Se afișează postările cu eticheta liviu negoitza. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta liviu negoitza. Afișați toate postările

luni, 14 iulie 2014

m'am consolat: victoria ecvestra a socialismului e tot mai aproape!

tziu minte ca notziunea de "mobilier urban", mi'a ramas infipta in memorie de pe vremea cind adriean videanu facea o vizita de lucru, insotzit, pare'mi'se, de liviuuuu negoitza, care pe vremea aia avea si fatza, pentru a stabili impreuna cum vor conlucra pentru infrumusetzarea capitalii. atunci i'am auzit pentru prima oara vorbind despre dublarea bordurilor, prin suprainaltzare, pentru a impiedica pamintul din spatziili verzi sa invadeze trotalele. atunci au adus vorba si despre asa zisul "mobilier urban", care nu prea stiam ce o sa reprezinte.

ma rog, vremea a trecut; bordurile au fost, pe alocuri, suprainaltzate, mai ales la scuarurile din mijlocul bulivardelor, iar mobilierul urban s'a materializat in multiple aparate, care de care mai fanteziste, si mult colorate, de joaca ptr. copii, precum si prin sumedenie de bancutze si cosuri de gunoi, "tip ikea", mult apreciate de catre pensionarimea bastinoasa (si nu numai).

liviu negoitza s'a remarcat in vremea primului mandat prin demolarea garajelor "amplasate ilegal", manopera care i'a adus multe injuraturi de la beneficiarii acelor constructzii, dar care injuraturi s'au compensat intrucitva prin recunostintza trecatoare a celorlaltzi posesori de avtomobile, carora le'au fost oferite un numar sporit de locuri de parcare, cei drept ca supt cerul liber, precum si a celor care nu aveau un avtomobil, pentru ca inclusiv strazile laterale si aleile dintre blocuri au fost largite si asphaltate.

despre utilitatea bancutzelor mi'am dat seama abea cind a trebuit, lunile trecute, sa strabat "per pedes", mergind agale, impreuna cu consoartza, o buna bucata din traseele sectorului unu, a lui chiliman (mergeam la concertul peter gabriel, "la romexpo"), unde n'am dat de nici o bancutza, pretz de mai multzi kilometri.

in fine, in al doilea mandat, negoitza a lasat'o mult mai moale, concentrindu'se pe edificarea minunatziei de park al.i.cuza, fost ior, pe care l'a pavat aproape in intregime, "artistic", cu piatra cubica, producind nemultzumirea posesorilor de patine cu rotile si skateboarduri, cu toate ca un poligon dedicat le'a fost oferit, spre compensatzie.

campagniile nesfirsite "de denigrare", care i'au avut drept tzinte imobile pe negoitza si pe nashul sau, videanu, pe tema bordurilor si afacerilor, mai mult sau mai putzin curate, de tot felu, pe care le'au desfasurat direct, sau prin intermediari, care au atentat la bugetele primariilor pe care le conduceau, au dus, in cele din urma si in cele din urna, la acapararea integrala a capitalii de catre uselime, recte, mai mult pesedime.

de atunci, asist tot mai înmărmurit la în-mărmurirea progresiva, dar tot mai hotarita, a capitalii, care se desfasoara in linistea cea mai profunda, pen' ca, se vede, nu mai are cine sa deschiza pliscu, daca pina si teribil de opozitzionista-udrista labe unu teve are o "coproductziune" impreuna cu "ziarul ring", al unuia din bratzii negoitza, aia noii (eu niciodata n'am putut sa'i deosebesc pe astia doi; habar n'am care e primar si care e "investitor la dinamou").

in paralel cu premarele tov gheneral oprescu, care a transformat in deshertu sau în desertu' tatarilor tot centrul capitalii, betonindu'l si în-marmorîndu'l aproape pe tot, fratele negoitza a luat si el " la mîna", multe din trotalele marilor artere care'i strabat sectorul, făcînd sa para niste glume triste ispravile predecesorilor.

nu mai am puterea sa ma enervez cind vaz ca instalatziile de aspersie a spatziilor verzi de pe bulevardul victoria sotzialismului au fost inlocuite din nou, dupa ce, in urma cu doar doi-trei ani fusesera inlocuite cele montate de pedelistul negoitz, acuma actualul negoitza inlocuieste propria lui instalatzie, pentru ca s'a gindit, intre timp, ca trebuie reconfigurate spatziile verzi si trotalele, pentru a face loc unor chochete locuri de parcare, toate placate din abundentza cu marmura de cea mai buna calitate.


instalatziile alea de care "faceam vorbire" mai sus

unu' din trotalele lux-uriante ale celebrii artere

hai, intzeleg, placare cu marmura ca placarea cu marmura,
dar ce destrabalare cu jardinierele astea care au parte de niste
blocuri de marmura  de aproape o tona bucata!
versailles cred ca crapa de ciuda!


si pentru ca simtzul artistic este comun negoitzilor de toate culorile (si "ala vechi" umpluse ioreul cu statui), iata ca am descoperit si eu calul din iore 2, pe care, luind drept bun comunicatul primariei, aproape toata presa l'a denumit "ecvestru", dovada ca premarii nostri sint calare pe sitoatzie.



p.s. 1

nu sint un "inamic al noului (si "frumosului"), dar, cu premarii nostri sotzialisti, ne garanteaza cineva ca peste vreo doi ani nu le vin alte idei?

ca de reales, vor fi realesi cu totzii, cu sigurantza, cu op'zeci la suta, nu ma indoiesc, asa ca vor avea multe ocazii sa se razgindeasca.

ps 2 

bordurile lui videanu au inceput sa fie inlocuite, chiar si printre blocuri, de zidurile din beton ale actualului negoitza, ocazie cu care vor fi inlocuite si gardurile din sirma galvanizata...

ps 3

nici nu indraznesc sa ma mai gindesc daca ar putea sa exista vreo legatura intre destrăbălarea si furia în-mărmurării capitalii si fostul primar, care, pe timpu' mandatului sau, nu si'ar fi permis asa ceva.

imi amintesc doar ca pe una din sacosele alea gigantice in care era transportata piatra cubrica, pe timpul amenajarii parcului ior, era o eticheta care atesta ca aceasta era importata de titanmar (sau marmosim) din china...

duminică, 7 aprilie 2013

"după garduri te facem pe tiiineeee!"

o noo copro-ductzie dedicată eradicării moștenirii dezastruoase a vechiului negoitză de către nou' negoitză

victoria sotzialiszmului e mai aproape, la noi, in sectoru' negoitzat forevar, decit bulivardu' cu acelasi nume, veni'i'ar numele, pe care bulivar' continua, la modu' fourios, actziunilii de reamenajari peisagistico-edilitare, dupa actziunea "bancutza", urmata, inevitabil, de cea denumita, adhoc, "cosu' de gunoi", a venit rindu' actziunii "șanț", pentru indepartarea, fara urma, a mostenirii celui care tocma ce'a fost ales eri prim viceprezidente al ceea ce mai poate fi numit, inca, pedele.

bancutzele antice, de patru-cinci ani, ale noului primvice pedele, negoitza,
au fost inlocuite de cele stil ro-cocota ale noului primar usele, tot negoitza

intre timp, ca sa nu se plictiseasca singure, bancutzelor li s'au alaturat
si niste cosuletze de gunoi, la fel de rococou, nu de alta, da' vechilor
cosuletze incepusera sa le dispara, dezinteresat, "desuurile" metalice


minunatele instalatzii de stropit prin aspersare a spatziilor verzi, montate, banuiesc ca nu pe lei tramway, de catre vechiul premare, au inceput sa fie eviscerate, ca niste metze stricate, de catre utilajele noului premare, care utilaje ne pregatesc o minunatzie de afara'i boxit gardu' (viu) - înăuntru vedem noi, apoi, leopardu'...












investitziile, verzi, ale noului negoitza, continua, la fel de fourios, si prin sumedenia de lampioane, dotate cu panouri solare, majoritatea montate la umbra, ca sa le tzie d'urit copaceilor de prin preajma, pina ce si copaceii aia or sa fie pusi, si ei, la pamint, ca sa lese razele soarelui s'ajunga la respectivele panouri.
din pacate, mai exista si blocuri care fac umbra...



EXPERIMENTAM PINA ESSE BINE!


si campagnia de coratzenie nici nu s'a
'ncheiat, inca!


cine stie ce sorprize - sorprize ne mai pregateste
premarele nost carele este...






vai de noi, popor, saracu, tot 'npoi, retro-cedam, ca racu'!

in parcu' alexandru ioan negoitza/cuza,
cel mai frumos si mai scump parc din SE evropii,
au aparut neste amenajari "retro"

vineri, 18 ianuarie 2013


la vremuri noi,
tot boi,
cîntînd la cimpoi,
proști, da' multzi
și incredibil de cultzi,
cu scuipatzi în freză
și dintzii sublimatzi
în proteză





negoitză se 'ntoarce cu fatza la fatza de massă










surprise, sulprize!

unu' din marile neajunsuri pe care le am ca urmare a faptului că nu mă mai uit atît de mult pe la televizoare este și ăla că aflu ultimu' ce se mai 'ntimplă în comunitatea din sînu' căreia mă trag, deși nu m'am tras încă de tot - ca orice romun bun (votant) și verde (la fatză), din maimutză (maimutza din pipera).



așa și aseară, în timpu' unei preumblări de seară pe bulevaru' victoria capitalismului (sau cum îi mai zice ăluia de se varsă din peatza dez-unirii însp'e rondu' care face sens spre piatza muncii'n zadar) nu po' sa spui ce shock avui cîn' dădui cu ochii de șiru' nesfîrșit de băncutze care luaseră locu' "celor vechi", ale celuilalt negoitza de la ultima mea trecere p'acolo care nu se petrecuse cu mai mult d'o săptămînă în urmă.



putzinele bănci ale celuilalt negoitză  supravietzuitoare se refugiaseră speriete p'in arterele care se varsă în bulivaru' reșpective, în locuri mai intens frecventate, cum sînt statziile mijloacelor și mijlocelelor de transport mult prea în comun, conștiente fi'nd că niște bănci bătrîne de nici un cincinal ca ele, da' care se tzin totuși nesperat de bine pentru vîrsta lor, pot cădea  după cum bine se vede, prada pohtelor nesătzioase ale noului primar negoitză.


foto "adevaru"

cu mîna tremurînda, după cum bine se vede și din pozele afișate mai sus, am inceput sa caut date relevante despre subject, prilej cu care dădui de niște poze mult mai sugestive decît cele făcute de mine.



mai ales asta a doooa, apartzinînd maestrului fane jeg-os al photographiatului la fel de jegos, sulprinsă în timpu' unui happening sau flash mob pesedist din fatza primăriei sectorului în care mă chinui să vietzuiesc, desfășurat în timpu' campagniei pentru alegerile în care vointza majoritar-minoritară a 'lectoratului  l'a înlocuit pe  ticălosu' și furăciosu' liviuuuu negoitză ("omu' fără fatză" cum îmi plăcea mie să'i zic) cu acest plin de însușiri - pe care d'abea acuma 'ncepem să le descoperim - robeeeeert negoitză, să ne trăească!

inserez aici și'un fragmentzel dintr'un articolaș demascator publicat în gazetutza gratuită, adică gratis, a fratelui lu' robert de('l) ânjou(r) eu aici.
Şmenurile pe bani publici ale primarului sectorului 3, democrat-liberalul Liviu Negoiţă, au fost date în vileag în cadrul emisiunii „Sinteza zilei”, difuzată, miercuri, de Antena 3. O amplă anchetă realizată de reporterii Antenei 3 a arătat că majoritatea băncuţelor, gardurilor şi coşurilor de gunoi stradale cumpărate pe bani grei de Liviu Negoiţă în ultimul său mandat au fost executate de o firmă din judeţul Buzău, patronată chiar de un văr al primarului sectorului 3.
demascări - de care eu tot acum postludic aflai - în urma cărora îmi poate crește, umpic, știma și rășpectu' pentru cel dispărut (chiar, pe unde'o mai fi liviulică?), dac'o fi adevărat că șmenurile lui cu "mobilier stradal" ar fi dat cît'o pîne de mîncat și mînii de lucru eftine și proaste romunesti (deși io, la momentu' aparitziei lor, ca ș'acuma, le atribuisem - și le mai atribui încă,  unui model depășit de muncă și veatză, cel promovat de ikea, d'un parexamplu) chiar dacă pretzu' ar fi fost umflat de nu știu cîte ori, cum e obiceiu' locului.

perenitatea și indestructíbilitatea d'acum celebrelor băncutze ale fostului negoitză se pare ca nu l'au înduioșat prea tare pe actualu' negoitză, care vre să ne fakă binilii cu forcepstu', după cum se vede și din imaginea de mai jos, surprinsă tot aseară, din care se poate observa foarte clar că el a reușit să (ne) fakă să (ne) stee ceasu' pă  loc, în  sectoru' nostru aflîndu'ne încă în pline sărbători ale pomilor și poamelor dă iarnă, pă rît nou, nu cum procedează, d'o pilda, amărîtu' de primar al vienii care cică c'oprea (oprea!) luminitzele (pentru ioconomie pe vreme de criză) în timpu' noptzii în plin crăciun, după cum aflai din surse cît se poate de sigure (de la fi'mea, care se rătăcii p'acolo întâmplător in perioada aia de timp).



primar al vienii care face dese șchimburi d'experiență cu premarele nostru care este dom' gheneral oprescu, care gheneral nici el nu știe de ce i'or tot bătut clopotele'n iarna asta p'artera aia coronarian-ischemică a capitalii (magheru&co) pe care totzi primarii s'au încăpățînat s'o 'mpopotzoneze care mai de care, deși zisa artera o ajuns în așa hal de decrepitudine de tzi'i mai mare mila, cu'n trafic pietonal și de promenadă ce'l concurează pe cel de pe avtostrada soarelui si 'mniezăilor pe viscol.

întrebare:

de ce'i ploo alegătorului sau nealegătorului romun in gură?

răspuns (aproximatiff):

uite așa, d'al dreaku!


vineri, 8 iunie 2012

de ce nu voteaza
poporu' vegetal
"dama de verde"?
(cacareze de campagnie) 

cind tocmai ma gindeam că , daca pierde, negoitzu' meu de la trei o sa dispară ca magaru'n ceatza precum altzi "bine simtzitzi", gen vecinu' meu dă strada tutunaru, fost si el premare, tot la trei (nici nu mai stiu in ce perioada historica), sau ca inimaroiu, or - de ce nu? - halaicu, iata ca'l citesc pe celebru' bliiiin axinte, care mă confirmă, "pe surse":
Dacă mă întrebați pe mine, vă zic că breaking news-ul din PDL e că Blaga și Udrea vor fi executați cu sînge pe pereți și că Liviu Negoiță și-a negociat retragerea din politică și de la primărie. Dacă mă întrebați pe mine ca locuitor al sectorului 3, vă zic că Robert Negoiță a avut o campanie extrem de activă și agresivă, încă de un an încoace, în timp ce Liviu Negoiță a pus cîteva bannere plus un mesh pe magazinul Titan. Atît.
daca bliiiin, partizan boc-basescian retras pe muntele venus al madamei blogary, i'a pus cruce deja lu'musiu negoitza de la trei, bazat pe date autentice, recte oficina lazaroa, adica stim noi cine de fapt, inseamna ca situatzia'i cam verde cu umflaturi, asemanatoare pina la identificare, la nuantza, cu cea adoptata ad hoc de catindatzii carora le e o rusine teribila sa se afiseze de portocalii.

despre motivu' care'i face pe susnumitzii sa se rusineze asa de tare se tace mult si asurzitor, dincolo de formularile bombastice despre sacrificatu' p'altaru' reformii, reforma cu teshchereaua plina, iar invocarea rafuielilor cu singe pe peretzi post catastrofa electorala de la locale duce, cel putzin in viziunea creditata de bliiiiiin, la o varianta pedelista caprovarzista care nu rezolva ni'ca, pentru ca a'i pune alaturi in tabara sacrificatzilor pe blaga si pe udrea (cu toate ca blaga - cu inteligentza'i bine stiuta, cu ghilimele, sau fara, dupa 'mprejurari - s'a cam oferit benevol - daca'i ordin cu placere! - cind a acceptat desemnarea in calitate de sef al campagniei electorale, deci tzap ispasitor), este o chestie asemanatoare cu aia de la formarea gubernului mru, chestie cu trestie soldata cu rezultatele bine stiute - crash landing, adica - atunci cind, ca sa nu ramiie duduca fara coledzi, au trebuit sa plece totzi ministrii gubernului boc, indiferent ca au performat sau nu (pe lista celor care au performat, in limite rezonabile, ii includ pe funeriu si boagiu), astfel existind posibilitatea (exista posibilitatzi care se poate) sa s'obtzie un hibrid (politic) nici cal nici  magar, nici macar catir, pentru ca o atitudine absolut rezonabila ar fi tocmai ca partidu', daca mai are f'o urma de instinct de conservare, si'ar mai avea macar un coi in dotare, ar cam trebui sa dee de totzi peretzii de "agenta blonda & asociatzii", care le'or vampirizat o grama' de procente, si, prin ea, ar fi natural sa se produca o delimitare cit se poate de ferma de diktatoru' nost' ascuns in birlog de frica lu' hrebe (sanchi, parca n'am sti ca's 'ntzelesi!), care, chiar daca i'a tras pe totzi in sus la un anumit moment dat, acuma n'ar fi normal sa'i si ingroape la fel de virtos, semintzele pe mormintu' proaspat pregatit fiind sadite (virtual, pe vremea aia) de multa vreme, tot de diktator, exact dupa vremea cind a decis sa fenteze "criteriile morale" (cu eba, duduca si camarila), pe care le trompeta tot el cel mai tare, precum si atunci cind si'a redus pina aproape de inexistent exigentza pe care o mimase pe vremea gubernarii tariceanu (cind le transmitea public ministrilor "avetzi grija ce vorbitzi la telephon!"),  permitzind o destrabalare nesimtzita a mafomistilor carora putzin le pasa de criza ce'am crizat si alte alea, singura lor preocupare fiin' sa se capatuiasca rapid si indecent, ca sa nu mai amintesc de cinismu' de care o dat dovada cucuvelu' atomic atunci cind isi asuma cu piept bombat niste sacrificii pentru' poporu' nerecunoscator, parca nu stia cum e cu sacrificatu' clasii conducatoare portocalii, care enerva si enerveaza teribil p'orcine, de ne mai miram acuma ca totzi pizdarii, adevaratzi sau inchipuitzi, ca mazare sau robert n. cistiga fluerind doar  livrind compasiunea la chil, da' care, orsicit, e baetzi de comitet, imparte din ce fura, nu ca cintaretzii de romantze portocalii.

o veritabila tragedie antica se profileaza dupa aceasta previzibila reglare de conturi cu singe pentru ca o sa fim pusi in fatza paradoxului in care partea reformista a pedelelei (monika, preda, pale jr si car' or mai fi), strecurata 'nauntru, cu siretenia'i bine cunoscuta (nu din convingere), de diktatorescu, o sa se agatze ca 'necatzii de pai de ghiocelu' ofilit prezidentzial, in timp ce dinozaurii coruptzi in fund or sa se revolte 'mpotriva lui, fiin', din punctu' asta de vedere, mai lucizi decit mintzile luminate reformiste.

mai zice bliiiiiiiiin,
Văd mulți șocați că Robert îl bate pe Liviu. Cum să bată un proxenet un primar capabil?
Înseamnă că n-ați văzut campania electorală din sectorul 3. Robert are o campanie excelentă, una dintre cele mai bune văzute, Liviu are o caricatură de campanie făcută în bătaie de joc. Liviu Negoiță este unul dintre principalii beneficiari ai mentalității ”să fure dar să și facă”.
Ei bine, în ultimul mandat n-a făcut nimic. A rămas doar cu prima parte. Și aici l-a atacat extrem de agresiv Robert. Agresiv și credibil. Cu cifre, sume, prețuri, scheme cu rețele mafiote, cu nume și prenume, cu date, cu tot ce trebuie. Acuzații punctuale. Cît de reale, nu știu. Dar foarte credibile. Liviu Negoiță n-a avut niciodată imaginea unui primar curat nefurăcios și departe de mafie stătătoriu. Ba dimpotrivă. Ăsta e deja un lucru acceptat în opinia publică de ani de zile. ”Dar a și făcut, dă-l în pizda mă-sii!” au zis oamenii pînă să vină Robert cu campania asta agresivă. Liviu i-a răspuns timid (cînd i-a răspuns) cu pliante cu realizări din 2005 și 2008 (cred că nici nu s-a obosit să schimbe pliantele, probabil sînt tot alea de acum 4 ani) și cu ”Adevăratul primar. Liviu. Liviu Negoiță.” Atenție! Campania lui Robert nu l-a acuzat o secundă pe Liviu că ar fi incompetent. L-a acuzat doar că ar fi mafiot, că ar fi plătit înzecit pe panseluțe, că ar avea 10 case, unele luate cu sute de mii de euro banii jos, că ar fi făcut afaceri cu terenuri în zona de..., suprafața de..., la prețul de..., că ar face parte din mafia lui Videanu, Udrea etc....
acest mic 'nceput de cult al personalitatzii facut de bliiiiiiiiiin ma pune in mare dificultate, tocmai ce hotarisem sa nu botez pe niminea la sectoru' asta a lu' peste prajit.

cu toate bubele, mucigaiurile si noroiu, stiute sau doar banuite, parca ma doare sufletu' sa am un mazare mai prost in fruntea sectorului, zau!





citeva motive sa nu'l botez pe



liviu, liviu, liviu negoitza, care se lauda ca nu da banii pe panselutze.
acum fo doi ani aveam vegetatzie luxurianta,
cu eticheta pe ea, 
in  mai toate scuarurile 


am trecut, intre timp, la austeritatea
gazonului holandez
(ce'or fi facut cu florile alea vechi?)

ca sa nu'si iasa din mina,
a trecut anu' asta la plantat garduletz viu
coniferic, in plina vara, vara primara.

garduletzu' viu, tot cu eticheta pe el,
s'a revoltat, uscindu'se instantaneu 




peste drum de tribunalu' "junior",
tot imortalizez, de fo trei ani,
sa ramiie si posteritatzii care o sa ne'o traga la nas,
ceasurile mobilier urbane care ne arata ora exacta 
de doua ori pe zi

n'am calculat de cite ori au aratat
ora exacta in atita amar de ani,
dovedindu'si, totusi, utilitatea 


la ceas de bilantz,
cui ii bate ceasu?


cu un termopan, s'o  face, oare, primavara?

(chiar, ce'o fi facut cu banetu' ala mult 
- cel mai mult, zic unii -
pentru ca e absolut evident, pentru cine mai umbla,
ca sectoru' lu' negoitza sta cel mai prost cu termoizolatu') 

motivu'cel mai puternic pentru care nu l'as mai bota
(botezi nu botezi, vremea pulii trece,
chiar daca o data vezi pasarica duduchii)




puternice motive pentru 
care mai stau pe ginduri:








alte instantanee de campagnie

si'a tras si oieru tzap


un iliescu cu ochiu vinat,
cu tot blatu' pe care'l face cu ontzanu
(imagine netrucata)

pereme a ajuns de la balamuc la cimitir

alte cimitire...

si negoitza e oitza

scrisoare sfisietoare de dragoste si pretinie
din partea premarelui meu. negoitza
(gasita aseara in cutiutza postala)

sa moara (lu' assan) ma'sa 
(nu mama lu'  negoitza!)
daca stiu ce sa fac!
sa vie pompierii!
(imagine live, tot d'aseara)




desi, daca si vanghelis ziceeee...
gura pacatosului? 

marți, 29 mai 2012

furie&frică.
cîștigă negoitză, celălalt?
borș de duducă pă nas.
neamtzu'i "mai tare" ca ungureanu!

ieri, fi'n' obligat de diverse futilități administrative, am efectuat un mic tur razant al unei capitale năpădite d'o agasantă ploae de novembre, avînd prileju', c'ocazia asta, să fac și o constatare, la fatza umflată de apă a locului, a halului în care se mai destrăbălează așa zisa campagnie 'lectorală, cu cai mascatzi,  pentru alegerile locale care vor avea loc în curînd (nici măcar nu știu cînd cu exactitate).


pentru mine, care mi'am creionat, în mare, că în mic(i) și bere NU încă, un surogat de vot de protest (afirmînd, tot p'aci, c'am să votez cu nicușeur dan și a.g weinberger), a fost frapant să văz cum zboară, inutil, zic io, ca prostu', o grăma' de bănet, în plină criză, pe caii verzi de pe peretzii coșcovitzi ai unor clădiri deprimante, indiferent dacă "reabilitate termic" sau nu - și nu mă refer nicicum numa' la "catindatzii verzi", foști portocalii, ăia d'au datără cinstea pe "rușinea d'a fi pedelist", încercînd acuma tot felu' de strategii și scheme pentru a'și ascunde identitatea.


n'am  înțeles de ce niște catindatzi datzi cîștigători, fără concurentză, mai mult decît certzi ai scaunelelor moi de primari, pe care le ocupă oricum și'n momentu' actual, cum ar fi d'nii chiliman și ontzanu, or, el însuși, "marele edil", oprescu, găsesc oportun să mai pluseze cu kilometri pătratzi de materiale publicitare acoperite cu portretele lor.


cel putzin, în zonele din sectoru' unu pe un' m'am preumblat, chiliman era prezent aproape exclusiv, io nereușind să identific nici măcar un singur fluturaș cu paleologul ăl' mic, singuru' catindat, dintre politicieni, pe care eu unu l'as fi votat cu toate cele patru picioare, dacă as fi avut posibilitatea, dacă "soarta"- și demolările lu' ceaska - nu  m'ar fi "aruncat"  în sectoru' "păstorit" de "omu' fără chip" negoitză, care acuma a  capatat si el chip, și se numește, de fapt, liviu liviu liviu liviu liviu negoitză, precizare oarecum tardivă - și inutilă - dac'ar fi să ne luăm după o serie de sondaje precum și după cele două pixuri roșii, marca usele, asociate cu ziaru' propriu și personal al celuilalt negoitză, pe care le'am primit numa' ieri, înainte se le arunc la primu' coș întîlnit în cale (sticlele de ulei și de vin, precum și cozonacu' de la paști "s'or dus" demult!).


se pare că crunta opozitzie și datoriile la anaf nu l'au făcut pe blîndu' celalalt negoitză pizdetz să sărăcească prea tare, fapt de bun augur pentru vremile în care are să ne fericească cu abilitatzile d-sale manageriale în calitate de premare, avînd io presimtzirea că, după patru ani, cea mai mare realizare pe care ne'o va prezenta la bilantz va fi inaugurarea cu mare fast a parcului ior la care s'a tot cîcîit actualu' negoitză, cu piatra lui cubica a lu' videanu,  tot de fo patru ani, ca să ne confirme, și de data asta, că nu e pen' cin' se pregătește ci pentru cin' se sorin oprește, ca sa se din nou votește.


în trecere am să'i amintesc aci, pentru că tot veni vorba de grelele vremi d'opozitziune, faptu' ca p'o grăma' de stradutze am întâlnit în ultimele zile, cu toată ploaia, niște porumbei (albi - că erau îmbrăcatzi  în alb, adică - n'am întzeles însa și de ce) ai păcii încărcați cu sumedenie de pungutze, contzinînd nu se știe ce, cu însemne usele, care colindau din poartă'n poartă pentru a le înmîna fericitzilor contribuabili pă bază de tabel nominal.


nu'mi potz imagina că reprezentau ceva mită electorală constînd în cine știe ce "d'ale gurii" (ocarine, drîmbe, cimpoaie), cum a fost cazu' cu "verzuliii" ăia din nu știu care giudetz cărora militzia noastră popolară le'a confiscat nu știu cîte tone de merinde, nu de alta da', tzinînd cont de 'naltu' simtz civic al locuitorilor capitalii, aceștia le'ar fi dat cu merindele'n cap!


revenind la negoitză, actualu' negoitză, mărturisesc foarte sincer că îl consider în continuare unu' din cei mai "simtzitzi" politroci, care, barem, dacă s'a apucat să fure (și, dat fi'n' "contextu' natzional", a fost inevitabil să fure), a preferat să stee ascuns, "cu timiditate", nu să ne rînjească fasolea pă la televizoare, să nu'și facă publicitate măcar la realizărilii remarcabile din  primu' mandat (alea cu demolatu' garajelor din tablă dintre blocuri și parcările betonate puse în  loc, cu floricicile cu etichetă de la hypermarket da' "nepretzuit de scumpe"), pe care le'au copiatără apoi totzi ai'laltzi, făcîndu'l - legic si logic - irelevant, mai ales c'a avut neinspiratzia să'i cedeze duduchii conducerea organizatziei pă bucale, treabă care s'ar putea să'l coste postu' acuma.


există și'n cazu lu' mandea, ca'n cazu' multor altora - nu neapărat "injectatzi" d'antene, furia pă duduca care m'oprește să cotizez cu'n vot (ba poate chiar mai multe, dacă iau în considerare și "influentza" pe care o mai am în rîndu' fameglionului) la oprirea ascensiunii lu' negoitzu' pizdetzu' ăsta nou', care, e, certamente, solutzia a mai proastă, în contextu' dat, chestie care mă face sa fiu mai mioritzic decît mi-aș dori și decît m'ar lăsa dumnezeu' ateilor la care mă rog (mă rog!).


********************************
am avut o erectzie 'telectuală aseara, odată cu o "revelatzie" descurajantă: (sub)produsu' gonflat în atelierele nicolina ieși (și în cine știe în ce alte "ateliere") e mai slab decît însuși mihail neamtzu', ceea ce vă doresc și d-voastră!

nu dezvolt ideea!

(AICI  altu' care s'a amuzat teribil aseara!) 

luni, 23 ianuarie 2012

mr bean
(nu mr bliiiin!)
prezidente!

l'au scos de la cutie si pe stolojan, care, dupa ce petreanu (actual labe unu) a facut o paralela intre demonstratzia pro-orban din hungheria (chiar hungheria mare, daca iei in considerare si demonstratziile de la erdely) si incapacitatea decizionala pedelista, a zis c'o sa se gindeasca (ei, pedelistii) la o contra-manifestatzie pro-gubernamentala.

ma mir ca nu l'au scos, inca, pe negoitza, de la trei...


care ar putea foarte bine sa organizeze o coloana de bancutze, garduletze & locuri de joaca fara copii, care sa manifesteze pentru pace!

ba, ar putea scoate la 'naintare si primu' parking suprateran de cvartal din sudestu' evropii, cel din imaginea de mai jos:


sa ne ureze "la multzi ani!", pe multzi bani...


acuma'l aud, tot labe unu, pe gushe acuzindu'l, intre altele, pe patapievich ca'i un burjui sinecurist.

cred ca solutzionarea crizei asta e:

AFARA CU PATAPIE
DIN TZARA!!!

nu ma 'ndoiesc ca "piatza" se va declara mai mult decit satisfacuta!

(nu cre' ca boc isi da demisia, din puru' si simpu' motiv c'ar trebui sa plece si duduca, cum nu cre' ca se vor tzine alegeri locale necomasate, din acelasi motiv, adica, nu tre' sa se vaza ca organizatzia bucuresti, condusa cu binecunoscut succes tot de "dinsa", are sa ee o bataitza sora cu moartea, cu negoitza'n frunte!)

luni, 12 decembrie 2011

potzi sa nu te'nnebunesti
dupa "dreapta", fara termopane,
lu' negoitza,
actualu', nu urmatoru'?

FRATzILOOOOR, dupa lupte seculare, care or duratara pina aproape de finalu' celui d'a'l doilea mandat al premarelui meu "care este" "fara fatza", negoitza pre numele lui, AM 'NFRIIIIINT, in fine, in tentativa mea deznădăjduita d'a'm mentzine statutu' mieu de adevarat om "de (prima la) dreapta", nu ca fraeri aia de comunisti din sectoarele lu' ontzanu, chiliman, chiar si din'ntr'al lu' ala de la şese - cum il si dice? - poterash, parca (despre minunile de la piedone si vanghelis n'am date!), care au suferit supliciu' reabilitarii mai mult decit termice termopanate moca, asa ca am scos din buzunare citeva zeci de bulioane bune, fara credit cu dobinda  subventzionata de stat sau alte abureli "da stinga", de bine ce tocmai asta'm lipsea, si'o gaura'n tur, si retur, taman acu', in buza hidoasa a crizii datoriilor suverane, ca sa poci face fatza si io "trendului" pa sector, ala cu si(n)gura  tenta de intrecere capitalizda, fara facturi sau alte elemente birocratice inutile, in care multiple echipe (etnic) mixte de catzaratori bazoreliefeaza cu rivna, doo pa fatza - doo pa dos, dupa bugetele amarashtenilor apropitari, pa fatzadele bloacelor noast'e nicutziste, pentru a putea sa dezorienteze "inamicu", sa nu se mai deosebeasca om da persoana - adica sa nu se mai stie neam care's alea reabilitate cu aportu' neprecupe(a)tzit al doamnii udrea s'al ministerului d-ei al dezvoltarii dezvirginale si truismului, care se zicea c'ar fi alocat cele mai multe fonduri tomnai sectorului negoitzat, cacam era lipsa la apelu' de seara al bocancilor cu cele doar citeva bloace reabilitate "cu tzidula", ce pot fi numarate pe dej'tele de la membrele unui miriapod schiop, de toate picerele schiop, de se poa' 'ntreba neavenitzii "unde's bishtarii, neamule?" - si de unde aparu subita prosperitate a anumitor "administratori" da scara, rulanta, pe care gura'i bate curu' cin' se lauda ca vor sa iasa'n evidentza c'o lucrarea "mishtoaca", adica in culorile alea tzipatoare pentru care lumea il pularea pa "jidanu" tziugoinizaider vanghele, ca sa'i placa premarelui (a)nost - da' ce traba are, bre, premarele c'o lucrare "la negru", si la alte natzionalitatzi conlocuitoare? - ca doar nu i'o fi pus pustia sa'mparta - cine'mparte parte'si face? - (uzu)fructu' altuia, ca cine sta sa vaza (para)(di)ndaratu' catastifelor premariei si daca alea corespund cu realitatea (teve) mizerabilissima din terenu' mult prea accidentat...

puritatea doctrinara e salvgardata in sector la noi (la vremuri noi tot voi), ce (pe) pielea mea!


asa c'ar face bine ca cucui sa'si tzina pliscu', auzi?

macar pin'om 'ncapea pa mina tizului social-mu(l)til(a)t(e)ral-de(z)vol(t)at, cu accent pa "rau de mus(h)ca" - nu se stie de ce gen, ori "numar",  SUPEREROUL cu FETITZE (da' "baetzii" unde este?) al SECTORULUI TREI, in devenire!

p.s.
si, pentru ca rahatu' sa aiva motz, iaca c'avuram parte, ulterior producerii evenimentului mai sus evo(ca)cat, d'o badijonare a ranii proaspat singerinde: auzii la radiou din masina de tocat carnea macra a prezentului ca aia care'ş "reabiliteaza" "singuri" vastele apartamente beneficiaza de scutiri d'impozite!

NU ZAU?!!!!

pai cine are "acte" pa proaspetele lucrari?
mucea, ca io n'am, ca daia'i "la negru",  nu?

ca doar imi zise administratorele baloachesh ca "nu'i problem!", da' scoate matalutza TVA-u'...
din aceasta  dilema nu p(f)utu(')i iesi!
termopane, termopane...