Se afișează postările cu eticheta marean vanghelie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta marean vanghelie. Afișați toate postările

vineri, 7 ianuarie 2011

un telefon de la crin

astept un telefon de la crin.
nu, nu vreau sa ma sune!
vreau un aparat telefonic mobil.
pe scurt: mobil.
eventual "de marca".
eventual f. scump.
eventual cu cartela/abonament preplatit pin' la pensie.
pin' la prima pensie.
a lui, nu a mea.
ca io nu's de'o mai apuc.
motivez prezenta cerere cu urmatoarele fapte, certe, petrecute in legatura directa cu casutza mea postala.

*  joi 28 MAI 2009 am gasit in interioru' susnumitei casutze un cd cu colide de craciun a carui coperta era ilustrata cu poza lu' crinu&fiica ce imi ura sarbatori (DE IARNA?) fericite.
cd-u' era insotzit de o felicitare nominala adresata nefestii mele, cu ocazia zilei sfintzilor constantin&elena, tot din partea aceluiasi domn crin.

* zilele trecute fix am primit din partea organizatziei pesede bucuresti, reprezentata prin persoana lu' marean vanghelie, o felicitare cu urari de sarbatori, lucru ce am citit pe mai multe bloage ca li s'a 'ntimplat mai multor persoane cu domitziliu in diverse sectoare ale capitalii patriei, printre care si hera.

* nu ma simt capabel sa cintaresc in momentele astea grele pentru tzara oportunitatea gesturilor celor doi politicieni (in viitoru' apropiat aliatzi/comasatzi politic), incerc, totusi sa apreciez ca marean vanghelie a actzionat cu o intirziere temporala de doar doo saptamini, lucru ce se poate, eventual, reprosa serviciului de curierat, ca posta romana nu'i poci zice (pentru ca chiar n'o fo!), pe cind  crin antonescu a fost defazat cu citeva luni bune, in plus sau in minus, la alegere.



* intrucit, e bine stiut, marian vanghelie "a daruit massa" votantzilor, cu diverse ocaziuni, electorale sau nu, in care avea interes, cu diverse obecte de folosintza mai mult sau mai putzin indelungata, in care, in mod special, se remarca amintitele telefoane mobile, si pentru ca, pina in momentu' de fatza, eu personal, n'am premit nemic din partea lu' vanghelie sau a formatziunii pe care acesta o reprezinta, si fiind de notorietate publeca ca se preconizeaza constituirea unei aliantze, a unei comasari, al carei catindat unic la presidentzie sa fie dl crina ntonescu, in numele caruia are sa faca campanie 'lectorala inclusiff dl marean vanghelie, ma consider indreptatzit sa solicit a fi luat in evidentza scriptica pentru a primi, in sfirjit, telefonu' la care am si io dreptu' natural.
multzamesc anticipat!
LUPT PENTRU PACE!
***********************
rog frumos a se folosi adresa ce se afla in baza de date "subtilizata" de la ministeru' administratziei si internelor cu ocazia diverselor gubernari democracice.

marți, 30 martie 2010

mai e putin mai e un pic pana la marele nimic


se apropie cu viteza luminii (in vidu' de idei), ca un eveniment mai implacabil decit prezentza eterna a lu' ion ilici iliescu in spir'tu, cujetu', si constiintza (care este) pesedistului arhetipal (sau ca patriciu la capatu' sforilor care'i manevreaza, de zici ca's vii, pe penelistii de televizor), ziua de 02.04.2010 proclamata de preotesele lilikii drept ziua in care doru' dupa obsesia lor natzionala ii va face sa'si lepede straiele'n piatza publica, sa se dezbrace si de caracter, apoi sa se trinteasca cu fundu' de pamint pina acesta, pamintu' adeca, se va indura sa se crape taman in dealu' cotrocenilor pentru a'l retroceda lu' uciga'l toaca pe strimbul-chior-calare-pe-pe-juma'-de-iepure-schiop-interlop.

vrind sa le scurteze suferintza de enoriasi ai neantului a toate cuprinzator, basecu'si facu' aparitzia, in avans, cu ocaziunea unei asa zise des-bateri asupra legilor educatziei natzionale, unde a produs o mica margica de elocintza discursiva in propriu'i discurs.
sa aiba nimuricii cu ce se giuca precum mitzilii cu smotoceii in bojdeuca lu' creanga.

l'am surprins pina si pe crucisatoru' chel producindu'se c'o nefacuta de magnitudine apropiata de cea comisa de basesc atunci cin' a gratulat'o pe dragote(a)sca urindu'i ceva de sanatate.

penismanu' se joaca si el cu cuvintele cu aceeasi usurintza cu care o face si obiectu' urii lui in destule ocazii, mai ales ca nu se stie ca pamantu' daca, si cum, i'o fi pus cineva vreun diagnostic.
acuma, la 'ntilnirea preconizata'n vinerea mare, turmele "celeilalte jumatatzi", alcatuite din oitzele ratacite ale psd, pnl, prm & png, vor stabili, prin ridicare de labutza, daca au fost niste dobitoci cin' au mers pe mina lu' mista' giuana, precum si daca jiji becali are voie sa se 'mpreuneze cu sotzia 'n postu' mare.
afisam mai jos si traseu' marsului "urma scapa turma", cu logistica asigurata de marean vangelie si catalin voicu, daca primeste invoire de la bulau.

constatam cu satisfactzie ca si colegu' riddick s'a raliat acestei initziative caritabile, crestinesti, de salvare a unor suflete ce ratacesc brambura in cautarea unei lumi mai bune si mai drepte, amin !

vineri, 19 februarie 2010

dă cîcatzi

nu ma refer doar la actualitatea politico-ioconomico-sotziala, sa traiasca ! ca, iata,  tomnai 'ncepe haulitu de jele dupe haia patru'j doi de lei halocatzie pentru puradei, bahto delo, ce n'ajung decit maximus de'un joint juma',  minca'v'as, ci inclusiv la cîcatzii cit se poa' de fizici ce'or inceput sa iasa la iveala dupa o luuunga hibernare, muietzi si lataretzi, dizolvatzi de mustu' provenit din supa primordiala a saracului, adeca din descompunerea anaeroba a ramasitzelor de ruralitate rrromaneasca combinata cu scame de sotzietate de consum... îîîîh... redus.
in ritmu' asta vom avea parte d'un nou noo sute ş(o)apte - din primavara pina'n toamna - rascoala bogatzilor bugetivoraci, in frunte cu razvandumirescu-chireac, impotriva saracilor lu' boc, cel cu claxon pe dreapta, semnalizare stinga, si p'orma stat pe loc.
sta pe loc pin' s'or 'ntrema pesedijdii si penelijdii certocraci.
ca un' nu da el d-zeu cel sfint sa'l vrem noi pe crinu nu pamint, si sa asistam la unirea, peron pe partea stinga, in urale, a principatelor chinuite de dor de iliescu
--------------BREAKING NEWS--------------
o relatare de la fatza locului, care era putzi umflata, de la trimisu', si ramasu', nostru spetzial:
Un interviu şi 3 precizări

de cpreda

Marius Oprea afirmă într-un interviu acordat Evenimentului zilei că aş fi fost ideologul PNL şi că aş fi schimbat barca. O spun cu regret: nu credeam că amicul meu Marius Oprea va îmbrăţişa o retorică pe care nu am mai întâlnit-o decât la Norica Nicolai. Distinsa mea colegă din PE afirmă de câte ori are ocazia că eu aş fi fost membru PNL şi aş fi trecut la PDL. Am mai spus-o şi altă dată: nu am ascuns niciodată simpatiile mele liberale, dar nu am fost niciodată membru PNL. Această aserţiune e o parte din recuzita fabricată de peneliştii care nu pot accepta că PDL are o componentă liberală.
A doua observaţie pe care vreau să o fac priveşte cartea realizată de Vladimir Tismăneanu cu Ion Iliescu. Spun de fapt ceea ce am spus şi la apariţia volumului, într-o recenzie din Revista 22, ca şi într-un interviu de la Radio România: e o carte-interviu foarte utilă pentru orice cercetare referitoare la România postbelică. Oprea încearcă să sugereze că ar fi vorba de un elogiu la adresa lui Iliescu. E fals. Doar cine nu a citit cartea poate spune aşa ceva. Şi e regretabil că Marius Oprea caută să insinueze un asemenea lucru, asociind-o, în mod cu totul nefondat, şi pe Doina Cornea unei presupuse contestări politice a lui Tismăneanu.
A treia precizare priveşte un aspect politic al situaţiei create în ultimele săptămâni. Marius Oprea nu vrea să părăsească un post, care nu e unul de cercetare, ci unul politic. Nu e prima dată când Marius Oprea are această intenţie. La finalul mandatului lui Emil Constantinescu, Marius Oprea a vrut să rămână la Cotroceni, sub Ion Iliescu. Argumentul său era că trebuie să lupte din interior cu adversarul Preşedintelui pentru care lucrase(m), prevalându-se de statutul de înalt funcţionar, deşi fusese numit - ca şi mine - politic. În 2000, înţelepciunea şi rigoarea doamnei Zoe Petre au nimicit un asemenea scenariu, pe jumătate penibil, pe jumătate ridicol. Acum, pentru a justifica eternizarea pe post, Marius Oprea se foloseşte de argumentul potrivit căruia el se confundă cu Institutul care i-a fost făcut cadou de Tăriceanu.
Aşa cum am mai spus pe acest blog, Marius Oprea a făcut multe pentru stimularea interesului pentru comunism în România ultimilor ani. Folosindu-se de improvizaţii şi de falsuri, nu va fi mai convingător. Adevărul despre postcomunism e la fel de important ca şi cel despre comunism.

duminică, 4 octombrie 2009

se apropie, tiptil, tiptil, in sfirsit, LINISTEA mult dorita

Dan Badea, cel reintrat puternic in atentzia publica, dupa o pauza fortzata de conjunctura mogulifera a presii noastre de azi,  acutalmente "free lancer" cu blog personal, incepe sa simtza, in plina figura, cu promisiuni iminente de dintzi si buze lipsa, adierea LINISTII, cea muuult dorita, si invocata, de atita lume buna.





daca linistea vine insotzita si de micii, berea, dvd-urile, telefoanele mobile, grupurile mafiote, minoritare ori nu,  ale lu' marean vanghelie, zis vanghelis, grecotei cu nas subtzire, de vascautzi, dupa cum singur se recomanda, cel ce'l tuteleaza pe "viitorul nost' dom' prezidente" miiircia giuanaaa, cu atit mai bine !


mircea geoana, preferatu' baietzilor fini, cu ceafa groasa, cu cunostintze vaste din cultura popoarelor cu tranzit intestinal neajutat de tot felu' de laxative neindicate de medicul curant...

sprijinit puternic, de gard sa nu caza, si de cacancelariile lumii...



printre baietzii fini se numara si personagiu' din poza de mai jos, pre numele lui catalin voicu, ce a trecut, razant, la o mustatza, pe linga postu' de ministru plin al administratziei si internelor, fapt ce l'a facut sa se ingrozeasca pina si pe greu impresionabilul, cinicul pin' la dumnezeu, cristian tudor magureanu, pardon, popescu...

mai jos sint printurile de pe adresele ip baietzilor veseli  care l'au amenintzat pe Dan Badea


priveste si da mai departe !