Se afișează postările cu eticheta crina ntonescu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta crina ntonescu. Afișați toate postările

luni, 10 ianuarie 2011

"iesi afara javra ordinara"

ce "democra(ti)tzie" la realitatea ei:
Crin catre Adriana Saftoiu: “Singurul principiu pe care ar trebui sa il aplic ar fi sa nu te mai prind prin PNL”
Publicat de Adriana Dutulescu in sectiunea News la data de 10/01/2011 3:21 pm - 1,177 citiri / 4 comentarii

Alianta cu PC i-a adus lui Crin Antonescu oarecari batai de cap astazi, in sedinta Delegatiei Permanente a PNL, gruparea Tariceanu incercand sa blocheze semnarea protocolului. De altfel, Tariceanu, Orban si Adriana Saftoiu au si votat impotriva constituirii ACD, dupa ce in timpul sedintei, intre Saftoiu si Antonescu a avut loc un schimb de replici usturatoare. Adriana Saftoiu l-a acauzat pe presedintele PNL de “lipsa de caracter” si de “lipsa de principii”, fapt care l-a enervat pe acesta si i-a replicat: “Tu vorbesti de caracter, care ieri erai cu Basescu si ii turnai plnageri penale lui Atanasiu si azi te dai mare liberala? Vorbesti de principii, singurul principiu pe care ar trebui sa il aplic ar fi sa nu te mai prind prin PNL!”.


vineri, 7 ianuarie 2011

un telefon de la crin

astept un telefon de la crin.
nu, nu vreau sa ma sune!
vreau un aparat telefonic mobil.
pe scurt: mobil.
eventual "de marca".
eventual f. scump.
eventual cu cartela/abonament preplatit pin' la pensie.
pin' la prima pensie.
a lui, nu a mea.
ca io nu's de'o mai apuc.
motivez prezenta cerere cu urmatoarele fapte, certe, petrecute in legatura directa cu casutza mea postala.

*  joi 28 MAI 2009 am gasit in interioru' susnumitei casutze un cd cu colide de craciun a carui coperta era ilustrata cu poza lu' crinu&fiica ce imi ura sarbatori (DE IARNA?) fericite.
cd-u' era insotzit de o felicitare nominala adresata nefestii mele, cu ocazia zilei sfintzilor constantin&elena, tot din partea aceluiasi domn crin.

* zilele trecute fix am primit din partea organizatziei pesede bucuresti, reprezentata prin persoana lu' marean vanghelie, o felicitare cu urari de sarbatori, lucru ce am citit pe mai multe bloage ca li s'a 'ntimplat mai multor persoane cu domitziliu in diverse sectoare ale capitalii patriei, printre care si hera.

* nu ma simt capabel sa cintaresc in momentele astea grele pentru tzara oportunitatea gesturilor celor doi politicieni (in viitoru' apropiat aliatzi/comasatzi politic), incerc, totusi sa apreciez ca marean vanghelie a actzionat cu o intirziere temporala de doar doo saptamini, lucru ce se poate, eventual, reprosa serviciului de curierat, ca posta romana nu'i poci zice (pentru ca chiar n'o fo!), pe cind  crin antonescu a fost defazat cu citeva luni bune, in plus sau in minus, la alegere.



* intrucit, e bine stiut, marian vanghelie "a daruit massa" votantzilor, cu diverse ocaziuni, electorale sau nu, in care avea interes, cu diverse obecte de folosintza mai mult sau mai putzin indelungata, in care, in mod special, se remarca amintitele telefoane mobile, si pentru ca, pina in momentu' de fatza, eu personal, n'am premit nemic din partea lu' vanghelie sau a formatziunii pe care acesta o reprezinta, si fiind de notorietate publeca ca se preconizeaza constituirea unei aliantze, a unei comasari, al carei catindat unic la presidentzie sa fie dl crina ntonescu, in numele caruia are sa faca campanie 'lectorala inclusiff dl marean vanghelie, ma consider indreptatzit sa solicit a fi luat in evidentza scriptica pentru a primi, in sfirjit, telefonu' la care am si io dreptu' natural.
multzamesc anticipat!
LUPT PENTRU PACE!
***********************
rog frumos a se folosi adresa ce se afla in baza de date "subtilizata" de la ministeru' administratziei si internelor cu ocazia diverselor gubernari democracice.

miercuri, 1 septembrie 2010

n'o mai tzinetzi, bucatzi, cin' pe dreapta, cin' pe stinga !

Scandalul cu organizarea Bucurestiului: o ciorba nesarata si reincalzita
de Sorin Ionita HotNews.ro
Miercuri, 1 septembrie 2010, 10:03 Actualitate | Opinii

Sorin Ionita

"Indiferent cine se va alege primar general al Capitalei, daca actuala impartire de atributii si venituri intre centru si sectoare nu se schimba fundamental, orasul va ramane greu de guvernat. Este nevoie de o lege a capitalei o Constitutie pentru Bucuresti. Desi Capitala este orasul cel mai bogat din tara, asistam la paradoxul ca el este si cel mai putin autonom. Edilul ei general este, dupa lege si atributii, mai slab decat un primar de comuna. Diviziunea puterii intre centru si sectoare, operata imediat dupa 1990, avea initial o noima, dar luptele politice au produs ulterior doar confuzie. Situatia de azi nu corespunde vreunui plan rational, fiind rezultatul intamplator al acestor ciocniri partinice. Interventiile pripite ale guvernelor au produs blocaje institutionale, orasul Bucuresti - si nu vreunul de provincie - fiind de fapt cea mai abuzata municipalitate, prin decizii intempestive venite de sus, care i-au redus autonomia".


Asta scriam intr-un raport SAR inaintea alegerilor locale din 2008 si din pacate diagnosticul nostru pesimist ramane valabil. In raport gasiti o lista detaliata a problemelor: fragmentare financiara (sapte bugete separate), incalecari de atributii pe atributii "suculente" (planuri de urbanism, aprobari de construire sau demolare, politica de dezvoltare in general). Pe scurt, Bucurestiul este cea mai fragmentata si greu de coordonat capitala central-est europeana: un sistem unificat de transport in comun e imposibil atata vreme cat metroul tine de Minister (alt unicat romanesc); un buget consolidat e imposibil atata vreme cat Capitala nu are practic venituri proprii, samd.

Iar puterea si opozitia se intrec in ineptie, nereusind nici macar sa se certe cum trebuie, ca in Occident, cu propuneri de reforma care sa aibe oarece coerenta. Pe de-o parte, Ministerul de Interne circula prin targ un chestionar kilometric, halucinant, in care poporul e intrebat cate in luna si stele: daca e fericit cu actuala organizare, daca i se par ok sectoarele sau nu, etc. Ce relevanta au niste raspunsuri colectate nesistematic la niste intrebari fara noima, fara un context, e clar: nici unul.

Daca Ministerul voia o consultare reala pentru o eventuala reforma a Capitalei, venea intai cu un sumar documentat de probleme - sau, preferabil, contracta un expert extern sa faca asta, ca am dubii ca inhouse e cineva in stare - pentru ca schimbarile nu se fac asa, la instinct, ci ca sa rezolve anume disfunctii precise. Acest raport de probleme (Green Paper) era circulat si dezbatut public, pentru a avea un consens pe diagnostic. Pe baza lui se intocmeau apoi niste scenarii alternative de reforma (White Paper) care de asemenea erau supuse discutiei publice. In acest context se putea face si un sondaj cu intrebari (putine) in punctele-cheie: vreti asa sau pe dincolo, vreti Sectoare mai puternice sau mai slabe, mai multe sau mai putine etc. Astfel, incet, incet, se genera o dezbatere ca lumea si aveam un rezultat. In loc de asta, printr-un artificiu stangace, demn de Cosmanca, se mimeaza consultarea pentru a ni se servi ciorba racita si reincalzita a fostului primar PSD de sector Gherasim, intre timp trecut la PDL.

De partea cealalta, in linia cu care ne-a obisnuit, PNL nu e in stare sa produca altceva decat caragialisme. Adica pe presedintele sau suit, precum Rica Venturiano, pe statuia lui Mihai Bravul si strigand "hidra lui Basescu, jos labele de pe Bucuresti", in timp ce trecatorii se mira cine o fi omul asta si ce l-a apucat asa din senin. Nimic despre problemele reale ale Bucurestiului, amintite mai sus. Nimic despre abuzurile de la sectorul 1, unde colegul sau Chiliman construieste si demoleaza ce vrea el prin zone istorice, sau da contracte fara licitatie pentru salubrizare care costa cat pasajul Basarab. Ridicolul e maxim cand dl. Antonescu cheama chiar pe Sorin Oprescu sa i se alature in protest, ca nu cumva ticalosul de guvern sa ia atributii si resurse de la Sectoare si sa le transfere Primariei Capitalei - adica lui Oprescu! Cat de fraier ar trebui sa fie acesta ca sa se opuna public intaririi propriei institutii?

E limpede ca acesti oameni nu pot lua niciodata ceva in serios si fac totul la bascalie, la smecherie, fiindca doar atata pot. Mai mult, nu. Si din pacate, acest circ al imposturii face audienta si place la targoveti. Dupa aproape o suta de ani, ramane in picioare observatia lui Dem Dobrescu, primar interbelic al Capitalei, care spunea ca "marele obstacol in calea Bucurestiului este politicianismul. Capitala noastra intra pe rand cand intr-un club, cand in altul, iar interesele orasului sunt confundate cand cu interesele unui club, cand ale altuia. Bucurestii mari pot fi realizati doar cu faramiturile care cad de la ospatul lupilor politici".

duminică, 6 iunie 2010

YES we can (cancan) cu crina ntonescu (ce) PM...

yessss !

Potrivit unor surse politice citate de Mediafax, presedintele Basescu intentioneaza sa participe la reuniune pentru a le transmite deputatilor si senatorilor democrat-liberali ca, daca nu sustin masurile de austeritate si Executivul este demis prin motiune de cenzura, atunci PDL va trebui sa treaca in opozitie.



asa ca e aproape sa se'nfaptuiasca juma' din ce'mi doream ardoare acu's citeva zile:



Presedintele PNL a spus ca liberalii sunt dispusi sa-si asume guvernarea daca actualul Cabinet va fi demis prin motiune de cenzura. Antonescu a spus ca liberalii vor sa fie singuri la guvernare pentru a putea aplica propriul plan de iesire din criza economica: "suntem dispusi sa asumam guvernarea Romaniei pe baza acestor masuri, dar suntem dispusi s-o asumam singuri".



cre' ca nici n'o sa mai dorm la noapte de nerabdarea d'al vedea mai repede pe varu'jan, nu pambuccian, la finantze, ca poate fuje cu bujet cu tot in tzarile calde (cre' c'ar putea sa'l ascunza in coada de la pian) si o ne scape astfel de multe progleme, ca ne despagubeshte companiile de asigurari, si, daca dam o shpaga bine simtzita unde trebe, ne despagubeshte mai mult decit poa' sa fure ala...



cum imi doresc sa'i revad in prim plan si pe adomnitzii moartea mitzii, marga, qiuariu, fenechiu, voicu, tusa - matusa, rusanu, gorghiu - gheorghiu dej, precum si pe totzi baetzii si fetitzele cu coditze pe car' i'am perdut din vizeta de cin' am aruncat la lada de gunoi a histeriei canalele...



basesculeee, n'ai ambitz daca nu'l numesti !

=============================================



miercuri, 2 iunie 2010

si daca nu pica ?

cu toate ca de luni bune ma autoprotejez nemaiurmarind nici un fel de program de stiri, nici macar cele cu reputatzie de oarecare neutralitate politica, informatzia culegindu'mi'o aproape exclusiv de pe hotnews (plus o serie de bloguri cu reputatzie de "portocalii"), asa ca nu pot fi banuit c'as fi cazut prada manipulatziunilor mono-maniacalo-tonomatice, ma declar adinc buimacit de incercarea d'a urmari freo logica'n actu' de gubernamint al partidutzului pe care'l votai acu's freo, aproape, doi ani.
am incercat in intervalu' asta de timp sa le acord tot felu' de circumstantze atenuante; ba ca n'au majoritate decit impreuna cu pesedeaua, c'am inghitzit si broasca asta nearuncindu'ma de pe blog, ba ca urmeaza alegerile prezidentziale si c'au folosit imprumutu' luat de la fmi (desi nu'i frumos sa iei bani de la femei) pentru a asigura linistea sotziala, ca doar scopu' e nobil (*nobel esti, nobel ramii), si merita sacrifitzu' pen' reformarea shandramalei statale rhomane, si tot asa mai departe, ca parca numa' de scuze si essplicatzii am avut parte pin' acu' in locu' unui act de gubernare robust si eficient.
si nici reforma asta statala nu se simte prea bine, ba dimpotriva !
rudimentu' de descentralizare (una din marotele basesciene) produs pin' acu' isi arata din plin singurele roade palpabile: o malformare hidoasa a "aparatelor" administrative locale, impanate abundent cu aparatele de partid ale tutulor partidelor existente, sub pulpana baronetzilor locali atotputernici, si car' ne'au procopsit cu mindretzea asta de ditai crateru'n bujet, pe care nici dracu' nu mai stie cum sa'l mai astupe.
d'un an juma' singuru' aparat gubernamental car' a functzionat ireprosabil o fo' goarna.
goarna car' a trimbitzat incontinent tot felu' de masuri, si greutatzi, car' n'au mai apucat, nici macar din gresala, sa fie si aplicate.
le'am tot taiat astora penzii si salarii nesimtzite d'am ajuns acuma sa fim asaltatzi de trupele bine hranite ale penzionarilor paramilitari, inclusiv din galatzi, cu toate ca, daca e sa studiezi un pic problema, nu "patura" penzionata e cea mai oropsita din republica, mai ales ca o mare parte din componentzi sint complici la multiple infractziuni pentru dobindirea acestui atit de neinvidiat statut.
atit de neinvidiat ca se dau bani grei ca sa'l capetzi...
tot asa si cu sistemu' bujetar: atit de tare l'au tot restructurat, tot din goarna, ca cu cit zburau mai tare capetele de sefutzi bine remuneratzi p'atit de rapid apareau in loc altele inmultzite miraculos, mai ceva ca'n poveste, pin' departe mult mai este... 
ce daca totzi, nu doar pedeleii, au reusit sa'si bata joc de generatzii succesive de "tineret studios" devenit, cu contributzia neprecupetzita a matzului gros alimentat cu micu' & berea electorale, tineret taurin, ce au a primi mostenire, pe linga o tzara frumoasa (si pacat ca'i locuita), o datorie pe cap de (con)locuitor de n'o s'o poata duce ? 

e drept c'am mai facut praf intre timp institutzii, coduri, puteri in stat (inclusiv cea de'a patra), constiintze, oameni, muntzi, vai, si cimpii.

avem, in schimb, lustratzie, o chestie ciudata care multora le'o aduce aminte de lustragerie, daca tot e ca cu constitutziunea sa ramina cum am stabilit: cu palmele pe piept !

atunci ce mai chichirez gilceava sa mai fi la putere intr'o astfel de tzara, si sa te mai numesti, eventual, si basescu ?

ca boc, pedelist, portocaliu incep/incepe sa devina pe zi ce trece o contradictzie in termeni, sau insusire de foloase necuvenite, in cazu' asta nefiind vorba numai de culoare.

pentru atit de putzin sa ajunga sa spuna, asemeni lu' giumara sfirsitului de veac XX, c'au chinuit poporu' dejaba ?

macar daca'l lasau bortzos...

daia'mi doresc cu ardoare ponta prim ministru, crina ntonescu presedinte !

vineri, 28 mai 2010

vinatoru' vinat, stropitoru' stropit, sau vremea duca'i voua

cri(t)za a 'mbracat taieur negru

dupa ce au frecat'o la rece vreme d'un an juma' in sperantza ca ioropa si mapamondu' o sa'si revie din criza pre-menopauzica, si o sa tracteze, astfel, si plaiu' si raiu' mioritic spre alte culmi de civilizatzie, progres si pros(o)peritate, tolomacii nostri conducatori s'au trezitara ca nu prea le iese socoteala prin slitzu' nadragilor deja gata sa le cada'n vine.
se comporta ca si cum aseara ar fi avut pentru prima oara ocazia sa'si arunce ochii pe cifrele din catastifele gubernamentale, ajungind la gugumania sa invoce clauze catastrofice constitutzionale (nu ca n'ar fi reala catastrofa, da' ce te faci daca bunu' nostru amplasament tectonic chiar ne reaminteste ca exista ? atunci ce drac mai invoci ?), ridicindu'le dusmanilor mingea la fileu, cum ca ei insisi, gubernantzii de azz, sint catastrofa car' a lovit rumania, ca, vorba intzeleapta populara, aia car' zice ca pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti, n'a ajuns si in bagaju' lor de cunostintze despre lume si viatza.
apai, sa nu zici si tu, de pe strapontina pe care vietzuiesti, c'ar fi cazu' sa lasi crinolinele sa ne sal(i)veze ?
macar daca'i sa se aleaga prafu', atunci sa nu lasam omu' car' a furat cel mai putzin din tot florilegiu' pulitic autohton, vorbesc de boc acuma, sa i se aplice tratamentu' de motzoc, chiar daca are si el vina ca a fost d'acor sa ocupe o fonctzie ce nu i se potriveste neam...

pentru asta sper ca sa se ieziste neste pedelisti care sa ... voteze bine !