Se afișează postările cu eticheta vasile blaga. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta vasile blaga. Afișați toate postările

luni, 8 aprilie 2013

te(c)stu' & pretecstu lu' tapalagă
plus
ce'i așa de greu s'o preferi pe săftoaica duduchii?

ce (mai) zice tapalaga, dupa ce la sfirsitu saptaminii trecute a disparut, subit, de pe ecranele patriii, recte - cum altfel? - de la b1?
...politicienii s-au inteles ca nu mai au nevoie de procurori atat de liberi incat sa ancheteze si perchizitioneze pe oricine, indiferent de rang, sa aresteze, sa trimita in judecata etc. Cand esti pus in fata unor armistitii intre marile puteri, fie iti asumi riscul de a nu participa la festinul general, facand astfel figura de loser caraghios (sau mai rau, de consiprationist cam intr-o ureche), incapabil sa inteleaga ratiunile superioare de stat, fie te aliniezi frumos. Este si acesta un test pentru noi toti.

testu si pretextu la care or picat de fezandatzi o grama' de lume buna, in frunte cu andrei plesu, cristoa si ambasadele axii lu' basexu, ca sa nu mai pomenim de bliiiiin axinte, care'i si intrece.

tzopirlanismu ofuscat al diktatorului continua sa mi'i faca simpatici pe pedeleleii care tocma' ce reintregira cuplu' de birfitori ai duduchii, blaga + saftoaica, de la care se trase ura crincena pe care "asta" le'o poarta, din poarta'n poarta - de data asta poarta e cam mișcată, mișcată popular, nu ingimfat.


mi'e rusine de rusinea lor, alor d'alde diaconescu cristian "blindu' ben", funeriu sau preda ala, sociologu cu fatza de frizer la ciufulici (de albacazapadoiu nu mi'e rusine), ca se executa, executindu'si si putzina credibilitate ce le ramasese, la comanda bufeurilor andropauzistice ale șăfului.

aflai adineaorea, de la "cristi" diaconescu, ca, de fapt, au mai ramas "aderantzi" la miscarea popolara doar trei consiglieri prezidentziali: el, albazapadoiu si funeriu, semn ca fota s'a retras cu supces, ceea ce'i semn de mare tarie de caracter - da' tot motiv de legat cu lantzuri de gardu' cotroceniului e si cu doar trei consiglieri!

sâmbătă, 27 martie 2010

tzigareta doi spre trei spre patru, baietzi

evaziunea fiscala in domeniul vinzarii tzigarilor de contrabanda depaseste un miliard de euro.
mda !
am trecut aseara prin obor.
era "razie" !
sanchi !
trei caralii, ce aratau mai interlop (unu' avea chiar un caiet-registru-bloc de procese verbale bagat la spate, "la shmecerie", sub cantura ce'i tzinea nadragii sa nu'i alunece de pe abdomenu' proeminent) decit persoanele ne-afroamericane ce continuau sa traga de mine sa cumpar, se fitziiau de colo colo printre "tarabele" abandonate (improvizate din cutii de carton de diverse marimi si culori) de "comerciantzi.
"hotzii" si "vardistii" se intrepatrundeau foarte armonios.
"hotzii" se prefaceau ca se sperie, dar, in esentza, nu depaseau nici cu un centimetru teritoriile "alocate" (asta am vazut in mai multe "vaduri"), iar caralii isi faceau si ei "rondu" de mici maimutzoi fara nici o importantza in aceasta afacere, alegindu'se, probabil, doar cu vreun pachet - doo "moca", ca de "cartuse" n'aveau "fatza", ca le'ar diminua "rata de profit" sefilor afacerii, care, n'ar fi exclus, sa fie si printre sefii lor mai mult sau mai putzin directzi.
altfel ce mai chichirez afacerea ?
asa ca, un cintec vesel sa cintam (fara nici o legatura, totusi !):

blaga !
banii inapoi !

joi, 21 ianuarie 2010

ce faci cin' te lauda stelica ?


rascolind saitu' hadevarului in cautarea a ce mai zice magister plesu, dau si peste "ultimele" (n'am io norocu' asta !) panselutze marca stanase.

stanase e un auctore pe care'l urmaream cu placere in perioada in care era persecutat (fara ghilimele) de regimu' nastase-ilici, fiind el alergat dintr'o televizie'n alta, da' io urmindu'l cu cerbicie oriunde reusea sa scoatza capu'...

era "o voce" ce parea de buna credintza, credeam atunci cu tarie, apartzinind 'telectualitatzii angajate de partea buna a baricadii politice.

perseverent si ubicuu, reusea sa fie in acelasi timp si un scriitor fictional de succes, si documentarist de arhiva, si teleast, si scriitor la gazeta, si sotzietate tzivila.

si fost parlamentar (PAC la razboiu' !) retras, la timp, din politica activa.

ultimii cinci ani au reprezentat o involutzie accelerata a personajului stanasesc.

niciodata nu s'a vazut mai bine, ca in cazu' sau (cred io), ca "cine comanda dansu' plateste si muzicutza", iar alaturarea de trustu' vintului l'a desfigurat completamente.

facind un cuplu perfect contorsionistic impreuna cu mdinescul in e-misiunea lor din fiecare vineri, pe care n'o mai pot comenta pen' ca n'o mai pot urmari de multa vreme, stanase se pare ca face parte din punctele de rezistentza ale edificiului "realitatzii", fiind, se pare, "renumerat" pe masura.

se vede cum i'a crescut indiscutabil nivelu' de trai (planuind chiar o expatriere spre zari "mai calde", paris - de exemplu), alaturi de vecinu' de platou, caruia si lui ii cam fata vaca de doozeci de ori pe an vitzei dubletzi/tripletzi, pen' ca altfel nu'tzi potzi imagina cum de poa' sa 'nfloreasca un asa de mare "mosier" numa' din afaceri paguboase, si'ntr'o ieconomie ce se tot prabuseste, si pe care tot o caineaza pe un' apuca.

probabil, la fel ca la folbalisti, 'telectualii care se stiu pretzui singuri, primesc sume imense "de instalare" si "de transfer", precum si salarii "motivante" care umilesc pina si veniturile sefilor de pe la "multinatzionale".

la emisiile lui treioritrei (baga "francu" si ai ce vrei) de simbata dupa amiaza, pe linga ca a devenit proverbial prin faptu' ca nu'i lasa pe invitatzii "neconvenabili" sa vorbeasca (prin intreruperi si chicoteli repetate), are si "asistentzi" pe masura, remarcindu'se in mod deosebit stanescul rosca, in compania caruia se simte (se simtzea ?) foarte bine.

invitatzii cu care "empatiza" cel mai bine erau (pe linga cei, clasici, de orientare patriciana) vanghele, becali, plus diversi pesedisti sub acoperire din toate partidele.

cei tocatzi mai aprig erau, in schimb, putzinii nostri "reformisti" veritabili, gen monica macovei, tru, sever voinescu, etc.

din cauza asta mi'a sarit in ochi articolu' citat mai sus din ziaru' hadevaru'.

prin bidineaua bine plasata buldogului blaga.

si nu stiu de ce m'am gindit cui i'ar conveni de minune ca aripa buldogian-antedeluviana sa cistige in pedele...

pai nu'i crinu' ca o floare ?

roxanica, ai legatura !
---------------------------------
buletin meteo:
AMP n'a pomenit nimic azi de udroaica...