Se afișează postările cu eticheta radu berceanu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta radu berceanu. Afișați toate postările

marți, 30 octombrie 2012

meserie,
te ha-ha-lesc!

Senatorul PDL Radu Berceanu a declarat luni ca decizia de a nu-si mai depune candidatura pentru un nou mandat de senator a fost luata inca din anul 2011, deoarece intentioneaza sa se ocupe, in viitor, de construirea unui avion, relateaza Agerpres.
"In primul rand eu am luat aceasta decizie de mult, in decembrie anul trecut (2011 - n.r.), deci nu a avut nici o legatura cu faptul ca nu mai suntem la guvernare. Implinesc cat de curand 23 de ani de cand sunt prin Parlament. Eu am fost in toate legislaturile si cred ca este suficient. Cred ca trebuie sa mai vina si altii mai tineri, mai proaspeti, cu alte idei, cred ca ne trebuie o improspatare. Pe de alta parte eu sunt unul dintre parlamentarii care mai au si altceva de facut pe lumea asta decat sa fie politician. Sunt multi care daca nu mai sunt in politica sau in Parlament trebuie sa mearga in somaj ca nu au vreo profesie sau vreo activitate alta decat asta.


(...) Eu am o meserie care imi este foarte draga. Eu am sa fac niste avioane. Am sa fac un avion si dupa aceea, daca toate lucrurile o sa iasa cum sper eu sa iasa, o sa fac o fabrica de avioane. E un proiect destul de ambitios si de dificil, mai ales de unul singur, dar eu mi-am mai propus si alte lucruri dificile si le-am realizat. Sunt convins ca am toate sansele", a declarat Berceanu.
Senatorul a precizat ca lucreaza deja la construirea unui avion proiectat de el, cu ajutorul unui kit.  
"Am mai facut un avion dintr-un kit, deci din niste parti pe care le-am cumparat. Asta este un avion pe care eu l-am proiectat, l-am calculat, l-am realizat, cat e realizat. Sunt pe la jumatate asa, poate mai mult de jumatate si cu care eu o sa zbor prima data si sunt convins ca o sa mai auziti de chestiunea asta", a adaugat senatorul PDL.

in timp ce un "dinozaur" bevebist, "cu meserie", se retrage "in pace si onor", un alt dinozaur, care tzine cu tot dinadinsu' sa moara cu noi de gitzi, face tot ce stie sa faka el cel mai bine, "baga fitile", ceea ce tot de meserie tzine:


Dan Voiculescu a declarat luni seara, in cadrul emisiunii "Sinteza Zilei" (Antena 3), ca presedintele Traian Basescu trebuie sa fie din nou suspendat, "de asa maniera incat atunci cand mergem la vot pe 9 decembrie pentru alegerile parlamentare sa avem si referendumul" de demitere.
"Dupa opinia mea, Traian Basescu trebuie sa fie din nou suspendat. Trebuie sa fie suspendat de asa maniera incat atunci cand mergem la vot pe 9 decembrie pentru votul parlamentar sa avem si referendumul. Data de 10 decembrie sa fie ziua in care Traian Basescu nu mai e presedintele Romaniei. Sigur ca acest lucru nu depinde numai de mine. Cum in 2007 a depins de romani, cum in 2012 a depins de Europa si de interesele straine Romaniei, eu cred ca 9 decembrie poate fi ziua in care romanii, mergand la vot sa-si aleaga parlamentarii, sa poata sa voteze pentru demiterea lui Traian Basescu", a declarat presedintele de onoare al Partidului Conservator la emisiunea lui Mihai Gadea.

si pentru ca toate acestea trebuiau sa poarte un nume, altu' decit ala al uraganului sandy, care e pe cale sa strice niste socoteli electorale pe la americani, io tot sper sa nu i'l dea tot kolerik-kolea kureliuku' nostru diktatore, printr'o suprareactzie tzifnoasa menita sa'l creasca in ochii lu' cristoiu, care, de cind a fost cu presidentele in delegatzia din turkmenistan, nu mai pregeta sa vesteasca apocalipsu' unui discurs devastator de infierare a nu stiu cite luni de gubernare pontoasa.

adica o noo dovada de gura bate guru.



sprijinitorii diktatorelui din presa si partide, plus pupinkuristii de sorginte 'telectuala, mai bine s'ar lega cu lantzuri de gardurile de la cotroceni ca sa nu'l lase sa mai deskiza gura, barim pina'n seara de 09.12.2012, decit sa'i tot zgindareasca orgoliu' de mascul alfa, ca tot duduka i'a mincat capu' si de data asta.


sa vedem care din astia doi,
felics sau cristoiu,
o sa'si revendice 'naltu' titlu de asasin politic






LASA'NE SA TE UITAM, DIKTATORULE!





nu'i mai bine sa pari un iepure fricos decit sa te dai mare urs ca bombo,
'nainte sa ne 'mbarcam noi spre congo? 



ca aia de se uita la antena3 

nici n'or sa aiva nevoe de gidea sa

crează ca ursu' nu hiberneaza in decemvrie



iara dragnea, stim cu totzii,
nu doarme ni-cio-da-ta!


spre deosebire de crin...

caruia inca'i tae coasa,

meseria lui e circu'


*********************************


*cu aportu' neprecupetzit si nepretzuit al magistrului mardale, care a lasat'o cam moale cu catzavencii 
(de ce oare? oare pentru ca "aia" nu prea mai au humor deoloc?)

vineri, 12 octombrie 2012

ori la bal,
ori la spital

pentru că  s'apropie momentu' adevărului, în care "șăfa dă la cadre", monica macovei, trebe să se pronuntze asupra integritătzii catindatzilor care "ARD" să  dee ochii cu inexistentu' electorat dă dreapta, readuc în atentzia cititorului meu unic, ăla care mi'o mai rămas (și pe care nici p'ăsta nu știu cum să fac ca să'l banez), o postare ceva mai veche de'a lui aligică, de pe madam blogaryka, în care acesta se pronuntză, deconcentrant, asupra mofturilor care tzin, printre altele, și de criteriile de integritate ale doamnii monika, această morticia addams pentru foarte multa "lume bună" (bună  de 'mpușcat).

profitînd d'ocazie, îi aplică o perversa ca pe tirgu ocna  și unuia dintre componentzii trioului bvb-ist de tristă amintire: 
Cand nimeni altul decat domnul Berceanu, marele architect a nenumarate proiecte politice durabile, artizan a nenumarate victorii electorale decisive, un adevarat doctrinar de substanta care in momentul in care PD a tras lozul cel mare al istoriei sale afiliindu-se popularilor europeni, se opunea umbland in brate daca nu ma insel cu ceva numit “motiunea social democrata” si scotand sunete incoerente, deci daca acest mare politician incepe sa dea lectii despre cum trebuie sa aiba loc reconstructia dreptei, si sa condame tradarea si traseismul, chiar ca avem o problema.
In fine, sa nu deviem. In acest conditii, MRU nu numai ca are interesul sa nu accepte impunerea acestui pseudo-principiu ca parametru de negociere dar are obligatia doctrinara sa-l respinga pana la capat, in toate implicatiile lui practice. In negocierile cu PDL nu are de ce se teme, nu are de ce sa se lase influentat de presiuni. Are in maneca optiunea nucleara. Pentru PDL, decembrie este o miza de viata si de moarte. Nu pentru MRU si oamenii lui. Daca in relatia cu PDL nu se poate construi negociat in regim “win-win” pe ceea ce exista, atunci poate ca e preferabila sacrificarea unui ciclu electoral, pentru a construi temeinic, de la zero, fara presiunea timpului, dupa ce terenul a fost curatat la zero, prin implozie dirijata. Daca oligarhia pedelista vrea sa fie bal, bal sa fie.

ce te faci cu acest berceanu, care, între noi fie vorba, e mai capitalist decît majoritatea triștilor capitaliști romuni, una din firmele lui, de care știu eu (și care nu știu cît de bine o mai duce), chiar producind LUCRURI, cît se poate de palpabile, adică pe care se poate pune mîna, recte: piscine din rășini armate cu fibră, dacă nu cumva și alte feluri d'obecte asemănătoare (îmi aduc bine aminte de niște cutiutze poștale?), ceea ce'i lucru mare într'o tzară care nu mai știe a face nici măcar piuneze, ace, brice, nici carice.

așa că împotrivirea lui la transformarea pedeului în partid "dă  dreapta" se poate foarte bine socoti ca o dovadă  a lipsii lui d'oportunism, ceea ce n'a fost cazu' celorlaltzi coledgi d'ai lui de șuferință, în frunte cu băsea, care s'or repezitără  cu totzii "la dreapta" ('mprejur), ca vaca'n trifoi, cînd or sesizatără că  nu'i cazu' să  mai facă multzi pureci "pă  stinga", că "fibra" pedeserist-pesedistă s'o dovedit mai tare ca buruiana și nu s'o lăsat, neam, stîrpită, ramînînd, astfel, stăpînă vecinică pă rămurikă, alăturea dă fibra asociată, natzional (liberal) sotzialistă.


ș'apoi nu oligarhu' bevebist berceanu e problema, că ăsta a promis de multa vreme că se retrage benevol "la penzie", unde are de gînd să construiască aeroplane (el fiind inginer aeronautic), ceea ce'i chiar remarcabil, atitudine care nu e urmată  d'altzi belferi care au imagine infinit mai rea decît berceanu, așa dinozaurus cum e el, deși n'au vechimea lui în munca de partid și de stat, detestat.

faptu' că  s'exprimă, "pă gură", mult mai articulat decît ultra complicatul/complexatu' mru, încît să poată fi priceput chiar și d'un gîdea, de exemplu, nu l'a ajutat în prea mare măsură de'a lungu' existentzi'i efemere de aproape 23 de ani, trecute fix, lucru pentru care poci zice, fără teama d'a greși prea tare, că, dacă  și'ar mai fi adăugat la discurs doar o tzîr mai mult populism și demagogie, ar fi avut șansa unei careere nu mult diferite de cea a lu' besecsu, fatza de care ar fi avut avantaju' c'ar fi putut poza, oricînd, într'un mod mult mai credibil, în anticomunist sadea, fără lulea, c'a fost și ceva victima a organelor opresoare, cercetat fiind ptr tentativa de trecere frauduloasa a granitzii, la sîrbi, tot cu aeroplanu'.

că această  "calitate" nu i'a folosit la nimica, dovadă că, vorba lu' aligică, a cam pierdut toate întrecerile electorale din judetzul roșu dolj, din care provine, asta'i cu totu' și cu totu' altă poveste!

m'opresc aici din acest adevărat "panegíric" închinat personalitătzii viitorului retras, nu 'nainte de a semnala că, deocamdată, "nu se sustzine" nici prezumtzia de coruptzie care aproape c'a devenit "loc comun" în legătură cu cel aflat în discutzie, pentru că, dacă s'ar fi găsit ceva palpabil, berceanu ar fi putut deveni "victima perfecta", tzinînd cont de "iubirea" de care se bucură  din partea diktatorelui, și dacă e să luăm drept reală influentza lui asupra parchetelor.

********************* 

năuceala perfectă  care bîntuie, inclusiv în rîndu' martorilor și sprijinitorilor dreptzii, reiese cu tărie parcurgînd și alte texte de pe blogary, unde, d'o pildă, inconsecventza talentatului bliiiin axinte îmi dă  fiori reci pă șira spinării, plus înjurături anexe, cum că, dacă pin' acu' o juma' de an îi lua la refec pe d'alde 'telectualii civici, în frunte cu madama macovei, pentru deviatzonism și ultra-principialism, acuma'i ia la frecat ridichia pe d'alde blaga și asociatzii, în calitate de brontozauri care duc de rîpă dreapta doamnii udrea, cu mici și ne'nsemnate exceptzii inexplicabile, inexplicabile pentru mine, pentru că și bliiiiiiin îl găsește foarte onorabil și frecventabil , printre altzii, p'unu' ca falcă, asemuindu'se, din punctu' ăsta de vedere, cu neamtzu (care și catindează  în parohia fălcoasa), cu care, de altfel, e cam certat.

bine am ajuns, finutzii gen aligică  au devenit mai "relativiști" decît dinozaurii care, oricît s'ar șfortza șfortzele reunite ale lu' mru, neamtzu și pavelescu, tot ei or sa ducă greu' campagniei, așa cum știu ei și numai ei.

doar de monika mi'e cam milă în toată povestea asta!

ce'o mai face lăzăroa?

p.s.:

hopaaa, și mru tot la arad?

tare falcă


p.s.1:

emigrante, n'am nevoe dă părerea ta la temă, ok? 


p.s.3: 

sa fi știut aligica despre ce'o sa se 'ntimple cu sima, de s'o despartzit de hotnews aproape concomitent cu ăsta, conform "La despartirea de Contributors si Hotnews"?

marți, 24 aprilie 2012

pesedisti cu fatza humana

am aflat, fara surprindere, despre amenintzarile pro(li)ferate de un anume pesedist "de bine" la adresa primului ministru ungurean, ca'i mai ortoman, dar, tot fara surprindere, mi'am dat seama, ulterior, ca e pagubos sa nu consultzi toate "partzile implicate" intr'o astfel de sulfuroasa "afacere", lucru pe care eu, recunosc, nu'l prea fac, d'obicei, din considerente care tzin de o anuma sensibilitate stomacala prop'ie.

deci, urmarind doar surse ce sint cotate ca fi'nd "binevoitoare" cu portocaliii, sau, cel mult, "neutre" din pdv politic, n'am facut, initzial, legatura intre respectivul pesedist, eventuala vizita a premierului la birlad si campagnia electorala ce se apropie amenintzator.

nu stiu daca pe antene s'a "facut vorbire" despre masivele proteste care au avut loc, tot la birlad, in legatura cu inceperea prospectziunilor grupului chevron pentru o eventuala exploatare a gazelor de shist si despre conexiunea care exista intre aceste proteste si amenintzarea descreierata a pesedistului aşijderea.

in conditziile astea, eu, alegator nicutzian, care n'am nici o treaba cu birladu', si nici nu ma uit la antene, cum am sa'mi explic o mai mult decit probabila victorie a useleului cu 98% la birlad?

***************
fi'nca tot veni vorba de "pesedisti de bine", mi'am reconfirmat, aseara, constatarea, in urma vizionarii unui fragmentzel d'emisiune a lui tucesqiu, ca singurul uselist la care ma pot uita mai mult de zece secunde, fara ca mina sa inceapa sa'mi tremure bezmetica in cautarea telecomenzii, este "batrinul dinozaur" mitrea, ale carui analize, ce'i drept, cam cinice,  parc'ar fi facute de andreea pora, din pun'tu' asta de vedere, mitrea semanindu'i foarte bine altui dinozaur, de pe partea cealalta a baricadii, adica berceanu, care si ala, chiar daca ma "inerveaza" teribil, e singuru' din tabara lui la care ma mai pot uita, tot citeva minutzele, desigur!

despre "tinerele garzi": putem uita! 

au aparut primele semne ca useleu' incepe sa nu mai fie in opozitzie!
(azi, tribunalu' "mare"!) 


ps: 
dat fi'nd ca in postarea de ieri nu'mi era prea clar incotro il vor purta pasii pe porumbelu' voiajor petru filip, consider ca e necesar sa fac cuvenita rectificare  unei "regretabile"confuzii, adica c'ar fi migrat inspre oastea mareshalului antonescu!

ei bine,  nu!

fostu' premare de oradea mare (ciudat in ce "liniste" s'a retras din respectivu' post, fara a incerca sa mai catindeze inc'o data, ceea ce denota ca taaaare il mai mustra cujetu'!), s'a 'nscris tot la pesedisti, na! 

vineri, 20 august 2010

sa fie lomania plima tzala din lume cale sa lenuntze la tlanspoltu' felovial ?

tzinind cont ca, datolita capacitatzii admistlative deosebite a statului loman, sint necesale zeci, daca nu sute, de milialde de eulo pentlu leabilitalea letzelei feloviale, sa se calculeze (masulabil in ele geologice) de cit timp al fi necesal ca aceasta sa colespunda standaldelor eulopene