Se afișează postările cu eticheta catalin striblea. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta catalin striblea. Afișați toate postările

luni, 14 septembrie 2015

cu musk-ă, fără musk-ă




    Noutăţi

    tot despre duamna udrea:
    ca unei veritabile elon musk cu fusta strinsa pe cur, duamnei i se adreseaza tot felul de insi cu idei de afaceri, in cautare de finantare.
    aseara, spre sfirsitul emisiunii "ultimul cuvant" a lui catalin striblea, cind am mai poposit pretz de vreun minutzel jumate p'acolo, am avut deosebita placere sa o aud/vad pe duamna zicind ca s'a implicat intr'o afacere care consta in transportul pe caile ferate a cerealelor din vestul tzarii spre portul constantza.
    pentru ca, pardon, catalin striblea a avut reaua credintza s'o intrebe, pe cea care, aparent, ii este un fel de shefa, ce suma a investit in respectiva afacere, duamna s'a vazut pusa, duar um pik, in dificultate, reusind sa iasa din coarde cu pretextul ca nu stie exact, dar domnul catalin striblea, daca are astfel de curiozitatzi bolnave, n'are decit sa se uite in declaratzia de avere, unde, negresit, are sa vaza ca dinsa a fost nevoita sa'si vinza absolut tot ce avea prin casse, pe care cassae bineintzeles ca nu le mai are, de ceva vreme, fiind instrainate cu alte ocazii si din diferite alte motive.
    dar si altzi mari miliardari ai nostri au pornit in afaceri vinzindu'si televizorul, ce mama dracu', si uite unde'au ajuns!





marți, 20 ianuarie 2015

de cînd a ajuns johannis președinte,
DNA doarme,
motiv și pentru fostul diktator,
actoal mogul dă pressă,
cu sinistra lui sosie,
domnule jac cristoa,
să doarmă liniștitzi, nu'i așa?

nu, n'am inceput sa'l recitesc pe magistru jac, dar, absolut intimplator, sau poate nu, duminica seara, cred, am zarit, printre morminte, labe unu, un astfel de titlu, care facea trimitere la inactivitatea, relativa sau nu, a dna-ului, de cind e iohannis prezidente, titlu sau supt titlu care probabil ca rezuma, pentru prosti ca mine, care se uita doar la poze, fara sa parcurga contzinutu', ce gavarea magistru cristoa, ca cantindat la inalta dignitate de mare prioteasa a bisericii adoratorilor lu' basescu, institutzie pe care tot domnia sa a definit'o, invitat fiind in i-misia lovitului in soarta si in 'tu'l in aripa catalin striblea, mai sanatos ca oricind, ceea ce'i doresc si in continuare.

cum, cu doar citeva zile in urma, tot pe labe unu, vazusem, de data asta aproape integral, rezistind heroic, o i-misie a aceluiasi striblea, in care marea duamna a cintecului din flaut romunesc, duduca ot plescoi, a fost realimente maririzata, circum-excizindu'i'se tupeul binecunoscut, de catre mai sus numitul striblea si de catre blindul ben turturica, lucrare care n'a mai putut fi umanizata nici de catre interventzia telephonica, ca de obicei binevoitoare si hitra, a domnului magistru jac, ceea ce m'a dus cu gindul ca are loc o shchimbare de mogul labe unu, duamna incetindu'si, si aici, interimatu', urmind sa'i predee, la chee, domnului basescu, nu numa' miscarea mai mult sau mai putzin popular-demolata, ci si trusturile de presa adiacente.

bataia la tartacutza a capetelor seci,
si cintatu la xilofonu' diferitzilor st(r)irbloi,
asta'i muzica ce'mi place!

ca piatza moguleasca s'a cam eliberat, prin actziunea, binevenita si dezinteresata, a coanii justitzichi, sau a coanii justitzzichii si'a bunului d-zeu, in cazu' patricului, e numai o coincidentza binevenita, ca nu crez ca d-zeu sa fi semnat v'un pact de coabitare si neinterventzie in treburili interne, care vaz ca se respecta pina la ultima virgula.

miercuri, 16 ianuarie 2013









de la romunia (tv) i s'a tras











Realizatorul TV Catalin Striblea a suferit un accident vascular - Paginademedia.ro

de V.O.     HotNews.ro
Miercuri, 16 ianuarie 2013, 12:57    Economie | Media & Publicitate


Catalin Striblea
Catalin Striblea
Foto: Facebook.com/catalin.striblea
 Catalin Striblea, realizator la Romania TV, a suferit miercuri dimineata, la ora 4.00, un atac cerebral, scrie Paginademedia.ro. Sursa precizeaza ca in momentul publicarii stirii jurnalistul, "care este constient, se pregateste sa intre in operatie la spitalul Bagdasar-Arseni". Corina Dragotescu a precizat pentru site-ul citat ca este vorba de un hematom care urmeaza sa fie operat.
  • UPDATE Romania TV anunta, la 13.45, ca operatia la care ste supus Catalin Striblea a inceput si ca "toti colegii sunt alaturi de el si ii doresc insanatosire grabnica".

Potrivit Paginademedia.ro, lui Catalin Striblea i-a fost afectata partea stanga a corpului, iar Corina Dragotescu, aflata langa realizator la sectia de terapie intensiva, a spus ca "mana stanga si piciorul stang i-au amortit".

Robert Turcescu a scris, mai devreme, pe  Twitter : "Catalin Striblea trece printr-un moment dificil. Ii doresc insanatosire grabnica!"


Citeste mai multe despre     •  • 



ps:

urîte vremuri trăim dacă un tip care s'a remarcat, pe vremea bbc-ului, drept un tînăr de viitor, cu certe calitătzi care ne'ar fi dat sperantza unei careere strălucite, spre binele lui și spre binele nostru, în tentativa noastră  de a încerca să amînăm cît mai mult momentu' în care o să ne punem ștreangu' de gîtzi, din cauza exasperării, a ajuns să se sinucidă profesional, ajungînd o caricatură de dan diaconescu corcit cu sorin roșca stănescu și bogdan chireac puiule, să nu cazi.

trebe că e un mare consum de resurse mentale ca să faci pe prostu' și pe ticălosu', cînd tu, în realitate, în sufletzelu' tău ăla mic și chinuit, ești altfel.

și asta pentru un pumn de grăuntze.

sănătate, bă!

miercuri, 26 decembrie 2012

mai avetzi o intrebare?
















DA, MAI AVEM O ÎNTREBARE: 


după ratziile anuale de banica jr, hrusca, fuego, brenciu, etc?


împodobește'le, mamă, brandu'!



aparte:
tzară (tot mai) mică, mese  (tot mai) putzine...


vineri, 9 septembrie 2011

"cuiu' lu' berbec-calu"
ochiu', şi biciu', stapinului
ingraşa vitele ciutacu, ionitza&striblea

berbec calu', 'mpreuna cu famiglionu', amuşina, precum musca la cicat, in juru cadavrului d'un zverd de migliard d'euroi al "natzional (c)a(ng)rena", crezin' ca poa' "sa'l faca" pe felceru' oprescu&aghiotantzii, precum i'a facut, in foi de vitza, si alte "foi", pe janaralii lu' babiuc, "franci"-masonu' ministru pedist al apararii, de penibil, de la sfirsitu' mileniului trecut.

a 'ncercat sa'si batza "cuiu' lu' pepelea" in shandrama p'in intermediu' gazonului pe care nici n'apucase sa'l instaleze si deja amenintza ca'l ia si pleaca cu el in spinare, pentru a nu beneficia si ceilaltzi muhaisti amatori sa joace pe inimitabila arena, asa cum a procedat si cu celebra tribuna of(t)iciala, plus nocturna, de pe cimitiru' ghencea, devenite mijloace de şantaj asupra actualilor apevisti ai ministerului lu' oprea   şoşetzica.

tzara berbecalilor te vrea si mai prost decit cea a restului de slugibaşi ai voturilor mai mult sau mai putzin uninominale si cu care incepuseşi sa te obişnuieşti.

singura satisfactzie pe care pot s'o'ncerc in actualele vitrege conditziuni e aia ca cowboyu' a'nceput sa se stearga la cur cu zdrentzele ce i'au fost a_laturi in diverse 'mprejurari, care de care mai penale, si cu cit se sterge mai tare la cur cu ele cu atita zdrentzele cer bisuri, zapacite fiin' de miasma gologanilor care ar putea pica, multzumind frumos cu zimbrete largi pe figura si cu sunete zglobii emise din piculina.
 zdreantza ciutacu

 zdrentzele ionitza si striblea
sper sa le dee si varsat, sa aiva si pentru acasa...
*****************************************
si o relatare despre alte patrupede:

S-a mai întâmplat ceva revoltător și rușinos astăzi, la conferința de presă în care Becali a vorbit prostii. Intrat în direct mai devreme, latifundiarul a fost surprins făcând ordine cu jurnaliștii. Limbajul și modul în care s-a adresat sunt sub orice critică. Nici măcar la stână, cu ciobanii, nu se vorbește așa. Atitudinea lui Becali în fața reporterilor a fost aceea a unui individ rudimentar.
Nimic nu justifică acceptarea unei astfel de umilințe din partea unui individ care confundă oamenii din jur cu berbecii și măgarii de la stâna proprie. Un personaj care a jignit și bălăcărit pe toată lumea în ultimii zece ani. Este greu de înțeles cum poate cineva, care are un minim de educație și decență, să acorde încredere de orice fel unui personaj ca Becali.

joi, 5 mai 2011

     de-veselie cit incape,    


   cu cei mai prosti oameni,   


    care, se stie,    


    sint americanii     

a fost o saptamina luminata, cu becu' ars, cu o conjunctzie "astrala" ce'a facut tot ce i'a stat in putirintza pentru a alinia casapirea lu' ben loden ala cu praporii americani ce, cica, urmeaza a fi instalatzi pa pamintu' fagaduintzii niciodata 'nfaptuite si'a prazului de larg consum.

sa te 'nfurii ca faci parte dintr'un popo' manelistic pina la ultima fibra a ajuns la fel de evident si de necesarmente util cu a te revolta pe marginea shantzului de laturi pe care'l torni in capu' aliatului strategic american pentru lipsa de deferentza si nerespectarea standardelor democracice in cazu' nemuririi fratelui de sinje harap, ocazie de a'tzi etala shalvarii 'ncrustatzi genetic pa supt pielea napirlita instantaneu la aparitzia excitantului eveniment.

iau drept marturie legalismu' deshantzat pe care nu ma mai satur sa'l tot constat la fratele rockar bogdan nicolescu, zis de mine duvaz, cel ce ne tot caina d'o buna bucata de vreme, ca natzie, pentru ce'o sa patzim pentru c'am indraznit sa'l tzinem la tzuhaus pe senatoru' melcilor catalin voicu, care acuma, cu ocazia faradelegii comise de americoi, si'a dat drumu', la modu' aproape fizic si prop'iu al cuvintelor, pe post, reprosindu'le astora ca nu i'au asigurat teroristului de bine, si renume mondial, un procest echitabil, daca nu chiar echitatziabil, lipsindu'l pe el d'ocazia d'a juisa pa sama impotentzei democreciei in general, si'a celei americane in mod special, la fel cum face si cu fiecare clipita pe care si'o petrece in fatza microfoanlor unui anume post de radio de care am ramas lipit, inca, inexplicabil (ca banciu s'a carat, provizoriu, ca n'o sa'i tzina, spre o felie de cozonac tabloidal).

da' nu pentru multa vreme, c'am remarcat, dupa o scurta trecere razanta peste frecventza postului realitatea fîmî (chiar, l'o fi vindut si p'asta vintu lu' shwartzan in egari ala?), postu' la care presta bogdanel pina de curind, si mi'a parut mult mai tonomatziabil ca 'nainte, in sensu' c'a lasat'o, dracului, mai usheur cu politica lor editoriala de pe vremurile bune, atunci cu echipa "de aur" a lu' turcescu (unde, pe linga bogdanel, practica si striblea-post-be(r)bece, si altzi "veseli").

altfel, m'am cam lipsit de placerea d'a ma delecta cu alte "surse" d'anti-americani coclitzi, ce banui c'au facut clabuc la gura zilele astea, ca mie'm ajunge nicolescu, ca'i relevant, si 'shantion reprezentativ.

aferim!

joi, 24 martie 2011

 REALITATEA TV "UN POST CORECT!"   emisiune cu basca/fara basca 

cu un basescu "redundant", foarte "intzelegator" cu "micile slabiciuni" omenesti ale pouliticienilor, de toate spetzele, si calibrele, inclusiff cu colegu' lu' fi'sa savarin, da' foarte dornic sa'l aduca "pe calea cea buna" pe striblea si compania, lucru ce ramine de vazut, pentru cine are chef sa vaza, daca i'o reusit...

 


vineri, 25 februarie 2011

lansare cu pompa (funebra), nu cu pompă! multzumim robert turcescu!

pogorirea, sau urcarea, lu' robert turcescu sp'e statutu' de mare patron de media a coincis cu parastasu' fostului post de radio "sport TotalFM", singuru' post de profil din efemu' romanesc, si, simultan, locu' un se produceau "nesimtzitzii" banciu si stanescu, , nebagatzi in sama decit de cei sai'spe - op'spe asculatori devenitzi proverbiali.

rezultatu'?
pai, comparatzi si dumneavoasta, stimatzi telespectatori:
de la "profesiunea de credintza" de mai sus, 
la emisiunea pentru coafeze de mai jos, foarte jos!
the end

miercuri, 24 noiembrie 2010

ce va mai chinuitzi sa va facetz iBBC cin' el e deja aici?

p'in catalin striblea
nou' razvan dumitrescu, parca,
cel pe car' l'am zarit zilele trecute, tot inplintator, facin' companie unei "burtiere" cu coasa, potrivit celor mai recente norme dontologice.
si nu numa' bebece, ca doar "ie" si RFE si DW p'in emil hurezeanu
alt stimat specialist in (pe sub) burti si burtiere.
pe striblea poci sa'l 'ntzeleg, ca'i inca tinar, cu foamitza pe masura (chiar nu stiu citzi ar rezista daca li se ofera neste banutzi cinstitz din datu' din guritza), da' pa hurezeanu nu, c'a ales sa se pishe pe ia de statua lu' mihai viteazu pa care i'am edificat'o noi dupa ani de zile d'ascultat actualitatea romuneasca, pen' ca el s'o shchimbe p'o realitate cit se poa' de viforoasa, dupa o mica essperentza pidosnica in guvernu' nastase, din car si'o fi tras cine stie cite case, ca n'am vazut freo declaratzie d'avere.
'nseamna ca nu s'ajunge cu penzia  de la cia?
sau aia de la siæ (ptiu! piei drace...)?

luni, 16 august 2010

tzuci, nu tzuci, vremea sulii'nfipte'n dorsala'tzi vine


deci
turcescu
pleaca
tragind
dupa el
si usa
de la
cripta
peste
realitate
in zadar
or fo
toate
trilulilurile maiastre espectorate
pe post
de freun
bogdan nicolescu
striblea
maricescu (hai rapidu' !)
sau
frumosu' din padurea adormila
ce rinjeste
cu dintzi de cal
(bravo lui)
si la tv
al carui nume
l'am uitat
pen' ca l'am beut

nu'mi pare rau
nu'mi pare bine

joi, 8 aprilie 2010

rusine gabriel maricescu !


afla prin prezenta ca te retrogradez din conditzia de rapidist, si, ca urmare, te'am scos de la sufletzelu' meu !
chiar daca viatza e grea si prezinta multe aspecte, io tot nu poci sa 'ntzeleg de ce ai simtzit nevoia sa avansezi inainte in postu' de enterteiner giumbuslucar eolian din ala de sobru, chiar daca rapidist, redactor de rubrica de sport.
alaturi de alt ratacit al tranzitziei (catalin striblea) te'am auzit azz, pretz de citeva minutzele, fiind de o libidinosenie netzarmurita in campania dusa de trustu' mogulos, din care cu dezonoare facetzi parte, impotriva amaritului de boc ce a indraznit - auzi grozavie ! sa ceara deontologie de la niste slugi, ba, mai mult, sa puie mina lui murdara pe avutu' popo'ului blagoslovit de fni, fna, bid constind in una bucata microfon personalizat in forma de cub cu emblema realitatzii care este.
subiect analizat, in aceeasi nota, si de citeva spiritzele lucide de pe
asa sa'i ramiie numele !
cu tot cu turcescu...

vineri, 26 martie 2010

mama tzara


tzara mea are cimpii manoase, dealuri bengoase...
doo decomandate, confort doi "sporit", coltz cu vascautzi !
cu ce'am gresit, oare, ca mama tzara a binevoit sa decedeze si sa ne lase cu intretzinerea neplatita, lumina taiata, cu mobila scilciata, fara abonament "pe toate liniile", gratis, pentru handicapatzi, in loc sa ne fi lasat freo vila cu buncar la subsol in primaverii, plus conturi grase in paradis fiscal ?
tre' sa ne purtam singuri de grija acum ?
pai, e drept ?
nu'i mai bine sa faci un pichet grevist, impreuna cu nefasta, soacra, puradeii, in fatza mormintului tzarisoarii, si sa strigam, batind din picioare, la ea, prin portavocea cumparata pe doo beri de la dumitru dinca ?
sa'i cerem sa'si indeplineasca datoriile de mama ?
e normal sa ne lase pina si fara bani de tzigari ?
sau bani de penparsi pentru ala micu' ?
--------------------------------------
ce'a vrut sa sugereze poetu' esuat din mine prin aceasta alegorie fortzat-melodramatica ?
aud, sau vad, labareli lacramoase, zise "sociale", promovate de baetzi simpaticutzi si finutzi d'ai zice ca sint reprezentarea figurativa a liberei initziative si'a succesului in viatza.
chiar scolitzi pe la bbc, desi asta n'ar fi un criteriu' decisiv, data fiind orientarea cam stingista a alora din ultimii ani.
se plinge pe umaru' popo'ului muncitor, da' cu multe lipsuri, din draku stie ce considerente, altele decit sperantza nutrita de rechinozaurii din spate ca dintr'o noo tulburare a apelor s'ar putea sa aiba de cistigat tot gunoaiele umane ridicate la suprafatza.
culmea tembelismului e insa a acestor unelte jegoase, ce'si moduleaza vocea a jale de fiecare data cind cheama turma in strada "sa'si ceara drepturile".
pai care drepturi, bai gagautzilor, ca s'asa purceaua economica e crapata'n cocina d'atita dopaj cu lamentatzii.
iar sperantza desantzata a anumitor politicieni, zic ei, socialisti, care isi inchipuie c'o sa le fie cu atit mai bine cu cit o sa fie mai rau, nu'i serveste pe ei, "ziaristii" lu' peste prajit, pentru ca, s'a vazut deja, pe fondu prabusirii ioconomice, le zboara in primu' rind LOR pernele alea moi de sub fund.

"piatza" asta "libera" - a draku ! - n'a actzionat - iata ! - asupra gloatelor bugetivore (ca bocutz si sleahta lui de pedelei, d'acu' fara cratima, se cam codesc, vaz, mai rau ca 'nainte de alegeri), da' asupra lor actzioneaza ceas de ceas si in proportzie de massa, cu fitzuici de campanie, zise "ziare" deja disparute in neant, somaj masiv, salar diminuat, s'alte delicatetzuri asemanatoare.

daca ioconomika n'o sa mearga, si n'o sa mearga daca o sa continuatzi sa zgindaritzi rahatu' sindicalist, mafiotizat in aceeasi masura - sau mai mare - ca rahatu' politicianist, voi o sa ajungetzi sa concuratzi la "gloria" de bloger de larga respiratzie, gura la gura, mondiala, alaturi de altzi prapaditzi.

ca mine, ca tine !
--------------------------------------
vaz ca unii dintre astia isi continua "munca" si pe blog !