joi, 21 octombrie 2010
o (alta) buna ocaziune d'a tacea, mai mult sau mai putzin 'nteligent, perduta
pai, cei mai multzi, pe care criza nici n'a apucat sa'i zgudue prea puternec, ca doar banii femeiului lucra pentru ei, da' ei au cu totu' alta impresie, adeca, cum c'ar muri de foame, devoalarea faptului ca sov e'un ticalos fara margini ce 'ncearca, si reuseste, sa puna laba nu pe koreea, ci pe romunika lor draga si skumpa (al draku de skumpa !), la modu' cel mai propriu cu putintza, cu largu' concurs al mafoamelor de toate secsele, acest fapt ii cam incurca, devenitz, cum au ajuns sa fie, mari vibratori la mesagele moguliste-mirceabadiste propagate pe mijloacele de diseminare'n massa.
enteresele lor pe moment, si (cine drak poa' sa stie?) pe cine stie cit timp d'acu'ncolo, coincid cu cele ale mogulasilor demiurgi de lume noo, atinsi cum par la aripa de fortza conducareatza pedeleatza, cea brambureatza.
de la astia nu ne vom putea astepta la altceva decit la o sporire a antipatiei profunde ce'o nutresk kontra diktatorului degraba taietoriu de procente si'a gastii ce'o substzine, 'ntarindu'le convingerile "antitotalitare" picurate in urechi'le, lucru ce poa' sa contravina expectatziei lansaretzilor de impact distrugator asupra astei largi categorii.
de altfel, constatai cu surprindere ca acelasi efect produsera si asupara unor baietzashi presupusi a fi mai destupatz, cum is aia ce stau la coltzu' strazii, sau aia ce tot cata leacu' durerilor, in cur, si nu'l gasesc ioc, ce s'or speriatara tare de securismu' procedurii, incepind, cica, sa vorbeasca in shoapta p'in cashile lor, da' nu se tem sa'ngiure cu gura plina pa bloage.
astia totz sin' capabeli s'atinga massa cretica d'isterie a mamalidgii car' essplodeaza, in caz ca basesktatoru' se'ncapatzineaza sa ramiie ancorat in meandrele concretzului pedelizd.
o alta categorie e constituita den aparatilii da partid, cam toante, ce tratatara tarasenia c'o usheoara tenta jenoasa, eventual jegoasa, simtzindu'se inclusiff cu diverse ginganii pe caciuli, cu cioc mic, comportindu'se 'n consecintza, cuplindu'i, in putzinele lor interventzii, inclusiff blogheriste, pa basescu cu vintu, si punind s'un mare semn = 'ntre ei, convenindu'le varianta, daca luam in 'nalta stima si consideratzie ultimu' simptom, ala cu larga majoritate shparlamentara cu care se'ntzelesera, din priviri, si din gresheala, pin' la viktoria finala, s'arunce mortu' unor masuri, si greutatzi, ce afecteaza la modu' grotesc pina si caricatura de bujet ce se prefigureaza pen' anu' aviator, in bratzele tartorului de la cotroceata, ca semn sigur ca skaraotzky nu doarme, si'i cauta un lok kaldutz linga iel, dupe o binemeritata suspensoare.
ultima, da' nu cea din urma, categorie, e (de)formata den ziarijdi, cei mai afectaz, si cam decredibilizatz, si care stiindu'se fiecare cum leagana pe craca shubreda a pohtelor ce'au pohtit propriu'le mogulash, s'au cam dat lovitz, care de pacatu' uitarii, ș'al ignorarii, care d'al minimalizarii, care d'al spalarii, in publec, de cadavru' proaspat parfiúme, daca tot au supape la dispozitziune.
concluziune provizorie: base'i mult mai aproape de statutu' de presidente jukator, cu babetzica...
marți, 6 octombrie 2009
soviani spune drept, cine te'a muscat de pept ?

cine'l cunostea pe soviani de pe vremea cind aparea, dulce copil, pe la tele7abc, si mai apoi la b1tv, cu vorba aia iute, de zici ca vroia sa'l intreaca la debit verbal pe boc, micu' premier minune (cel cu care vad ca au atitzia treaba, ridiculizindu'l, in ultimu' an), ar fi zis asta seara, daca ar fi dat, din gresala, peste emisiunea lu' razvan dumitrescu, ca omu' a turbat pur si simplu ! nu'l mai vazusem de ceva vreme, dinainte sa fie numit redactor sef la publicatzia de biznis a lu' vintu, pentru ca am renuntzat sa mai urmaresc, in general, emisiunile economice dupa schimbarea puterii in toamna anului trecut, vazind io evidentu' partizanat, si modu' hidos in care incercau sa prosteasca lumea'n fatza, intorcind pe dos datele prezentate chiar de ei pe vremea lu' taricelu, parca ar fi fost urmaritzi doar de oligofreni.
pina in urma cu ceva timp credeam sincer ca baietzeii astia, din presa vorbita in afacereza, sunt, totzi, bine-intentzionatzi, si chiar ma miram de ce nu sint numitzi, pe loc, in posturile atit de evident meritate, de la ministru de finantze si prim ministru in sus. nu credeam ca si ei sint parte la manipularea groasa in care inoata gazetarimea romaneasca.
cind auzisem, tangentzial, ca tot baetzii astia veseli venisera cu propunerea cu concediu' fara salar pentru totzi bugetivorii, mi'am zis iarasi: "uite dom'le ca nu doar stau pe margine, dau si solutzii", ca apoi, daca guvernu', fraier, le'a preluat ideea, incepura sa 'ntoarca armele, sa instige populatzia, ca, uite ce guvern prost, ca, uite, nu ia nici o masura anticriza, ca, pogea, ca boc, poloboc, stolobac, cancioc, si alte onomatopee.
acu', cin' guvernu', numerotat de rauvoitori ca fiind boc 2, de voie, de nevoie, populist, anarhist, sau cum o fi, incearca sa adopte niste masuri, capitale, cum a fost aia a salarizarii unice, sau ca acum, cu legea pensiilor, fara de care finantzele tzarii se vor prabusi, zgomotos, in mai putzin de un an, numitzii filfizoni vorbitori de afacereza, in frunte cu filfizonu' sef soviani, incearca sa instige practic massele de bujetari deja in curs de isterizare, cu largu' ajutor al colegilor giurnalisti, in asa fel incit sa para ca revolta e impotriva incompetentzei guvernamentale si nu impotriva masurilor de reforma atit de dureroase da' atit de necesare.
chiar am vrut sa dau titlu' la postare ceva in genu: "basescu, deja ai pierdut alegerile", cind am vazut ca noua lege a pensiilor se leaga de pensiile speciale, si'mi ziceam ca astia sint nebuni, o data majoreaza pensiile cu citeva procente, acolo, de la 1 octombrie, si dupa aia adopta masura asta de a'si asuma raspunderea pe legea pensiilor, din care, bine'ntzeles, va ajunge la cunostintza populatziei, prin grija presii moguliere, doar ca se majoreaza virsta de pensionare, ca se modifica in rau conditziile de pensionare anticipata, ca se umbla la pensionarile pe caz de boala inchipuita, si nu ca se va umbla la pensiile grangurilor, printre care si parlamentari.
probabil ca guvernu boc o sa fie trintit, n'o sa mai fie lasat sa'si asume nici o raspundere, asa ca din toata povestea n'o sa mai ramina decit munitzie electorala la dispozitzia lu' basescu.
sa vedem cum o va folosi, ca's cam multzi inamicii, la care se adauga acum si generalimea aia "grea" si care duce pe umeri destinu' tzarisoarii, dupa cum ne destainuia, mai deunazi, vadit inspaimintat, insusi despot voda de pipera, deputat la bruselll...
-------------------------------------------------------------
se pare ca nici macar in varianta asta, cu atit de putzine sanse de adoptare, n'o sa se atinga de pensioarele "MILITARE" !
frica pazeste pepenii, ce dracu !
-------------------------------------------------------------
FRATZILOR ! FUGIIIITZ...