Se afișează postările cu eticheta in puii lu' banciu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta in puii lu' banciu. Afișați toate postările

marți, 7 octombrie 2014

deci asta'i explicatzia:
producatoarea lu' banciu i'a mincat capu' lu' stanescu!

la fel ca manastirile de la muntele athos, si postul de radio sport total fm, acolo unde presteaza zi de zi, de la orele cin'spe trecute fix, (acum) teribil de plicticosu' radu banciu, se mindrea, nu cu mult timp in urma, pe vremurile "bune", ca nu are nici o fimee'n echipa de realizatori, nici macar in cea tecnica, care echipa, ce'i drept, nici nu avea foarte multzi componentzi, pe motive de austeritate, dar nu numai.

iata ca "datorita" (sau, pentru banciu, din cauza) unei defectziuni (care ne'a dat ocazia s'ascultam unele discutzii ce, in mod normal, n'ar fi trebuit sa fie difuzate pe post) produse in cursul zilii d'azi, am aflat ca banciu are o fimee "in spate"!

misoginul banciu are p'una, probabil "producatoare" (sa nu luam decit primul sens al cuvintului in cauza), care'i face trebile "murdare", adica'i baga p'unu si p'altu la tiliphon, sa "dialogheze" cu el, lucru de neconceput pe vremuri.

asa a ajuns mircea lucescu sa converseze cu banciu!

pe bune!

ca orice contzopist al radioului, banciu a inceput sa faca gimbuslucuri, c'altfel nu'i mai prinde pe mushterii, cu producatoare cu tot

unde sint vremile in care banciu, alaturi de stanescu, stergea pe jos cu "nea mircea", in lipsa?




andy stanescu, respekt, domnule, iata ca producatoarea tzi'a mincat capu!

miercuri, 23 aprilie 2014

steliști să exiști:
hai că banciu nu mai e nesimtzit,
decît "pe sărite",
cu cine trebuie!
chiar începe să manifesteze
simptomele unei fructuoase
și promitzătoare
chimii
cu sotzul palmierului...

în vreme ce lumea "bună" e ocupată cu populismul gretzos al pontosului p.m., care se dă cu barca pe valuri plutește voios, împins de la spate, pe la spate, de bravele trupe care trag targa pe uscat, între două (nu te plouă), inundătzii, banciu își manifestă și el o doza rezonabilă de populism, dînd vîrtos cu bidineaua la soclul statuii sotzului sotziei sale, palmierul, marele antrenor reghe fără pereghe, că nu degeaba steaoa'i nu mai una, cu patruzecișinuștiucît la sută din sufragiile populului de steliști, fiind, în felu' acesta, un fel de pesedeoă a balonului rotund, cu umflături și umflatulatzii.

avem de'a face, în prima parte a înregistrării de mai jos, cu o discutzie între "doi domni", incredibil și excesiv de îndatoritori unul fatză de altul, ba chiar politicoși, care fac abstractzie, la modul cel mai zglobiu, de trecut, mai exact fac abstractzie fatză de referirile din trecut, cit se poate de ireverentzioase, ale banciului (și stănescului) la careera de blatist și aranjor de meciuri pentru pariuri (în romanika și în ghermanika) a lui reghe și a sinistrei lui sosii, palmierul, despre care, se vede (mai exact: se aude), marele reghe a fost informat întocmai și la timp, că doar, aflăm acuma, îi ascultă cu religiozitate emisiile.




ferocele și negrul în cerul gurii radu banciu, devine, pe zi ce trece, tot mai mult, un banal dumitru graur ceva mai rîrîit, dar doar "cu cine trebuie", pentru că, în partea a doua a înregistrării, vedem că ce nu se poate cu reghe, se poate cu negoitză, că nici dinamou nu mai e ce'a fost odată...





marți, 22 aprilie 2014

banciu, atoatecunoscătorul, de la "nea riciu" la "cariciu", adică de la rebelul fără cauză la conformistul mafomist, să le ia el pă toate, luîndu'i singur un interview marelui mircea lucescu, dacă tot l'a trimis pe "andy" stănescu la cratitză, la "munca de jos", să cîștigă și el un ban grămadă, ca voiceovăr

în care niște securisti împutzitzi ca mircea lucescu si constantin anghelache (de la dinamo, pe vechi și pe nou) se dovedesc mai binecrescutzi și manieratzi decît nesimtzitul autocaracterizat banciu










Banciu&Stanescu -MIRCEA (LUCESCU), fă-te că lucrezi.18.05.2010


interview cu lucescu 21 april 2014, banciu se face ca lucrează




scenografie și coregrafie cu banciu & anghelache, 
înaintea "marelui derby dynamo-steaoa",
avind un final apoteotic,
cu stanescu rămas bușbe, ca voiceovăr, 
din a prea-plinului (de el) banciu dorintză 

ma preocupă, în continuare, soarta lui "andy" stănescu, despre care n'am mai aflat nimic intre timp, în afară de mici ecouri de romantză cum c'ar mai mișuna prin vastele studiouri de la fabrica de băgat fum în saci de la frigotecnica.

am intrat și p'o falsă pagină de feisbuc (din cele pe care făneii le tot fac celebritătzilor - mie nu mi'a făcut niciunul, încă), unde am dat peste asa ceva:
l'indicatzia c'ar fi actor la teatrul de comedie m'a făcut să dau o fugutză și acolo, fără rezultat.
aia c'ar fi cascador, m'a făcut visător.

*********************
era să uit: dacă tot e vorba d'atoateștiutorul banciu, care se tot mîndrește cu cultura 'mnealui generală, căpătată probabil, ca'n cazul multora dintre noi, de pe vremea cînd juca "fazan" pe state și orașe, văd că nu renuntză a persista în confuzia pe care o face în legătură cu cei doi "munteanu" de la evropa liberă, niculae constantin munteanu și nicolae munteanu, deși îi mai atrăsesem odată atentzia, pe forum, că sînt două persoane absolut diferite.

banciule taikă, unu'i unu'
http://www.europalibera.org/author/20595.html

altu'i altu'
http://www.europalibera.org/media/video/24601085.html


acuma, apropo, n'ar fi mai cușer să'tzi cîștigi banii participînd la emisiunea lui iantzu "vrei să fii milionar", că tzi'ai pune în valoare, în mod creativ, cultura generalissimă, fără să fii nevoit să te murdărești în halu' ăsta cu politichia?

joi, 27 martie 2014

să'i fi mîncat capu'
nesimtzitul, autocaracterizat,
radu banciu,
celuilalt "nesimtzit",
"andy" stănescu?

spre deosebire de altzii, care l'au "descoperit" pe radu banciu uitindu'se pe evrosport, la "turul frantzei", in urma cu zece-cin'spe ani, eu marturisesc sincer ca n'aveam cirlig la sportul asta, asa ca mi'a trebuit ceva timp s'aflu de existentza teribilului nesimtzit din ziua de azi.

l'am mai vazut, sporadic, pe cind era invitat la diferite emisiuni de sport, atragindu'mi atentzia prin faptul ca parea facut din altfel de materie prima "decit" ceilaltzi gazetari care se ocupau cu fenomenul, dar asta nu m'a impiedicat sa'i uit numele imediat ce respectivele emisii se terminau.

adevarata lansare avea sa intervina abia prin 2007, odata cu aparitzia postului radio sport total fm (mi se pare ca a existat si un ziar de sport, finantzat pe aceeasi filiera, dar care a rezistat putzin timp), adica atunci cind am inceput sa'l urmaresc si eu, cu o consecventza demna de'o cauza mai buna, contribuind intr'un mod decisiv si la aparitzia cultului personalitatzi respectivului personaj, "urcind" dezinteresat sute de editzii ale "un'spe metri" pe net, dindu'le posibilitatea si celor care nu puteau asculta "live" emisiunea s'o poata accesa (erau mii de accesari zilnice), nu de alta dar "echipa postului" nu se invretnicea sa faca o arhiva.

ei, cu toate ca propitaru' postului era un politician pedelist (nicolae bara, care era si parlamentar pe vremea aia, dupa care a disparut ca magaru'n ceatza), nu prea erau emisiuni cu politica, in afara de accentele ultra-basiste din programul de dimineatza ale dinamovistului pahontzu, caruia'i iert multe, pe motiv ca'i rocker, si de cele ultra-pesdiste-peremiste-peciste ale lui dan dumitrescu, care baga intotdeauna cite o shtanga anti-justitzie si anti-macovei, de cite ori avea ocazia (intre timp a disparut si el, tot ca magaru'n ceatza, cu putzin inainte ca prietenul lui de gratare, "nashu" mircea sandu, sa predea stafeta), asa ca nici celebrii, de acum, banciu&stanescu, nu se raportau la politic decit arareori si cu simpatii abea disimulate (banciu nu l'a atacat ni-cio-da-ta pe basescu, stanescu era cam anti-totzi-'tu'le muma'n cur de hotzi!)

fiind posesorul unui talent indiscutabil, banciu, care are suficienta spontaneitate si destul humor ("imitatziile" pe care le "producea", nu numai ca forma, ci si "ca contzinut", ramin de pomina, tziriac, mircea lucescu, fratzii si verii becali, ori cristoiu sau cartianu, probabil ca sughitzau teribil, pe vremurile alea, care au fost si cele mai bune ale lui banciu), era secondat de catre "andy" stanescu, un actor "pe bune" (absolvent al unatc), care cistiga si el o piine, in calitate de "factotum" (el concepea si realiza reclamele si forspanurile emisiunilor), alcatuind impreuna un cuplu ce parea indestructibil.


ei ii dadeau, in calitate de "nesimtzitzi", cu capetele de totzi peretzii pe componentzii meschinii mafii a folbalului aborigen, fapt ce facea ca multora (printre care si mie) sa le creasca pipota, pe linga ca le creasera o gramada de dusmani avtorilor.

lasam la o parte misoginismul lui asumat, antitziganizmu' si nedreptatzile pe care le facea in "judecatzile lui de valoare", dar ceea ce m'a facut sa ridic pentru prima oara din sprinceana, in ceea ce'l priveste, este ca devenea, dintr-odata, turbat cum venea vorba de hunguri-bunguri, c'avea sau n'avea motive, imprejurarea ca era fiul unui judecator din tirgu mures, deci nascut si crescut printre "conlocuitori", nu te putea duce cu gindul decit c'a avut parte de'o copilarie traumatizata si traumatizanta.

relativul succes l'a adus si in atentzia televiziunilor, mai intii in calitate de "invitat permanent" la pro-sport (ramine emblematica scena in care "giovani" becali il scuipa si il injura pe terzian, fara ca banciu, aflat si el la aceeasi masa, sa intervina in vreun fel), apoi la "labe unu", realizind un fel de cafe cu "late show", impreuna cu radu naum, dupa care singur, incercind sa'l imite si concureze pe mircea badea, sub indrumarea aceleiasi "echipe manageriale" (oancea!) care l'a inventat si pe badea.

e de remarcat ca niciunde nu a incercat "sa'l care dupa el" si pe colegul de cuplu stanescu, care era in mod evident mult mai strimtorat din pct de vedere material decit el, iar asta nu putea, uman vorbind, sa nu creeze discrepantze majore intre ei, unul devenind "vedeta", platita, mai mult ca probabil, de catre, sanchi, oancea (blonda, cu fusta), cu mii de evroi pe luna, si pe pamint, iar celalalt raminind cu cele citeva sute de la radio.

o astfel de "vedeta", chiar si controversata, acceptind sa ramina si la radio, bineintzeles ca va pretinde un spor de salar si de acolo, lucru de care evident ca nu se va putea bucura si colegul de suferintza, iar daca modalitatea de plata este una "de la sacosa", cum precis ca se intimpla in cazul celor doi, revolta interioara se poate manifesta si exteriorizat, cind il vezi pe coleg numarind nesimtzitor peshinu'n fatza'tzi.

acuma, ce sa fac, fabulez, pentru ca eu nu m'am putut abtzine s'asociez disparitzia de pe post a lui stanescu, cu ziua in care s'a facut plata, vineri, in urma cu doua saptamini, dupa cum au avut amabilitatea kamikadjii sa ne informeze.

de atunci, mucles, nici un fel de referire la nefericitu' de stanescu, care mai apare pe post doar in amintitele reclame si forspanuri.

au toate astea vreo relevantza in completarea schitzelor de portret pe care ni le'am facut fiecare in minte, in legatura cu banciu?

eu unul, mi'am completat'o, nu de alta, dar am constatat ca, odata ramas singur, banciu, in paranoia lui, a ajuns si cam nesarat, facindu'ma sa incep "sa'l sar", si in varianta radio, ca la teve am ceva timp de cind am inceput sa'l ocolesc.


p.s.

pina si cel pe care il maimutzareste banciu, mircea badea, a incercat "sa'l care" dupa el pe prietenul oreste, atunci cind acesta trecea prin niste momente dificile ale existentzii.

abea ulterior s'au separat, si in ceea ce priveste prietenia, tot din motive politice si de paranoia...

ps. updatat: 

se pare ca stanescu a revenit, spasit, la locul infractziunii, vineri, 28.03.2014.
poate c'a fost in concediu omu', desi, cu alte ocaziuni, se anuntza pe post asta.
ma bucur pentru el, ca un loc de munca e cam greu de gasit zilele astea.
poate s'o fi lasat si cu vreo suta de evroi in plus la salar...

luni, 17 martie 2014

cîteva noi invitatzii la cinism, din partea cîtorva la care te puteai aștepta mai putzin, care ne vor ajuta (nu'i așa?) ca să nu mai fim un neam de slugi

deci, ce avem noi aici?

saptamina trecuta s'au porcait, cum le'a venit la gura (mai ales unul dintre ei), doi insi care erau creditatzi ca fiind doi basiști frenetici (tot mai ales unul dintre ei).

dupa ce dan tăpălagă scrisese un articol in care ii pusese p'acelasi plan pe trei dintre pampfletarii nocturno-isterici și televizatzi ai natziei, fara sa'i nominalizeze, macar unul dintre ei (desi ma indoiesc teribil ca ai'laltzi doi s'or fi abtzinut, dar asta n'am de unde sa știu, ca pe badea nu'l frecventez - nu'i asa? - din principiu, iar de existentza celui de'al treilea am aflat doar cu aceasta ocazie), radu banciu, a dus mina la cap, cum ii sta bine chelului, pentru ca s'a simtzit atit de vexat ca este pus alături și alăturea de tonomatzii mogulici incit a făcut o criza urita, insotzita d'amenintzari cit se poate de directe la adresa lui tăpălagă, ca, dacă nu'si bagă mintzile'n cap, "il da în git" cu nu'ș ce finantzari "de la stat".
nu stiu cine ii plateste retributzia (destul de mare, dupa buget, dacă e sa ma iau dupa cit de suficient sie insusi a devenit) lui banciu, spre deosebire de ceilaltzi doi pamphletari de larga respiratzie gura la voma (platitzi de moguli "la vedere" - ori "la revedere!"), dar anumite lindicii imi sugereaza ca mogulul lui poarta fusta (sau blugi, in ultima vreme) și tocuri înalte, pentru ca variantele c'ar fi finantzat de către mogulu' păunescu brazar, sau de mogulu' oancea, sau de mogulu' andronic, mi se par pur si simplu fantastic de aberante, pentru ca ăștia totzi au fost totdeauna obicinuitzi doar sa ee, nu sa și dee, avind carici pogonici la buzunare.

e mai mult decît improbabil ca niște raptori feroci si a_ideologici precum presupușii moguli ai postului labe unu teve sa bagă bani - bagă bani - într'o întreprindere mare consumatoare de resurse, fără o perspectiva apropiata și sigura de recuperare a investitziei, printr'o intrare la gubernare a celor sprijinitzi, pe fatza si pe la spate, care, în cazul de fatza (putzin desfigurata), este, fara puti(ri)ntza de tăgadă, mișcarea pupulara a pupilelor, asa ca singura varianta fezabila si fezandabila e ca ei provin din banii de poșetă ai duduchii.

marea întrebare e cit de mare poa' sa fie poșeta aia, de poate s'asigure finantzarea a cîteva posturi de televizie, a cîtorva ziare și saituri, cu giurnalisti si altzi guristi luatzi la bucata sau la legatura, casse de cultura, sondare si raclare a opiniunii publice, da' și a unui partid foarte (com)promitzator de verde ca prazu', de bine ce sare pîrleazu', după cum ne spune șefu:
“Pe mine m-a surprins pozitiv evolutia politica a Elenei Udrea ca discurs, ca atitudine. Va fi un om politic care sa aiba ceva de spus in politica romaneasca. PMP a crescut spectaculos, s-a apropiat destul de mult de PDL, cresterea s-a produs dupa trecerea Elenei Udrea.
Eu stiu si un al treilea sondaj care a confirmat aceleasi cifre pentru PMP - 9 sau 10%. Aici este in primul rind o rupere a PDL de electroat. In faza initiala, pina cind a venit Elena Udrea, PMP era la 4%. Dupa ce a venit Udrea, s-a transferat electorat rapid, ea a credibilizat mult PMP,” a spus presedintele.
electoratu' pempe s'a transferat inclusiv cu rata, dar nu cu electo-rata pontosului, ce pare sa fi murit la intrare, ci cu avto-rata.

care costa de te stinge: bani de închiriat vechicole și vechiculatzi!

care vechiculatzi, daca n'au marșat la cinismu' "pe gratis", ca sa nu'i zic gratuit, la care ii indemna tapalaga inaintea "marii manifestari", au trebuit sa fie cinici pe bani.
Desigur ca si Basescu&Udrea incearca sa exploateze nemultumirea ta. Dar cele doua interese se intersecteaza undeva, poti castiga si tu ceva cu putin pragmatism si cinism. Cu se folosesc ei de tine, foloseste-te si tu de ei! Daca stai inteligent acasa nu te alegi sigur cu nimic.
peșin.

si cum n'am cunostintza de niște afaceri particolere infloritoare ale duduchii, nu ne ramine decit sa concluzionam ca banii aia tot de "la stat" vin, fiind "economisitzi", intr'un mod cit se poate de abscons pentru mine, de catre marea doamna a cintecului cu gura romunesc, inca de pe vremea cind distinsa doamna dispunea asupra lor.
astfel, trebuie sa afle si banciu ca, oricit ar nega, inclusiv el tot cu "bani de la stat" e platit, lucru pe care ar trebui sa'l stie si alte institutzii ale statului, daca n'ar fi parte a confreriei coabitaci si sapa.

ps:

ca sa fie massa bogata si lumea ocupata, pontosu', dupa ce a fost scos basma rosie curata si furata de catre cucoana justitzica, in cazu' plagiatului, continua razbelu' din vorbe cu diktatoru' si cu puscolitza lui in gluji:

Victor Ponta: Presedintele va participa la Consiliul European, desi sunt discutii 100% de Guvern. Se duce si dansul asa, ca sa imi faca mie in ciuda

de R.P. HotNews.ro
Premierul Victor Ponta a declarat astazi ca presedintele Traian Basescu va reprezenta Romania la lucrarile Consiliului European din 21-22 martie, "desi este vorba despre un program 100% de Guvern". "I-am cerut mandat de reprezentare, insa nu este o surpriza faptul ca nu mi l-a acordat", a afirmat Ponta, citat de Agerpres. Premierul a precizat ca "se duce si dansul asa, ca sa imi faca mie in ciuda. Eu acum ce sa fac? Sa ne certam la Curtea Constitutionala? Nu are niciun rost".


Victor Ponta: Basescu vorbeste intr-un argou pe care nu-l stapanesc, e un pic cam de port, marinaresc

de V.M. HotNews.ro
Premierul Victor Ponta este de parere ca presedintele Traian Basescu foloseste un "limbaj marinaresc" atunci cand califica drept "dubioasa" pozitia sa fata de Republica Moldova, scrie Agerpres. "Nu inteleg limbajul acesta. E un pic cam de port asa, marinaresc. (...) Nu stiu ce inseamna dubioasa. Limbajul e un pic infractional. Nu pot sa il definesc, desi am fost procuror. Domnul Basescu vorbeste intr-un argou pe care nu-l stapanesc", a spus premierul, luni, la Palatul Parlamentului.

de parca, dac'ar vrea sa'l loveasca, intr'adevar, n'ar putea sa'l loveasca la pusculitza...

joi, 20 februarie 2014

oratoria, elocintza limbută și slugărnicia erectă la romuni; azi: mircea badea, pardon, radu banciu dînd de pămînt cu tata jean, în zgomotul asurzitor al înghitziturilor în sec ale lui andy stănescu


„io, de exemplu, am vorbit aseara, si l’am facut praf si pulbere, pe tata jean. cred ca i’am razbunat pe totzi cei care ascultau, de’a lungu timpului, si care n’au devenit jurnalisti, pentru ca erau prea talentatzi, care ascultau fotbal minut cu minut, de’a lungul acestor ani, da? de caverna, ai folbalului romunesc. asa ar trebui sa vorbeasca un ziarist, dupa parerea mea, daca are un pic de demnitate in el, despre unu dintre groparii folbalului romunesc. nu sa’l treaca melancolic, asa. eeee, uite s’a intimplat! uite, vezi, fatalitate, cum erau vremurile respective. nu, nu, domnule tolontan, dumnevoastra eratzi in meserie atunci, cum bine si recunoastetzi aici, lucratzi la gazeta sporturilor. ce a facut presa din romunia sa denuntze acesti imbecili? sa denuntze aceste blaturi. sa denuntze acesti idiotzi. ce’a facut presa din romunia? ne amintim foarte bine ca n’a facut nimic. a protestat, asa, intre subiect si predicat, a mai pus o virgula pe unde nu trebuia, chipurile, ca sa’i impiedice pa sarlatani, da’ nu s’a intimplat nimic, ei au mers mai departe, da? n’au facut absolut nimic. sa nu mai vorbim de marii sefi de gazete, da? care nu numai ca n’au facut nimic, da’ s’au si imbogatzit, de pe urma acestor farsori, da? si aici atribuim relatziile cu impresarii, relatziile cu conducatorii de club, cu totzi borfasii care au investit de’a lungu timpului in folbal. si noi ce’am facut, domn tolontan? ne’am uitat la ei cum merg si se imbogatzesc, se plimba prin toata lumea, fara sa’i denuntzam? nu stiu daca’i asa de corect. asa ca lasatzi’ma cu vegetarianismu si cu carnivorii, ca nu’i deloc asta problema in discutzie aici. este problema acestei bresle care a trait intr’o lasitate perpetua, in totzi acesti ani, pentru ca, nu merita sa riste, era - cum sa spun? – prea inutil riscul asta, cind viatza ta putea sa mearga linistita mai departe. nu venitzi sa’mi spunetzi de anchetele care se fac astazi, ca eu nu despre asta vorbesc. vorbesc despre furturile de atunci, da? anchtele astea de astazi cu monica ritzi-pitzi si cu mai nu stiu eu cine, si cu gala bute si cu... sint frectzii pe linga blaturile care s’au facut in folbalu romunesc, care erau constante, tata!”


„io am fost unul dintre putzinii, daca nu singuru’, de cind am intrat in presa, si asta trebe sa stie domnu tolontan, ca doar pasii nostri au fost comuni, in vremea respectiva, am fost unu dintre putzinii, care a zbierat neincetat in fatza acestor banditzi care au condus folbalu romunesc, ba, si am facut’o cit am putut, peste tot, a se vedea tot ce am scris despre ei, ca nu l’am laudat vreodata pa unu. stitzi de ce dom tolontan? si eu aveam mize de cu totu alta natura. mie mi’ar fi fost mult mai comod sa tac, sa’mi vad de ale mele, sa’i fie mai bine familiei mele, prietenilor, gagicilor, s.a.md. de ce sa ma bag in toate prostiile astea, cind puteam sa ma duc linistit sa’mi vad de’ale mele? da’ am facut’o pentru ca asa e firesc sa fie. si prefer sa am numai dusmani, decit sa am prieteni de’un asemenea nivel, sau de’un asemenea caracter. e, asta am ales sa fac. pentru ca mi’ar fi fost si mie foarte, foarte usor sa fiu un culant ditr’asta, unu’ care nu spune niciodata nimic, ca ma pricepeam si la asta. credetzi ca limba de lemn e atit de dificil de intzeles sau de practicat? as fi putut sa fac asa cum au facut din vremea respectiva. sa tac, sa’mi vad de ale mele, sa’mi iau banutzu’ si sa ma duc acasa. si eventual sa’i injur, ca pe timpurile lui ceausescu, pe sub plapuma, pe oamenii folbalului romunesc. vezi doamne, sa nu ne auda vreunul, ca ne pierdem clientzii. am ales sa nu fac asta, si exact acelasi lucru il fac si astazi. vedetzi ca, pina la urma, m’am descurcat? chiar nefacindu’mi  niciodata – ba, da’ niciodata! – nici un prieten din mafia asta, si neapelind niciodata la nimeni. vedetzi ca m’am descurcat chiar foarte bine? astazi, datorita conjucturii, ca sa’i spun asa, sint net peste totzi cei care lucreaza in presa de sport, care au ajuns sa traiasca de pe o zi pe alta. uite ca mie imi merge foarte bine, nefacind niciodata nici cel mai mic compromis. da! nici cel mai mic compromis cu nimeni.”


pisi cu post-data, ca sa fie tot cu pata, sau cu plata:

cu toate ca n'am rivnit ni-cio-da-ta la nobilu statut de giurnalizd, printre altele si pentru ca nici statutu de analfabet nu mi'e strain, am hotarit sa exersez o portzie de dictare de la banciu, proba suprema cu care ii amenintza acelasi banciu pe colegii lui, giurnalijdii, aia care n'au putut beneficia de aceleasi conjuncturi favorabile precum domnia sa, pentru a le demonstra, deci, ca sint, cum spuneam, niste analfabetzi.

marți, 18 februarie 2014

cutzitul in apă, apa la plămini

d'aia vroeam eu sa rupa astia pisica, in cit mai multe figuri, pentru ca sa se mai 'ntimple chestii, sa ne mai ridem si noi um pik, ca prea ereau tristi cu totzii, d'ajunsesem sa plingem si noi in pumnii si palmile domnului basescu.

uite, aseara, antonescu, fost antenescu, a fost degradat de la rangu' de kk-rau, fi'nd proclamat drept raul cel mai mic de catre insusi el, banciul, asta dupa ce fusese tratat cit se poate de camaradereste, timp d'o ora jumate, de catre turcesqiul arondat, si dupa ce eu insumi avusesem parte d'o seara cit se poate de reconfortanta, d'un comic nebun, si cu niste comici la fel de nebuni, fi'nd vorba in primul rind de domnul acela iliesiu, fost arhanghel al comunismului in zbor, al pietzii universitatzii, al basismului incipient, apoi al antenismului trei, actual favorit al lui avp, care, suparat ca n'a fost promovat pentru o catindatura penelista la evroparlamentare, s'a gindit sa'i dee un brinci pe scara ierarhica sefului lui de partid, ca sa'i faca loc taricelului molicel si pesedel, care mai c'ar achiesa si el, impreuna cu o parte din partid dedulcita la uzufructele gubernarii si care parte de partid, in calitate de vagoane cu marfa expirata, incepe sa se 'ndoiasca de calitatzile de locomotiva electorala ale domnului antonescu.

calca apa, antonesculeeee!

cutzitul ce este pe cale sa'i fie infipt intre omoplatzi domnului antonescu, la fel de natural precum se imbolnavise de plamini carnea macra de tun din decemvrie op'zecisinoo, atunci cind tragea in piept aerul tare al libertatzii, odata cu gloantzele armatzii e cu noi, care, absolut intimplator, se zbengueau si ele in acelasi aer, ne face sa ne gindim induiosatzi la soarta cea cruda si nedreapta a fostului nostru presedinte interimar, ce risca si se pare ca nu cistiga sa se fi nascut talent si sa moara sperantza, dup'o careera prodigioasa, aproape la fel de indelungata ca a domnului actoal prezidente, daca facem abstractzie de perioada ante portas iliscista.

batzosenia de ultima hora pe care vrea s'o afiseze d-l antonescu ii provoaca dificultatzi evidente, pe motiv c'acuma, odata proscris de catre antena trei, e pus in sitoatzii imposibile, adica sa'si explice traectoria de pishetu boului, de la strasnic acuzator al mogulilor vintu&voiculescu, din seara primului tur al alegerilor din 2009, la bagatu' mintzilor in cap prin alierea cu acestia, cu televizii cu tot, umilintza care nu i'a fost prea cu folos, pen' ca coabitacu' prim ministru si'a dat seama ca banii's la el si ca n'are rost, in conditziile astea, sa se lese scuipat in freza de d'alde badea, gidea si cu grecu, carevasazica ca nu mai e, scuipatzii respectivi alegind sa se lupte in continuare nu numai cu freza inexistenta, dar totusi boxita, a diktatorului expirat, ci si cu aia abundenta, si la lel de boxita, a pretendentului la tron.

plus de asta, a avut mina la fel de proasta in ceea ce'i priveste pe cei pe care i'a promovat precum diktatoru', cu singura deosebire ca, unii dintre ei, au avut proasta inspiratzie sa cam intre pe la tzuhaus, ceea ce oamenii diktatorului mai se gindesc dac'au s'o faca, dac'au s'o mai faca vreodata.

desi aveau bune perspective sa poatza juca la foarte multe capete in continoare, peneleii mi'au parut teribil de debusolatzi in ultimele zile (hashottti!), victime aproape sigure ale noii generatzii de pesedei, care compenseaza din plin evidentele carentze de educatzie si dotare 'telectoala prin lipsa de scrupule pe masura.

dac'au reusit ei sa'l transforme in catzelush pe ferocele tariceanu, care i'a rezistat cu atita succes teribilului diktator...

ANTONESCULEEEE, stay the course! the future is yours!

("calca apa" este extras din "cutzitul in apa" al lui polanski, ca sa afle si cei mai putzin cinefili decit noi)

joi, 21 noiembrie 2013

forma si foundu' 

după aparitziile repetate ale d-lui președinte labe unu teve, săptămînile trecute la nooa dana grecu, aseară la un robert turcesu rămas fără bile...



Home » Ultrascurte » B1 TV se muta pe pozitia 404 in grila UPC

B1 TV se muta pe pozitia 404 in grila UPC

Dluni, 25 noiembrie 2013B1 TV se va muta de pe poziţia 7 doar pentru abonaţii serviciului de cablu digital UPC
Abonaţii serviciului de cablu digital UPC vor putea viziona postul B1 TV pe poziţia 404, alături de celelalte programe de ştiri: Realitatea TV (401), Antena 3 (402) si Romania Tv (403).
0 votes Cast your vote now!
Etichete: 




urmează radu banciu!


Băsescu: despre (i)moralitatea unui preşedinte
21 Noiembrie 2013
 E-MAIL      PRINT      RSS             MĂRIME TEXT


În cei nouă ani de când conduce România, Traian Băsescu a părut că învaţă să fie deasupra combinaţiilor de interese în care se încurcă îndeobşte politicienii balcanici, mânaţi adesea mai mult de dorinţa de a avea decât de cea de a fi dedicaţi celor mulţi.
Înconjurat de simpatia unor intelectuali cunoscuţi, în primii săi ani la Cotroceni, Traian Băsescu a lăsat impresia că se transformă ireversibil, din fostul primar care-şi dăduse singur o casă în centrul Bucureştiului, în liderul complex care ştie să se lupte cu mafia transpartinică, să-i demaşte pe securiştii regimului comunist, dar şi să construiască pe scheletele unui partid mic afiliat la Internaţionala Socialistă, la fel ca PSD, o formaţiune mare care să joace împotriva vechilor aliaţi ai comuniştilor europeni, de partea Partidului Popular European.
La final de mandat, preşedintele vrea să redevină omul unidimensional, al propriului interes, la fel ca cei mai mulţi politicieni autohtoni care tind să se căpătuiască atunci când sunt la putere, de frică să nu piardă ocaziile cele mai favorabile. De ce n-a aşteptat Traian Băsescu să plece din funcţie înainte de a cumpăra 300 de hectare de teren agricol? De ce nu a negociat cu o bancă privată creditul de 1 milion de euro, luat pe numele fiicei sale? De ce, după ce a obţinut de la CEC banii care îl vor transforma într-un mare fermier, a încercat să-i conserve poziţia chiar şefului băncii de unde a luat creditul? S-a gândit, oare, că face trafic de influenţă atunci când l-a sunat pe ministrul Finanţelor pentru a pune o vorbă bună pentru preşedintele CEC?
Dacă toate aceste întrebări – care ţin, poate, mai puţin de legalitate, dar care pun sub semnul întrebării moralitatea – sunt inutile pentru un lider crescut în cultura politicii dâmboviţene, tacticianul Traian Băsescu ar fi putut cel puţin să prevadă scandalul uriaş pe care îl fac acum adversarii lui şi anchetele în care va fi terfelit. Dar preşedintele îşi pierde tot mai mult intuiţia, una dintre marile sale calităţi politice, care l-a ajutat să joace roluri onorabile şi interesante nu doar în interior, ci şi în exterior. Calculele şi mişcările pe care le face în ultima perioadă ne arată un Băsescu la fel de sigur pe sine, cum era până acum, dar anesteziat şi incapabil să se raporteze la realitate.
Preşedintele crede că în politică totul este permis, urmând sfaturile lui Machiavelli aşa cum le-au înţeles unii dintre consilierii săi, dar chiar şi cel mai cinic teoretician al politicii spune că un lider „nu trebuie să aibă toate însuşirile“, dar „trebuie neapărat să pară că le are“.
Traian Băsescu uită acum să joace rolul solidarităţii cu cei mulţi, care abia răzbesc prin criză, şi se laudă cu cele 300 de hectare cumpărate pentru a se face fermier. Poate fi un semnal pentru cei care au bani, dar în acelaşi timp este şi o sfidare pentru ceilalţi. De aceea lipsa lui de modestie s-ar putea să aibă costuri multiple, fiindcă, aşa cum constata pe propria-i piele cardinalul Richelieu (prim-ministru al Franţei, 1624-1642), „îngâmfarea este unul dintre marile vicii pe care le poate avea cineva în exerciţiul funcţiilor publice, iar dacă umilinţa nu îi este necesară celui menit să conducă statul, de modestie are în schimb nevoie, fiindcă fără modestie marile spirite îşi iubesc atât de mult propriile opinii încât le condamnă pe toate celelalte, deşi sunt mai bune, iar orgoliul constituţiei lor naturale, îmbinat cu autoritatea de care dispun, îi face să devină absolut insuportabili“ (Testament politic, I, VIII, 2).
(I)moralitatea preşedintelui poate fi măsurată nu doar prin felul în care şi-a cumpărat pământ, dar şi prin felul în care şi-a implicat propria fiică într-un scandal de proporţii. (I)moralitatea lui se poate măsura, însă, şi în dezbinarea formaţiunilor „de dreapta“, în lupta îndreptată nu doar spre PSD, ci poate chiar mai mult împotriva PDL, cu scopul aproape declarat de a o aduce pe favorita sa, Elena Udrea, în fruntea democrat-liberalilor. (I)moralitatea lui Traian Băsescu ar putea avea legătură şi cu reabilitarea lui Crin Antonescu, pe care ar vrea să-l înveţe cum să câştige prezidenţialele, sau chiar cu acceptarea declaraţiei consilierului său politic, Sebastian Lăzăroiu, de a aspira spre modelul Putin printr-un eventual mandat de premier, ca şi cum democraţia nu înseamnă, printre altele, „alternarea la putere“. (...)

ps:

am eliminat ultimele doua propozitzii ale sabinei fati, pentru ca eu nu vreau ca d-l basescu sa se reabiliteze, din nou - a cita oara? - ca mi s'a cam aplecat!


ps doi:

antipatica doamna AMP, are iarasi dreptate:

20 Noiembrie 2013
 E-MAIL      PRINT      RSS             MĂRIME TEXT

Povestea mult discutată a creditului luat de Ioana Băsescu pentru a-i cumpăra tatălui ei teren agricol e cunoscută de toată lumea. Mai puţin clar este ce nu e în regulă cu această afacere şi dacă Parlamentul este îndreptăţit sau nu să pornească o anchetă. Răspund separat la cele două.
1. E imoral să profiţi de pe urma accesului la informaţie privilegiată pe care ţi-l dă funcţia publică, şi acest gen de informaţie a fost la baza acestui caz, consilierul pe agricultură Adrian Rădulescu fiind cel care a recomandat afacerea. Dl. Rădulescu nu este plătit de contribuabili pentru a folosi informaţia obţinută prin munca sa publică în folos privat.
2. E imoral să îţi foloseşti relaţiile publice pentru a asigura unui obscur notariat periferic mari tranzacţii aducătoare de venituri. Nici un om de afaceri nu are de ce să se abată din drum pe la notariatul drei Băsscu decît în speranţa că aducînd profit acesteia îşi crează o relaţie privilegiată cu tatăl ei. Investigate separat, aceste tranzacţii pot deschide alte probleme, dat fiind că temeiul lor este intenţia de a face un favor preşedintelui cu aşteptarea rezonabilă a unui gest de reciprocitate. Acesta e mecanismul corupţiei şi nu altul.
3. E imoral şi incorect ca şef al statului să soliciţi un credit de la singura bancă aflată încă sub controlul statului şi să intervii folosindu-ţi funcţia în procesul de demitere/numire a conducerii băncii cu care faci afaceri.
4. E incorect să soliciţi şi să obţii un credit la stat în regim de favoare, care se abate de la regulile care s-ar fi aplicat unor persoane private, şi cu toate acestea asta s-a întînplat în materia acestui credit CEC.
Publicarea creditului nu rezolvă în nici un fel aceste probleme, care arată o gravă discrepanţă între ce predică şi ce practică Traian Băsescu în materie de corectitudine publică. Ar trebui publicată şi lista clienţilor notariatului, dar simpla alegere a acestei profesii privilegiate arată intenţia de stabilire a unei rente de care să profite dra Băsescu şi pe viitor chiar tatăl ei. Nu e o întîmplare că fiii, soţiile sau oamenii politici direct au aşa o mare preferinţă pentru profesiunea de notar, pentru că e cheia spre traficul de influenţă legalizat. Ştiu un om politic din România care şi-a făcut toate fostele neveste notar, ca să le lase prospere şi în bună rînduială şi să nu-şi mai bată capul cu pensia alimentară. Multe notariate muncesc din greu şi colectează onorarii minore, dar prin toate cele politice marile contracte trec să lase comisionul cuvenit, de la fiul lui Tărăcilă la fiica lui Băsescu. Aşa funcţionează ţara.
Argumentele contra deschiderii unei anchete în această nouă situaţie, ca şi la casa din Mihăileanu, în care şeful statului a profitat de pe urma poziţiei lui publice cu mare tupeu sînt următoarele: nu e nimic ilegal în această situaţie, poate doar imoral; Năstase şi Voiculescu au făcut mult mai rău; e o afacere privată în care publicul nu are de ce interveni.
Toate aceste argumente sînt penibile. Băsescu nu are de ce să aibă statut special, fiind principalul profitor politic al efortului nostru pentru stat de drept (acest efort l-a patronat pe alocuri, dar e greşit să fie perceput el ca lider şi Macovei sau Morar ca agenţii lui; să nu uităm că a fost furios că Morar se manifestă ca un om cu voinţă proprie şi nu o creatură, aşa de furios că a vrut să-i revoce numirea la Curtea Constituţională şi nu a făcut-o că nu a mai putut). Încălcarea separaţiei public-privat prin utilizarea unei bănci de stat şi a unui consilier prezidenţial e evidentă şi incorectă, şi dacă măcar asta e spus e un pas spre clarificarea a ce înseamnă corupţie, şi anume folosirea autorităţii publice în folos privat. Ce au făcut Năstase sau Voiculescu e irelevant, fiecare răspunde separat, mai ales cineva care ţine discursuri despre cît de imorali sînt alţii şi pozează în campionul statului de drept. Năstase a fost la puşcărie pentru ce a făcut (a pus nişte firme să cotizeze pentru partid, ceea ce face toată lumea, inclusiv prin comisioanele la notariate: poate şi el oricînd ţine teoria că de ce doar el a trebuit să plătească), Voiculescu e scufundat în anchete la DNA, unele care nu ar fi existat dacă nu era în poziţia politică de adversar al lui Băsescu (ce alt om de afaceri din România, ca şeful RCS a mai fost îndemnat să depună la DNA o plîngere pentru şantaj într-un litigiu implicînd două părţi private: nici măcar în Anglia, campioana redefinirii corupţiei ca să includă şi relaţia privat-privat nu auzi de aşa ceva, asta era evident treaba procuraturii, nu a DNA). Nimic comparabil nu s-a propus pentru Traian Băsescu, doar o anchetă parlamentară.
Din păcate, la cum au fost la noi relaţiile Parlament-preşedinte comisia parlamentară nu se va bucura de mare credibilitate, deşi o comisie de acest gen este vehiculul tradiţional istoric prin care cercetezi la înalt nivel, de la Congresul american la Parlamentul britanic, care a curăţat politica şi frauda electorală prin 150 de ani de comisii parlamentare. Noi vorbim însă de un Parlament care votează regulat, sau prea des ca să îşi protejeze membrii de justiţie, mai exact să îi plaseze deasupra legii, cum a fost cu cazul Vosganian cel mai recent. Senatorul Voicu, şeful unei reţele de trafic de influenţă care manipula sentinţe în Înalta Curte a votat a doua suspendare a lui Traian Băsescu cu mîna sus, discreditînd grav instituţia şi partidul din care provine. De ce ar crede un cetăţean că parlamentarii sînt brusc cuprinşi de apetitul pentru justiţie de data asta şi numai în ce-l priveşte pe şeful statului? Sfătuiesc pe şefii USL dacă vor continua pe calea asta cu ancheta să adune mai întîi majoritatea să rezolve cu parlamentarii care se ascund de lege prin tufişurile Senatului. După ce elimini infractorii din rîndurile proprii sau, acolo unde cazul e încă în curs, măcar laşi justiţia să decidă în cursul ei normal, ca pentru orice cetăţean, ai de ce să te ocupi şi de alţii. Compoziţia comisiei e iarăşi o discuţie, la cea cu Roşia Montană au curs perlele şi antepronunţările, unele ridicole (mai multă cianură în migdale decît la minerit), discreditînd iarăşi Parlamentul. Profit de această ocazie pentru a mulţumi preşedintelui acestei comisii, dl. Vâlcov (nu-l cunosc), pentru trimiterea la Parchet a raportului integral, mimim gest de justiţie într-un caz de coruţie în care singurii anchetaţi pînă azi sînt protestarii (în aplauzele presei corupte). Am declinat să particip la lucrări, nefiind expert pe tema menţionată, dar apreciez faptul că Parchetului i se dă în sfîrşit undă verde să cerceteze şirul istoric de ilegalităţi din această chestiune.
Că aşa e cu independenţa Parchetului, are nevoie de unde din astea, a fost destul să spună şi Ponta şi Băsescu că nu trebuia atacat Daniel Barbu şi pe loc s-a trecut de la amenzi la dosare penale pentru cîţiva activişti care strigau ”Nu-l atingeţi”. Mi se pare ca atare că mobilizarea partizanilor lui Băsescu pentru a susţine că nimeni şi niciodată nu îl poate ancheta pe şeful lor e cu totul penibilă într-o ţară în care un lector universitar absolvent de LSE, Claudiu Crăciun, e trimis în judecată că organizează demonstraţii contra corupţiei. Corupţia e legală, ba chiar şi morală: lupta contra ei însă e ultraj şi atentat la bunele moravuri. Tristă săptămînă pentru voi, propagandişti băsişti, cea în care pînă şi Ion Cristoiu s-a hotărît să lase pe B1TV pe băsiştii mai tineri ca el să se mai facă de rîs şi singuri promovînd asemenea contradicţii fără ca simţul lor moral sau măcar cel al ridicolului să tresară măcar un pic. Şi nu s-ar fi lăudat şeful statului cu atîta tupeu cu afacerile lui imobiliare în public, creînd singur acest scandal dacă nu îi era demult înlăturat sentimentul ruşinii de hoardele de linguşitori voluntari, clienţi şi agenţi propagandişti care îi repetă zilnic în forme diferite că fiind mai bun ca duşmanii săi poate face orice. Recitind texte scrise acum un an aici (Pentru cine bat clopotele, Măi dragă Curte Constituţională), toate contra suspendării lui Băsescu şi apărării ordinii de drept mă întreb ce e a înţeles el din toate astea? Că respectăm procedurile mai presus de oameni? Aiurea. Pentru asta trebuie un minim de gîndire abstractă. A înţeles că a cîştigat partida pentru că nu vor ieşi niciodată destui oameni din casă la un referendum ca să-l dea jos. Ca atare s-a pus pe distrus PDL, utilizat pe faţă consilieri prezidenţiali în toate scopurile, de la politică la afaceri agricole şi dat telefoane la CEC. Aşa şi-a trecut timpul de la ultima suspendare.

joi, 24 octombrie 2013

un dujman al cauzii

da, despre banciu e vorba!

homunculu' asta, dupa ce vreme d'atitzia ani părea confectzionat din altfel de materie prima decit majoritatea ălora care invadaseră undele herzzziene, continua sa se dee in stamba, odata cu fiecare aparitzie, dovedind ca, 'ntr-adevar, televizia le ia mintzile multora din cei care lasau senzatzia, pina la un moment dat, ca sint oameni normali la cap, daca nu stimabili de'a dreptu', cum ereau, imi vin in minte niste nume la intimplare, un huhurezeanu, undelemntanase, un iaru sau un dinescu, ca sa ma limitez doar la cei provenitzi din zona culturalnica.

goana nebuna dup'o iluzorie audientza, care sa se transpuna, generos, in (multzi) bani pesin in contu' personal, ii desfigureaza pina dincolo de grotesc, spre monstruos (n'oi fi io de vina ca simtz enorm si vaz monstruos!), cum e cazu' amicului banciu, de cultu' personalitatzii caruia sint si io vinovat, intr'o oarecare masura, cum am mai spus.

dovada ca televizia (si politica) e de vina, e imprejurarea ca respectivu' banciu e inca digerabil in varianta audio, varianta in care presteaza in fieșcare zi, intre trei si cinci dupa-masa (pe radio sptfm), si unde doar cind abordeaza tematica hungur-bungurilor ma face sa schimb postu'.

ca nu l'o fi egalat deocamdata pe mirciulica badea nici in abjectzie, nici in audientza, sta marturie tot prop'ia'mi persoana, ca mai am puterea sa'l mai ascult pe radio, lucru care mi'ar fi de neconceput la modelul lui, badea, care am intzeles c'ar avea si el emisie pe un post al varanului.

ca'si face banciu dujmani, intr'un mod absolut gratuit, asta'i treaba lui, da', prin natura lui imposibila, dauneaza si "cauzii", pentru ca, oricit ar vrea el sa pozeze in impartzial, presteaza mult prea evident in slujba gruparii basescu-udrea.

cum a fost si aseara, cind s'a luat, in stilu'i caracteristic, de "amaritu" de oreste, care, chiar dus cu pluta fiind, prin revelatziile lui "ezotero-paranoice", e, in esentza lui, un personaj benign, in comparatzie cu altzii, ba', am putea zice, poseda si o alta mare calitate, era unu' din "tradatorii" taberii lu' "dom' profesor felics", prin atitudinile luate in ultimele zile, care, orice s'ar zice, il afectau din punct de vedere material, ca nu oricine are curaju' (nici macar, sau, mai ales, banciu), sa'si puna in pericol piinica de fiecare zi scuipind in sus, spre conducatoru' suprem al trustului unde avea (nu cre' c'o sa mai aiva) o emisie (precizez ca nu i'am vazut nici una din editzii, asa ca, daca ar exisa motive sa'l desfi'ntzezi p'acest oreste - si nu ma indoiesc ca s'ar putea gasi - eu unu' nu le cunosc, dar nici banciu nu l'a atacat pentru f'un astfel de motiv).

in felu' asta, prin atitudinea lui, banciu n'a facut decit sa descurajeze altzi defectori din tabara, aparent, vrăjmașă, fapta pentru care, intr'un razboi real, nu mimat, ar fi fost condamnat la temnitza grea, daca nu ar fi luat direkt calea plutonului d'executzie.

drept urmare, rog organele abilitate, si care cindva erau destul de rotunjoare, ale duduchii, sa ee d'urgentza măsuri, si greutatzi!

miercuri, 11 septembrie 2013

alături de maidanezi, banciu și tapalagă au căzut și ei victime colaterale (nevinovate?) ale hingherilor RMGC

în calitate de (aproape) initziator (pretenii știe despre ce vorbesc) al cultului personalitătzii lu' radu banciu (fără stănescu), cel adus labe unu de sorin oancea  ca să'l contrapondereze pe mircea badea (și ăsta tot o creatzie "marca oancea"), pot să mă declar, liniștit, din nou, un guguștiuc cu tzîtze care nu se pricepe absolut deloc la oameni. 

celebrul, de acum, entertainer și'a făcut, pînă acum, un titlu de glorie că ar fi curat ca lacrima, că niminea nu'l are la mînă, la o adică, precum că ar fi luat f'un capăt de atza, o atentzie, o măslină, de la cineva, spre deosebire de majoritatea covîrșitoare a colegilor lui din fosta pressă romună capitalizdă, în spetzial spre deosebire de ăia din pressa sportivă, pe care'i cunoaște, cu apucăturile lor cu tot, din interior, motiv de persiflare suficientă și batjocură continuă, pe toate canalele, că numa' de modestie nu poate fi bănuit și acuzat banciu, fără a fi primit vreodată, după știintza mea, vreo replică.

nici episoade nebuloase, de pe vremea în care respectivul era "la munca de jos" (povestite chiar de el cu multa vreme în urmă), reporter "de teren" adică, în care a fost companionul lui "giovani" becali prin cazinourile evropii, nu s'au lăsat cu puneri la punct din partea ipochimenosului mafiot, pe care'l știm cu totzi slobod la gură, cu toate că "giovani" n'a fost crutzat în nici un fel de șarjele devastatoare ale talentatului (ce'i a lui i'a lui!) pampfletar.

iată că toată această carapace de corectitudine intransigentă și integritate asumată sfidător e pe cale să crape zgomotos, odată cu înscrierea (și a) lu' banciu în traectoria geostatzionară a sateliților și lobbistilor roșia montana gold corporeișîn, alături, îmi vine acum în minte, de caraghiozu' de ghilezan.

dacă accesele antimaghiare demne d'un vadim tudor în cea mai buna formă m'au făcut să'l scotz pă banciu din orice blogroll, deși ajunsesem într'o vreme "să'i dedic" o întreagă pagină, orientarea lui actoală d'apărător al maretzelor idealuri ale capitaliszmului pă pîine muet în cianura "canadienilor" largi la pungă mă face aproape să nu'l mai pot urmări, ca p'un bogdan dumitrescu chireac, sorin "șantaju și etaju" roșca stănescu, sau badea, gîdea și cu grecu tunde oaea și berbecu.

acuma, oricît de indeferentzi mi'ar fi hipsterii (așa se numesc?) care bat darabana p'in centru capitalii, nu pot decît sa privesc cu scîrba cum nește așa ziși opozitzioniști ai regimului crino-pontos se luptă pentru liniștea gubernării, pe care altfel o spurcă cum le vine la gură, și se declară oripilatzi de blocajele din trafic provocate de turbulentzii anti-rmgc, precum ereau și cristian tudor popescu și corina dragotescu oripilatzi de mitingistii din 1990, dacă e să ne amintim cum se pronuntzau ei în "adevaru" darie novanescian al acelor vremi, în apărarea proaspăt înscăunatului regim fesenisto-kaghebizd.

o fi antenescu prost,

poate și ticălos, cum mai cunoaștem noi niște cazuri

da', banciule, asta mă doare pe mine acuma? 



colaborarea fratzescă, dacă nu prostească, dintre banciu și

evezeaoa lu' dan andronic, continuă netulburat, dacă nu turbat,

deși banciu nu pregetă să facă continuu mișto de "calitatea" micronică

a respectivii fitzuici, situatzie care mă determină să trec și evezeaoa,

la loc de cinste, "pe lista neagră", alături de cotidianu' nistorescian

și antenele și jurnalu' felicsian 

(am uitat să trec labeunul teve, nooa atena 3 pe invers, ajuns la fel de indigest) 

chiar dacă n'a ajuns, încă, la nivelu' de decrepitudine a lu' banciu, dan tapalagă se ia și el la trîntă, prin ironie vrută "fină", cu tentativa de revigorare a mult prea lascivei și acomodantei tinerimi romune, din perspectiva unui adept al unui capitaliszm nu numai pur și dur dar chiar fără scrupule.

păi, băi tapalagă, atuncea de ce mortzii mă'sii te'ai loat atîta de marii afaceriști romuni, de la patriciu la nicolae chimicu?

există și coruptzie bună, dacă are etichetă de import?

Inca o revolutie

de Dan Tapalaga HotNews.ro
Dan TapalagaMarţi, 10 Sept 2013 Actualitate | Opinii
Nu corporatia face legislatia. Cu acest slogan si cu steagul tricolor tot mai des arborat la Protest, Romania tocmai isi proclama independenta de marile corporatii fasciste. Aceste tumori ale capitalismului, pe langa ca ne fura resursele stramosesti, mai si corup, exploateaza pana la epuizare mana de lucru ieftina romaneasca si, in general, pustiesc locul lasand in urma lor munti de gunoaie. Alternativa la exploatarea aurului sau gazelor de sist, solutia la raul facut de occident si democratie o reprezinta binecunoscutele povesti de succes romanesti: baltirea in paradisul nostru verde, contemplarea mioritica, serviciile unui stat foarte competent la pachet cu ai sai clienti cinstiti din politica sau niste baietii destepti locali.
[
81 comentarii

un articol binevenit de pe contributors punkt ro, care mă scutește pe mine să'mi mai bat de'jtele degeaba pă tastatură și să'mi stric ochii belindu'mă'n monitor:


ultra suspecta afacere rmgc mă face să mă întreb și io dacă chiar exista atîta aur acolo sau dacă "canadienii" chiar aveau de gînd să spargă muntzii ăia pentru el, că dacă erea atîta cît se zice, nu precupetzea nea ceashka orice efort ca să'l scoatză?

ca tot îi frigea buza după pretziosul metal, de ajunsese, în ultimii lui ani, să vînză din rezerva băncii natzionale ca să achite datoriile către fmi, iar "lipsa tecnologiii adecvate" nu erea un impediment, că doar nu se apuca de construit aipaduri, iar baetzii de la sie nu dormeau în cizme ca acuma.

o conspiratzie monstruoasă care incumba speculatzii bursiere oportune și cereri de despăgubiri la fel de monstruoase pretinse coruptului stat romun, cu complicitatea bine simtzită a oficialilor, nu pot fi "excluse din principiu".

afacerea bechtel le'o fi stîrnit unora pohta ce'a pohtit să scoatză bani și din peatră seacă, fără a o muta măcar din loc...

încă un personaj celebru stînd pe gînduri
dacă sa bage și el botu' la maimutzica rmgc
să mă baaaag?
să nu mă baaaaag/
da' ce, banii RMGC nu merge?


drept care, armătzile salvării rmgc nu trebe sa dispere (și, după cîte se vede, nici n'o fac), bani vor mai fi, așa ca se pot înrola noi contingente, obraz gros și cîini maidanezi care să cază ca musca'n laptele afumat de fumigene s'or mai găsi.