Se afișează postările cu eticheta roncea brazarz. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta roncea brazarz. Afișați toate postările

luni, 17 martie 2014

cîteva noi invitatzii la cinism, din partea cîtorva la care te puteai aștepta mai putzin, care ne vor ajuta (nu'i așa?) ca să nu mai fim un neam de slugi

deci, ce avem noi aici?

saptamina trecuta s'au porcait, cum le'a venit la gura (mai ales unul dintre ei), doi insi care erau creditatzi ca fiind doi basiști frenetici (tot mai ales unul dintre ei).

dupa ce dan tăpălagă scrisese un articol in care ii pusese p'acelasi plan pe trei dintre pampfletarii nocturno-isterici și televizatzi ai natziei, fara sa'i nominalizeze, macar unul dintre ei (desi ma indoiesc teribil ca ai'laltzi doi s'or fi abtzinut, dar asta n'am de unde sa știu, ca pe badea nu'l frecventez - nu'i asa? - din principiu, iar de existentza celui de'al treilea am aflat doar cu aceasta ocazie), radu banciu, a dus mina la cap, cum ii sta bine chelului, pentru ca s'a simtzit atit de vexat ca este pus alături și alăturea de tonomatzii mogulici incit a făcut o criza urita, insotzita d'amenintzari cit se poate de directe la adresa lui tăpălagă, ca, dacă nu'si bagă mintzile'n cap, "il da în git" cu nu'ș ce finantzari "de la stat".
nu stiu cine ii plateste retributzia (destul de mare, dupa buget, dacă e sa ma iau dupa cit de suficient sie insusi a devenit) lui banciu, spre deosebire de ceilaltzi doi pamphletari de larga respiratzie gura la voma (platitzi de moguli "la vedere" - ori "la revedere!"), dar anumite lindicii imi sugereaza ca mogulul lui poarta fusta (sau blugi, in ultima vreme) și tocuri înalte, pentru ca variantele c'ar fi finantzat de către mogulu' păunescu brazar, sau de mogulu' oancea, sau de mogulu' andronic, mi se par pur si simplu fantastic de aberante, pentru ca ăștia totzi au fost totdeauna obicinuitzi doar sa ee, nu sa și dee, avind carici pogonici la buzunare.

e mai mult decît improbabil ca niște raptori feroci si a_ideologici precum presupușii moguli ai postului labe unu teve sa bagă bani - bagă bani - într'o întreprindere mare consumatoare de resurse, fără o perspectiva apropiata și sigura de recuperare a investitziei, printr'o intrare la gubernare a celor sprijinitzi, pe fatza si pe la spate, care, în cazul de fatza (putzin desfigurata), este, fara puti(ri)ntza de tăgadă, mișcarea pupulara a pupilelor, asa ca singura varianta fezabila si fezandabila e ca ei provin din banii de poșetă ai duduchii.

marea întrebare e cit de mare poa' sa fie poșeta aia, de poate s'asigure finantzarea a cîteva posturi de televizie, a cîtorva ziare și saituri, cu giurnalisti si altzi guristi luatzi la bucata sau la legatura, casse de cultura, sondare si raclare a opiniunii publice, da' și a unui partid foarte (com)promitzator de verde ca prazu', de bine ce sare pîrleazu', după cum ne spune șefu:
“Pe mine m-a surprins pozitiv evolutia politica a Elenei Udrea ca discurs, ca atitudine. Va fi un om politic care sa aiba ceva de spus in politica romaneasca. PMP a crescut spectaculos, s-a apropiat destul de mult de PDL, cresterea s-a produs dupa trecerea Elenei Udrea.
Eu stiu si un al treilea sondaj care a confirmat aceleasi cifre pentru PMP - 9 sau 10%. Aici este in primul rind o rupere a PDL de electroat. In faza initiala, pina cind a venit Elena Udrea, PMP era la 4%. Dupa ce a venit Udrea, s-a transferat electorat rapid, ea a credibilizat mult PMP,” a spus presedintele.
electoratu' pempe s'a transferat inclusiv cu rata, dar nu cu electo-rata pontosului, ce pare sa fi murit la intrare, ci cu avto-rata.

care costa de te stinge: bani de închiriat vechicole și vechiculatzi!

care vechiculatzi, daca n'au marșat la cinismu' "pe gratis", ca sa nu'i zic gratuit, la care ii indemna tapalaga inaintea "marii manifestari", au trebuit sa fie cinici pe bani.
Desigur ca si Basescu&Udrea incearca sa exploateze nemultumirea ta. Dar cele doua interese se intersecteaza undeva, poti castiga si tu ceva cu putin pragmatism si cinism. Cu se folosesc ei de tine, foloseste-te si tu de ei! Daca stai inteligent acasa nu te alegi sigur cu nimic.
peșin.

si cum n'am cunostintza de niște afaceri particolere infloritoare ale duduchii, nu ne ramine decit sa concluzionam ca banii aia tot de "la stat" vin, fiind "economisitzi", intr'un mod cit se poate de abscons pentru mine, de catre marea doamna a cintecului cu gura romunesc, inca de pe vremea cind distinsa doamna dispunea asupra lor.
astfel, trebuie sa afle si banciu ca, oricit ar nega, inclusiv el tot cu "bani de la stat" e platit, lucru pe care ar trebui sa'l stie si alte institutzii ale statului, daca n'ar fi parte a confreriei coabitaci si sapa.

ps:

ca sa fie massa bogata si lumea ocupata, pontosu', dupa ce a fost scos basma rosie curata si furata de catre cucoana justitzica, in cazu' plagiatului, continua razbelu' din vorbe cu diktatoru' si cu puscolitza lui in gluji:

Victor Ponta: Presedintele va participa la Consiliul European, desi sunt discutii 100% de Guvern. Se duce si dansul asa, ca sa imi faca mie in ciuda

de R.P. HotNews.ro
Premierul Victor Ponta a declarat astazi ca presedintele Traian Basescu va reprezenta Romania la lucrarile Consiliului European din 21-22 martie, "desi este vorba despre un program 100% de Guvern". "I-am cerut mandat de reprezentare, insa nu este o surpriza faptul ca nu mi l-a acordat", a afirmat Ponta, citat de Agerpres. Premierul a precizat ca "se duce si dansul asa, ca sa imi faca mie in ciuda. Eu acum ce sa fac? Sa ne certam la Curtea Constitutionala? Nu are niciun rost".


Victor Ponta: Basescu vorbeste intr-un argou pe care nu-l stapanesc, e un pic cam de port, marinaresc

de V.M. HotNews.ro
Premierul Victor Ponta este de parere ca presedintele Traian Basescu foloseste un "limbaj marinaresc" atunci cand califica drept "dubioasa" pozitia sa fata de Republica Moldova, scrie Agerpres. "Nu inteleg limbajul acesta. E un pic cam de port asa, marinaresc. (...) Nu stiu ce inseamna dubioasa. Limbajul e un pic infractional. Nu pot sa il definesc, desi am fost procuror. Domnul Basescu vorbeste intr-un argou pe care nu-l stapanesc", a spus premierul, luni, la Palatul Parlamentului.

de parca, dac'ar vrea sa'l loveasca, intr'adevar, n'ar putea sa'l loveasca la pusculitza...

marți, 2 august 2011

"ziaristi" on line copyrights

 ia uite, dom'le, nu stiam ca'i am pe roncea brazars (or emulii lor) in blogroll!
duce magaru si nu stie ce duce...

ziarsti on line?
gradatzi online!

*******************************
si tot despre copyrights:
cu o comédíe muzicala de larga respiratzie popularizata de mine fara "drept"


la care, prevazator, utubu'm mai trage o scatoalca



miercuri, 15 iunie 2011

dilema cu'n puric

de citeva saptamini am renuntzat la auditzia fostului radio sport total FM (multzumim robert turcescu!), in favoarea radio romania cultural (!), si, trebe sa recunosc, nu ma simt "mai cult", da', barimi, sint mai abstras din realitatea cacanie 'nconjuratoare, atunci cind intrerup auditzia mp3-urilor cu integralele diversilor hartisti cu care m'am aprovizionat (multzumesc dc+ +!!!) pe parcursu ultimilor ani.

"batrinei" d'ai mei, adica (acum e rindu' lu' zappa sa'l re, ca "am facut rost" de mai mult decit integrala lui - adica inclusiff discuri care nu fac parte din discografia oficiala! freo 15Gb in total - aur curat - desi nu'mi prea convine ca's pe mp3 - da' calu' "de dar"... etc! )!

ce vreau sa zic, de fapt?
aseara, ascultind eu, cum spuneam, "culturalu", in timp ce ma plimbam agale pe strazile superbissime ale bucaleshului, vine peste urechiusele mele o "dramatizare radiofonica" ce avea ca subiect moartea poetului natzionale eminovich (ca doar azi e 15 iunie, nu?) in care rolu' principal era interpretat de catre MARELE (turnator) PURIC.  


adica rolu' UNUI NEBUN in toata regula!
cu chicotelile aferente (asta, alaturi de declamarea incontinenta a versurilor sale celebrissime, era "semnu' sigur" al nebuniei radiofonice!)...
si fara nici un fel de referintza in toata inregistrarea aia (care a tzinut vreo ora) despre o eventuala implicare a serviciilor secrete austro-ungare, a ohranei tzariste, a cine stie carei alte oculte natzionale si 'nternatzionale!

pai, e posibila o astfel de BLASFEMIE?

marele natzionalist puric se lasa angrenat in aceasta operatziune de defaimare a simbolului nostru natzionale?

asa ne'a invatzat pe noi dan diaconescu direct pe parcursu' a multor ore de program ?

or puric n'o stiut ce face, la fel ca atunci cind a recunoscut, tirziu, c'a semnat cu manastirea secu?

RUSINE DAN PURIC!

p.s.
sa fie clar: nu'i "ridic statue" nici lu' roncea, care'i la fel de ridicol!

p.s. 2

saptamina trecuta am ascultat, tot pe radio cultural, o dramatizare bazata pe opera lui urmuz, facuta de nu  mai stiu cine, si care suna mai abject decit vacantza mare!

luni, 3 ianuarie 2011

ca voda p'in loboda

hazard (u)moral cit 'ncape in nou' "scadal" legat d'aparitzia titanului din gagesti, jack cristoa, reprezentarea teribil de exacta a lu' canutza om sucit, in emisiunea eugeniei voda de la tvr.
oi avea io sensibilitatzile tabacite d'adevaratele grozavii ce se pot vide pe toate canalele, doo'spa' din doo'spa', incit sa nu'i pot vizualiza mental pe majoritatea celor ce semneaza protestu' 'mpotriva blondinei teveriste uitindu'se 'nfriguratzi la ce scoate pe gura nascatoru' de pui vii.
marturisesc spasit ca io m'am uitat, o data cin' se difuza'n premera, si nu prea atent la ce spunea ala acolo, si a doua oara taman in "noaptea dintre ani", cin', profitind de faptu' c'am fo' lasat singur acasa cin'spe, m'am destrabalat pe net, descoperind'o p'o gagicutza ce plaseaza pe iutub tot felu' de bombonele culturnice, indeplinind, astfel, benevol, rolu' unei 'ntregi institutzii gras stipendiate.
intre timp aparuse 'ntreg scandalu', inclusiv "scrisoarea celor zece" (cei ce'i "luau apararea" eugeniei voda), si altceva decit o obida a lu' cristoa ca nu'i luat in serios ca scriitor n'am remarcat.
o fo s'o atingere tangentziala a subectului zelea, ca un apendice la oftica lui ca n'a apucat sa termine cartea pe car' ar fi vrut sa i'o dedice acestuia, da' d'aici pin' al transforma 'ntr'un "mincator de evrei pe piine" e cale lunga.
omu' era sensibil atins ca nus' ce cartzoi de proze satirice (de fo' cin'-sase sute de pagini!) n'a avut succes nici macar cit cel al lu' cartianu, fostu' lui pupil.
ba mai si amenintza ca mai are inca fo' doo mii de pagini terminate!
asa ca e evident disproportzionata toata garagatza creata in juru subectului, facindu'i pa d'alde plesu&liiceanu sa se alinieze in atitudine cu adevaratzii mincatori de evrei, gen roncea brazarz.
liiceanu mai avuse si el parte d'o sapuneala din partea "comunitatzii", atunci cu  "sebastian, mon frere", sau cu prileju' editarii clasicilor nost'ii "dreptaci" (nu mai tziu minte daca si plesu).
d'aia ma si mira cum de dom' dorin, car' avu si el episodu' propriu si personal pe tema asta, se arunca cu atita avint pentru atit de putzin.
chit ca l'o fi turnat cristoa la neicusorii de la securitate (in emisiune neaga c'ar fi avut tangentze cu "baetzii", nui asa?)...

inregistrarile aici