Se afișează postările cu eticheta spiru haret. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta spiru haret. Afișați toate postările

duminică, 23 august 2009

educatzia cacaritas

bagi o data si  cistigi de sute de ori, fara nici un risc !
o renta viagera pin' la sfirsitu' zilelor, ca d'aia'i viagera !
nu'ntzeleg de ce'i considera vintilescu niste prosti p'aia care au platit pentru diplomele statului roman, nu numa' p'alea de la spiru...
ca nu doar alea de la spiru au devenit lipsite de orice relevantza, in afara de relevantza financiara cu care adauga ceas de ceas, si in proportzie de masa, sume, mai mici sau mai mari, in contu' celor ce s'au inscris in respectivu' sistem.
ca majoritatea "studiosilor" nu se inscriu pentru a se pregati pentru piatza muncii din romania sau de aiurea.
nu'i intereseaza asta.
statu' roman, prin minunatu' nostru legislativ, si'a creat premizele de autodistrugere.
pentru ciubucareala marunta a citorva sute, hai mii, de la origini pina'n prezent, de cointeresatzi ai sereleurilor universitare, plus alte citeva mii de doritori de titluri nemeritate si care aveau influentza in partidocratzie, s'a denaturat intregul invatzamint romanesc.
fara scrupule !
au si ars fintinile, otravit cimpiile, aruncat in aer pu(n)tzile, in urma lor, acoperindu'se de chichitze legislative ce fac aproape imposibila revenirea la o conditzie normala.
ce e si mai grav, si'au asigurat si complicitatea masivei fortze de munca birocraticeasca, posesoarea peticelor de hirtie fara acoperire in competentze in vreun domeniu oarecare, "ajutata" sa puna laba pe majoritatea posturilor din administratzia centrala si locala, si care, autoreproducindu'se, au dus la monstruozitatea asta de stat pe care'l contemplam acum neputinciosi.
asa ca unde's "fraierii", "prostii", care sint pagubasii acestui caritas ?
poate doar noi, astialaltzi, care n'am participat la joc !

pisi:
in timpu' asta jarmania alearga, gifiind, sa ne prinza din urma...

duminică, 2 august 2009

la ce bun romania ? despre un nonsens politico-socio-economico-cultural


sa incep cu concluzia, ca asa poa' le mai dau de lucru si minunatzilor, multzilor si, mai ales, patriotzilor nostri ofitzeri, subofitzeri, cadre civile, cadre de bicicleta, din interioru' nestiutelor servicii romanesti dă informatzii...
deci: propun constituirea unui comitet de initziativa pentru autodizolvarea statului roman !
pentru ca nu mai stiu nimic de sabin gherman, io m'am saturat, și inspaimintat, de romania !
la ce'i bun romania ?
natzieșuata, dai un ban si miine'i gata !
la ce'i bun meseria dă romun ?
ca otto von bizmark asa zicea pă vremea cind lucrurile nu pareau atit dă evidente si proaspata romanie avea un rege de'un neam cu iel.
care rege, impreuna cu urmasii sai, facura ce vedem noi p'acili'sa, pin' orase, si pin' sate, si ce nu ie cotetz comunist.
ce pib avea regatu' romaniei ?
cite basculante ?
cite tractoare ?
cite macarale ?
cite acorduri cu femeiu' a dus la capat regatu' romaniei ?
ca ca miine's doo'j dă ani dă cin' am datara noi jos jugu' bolsevic, cel de graba varsatoriu dă bunastare pă spinarea poporului, cu canale, furnale si alte lucruri manuale, si io unu nu stiu un singur obectiv facut din bani publici inceput, si terminat, in asta perioada.
deci doo'j de ani, aproape o treime din perioada in care au stat regii romaniei pă tron, aia care au luat un teritoriu semi-salbatic, fara notziunea pantofului adinc infipta nici macar in picior, daramite in cap, cit de priapici or fi fost unii din iei - s'au mai si razboit intre timp - si ne'au lasat palate, scoli, spitale, cai ferate, nu metrou, ie drept !
cit zic comunistii c'au facut si c'au dres, si azz majoritatea spitalelor si scolilor romanesti sint construite'n perioada aia.
si multe neatinse nici cu o floare de urmatorii...
d'aia viu si'ntreb ?
cu ce pib ?
cu ce forfetar ?
cit iera cota unica ?
da' teveau' ?
ca scoala iera scoala !
spiru iera SPIRU ! chiar daca se fura si'atunci, ca doar noi sintem romaaani, si - se zice - fi'vom aci 'n veci stapini, cica !

si pentru ca toate acestea nu poarta un nume, ca n'are nume, in afara de prostie, hotzie, ticalosie (tradare ? KGB ? hmmm !) si n'avem singe'n instalatzie sa mai aducem un neamtz sa ne conduca, ca rege, paralege, ce'o fi ! mai bine incercam sa ne autodizolvam, ca poate, pă principiu vaselor comunicante, mai ajung 'napoi si niste nemtzi, pă linga multzi rusi, p'aicisia !
si pentru ca basescu nu trebuie sa mai candideze, sa'i intre bine'n cap asta ! ca daca o sa cistige'l mininca gaia, o sa'i cada toata sandramaua'n cap, iel o sa fie mai odios decit ciaska, hicler, muzolini, stalin, cum ii preconiza bursucu' severin veninos hidro-acefal inca din primavara 2005 !
zau !
serios !
pă bune !

altfel, ne mininca nemtzii dă mai gios ! să mininca si gura lor...


by courtesy contramanipulare

marți, 21 iulie 2009

mazarea prezedinte !

astia sint pornitzi rau de tot !
nistorescu, pa care l'am surprins azz noapte pretz de citeva secunde, in reluarea unei emulsii de pe arealitateatitvi, spumega, cum ii e obiceiu', ca gestu' lu' madam andronescu cu spiru ie, da fapt, tot o diversiune a lu' basescu ca sa ascunda scandalu' ritzi, care altfel ar fi riscat sa ajunga la beizadeaua eba...
se poa' ?
se !
atunci po' sa zic si io ca afacerea mazare ie parte a unui plan ce vrea sa'l transforme pa acesta intr'un contracandidat la prezidentziale ?

pies:

daca ambramburica facu' cam multe stingacii, inadmisibile la un partid da stinga, iata ca basescu trase o chifla ametzind si mai mult lucrurile, lasind astfel senzatzia ca'l apara pa bondrea si ai lui, lucru ce fi'va speculat, presimt, la infinit, in urmatoarele zile...
spre deosebire de, iata, dom' president giuana care se hotari sa fie barbata, inca o data !