Se afișează postările cu eticheta sarbatori fericite?. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sarbatori fericite?. Afișați toate postările

vineri, 7 ianuarie 2011

un telefon de la crin

astept un telefon de la crin.
nu, nu vreau sa ma sune!
vreau un aparat telefonic mobil.
pe scurt: mobil.
eventual "de marca".
eventual f. scump.
eventual cu cartela/abonament preplatit pin' la pensie.
pin' la prima pensie.
a lui, nu a mea.
ca io nu's de'o mai apuc.
motivez prezenta cerere cu urmatoarele fapte, certe, petrecute in legatura directa cu casutza mea postala.

*  joi 28 MAI 2009 am gasit in interioru' susnumitei casutze un cd cu colide de craciun a carui coperta era ilustrata cu poza lu' crinu&fiica ce imi ura sarbatori (DE IARNA?) fericite.
cd-u' era insotzit de o felicitare nominala adresata nefestii mele, cu ocazia zilei sfintzilor constantin&elena, tot din partea aceluiasi domn crin.

* zilele trecute fix am primit din partea organizatziei pesede bucuresti, reprezentata prin persoana lu' marean vanghelie, o felicitare cu urari de sarbatori, lucru ce am citit pe mai multe bloage ca li s'a 'ntimplat mai multor persoane cu domitziliu in diverse sectoare ale capitalii patriei, printre care si hera.

* nu ma simt capabel sa cintaresc in momentele astea grele pentru tzara oportunitatea gesturilor celor doi politicieni (in viitoru' apropiat aliatzi/comasatzi politic), incerc, totusi sa apreciez ca marean vanghelie a actzionat cu o intirziere temporala de doar doo saptamini, lucru ce se poate, eventual, reprosa serviciului de curierat, ca posta romana nu'i poci zice (pentru ca chiar n'o fo!), pe cind  crin antonescu a fost defazat cu citeva luni bune, in plus sau in minus, la alegere.



* intrucit, e bine stiut, marian vanghelie "a daruit massa" votantzilor, cu diverse ocaziuni, electorale sau nu, in care avea interes, cu diverse obecte de folosintza mai mult sau mai putzin indelungata, in care, in mod special, se remarca amintitele telefoane mobile, si pentru ca, pina in momentu' de fatza, eu personal, n'am premit nemic din partea lu' vanghelie sau a formatziunii pe care acesta o reprezinta, si fiind de notorietate publeca ca se preconizeaza constituirea unei aliantze, a unei comasari, al carei catindat unic la presidentzie sa fie dl crina ntonescu, in numele caruia are sa faca campanie 'lectorala inclusiff dl marean vanghelie, ma consider indreptatzit sa solicit a fi luat in evidentza scriptica pentru a primi, in sfirjit, telefonu' la care am si io dreptu' natural.
multzamesc anticipat!
LUPT PENTRU PACE!
***********************
rog frumos a se folosi adresa ce se afla in baza de date "subtilizata" de la ministeru' administratziei si internelor cu ocazia diverselor gubernari democracice.

miercuri, 29 decembrie 2010

fabricat in romunia, da' s'o stim si noi

p'in ce contribuii io la esirea romunichii din criza, acuma cin' avintu' consumeristic ma alunga si pe mine den casa?
pai, din citeva (fo doo) carucioare pline ochi, si un bun de folosintza 'ndelungata procurat de nevoie, nu stiu daca cu altceva decit cu o chisalitza d'usturoi, d'aia din lemn, si care nici ea nu avea freo etichetzica, tzeva, care sa'i indice (nu po' sa'l indic) provenientza, asa ca nu m'ar mira ca si aia sa fie opera unor maramureseni cu ochii oblici.
n'am luat in considerare produsele halimentare a caror origine e 'ntodeauna incerta, de cin' au ajuns pina si tzîganii sa faca marketing p'in pietze cu merele turco-mozambicane prezentate ca fiind romunesti suta la suta.
d'aia'm pui si io 'ntrebarea, ca prostu': oare e posebil sa fim asa de tembeli ca dupa ce de fo' cel putzin zece ani, si cale de citeva gubernari, ni se tot propune sa cumparam produse "fabrikat in romunika", cu campanii concepute si platite, spetzial pentru asa ceva, sa nu reusim sa incropim ni'ca care sa dee si rezultate?
ca amatori dornici, ca si mine, sa 'ncurageze productzia natzionala de bunuri si servicii (nu secretze !) mai se ezista.
ca sa le cumperi mai 'ntii tre' sa si afli care's alea, cu certefecat in buna regula, nu pe vorbe!
dac'am fi neste patriotzi, si nu patrihotzi, cu ceva istetzime la baza, n'am mai astepta initziativilii gubernamentale, care, se dovedeste de fiecare data, nu poa' sa iasa decit precum gubernantzii insisi.
adeca, sa nu fie ni'ca de capu' lor!
da' ma uit la minunatele televizii, ce continua sa se nasca precum ciupercile dupa ploaie, sfidind criza, si care ne pling TOATE de mila, si care TOATE, inclusiv televizia NATZIONALA, se'ntrec sa cumpere "FORMATE" deformate si deformatoare, pentru imbecili,  de la strainii (cin' io'ndragit nu le'o mincat, vaz, irima ciinii) aia car' in tzarile lor au grija sa'si pastreze lucrurile (ceva mai) de calitate.
ce'ar fi dac'ar produce neste emisii, ca sponsori s'ar gasi, in combinatzie cu "o negubernamentala" ce si'ar propune asa ceva, cu o componentza, competentza si integritate dincolo de orice 'ndoiala (un fel de SAR pe domeniu), si car' ar face teste comparative la produse diverse, din import si autohtone, ABSOLUT PUBLICE, si car' ar si elibera atestatu' respectiv sub forma unui abtzibild pe fiecare produs in parte?
ceva in genu emisiilor straineze care testeaza tot felu' de gadgeturi...
firmele care se simt capabile s'ar inscrie singure, asigurind si finantzarea.
n'ar avea gubernu' nici o traba, si asa am afla si noi ce se mai produce in tzara asta.
n'ar fi mai interesant decit sa vedem tot felu' de soacre, prelipceni si protobecali incaierindu'se?
nu tu taxe prohibitive la importuri, nu tu incalcare a concurentzei, asa ca decit sa mincam unguri, si alte natzii, pe piine mai bine ne'am manifesta natzionalismu' intr'un mod ceva mai dastept.