Se afișează postările cu eticheta bvb. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bvb. Afișați toate postările

vineri, 12 octombrie 2012

ori la bal,
ori la spital

pentru că  s'apropie momentu' adevărului, în care "șăfa dă la cadre", monica macovei, trebe să se pronuntze asupra integritătzii catindatzilor care "ARD" să  dee ochii cu inexistentu' electorat dă dreapta, readuc în atentzia cititorului meu unic, ăla care mi'o mai rămas (și pe care nici p'ăsta nu știu cum să fac ca să'l banez), o postare ceva mai veche de'a lui aligică, de pe madam blogaryka, în care acesta se pronuntză, deconcentrant, asupra mofturilor care tzin, printre altele, și de criteriile de integritate ale doamnii monika, această morticia addams pentru foarte multa "lume bună" (bună  de 'mpușcat).

profitînd d'ocazie, îi aplică o perversa ca pe tirgu ocna  și unuia dintre componentzii trioului bvb-ist de tristă amintire: 
Cand nimeni altul decat domnul Berceanu, marele architect a nenumarate proiecte politice durabile, artizan a nenumarate victorii electorale decisive, un adevarat doctrinar de substanta care in momentul in care PD a tras lozul cel mare al istoriei sale afiliindu-se popularilor europeni, se opunea umbland in brate daca nu ma insel cu ceva numit “motiunea social democrata” si scotand sunete incoerente, deci daca acest mare politician incepe sa dea lectii despre cum trebuie sa aiba loc reconstructia dreptei, si sa condame tradarea si traseismul, chiar ca avem o problema.
In fine, sa nu deviem. In acest conditii, MRU nu numai ca are interesul sa nu accepte impunerea acestui pseudo-principiu ca parametru de negociere dar are obligatia doctrinara sa-l respinga pana la capat, in toate implicatiile lui practice. In negocierile cu PDL nu are de ce se teme, nu are de ce sa se lase influentat de presiuni. Are in maneca optiunea nucleara. Pentru PDL, decembrie este o miza de viata si de moarte. Nu pentru MRU si oamenii lui. Daca in relatia cu PDL nu se poate construi negociat in regim “win-win” pe ceea ce exista, atunci poate ca e preferabila sacrificarea unui ciclu electoral, pentru a construi temeinic, de la zero, fara presiunea timpului, dupa ce terenul a fost curatat la zero, prin implozie dirijata. Daca oligarhia pedelista vrea sa fie bal, bal sa fie.

ce te faci cu acest berceanu, care, între noi fie vorba, e mai capitalist decît majoritatea triștilor capitaliști romuni, una din firmele lui, de care știu eu (și care nu știu cît de bine o mai duce), chiar producind LUCRURI, cît se poate de palpabile, adică pe care se poate pune mîna, recte: piscine din rășini armate cu fibră, dacă nu cumva și alte feluri d'obecte asemănătoare (îmi aduc bine aminte de niște cutiutze poștale?), ceea ce'i lucru mare într'o tzară care nu mai știe a face nici măcar piuneze, ace, brice, nici carice.

așa că împotrivirea lui la transformarea pedeului în partid "dă  dreapta" se poate foarte bine socoti ca o dovadă  a lipsii lui d'oportunism, ceea ce n'a fost cazu' celorlaltzi coledgi d'ai lui de șuferință, în frunte cu băsea, care s'or repezitără  cu totzii "la dreapta" ('mprejur), ca vaca'n trifoi, cînd or sesizatără că  nu'i cazu' să  mai facă multzi pureci "pă  stinga", că "fibra" pedeserist-pesedistă s'o dovedit mai tare ca buruiana și nu s'o lăsat, neam, stîrpită, ramînînd, astfel, stăpînă vecinică pă rămurikă, alăturea dă fibra asociată, natzional (liberal) sotzialistă.


ș'apoi nu oligarhu' bevebist berceanu e problema, că ăsta a promis de multa vreme că se retrage benevol "la penzie", unde are de gînd să construiască aeroplane (el fiind inginer aeronautic), ceea ce'i chiar remarcabil, atitudine care nu e urmată  d'altzi belferi care au imagine infinit mai rea decît berceanu, așa dinozaurus cum e el, deși n'au vechimea lui în munca de partid și de stat, detestat.

faptu' că  s'exprimă, "pă gură", mult mai articulat decît ultra complicatul/complexatu' mru, încît să poată fi priceput chiar și d'un gîdea, de exemplu, nu l'a ajutat în prea mare măsură de'a lungu' existentzi'i efemere de aproape 23 de ani, trecute fix, lucru pentru care poci zice, fără teama d'a greși prea tare, că, dacă  și'ar mai fi adăugat la discurs doar o tzîr mai mult populism și demagogie, ar fi avut șansa unei careere nu mult diferite de cea a lu' besecsu, fatza de care ar fi avut avantaju' c'ar fi putut poza, oricînd, într'un mod mult mai credibil, în anticomunist sadea, fără lulea, c'a fost și ceva victima a organelor opresoare, cercetat fiind ptr tentativa de trecere frauduloasa a granitzii, la sîrbi, tot cu aeroplanu'.

că această  "calitate" nu i'a folosit la nimica, dovadă că, vorba lu' aligică, a cam pierdut toate întrecerile electorale din judetzul roșu dolj, din care provine, asta'i cu totu' și cu totu' altă poveste!

m'opresc aici din acest adevărat "panegíric" închinat personalitătzii viitorului retras, nu 'nainte de a semnala că, deocamdată, "nu se sustzine" nici prezumtzia de coruptzie care aproape c'a devenit "loc comun" în legătură cu cel aflat în discutzie, pentru că, dacă s'ar fi găsit ceva palpabil, berceanu ar fi putut deveni "victima perfecta", tzinînd cont de "iubirea" de care se bucură  din partea diktatorelui, și dacă e să luăm drept reală influentza lui asupra parchetelor.

********************* 

năuceala perfectă  care bîntuie, inclusiv în rîndu' martorilor și sprijinitorilor dreptzii, reiese cu tărie parcurgînd și alte texte de pe blogary, unde, d'o pildă, inconsecventza talentatului bliiiin axinte îmi dă  fiori reci pă șira spinării, plus înjurături anexe, cum că, dacă pin' acu' o juma' de an îi lua la refec pe d'alde 'telectualii civici, în frunte cu madama macovei, pentru deviatzonism și ultra-principialism, acuma'i ia la frecat ridichia pe d'alde blaga și asociatzii, în calitate de brontozauri care duc de rîpă dreapta doamnii udrea, cu mici și ne'nsemnate exceptzii inexplicabile, inexplicabile pentru mine, pentru că și bliiiiiiin îl găsește foarte onorabil și frecventabil , printre altzii, p'unu' ca falcă, asemuindu'se, din punctu' ăsta de vedere, cu neamtzu (care și catindează  în parohia fălcoasa), cu care, de altfel, e cam certat.

bine am ajuns, finutzii gen aligică  au devenit mai "relativiști" decît dinozaurii care, oricît s'ar șfortza șfortzele reunite ale lu' mru, neamtzu și pavelescu, tot ei or sa ducă greu' campagniei, așa cum știu ei și numai ei.

doar de monika mi'e cam milă în toată povestea asta!

ce'o mai face lăzăroa?

p.s.:

hopaaa, și mru tot la arad?

tare falcă


p.s.1:

emigrante, n'am nevoe dă părerea ta la temă, ok? 


p.s.3: 

sa fi știut aligica despre ce'o sa se 'ntimple cu sima, de s'o despartzit de hotnews aproape concomitent cu ăsta, conform "La despartirea de Contributors si Hotnews"?

luni, 26 martie 2012

fatala de la sri fatza cu
buldogii castratzi "chimic"

de cîteva zile trăiesc periculos, în miezu' unui ev aprins, în care tot nu "i'o prins", dacă tot le'o dat drumu' deja membrilor sectii "martorii lu' oltean", pentru cercetare, pînă la calendele garcești, în stare de libertate neconditzionată, ca s'o facă și mai lată, libertate pe care'o iubim, că ca tine vrem totzi sa fim, dragă tovarăse secretar general, nu particular, olteanu - asa cum nici pe boldeanu de partid și gostat nu l'or găbjit, din cauză de lipsă din galantar a solutziei de albit, și nici nu si'o terminat omu', încă, safariu' kenyot, c'ar fi fost prea de tot, ca tocmai noua vedetă a breichin' niuzurilor "telefonate" să se'mpiedice d'un ciot, de cercetare penală, nu de alta da' nu mai e mult pîn' la vară, drum lung, cale de fasole bătută, cum l'or prinde, cum or să ni'l fută, mai mult la cap, sî se perpelească bizomu' de placere la protzap, cu toate prostiile ce li s'or mai năzărea, zărzărică, zărzărea, pîna nemică n'o mai rămînea, rezon, mbimbicule, să mă'ngropi, iar groapa adîncă a marianelor aflarăm că merită umplută, ardei umplută, cu duduca blasfemic ajunsă, ca o margaret thatcher în șlapi, la toarta crătitzii mirceadinesciene, să mănînce și gura ei o portzie de comuniune cu popo'u' ei vegetal-animal și  fără vuitroane, spre ciuda 'telectualului generic cristi preda, acest predator care salivează, alături de ceilaltzi 'telectuali șovăielnici care alcătuiesc celebru' trio bvb-ist vocal-instrumentist, da' cam trist, în sperantza lor deșartă și deșelată că duduca în persoană rupe'şi'va gîtu', pe bază de prigoneală gonococă, în drumu' ei plin de 'mpliniri măretze, multe și cretze, spre fonctzia mănușă, la cap fimee, la trup mătruşă, din care pre multzi îi va popi, cîtzi om mai fi.

acuma, sincer și în proză vorbind, io nu știu ce buldog mai e și ăsta care ocupă vremelnic cea de'a doua fonctzie'n stat, cado' nesperat din partea enigmaticului ponta, dacă se lasă călcat pe coada (oricum tăiată) periodic de către diktatorele intrat în vrie, care nu găsește altceva mai bun de făcut, ca să uite lumea de duduca'i, decît  să'i aducă în discutzie, atunci cînd dorește să'și probeze refo(r)mismu' nemăsurat, pe "greii" pede rămași fără boaște, singura pereche din partid fiind dată cu bon de mîna tot duduchii, cea desemnată cu limbă dulce mult aduce, bate șaua să priceapă iapa, drept urmașă la tronu' sereiului, pentru ca fonctzia să nu mai doboare iarăși gradu'.

dacă nu mă'nşală memoria, blaga fuse cel care la ultimu' congres pedelist (ăla la care o fost 'nscăunat olteanu ca secretar general, chiar în locu' lui, al buldogului) se văitase că află de la televizor despre numirile "nepotrivite" din fruntea (mai mult sau mai putzin teșită a) "deconcentratelor", locuri din care se itzesc, aproape zilnic, obraznice, capătzini multiple de cercetatzi venali, că penali nu le potzi zice, iar recolta plutașului de pe bistritz se dovedește, tot pe zi ce trece, cu asupra de măsură de bogată, putînd chiar să'i  facă pe altzii, chiar și pe "dînsa" și p'ai ei "poteraşi", de'a dreptu' geloși/oase.

și cum în conştiintza publică s'a 'mpămîntenit ideea că buldogu'+duduca=love cu năbădăi (pen' că nu functzionează nici în cazu' lor "chimia"), am ajuns în pozitzia de neconceput în alte 'mprejurări și ocazii să'i tziu partea buldogului bevebist castrat, aşa d'amoru' artii!

dacă e adevărat că mielu' blînd de la sie își arată  coltzii de lapte la baronetu' avid de prins caracuda cu sacoșica, înseamnă că iar ne dixtrăm...

te pomeni ca nici nu ne mai "reîntregește"?

*****************************
la 'ncheierea editziii, aflăm de la inspectoratu' gheneral al militziii popolare (22.22.22) că boldeanu' se predă la cremenal, acuma aşteptîndu'l totzi cu limba scoasă să se 'ntoarcă'n patria adorată ca să catindeze pe listilii ppddd (unde deja e 'nscris), mai ales c'acuma are si "platformă", ba ne'a ajutat să mai trecem într'un mod "interesant" înc'o săptămîna de shok și groază din mandatele străluminatului.


duminică, 31 iulie 2011

iar ne('o) luam din griji:

i'am facut stadion nou lu' giji 

mu e pentru cine se pregati, ci pentru cin' se nimeri.

sa recapitulam, deci:
pentru bine facerea mentala a popo'ului, bevebistu' premare care a fost rozaliu' videanu, incoltzit de sula tocita a nashlui epidermafiot mircea sandu, se hotati sa demoleze crescatoria de melci fara casa care era vechiu' stadion natzional "lia manoliu", pentru a face loc unei viitoare maretze crescatorii de lilieci care va deveni, fara 'ndoiala, stadionu' "natzional arena lia giji becali manoliu".

cel care urma sa tae pamblica, dupa o lunga serie de pamblici scoase pe nari, la eshuatu' meci de pe zece avgust cu messia arhentiniana, era actualu'  premare oprescu, virtual viitor premar si prezidente de respublica, care, vazind cum totzi "finantzatorii" den folbalu' cu nasturi romunesc se aburca sa'si abandoneze vechile shandamale cu nume stadioane, a aplicat o lovitura de palitura de maciuca cu pretzu' per aprinsu' becului pe noa arena, zicind c'ar fi de f'o shapescinci de mii, de iouroi, per reprezentatzie, lucru ce nu se lasa fara urmari, d'alde copos si borcea batind in retragere, ca nu le raminea maruntzish de savarine si de facut bae cu consoartele in shampagnie lux, oportunitate care nu putea ramine nefructificata de susamintitu' jiji, evroparlamentar cu valiza la purtator, care'si  aminti mintenash cum a mai fost el 'mproprietarit de statu' romun cu neshte ocazii mai vechi, si ele purtatoare de dosare perdute p'in meandrele justitzichii romunesti.

premarele oprescu zice c'ar vrea sa dee administrarea stadionului unei firme cu pedigri, da' mi'e c'o sa'i iasa tot cu pedjiji, ca doar nu dejaba sprijina acesta majoritatea din consigliu' janaral al capitalii, pedele-pereme-penege.

asa, deci, daca pedeloii or sa mai vree sa pape ochishoru' dulce al cine stie carei borduriade, tre' sa accepte sa ingurgiteze si bataturica stadionului dat "spre administrare" berbecalului, eventual contra "un ieuroi" p'o suta de ani.

lucru aproape obligatoriu, vazind dependentza pedeleilor de totzi drogatzii cu televizoru'n ochi, ca nu dejaba alearga totzi aia cu microfonu' sculat dupa oer, pe care dejaba'l scuipa'n obraz un anume miel blind vali moraru de pe digi  teve, inchizidu'i telephonu' nas, ca'l pupa un ivanowitch, de pe acelasi digi (pe cale sa devie digi-jiji - dupa "gesepe si proteve-tot cu oeru e"), facindu'i astuia "pohta ce'a pohtit", adica sa nu mai eziste "zona libera de jiji becali", argument suprem in orice "negociere".




joi, 17 februarie 2011

paradox

cei patru evanghelisti reformisti pedelisti sint trei: monika si (un alt) grivei*

in rest, aspirantzii la acest statut stau linistitzi la locurile lor, tru facin', in general, ciocu' mic in ce'i priveste pa monstri sacri bevebisti, cu car' s'o 'ntzeles foarte bine pin' acu', singurele silabe scoase fi'nd in legatura cu flora spontanee ce se mijeste dupa ploaia ce'o vin't de la cluuuj, iar sever, oh, sever, manifestindu'si loialismu', si curaju' civic, p'in absentza la votu' de ridicare de pe jos a imunitatzii lu' pasat, asta dupa episodu' caraghioz cu' votu' la legea penzi'lor.
baconschi?
lasatzi!


*http://lacoltulstrazii.wordpress.com/2010/10/20/stelian-tanase-grivei/

joi, 30 septembrie 2010

examen sumar de urina



sint zile ale unui eva_prins, in care lupu' (chiar, ce'o mai face vasile lupu ?), pe linga ca'nebunit, arunca pe piatza sami(π)zdate atribuite samavolnic crucishatorului escatologo-scatofagic, huruiala de shenila senila se aude, hat, tomnai din biurou' viceprezidentului senatului, stélica far' de frica, dar cu renta la paris cam mica, produce proiecte de exorcizare publica, cu perversiuni, a realitatzii imediate, dupa model bebece; un nus' cum cu nu stiu ce.
speram sa nu'i iasa tebece.
radio shantz, pe filiera maskwa, emite, pe frecventze din ce in ce mai ultra inalte, atentzionari de cod roshu, cu tricoloare gaurite, pe linga ghiatza la mal a unei glaciatziuni ce se prefigureaza a fi de lunga durata, cu 'telectuali intratz in colimatoru'  lu' "radu" cel formos, dupe cum anuntza surse dintre cele mai sigure in  lilichiu' lor exacerbat de apropierea mintuirii de cel necurat.
necurat ce continua sa se pishe, conform aceluiasi crucishator descrucishat decalotat, pe institutziile cu musca, rea, pe basca ale popo'ului, in plin consiliu suprim d'aparare, 
cu bevebeii (ce oroare !)  lipsa la apelu', anacronic, catre lichele, da' din ce in ce mai prezentzi in constiintza vecinic recunoscatoare a coalitziilor sal(i)vatoare hasnatzionale.
in cazu' asta, sa'i mai fie, oare, rusine lu' dinu patriciu ?

miercuri, 1 septembrie 2010

berceanu


ce haios e ca print'e ministrii remaiabili se afla si unu' din picerele tripletei bevebiste, si anume berceanu, "batrinu" fesenist-pedist, a carui biografie ecranizata (alooo, contactatzi'l de urgentza pe sergignio nicolaesko, pina nu papa toate bujetele cnc-iste, intre doo accidente cerebrale !), e sigur, ar face un succes nebun !

pai, cin' se poate lauda, dintre actualii oameni politici, ca o fo' un autentic razvratit antedecemvrist, cercetat de securitate pentru planuirea trecerii frauduloase a frontierii de stat a respublicii sotzializde rumunia, cu ajutoru' unui avion (sau deltaplan ?) de conceptzie si productzie proprie ?

ca,  mai apoi, imediat dupa "evenimente",  sa apara in conducerea feseneului local, membru in cepeune, parlamentar, in mod neintrerupt, vreme de doo'j de ani, ministru in freo doo-trei rinduri, imbogatzit, chiar daca s'au auzit diverse "rumori" olgutzo-vasilescu-istice, si ca urmare a unor activitatzi productive, ca sa nu le zic lucrative (cunosc personal cazuri de persoane ce au achizitzionat produse - adica mini piscine - din fibra de sticla de la firmele berceanului), ceea ce'l face sa creasca in ochii mei, indiferent daca n'o fi asta grosu' din ponderea averii berceniene.

pen' ca m'am gindit ce ar fi fo' daca fiecare din imbogatzitzii tranzitziei romunesti ar fi iesit pe piatza cu neste producte proprii si personale. nu s'ar fi chemat c'am fi avut si noi ceva hindustrie ?

de ace, brice si carice ?

in plan politic, e printre putzinii "grei" peledisti car' are verbu' la el, si, daca'mi aduc bine aminte, a zis, fara sa clipeasca, ca nu s'ar da in laturi (fara accent !) nici macar din fatza unei eventuale candidaturi la presidentziale din partea partidului, era vorba de vremea de incertitudini din'naintea anuntzarii candidaturii basesciene din 2009, si ca nu i'ar fi fo' frica deloc de contracandidatzii celorlalte partide.

si il cred !

fiind el un coltzos, o fo' printre putzinii car' n'o fo' entusiast de schimbarea peste noapte a doctrinei partidului, la comanda baseasca, si asta nu c'ar fi el un cine stie ce sotzial-demolat (ba dimpotriva !), da' ii parea o aiureala, cum s'o si dovedit , in cele din urma.

in planu' administrarii ministerului ii sint aduse tot felu' de acuze cum ca n'ar fi accesat nus' ce, si cite, funduri evropenesti, si nime' nu'l asculta ca partea de finantzare rumuneasca nu'i este asigurata, si ca la costurile cu despagubirile pentru exproprieri nu se refera nime', desi astea intra intre obligatziile partzii rumune.

n'o sa aflam, probabil, niciodata adevaru', decit, poate, atunci cin' o sa importam un ministru dintr'o tzara normala la cap, si, iarasi, poate, o sa'l si credem cu ce'o sa ne spuna.

culmea e ca berceanu e cam singuru ministru din acest guvern car' a si incercat sa faca ceva reforma, e drept, doar de personal. or fo' citeva valuri de disponibilizatzi de car' s'o tot facut vorovire de pe la chefereuri, acuma nu stim daca astea s'au si produs, da' totusi, tot e ceva fatza de brejnevismu' din celelalte ministere.

in schimb, grosu' banilor am senzatzia, da' n'am informatzia, s'or canalizat pe diverse brizbrizuri pe la metrou (scari rulante schimbate, desi alea vechi n'aveau nici pe draku, utilaje ptr invalizi car' or fo date jos desi n'or fo folosite niciodata, schimbat travertine de pe peretzi, etece, etece...), udriste dovedindu'se un camarad de nadejde !

ramine de vazut daca acest potentzial delphin uns cu toate alifiile se va lasa umilit publik prin trimiterea la coltz, pe coji de nuka'n perete !

miercuri, 2 iunie 2010

si daca nu pica ?

cu toate ca de luni bune ma autoprotejez nemaiurmarind nici un fel de program de stiri, nici macar cele cu reputatzie de oarecare neutralitate politica, informatzia culegindu'mi'o aproape exclusiv de pe hotnews (plus o serie de bloguri cu reputatzie de "portocalii"), asa ca nu pot fi banuit c'as fi cazut prada manipulatziunilor mono-maniacalo-tonomatice, ma declar adinc buimacit de incercarea d'a urmari freo logica'n actu' de gubernamint al partidutzului pe care'l votai acu's freo, aproape, doi ani.
am incercat in intervalu' asta de timp sa le acord tot felu' de circumstantze atenuante; ba ca n'au majoritate decit impreuna cu pesedeaua, c'am inghitzit si broasca asta nearuncindu'ma de pe blog, ba ca urmeaza alegerile prezidentziale si c'au folosit imprumutu' luat de la fmi (desi nu'i frumos sa iei bani de la femei) pentru a asigura linistea sotziala, ca doar scopu' e nobil (*nobel esti, nobel ramii), si merita sacrifitzu' pen' reformarea shandramalei statale rhomane, si tot asa mai departe, ca parca numa' de scuze si essplicatzii am avut parte pin' acu' in locu' unui act de gubernare robust si eficient.
si nici reforma asta statala nu se simte prea bine, ba dimpotriva !
rudimentu' de descentralizare (una din marotele basesciene) produs pin' acu' isi arata din plin singurele roade palpabile: o malformare hidoasa a "aparatelor" administrative locale, impanate abundent cu aparatele de partid ale tutulor partidelor existente, sub pulpana baronetzilor locali atotputernici, si car' ne'au procopsit cu mindretzea asta de ditai crateru'n bujet, pe care nici dracu' nu mai stie cum sa'l mai astupe.
d'un an juma' singuru' aparat gubernamental car' a functzionat ireprosabil o fo' goarna.
goarna car' a trimbitzat incontinent tot felu' de masuri, si greutatzi, car' n'au mai apucat, nici macar din gresala, sa fie si aplicate.
le'am tot taiat astora penzii si salarii nesimtzite d'am ajuns acuma sa fim asaltatzi de trupele bine hranite ale penzionarilor paramilitari, inclusiv din galatzi, cu toate ca, daca e sa studiezi un pic problema, nu "patura" penzionata e cea mai oropsita din republica, mai ales ca o mare parte din componentzi sint complici la multiple infractziuni pentru dobindirea acestui atit de neinvidiat statut.
atit de neinvidiat ca se dau bani grei ca sa'l capetzi...
tot asa si cu sistemu' bujetar: atit de tare l'au tot restructurat, tot din goarna, ca cu cit zburau mai tare capetele de sefutzi bine remuneratzi p'atit de rapid apareau in loc altele inmultzite miraculos, mai ceva ca'n poveste, pin' departe mult mai este... 
ce daca totzi, nu doar pedeleii, au reusit sa'si bata joc de generatzii succesive de "tineret studios" devenit, cu contributzia neprecupetzita a matzului gros alimentat cu micu' & berea electorale, tineret taurin, ce au a primi mostenire, pe linga o tzara frumoasa (si pacat ca'i locuita), o datorie pe cap de (con)locuitor de n'o s'o poata duce ? 

e drept c'am mai facut praf intre timp institutzii, coduri, puteri in stat (inclusiv cea de'a patra), constiintze, oameni, muntzi, vai, si cimpii.

avem, in schimb, lustratzie, o chestie ciudata care multora le'o aduce aminte de lustragerie, daca tot e ca cu constitutziunea sa ramina cum am stabilit: cu palmele pe piept !

atunci ce mai chichirez gilceava sa mai fi la putere intr'o astfel de tzara, si sa te mai numesti, eventual, si basescu ?

ca boc, pedelist, portocaliu incep/incepe sa devina pe zi ce trece o contradictzie in termeni, sau insusire de foloase necuvenite, in cazu' asta nefiind vorba numai de culoare.

pentru atit de putzin sa ajunga sa spuna, asemeni lu' giumara sfirsitului de veac XX, c'au chinuit poporu' dejaba ?

macar daca'l lasau bortzos...

daia'mi doresc cu ardoare ponta prim ministru, crina ntonescu presedinte !

duminică, 30 mai 2010

badeooo, vino de ma bate, da' lasa'mi discoveryu'n pace !

bai nene, io'ntzeleg ioconomia de p(a)iatza, da' pin' la un punct ! 

pin' acolo pin' un' imi este invadata intimitatea de un personagiu' adinc implicat politic cum e badea asta...

nu'ntzeleg de ce tre' sa'l suport pe toate canalele posibile, inclusiv, iata, pe discovery, pe unu' pe care credeam ca l'am sters definitiv din memoria diverselor aparate aflate in deplina mea posesiune.

si asta sub pretextu' c'ar face reclama la nu stiu ce marca de avtomobil, ceea ce reprezinta un precedent extrem de pericuoloso, pen' ca 'nseamna ca urmeaza sa'i vedem: 

  • pe gidea facind reclama la candela piezoelectrica cu inlocuitori at(l)e(t)ici; 
  • pe stan - la laptoapa cu pila triunghiulara'n cinci coltzuri;
  • dana grecu & firea - la taieuru' trifazic cu biciushca;
  • radu tudor - la cashcheta tropicala cu trese de mili-tzian sub acoperamint temperat continental;
  • ciutacu - la mobra;
  • razvan dumitrescu - la ochelarii de soare, cu cal ce nu se cauta la dintzi;
  • adrian ursu - la plimba ursu, baaa...;

sau (de ce nu ?):

  • basescu - la sticla de johnny walker cu contzinut de basamac de pufoaica swarovski;
  • boc -  la coasa autopropulsata cu alimentare din sinjele popo'ului de pensionari la patruj' de ani;
  • blaga - la zgarda cu pistoane rotative pentru buldogii paraplezici, da' cu famelie mare, de la bujet, sa traitzi...;
  • videanu - la marmota, de la marmosim, car' nu mai inveleste ni-mic cu staniol, ca'i ocupata cu piatra cub(R)ica a lu' negoitza;
  • berceanu - la vagoanele bou vagon cu scari rulante cu mina curenta adinc bagata'n buzunare;
  • etc, etc, etc.

d'aia il rog in modu' cel mai respectuos posibil pe domnu' pomenit in titlu ca, daca'si face timp, si daca tot se lauda ca locuieste cu mine in salajaaan (dovedind prin asta ca e ca noi, dintre noi), sa vie, dom'le, sa ma bata, ca poa' imi trec gretzurile astea de fost skodist neciuremat.

atasez, pentru conformitate, o poza recenta, sperind, totodata, sa'mi lase legumele intact(e)...



vineri, 30 aprilie 2010

nu ne vindem fumu' !


vazind io aseara vizita de lucru a tovarasului felcer general oprescu la mareatza, si unica (pe linga pasagiu' basarab, care'i, un pic, si'al lu' basescu), ctitorie a lu' baetu' cirliontzat, si cu nasu' pe sus, din fotografia alaturata, incep sa'mi pun proglema existentziala ce loc il va ocupa acesta in letopisetzu' neamului.
ce l'o fi recomandat pe el sa devie, dintr'un anonim folbalist la petrolu videle, un asa personaj important, si cu un asa mare acces la resursa natzionala ?

Apoi să le numărăm, coane fănică; să le numărăm:
două la prefectură.
pai la prefectura n'o fo'...
doo la carera de marmura
două...
două pe piaţa lui 11 fevruarie...
din rosia montanesca ?
Patru...
doo la primărie...
sa fi fost doar doo ?
si cu alea sa se faleasca tomnai felceru ?
sase...
unu' la şcoala de băeţi...
de baetzi...
sapte...
unu'... la şcoala de fete...
si ce fete !
opt...
unu' la spital...
doar unu' ?
nouă...
doua... la catrindală...
mintuirii neamului, cu teren nu stiu cum, shpaga (zic unii), la snagov ?
unshpe.
doo la prefectura...
nu, ca n'o fo ! da' mai po' sa stii ?
doo la compagniile enerjetice...
alea de zic astia ca contravin concurentzii nesimtzite de pe piatza...
nu 16 fevruarie !
doo la nuclear-helectrika, reactoare
hai ca 'ncep sa numar prost, mai ales ca acuma', daca nu prea mai e ce vinde, se gindira sa vinza si fumu' nears de pe hornu' patriei.

citind, abia acum, biografia exhaustiva de pe blogu' lu' dan badea (link mai sus), incep sa'mi consolidez preconceptzia ca traim intr'o tzara de gradatzi...

si ne mai miram de ce accentu' cade mai tare, atunci cin' rostim sintagma pedeliota "bvb", pe consoana "v" !