ce a facut nenea anghelache basescu azi, prin returnarea legii penziilor, poa' sa'nsemne, depinzind de unghiu' de vedere, ba' ca a procedat in mod las, dovedindu'se ca le'a luat frica papitzoilor iliesco-crinolino-pontosi, cu avangarda mogulica, sau vicevercea, ori c'a facut un gest de mare 'ntzelepciune politika, 'nsotzita de shiretenia aferenta, reusind sa'i dribleze pe totzi.
nu stiu daca egalizarea virstei de pensionare e una din conditzionalitatzile femei, si, drept urmare, parlamentarii puterii, de munca'n zadar, ii vor returna legea nemodificata genetic, cu acordu' tacit al baselului, sau vor incepe, 'ntr'adevar, campania 'lectorala, cum se laudau aia pe la suceava, chestie care poa' sa'nsemne multe, si rele, lucruri.
sa'si bage picerele, adeca ?
pai, daca'i asa, io, dac' as fi fo'n locu' presidentului, as fi recomandat ca virstele de pensionare, valabile incepind cu 2030, vor fi de 28,3 ani, pentru berbatzi, si 18,01 ani pentru fimei, ca, oricum, pin' atunci, multzi dintre politruci fi'vor oale si ulcele, iar cei ce vor supravietzui s'ar prea putea sa trebuiasca sa dea un search pe goagle ca sa afle ce'nseamna aia penzie de stat.
Se afișează postările cu eticheta femei' la tont carteru'. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta femei' la tont carteru'. Afișați toate postările
joi, 7 octombrie 2010
vineri, 7 mai 2010
nodul gordian sau legaturica de la gitu' lu' "chiriac, puiule, sa nu cazi !" ?
dom' base isi dovedi asara inc'o data putirintza, virtuala, politica, spre deosebire de mamelucii de pedelei, aia d'or trasera mitza de coada de la alegerile parlamentare pin' acu', in sperantza ca sfintu' duh si docrina democrat crestina o sa'i scoatza din cacat.
acuma, vorba lu' mircea marian, nu'i prea clar cine pe cine guberneaza'n tzeara asta, ca cin' vladescu si seitan anutzatara cifre de someri din rindu' bujetarilor, acu's citeva luni, imediat partidu' sari ca ars de cur in sus, si'i readuse pe venetici cu botu' pe labe, amenintzindu'i, chiar, cu remanierea.
oare or sa'l remanieze si pe basescu astia, pen' ca ce'a anuntzat el e mult mai dur ?
si la ce de luli am auzit de dimineatza pin' acu' bagate in gura lu' basescu si'a pedeleilor, nu prea'mi vine a crede ca astia n'o sa se sperie c'o sa impartaseasca soarta ceausheilor, dupa cum ii amenintza deja cetepulea.
asa ca nu m'ar mira ca ultra-refo(r)mismu' basescian sa se termine tot intr'un colosal hohot de ris balcanik...
acuma, vorba lu' mircea marian, nu'i prea clar cine pe cine guberneaza'n tzeara asta, ca cin' vladescu si seitan anutzatara cifre de someri din rindu' bujetarilor, acu's citeva luni, imediat partidu' sari ca ars de cur in sus, si'i readuse pe venetici cu botu' pe labe, amenintzindu'i, chiar, cu remanierea.
oare or sa'l remanieze si pe basescu astia, pen' ca ce'a anuntzat el e mult mai dur ?
si la ce de luli am auzit de dimineatza pin' acu' bagate in gura lu' basescu si'a pedeleilor, nu prea'mi vine a crede ca astia n'o sa se sperie c'o sa impartaseasca soarta ceausheilor, dupa cum ii amenintza deja cetepulea.
asa ca nu m'ar mira ca ultra-refo(r)mismu' basescian sa se termine tot intr'un colosal hohot de ris balcanik...
miercuri, 6 ianuarie 2010
cu politica ca cu politica, da' cu ieconomica ce facem ?

lasind deoparte dezbaterile "doctrinare" legate de catindatu' honorabilis prigoana, care vad ca se 'ncinsera sufitzient de mult incit sa bucure bizonu' gioniot (aia 49 virgula, bre, nu ai'lantzi !), pe mine ma apuca nelinistile existentziale:
amu ce facem cu ieconomia ?
ca vad semnale incurajatoare dinspre honorabilu' parlament: aci si aci, si pe u(demere)n' or mai fi !
ca p'orma vedem noi cum o sa hie si cu femeiu', ala rau' si uitu', car'o sa'si cam ia calabalicu' si'o sa ne lase sa ne batem singuri cu nelinistile noastre cu tot...
---------------------------------
uitai taman ce era mai important:
BOC, DEMISIA* !!!
* daca "te fac" astia la bujet !
Etichete:
femei' la tont carteru'
Abonați-vă la:
Postări (Atom)