Se afișează postările cu eticheta caritas. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta caritas. Afișați toate postările

sâmbătă, 11 septembrie 2010

"prostii prostilor"





mai tare ca caritasu' !!!

daca doritzi
sa avetzi si d-voastra
un astfel de randament
votatzi
SOARELE


duminică, 23 august 2009

educatzia cacaritas

bagi o data si  cistigi de sute de ori, fara nici un risc !
o renta viagera pin' la sfirsitu' zilelor, ca d'aia'i viagera !
nu'ntzeleg de ce'i considera vintilescu niste prosti p'aia care au platit pentru diplomele statului roman, nu numa' p'alea de la spiru...
ca nu doar alea de la spiru au devenit lipsite de orice relevantza, in afara de relevantza financiara cu care adauga ceas de ceas, si in proportzie de masa, sume, mai mici sau mai mari, in contu' celor ce s'au inscris in respectivu' sistem.
ca majoritatea "studiosilor" nu se inscriu pentru a se pregati pentru piatza muncii din romania sau de aiurea.
nu'i intereseaza asta.
statu' roman, prin minunatu' nostru legislativ, si'a creat premizele de autodistrugere.
pentru ciubucareala marunta a citorva sute, hai mii, de la origini pina'n prezent, de cointeresatzi ai sereleurilor universitare, plus alte citeva mii de doritori de titluri nemeritate si care aveau influentza in partidocratzie, s'a denaturat intregul invatzamint romanesc.
fara scrupule !
au si ars fintinile, otravit cimpiile, aruncat in aer pu(n)tzile, in urma lor, acoperindu'se de chichitze legislative ce fac aproape imposibila revenirea la o conditzie normala.
ce e si mai grav, si'au asigurat si complicitatea masivei fortze de munca birocraticeasca, posesoarea peticelor de hirtie fara acoperire in competentze in vreun domeniu oarecare, "ajutata" sa puna laba pe majoritatea posturilor din administratzia centrala si locala, si care, autoreproducindu'se, au dus la monstruozitatea asta de stat pe care'l contemplam acum neputinciosi.
asa ca unde's "fraierii", "prostii", care sint pagubasii acestui caritas ?
poate doar noi, astialaltzi, care n'am participat la joc !

pisi:
in timpu' asta jarmania alearga, gifiind, sa ne prinza din urma...

marți, 21 iulie 2009

mazarea prezedinte !

astia sint pornitzi rau de tot !
nistorescu, pa care l'am surprins azz noapte pretz de citeva secunde, in reluarea unei emulsii de pe arealitateatitvi, spumega, cum ii e obiceiu', ca gestu' lu' madam andronescu cu spiru ie, da fapt, tot o diversiune a lu' basescu ca sa ascunda scandalu' ritzi, care altfel ar fi riscat sa ajunga la beizadeaua eba...
se poa' ?
se !
atunci po' sa zic si io ca afacerea mazare ie parte a unui plan ce vrea sa'l transforme pa acesta intr'un contracandidat la prezidentziale ?

pies:

daca ambramburica facu' cam multe stingacii, inadmisibile la un partid da stinga, iata ca basescu trase o chifla ametzind si mai mult lucrurile, lasind astfel senzatzia ca'l apara pa bondrea si ai lui, lucru ce fi'va speculat, presimt, la infinit, in urmatoarele zile...
spre deosebire de, iata, dom' president giuana care se hotari sa fie barbata, inca o data !