Se afișează postările cu eticheta lerui ler cu un levier pe otv. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta lerui ler cu un levier pe otv. Afișați toate postările

marți, 12 august 2014

ana are mere,
gogu are bere,

dar asta chiar că nu le'a folosit la nimică amîndurora


traind, asa, in mijlocul unui eba prins, in acest mijloc de avgust in flacari, ar fi trebuit, in mod normal, sa simtz si eu un, cit de cit, confort psihic, macar pentru o scurta si determinata perioada de timp, date fiind ca:
  • nea jiji e la brutarie;
  • nea mimi (stoica) e la brutarie;
  • nea felix, motanul varanos, e, la rindul lui, tot acolo;
  • nea diktatoru' isi traeste ultimele lui saptamani in palatul pionerilor, loc de promenada al antenistilor trei si al penzionarilor stretch-eri ai lui mircea badea;
  • banciu e'n concediu, cu turcesqiu;
  • oteveul e (erea, dupa cite stiam eu) inchis;
  • et caetera.
cind colo:
  • desi nu exista, antena trei catindeaza la presidentzie, avind serioase sanse sa faca un remarcabil si serios joc de picere, intr'o finala, mica, dar vesela, cu domnul al nostru p.m. ponta;
  • monika candideaza, si ea, lasaindu'mi impresia c'ar avea cam aceleasi organe in spete precum pastorul cel gîdeos si kitschos;
  • iohannis!;
  • otv exista, totusi!

acestea fiind datele problemii, nu pot sa pretind c'as fi victima fatalitatzii, pentru c'aseara n'am reusit sa urmaresc, nici macar un minutzel, confruntarea, la distantza, dintre monikutza si johannis (aflatzi, cam in acelasi interval orar, la doua posturi de televizie diferite, concurente si nu prea). n'am putut sa ma uit "din mila", din cauza ca, pe cit de excesiv de expresiva erea figura monichii (aratind, daca se poate inchipui asa ceva, mai expresiv decit figurile doamnii  merkel si doamnii thatcher, luate impreuna), p'atit de vida imi parea cea a domnului iohannis.

marturisesc, spasit, ca n'am avut minima rabdare s'astept s'o vaz pe monikutza zimbind, cum am vazut'o in ultimele reclame platite de pe internet.

in schimb, c'o seara inainte, am descoperit "noul otv", gazduit de postul lui ghitza (post aflat, si el, p'o lista, destul de lunga, de posturi "ascunse", in meniurile mult prea smartului meu tv), unde am zabovit, fascinat, mai bine d'o ora, pentru ca dan diaconescu direkt il avea invitat pe ana, doru ana, un actor grabit, grabit sa'i intre in gratzii domnului presedinte al partidului populului otv, pentru un post, p'o lista, cevaaa, cumvaaa, post pe care, c'o ocazie anterioara, ne'a povestit domnul ana, l'a pierdut "la mustatza" (domnul ana are mustatza), in defavoarea unor anonimi pe care buzunarul i'a tzinut sa satisfaca criteriile domnului presedinte ddd.

ca domnul ana, doru ana, care e, printre multe altele, si ceva conferentziar universitar la unatc-ul de stat, se inscrie in lunga serie d'actori cu convingeri ultra-reactzionare, alaturi de, imi vin in minte acuma, un dan puric, un dorel visan, o draga olteanu matei (iata!), un mihai malaimare sau un dem radulescu (regretatul avusese si el, inainte de deces, niste reactzii inmarmuritoare), nu mai reprezinta o surpriza pentru mine.

singura nedumerire e cum de astfel de oameni, dotatzi aparent cu un minim de ratziune, nu aleg calea mai scurta, a inscrierii, cu acte, in pesede, alegind calea ocolita, prin ppdd, prm, peunere, etcetece, umilindu'se de multe ori, ca doar pesedeaoa mi'a parut, pina acum, destul de primitoare cu astfel de elemente, neingradindu'le posibilitatzile de exprimare in nici un fel, iar pupatul papucului originalului nu se compara cu aceeasi activitate efectuata asupra incaltzarilor copiei. daca socaciu si stanoevich, printre altzii, au putut, doru ana de ce n'ar putea?

barimi, daca "dreapta", cu coturi si alte fitinguri, post-basista, se prezinta, multzamita si demiurgului ei, astfel incit nu potzi sa ai intotdeauna destule cuvinte la tine ca s'o descrii (si s'o injuri), s'avem si noi o shtanga care sa nu mai fac'atitea fasoane sa se prezinte asa cum e ea, de la mama ei, ilieskowa, cind extremele s'atrageau mult mai cinstit, pe fatza, desi legionarii erau intotdeauna de partea ai'lalta.



baete, înc'un rînd (d'alegeri), că vărs!

miercuri, 23 ianuarie 2013





victoraş,
ai grijă de cópii!

OTV e mort,
trăiască OTV!


preiau cu nesimtzire (era prea fain și se potrivește prea bine ca să n'o fi făcut)  titlul unui text din kmkz.ro ca să pot descrie situatziunea (cît mă duce pe mine mintea cea de pe urmă și atît cît mă simt obligat fatză de avdientza tot mai copleșitoare pe care o am, plus emigrant BRD, care'i și 'ntrece) otevismului romunilor și otevitătzii romuniei după marele rău de înălțime al interzicerii fostei garsoniere televizificate, aia mutată proletar, cu maybach la scară, în halele și hangarele fostului UREMOAS, rău făcut pe vremea și prin intermediu' mîinii lungi a pupilului lui ady născase (doamna care mai interzisese garsoniera pe vremea cînd era doar garsonieră) și al doamnei Alina M. Pippidi EA ÎNSĂȘI, care pupil vrea să demonstreze tutulor, prin orice căi și mijloace, că e posesor a mai multor perechi de coae de brontozaur fioros și nemilos care te fute regulează, cu dînsa 'ndoită, pe un' te prinde, de'tzi merg totzi fulgii, deși'tzi mijește fasolea chicotind, cînd iliescu-apare-soarele-răsare, atît de des pe toate ecranele patriii, ca orice puber îndrăgostit de imaginea lui din oglindă.


pe cît de zglobiu e victoraș în vreme ce ne tot face și ne drege (și ce'o sa ne mai facă și'o sa ne mai dreagă, mamă, mamă!), p'atît de neserios e dan diaconescu direct, atunci cînd se ridică cu pretentzia că el e ăla care o otevizat romunia, precum ș'atunci cînd pozează hîtru în martir al cauzii politico-tabloidismului, zicîndu'ne complice: "d'acuma poci muri ferice, otevist zice, romun zice, cópiile au 'nlocuit și au 'ntrecut tot ce'am tencuit".




păi cum potzi să otevizezi, mînca'tzi'aș, o natzie  de pui de lei și pui de lele ai cărei fii (oșeni în cazu' despre care citisem io p'undeva și pe care vreau să'i amintesc aici), care ar fi de presupus că's printre mlăditzele cele mai pure și ne'ntinate ale romunismului, pleacă, în proportzie de massă, să se prostitueze p'in putredu' occident, ca să poatză face fatză, cu rozeta, competitziei locale a celor care'și înalță cea mai mîndră casoae ce se'ntoarce după soare, iar, după ce se'ntoarce, dă fugutza repide să dee manelele mai tare la boxele ultimu' răcnet amplasate strategic în vastele terase închise cu termopan?





ddd ar fi arătat într'adevăr că'i o sculă de basculă dacă 'ncerca, și'i și reușea, să "facă un pustiu de bine" patriii ăsteia leșinăte în care vietzuim, să ne moară și capra vecinului, adică dacă ni'i oteviza și'i maneliza pă hungur-bungurii conlocuitori, inclusiff p'ăia din patria lor originară și a drakului d'originală, că prea mă seacă la ficatzi cînd îi văz cum se rup în figuri giucîndu'și csárdásurile alea ale lor focoase, de la copchiii de gradinitză pînă la nonagenarii cu mustetzi pîna'n brîu (uite brîu'!), nu ca la noi unde păstrătorii filonului natzionale, ș'ăia pe cale d'extinctzie, au ajuns cioroii de la mambo siria.




în conditziile astea, nu mă mai chinui să descifrez dedesupturile mantzocăriilor care se leagă de soarta ddd-ismului, și'l las pe pretenu' meu pleșu să'i plîngă disparitzia, după ce i s'or usca lăcrămile cu care trebe să ne plîngă pe noi, ăști'laltzi.





cum îmi retziu - pe lîngă o acută  senzatzie de caty felatzie și un vag reflex de reflux gastro-esofagian - și 'ntrebarea absolut legitimă cum de n'au eșit aseara'n stradă milionu' juma' de oteviști votantzi*, care, chiar dacă nu s'or pornit s'ocupe gările, puteau barimi s'ocupe ddtv-u', cum ne'am fi așteptat cu totzii, frust'îndu'ne astfel dă vizionarea, de la gura sobii, cu punga de floricele'n bretze și cu aia pentru vomă la gură, a unei noi rebolutzii televizate, cu mult sîîîînje pă păretzi, dacă nu și'n instalatzie.




*adevăru'i că  nici în decemvrie op'zeci și noo n'au ieșit atîtzia'n stradă, c'altfel nu ne procopseam doar cu cîteva zeci de mii de rebolutzionari de saloon cu tzertificat. 

miercuri, 20 iunie 2012

o formulare memorabila
a lui rogozanu!

imi statea pa limba si n'o puteam  zice eu insumi:


O notiță de la un ziarist oarecare către marele viitor președinte Crin Antonescu.
 
Deja a început cu invective directe la adresa “presei băsiste”. Îl anunţ încă o dată că Antena 3 pe care o iubeşte atît de mult nu a promovat altceva decît tot pamflet, atac la persoană, un soi de Săptămîna ceauşistă reluată la nesfîrşit. Şi Antena 3, şi B1 au un limbaj clar orientat şi violent pentru că luptă pentru oameni politici care-i angajează direct. În ambele trusturi sînt tipi care-şi fac treaba şi tipi care sînt simpli mercenari. Îi justifică asta atacul lui Antonescu de ieri, în timp ce-şi plîngea pe umeri cu Diaconu? Nu. Dacă Antonescu vrea să înţeleagă ceva din presă, să pună mîna şi să-şi spună cinstit de cîte ori a răspuns unei invitaţii simple de interviu în care să nu fie lins în fund aşa cum face Gîdea. Dacă lui i se pare normal ca o fiinţă umană să fie atît de idolotrizată de altă fiinţă umană, înseamnă că ne mai aşteaptă încă un preşedinte complet aiurea. 
asta'i comparatzia cea mai nimerita, pentru ca'mi amintesc sentimentu' de vinovatzie pe care'l simtzeam atunci cind mai bagam privirea, inainte de rebolutzion, p'in saptamina securitatzii pe scurt, sau, dupa rebolutzion, atunci cind mai aruncam ochiu' p'in proaspat aparuta antena unu, care difuza p'atunci numa' filme (difuzate fara licentza, biensiur), contribuind, o vreme, chiar la difuzarea programelor ei xerografiate, alaturi de programele televiziunilor bulgaresti si rusesti care se prindeau cu "antena colectiva" (obicei "in voga" - si tolerat de securici - in  ultimii ani ai rejimului de nostalgica amintire!).

parca simtzeam la ce'or sa ajunga!

nu sint d'acor' c'o echivalare a3 = labe unu, pentru ca e o diferentza vizibila de "angajare", dintre cei care presteaza labe unu doar turcesqiu dind semne vizibile de "condicutza" (mai ales in promovarea mitului mru!), la distantze astronomice d'un badea/gidea/ciutacu/tudor/grecu (ma rog, cine'l suporta pa felics nu stiu de ce nu i'ar suporta - chiar "admira! - p'ăștia !)

labeunu coexista pasnic (pina la contrele dintre banciu si turcesqiu) indivizi diferitzi, de la canutza om  sucitu' cristoa (pe care nu'l vaz schimbindu'si contra "peshin" ce are'n gusha!), la fostii antenisti "detashatzi" p'alte metereze, cum e badin (care a fost, daca'mi aduc bine aminte, la originea scandalului cu poneiutzu' roz de pe a3, si care nu si'a schimbat parerile, am vazut,  intre timp).

cu banciu e alta poveste (nu stiu care!)!

pina si dujmanii labeunu ar trebui sa se roage pentru ca "sponsorii" din spate sa nu'si termine "orientarea" (si banii!), asa cum si eu  ma rugam de sanatate antenelor!

c'altfel n'o sa mai avem d'ales decit intre "un soi de săptămîna ceauşistă reluată la nesfîrşit" generalizat si lerui ler c'un levier otve!

nici nu stitzi ce pierdetzi!

marți, 9 august 2011

un "vesnic tinar" 
de viitor

iar mi'a alunecat picioru' aseara pa tarlaua otevizda!

de data asta n'am mai dat de "presedintele meu" ddd, ci de refugiatu' politic tudor barbu, a carui urma o pierdusem de ceva vreme, si - SURPRIZA! - am dat de un tudor barbu cit se poate de "lucid", fara abureala pe care o propaga pe vremuri cu "legea cojocaru", p'in care "jupinu" diaconescu zicea c'o sa 'mproprietareasca pinguinii (aia ce s'ar inscrie in partidu' popo'olui) cu cite doo'j de mii de ioroi.

viatza'tzi ofera tot felu' de ocazii care mai de care ca sa'tzi iei cimpii, plus alte forme de relief, daca te uitzi prea mult la televizor, mai ales daca ai d'a face cu tot felu' de "luminatori" ai natziei, care in conditziile actuale, cu panicile astea stirnite pe "pietze"  (nu alea din matache or salajaaan!), ar trebui deferitzi curtzii martziale, daca nu curtzii miracolelor.

din cauza asta am privit cu uimire la barbu asta, pretz de fo' juma de ora cit l'am prins, ca incerca sa aduca lumile apelante la telephon cu picerele pa pamint, cu intrebarea, cit se poa' de logica, "credetzi ca gubernoiu o sa poatza sa'si tzina promisiunile cu revenirea veniturilor la  nivelu' dinaintea crizii?",  cu raspuns inclus ca n'o sa poatza, ca vine el prapadu', lucru de care n'a aflat inca boccassa  al nostru care continua sa vinza cai verzi pe peretzi, la cine vrea sa'l asculte.

faptu' ca in locu' celui mai deshantzat populism, numesc aici oficina otevizda, intilnesti "oaze" de realism atit de necesar in vremurile astea nebune,  e departe de a fi reconfortant,  pentru ca itzi dai seama ca in mediile asa zis "serioase" lucrurile au luat'o razna.

bine am ajuns daca un tudor barbu, cu "cazieru" lui atit de incarcat, a devenit mult mai  prizabil si rezonabil decit oameni "grei" precum nistorescu, stanase, vijulie, striblea (stagii bebece - de ce? wece!) sau valentin stan (doar e prof. univ, ce mama dracu!), instigatori calificatzi la anarhie si anomie pe baza de enteresu' si iar enteresu, care poarta fesu, a caror vina - sa fie clar! - nu e ca sprijina o anumita directzie politica, vai  mama ei de directzie politica!

nu stiu ce statut are acest barbu in cloaca oteve, nici care mai sint relatziile cu "patronatu", da' l'am surprins punindu'i la punct pe diversi exaltatzi care o luau p'in balarii, inclusiff cu partidu'/sperantza  popo'ului, ca sa nu zic  de aia care marshau prea apasat pe diversele teorii ale conspiratziei, pe care si el le promova nu cu multa vreme in urma (si poate le mai promoveaza - nu si ieri!).

e ceva sa'i inchizi telephonu'n nas la unu care'tzi lauda patronu, nu?

marți, 2 august 2011

"ziaristi" on line copyrights

 ia uite, dom'le, nu stiam ca'i am pe roncea brazars (or emulii lor) in blogroll!
duce magaru si nu stie ce duce...

ziarsti on line?
gradatzi online!

*******************************
si tot despre copyrights:
cu o comédíe muzicala de larga respiratzie popularizata de mine fara "drept"


la care, prevazator, utubu'm mai trage o scatoalca



luni, 1 noiembrie 2010

grabitzi'va, timpu' nu mai are rabdare...

 partidu' popo'ului are, 'ncepind de azz, 
449.484 membri
 membrii pp vor primi, primii, 
dupa alegeri, cu prioritate, pe stinga, 
20.000 ioroi
 sondaj imas, 
dupa imaş, 
partidu' 
popo'ului
are 
17,3 %
pungutza cu (de) doi bani

luni, 13 septembrie 2010

sigur ne'am (cam) dus: e mai rau ca'n belarus !

de trebe sa renuntz (ce grozavie !) pina si la otv !

unde's vremile de glorie ale elodiei, cin' nu aveai de ales decit intre tabera lu' gheorghe, si nu mai stiu cum, si cea a lu' lazarus, si nu mai stiu cit ?
cin' insusi andrei plesu se uita (perplecs, da' tot se uita !) la fauna misunita p'in sofrajeria apartamentului din romana, piatza romana (si nu numaru' noua !)...

combinatzia intre stalin si caragiale a trecut la privat(a), fisiind si cin' dai drumu' la ochiu' mic de la aragaz:

"noi vrem resssspekt !"


vineri, 27 august 2010

strategia de aparare a tzearei de isterie

una usurika, de vichend



stiind sigur ca de ceea ce ne e frica (unora dintre noi) n'o sa scapam, pun si io 'ntrebarea nevinovata: cum ar arata o romunie cu strazi pline de mii de cadavre in putrefactzie, cu juma' din cladirile epocilor de aur (mai noi, mai vechi) transformate in moloz, printre care se plimba, ca la promenada, cohorte de curiosi venite din zonele ramase valide, avidu'si ca singura sursa de informare actualele "canale" (a3, realitatea, otv, plus copiile palide) , tzinind cont  de cum s'or comportat bashtinosii afectatzi de recentele inundatzii, precum si de certitudinea ca armata romuna actuala a devenit o gluma buna ?

ma'nscriu inca de p'acu' pe lista sinucigasilor (daca scap !)...

razvan dumitrescu, ai legatura (un' drak esti ?)!

joi, 19 august 2010

razboiu' de tzesut saracie


un doctor de la spitalu' de copii grigore alexandrescu (acolo un' or fo' internatzi copchilasii aia arsi) a folosit aseara o expresie foarte plastica (din pacate tot pe otv, locu' un' ma mai "relaxez" in asteptarea noii orinduiri dan diaconesciene), referidu'se la cum arata structura tzesutului uman atunci cind are loc o incizie dintr'o operatzie chirurgicala; sub actziunea bisturiului sint foarte evidente caracteristicile organismului trait in pauperitate, carnea unui astfel de organism fiind mai putzin ferma (nu'mi amintesc daca asta'i cuvintu' folosit)  chiar decit cea a unui cadavru supus disectziei. 

tzesut de saracie ii zicea doctoru'...

in urma operatziei, indiferent daca pacientu' maninca ziare (la modu' propriu, adica ingurgiteaza, nu c'ar fi amator de tabloide...)  sau caviar, organismu'ntzelege sa'si refaca structura cu materialu' clientului, cu ce gaseste p'acolo. 

apare iar vorba aia batrineasca bine cunoscuta cu nemincatu' bananelor la timpu' lor, si merita sa ne'ntrebam cin' o sa se termine povestea asta cu bananele, ca, deja, or trecut doo'j de ani de cin' se gasesc cacalau pe toate drumurile.

oare bananele depun "tzesut de bogatzie" pe trupu' uman ? culegatorii de banane folosesc atuul asta ?

sau asta'i alta angoasa natzionala transpusa in asa zisa 'ntzelepciune ?

ce'i ingrozitor e ca io nu stiu sa existe studii stiintzifice pe directzia asta, care sa constate, intr'un mod organizat, tovarasi, dincolo de constatarile empirice ale unuia sau altuia, chiar doctori fiind ei, si care sa ne spuna si noo cum stam, de fapt, acuma, nu acu's o suta de ani, si ce s'ar mai putea face (poa' sa fi existat pe vremea lu' ceashka, ca atunci se bagase alimentatzia ratzionalizata stiintzific, nu ?).

am putea explica asa evidenta degenerescentza a poporului roman ? 

ne miram totzi cum drak de aproape fiecare intrecere gen  jocuri sportive, cu indivizi apartzinind altor natzii, se remarca prin handicapuri majore de vigoare in defavoarea alor nostri.

si, uneori, de inteligentza...

cum ne place noo sa glumim: ne'am nascut obositzi !

numa' la performantze sexuale ne dam noi rotunzi, cum c'am fi buricu' pamintului,
din fericire nu exista campionate nici mondiale, nici evropene, nici macar balcanice la capitolu' asta...

c'ar mai trebui s'o si dovedim :(

hai ca iar am inceput sa philosophez aiurea...

======================

pac la razboiu !

incepe razboiu' frate ?

ca parc'am zarit un titlu'n metrou.

si daca mai zice si kireak...

“Israelul va ataca”

Analistul Bogdan Chireac este convins că vom avea un război cât de curând: “Dacă Iranul ajunge în situaţia în care încarcă combustibilul nuclear în centrală, Israelul va ataca pentru că preşedintele Iranului a declarat public că scopul său este să şteargă de pe faţa pământului Israelul. Dacă însă Israelul va ataca după 21 august, se va produce o catastrofă care ar putea periclita viaţa a milioane de oameni inclusiv din Rusia sau Europa. Un nor radioactiv are nevoie de 24 de ore să parcurgă peste 2.000 de kilometri în orice direcţie”.



kireak puiule, sa nu cazi !

sâmbătă, 3 aprilie 2010

un paste fericit in pace si reculegere !


Comuna primitivă: oameni care se bat ca maimuțele la OTV

Autor: Andreea Strachină


Emisiunea „Pe mâna soacrei” are un scop precis: satisface dorința bolnavă a unora de a vedea cum se snopesc la sânge vecinii de la bloc. Scenele violente durează zeci de minute.


Cristinica ţipă isteric la soţul ei, Vlad. Printr-un gest brutal, îl trânteşte pe canapea şi, ca o luptătoare de sumo, se năpusteşte asupra lui. „Bă, te rup în bătaie”, zbiară tânăra femeie. Începe cafteala.

Bătaia ca divertisment

Tatăl fetei îşi suflecă mânecile şi se apropie de ginere cu paşi de căpcăun: „Te omor cu mâna mea!”. Totul e povestit cadru cu cadru din emisiunea „Pe mâna soacrei” de la OTV, ediţia din 20 februarie 2010.

Bătaia începuse la minutul 22 al emisiunii. În timp ce socrul îşi lovea pe înfundate ginerele, se aude soneria de la intrare. În scenă intră Tanti Nuţi, în vârstă de 66 de ani. Poate nu credeţi, dar e amanta lui Vlad, soţul Cristinei, care e mult mai tânăr.

Nuţi fusese invitată la o cafea, dar nu ştia ce o aşteaptă. Cristinica se repede turbată la uşă, o apucă pe „bătrâna sexy” de păr şi o trage din hol pe canapea. Acolo, Vlad se ferea de palmele încasate de la socru fără să riposteze. „Ce răbdare să mai am cu tine, fă?”, urlă Cristina la tanti Nuţi, şi bătaia începe cu şi mai multă furie.

Scenariul acestui reality-show de la OTV, realizat cu figuranţi ca toate emisiunile de acest gen din audivizualul românesc, depăşeşte tot ce s-a încercat în acest domeniu. E prima emisiune din România în care bătaia nu e pretextul sau un detaliu picant, ci scopul în sine. E o senzaţie total diferită de cea pe care ţi-o transmite un meci de wrestling.

În emisiunea „Pe mâna soacrei” sunt puşi să-şi care pumni şi picioare, oameni obişnuiţi care ar putea fi vecinii tăi, rude apropiate sau colegii de serviciu. E ca şi cum ai descoperi, privind pe gaura cheii, partea cea mai ascunsă a vieţii colegei tale de serviciu.

Striptease la 66 de ani

În emisiunea din 20 februarie, bătaia durează 24 de minute din cele 46 ale emisiunii. Cam atât ţine un meci de box în 7 reprize. Scenariul e halucinant: doamna Flori, mama fetei, are o firmă prosperă. Vlad e fostul şofer care a intrat pe sub pielea şefei şi a reuşit să obţină mâna fiicei moştenitoare. Acum, Vlad e administrator la firmă.

Tanti Nuţi ţine contabilitatea, iar cei doi pun la cale un plan prin care să delapideze toţi banii din societatea doamnei Flori. De aceea, Vlad o seduce pe contabilă, care, la un moment dat, face striptease în faţa amantului.

Îşi ridică fusta de piele peste şunci, îşi scoate lasciv bluza şi rămâne într-un sutien negru care balansează peste abdomenul greoi. Vorbim despre o femeie supraponderală, în vârstă de 66 de ani.

Nuţi e, la propriu, ruptă în bătaie în apartamentul doamnei Flori. Actorii transpiră, respiră greoi, efortul nu e disimulat. Vlad îşi apucă soţia de gât, dar tanti Nuţi încasează un picior în plin stomac.

Bătrâna fuge ca disperata pe hol, caută uşa salvatoare printr-un tunel de palme şi şuturi în fund. În sfârşit, scapă şi fuge pe casa scării. Emisiunea se încheie cu o întrebare retorică a moderatorului: „Ce legătură poate exista între dragoste şi bani?”.

32 de minute de pumni şi de picioare

Recordul celei mai lungi bătăi televizate este însă altul, episodul „Gloria”, din 27 martie. Subiectul de telenovelă e doar pretextul, urmează o bătaie monstruoasă.

Soacra apare la uşa celor doi amanţi şi începe să urle. Îi pică la îndemână o farfurie şi o aruncă spre ginere. Gloria sare pe soţ care, la rândul său, împarte pumni în toate părţile. Ginerele e culcat la pământ, iar maştera de soacră-sa îl pocneşte cu geanta.

Apare şi socrul. Începe să-i care şi el pumni şi palme. Tânărul e împins cu capul în canapea şi cu genunchii în covor. Mama turbată ia o farfurie şi o ridică să i-o spargă în cap. E punctul culminant, însă totul se opreşte aici. Ginerică scapă fugind ca disperatul pe scări. Totul a durat 32 de minute.


Unghii în carne, păr smuls şi pumni la ficat

luni, 25 ianuarie 2010

update despre ddd, dupa ultimele doo...

pentru cine a avut taria sa urmareasca emisia de pomina de aseara, fie si inregistrata, poate usor constata ca shoricelu' cenusiu ddd a ajuns la performantza exceptzionala de a fi capabil sa fie platit si pentru a invita pe cineva in emisie, si pentru a nu'l mai invita...

unde e stinga lu' rogozanu ?


tatal bubulilor, fostu' shpion, fostu' marinar, fostu' ofitzer de "contrainformatzii militare", fostu' ziarist, actualu' scriitor de retzete ale succesului (dupa retzete americane, cred, ca nu le'am citit), si horticultor amator, are viatza in maaare pericol !

fara mishto !

si asta nu den cauza armelor pisico-tronice carora le fac tontzi reclama zilele astea, fara a fi capabili sa ne arate si noo una, inclusiv el !

azi noapte a fost amenintzat, somat, rugat, injurat implorat...

de jiji;
de diversi popi revoltatzi, care stateau la rind sa intre la telefon;
de un fost crainic sportiv la radio, actual "inalt functzionar de stat" (pelican ?).


sa inceteze.

sa taca.

sa nu mai duca popo'u' pe calea pierzaniei.

sa'l ia mama draku.

etc.

pen' ca nu (mai) e "crestin".

nici musulman.

nici evreu.

nici hindu.

cu toate ca se declara credincios.

crede in "pasaricile lui"

in timpu' asta stinga lu' rogozanu se lupta cu patapievici

de colectzie ! corutz a ajuns aparatoru' libertatzii de constiintza in tzara asta !

becali versus corutz 1

esentza (de rom) dezbaterii actuale "seroase"...





avetzi aici, in toata splendoarea, toata interventzia becaliulului, incepind cam de la min. 20 si ceva.

e de kinograma !









in timpu' asta, pe tvr 1, in re-re-reluare, dan puric, stand-up comedyanu' religios, nou' idol al burtaverzimii cu frica de Dumnezeu