mare pacatos mai e si domnu' loitnant polcovnic turcesqiu, si asta nu pentru c'ar fi or ca n'ar fi (e. dar nu ce zice el ca e), ci pentru c'a luat numele domnului in desert (si nu in deshert), in numele domnului diktatoru', al carui paj far' de haz a ajuns.
ce echipa, domnule, ce echipa!
si cum premediteaza ei marea lovitura a secolului, de te'apuca somnu' nazziunuii naste monstri...
p.s.
acum o vaz, in premiera, p'un canal, pe monikutza vrind sa'i faca cado lu' iohannis o oglinjoara, in chip de (moro)car alegoric
pentru mine, asta e marele shok al anului, alaturi de inca unul, pe care l'am avut tot in seara asta:
Se afișează postările cu eticheta moartea domnului albazapadoiu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta moartea domnului albazapadoiu. Afișați toate postările
miercuri, 24 septembrie 2014
joi, 10 octombrie 2013
ponta vine mîncînd,
băse vine plecînd,
pînă cînd?
acuma - ce să spui? - io unu' întîmpin dificultătzi de ne surmontat în a le urmări mișcările browniene și discursu' abundent actoalilor gubernantzi, în frunte cu cuplu' comico-clowneresc, doi într'unu', pontantenescu.
asta nu 'nseamnă că aparitzia unor antene trei pe invers îmi creează mai mult confort psihic, chestie care mă îngrijorează suficient încît să'mi imaginez că la fel cum antena trei și realitatea vîntoasă l'au scos președinte pe băse, cel putzin în cazu' realegerii lui, așa s'ar prea putea ca o labe unu teve să'l scoatza președinte pe f'unu din componentzii duo-ului mai sus amintit.
lipsa de măsură a unora și unicordalismu' celorlaltzi reușesc performantza d'a mă tzine departe d'orice angajament sau empatie fatză de f'una din tarabele politico-mediatice.
dacă pontosului pri' ministru nici nu mi'am propus și nici n'am reușit să'i urmăresc vreodată, nici măcar din întîmplare, f'una din aproape cotidienele'i aparitzii pe micile sau mai marile ecrane ale patriei, iată că, eri sau alaltăeri seară, cînd s'a produs cea de'a doa aparitzie în fatza nazziunii a d'lui președinte-diktator-care-vrea-să-devie-iar-jucător, văzîndu'i determinarea și martzialismu' bătzos cu care'și justifica semnarea pactului și păcatului de coabitare, făcîndu'se că uită că qui s'excuse s'accuse, și profitind de faptu' că horică ivanovich a fost exilat pe etno teve (sau cam așa ceva), am mutat p'un post de sport gavarit, fără cea mai mică mustrare de co'știntză c'am să perd ceva esentzial pentru existentza mea actoală sau viitoare.
cu niște consiglieri politici precum albazapadoiu și axintoiu nici măcar nu'i de mirare că d'l președinte, căruia orice i se putea reproșa - și, doamne, cîte i se pot reproșa! - da' numa' că'i plicticos ba, a devenit irelevant precum o cioara.
'tu'i cioara mă'sii de treabă!
asta nu 'nseamnă că aparitzia unor antene trei pe invers îmi creează mai mult confort psihic, chestie care mă îngrijorează suficient încît să'mi imaginez că la fel cum antena trei și realitatea vîntoasă l'au scos președinte pe băse, cel putzin în cazu' realegerii lui, așa s'ar prea putea ca o labe unu teve să'l scoatza președinte pe f'unu din componentzii duo-ului mai sus amintit.
lipsa de măsură a unora și unicordalismu' celorlaltzi reușesc performantza d'a mă tzine departe d'orice angajament sau empatie fatză de f'una din tarabele politico-mediatice.
băi pontosule, io 'ntzeleg că tzi'e foame de cît mai multă putere,
da' mai respiră și tu...
dacă pontosului pri' ministru nici nu mi'am propus și nici n'am reușit să'i urmăresc vreodată, nici măcar din întîmplare, f'una din aproape cotidienele'i aparitzii pe micile sau mai marile ecrane ale patriei, iată că, eri sau alaltăeri seară, cînd s'a produs cea de'a doa aparitzie în fatza nazziunii a d'lui președinte-diktator-care-vrea-să-devie-iar-jucător, văzîndu'i determinarea și martzialismu' bătzos cu care'și justifica semnarea pactului și păcatului de coabitare, făcîndu'se că uită că qui s'excuse s'accuse, și profitind de faptu' că horică ivanovich a fost exilat pe etno teve (sau cam așa ceva), am mutat p'un post de sport gavarit, fără cea mai mică mustrare de co'știntză c'am să perd ceva esentzial pentru existentza mea actoală sau viitoare.
de mult prea binele care 'ntodeauna 'nvinge,
tzi s'apleacă de la lingurică, adică,
tzi s'apleacă de la lingurică, adică,
carevasăzică că
te ea cu leșin, d'atîta spliiiin,
măi dragă bliiiiiiiin
măi dragă bliiiiiiiin
cu niște consiglieri politici precum albazapadoiu și axintoiu nici măcar nu'i de mirare că d'l președinte, căruia orice i se putea reproșa - și, doamne, cîte i se pot reproșa! - da' numa' că'i plicticos ba, a devenit irelevant precum o cioara.
'tu'i cioara mă'sii de treabă!
sâmbătă, 28 septembrie 2013
sâmbătă, 21 septembrie 2013
-ultima solutzie, înc'o prostitutzie
zilele ăstea, printre multe alte chestii care mi'au tulburat zimtzurile pe cale d'exfoliere, mi s'a străfulgerat, scurt, p'în fatză, precum părerea unei lămi dă cutzît gata să mi se penetreze, adînc, între omoplatzi, ideea că, tziind ei cont de starea de jele și plîns în care ne tăvălim, noi, actoalii și foștii asa ziși dreptaci, în absentza unui aspirant acreditat la postu' de tătuk nazzionale pe care să ne plasăm apăsat stampila, acolo, în cabina unde de regulă intră o singură persoană cu altă intentzie decît de a'si satisface necesitătzile fiziologice, c'ocazia proximii 'ntreceri între berbecii castratzi ai alegerilor prezidetziele, domnii primii doi domni în stat s'or fi gîndit să ne scurteze suferintzele și să fumezeze împreună pipa păcii, în vederea unei viitoare colaborări fructuoase și reciporc avantajoase, spre p'opășirea natziii și popo'ului, să trăească!
mai întîi, cu mai multe luni în urma, domnu' președinte al senatului, răspunzînd unei întrebări puse d'o fătucă de secs incert, a spus ca el, drept dovada a spir'tului democracic de care este profund impregnat, ar fi în stare, dac'ar fi ales în 'nalta dignitate de președinte al maidanezilor din dealu' cotroceniului, l'ar putea investi în calitate de p.rim m.inistru pe d-l base, dacă acesta ar fi propus la reșpektiva fonctzie de un partid sau o coalitzie care sa fi cîștigat alegerile.
cum varianta părea absolut neserioasa, nu retziu ca d-l antenescu sa fi avut parte de f'o replica, oricît de tăioasă ar fi fost ea, din partea "administratziei prezidentziale" or din cea a d-lui base personal.
multe luni mai tîrziu, după ce d-l prezidente însuși si'a dat zeama ca sperantza d-sale în mișcarea pe care a chiuretat'o se cam fleșcăise, l'am surprins pe d-l prezidente într'o atitudine cu totu' insolita, atunci cînd i se păruse d-lui prezidente ca aceeași (sau o alta) fătucă jurnalizdă îi răstălmăcise o anume declaratzie d-lui antenescu în legătură cu sitouatzia din syria.
ca o consecintza fireasca, în timpu' recentelor "tulburări" intervenite în rîndurile usele, pe motiv de roșia montana și roșia în mecla, d-l antenescu si'a reiterat, în treacăt, propunerea dezinteresata avîndu'l pe d-l basescu drept andrisant.
toate aceste mici semne, care în alte împrejurări ar putea părea nesemnificative, arata ca amîndoo partzile, atît d-l antenescu, cît și d-l basescu, ar loa în considerare, la o adică, o 'muie-re a asfaltului relatziilor dintre acești doi primi uameni în stat, asta mai ales în conditziile în care amîndoi își fak socoteala ca pe măsură ce lucrurile trenează au tot mai putzine șanse sa'si atingă, fiecare în parte, tzintele.
dacă își imaginează cineva c'oricare din domnii mai sus pomenitzi ar arunca la adresa celuilalt, nu neaparat vreo vorba buna, ci măcar una care sa nu fie în context negativ, fără ca sa aiva în vedere f'un eventoal "cîștig" cu cîrlig, înseamnă ca, naivitate, numele tău e romunia și popo'u' romun, în calitate de receptori ai unei asa mari gugumănii în figură.
timpu' nu mai are răbdare, chiar dacă, aparent, în uselime s'a pus batista pe cimbalom, lucru de care este absolut conștient si d-l președinte al senatului, căruia îi scad tot mai mult șansele de a fi, nu președinte al tzearii, da' măcar catindat al prop'iului partid (ca din partea uselimii, putem uita...), cum și actoalu' d-l prezidente al romuniii vede cum eșuează, cu fiecare zi care trece, în tentativa domniei sale de a mai pune o pietricica în calea uitării, carevasăzică ca nu se prea mai poate sa mai reprezinte ceva semnificativ în mediul în care arata tot timpu' ca se simte ca pestele în apa, și de care, iată, nu s'ar mai despartzi.
ce le'ar aduce amîndurora o eventuala conjunctzie astrala în care si'ar uni fortzele, trecînd peste vagoanele de vorbe grele și cîcat aruncate de unu' în cîrca celuilalt?
pai, d-lui antenescu, odată cu revenirea la forma de antonescu a numelui, i'ar putea reapărea bujorii în obrăjori, în calitate de catindat al dreptzii reunite, ca se cam ofilise în ultimele aparitzii publice, totodata i'ar putea creste în mod corespunzător actziunile la bursa alegerilor care vin, cu aceeași cantitate de energie consumata și mizerie acumulata, ca ce tzi'e sa pupi în bot toată securimea și burtaverzimea de pe asa zisa parte stînga sau p'aia, cu nimic mai cusera, de pe asa zisa de dreapta?
d'lui prezidente basescu, deasemenea, i'ar putea conveni de minune garantarea unui post de p.rim m.inistru, în care, chiar dacă p'unii din noi ne cam sparie gîndu' la perspectiva asta, multa lume l'ar vedea ca i'ar veni ca o mănușă, în mult mai mare măsură decît ala de prezidente în care, iată, nepotrivindu'i'se, face zece ani în cap ocupîndu'l, si pe care post de p.rim m.inistru nu i l'ar putea garanta nici unu' din artefactzii domniei sale, care s'au dovedit ca nu i'au confirmat așteptările, fie prin lipsa de energie afișată (pemepeu si mru), fie prin histerie (neamtzu) comica supranormativa.
doamna duduka e un capitol aparte (ce'i al ei, e pus deoparte!), dînsa depășind, cu mult, toate așteptările - și limitele - de aceea, doar în aceasta neverosimila și nu știu cit de probabila varianta ar mai putea juca un rol în politica - și finantzele! - tzarii
neajunsurile unei atare colaborări ar putea fi surmontate printr'o adevarata coabitare negociata dinainte, în care d-lui antonescu, fost căcărau, i'ar fi rezervat un rol de principe care domnește da' nu guberneaza, și nici nu se bagă peste gubernare, ca oricum i'ar da basescu p.rim m.inistru peste mina, iar d-lui basescu și mai și, din motive binecunoscute și oarecum înspăimîntătoare.
un mic avantaj ar aparea si pentru "comunitate", ca, prin spargerea uselimii, s'ar trece de urgentza și la spargerea găștilor și aducerea la matca a pesedeilor infiltratzi p'in toate partidele, pentru "refacerea majoritatzii, și "coagularea dreptzii" intr'un singur partid, natzional-liberal-democrat-nemincat, visu' ce'a visat si basescu, odata.
dacă nu se grabesc, s'ar putea sa fie prea tirziu pentru cit de multe broaste riioase trebuie ingurgitate.
p.s.
locu' domnului antonescu în ecoatzie poate fi loat, foarte bine, de domnu' ponta, tot un drak
ps.2
pentru aflarea stării reale a dreptzii trebuie citit (atentzie! dacă nu marcatzi banu', doar pina la 1 octomvrie!) un text memorabil al lu' axintoiu (si comentariile aferente, din care cele ale elenei nicutz, membra fondatoare pempe, sint si mai memorabile!):
Blogary Foaie de luptă împotriva miturilor stîngii
PMP va trebui sa distruga PDL singur, fara ajutorul lui Basescu
Posted by Bleen
UPDATE 16:59
Elena Udrea poate încerca candidatura la prezidențiale doar din partea PDL sau PMP. Din partea PDL poate candida doar dacă îl dă jos pe Blaga (urmînd apoi o fuziune cu PMP). Dacă nu reușește să-l treacă pe linie moartă pe Blaga, poate candida din partea PMP. Asta ar presupune că rupe PDL-ul și pleacă la PMP. Șansele Elenei Udrea să cîștige prezidențialele sînt zero, adică un pic mai mari decît ale lui MRU sau Predoiu. Ale lui Boc tot zero sînt, adică un pic mai mari decît ale Elenei Udrea.
UPDATE 04:42
(tot nu-mi pot schimba programul) Despre relația PMP-electoratul lui Băsescu vom vorbi în zilele sau săptămînile ce vin, atunci cînd ne vom întreba cîți dintre fanii lui Hagi din vremea cînd juca sînt astăzi suporterii Viitorului Constanța (echipa al cărei proprietar e Hagi).
Sursele Hotnews din USL confirmă ce scriam ieri: PSD și PNL se despart sigur, însă niciunul nu vrea să fie cel vinovat de ruptură.
PDL și Băsescu
La momentul ”adio PDL” pedeliștii s-au speriat. Ce se va întîmpla fără Băsescu? Se va rupe PDL? Se va accentua trendul descendent în sondaje? Ei bine, Vasile Blaga și-a dovedit forța în fața pedeliștilor. Dacă Băsescu nu se ridică deasupra acestei bătălii se poate spune că Blaga l-a învins și umilit pe Traian Băsescu. Lui Băsescu nu-i mai rămîne rămas decît să se retragă cu nepoții după ce termină mandatul prezidențial. Singura șansă a lui Băsescu ar fi fost ca PMP să ia mai mult decît PDL la europarlamentare și să reușească scoaterea PDL de pe scena politică. PMP-iștii nu numai că nu au reușit asta, dar au și dat de cîteva ori de coadă le PDL. Pedeliștii au văzut că plecarea lui Băsescu nu a afectat absolut deloc PDL (care a rămas tot acolo în sondaje) și că încercarea lui Băsescu de a-și face un nou partid a eșuat lamentabil. Blaga e mai puternic ca niciodată în PDL. Mesajele filopedeliste, unioniste și fuzioniste date de liderii PMP au scos complet din joc acest partid chiar înainte de a se înființa. Ar mai putea salvat printr-o minune. Însă nu există oameni pentru minunea respectivă.
PMP, pe ruinele PDL
Toată lumea ar trebui să înțeleagă un lucru: Traian Băsescu nu candidează la prezidențialele din 2014. Dacă ar fi candidat, poate că era rost de o minune pe final, ca în 2004 sau 2009. Însă Băsescu nu mai candidează. Oricît de inteligent, inspirat politic, activ, agresiv, chiar genial ar fi, nu poate candida la prezidențiale și influența sa e limitată. Știu că mulți oameni se gîndesc în felul următor: ”Trebuie să vină Băsescu cu ceva! Ca de obicei, o scoate el la capăt. Nu ne pierdem speranța, sîntem convinși c-o scoate la capăt Băsescu pînă la urmă.” Nu, n-o scoate. Fiindcă nu candidează. Ca să o scoată la capăt trebuie să un partid și, mai ales, un candidat prezidențial. Nu are, în condițiile în care pînă la prezidențiale mai e puțin mai mult de un an. PMP nu se poate naște decît pe ruinele PDL. Fără un PDL la sub 10% PMP nu există, fără un PDL fumegînd, PMP nu se poate naște. PMP nu e complementar PDL-ului, nu îl completează. PMP este substitutul PDL-ului. În toamna lui 2013 PMP ar fi trebuit să arate, în sondaje și în percepția publicului, că se ridică în timp ce PDL-ul se prăbușește. Nu conta neapărat scorul, important era trendul. PMP nu crește, ba chiar scade în sondaje, iar PDL a rămas la fel, ba chiar arată o oarecare creștere (în marja de eroare totuși) față de decembrie 2012. Liderii PDL care au spus că Băsescu există datorită lor, că ei l-au făcut președinte și că fără ei și fără PDL Băsescu sînt confirmați. Rupt de PDL, Băsescu își pune toată influența și charisma în joc și…. Și nimic. Blaga e bine mersi, PDL e la 15-18%, la fel ca în martie, PMP se zbate în marja de eroare. Dacă lucrurile rămîn așa e un final trist pentru Băsescu.
Băsescu se va delimita de PMP
Ce va face Băsescu într-o asemenea situație? Va încerca să se delimiteze de PMP și își va lua în serios rolul de arbitru între Ponta și Antonescu, între PSD și PNL. Nu merită un final de carieră politică în ridicol și irelevant. La Constantinescu ce s-a întîmplat după mandatul prezidențial era în perfect acord cu cariera anterioară a politicianului și cu datele personale ale omului. Nu e cazul lui Băsescu. Va trebui să facă eforturi serioase să-și încheie cariera politică în înfrîngere și penibil. Sînt convins că nu le va face. După bătălia navală de la Salamis, Xerxes a întrebat-o pe Artemisia (Eva Green): ”Să conduc eu armata împotriva grecilor sau să trimit un general?” Artemisia i-a răspuns așa: ”Trimite un general! Dacă pierde, ce treabă ai tu? E o amărîtă victorie a grecilor în fața unui amărît de general. Tu ți-ai îndeplinit obiectivul, ai ars Atena. Dacă învinge, cu atît mai bine, el e doar un supusul tău și tu vei fi onorat ca învingător.” Credeți că Traian Băsescu își va riscaimaginea întregii sale cariere prezidențiale și politice, locul în istorie chiar, pentru un partid? Credeți că va risca să-și încheie o carieră politică de 22 de ani, o carieră prezidențială de zece ani, în înfrîngere și ridicol, pentru ca un partid să aibă cîteva procente în plus? Să face ce cu ele? E valabil și pentru candidații prezidențiali. Băsescu nu-și va risca imaginea de final cu care va ieși din scenă pentru nimeni. PMP este obligat să scoată PDL de pe scena politică și să ia alegătorii lui Băsescu, dar fără ajutorul lui Băsescu. Nu știu de ce PMP-iștii au înțeles că nu ei trebuie să cîștige alegătorii lui Băsescu, ci Băsescu trebuie să-i cîștige pentru ei. Băsescu să facă comunicarea, Băsescu să umble prin țară, Băsescu să facă campanie, Băsescu să dea strategia și tonul și direcția. Nu se va întîmpla asta. Deja a făcut prea mult. Președinția nu se moștenește Miza lui Băsescu e ultimul an de președinție a lui Băsescu și moștenirea pe care o va lăsa ca președinte. Miza lui Băsescu nu e nici PMP, nici PDL, nici viitorul președinte. Nicăieri în lume, în republicile democratice, în care sînt alegeri libere, președinții nu-și lasă urmași pe tron. Președinția nu se moștenește. Va trebui cîștigată. Udrea, MRU și Boc nu sînt oamenii potriviți pentru așa ceva. Să fim serioși. Concluzii În concluzie, la cafeaua de azi putem spune așa (la cafeaua de dimineață, că eu beau 4-5 pe zi): Boc, Udrea și MRU nu au șanse la prezidențiale Băsescu nu va ajuta PMP-ul PMP pentru a avea o minimă șansă politică trebuie să distrugă PDL Blaga este la un milimetru de victoria finală și totală în PDL (de fapt, victoria finală și totală e a lui – p-asta cu milimetru am băgat-o pentru ăștia care cred în minuni)
Începînd cu 1 octombrie această rubrică va fi accesibilă doar membrilor Comunității Blogary (membrii Asociației Blogary, sponsori, donatori, autori, comentatori vechi).
Citește mai mult la www.blogary.ro/cafeaua-de-dimineata/pmp-va-trebui-sa-distruga-pdl-singur-fara-ajutorul-lui-basescu/ © Blogary
mai întîi, cu mai multe luni în urma, domnu' președinte al senatului, răspunzînd unei întrebări puse d'o fătucă de secs incert, a spus ca el, drept dovada a spir'tului democracic de care este profund impregnat, ar fi în stare, dac'ar fi ales în 'nalta dignitate de președinte al maidanezilor din dealu' cotroceniului, l'ar putea investi în calitate de p.rim m.inistru pe d-l base, dacă acesta ar fi propus la reșpektiva fonctzie de un partid sau o coalitzie care sa fi cîștigat alegerile.
cum varianta părea absolut neserioasa, nu retziu ca d-l antenescu sa fi avut parte de f'o replica, oricît de tăioasă ar fi fost ea, din partea "administratziei prezidentziale" or din cea a d-lui base personal.
multe luni mai tîrziu, după ce d-l prezidente însuși si'a dat zeama ca sperantza d-sale în mișcarea pe care a chiuretat'o se cam fleșcăise, l'am surprins pe d-l prezidente într'o atitudine cu totu' insolita, atunci cînd i se păruse d-lui prezidente ca aceeași (sau o alta) fătucă jurnalizdă îi răstălmăcise o anume declaratzie d-lui antenescu în legătură cu sitouatzia din syria.
ca o consecintza fireasca, în timpu' recentelor "tulburări" intervenite în rîndurile usele, pe motiv de roșia montana și roșia în mecla, d-l antenescu si'a reiterat, în treacăt, propunerea dezinteresata avîndu'l pe d-l basescu drept andrisant.
măi băetzi, n'atzi vrea voi să cîntatzi
și pe la alte masse?
și pe la alte masse?
toate aceste mici semne, care în alte împrejurări ar putea părea nesemnificative, arata ca amîndoo partzile, atît d-l antenescu, cît și d-l basescu, ar loa în considerare, la o adică, o 'muie-re a asfaltului relatziilor dintre acești doi primi uameni în stat, asta mai ales în conditziile în care amîndoi își fak socoteala ca pe măsură ce lucrurile trenează au tot mai putzine șanse sa'si atingă, fiecare în parte, tzintele.
dacă își imaginează cineva c'oricare din domnii mai sus pomenitzi ar arunca la adresa celuilalt, nu neaparat vreo vorba buna, ci măcar una care sa nu fie în context negativ, fără ca sa aiva în vedere f'un eventoal "cîștig" cu cîrlig, înseamnă ca, naivitate, numele tău e romunia și popo'u' romun, în calitate de receptori ai unei asa mari gugumănii în figură.
timpu' nu mai are răbdare, chiar dacă, aparent, în uselime s'a pus batista pe cimbalom, lucru de care este absolut conștient si d-l președinte al senatului, căruia îi scad tot mai mult șansele de a fi, nu președinte al tzearii, da' măcar catindat al prop'iului partid (ca din partea uselimii, putem uita...), cum și actoalu' d-l prezidente al romuniii vede cum eșuează, cu fiecare zi care trece, în tentativa domniei sale de a mai pune o pietricica în calea uitării, carevasăzică ca nu se prea mai poate sa mai reprezinte ceva semnificativ în mediul în care arata tot timpu' ca se simte ca pestele în apa, și de care, iată, nu s'ar mai despartzi.
ce le'ar aduce amîndurora o eventuala conjunctzie astrala în care si'ar uni fortzele, trecînd peste vagoanele de vorbe grele și cîcat aruncate de unu' în cîrca celuilalt?
pai, d-lui antenescu, odată cu revenirea la forma de antonescu a numelui, i'ar putea reapărea bujorii în obrăjori, în calitate de catindat al dreptzii reunite, ca se cam ofilise în ultimele aparitzii publice, totodata i'ar putea creste în mod corespunzător actziunile la bursa alegerilor care vin, cu aceeași cantitate de energie consumata și mizerie acumulata, ca ce tzi'e sa pupi în bot toată securimea și burtaverzimea de pe asa zisa parte stînga sau p'aia, cu nimic mai cusera, de pe asa zisa de dreapta?
d'lui prezidente basescu, deasemenea, i'ar putea conveni de minune garantarea unui post de p.rim m.inistru, în care, chiar dacă p'unii din noi ne cam sparie gîndu' la perspectiva asta, multa lume l'ar vedea ca i'ar veni ca o mănușă, în mult mai mare măsură decît ala de prezidente în care, iată, nepotrivindu'i'se, face zece ani în cap ocupîndu'l, si pe care post de p.rim m.inistru nu i l'ar putea garanta nici unu' din artefactzii domniei sale, care s'au dovedit ca nu i'au confirmat așteptările, fie prin lipsa de energie afișată (pemepeu si mru), fie prin histerie (neamtzu) comica supranormativa.
doamna duduka e un capitol aparte (ce'i al ei, e pus deoparte!), dînsa depășind, cu mult, toate așteptările - și limitele - de aceea, doar în aceasta neverosimila și nu știu cit de probabila varianta ar mai putea juca un rol în politica - și finantzele! - tzarii
neajunsurile unei atare colaborări ar putea fi surmontate printr'o adevarata coabitare negociata dinainte, în care d-lui antonescu, fost căcărau, i'ar fi rezervat un rol de principe care domnește da' nu guberneaza, și nici nu se bagă peste gubernare, ca oricum i'ar da basescu p.rim m.inistru peste mina, iar d-lui basescu și mai și, din motive binecunoscute și oarecum înspăimîntătoare.
un mic avantaj ar aparea si pentru "comunitate", ca, prin spargerea uselimii, s'ar trece de urgentza și la spargerea găștilor și aducerea la matca a pesedeilor infiltratzi p'in toate partidele, pentru "refacerea majoritatzii, și "coagularea dreptzii" intr'un singur partid, natzional-liberal-democrat-nemincat, visu' ce'a visat si basescu, odata.
dacă nu se grabesc, s'ar putea sa fie prea tirziu pentru cit de multe broaste riioase trebuie ingurgitate.
p.s.
locu' domnului antonescu în ecoatzie poate fi loat, foarte bine, de domnu' ponta, tot un drak
ps.2
pentru aflarea stării reale a dreptzii trebuie citit (atentzie! dacă nu marcatzi banu', doar pina la 1 octomvrie!) un text memorabil al lu' axintoiu (si comentariile aferente, din care cele ale elenei nicutz, membra fondatoare pempe, sint si mai memorabile!):
Blogary Foaie de luptă împotriva miturilor stîngii
PMP va trebui sa distruga PDL singur, fara ajutorul lui Basescu
Posted by Bleen
UPDATE 16:59
Elena Udrea poate încerca candidatura la prezidențiale doar din partea PDL sau PMP. Din partea PDL poate candida doar dacă îl dă jos pe Blaga (urmînd apoi o fuziune cu PMP). Dacă nu reușește să-l treacă pe linie moartă pe Blaga, poate candida din partea PMP. Asta ar presupune că rupe PDL-ul și pleacă la PMP. Șansele Elenei Udrea să cîștige prezidențialele sînt zero, adică un pic mai mari decît ale lui MRU sau Predoiu. Ale lui Boc tot zero sînt, adică un pic mai mari decît ale Elenei Udrea.
UPDATE 04:42
(tot nu-mi pot schimba programul) Despre relația PMP-electoratul lui Băsescu vom vorbi în zilele sau săptămînile ce vin, atunci cînd ne vom întreba cîți dintre fanii lui Hagi din vremea cînd juca sînt astăzi suporterii Viitorului Constanța (echipa al cărei proprietar e Hagi).
Sursele Hotnews din USL confirmă ce scriam ieri: PSD și PNL se despart sigur, însă niciunul nu vrea să fie cel vinovat de ruptură.
PDL și Băsescu
La momentul ”adio PDL” pedeliștii s-au speriat. Ce se va întîmpla fără Băsescu? Se va rupe PDL? Se va accentua trendul descendent în sondaje? Ei bine, Vasile Blaga și-a dovedit forța în fața pedeliștilor. Dacă Băsescu nu se ridică deasupra acestei bătălii se poate spune că Blaga l-a învins și umilit pe Traian Băsescu. Lui Băsescu nu-i mai rămîne rămas decît să se retragă cu nepoții după ce termină mandatul prezidențial. Singura șansă a lui Băsescu ar fi fost ca PMP să ia mai mult decît PDL la europarlamentare și să reușească scoaterea PDL de pe scena politică. PMP-iștii nu numai că nu au reușit asta, dar au și dat de cîteva ori de coadă le PDL. Pedeliștii au văzut că plecarea lui Băsescu nu a afectat absolut deloc PDL (care a rămas tot acolo în sondaje) și că încercarea lui Băsescu de a-și face un nou partid a eșuat lamentabil. Blaga e mai puternic ca niciodată în PDL. Mesajele filopedeliste, unioniste și fuzioniste date de liderii PMP au scos complet din joc acest partid chiar înainte de a se înființa. Ar mai putea salvat printr-o minune. Însă nu există oameni pentru minunea respectivă.
PMP, pe ruinele PDL
Toată lumea ar trebui să înțeleagă un lucru: Traian Băsescu nu candidează la prezidențialele din 2014. Dacă ar fi candidat, poate că era rost de o minune pe final, ca în 2004 sau 2009. Însă Băsescu nu mai candidează. Oricît de inteligent, inspirat politic, activ, agresiv, chiar genial ar fi, nu poate candida la prezidențiale și influența sa e limitată. Știu că mulți oameni se gîndesc în felul următor: ”Trebuie să vină Băsescu cu ceva! Ca de obicei, o scoate el la capăt. Nu ne pierdem speranța, sîntem convinși c-o scoate la capăt Băsescu pînă la urmă.” Nu, n-o scoate. Fiindcă nu candidează. Ca să o scoată la capăt trebuie să un partid și, mai ales, un candidat prezidențial. Nu are, în condițiile în care pînă la prezidențiale mai e puțin mai mult de un an. PMP nu se poate naște decît pe ruinele PDL. Fără un PDL la sub 10% PMP nu există, fără un PDL fumegînd, PMP nu se poate naște. PMP nu e complementar PDL-ului, nu îl completează. PMP este substitutul PDL-ului. În toamna lui 2013 PMP ar fi trebuit să arate, în sondaje și în percepția publicului, că se ridică în timp ce PDL-ul se prăbușește. Nu conta neapărat scorul, important era trendul. PMP nu crește, ba chiar scade în sondaje, iar PDL a rămas la fel, ba chiar arată o oarecare creștere (în marja de eroare totuși) față de decembrie 2012. Liderii PDL care au spus că Băsescu există datorită lor, că ei l-au făcut președinte și că fără ei și fără PDL Băsescu sînt confirmați. Rupt de PDL, Băsescu își pune toată influența și charisma în joc și…. Și nimic. Blaga e bine mersi, PDL e la 15-18%, la fel ca în martie, PMP se zbate în marja de eroare. Dacă lucrurile rămîn așa e un final trist pentru Băsescu.
Băsescu se va delimita de PMP
Ce va face Băsescu într-o asemenea situație? Va încerca să se delimiteze de PMP și își va lua în serios rolul de arbitru între Ponta și Antonescu, între PSD și PNL. Nu merită un final de carieră politică în ridicol și irelevant. La Constantinescu ce s-a întîmplat după mandatul prezidențial era în perfect acord cu cariera anterioară a politicianului și cu datele personale ale omului. Nu e cazul lui Băsescu. Va trebui să facă eforturi serioase să-și încheie cariera politică în înfrîngere și penibil. Sînt convins că nu le va face. După bătălia navală de la Salamis, Xerxes a întrebat-o pe Artemisia (Eva Green): ”Să conduc eu armata împotriva grecilor sau să trimit un general?” Artemisia i-a răspuns așa: ”Trimite un general! Dacă pierde, ce treabă ai tu? E o amărîtă victorie a grecilor în fața unui amărît de general. Tu ți-ai îndeplinit obiectivul, ai ars Atena. Dacă învinge, cu atît mai bine, el e doar un supusul tău și tu vei fi onorat ca învingător.” Credeți că Traian Băsescu își va riscaimaginea întregii sale cariere prezidențiale și politice, locul în istorie chiar, pentru un partid? Credeți că va risca să-și încheie o carieră politică de 22 de ani, o carieră prezidențială de zece ani, în înfrîngere și ridicol, pentru ca un partid să aibă cîteva procente în plus? Să face ce cu ele? E valabil și pentru candidații prezidențiali. Băsescu nu-și va risca imaginea de final cu care va ieși din scenă pentru nimeni. PMP este obligat să scoată PDL de pe scena politică și să ia alegătorii lui Băsescu, dar fără ajutorul lui Băsescu. Nu știu de ce PMP-iștii au înțeles că nu ei trebuie să cîștige alegătorii lui Băsescu, ci Băsescu trebuie să-i cîștige pentru ei. Băsescu să facă comunicarea, Băsescu să umble prin țară, Băsescu să facă campanie, Băsescu să dea strategia și tonul și direcția. Nu se va întîmpla asta. Deja a făcut prea mult. Președinția nu se moștenește Miza lui Băsescu e ultimul an de președinție a lui Băsescu și moștenirea pe care o va lăsa ca președinte. Miza lui Băsescu nu e nici PMP, nici PDL, nici viitorul președinte. Nicăieri în lume, în republicile democratice, în care sînt alegeri libere, președinții nu-și lasă urmași pe tron. Președinția nu se moștenește. Va trebui cîștigată. Udrea, MRU și Boc nu sînt oamenii potriviți pentru așa ceva. Să fim serioși. Concluzii În concluzie, la cafeaua de azi putem spune așa (la cafeaua de dimineață, că eu beau 4-5 pe zi): Boc, Udrea și MRU nu au șanse la prezidențiale Băsescu nu va ajuta PMP-ul PMP pentru a avea o minimă șansă politică trebuie să distrugă PDL Blaga este la un milimetru de victoria finală și totală în PDL (de fapt, victoria finală și totală e a lui – p-asta cu milimetru am băgat-o pentru ăștia care cred în minuni)
Începînd cu 1 octombrie această rubrică va fi accesibilă doar membrilor Comunității Blogary (membrii Asociației Blogary, sponsori, donatori, autori, comentatori vechi).
Citește mai mult la www.blogary.ro/cafeaua-de-dimineata/pmp-va-trebui-sa-distruga-pdl-singur-fara-ajutorul-lui-basescu/ © Blogary
vineri, 13 septembrie 2013
despre mișcarea "ochii lu' dobrin"
și despre un sandviș cu idiot util
o evolutzie foarte interesantă a ideologului operat la coloană al dreptzii:
8 august:
așa tînără și deja decedată (ma refer la mișcarea populara și la partidu' mișcării la fel de populare, pe care am sa le denumesc, din acest motiv, mișcarea - și partidu' - "ochii lu' dobrin")????
11 septembrie:
nu știu dacă băsescu si băsescienii o să voteze ponta pînă la urmă, însa e absolut evident că după ce băsescu a îngropat mișcarea lui populara și partidu' mișcării lui populare într'un discurs d'acu's cîteva zile în care zicea că unirea fortzelor "dă dreapta" se va produce negreșit după alegerile evroparlamentare, iată ca bliiiiiiin axintoiu i'a îngropat și el, ca să nu mai zică lumea că axintoiu nu'și be cafaua de dimineatză pe terasa de la cotroceni, sau vicevercea...
8 august:
9 august:"Pe 23 august facem un an de cînd am adoptat actuala temă de wordpress, Sahifa. Nu vă speriați, n-o schimbăm. Nici sistemul de comentarii LiveFyre nu-l schimbăm (îl folosim din 19 martie 2012, adică de un an și jumătate). Vom umbla însă la conținut. Vom avea două segmente: doctrină și analiză politică. Doctrina o vom trata, previzibil, de pe poziții de dreapta, pe proiecte și teme, iar analiza politică va fi cît mai obiectivă cu putință și se va axa pe cele trei partide importante de pe scena noastră politică, PSD, PNL și PMP. Vom analiza mesajele și mișcările celor trei partide în săptămîna anterioară și vom încerca să anticipăm mesajele și mișcările politice din săptămîna în curs. Astfel, pentru fiecare dintre cele trei partide vom avea o analiză a săptămînii anterioare și un punctaj al săptămînii ce vine."
"Segmentul de analiză politică săptămînală a celor trei partide importante de pe scena politică românească, Partidul Social Democrat, Partidul Național Liberal și Partidul Mișcarea Populară, va demara peste două-trei săptămîni, cel mai probabil, cînd vom avea resursele necesare (umane, de timp, financiare) unei asemenea întreprinderi, avînd în vedere că, dincolo de analiza propriu zisă, e nevoie de documentare, monitorizare și selectare zilnic, de dimineața pînă seara, a tuturor știrilor, acțiunilor și a tot ce înseamnă comunicare din partea celor trei partide."23 august:
"Astăzi se împlinește un an de cînd am trecut la noua temă (layout) de wordpress, Sahifa. N-o schimbăm, că e ok și ne-am obișnuit cu ea. În aceeași ordine de idei, de săptămîna viitoare Blogary intră într-o perioadă de teste (beta), cu proiecte doctrinare pe teme (capitalism, educație, sănătate, națiune, comunitate, religie etc) și analiză politică săptămînală pe partide (PSD, PNL, PMP) la finalul căreia vom decide dacă mergem mai departe sau închidem blogul"
așa tînără și deja decedată (ma refer la mișcarea populara și la partidu' mișcării la fel de populare, pe care am sa le denumesc, din acest motiv, mișcarea - și partidu' - "ochii lu' dobrin")????
11 septembrie:
"Ponta 30-40% Antonescu 20-25%
Predoiu/MRU/cine o fi 15-20%
Țăcănilă (DD cel mai probabil) 5-7%
Ungurel 3-5%
Nicușor Dan a treia cale 3-5%
Finala se va juca între Ponta și Antonescu. Predoiu/MRU, Țăcănilă și Nicușor vor merge cu Antonescu. Antonescu are șansa să aducă de partea sa naționaliștii, extremiștii, ecologiștii, stîngiști, protocroniști, antipesediștii, monarhiștii, țărăniștii, dacopații, intelectuali orfani șamd.
PSD nu are de ales. Trebuie să meargă cu candidat propriu. Însă trebuie să nu se izoleze de restul scenei politice. PSD are o singură șansă: să joace cu Băsescu.
Dacă stau bine să mă gîndesc, cred că totuși va fi Predoiu, nu MRU.
PS. Eu nu votez în primul tur și votez Ponta în turul II."concluzie și ocluzie:
nu știu dacă băsescu si băsescienii o să voteze ponta pînă la urmă, însa e absolut evident că după ce băsescu a îngropat mișcarea lui populara și partidu' mișcării lui populare într'un discurs d'acu's cîteva zile în care zicea că unirea fortzelor "dă dreapta" se va produce negreșit după alegerile evroparlamentare, iată ca bliiiiiiin axintoiu i'a îngropat și el, ca să nu mai zică lumea că axintoiu nu'și be cafaua de dimineatză pe terasa de la cotroceni, sau vicevercea...
haidi, breee, fumatzi la altă massă!
moment istoric cînd, pentru primaș dată, îi găsim, d'aceeasi parte a baricăzii, pe ilici cu axintoiu, pe bombo cu banciu, pe băsescu cu ponta (deși ăștia s'au coabitat extrem de bine și pe alte subiecte), pe mircea badea cu labe unu teve, etcetece...
fratziloooor, cît mai avetzi ocazia, marcatzi banu dacă vretzi
să vă mai înfruptatzi din putzu și putza gîndirii alba axintoiesti!
după cum, iată c'am avut iară dreptate în ce'l privește pe banciu, care s'a lovit cu cărămida 'n piept aseară (am văzut cîteva fragmentzele azi dimineatza, în reluare) cît e el de integru, fatză de totzi ceilaltzi reprezentantzi ai presii cumpărate, între doua felii cu reclame de emisiuni "sponsorizate" de roșia montana gold corporeișîn.
un sandviș fără cianuri, bine'ntzeles!
moment istoric cînd, pentru primaș dată, îi găsim, d'aceeasi parte a baricăzii, pe ilici cu axintoiu, pe bombo cu banciu, pe băsescu cu ponta (deși ăștia s'au coabitat extrem de bine și pe alte subiecte), pe mircea badea cu labe unu teve, etcetece...
13 septembrie:
"Începînd cu 1 octombrie această rubrică va fi accesibilă doar membrilor Comunității Blogary (membrii Asociației Blogary, sponsori, donatori, autori, comentatori vechi)"
fratziloooor, cît mai avetzi ocazia, marcatzi banu dacă vretzi
să vă mai înfruptatzi din putzu și putza gîndirii alba axintoiesti!
ps:
dovada (dovada - dovada!) că banciu'i cam camelon de felu' lui e că el ia, contra renumeratzie corespunzătoare de la buget, forma și culoarea mediului unde activează, la sport total fm, unde prestează în fiecare zi de la 3 la 5 după-amiază, n'are nici o treabă cu protestatarii anti-rmgc
de astăzi nu mai e cameleon!
o trage tare și pe sptfm pentru cianuroși
banciule, p'asta o știai?
O imagine cu Woody Harrelson ținând în mâini un carton cu “Save Roșia Montană” circulă pe net de câteva zile. Este indicat drept autor al instantaneului un anume Alex Huban, însă adevărul e altul: fotografia a fost executată de George Soros, cu aparatul lui Horia-Roman Patapievici!
o trage tare și pe sptfm pentru cianuroși
banciule, p'asta o știai?
Mihai Gâdea, p-asta o știai? Poza cu Woody Harrelson și “Save Roșia Montană” e făcută cu aparatul lui Patapievici!
13 septembrie 2013 • Cititori • 8 comentarii
O imagine cu Woody Harrelson ținând în mâini un carton cu “Save Roșia Montană” circulă pe net de câteva zile. Este indicat drept autor al instantaneului un anume Alex Huban, însă adevărul e altul: fotografia a fost executată de George Soros, cu aparatul lui Horia-Roman Patapievici!
Harrelson, Soros și Patapievici s-au întâlnit recent pe domeniul deținut de Greenpeace în Roșia Montană și au pus la cale diverse acțiuni pentru a submina economia națională a României, în special pentru distrugerea a ceea ce a mai rămas din industria minieră.
Facem pe această cale un apel către televiziunile puternice și libere, mai exact către Antena 3, singurul post din lume afiliat CNN, pentru a dezvălui toate amănuntele din jurul acestui complot. Cu ajutorul lui Victor Parșivel Ponta, domnule Gâdea, puteți accesa Biroul de Carte Funciară, unde s-ar putea să aveți o mare surpriză. VEȚI RĂMÂNE PROST când veți descoperi că Woody Harrelson deține, și el, pământ în Roșia Montană!
luni, 9 septembrie 2013
capitaliszmus pă pîine cîine
un simptom ciudat și totodată îngrijorător începe sa se manifeste tot mai pregnant în rîndu' asa zișilor și auto-proclamatzilor uameni da dreapta, pe lîngă intratabilul giurgea noi procopsindu'ne acuma cu încă niște unii pe care tot noi îi stimam, dacă nu chiar îi "iubeam" (nu pe la spate), nu cu multa vreme în urma, și care au început sa prezinte forme de paranoia care nu fac decît sa îndepărteze tot mai tare perspectiva răsturnării de la putere a actualii gubernari mitomaniacale, ce se declara "de stînga", printr'o varianta suportabila (și care sa nu sperie copiii de tzîtza) "de dreapta".
observ cu durere:
toate temele arzatoare la ordinea zilii au fost si sint abordate exclusiv in linia celor propavaduite de catre maretzu' conducător, de la atitudinea fatza de exceptzionala reforma a sanatatzii care a făcut ca gubernu boc sa facă poc, până la voluntarismu' demn de cauze mai bune cu care s'au înrolat în tabara partizanilor neconditzionatzi ai instrainarii resurselor naturale ale tzarisoarii, alea care ne'au mai ramas.
ma rog, ca sint ei partizani, mai treacă meargă, da' devin realmente ca scoși din mintzi cind altzii nu procedeaza precum ei, și nici nu găsesc de cuvintza sa purceada la infiintzarea de urgentza a brigazilor mineresti cu care sa'i ee la niște bastoniade cinstite, de dreapta, pe prapaditzii ăștia de comuniști corporatiști care nu stau linistitzi pe la cassele lor.
după ce cîinele de paza al democratziii, presa romuna adică, si'a dat deplin măsura competentzii si deontologiii, făcînd ca înspaimîntatoarea majoritate politica de op'zeci la suta din parlament sa fie pe cale sa cedeze în urma unor proteste care n'au existat, dreapta politica și "civica" e pusa în grea dificultate, pentru ca teama cea mare e ca s'a creat un precedent care s'ar putea repeta si'n cazu' ghezelor de șist, și deci nu vom mai fi lasatzi sa ne cumpărăm ghezele noastre cu pretzu' cu care le'am putea cumpăra de la rusnaci.
acuma, sînt curios cum or sa se manifesteze dreptacii noștri internazzionalisti dacă safu' se răsucește, cum îi e obiceiu' in ultima vreme, încercînd sa fructifice din volé orice tema care s'ar preta sa devie cît de cît populara.
vor îndrăzni ei sa'si contrazică șefu'?
ps cu updata:
tare trist shăfu'!
observ cu durere:
- cum deriva lu' banciu atinge cote nebănuite, deși d'abia ce reuși sa'si cumpere si el o casa, dovada ca'i merge din ce in ce mai bine pa banii babachii, lucru care nu l'a calmat in nici un fel;
- cum aligică face lampa mult prea mică, ajungind să se 'njure parte'n parte cu ăia de'l comentează;
- cum hincu devine redundant și pisălog, până aproape de punctu' în care inclusiv colegii d'aerobază ii suportă din ce în ce mai greu șarjele neoconservative, făcute cu tot mai putzin humor,
toate temele arzatoare la ordinea zilii au fost si sint abordate exclusiv in linia celor propavaduite de catre maretzu' conducător, de la atitudinea fatza de exceptzionala reforma a sanatatzii care a făcut ca gubernu boc sa facă poc, până la voluntarismu' demn de cauze mai bune cu care s'au înrolat în tabara partizanilor neconditzionatzi ai instrainarii resurselor naturale ale tzarisoarii, alea care ne'au mai ramas.
ma rog, ca sint ei partizani, mai treacă meargă, da' devin realmente ca scoși din mintzi cind altzii nu procedeaza precum ei, și nici nu găsesc de cuvintza sa purceada la infiintzarea de urgentza a brigazilor mineresti cu care sa'i ee la niște bastoniade cinstite, de dreapta, pe prapaditzii ăștia de comuniști corporatiști care nu stau linistitzi pe la cassele lor.
"Ăstora de dreapta (nu vreau să dau nume) le place s-o ia, niciodată să dea. Au cea mai largă gaură a curului din istoria lumii, însă ei au tactici. La început îi durea, strîngeau din dinți și spuneau: avem o tactică, o luăm în cur ca strategie, nu vă împacientați, să fim prudenți, ceea ce vă pare un dezolant futut în cur e doar înțelepciune. Bă, v-au muit Ponta, Antonescu și Rogozanu pînă nu mai recunoașteți un futut în cur fiindcă aveți gaura prea largă. Credeți că mitingul îl va da jos pe Ponta și o să vă recăpătați funcțiile și finanțările și o să aveți răzbunarea vieții? Nu. Așa că faceți bine și depuneți-vă CV-urile la șoferul secretarei șefei de cabinet a lui Antonescu sau Ponta: trepădușii intelectualilor lui Antonescu și Ponta au nevoie de valeți, așa că politicienii și intelectualii lui Băsescu s-ar califica pentru un cărat de servietă, un deschis de ușă sau un făcut de cafea."la noi semnalizatu' stinga și făcutu' dreapta, și vicevercea, îmbracă forme patologice, pentru ca dreapta a devenit internazzionalista, luptindu'se cu ghiarele și cu dintzii sa'si dee ismana din cur tătucului care e sau nu mai e moskwa, ca cine mai poa' sa știe în zilele noastre care mai e sitoatzia geostrategica, după cum dicteaza interesele superioare de partid si de stat, iar stinga e nazzionalista, în pauzele cind nu se afla la gubernare și deci nu e pusa în postura de a'si lua și ea tainu' drept cuvenit.
conducători romuni în ezercitziu' functziunii:
semnalizează stinga, dau s'o ee'n dreapta,
da', nu știu cum se face,
tot statu' pe loc le reușește cel mai bine
semnalizează stinga, dau s'o ee'n dreapta,
da', nu știu cum se face,
tot statu' pe loc le reușește cel mai bine
după ce cîinele de paza al democratziii, presa romuna adică, si'a dat deplin măsura competentzii si deontologiii, făcînd ca înspaimîntatoarea majoritate politica de op'zeci la suta din parlament sa fie pe cale sa cedeze în urma unor proteste care n'au existat, dreapta politica și "civica" e pusa în grea dificultate, pentru ca teama cea mare e ca s'a creat un precedent care s'ar putea repeta si'n cazu' ghezelor de șist, și deci nu vom mai fi lasatzi sa ne cumpărăm ghezele noastre cu pretzu' cu care le'am putea cumpăra de la rusnaci.
VIDEO Crin Antonescu: Proiectul Rosia Montana trebuie respins. Nu se poate guverna dupa strada, dar nu se poate guverna ignorand strada
de R.M. HotNews.ro
10:08 Actualitate | Politic
Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat luni ca proiectul exploatarii de la Rosia Montana trebuie respins, precizand insa ca este vorba de punctul sau personal de vedere, si nu al liberalilor.
Traian Basescu face o declaratie de presa luni, de la ora 16.00
de Red. Stiri HotNews.ro
14:34 Actualitate | Esenţial
Traian Basescu face o declaratie de presa luni, de la ora 16.00, anunta Administratia Prezidentiala.
HotNews.ro transmite LIVE TEXT declaratia
HotNews.ro transmite LIVE TEXT declaratia
acuma, sînt curios cum or sa se manifesteze dreptacii noștri internazzionalisti dacă safu' se răsucește, cum îi e obiceiu' in ultima vreme, încercînd sa fructifice din volé orice tema care s'ar preta sa devie cît de cît populara.
vor îndrăzni ei sa'si contrazică șefu'?
ps cu updata:
tare trist shăfu'!
duminică, 1 septembrie 2013
luni, 12 august 2013
acești dintzi din buca procuroarii comuniste ne doare
Blogary stop Foaie de luptă împotriva miturilor stîngii stop Blaga si Macovei stop Posted by Bleen stop Prin susținerea lui Macovei pe unul din locurile eligibile la europarlamentare stop Blaga dă următorul mesaj susținătorilor săi stop Luptați împotriva mea stop faceți-vă imagine și notorietate luptînd împotriva mea stop și astfel veți obține ceea ce doriți de la PDL stop Cel mai important este să vă faceți imagine pe persoană fizică politică stop să aveți vizibilitate și notorietate stop chiar și înjurîndu-mă pe mine stop În același timp stop este important pentru el să aibă presă bună din partea jurnaliștilor și oengiștilor apropiați lui Macovei stop Mai mult stop este important ca Băsescu și Mișcarea Populară să aibă presă proastă din partea acestor jurnaliști și oengiști stop Asta îmi aduce aminte de povestea următoare stop nu știu dacă se bazează pe un fapt real sau e legendă stop Băsescu stop în ședință cu Blaga stop Auzi stop Vasile stop tu îl plătești pe Boda să te laude pe tine sau și să mă înjure pe mine stop Nu stop Șefu’stop cum se poate așa ceva stop Doar să mă laude pe mine stop Ei bine stop în cazul de față pentru Blaga este mult mai important ca respectivii să-l înjure pe Băsescu și Mișcarea Populară decît să-l laude pe el stop Pînă la europarlamentare este extrem de important pentru Blaga să aibă liniște din partea stop jurnaliștilor și oengiștilor arondați dreptei stop și să pună presiune stop prin intermediul respectivilor stop pe Băsescu și Mișcarea Populară și pe cei care s-ar putea alătura Mișcării Populare stop Iar asta se poate realiza în cîteva moduri stop despre care nu o să vorbesc acum stop Însă unul dintre ele stop poate cel mai important stop este cedarea unui loc eligibil de europarlamentar Monicăi Macovei stop Jurnaliștii și oengiștii arondați dreptei stop specialiști în contorsiuni logice și etice stop vor avea grijă să transforme PDL-ul și pe Blaga în îngerii dreptății atunci cînd interesele stop naționale stop se înțelege stop o cer stop Dacă acum cîteva luni îți luai o tonă de înjurături dacă încercai să insinuezi o asemenea enormitate ca înțelegerea dintre Blaga și Macovei stop astăzi nu mai e o enormitate și scîrbăvie stop e un sacrificiu necesar pe altarul țărișoarei stop Vorba unui comentator de pe Blogary stop Yeba stop Dacă e atît de important ca Monica Macovei să ajungă europarlamentar și nu contează pe listele cui candidează stop ar putea candida și din partea USL stop nu stop La urma urmeistop scopul contează stop nu mijloacele stop și un scop nobil scuză orice mijloace stop Deși n-am înțeles cum prezența Monicăi Macovei ca europarlamentar la Strasbourg stop în orice condiții stop e mai importantă pentru interesul național decît lupta acesteia pentru dreptate pe scena politică de la București stop Oricum stop ceea ce ne vor spune jurnaliștii de care făceam vorbire mai sus e că Vasile Blaga stop Ioan Oltean stop Cezar Preda stop Cantaragiu și Gigi Chiru stop sînt politicienii Binelui stop sînt de treabă și frecventabili stop și că oricum nu contează pe listele cui ajunge Monica Macovei europarlamentar stop important e să ajungă europarlamentar și să ajute de acolo stop Soluția lui Blaga să împace și capra și varza e să-i promită Monicăi Macovei stop un loc fruntaș stop fără să specifice public ce loc stop să-i cîștige tăcerea și bunăvoința pînă la europarlamentare stop să cîștige aliați în presă în războiul împotriva lui Băsescu și Mișcării Populare stop iar în martie stop cînd se depun candidaturile pentru europarlamentare stop să o pună pe un loc neeligibil stop locurile eligibile stop nu prea multe stop păstrîndu-le pentru fidelii care l-au ajutat să cîștige președinția PDL împotriva Elenei Udrea și Monicăi Macovei stop Pentru Monica Macovei ar fi mat stop Să protesteze împotriva lui Blaga pentru că nu a primit un loc eligibil ar fi chiar mai penibil decît plimbarea în lesă de peste an stop Astfel stop Blaga o va avea pe Monica Macovei pe listele de europarlamentare stop chiar dacă Monica Macovei stop supărată că nu e pe loc eligibil stop nu va participa la acțiunile electorale stop și va cîștiga stop în toată această perioadă stop aliați împotriva lui Băsescu și Mișcării Populare stop Monica Macovei nu există electoral stop nu aduce voturi stop însă aduce aliați în lupta împotriva lui Băsescu și Mișcării Populare stop și presiune pe cei care vor să se alăture Mișcării Populare stop Fiindcă stop la nivelul elitelor politice stop jurnaliștii și oengiștii din jurul lui Macovei au o influență considerabilă stop demnă de luat în seamă stop așa cum anteniștii au influență la vîrful USL stop cu deosebirea că anteniștii au trecere și la marile mase telespectatoare stop chiar dacă nu chiar așa de mare pe cît se crede stop Dă mai departe stop Facebook stop Email stop
http://www.rodicaculcer.ro/2013/08/monica-si-miscarea/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=monica-si-miscarea
Bleen stop moderator stop 11 minutes ago stop Yeba stop Uite stop Cristi Hrițuc e chiar mai răutăcios stop dar stop mă rog stop e fondator MP stop deci poate că e normal să fie mai răutăcios stop Cristian Hrituc stop Rodica Culcer spune ceva de genul stop De ce sa te duci intr-un proiect nou care nu are siguranta ca va reusi stop stai acolo unde esti stop linge unde ai scuipat stop si mergi mai departe stop Trebuie sa iti atingi obiectivul sa ajungi din nou in PE stop trebuie sa il intretii si pe fi-tu la facultate stop Restul stop principii si alte chestii de genul asta stop praf in ochi stop le scoatem cand e cazul stop Eventual stop Monico stop daca ajungi iar la putere stop un post de director ceva stop 12 august 2013 stopa se vedea stop de urgentza stop daca stop unde stop si cind stop respectivu' fiu al procuroarii comuniste stop isi baga'n vena stop pina nu naste eba stop
marți, 6 august 2013
marți, 16 iulie 2013
de dreapta
totuși, zic și io, nu'i cazu' să desperăm, dreapta asta a noastră cu coturi, corturi și cotoruri nu stă într'un unic lup singuratec și plesuv, închis în palatu' lui din deal, în așteptarea chemării meselor largi, popolare, cărora d'abea așteptă să li se dedice, iară, pe drum de seară.
pă lîngă altzi albazapadoi de pripas, măria sa, lupul, a crescut la sînu'i și p'un șogunutz repide vărsătoriu de picseli și vocseli, care mai are și avantaju' că'i și el operat la coloana infinitului, așa că'i cel mai în măsură să'i întzeleaga cel mai bine planurile și intentziie'i demiurgice.
între doo (nu îl ploo) offtopice strategice, emulutzu' are puterea să'și flageleze oștirea donatoare, pentru întărirea (u)moralului și pentru cînd va trebui să recomande, tot strategic, "ponta președinte!"
”Dreapta”
"Termen utilizat pînă la exasperare și compromis de contexte proaste și personaje penibile și care în cel mai bun caz nu înseamnă nimic iar în cel mai rău caz e sinonim cu ridicolul bățos și înfrîngerea. Poate că o pauză de cîțiva ani în folosirea termenului ar fi binevenită."
ca orice șogun dreptac mama nievoit să'și abjure cinicu frizează clinicu și apartenentza, simte lăuntric chemarea străbunilor ultraconservativi, așa că provoacă, la derută, un deșăntzat cult al personalitatzilor moarte'n cotetzu' de foarte dreapta cea greu de evocat într'o tzară de gogomani, unde el e cel dintîi, deși știe foarte bine că madam thatcher și comediantu' de reagan au fost niște copchii de tzîtza fatză de politrocii romuni, care au reușit, în nici doo'ș'cinci de ani, să facă praf și pulbere din moștenirea lăsată dă taika ceaska.
ei au învins comunizmu', nenică!
pă lîngă altzi albazapadoi de pripas, măria sa, lupul, a crescut la sînu'i și p'un șogunutz repide vărsătoriu de picseli și vocseli, care mai are și avantaju' că'i și el operat la coloana infinitului, așa că'i cel mai în măsură să'i întzeleaga cel mai bine planurile și intentziie'i demiurgice.
între doo (nu îl ploo) offtopice strategice, emulutzu' are puterea să'și flageleze oștirea donatoare, pentru întărirea (u)moralului și pentru cînd va trebui să recomande, tot strategic, "ponta președinte!"
”Dreapta”
"Termen utilizat pînă la exasperare și compromis de contexte proaste și personaje penibile și care în cel mai bun caz nu înseamnă nimic iar în cel mai rău caz e sinonim cu ridicolul bățos și înfrîngerea. Poate că o pauză de cîțiva ani în folosirea termenului ar fi binevenită."
ca orice șogun dreptac mama nievoit să'și abjure cinicu frizează clinicu și apartenentza, simte lăuntric chemarea străbunilor ultraconservativi, așa că provoacă, la derută, un deșăntzat cult al personalitatzilor moarte'n cotetzu' de foarte dreapta cea greu de evocat într'o tzară de gogomani, unde el e cel dintîi, deși știe foarte bine că madam thatcher și comediantu' de reagan au fost niște copchii de tzîtza fatză de politrocii romuni, care au reușit, în nici doo'ș'cinci de ani, să facă praf și pulbere din moștenirea lăsată dă taika ceaska.
ei au învins comunizmu', nenică!
joi, 27 iunie 2013
încă una și mă duc, caduc?
cinicu' frizează clinicu'
tot incerc, de ceva timp, si - iata! - nu reusesc, sa elimin dependentza si fascinatzia pe care le'am capatat fatza de gogonatele si rasucitele strategului albazapadoi, bliiiiiiiiiiiin axintoiu.
asa incerc, deja de niste zeci de ani, sa ma las si de fumat.
singura solutzie pe care o intrevad e eliminarea din blogroale, ca sa nu'l mai am toata zioa supt ochi, da' curiozitatea e mai tare, c'altfel de unde drac sa mai aflu ce se gindeste de catre presedintilii mieu?
tzinind cont de cite s'au intimplat din cele proectate si profetzite de catre alazapadoi, e bine sa privesti cu ceva relativitate si relaxare la tot ce scrie axintoiu, ceea ce eu, recunosc, nu poci, mai ales cind simtz cu totzi porii cum shafu' jindueste la popularitatea si procentele pontosului, care se mentzin la cote nesimtzit de inalte, cu ajutoru' organelor si organizatziilor de partid si de pressa, si care popularitate constanta nu i'a putut fi asigurata de nimuricii fosti aliatzi, care s'or dovedit mai mult consumatori, nu donatori, de popularitate.
probabil ca d'aici provine si dispretzu', pe care eu il cre' sincer, fatza d'alde blaga si altzi bevebei, inclusiv fatza de umilica boc, si admiratzia, prost ascunsa, totusi, fatza de aparatu' pesede si fatza de ponta EL INSUSI, pe care, in conditziile date, il vrea, evident, succesor, singuru' care'i poate garanta linistea la batrinetze.
cu alte cuvinte, si axintoiu spune cam aceleasi lucruri, analizind una din variantele care, cica, or aparut dupa decizia ccr, desi, dupa cite se poate prezuma, decizia se cam stia inca de la inceput, ca prea loase shafu in calcul un referendum cu 30% prag, chiar daca la oha:
(...)
ciudat totusi ca secta blogari are parte de mici deviantzi, precum yeba si kozmonautu', care nu intzeleg sa ee pe nemestecate ce'i ese din guse axintoiului, inclusiv ura fatza decazutu' in dizgratzie danel morar:
Bleen moderator: Viitorul președinte al României va avea aceleași atribuții ca și pînă acum. PSD va avea candidat prezidențial.
Bleen moderator: 6-3 a fost. 99.99999999% au votat împotrivă: Mona Pivniceru, Tudorel Toader, Daniel Morar.
Yeba: @Bleen ??? Predescu a fost în schimb adus la rațiune?
Amelia New: @Yeba Ole, Ole, Predescu nu mai e!
Yeba: @Amelia New, țțțț, wait for me, wait for me! actualizați-mă și pe mine! Hai să-i numărăm, că eu doar mă prefac că mă uit la A3, altele am eu la sufletul meu! Deci nu știu inventarul. Deci.
Amelia New: Predescu, Gaspar si Aspazia si-au terminat mandatul si au fost inlocuiti de Morar, Pivniceru si Dorneanu (din 9 iunie).
Yeba: Nu știam care a ieșit de pe teren, Predescu părea etern. Deci ce avem noi aici? Morar, Pivniceru, Dorneanu, Zegrean, Minea, Tudorel, Lazarescu, Motoc, Puskas. Și vine dumnealui pârcălabul @Bleen și mă necăjește, luându-se de Morar, deși era loc de destui răi care să voteze contra. Sau măcar să argumenteze...
Bleen moderator: Morar va vota cu regularitate împotriva lui Băsescu. Și invers față de Motoc, cu care se detestă reciproc și vehement. De prietenia cu Pivniceru nu zic nimic, că e informație off the record.
Yeba: un vis.
Bleen moderator: Marii cîștigători ai deciziei sînt Ponta și Băsescu, inamicii personali ai lui Morar, cel care a fost prins încercînd să-i strîngă de cojones și a fost castrat.
Canadiana: Mare canalie Morar asta. Nu credeam ca va cobori sub pragul profesionalismului.
Yeba: @Bleen, să ne lămurim, deci, că înțeleg greu. Tu ai spus că e nebunie curată să credem că Băsescu l-a pedepsit/castrat/persecutat/exilat pe Morar prin trimiterea la CC. Acum spui că Băse s-a înhăitat cu Ponta nu doar în general, ci și punctual, contra lui Morar. Că lui Morar i s-a dat peste mână (deci nu a fost o simplă criză de nervi, avea și el (M:) vreun șeptar în mână). Îmi scapă ceva.
(...)
Yeba: Mai apoi, un grup de comentatori au tras o à capella îndârjită, de răsuna blogul tot explicând că nu și nu, statul de drept, nu „ai noștri, ăia bunii” și „ai lor, ăia răii”. Nu mai detaliez. Acum ți se pare normal să-l înfierezi pe Morar fiindcă a votat contra Băse? Păi nu-i pus acolo să voteze pentru „ai noștri” și nici nu suntem noi în măsură să stabilim pragul profesionalismului, fiindcă nu putem judeca argumentele lui.
Canadiana: s-a votat pentru coborarea pragului de la 50% la 30% incepand cu anul viitor (Comisia de la Venetia). Ti se pare normal ca Daniel Morar a votat impotriva schimbarii regulii jocului in timpul jocului? Mie, nu.
Yeba: @Canadiana, nu asta s-a votat, cred că vorbim de-a surda.
KozmoNautu: @Yeba @Canadiana s-a votat daca legea care reduce prezenta la referendum de la 50% la 30% este constitutionala. voturile au fost 6 - 3 ca da, este constitutionala. de pe blogary aflu ca cei 3 care au speriat vestul, adica cei care s-au opus legii, deci cei 3 din 3 sunt morar, pivniceru si tudorel. pana una alta, e corect rezultatul votului CCR? noi ce vrem de fapt? din articolele anterioare, prezenta de 50% e mult mai buna pentru apararea statului de drept decat prezenta de 30%. pai si atunci, de ce votul lui Morar e rau, daca a votat impotriva reducerii pragului?
Yeba: @KozmoNautu, mă tem că una e ce e bun, alta e ce poate fi declarat anticonstituțional. Deci probabil asta cu 30% dar peste un an de la MOf este răul cel mai mic.
Canadiana: @KozmoNautu @Yeba Am citit comunicatul CC de cateva ori. Votul a fost dat pentru 30% peste un an. Nu scrie in comunicat ca cele 2 conditii (1. 30% si 2. peste un an) ar fost votate separat, asa cum inclinati voi sa credeti. In alta oridine de idei, este putin probabil ca Pivniceru sa fi votat impotriva intereselor clicii Voiculescu et comp.
Yeba: @Canadiana, eu zic așa: probabil că deoarece argumentul neconstituționalității lui 30% nu se putea susține (e nasol, dar nu neconstituțional), s-a făcut tot ce s-a putut și s-a zis că da (deci s-a răspuns la contestație sau ce-o fi fost), dar peste un an (asta de la CCR, bonus). Acum, ăia care au votat împotrivă au votat (se va vedea) fie împotriva ideii că 30% e constituțional, fie împotriva ideii că peste un an și nu acum pe loc, când bate dl Crin din picior.
Canadiana: @Yeba, Daca pragul de 30% este, cum zici tu, "nasol, dar nu e neconstitutional", de ce ar fi votat Morar impotriva unei legi constitutionale? Din doua motive: 1. din pura necunoastere a Constitutiei sau 2. din dorinta personala de a face rau celor care nu i-au promovat cariera in directia dorita de el (Basescu et comp.). In ambele cazuri, votul Morar este lipsit de profesionalism.
Yeba: @Canadiana, dap. Simplu ca bonjur.
asa incerc, deja de niste zeci de ani, sa ma las si de fumat.
singura solutzie pe care o intrevad e eliminarea din blogroale, ca sa nu'l mai am toata zioa supt ochi, da' curiozitatea e mai tare, c'altfel de unde drac sa mai aflu ce se gindeste de catre presedintilii mieu?
tzinind cont de cite s'au intimplat din cele proectate si profetzite de catre alazapadoi, e bine sa privesti cu ceva relativitate si relaxare la tot ce scrie axintoiu, ceea ce eu, recunosc, nu poci, mai ales cind simtz cu totzi porii cum shafu' jindueste la popularitatea si procentele pontosului, care se mentzin la cote nesimtzit de inalte, cu ajutoru' organelor si organizatziilor de partid si de pressa, si care popularitate constanta nu i'a putut fi asigurata de nimuricii fosti aliatzi, care s'or dovedit mai mult consumatori, nu donatori, de popularitate.
probabil ca d'aici provine si dispretzu', pe care eu il cre' sincer, fatza d'alde blaga si altzi bevebei, inclusiv fatza de umilica boc, si admiratzia, prost ascunsa, totusi, fatza de aparatu' pesede si fatza de ponta EL INSUSI, pe care, in conditziile date, il vrea, evident, succesor, singuru' care'i poate garanta linistea la batrinetze.
cu alte cuvinte, si axintoiu spune cam aceleasi lucruri, analizind una din variantele care, cica, or aparut dupa decizia ccr, desi, dupa cite se poate prezuma, decizia se cam stia inca de la inceput, ca prea loase shafu in calcul un referendum cu 30% prag, chiar daca la oha:
(...)
Alegerile prezidențiale din 2014 se țin pe actuala Constituție, urmînd să avem un Președinte cu actualele atribuții constituționale și mandat de 5 ani. În primăvara sau toamna lui 2015 se trece prin Parlament un proiect de revizuire a Constituției, care apoi este aprobat prin referendum cu prag de 30%. Președintele ales va negocia cu forțele politice o majoritate de două treimi pentru trecerea Constituției și o alianță post-alegeri 2016. Aici sînt multe calcule de făcut. PSD are 38% mandate, PNL are 26%, PDL are 13% (nu va prinde 2016 – este în plină dezintegrare, PPDD are 11% – idem, UDMR are 5% iar PC are 4%. Președintele ales în 2014 poate promite guvernarea de după 2016 unei alianțe de 2/3 în schimbul votului pentru Constituție. În negocieri pot fi folosite multe arme (legea electorală, Curtea Constituțională etc). De exemplu, o majoritate de 51% poate șantaja restul pentru votul pe Constituție amenințînd că va trece o lege electorală cu vot majoritar (”Dacă vreți proporțional, ca să intrați și voi în Parlament, votați Constituția”). Deși sînt destule șanse ca pînă atunci în Parlament să mai avem doar două partide (PSD și PNL) și UDMR-ul. După ce Antonescu va fi executat de colegii săi de partid, vor fi împinși în față Tăriceanu sau Johannis, urmînd ca unul dintre cei doi să preia ștafeta alianței cu PSD sau a ”dreptei unite”. Noul Președinte, ales în 2014, mai are un instrument de șantaj, referendumul cu 30% prag. Și îl va folosi, în condițiile în care la început de mandat Președintele are popularitate ridicată. Cu popularitate ridicată, majoritate în Parlament, dreptul de organiza referendumuri cu prag de 30% și puterea de a forța majorități parlamentare după alegerile din 2016, Președintele are suficiente instrumente de negociere pentru a încerca trecerea unei noi Constituții în 2015. Mișcarea Populară trebuie să-și caute de acum prezidențiabilul și să-și facă toate scenariile posibile pentru 2014-2016. Și trebuie să se gîndească cum va negocia între cele două tururi prezidențiale (ideal ar fi să aibă un candidat în turul 2, însă este extrem de greu), la o posibilă revizuire a Constituției în 2015 și după parlamentarele din 2016. Cu inteligență și noroc, poate obține trecerea unor măsuri importante, de dreapta, și ceva funcții centrale și locale. Circumstanțele și strategia cer renunțarea la politicieni maximaliști. Veți vedea. Cu un Președinte puternic și pesedist la Cotroceni, va trebui să învățăm negocierea, damage managementul și obiectivele limitate. Mișcarea Populară va trebui să lucreze încet dar sigur la eliminarea concurenților politici. Cu PDL e simplu, cu PNL va fi mai complicat. Fiindcă PNL e puternic, e pe cai mari și vrea același lucru, eliminarea concurenților politici. Mișcarea Populară are însă un atu și o oportunitate. Atuul e Băsescu, oportunitatea e deranjul din PNL după ce Antonescu va rata prezidențialele. Una peste alta, pînă cel devreme în 2019 vom avea Președinte relativ puternic, cu atribuțiile de acum. Acesta nu se va numi Crin Antonescu. Se va numi…bliiiin axintoiu stie cine va fi viitoru' presidente (se face ca nu ne zice), cel menit sa'l impiedice pe corneliu vadim antenescu s'ajunga la 'naltu' jiltz, adica evropeanu xerox, micu' tipatescu.
ciudat totusi ca secta blogari are parte de mici deviantzi, precum yeba si kozmonautu', care nu intzeleg sa ee pe nemestecate ce'i ese din guse axintoiului, inclusiv ura fatza decazutu' in dizgratzie danel morar:
Bleen moderator: Viitorul președinte al României va avea aceleași atribuții ca și pînă acum. PSD va avea candidat prezidențial.
Bleen moderator: 6-3 a fost. 99.99999999% au votat împotrivă: Mona Pivniceru, Tudorel Toader, Daniel Morar.
Yeba: @Bleen ??? Predescu a fost în schimb adus la rațiune?
Amelia New: @Yeba Ole, Ole, Predescu nu mai e!
Yeba: @Amelia New, țțțț, wait for me, wait for me! actualizați-mă și pe mine! Hai să-i numărăm, că eu doar mă prefac că mă uit la A3, altele am eu la sufletul meu! Deci nu știu inventarul. Deci.
Amelia New: Predescu, Gaspar si Aspazia si-au terminat mandatul si au fost inlocuiti de Morar, Pivniceru si Dorneanu (din 9 iunie).
Yeba: Nu știam care a ieșit de pe teren, Predescu părea etern. Deci ce avem noi aici? Morar, Pivniceru, Dorneanu, Zegrean, Minea, Tudorel, Lazarescu, Motoc, Puskas. Și vine dumnealui pârcălabul @Bleen și mă necăjește, luându-se de Morar, deși era loc de destui răi care să voteze contra. Sau măcar să argumenteze...
Bleen moderator: Morar va vota cu regularitate împotriva lui Băsescu. Și invers față de Motoc, cu care se detestă reciproc și vehement. De prietenia cu Pivniceru nu zic nimic, că e informație off the record.
Yeba: un vis.
Bleen moderator: Marii cîștigători ai deciziei sînt Ponta și Băsescu, inamicii personali ai lui Morar, cel care a fost prins încercînd să-i strîngă de cojones și a fost castrat.
Canadiana: Mare canalie Morar asta. Nu credeam ca va cobori sub pragul profesionalismului.
Yeba: @Bleen, să ne lămurim, deci, că înțeleg greu. Tu ai spus că e nebunie curată să credem că Băsescu l-a pedepsit/castrat/persecutat/exilat pe Morar prin trimiterea la CC. Acum spui că Băse s-a înhăitat cu Ponta nu doar în general, ci și punctual, contra lui Morar. Că lui Morar i s-a dat peste mână (deci nu a fost o simplă criză de nervi, avea și el (M:) vreun șeptar în mână). Îmi scapă ceva.
(...)
Yeba: Mai apoi, un grup de comentatori au tras o à capella îndârjită, de răsuna blogul tot explicând că nu și nu, statul de drept, nu „ai noștri, ăia bunii” și „ai lor, ăia răii”. Nu mai detaliez. Acum ți se pare normal să-l înfierezi pe Morar fiindcă a votat contra Băse? Păi nu-i pus acolo să voteze pentru „ai noștri” și nici nu suntem noi în măsură să stabilim pragul profesionalismului, fiindcă nu putem judeca argumentele lui.
Canadiana: s-a votat pentru coborarea pragului de la 50% la 30% incepand cu anul viitor (Comisia de la Venetia). Ti se pare normal ca Daniel Morar a votat impotriva schimbarii regulii jocului in timpul jocului? Mie, nu.
Yeba: @Canadiana, nu asta s-a votat, cred că vorbim de-a surda.
KozmoNautu: @Yeba @Canadiana s-a votat daca legea care reduce prezenta la referendum de la 50% la 30% este constitutionala. voturile au fost 6 - 3 ca da, este constitutionala. de pe blogary aflu ca cei 3 care au speriat vestul, adica cei care s-au opus legii, deci cei 3 din 3 sunt morar, pivniceru si tudorel. pana una alta, e corect rezultatul votului CCR? noi ce vrem de fapt? din articolele anterioare, prezenta de 50% e mult mai buna pentru apararea statului de drept decat prezenta de 30%. pai si atunci, de ce votul lui Morar e rau, daca a votat impotriva reducerii pragului?
Yeba: @KozmoNautu, mă tem că una e ce e bun, alta e ce poate fi declarat anticonstituțional. Deci probabil asta cu 30% dar peste un an de la MOf este răul cel mai mic.
Canadiana: @KozmoNautu @Yeba Am citit comunicatul CC de cateva ori. Votul a fost dat pentru 30% peste un an. Nu scrie in comunicat ca cele 2 conditii (1. 30% si 2. peste un an) ar fost votate separat, asa cum inclinati voi sa credeti. In alta oridine de idei, este putin probabil ca Pivniceru sa fi votat impotriva intereselor clicii Voiculescu et comp.
Yeba: @Canadiana, eu zic așa: probabil că deoarece argumentul neconstituționalității lui 30% nu se putea susține (e nasol, dar nu neconstituțional), s-a făcut tot ce s-a putut și s-a zis că da (deci s-a răspuns la contestație sau ce-o fi fost), dar peste un an (asta de la CCR, bonus). Acum, ăia care au votat împotrivă au votat (se va vedea) fie împotriva ideii că 30% e constituțional, fie împotriva ideii că peste un an și nu acum pe loc, când bate dl Crin din picior.
Canadiana: @Yeba, Daca pragul de 30% este, cum zici tu, "nasol, dar nu e neconstitutional", de ce ar fi votat Morar impotriva unei legi constitutionale? Din doua motive: 1. din pura necunoastere a Constitutiei sau 2. din dorinta personala de a face rau celor care nu i-au promovat cariera in directia dorita de el (Basescu et comp.). In ambele cazuri, votul Morar este lipsit de profesionalism.
Yeba: @Canadiana, dap. Simplu ca bonjur.
miercuri, 26 iunie 2013
înc'o dovadă,
de data asta și mai lată,
de peremptorie ce e,
că 'telectoalu' romun
nu e om, sau dacă totuși
are unele caracteristici
ale acestui tip de mamifer,
e un sub-om
lipsit de caracter,
dacă nu un centurist de'a drepu',
cu PeSe din alt 'telectoal,
tot naș
o confirmare pe care am primit'o cu ocazia citirii acestor relatări a fost aceea că, în ceea ce privește mișcarea popular de îngîmfată pritocită la cotroceni, timpu' - și mai ales domnu' băsescu - nu mai are răbdare - și anume nu mai are rabdare cu 'telectoalii care vor să s'alipească cu tot dinadinsu', ca niște scaetzi onirici, de pantalonu' și baltonu' prezidentelui.
dacă în privintza lu' marian preda, reprezentantu' de pae al populului băsescian, theophyle a fost mai curind binevoitor (nu știu dacă aceasta binevointză nu a survenit ca o urmare a intempestivitatzii retorice a limbutului supranormatiff, mihail neamtzu), in schimb, bliiiiiiiiin axintoiu, a fost devastator, inclusiv "la pese":
PS. Intelectualii în politică sînt pipițe de escortă. Trebuie să zîmbească frumos, să se expună în vitrină și să tacă dracului din gură. Să tacă, să nu comenteze și să nu cumva să ia decizii. Intelectualii în politică sînt utilizabili exclusiv, și subliniez exclusiv, în vitrină. Marian Preda trebuie să apară la televizor și să zîmbească în timp ce pe burtieră i se înșiră titlurile. Atît. ”Marian Preda, profesor, doctor pe bune, decan, bla bla…” pac zîmbet modest, gen ”ah, dar ce contează atîtea titluri cînd iubirea de popor și țărișoară….” (zîmbetul să transmită asta, nu Preda – Preda, așa cum am stabilit, trebuie să tacă, e vital să tacă). După ce zîmbetul s-a încheiat (nu trebuie să fie lung – un zîmbet mai lung de 2 secunde intră la capitolul ”retard mintal”, așa cum scuturatul îndelung intră la masturbare) se schimbă imaginea sau intră pe fade, ceva de genul ăsta. Ideea e că Marian Preda dispare de pe ecran. Asta dacă e neapărat necesar să apară. Ar putea foarte bine să apară doar o poză, numele și titlurile. Ar fi mult mai sigur, că pozele nu fac surprize deschizînd gura să spună prostii. Deși efectul intelectualilor asupra imaginii publice este mult, mult supraestimat. Electoral s-a dovedit nul. De ce ai vrea să ai o vitrină plină de pipițe de escortă cînd electoratul e ghei, nu înțeleg. Dar, mă rog, ăsta e fetișul lui Băsescu, are el o chestie cu intelectualii. Să sperăm că-i trece. Să organizeze, să coaguleze și să conducă nu se pricep, idei politice nu au (”aveți nevoie de oameni de valoare, de noi” nu e idee politică), caracterul e ăla care e, de pus în vitrină nu sînt buni. Atunci la ce folosesc? La nimic. Ba nu, greșesc. Sînt buni să strice.
avindu'l initzial în minte pe blindu' ben marian preda, bliiiiiiiiiin axintoiu extinde imediat raza d'actziune a macaralii lui demolatoare la totzi pămpălaii de 'teletoali, dind pe gușe, mai repide decit erea cazu', ceea ce gândește de fapt cangelaria prezidentzială, acolo unde pare bliiiiin axintoiu că'si bea ceaiu' de sunătoare'n fiecare dimineatză.
"tovarășii de drum", "cristi" preda, sever voinescu, toader paleologu, theodor bacoschi și - nu in cele din urma - monika macovei, ar trebui să spue, acum, "saru' mina pentru massă!" și să se retragă, in mod demn, massa fi'nd pusă, evident, pentru cu totu' altcineva, ceea ce numa' nevolnicii de 'telectruci nu vor s'accepte, asteptind cumintzei, cu batistutzele curete și unghiutzele proaspăt taete, sa li se spue de la obraz: "cintatzi, bey, la alta terasă!"
din care se vede ca nici funeriu nu'i suficient de "dă dreapta" pentru bliiiiin axintoiu, care bliiiiiin axintoiu și compagnia nu știu de ce au mai vrut să se rupă de ramura fesenistă a buldogului, că, în afara de foamea după bani, ii unește și ura animalică și atavică fatză de zișii și asa zișii 'telectoali.
mihail piine de circ neamtzu, cu toate că și el se pretinde (și cam e!) 'telectoal, nu ar fi avut parte d'ostracizazarea actoală dacă n'ar fi muscat mina care l'o hranit, o vreme.
hirtia de turnesol pe car'o reprezinta foaea virtuala a axintoiului devine, pe zi ce trece, ceea ce e antenatrei pe partea ai'lalta a durerii'n cur, cum m'am obicinuit io sa zic, axintoului fi'ndu'i permis ce'i este permis și mirceabadea-ului, adică sa muste liniștit din bucile care ar trebui sa fie de partea - și la dispozitzia - șăfului, dar care, dintr'un motiv sau altu', au intrat în dizgratzie.
doar mutra de bidon turtit și charisma dă cismă găurită îl împiedică pe bliiiiin axintoiu să'i ee locu' lu' banciu.
n'am nimic cu bliiiiiin axintoiu și nici cu modu' în care își cîștigă el banii, cum n'am nimic nici cu d-l basescu si nici cu felu' în care își cîștigă acesta banii (deși ar cam trebui să am, nu'i asa?), da' - sincer! - mă cam îndoiesc ca bliiiin axintoiu are ca sursă de finanțare a avîntului sau ideologic doar sumele înscrise în gadgetu' pe care'l are atașat pe blogary, cum ma îndoesc teribil de tare ca d-l base are nevoe de un împrumut bancar ca sa'si poață permite să achiziționze cele 50 ha pe care zice că și le'ar dori.
1 iunie
10 iunie
16 iunie
18 iunie
19 iunie
19 iunie,
mai pe seara
adevaratzii uameni dă dreapta ai președintelui atit de popular, adică falcă, pinalti, floriiiin popescu - și mai știm noi care, că si'a lăsat breton - se lasă cam mult asteptatzi.
și nici nu numără bine zilele...
ceea ce s'ar putea sa cam supere fameglia, proaspăt devenita obiect de cult.
cult al personalitatzii.
profesiunea lui, cultura.
iată ca giji plătește bine și din puscherie, iar nașu mircea sandu încasează la fel de bine cu tuata potera care sanchi e pe urmele lui.
trebea sa'mi fi dat seama ca steoa sus rasare si de data asta, dupa cum s'a manifestat dan dumitrescu direkt, un binecunoscut spalator de cadavre de la jurnalu' natzional si de la radio sport total, imediat dupa condamnarea ipochimenulului lului lului lului purtator de valize cu brinza si evroi.
acest preten de cutzite si păhare cu toata fauna politico-folbalistica cu pretentzii de mafie, plus boanchis care'l si intrece, e in relatzii sufitzient de calduroase cu nasu' mafiei din folbal, mircea sandu, motiv pentru care nu s'a indoit nici un moment ca steaoa si biniliii 'nvinge.
nici măcar colegu' d'emisie de la radio sport total, gabriel maricescu pre numele lui de rapidist, nu l'a intrebat "pe ce te bazezi?"
ps:
FREE GIJI!
iată ca giji plătește bine și din puscherie, iar nașu mircea sandu încasează la fel de bine cu tuata potera care sanchi e pe urmele lui.
trebea sa'mi fi dat seama ca steoa sus rasare si de data asta, dupa cum s'a manifestat dan dumitrescu direkt, un binecunoscut spalator de cadavre de la jurnalu' natzional si de la radio sport total, imediat dupa condamnarea ipochimenulului lului lului lului purtator de valize cu brinza si evroi.
acest preten de cutzite si păhare cu toata fauna politico-folbalistica cu pretentzii de mafie, plus boanchis care'l si intrece, e in relatzii sufitzient de calduroase cu nasu' mafiei din folbal, mircea sandu, motiv pentru care nu s'a indoit nici un moment ca steaoa si biniliii 'nvinge.
nici măcar colegu' d'emisie de la radio sport total, gabriel maricescu pre numele lui de rapidist, nu l'a intrebat "pe ce te bazezi?"
Abonați-vă la:
Postări (Atom)








