Se afișează postările cu eticheta negoitza. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta negoitza. Afișați toate postările

luni, 14 iulie 2014

m'am consolat: victoria ecvestra a socialismului e tot mai aproape!

tziu minte ca notziunea de "mobilier urban", mi'a ramas infipta in memorie de pe vremea cind adriean videanu facea o vizita de lucru, insotzit, pare'mi'se, de liviuuuu negoitza, care pe vremea aia avea si fatza, pentru a stabili impreuna cum vor conlucra pentru infrumusetzarea capitalii. atunci i'am auzit pentru prima oara vorbind despre dublarea bordurilor, prin suprainaltzare, pentru a impiedica pamintul din spatziili verzi sa invadeze trotalele. atunci au adus vorba si despre asa zisul "mobilier urban", care nu prea stiam ce o sa reprezinte.

ma rog, vremea a trecut; bordurile au fost, pe alocuri, suprainaltzate, mai ales la scuarurile din mijlocul bulivardelor, iar mobilierul urban s'a materializat in multiple aparate, care de care mai fanteziste, si mult colorate, de joaca ptr. copii, precum si prin sumedenie de bancutze si cosuri de gunoi, "tip ikea", mult apreciate de catre pensionarimea bastinoasa (si nu numai).

liviu negoitza s'a remarcat in vremea primului mandat prin demolarea garajelor "amplasate ilegal", manopera care i'a adus multe injuraturi de la beneficiarii acelor constructzii, dar care injuraturi s'au compensat intrucitva prin recunostintza trecatoare a celorlaltzi posesori de avtomobile, carora le'au fost oferite un numar sporit de locuri de parcare, cei drept ca supt cerul liber, precum si a celor care nu aveau un avtomobil, pentru ca inclusiv strazile laterale si aleile dintre blocuri au fost largite si asphaltate.

despre utilitatea bancutzelor mi'am dat seama abea cind a trebuit, lunile trecute, sa strabat "per pedes", mergind agale, impreuna cu consoartza, o buna bucata din traseele sectorului unu, a lui chiliman (mergeam la concertul peter gabriel, "la romexpo"), unde n'am dat de nici o bancutza, pretz de mai multzi kilometri.

in fine, in al doilea mandat, negoitza a lasat'o mult mai moale, concentrindu'se pe edificarea minunatziei de park al.i.cuza, fost ior, pe care l'a pavat aproape in intregime, "artistic", cu piatra cubica, producind nemultzumirea posesorilor de patine cu rotile si skateboarduri, cu toate ca un poligon dedicat le'a fost oferit, spre compensatzie.

campagniile nesfirsite "de denigrare", care i'au avut drept tzinte imobile pe negoitza si pe nashul sau, videanu, pe tema bordurilor si afacerilor, mai mult sau mai putzin curate, de tot felu, pe care le'au desfasurat direct, sau prin intermediari, care au atentat la bugetele primariilor pe care le conduceau, au dus, in cele din urma si in cele din urna, la acapararea integrala a capitalii de catre uselime, recte, mai mult pesedime.

de atunci, asist tot mai înmărmurit la în-mărmurirea progresiva, dar tot mai hotarita, a capitalii, care se desfasoara in linistea cea mai profunda, pen' ca, se vede, nu mai are cine sa deschiza pliscu, daca pina si teribil de opozitzionista-udrista labe unu teve are o "coproductziune" impreuna cu "ziarul ring", al unuia din bratzii negoitza, aia noii (eu niciodata n'am putut sa'i deosebesc pe astia doi; habar n'am care e primar si care e "investitor la dinamou").

in paralel cu premarele tov gheneral oprescu, care a transformat in deshertu sau în desertu' tatarilor tot centrul capitalii, betonindu'l si în-marmorîndu'l aproape pe tot, fratele negoitza a luat si el " la mîna", multe din trotalele marilor artere care'i strabat sectorul, făcînd sa para niste glume triste ispravile predecesorilor.

nu mai am puterea sa ma enervez cind vaz ca instalatziile de aspersie a spatziilor verzi de pe bulevardul victoria sotzialismului au fost inlocuite din nou, dupa ce, in urma cu doar doi-trei ani fusesera inlocuite cele montate de pedelistul negoitz, acuma actualul negoitza inlocuieste propria lui instalatzie, pentru ca s'a gindit, intre timp, ca trebuie reconfigurate spatziile verzi si trotalele, pentru a face loc unor chochete locuri de parcare, toate placate din abundentza cu marmura de cea mai buna calitate.


instalatziile alea de care "faceam vorbire" mai sus

unu' din trotalele lux-uriante ale celebrii artere

hai, intzeleg, placare cu marmura ca placarea cu marmura,
dar ce destrabalare cu jardinierele astea care au parte de niste
blocuri de marmura  de aproape o tona bucata!
versailles cred ca crapa de ciuda!


si pentru ca simtzul artistic este comun negoitzilor de toate culorile (si "ala vechi" umpluse ioreul cu statui), iata ca am descoperit si eu calul din iore 2, pe care, luind drept bun comunicatul primariei, aproape toata presa l'a denumit "ecvestru", dovada ca premarii nostri sint calare pe sitoatzie.



p.s. 1

nu sint un "inamic al noului (si "frumosului"), dar, cu premarii nostri sotzialisti, ne garanteaza cineva ca peste vreo doi ani nu le vin alte idei?

ca de reales, vor fi realesi cu totzii, cu sigurantza, cu op'zeci la suta, nu ma indoiesc, asa ca vor avea multe ocazii sa se razgindeasca.

ps 2 

bordurile lui videanu au inceput sa fie inlocuite, chiar si printre blocuri, de zidurile din beton ale actualului negoitza, ocazie cu care vor fi inlocuite si gardurile din sirma galvanizata...

ps 3

nici nu indraznesc sa ma mai gindesc daca ar putea sa exista vreo legatura intre destrăbălarea si furia în-mărmurării capitalii si fostul primar, care, pe timpu' mandatului sau, nu si'ar fi permis asa ceva.

imi amintesc doar ca pe una din sacosele alea gigantice in care era transportata piatra cubrica, pe timpul amenajarii parcului ior, era o eticheta care atesta ca aceasta era importata de titanmar (sau marmosim) din china...

luni, 23 ianuarie 2012

mr bean
(nu mr bliiiin!)
prezidente!

l'au scos de la cutie si pe stolojan, care, dupa ce petreanu (actual labe unu) a facut o paralela intre demonstratzia pro-orban din hungheria (chiar hungheria mare, daca iei in considerare si demonstratziile de la erdely) si incapacitatea decizionala pedelista, a zis c'o sa se gindeasca (ei, pedelistii) la o contra-manifestatzie pro-gubernamentala.

ma mir ca nu l'au scos, inca, pe negoitza, de la trei...


care ar putea foarte bine sa organizeze o coloana de bancutze, garduletze & locuri de joaca fara copii, care sa manifesteze pentru pace!

ba, ar putea scoate la 'naintare si primu' parking suprateran de cvartal din sudestu' evropii, cel din imaginea de mai jos:


sa ne ureze "la multzi ani!", pe multzi bani...


acuma'l aud, tot labe unu, pe gushe acuzindu'l, intre altele, pe patapievich ca'i un burjui sinecurist.

cred ca solutzionarea crizei asta e:

AFARA CU PATAPIE
DIN TZARA!!!

nu ma 'ndoiesc ca "piatza" se va declara mai mult decit satisfacuta!

(nu cre' ca boc isi da demisia, din puru' si simpu' motiv c'ar trebui sa plece si duduca, cum nu cre' ca se vor tzine alegeri locale necomasate, din acelasi motiv, adica, nu tre' sa se vaza ca organizatzia bucuresti, condusa cu binecunoscut succes tot de "dinsa", are sa ee o bataitza sora cu moartea, cu negoitza'n frunte!)

miercuri, 4 august 2010

unde's pistoalele, unde's pumnalele ?

popilor car' se luptau, cu ghiarele si cu dintzii, pentru popashirea bisericilor lor amenintzate de buldozerele necredinciosilor basescu si videanu ?



or fi cazut in groapa asta ?

ca tot e din sectoru' chiliman...

bine barem ca s'or gasit banutzi de schimbat aparatilii de tortura a copchilashilor din cishmegiu

ca prea erau demodate...
nefiind in trend.
sezon toamna iarna 2010.

la fel ca betonu' din asta parcare a lu' negoitz, depashit moral de cei un an-doi de cin' o fo' turnat.

bine barem ca se mai ezista si oameni cinstitzi pe lumea asta, ce sint capabili sa dea pretzu' corect atunci cin' e necesar...
==============================
ete ca s'a mai gasit unu' car' s'o uitat la corutz...
da' n'a'ntzeles nimica !
pai sa'mi arate si mie politician rumin (inclusiv nou' ddd) care intra intr'un razbel pe fatza cu popimea de toate culorile !
daca'l arata, promit sa'l votez la patru miini...
==============================
iote dom'le cine'l consigliaza pe pontos !
==============================
aaaa, mi'am adus aminte: corutz e primu' securist pe car' l'am auzit laudind'o pe Monica Macovei !
si asta fatza de un martzafoi (ddd) car' are morcovu' la cur...
si p'in asta a crescut in ochii mei

sâmbătă, 3 octombrie 2009

vichendu' de simbata asta cade martzi spre miercuri, ca ploo

a-vintu' steguletzului, in ton cu "avintu" liftuletzului", pentru cine cunoaste... 
pe linga ca nu reusesc sa zugraveasca astia nici ce'a construit nea nicu ceashka...

-----------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------

vizitatzi Muzeul Ceramicii si Sticlei

a nu se intra: e fragil !

---------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------

o noo dovada in sprijinu' ipotezei ca ne'am nascut obositzi

-----------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------

garda moare da' nu se preda...

nici macar pe strada concordiei

---------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------

iesire de urgentza pentru caz de remaniere

--------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------

intrare in cinematograful 4D "FEROVIARUL"

-----------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------

numai sase (apartamante)'s norocoase,

restu's ghinioniste, ramine de vazut care

--------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------

negoitza agale venea...

in ast timp, ochii plinsi vor sa il vada pe...
tot pe negoitza

---------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------

Domnul vine...

sa'si lase la amanet coroana de spini, c'o shaorma'n mina

-----------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------

romania, pamint romanesc: tot ce'i romanesc nu piere...

nici macar nu se ingroapa

-------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------

penelistii stau erectzi, la o cafelutza...

in asteptatrea chemarii ff urgente, la guvernare. cind s'o coace !

---------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------

piinea noastra cea de toate zilele e la vecinu...

numa' sa nu fie "vecinu' costica"

-------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------

propetaru' ruman, la bloc

dac'ar putea, si'ar decupa apartamentu' cu traforaju'...

---------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------

fetele de la apaca reloaded: petre roman prim ministru (cam sters, dupa gustu' meu...)


a si'nghitzit broasca, verde, zilnica, inutil...

-----------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------

DEGEABA ne'am imbogatzit "NOI" la revulutzie ? (vreau si io belet gratis la showu' asta...)

semnat: fund'atzia INTACT

---------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------

patent premiat la mai multe saloane, de masaj: dispozitiv antifurt anticleptoman roman

--------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------

alta zi de rahat se duce pe apa simbetii

aaaa, pardon, a dimbovitzii 

sâmbătă, 19 septembrie 2009

vichend pe uscate

privirea mustratoare a seniorului

-------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------

ZAICA !

----------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------


gradinilii, de zarzavat, suspendate ale cetatzii lu' bucur

--------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------

mestesuguri populare romanesti

-----------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------

noul iubit al elenei basescu era cunoscut inca din vechime, stirile despre el populind vechile ateliere mestesugaresti unde se prelucrau masele plastice

------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------

tinara generatzie pasind, voios, spre viitor, strabatind stravechi urme ce atesteaza superioritatea tehnologica protocronica a spatziului geto-daco-mamular


-----------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------

curtea veche nu e acasa

si aici vin  vremuri cacacioase

---------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------

titan ais

------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------

a se spune repede, fara a se uita pe goagal, pe cine a vrut artistu' sa reprezinte aici

-----------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------

ii curge mucu' si magistrului rebenciuc...

sa se oprescu ?

sper sa mai aiba din hirtia aia higienica

------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------

opritzi gratarele: mosh guerila oprescu apare...

de dupa weceuri, care te face pe tineeee...

-----------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------

ca si revolutziunii, operei asteia ii lipseste o roata

prietenii stie de ce...

---------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------

coop metalica executa garaje, hale industriale, baraci, biserici, etc

--------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------

apa e otravita in parcu' lu' piedone

teroristii ie cu noi

------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------

bula cu buletinu'

-------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------

la margine de bucuresti

coltz cu phenian

------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------

depozitu' de calculatoare se transforma, incet, incet, in muzeu

----------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------

ce cauta bulgaru' pe calea dudesti ?

----------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------

noile orologii ale primariei sector trei ce arata cu precizie ora exacta


de doo ori pe zi...

_______________________________

--------------------------------------------------------

coltzu' natzionalistului roman e pe toate gardurile

-------------------------------------------------------- 
------------------------------------------------ 

---------------------------------------------------

si comunistii romani se ascundeau fara sa'i caute nime'...

_________________________________

-----------------------------------------------------------

solutzie fezabila pentru casa popo'ului

sa'ncerce, dom'le cu sequoia