ca mutalaului sa i se urce in cap apevisti, pentru un mandat linistit, in continuare, dar - ce sa vezi? - au avut ghinion.

ghinion!

ba al nostru'i mai frumos!

cu toata exasperarea tot mai multor cetatzeni "de toata isprava" (avem mai jos exemplul haiosului petreanu), mediocrul profesor de fizica, reuseste, pas cu pas, ca in anostul lui mandat sa faca nu stiu ce pase supercalifragilistice, astfel incit, altzi cetatzeni, care pina de curind aveau imunitatea sporita pe cale artificioasa, pe timpul precedentelor gubernari, dau de dracu, prin trimisii lui pe pamint, bashchetbalista DNA si posesorul de doctorat, obtzinut supt supervizarea ghenerarului profesor univ. doctor izmana, de la SRI.

Ca să vorbesc pe limba fostului profesor de fizică de la Sibiu, preşedintele Iohannis este de o suficienţă vecină cu mediocritatea – din păcate, exact când ţara are mai multă nevoie de excelenţă, curaj şi viziune la vârf.

evident lipsit de curaj si viziune, suficientul siesi iohannis o fi facut si el pactul cu diavolii, dar macar o fi schimbat echipa de tineret-rezerve care poate fi cercetata penal, lasindu'l pe precedentul , cit l'o mai lasa, sa'si manifesteze excelentza si ubicuitatea pe platourile televiziunii la care pare actzionar exclusiv, unde apare aproape zilnic, spre deosebire de altzi moguli, care si pe vremea cind erau liberi erau ceva mai parcimoniosi cu aparitziile pe ecranele propriilor posturi.

slugile's la fel.

p.s.

'tzmortii ma'ti, domnule corneliu!

marți, 7 aprilie 2015

explorînd gradina cea mare a maicii domnului

intrucit, iacata, zac, in sucuri prop'ii, d'o saptamina, pe baza d'afectziuni si infectziuni, diverse si adverse, care m'au impiedicat, in multe momente, pina si sa am energia necesara sa dau drumu la laptoape, limitindu'ma doar la o manevrare haotica a telecomenzilor amplasate strategic prin mai toate cotloanele vastelor mele apartamente, nu am o imagine prea clara a celor intimplate in respectiva perioada de timp.


totusi, mi'au ramas in nas, gitzi si urechi niste piedici in calea uitarii, dintre care spicuiesc, in mod aleator, citeva:

 1.
pentru ca l'am auzit, zilele trecute, pe stelica tanase ca iar a facut o cerere cu dop pe adresa sereiului, cerindu'i prestigioasei institutzii sa'si retraga acoperitzii din tevere, mi'am adus aminte ca, absolut intimplator, il vazusem, cu citeva zile inainte, pe individul din imaginile de mai jos, al carui nume nici nu ma mai straduiesc sa mi'l reamintesc, pronuntzind niste fraze memorabile, in companiei domnisoarei fosta ministra de finantze, acualmente nu mai stiu ce pe linga cabinetului de stomatologie al p.m. ponta, al carei nume chiar nu mai conteaza.
bag sama ca discutasera ei nu stiu ce si nu stiu cum despre celebrul cod fiscal, sau cam asa ceva, ca n'am urmarit, cind, la un moment dat, tovarasu' gradu' respectiv zice ceva care m'a trezit din nesimtzire, citez cu aproximatzie:  "bine, doamna, dar masurile astea sint cerute de atita vreme, inclusiv in aceasta emisiune, de catre domnul profesor voiculescu, actualmente aflat in detentzie grea si nemeritata!".
nu mai stiu ce a raspuns doamna respectiva, sau daca a raspuns ceva, pentru ca eu, sub socul momentului, ma aburcam sa'i niemuresc prin citeva instantanee, sa nu mi se para apoi ca am visat. 

interes general, nici maior,
nici colognel, sa va fie clar!


2.
desi duduca se afla, inca, la tzuhaus, continua, necontenit si netulburat, campagnia 'mneaei cu frunza din gradina crapatzilor, ceea ce imi intareste convingerea ca valoare invinge, in cele din urma, indiferent de vicisitudini.



3.
mese (tot mai) putzine

"dopo" festival, aseara


orcane, a plecat, taica, jupinu'?
n'a lasat si el de'o ciorba?


4.
inexorinooo, te pup pe portofel!
iar a ramas inexorina fara servici, impreuna cu omidutzul prisecariu, ceea ce dovedeste, fara tagada, ca indiferent cit ai pupa, niciodata nu este prea mult, magistru cristoa stind chezasie perena a acestui fapt.
chiar saptamina trecuta o zarisem, printre morminte politice, cum stergea pe jos cu radu feldman alexandru, arucindu'i in fatza acestui excelent dramaturg, de un numar neprecizabil de ori, ca "atzi furat, atzi furat, atzi furat!", incercind sa'i pue astuia in spete toate furaciunile regimului basescu, desi respectivul domn chiar ar fi fost ultimul care ar fi putut fi acuzat, el fiind singurul, dupa stiintza mea, care a renuntzat, pentru ca "nu doreşte să destabilizeze majoritatea coaliţiei guvernamentale", la o sinecura sigura, de shese ani, la cna, fapt despre care nu stiu daca domnul feldman alexandru a facut vorbire, dar oricum nu cred ca o interesa pe inexorina, ca ea era pornita sa'l inocentizeze pe "va pup, domnule presedinte"

5.
200 de ani de cultura romena <  profunzimile philosophice, si nu numai (tocmai am vazut un episod unde erau prospectate profunzimile hilarei clinton), atinse in cele optispe sezoane ale unui serial de cartoane animate.

6.
pentru ca tot l'am amintit mai sus, in contexte nefavorabile, pe stelica tanase, imi avtoadresez, in final, si eu o intrebare: cit de dus cu pluta potzi sa fii ca sa te uitzi duminica seara, in jurul orelor 20,00 trecute fix, pe tevere trei?




luni, 23 martie 2015

postai, lele, cît ai post

postura liber asumata, cea de idiot util, imi iese acuma, abundent, pe nas.

nici n'am cuvinte sa essprim satisfactzia suprema pe care o aveam cind vedeam cum ne incolonam, in spatele presedintelui nost anticoruptu'n cur, cita frunza si earba.

putzini am fost, multzi am ramas:




e o mare prostie sa te justifici, dar am sa o fac, pentru ca simt ca am o datorie fata de cei care au votat cu iohannis, care in mare masura impartasesc aceleasi valori ca si mine si care acum considera ca sunt prea agresiv cu actualul presedinte. sunt de acord ca iohannis trebuie sa aiba un timp pentru a se adapta si pentru a invata. dar, rationamentul meu este: daca nimeni nu il va critica in aceasta perioada, cum va evolua? temerea mea este ca in jurul lui iohannis s-a strans o clica de lachei care-i spun doar "inaltimea dvs, sunteti genial, va critica doar basistii turbati". si, uite asa se ajunge la situatii jenante, precum prezenta lui carmen iohannis in delegatia de la consiliul european. un consilier curajos ii spunea: domnule presedinte, nu se obisnuieste, acolo este o reuniune de lucru. nu i-au spus si a iesit un bâlci. eu, repet, poate gresesc, poate am devenit prea agresiv, dar va spun: daca vreti sa îi dati o sansa lui iohannis, sa invete ceva, lăsați vocile critice sa spuna ce au de spus.
  • Pusa Frasineanu NU gresiti absolut deloc dle Mircea Marian !! parerea mea este ca daca ar avea interes pt astfel de probleme, nu ar fi nici o problema sa le cunoasca, fara sa ne puna pe noi...adica Romania, in astfel de situatii !!
  • Antonel Alexandrescu Măi oameni buni , ce o tot lălăiți aici , nu conștientizați că acest personaj este cel mai penibil și mai incapabil președinte cu „p“ mic ?
  • Vasile Vicu Vanau Jr. L-am votat ca sa nu iasa Ponta, nu ca m-a impresionat. Va vreau mai agresiv. Cred ca nevasta-sa e mai bagareata decat Elena Ceausescu sau Dana Nastase.
  • Olteanu Iulia Nu dati satisfactie psdistilor fiti mai activ
  • Nicoleta Oana Corect.Dati cu batul nu cu parul.deocamdata.
  • Dugaesescu Gabriela Aveti perfecta dreptate, președintele ar trebui sa aibă grija, lacheii (si nu sunt putini) vad ca isi fac treaba si asta nu e vina lor.....
  • Iulian Buruian Domnu' Marian, interesul e al nostru: da-i inainte fara menajamente:)) Crezi ca noi nu vedem??
  • Dorina Olariu Domnule Mircea Marian Dvs. mereu il comparati pe Klaus Iohannis cu Traian Basescu Spuneti mereu TB facea un lucru bun iar KI greseste.Ki nu este ca TB. TB despre care vorbiti DVS . era dupa un stagiu de 1o ani la Cotroceni.Cred ca va fi un presedinte bun.
  • Aries Ady Nu e de regula o "mare" prostie sa te justifici. Doar prin exceptie "cine se scuza se acuza". Iohannis a nimerit presedinte precum orbu Braila. Din pacate ca neamt are doar orgoliu. Si ..silentiozitate. Numa prostii nu si.au dat seama cit e de capabil. Dar cum am zis altadata..mai are pina face anu. Nu se va schimba nimaic cu el dar in fine..si masinile proaste tre sa faca rodaju.
  • Val Iva Dugaesescu Gabriela Aveti perfecta dreptate, președintele ar trebui sa aibă grija, lacheii (si nu sunt putini) vad ca isi fac treaba si asta nu e vina lor...= LINGUSITORII AU FOST PLANTATI DAR OHA NU STIE SA-I PRASEASCA = CE CAUTA MAHALAKE LANGA EL ?
  • Antonia Mihailescu Lacheii l-au izolat ; Cainii latra.....
  • Aries Ady La urma urmei sasu merge pe carari batute. O sa "preia" o gramada de basisti . Cum a si facut cu virfurile lor. Dulaii de presa basisti o sa ajunga si pe lantu lui. Diferenta intre sas si chiorîla e chelia, inaltimea si debitu verbal. Atit.
  • Silviu Sergiu Asta-i culmea, Mircea. Suntem ziaristi, nu ne justificam pt opiniile noastre. Mai ales ca pozitia ta a fost corecta. Si pana la urma e baiat mare, poate sa incaseze
  • Gabi Dinescu nu gresesti deloc, ca ziarit ar trebui sa scrii lasa promisiunile facute lui Johanis. am vazut la tv de deranjat era ca a fost intrerupt. aroganta? paranoia?
  • Antonel Alexandrescu Revin că m-apucă dracii , ce mai zarvă pentru un ins atât de șters , ce speranțe să-ți pui neică , într-un bolovan ?!
  • Nelu Boieru "ati votat pe sas sa nu iasa olteanu" .Si nimerirati fratilor din lac in put.
  • Nelu Boieru Nu.i nik..poate "arbeit macht frei"! Si votu fraier.
  • Ruxandra Sanda Valeriu Si in idiotenia lui,se crede chiar "ianaltimea sa",crezand ca asta se refera la statura lui de dulap.
  • Ioan Jr Valvara Va evolua fix așa cum evoluează un stâlp din gard !
  • Diaconescu Valeria Asa e!In plus,nu inteleg,dece nu ne spune nimic,vorbeste o noua limba de lemn si aceea caznita,citita..Nu inteleg,dece mai platim Purtator de cuvant?Ce face Dna Niculescu Bran?
  • Diaconescu Valeria Cat mai forteaza nota?Are un aer superior,dar nu ne comunica nimic.La Bruxelles dece a mai luat ziaristii,daca n-a vrut sa vorbeasca cu ei?Ce denota asta?Superioritate sau Complex de inferioritate?Si eu cred,ca are la Cotroceni,numai sicofanti si lachei,care-i fac pe plac,dar noi asta vrem?Pt asta l-am ales? E oare frica de Suspendarea cu 30% Atunci e proasta situatia!
  • Adriana Patrascu Vorbiti de " lachei"? Cred ca la Cotroceni e gol, nu- i nimeni; Presedintele è ocupat sa-si plimbe consoarta iar lacheii cand nu lustruiesc, dorm....
  • Vlad Ionescu Domnule Marian, nu inteleg de ce considerati ca “e o mare prostie sa te justifici”. Asta e valabil intr-un cu totul alt context. De ce va simtiti atat vinovat ca va exprimati opiniile individual si parca va e teama de reactia “grupului”. Anormala este inregimentarea, chiar si cea in varianta soft, in care fiecare s-a asezat in transee si totul a decurs in logica razboiului total. Fara nuante, fara dileme si fara principii reale. Principiile mergeau mai degraba dupa persoane.
    Revenind, cred ca in sfarsit incep sa vad la dvs. un jurnalist autentic care isi pune in primul rand intrebari, care incepe sa inteleaga mai bine valorile pe care le tot invoca si care isi exerseaza in mod real spiritul critic (in sens academic) chiar daca pare sa aiba o oarecare retinere in legatura cu ceea ce ar putea spune camarazii sai de arme (evident ma refer la cei cu care impartasiti aceleasi valori!).
    Cei care au votat cu Iohannis, 6,3 mil., au facut-o din motive diferite. Oricum, cei mai multi au votat impotriva lui Ponta si a PSD-ului tot din varii motive. Nu stiu cati au votat pozitiv fiindca le-a placut de Iohannis, nici macar din cei 2,8 mil. din primul tur. Aceia erau in marea lor majoritate votantii noului PNL (PDL+PNL). Dupa parerea mea cei care au votat cu el “de drag” si care ar putea fi deranjati de critica, sunt putini. Insa marea majoritate a votantilor lui Iohannis, cred, ca si mine, ca abia asteapta ca acesta sa fie criticat cu buna-credinta chiar de catre cei care l-au sustinut, fiindca doar asa poate exista o sansa de a se mai da pe brazda. Am stiut aproape toti ca nu se califica pentru aceasta functie, dar conjunctura ne-a obligat sa alegem solutia cea mai putin rea. In aceste conditii cred ca majoritatea votantilor sai (nu a cantatorilor sai!) asteapta sa i se arate directia cand o ia pe aratura.
    Daca a spune ca nu e-n regula ca fuge de intrebari si ca te intrebi ce cauta madama pe acolo este agresivitate, inseamna ca nu mai inteleg eu sensul cuvintelor.
    Rationamentul dumneavoastra este foarte simplu si corect. Nu inteleg de ce il prezentati ca pe o justificare?! Sper ca nu ati inteles editorialui lui Andronic ca pe o directiva a sefului si simtiti nevoia sa va scuzati ca ati fi devenit “prea agresiv”! La cine va referiti cand cereti ca vocile critice sa fie lasate sa spuna ce au de spus?!!!
  • Ion St Ionescu Perfect de acord cu tine Mircea Marian
  • Maria Lucia Manescu Corect, dle Marian!
  • Gheorghe Blîndu Iohannis = DEZAMĂGIRE; Carmen a uitat să-și ia pisicile, și cățeii.
  • Gheorghe Blîndu Îl are CONSILIER ȘEF LA COTROCENI PE, dan muhalache!
  • Paul Mateescu Îmi pare rău, dar dacă după patru luni încă trebuie sa învețe, e grav. Sa nu uite ca votul nu a fost pro el, ci anti adversarul sau. Acum însă se vede ca au fost oponenți de fațadă și ca USL funcționează. Apropos, l-a întrebat în față vreun gazetar curajos dacă se consideră încă membru USL și dacă USL mai funcționează?
  • Ion St Ionescu Domnule Gheorghe Blîndu lasati ca si-a luat papagalul 
  • Silvia Balta Corect, dl. MARIAN
  • Nicoleta Crenguta Ciocea Nu gresiti. Sunteti chiar prea optimist si cooperant. Klaus Iohannis are nevoie de o perioadă de adaptare doar pentru a disimula mai bine dezinteresul fata de problemele reale ale romanilor, in primul rand fata de emigrația care continua, fata de somajul si jaful din tara. Vom ajunge curând la concluzia ca KI este reprezentantul UE si al NATO la Bucuresti si nu invers.
  • Letitia Turean Cred ca aveti prea mari asteptari de la dl presedinte...stiti ca l-ati votat pentru a nu fi ales Ponta,acum face ce stie mai bine...isi prezinta opiniile pe fb doar sub sigla Pnl,isi plimba nevasta(poate ia lectii de cum trebuie sa se imbrace sotia unui presedinte)...iar el reprezinta pe cine poate dar nu pe romani...
  • Dumitru Zburlea Imaginea pe care o proiectează este aceea a unui urs, manipulat prin niște sfori de grosimea firului de păianjen. Vai și-amar de soarta noastră, cinci ani vor trece ca un chin!
  • Letitia Turean Poate se supara pe cei care-l critica si isi arunca paltonul.......cine il prinde....
  • Aurora Murgescu Nu va justificati, fiecare sansa nemeritata data conducatorilor este o sansa in minus pentru vindecarea Romaniei. Lui Klaus Iohannis, sansa i-a fost oferita cand s-a pus stampila pe buletinele de vot, si s-a sters "cu buretele" nesimtita alianta cu neocomunistii.
    22 ore · 7
  • Victoria Halaicu Tipul asta e jenant, mai gindac basist turbat, dar lacheii in frunte cu tine, din jurul lui Basescu nu-i vedeai? Vezi ca substantivele nume proprii se scriu cu litere mari, nu faci un om mai mic ,daca ii scrii numele cu litera mica, mare jurnalist ce esti.
  • Maria Macri Nu as privi-o ca pe o gresala capitala mai ales cand avem un parlament plin de corupti,aici trebuie sa ne uitam cu atentie .
  • Doru Ardeleanu Nu cred ca IOHANIS , INVATA din mers treburile politice corecte , ci CONTINUA acea politica , inceputa in 2012 , iar lucru bine facut este ca USL-ul , traieste " pe sest " , prin coabitarea : unul face , altul , tace .
    12 ore · 1
  • Patric Vermeulen Ce bun ai fi fost pe vremea lui ceausescu la propaganda. Postac basist, cati bani ai luat de la udrea? Esti atat de josnic incat ataci sotia presedintelui, ca o javra de te trage enervant de pantaloni. Iubitor de gazprom si lukoil, ca si fata baseasca, jigodie basista ruseasca spagara!
  • George Pascu E chiar deplasat ca tu sa vorbesti despre "valori" !
  • Bobsan Boban Presedintele nu a fost votar,a fost "Pus"
  • Millana Crisan da, criticam, ca de asta l- am votat, sa facă așa cum a promis! si nu zicea nimic de plimbatul nevestei!
  • Maria Neagu Nu am votat un presedinte care sa-si plimbe consoarta pe la intruniri a avut si timp si bani pana acum sa faca acest lucru. Dezamagirea este mare ma asteptam la cu totul altceva.
  • Stefan Crivat Cat de repede ne dam noi romanii in stamba in genere si in special cei care, fara niciun merit real, ajung in varful piramidei. Asta ca un fel de motto, cat despre iohanis, nu este si el decat un urmas al dacilor dar cu implanturi nefaste de maniere ca...Vezi mai mult







nu stiu citzi dintre postaci si sapa de mai sus sint in solda directa a duduchii si citzi sint doar idiotzi utilitari "pro bono", cum fusei si eu, intr'o perioada (bine, eu n'am excelat niciodata in privintza harniciei, asa ca am fost doar "cu sufletul", mare si bleg, alaturi de ei; cu fapta, recte postarile, mai putzin).

pe vremea aia eram intrigat si suparat ca partidu' lu tataia nu salta, cu toate eforturile si finantzarile, de un doo'j si ceva la suta, cu toate ca, pe forumuri (nu stiu daca si pe feisbucuri), partizanii binilui care invinge erau/eram intr'o majoritate absoluta confortabila.

pe vremea aia nu eram constient de unitatea indestructibila intre politruci, ziarici si postaci.

acuma sint.

politrugii centreaza, ziaricii dau cu capu, iar postacii scot golurile din poarta, alaturi de restu' popo'ului, ca nu cred ca s'au imbogatzit prea multzi din asta.

nici mircea marian nu cred ca s'a imbogatzit

dar asta nu'l impiedica sa fie un mizerabil (mama, si ce'i mai luam apararea astuia, nu in ultimu' rind la dom tudoran pe blog!) care acum se mira, cu satisfactzie nedisimulata, cum ii ia apararea antenatrei nevestii lu' iohannis, mutalaul.


Inteleg că Gâdea joacă machiavellic emoticon tongue si o apara pe doamna Iohannis de atacurile basistului Mircea Marian. Ce Iago de kindergarten. Îmi pare sincer rău de doamna Iohannis. Să te apere Gâdea...e ca și cum ai nimeri peste una din potăile alea mici, în călduri, care se îndrăgostesc de piciorul tău și nu știi cum să ieși dintr-o situație jenantă.

tactica pare bine ticluita: il spargi la nas pe mutalau, la instigarea fostului cuplu prezidentzial, acompaniat de corurile reunite ale postacilor, pentru toate nimicurile, pentru  a'l arunca in bratzele anteniitrei, stiind, desigur, ca oamenii normali la cap vor avea tendintza sa'si extinda antipatia sincera pe care o nutresc, din totzi rarunchii, fatza de antenisti si asupra actualului cuplu prezidentzial.

ce mi'e mie neclar e cum naiba circula, pina si azi, in plina teroare a procurorilor, valizele alea cu bani, domnule mircea marian (stiu, la d-voastra ajung doar farimiturile de la ospatzul lui andronic si compania)?!!!