Se afișează postările cu eticheta PDL viatza e cu amr. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta PDL viatza e cu amr. Afișați toate postările

marți, 4 iunie 2013

unu' pe zi,
care pe careu,
închiși pentru inventar,
cu pisică ruptă greșită

procestu' de "slabire" accelerata la care e supus partidu' cu trandafiru'n gura, ca urmare a propriei găunoșenii, a fesenismului rezidual, corcit nereușit cu reformismu' de "esentza ghedesista", dar încrucișat foarte reusit c'o forma de cleptomanism patologic cronicizat (încrucișare in urma căreia s'au născut o sumedenie de hotzomani mici, pui vii cu gulere aproximativ albe si cu ciocate in picere), pă de'o parte, da' și ca urmare a ambitzului prezidentului coabitac, care vre sa'si suprime (sub)produsu' muncii (dupa des invocatul adagiu "eu te'am facut, eu te omor!"), pe de alta parte.



acuma, n'am nimic impotriva celor care invoca "nepotrivirea de caracter", atunci cind isi fortzeaza excluderea sau cind pleaca ei singuri, trintind usa, da' io nu prea imi amintesc episoadele "reformiste" ale lui baconschi, in afara de ultimul episod,  cind, cica, ar fi sprijinit'o pe monika (la alegerile interne), desi el ar fi compatimit bucuros cu duduka, ba dimpotriva, imi amintesc cum erea cit pe ce sa colaboreze (nu stiu daca o fi facut'o pina la urma) cu detestatul (!) vasile blaga, in cadrul unei "platforme crestin-democrate" 

o creștină și o democrată convinsă.
convinsă de cine?

dozajul infinitezimal al otravii disolutziei pedele, dupa principiul "unu' pe zi/saptamina/luna", imi aduce aminte de un serial de pe discovery channel (forensic detectives), in care sotzul/sotzia isi suprima partenerul/era cu arsenic, incercind sa nu lase urme.

in cazu' pedelelei, diktatoru' lasa mult prea multe urme!

care or fi gugustiucii, in cazu' de fatza?

vaz ca si "reformistul" sever (cel care se intzelegea foarte bine cu d-na roberta) amenintza cu retragerea "in massa".


(si asta minte ca o gazeta imperialista...)

monika stie?

da' duduka?

ps:

l'au "suspendat" pe "cristi" preda!

nu stiu de ce anume l'au suspendat.

de atza?

cind are sa aiva loc referendumu' de demitere si dupa ce lege o sa se organizeze el?

se aplica 50+1% sau 30+restu' %?




ps2:


iar ma declar absolut d'acord cu fumurescu:

O buna parte a « masinii de razboi» se afla sub controlul Elenei Udrea : primari, organizatii din teritoriu.
Va imaginati ca Cezar ar fi acceptat un dumvirat in Galia si ca ar fi putut-o cuceri in asemenea conditii ? Si totusi, Elena Udrea nu apare pe nici o lista cu propuneri de excluderi.
De ce ? Habar n-am. Elena Udrea e perceputa ca fiind « omul lui Basescu », daca e sa ramanem in perdanta dihotomie « pro » si « anti ». N-are nici o calitate de Vercingetorix, dar are – multumita percepetiei publice – controlul asupra unei importante halci din masina de razboi a PDL
Rational vorbind, daca e o pisica de rupt in PDL, apoi aceasta este. Si totusi, de Elena Udrea nu se atinge nimeni, nici macar cu o floare. Nici din tabara Blaga, nici din tabara reformistilor.
Elena Udrea ramane « noli me tangere ».
E, intr-adevar, o pisica cu noua vieti in pieptu-i de arama. Greu, daca nu imposibil de rupt.
Si uite-asa se scrie istoria : cu pisici care, nu stie nimeni de ce, cad mereu in picioare.

la barbatusii pedelisti, avem un caz clasic de laba, unde lipseste insusi obectu' muncii...

luni, 25 martie 2013

bătuta pe loc de la romexpo
(și bătută și cu banii loatzi),

cu un ps de tapalaga, care se 'ncumetă

să'i înfingă un strașnic "baroane!" diktatorului

între omoplatzi

pai, n'are dreptate antenescu&co (refuz in continuare sa folosesc apelativu "cacaroa", d'un prost gust absolut ) cind se cramponește sa'și asume ca p'un dat de la dumniezo pe cei 7,4-7,5-7,6 (depinde de starea și exaltarea emitorului și receptorilor) de milioane de votatori care au hotarit sa'i dee, la chemarea lu Феликс Эдмундович Дзержинский, un  șut spate жос lu' diktatoru?

pai, nu face si duduka la fel?

nu se lauda ea cu cele peste doo mii de voturi obtzinute, prin metode pe care cine nu s'a nascut eri si le poate vizualiza si singur, care tzin de un amestec tzudat de enteres pecuniar cit se poate de direkt si frika animalika, de la reprezentantzii unui partid care o uraste sincer din totzi rarunchii, chiar daca totzi or fi profitat, intr'un fel sau altu', dupa urma ei si dupa urma care nu mai scapa turma a diktatorului?

nu mai cinstit, ca tot zicea baselu ca vrea sa construeasca o dreapta'n figura numa cu cinstitzi, ar fi fo ca duduka sa recunoasca, macar cit o recunoscut colegu' d-sale de generatzie, d-l ponta, ca ai'laltzi or furat cu o citime mai mult decit ai ei, desi, daca ar fi fo s'apleci urechile la acuzele anterioare zilii botului, buldogu trebuia sa cistige macar cu 75-80%, si sa nu'l mai acuze p'asta c'a fugit cu urnele?

 

la fel de nepotrivita o fost si supararea vacarului de la cotroceni pe satu ramas fara ciini, dar cu buldog, al pedeleului, ca pe cit de adevarat e ca el i'a bagat pe ei la gubernare, p'atit d'adevarat e si ca n'ar fi avut ocazia niciodata s'o faka fara ajutoru masinii de bot feseniste, care erea la fel de fesenista si pa vremea aia, la fel de fesenista ca toate masinilii de bot ale tutulor partidelor care or apucatara sa pue botu' la maimutzika gubernarii, cu deosebiri nesemnificative, ca fibra popo'ului din care se trag nu se dezminte in nici o 'mprejurare, la multe sau la mai mare.

plinsu' de nervi care'l 'neca pe vedetuzzu feisbucsit odata cu anuntzatu' retragerii ambasadelor si ambasadoarelor de pe linga scaunu' moale pe care si l'a tras buldogu, se pare c'anuntza vremuri si dosare grele la orizont, cum speculeaza deja unii din martorii ostirii de presari ai duduchii, ceea ce ma bucura si ma 'nerveaza totodata, ca prea le'ar da iarasi dreptate tonomatzilor antenisti, car' am auzit ca umbla iarasi cu suspendatu'n gura, de data asta perfect 'ndreptatzit, da' s'ar prea putea c'acuma chiar degeaba, ca miscarea respectiva nu mai corespunde 'naltelor comandamente de partid si de stat ale pesede, dupa cum citii ca zise bombo, el insusi, de data asta din deplina libertate, fapt care'm pare ca e speculat in mod inadmisibil de diktatorele, si el tot el insusi.



revenind la ce s'o vazut sau la ce nu s'o vazut la conventzia pedelista, pe care eu recunosc ca n'am vazut'o deloc, cu exceptzia unui mic fragmentzel de entertainment folclorico-grotesque sustzinut d'un prichinel care i'o cintat buldogului la oreche o "bătută", batzin' saoa sa priceapa iapa, io iarasi ma declar descumpanit de componenta aparent masculina a grupului "reformistilor", pe care in ruptu' capului n'o s'o numesc a "refomistilor", cum imi sugera un binevoitor zilele trecute, componenta masculina care s'o batut cu ghearele si cu dintzii exclusiff cu lesnicioasa victima care era reprezentata de buldog, care, 'ntr'adevar, are o figura care cere palme, fara s'o atinga pa duduka nici c'o floare, insusindu'si si ei cele aproape cin'zeci de procente arvunite de DINSA, anuntzind si ei falia creata intre aparent cele doo jumatatz egale, de parca ei si'ar fi adus fo contributzie la asta, pe "cristi" preda zarindu'l chiar pe linga tinerii babarezi care denuntzau furtu' urnelor, la modu' "tropăim, tropăim!".

tot cristi preda zicea zilele trecute 'ntr'un interviu in "22" ca grupu' 'ndependent al reformistilor trebe sa ramiie unit, sa nu caza prada cinticelelor de sirena ale niciuneia dintre tabere, asa ca e cazu' sa afle ca tot monika, saraca, a anuntzat ca nu achieseaza nici macar la un proect basist care s'o aiva tot pe duduka purtatoare de stindard.

bey, reformistilor, nu va mai agatzatz, bey, de fusta duduchii si a diktatorului, precum madamele cu coc din cepex de pulpana baltonului lu' ceashka, atunci cind ala mimase ca vre sa'i lese'n plata domnului iliescu!

******************
ete c'aparu' si spaima nutzii, miscarea popo'hilara, halba ca zapata pe care'o tzinea diktatoru' supt salteaua de la dormeza sa nu se raceasca, ca mostenire de fameglie, semn ca si partidu' condus de duduka erea doar o hoolograma pe care si'o proiecta pater familias pa peretzi ca sa vaza cum ar fi aratat un partid condus de fimee, ca daca sotzietatea ar fi 'nghitzit partid condus da duduka, un surogat da basescu cu  fusta strinsa pa cur, nu vaz de ce n'ar 'nghitzi fara gretzuri un basescu authentic, tot cu fusta, cu cel putzin la fel de multe succesuri la actiff.


daca se 'nscrise si halbacazapadoiu... uauuuu!!!!

******************

iaru, iaru'i naucitor, cu obsesiile'i antimoniciste (se manifesta parca el ar fi furat juma' de romunie!):

Florin Iaru
March 25, 2013 at 00:46
Să nu dați cu piatra.
Dna Macovei nu înțelege (și nici suporterii nu înțeleg) că politica e arta compromisului, compromis cu natura umană, în general. Un președinte de partid care rămîne procuror ar trebui să se întoarcă la procuratură, că, pînă acum, mult rău a mai făcut, cu convingerea că a fost luminată de Sfîntul Duh.
******************
iata ca banii duduchii nu l'au indoit pe tapalaga, parca primu' "de pe partea buna a sfortzii" care rupe lantzu' tacerii si'i adreseaza o limpede 'njuratura de dulce diktatorului, pe motiv de duduka!


turcesqiu, baga'tzi bilele undeva!


Puterea si umbra ei

de Dan Tapalaga      HotNews.ro
Luni, 25 martie 2013, 20:40 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
 Ce a ales intre o umbra si cartea de istorie? Pana acum, a preferat umbra. A sacrificat partid, credibilitate, a sfidat bun simt si evidenta sondajelor. A renuntat la judecata rece, a aliniat sistemul in spatele ei cand avea puterea deplina. S-a facut luntre si punte pentru a satisface capriciile unei femei admirabil de perseverente si ambitioase, dar inficosator de nocive. Nimeni n-a avut curajul sa-i spuna in fata: stop, gata, ajunge! Murim asfixiati la umbra ei, ne scufundam cu totii intr-un fel de otrava care omoara orice speranta.

N-a avut nimeni puterea sa-i zica de la obraz: n-ai decat sa mergi pe drumul umbrei, dar fara noi. Ne-am saturat sa ne tot spui ca ea esti tu, ca pe gura ei ies ideile tale si ca aceasta parere de politician, acest gol usurel castiga pe zi ce trece in continut si greutate. Iesi din minciuna cat nu e prea tarziu! Alegatorii, sondajele, in schimb, i-o tot spun.

Insa fixatia stranie pentru o mediocritate agresiva l-a orbit, surzit si sucit mintile. Ce surpriza placuta sa-i mai faca dupa ce i-a pus pe tava ministere importante si un buget pe masura lor? Ce jucarie noua sa-i mai ofere dupa ce a facut praf o filiala mare de partid? Ce mai doreste sufletelul ei, ros de ambitia de a urca tot mai sus dar macinat de frustrarea ca n-a ajuns inca pe cel mai inalt varf?

Ce mai pofteste azi de la viata, cand n-ar fi multe de oferit din desertul opozitiei, cand din castelul puterii au mai ramas niste ruine, mai nimic?  Foarte simplu. Vrea toata puterea stoarsa chiar si din acest nimic. Se vede abia la inceput, dar se viseaza mare peste un partid tot mai mititel. Se declara gata sa conduca guverne sau, de ce nu, o tara.

Aceasta se cheama mania grandorii, obsesia puterii impinsa pana la delir, avem de-a face cu o trista inadecvare la realitate, cu ambitia de a sari peste propria umbra. Iar el, omul atotputernic sedus de o fantasma, pare sa fi cedat "definitiv si pentru totdeauna" in fata vanitatii extreme. I-a hranit acestei umbre politice visele de marire, mintindu-i pe toti, inclusiv pe el insusi.

Minte si se minte cand spune ca umbra a crescut enorm, ca omul mic va ajunge mare, ca politicianul slab se va ajunge unul de mare forta. Impachetata in sclipiciul acestor minciunele sfruntate, acest mic punct negru a reusit sa-i creeze falsa imagine de noua stea a politicii impiedicata in mod nedrept sa lumineze cerul opozitiei, de lider veritabil care pierde niste alegeri numai pentru ca adversarul ei a furat-o miseleste la vot.

Am vazut multa lume rationala stanjenita, dezorientata, revoltata chiar de acest afront continuu. Nimeni nu-si explica ce se intampla, de ce un om inzestrat cu un dezvoltat simt al ridicolului, de ce un politician inteligent, cu o vasta experienta si bine ancorat in realitate o ia mereu pe aratura cand vine vorba de ea? De ce se intuneca si isi pierde ratiunea atunci cand altii calca pe umbra lui? Aici lipsesc niste explicatii.

In schimb, exista tone de explicatii pentru a te minti pe tine, mare om de stat, si pe ceilalti. De ce doamna are o reputatie atat de proasta, de parvenita politica, de oportunist, de personaj lipsit de convingeri, fara scrupule, principii si valori, fara harisma? De  ce numele ei este asociat cu o imagine cam vulgara: blonda pe tocuri cui si posete scumpe?

De vina pentru imaginea ei proasta sunt mogulii, si in parte e adevarat, de vina sunt prejudecatile misoginilor, si asta contine un gram de adevar, de vina sunt numerosii dusmani politici, si sigur ca ei n-au ratat ocazia sa o transforme in simbolul negru al unei intregi guvernari.

Ni se pare noua sau el face mai departe Totul pentru ea, in loc sa faca totul pentru a o tine departe de politica. In loc sa caute politicieni adevarati, in carne si oase, alearga dupa umbra unei idei gresite. Doar iesit de sub influenta ei nefasta ar mai avea o sansa sa  prinda un loc onorabil in cartea de istorie, sa construiasca la loc ceea ce, orbit fiind de intunericul umbrei sale, a distrus metodic: increderea.

sâmbătă, 23 martie 2013




ocuplatzi gările și gargările!

"adio pede, adio pedele!" 
adio traian basescu!











victoritza lu pizda plinge


constructoru' demolator gata sa pue o "cinstita" bomba udrea
si la baza viitoarii costructzii da pa dreapta


miercuri, 6 martie 2013







cofetaria cas(tr)ata



dom'le, mie o 'nceput sa'mi fie simpaticutz buldogu', de cind Maria Sa, diktatoru', s'o implicat personal, de partea dudukii, in paruiala dintre gastile si gangurile pedeliste, asta desi buldogu' se gindise ca'i fain sa se gudure anticipat spuind c'are s'o pue p'EBA din ou catindata la evroparlamentare, ba mai si dind'o drept exemplu de implicare, daruire si abnegatzie, in contrapondere cu puturoșii monichii, la alegerile ghenerale de anu' trecut, cind EBA cic'ar fi stat calare pe respublika moldova ca sa'l scoatza ea deputat pa singuru' pedelist care si'o cistigat coledgiu (eugen tomac), doamnă duduka.

probabil d'aia o fi si cazut acuma gubernu' de la kishinew.



biscuitzi, biscuitzi?

biscuim, Maria Ta!


sitoatzia'i gravida'n pedele

parca'l si vaz pe mardale, 
dup'una ca asta,
ca se 'ntreaba
cine l'a lovit la operatzie...


***************

"reformiștii", înduioșători, ca d'obicei, cum se feresc ei, ca dracu' de tămîie, să nu care cumva să se pișe'mpotriva vîntului șchimbării

***************

aflu în ultimu' moment despre înc'o dovadă ca stîna pedelistă se transformă, încet, încet, într'o stînișoară, în drumu' neabătut spre absorbtzia finală.

base are "mîna buna" la oameni ("La data de 15 martie 2007, Stănișoară a fost numit în funcția de consilier prezidențial pe probleme de securitate națională, îndeplinind și funcția de membru în CSAT")!

***************
e de remarcat ca atit taraba udrii cit si cea a buldogului promit o revenire cit mai rapida la gubernare (ghici cum?).

chiar si monika, aseara, la turcesqiu, zicea, ca sa s'alinte, ca grupusculu' ei reprezinta viitoru' gubern al romuniii...

marți, 26 februarie 2013







cui i'e frica de
virginica vulv?


 șerșe la flam


zice funeriu:

"Ce părere aveţi despre situaţia din PDL?
Cred că trebuie să se profileze ca prim partid de opoziţie şi cred că are o perioadă de timp acum pentru a face acest lucru. Important este cu cine. Pot să vă spun că au fost oameni care în mod evident au susţinut o agendă reformistă. 
Cine sunt acei oameni?
Să vă dau un exemplu. Când am organizat Bacalaureatul din 2011, iniţial, trei persoane au susţinut acest lucru: Băsescu, Boc şi Udrea. Vă pot spune însă care a fost cea mai mare eroare a PDLului. Foarte multe dintre lucrurile bune făcute de PDL la guvernare au fost de puţine ori create în laboratoarele partidului, motiv pentru care mulţi membri nu s-au identificat cu aceste reforme. Când am fost ministru, primeam telefoane cu 5-10 minute înainte să intre în emisiune un parlamentar: „Daniel, cum e cu chestiunea respectivă?”. Într-un fel aperi la televizor o măsură în care crezi şi altfel ceva ce primeşti pe un punctaj.
Este nevoie de o a treia cale în disputa Blaga- Udrea?
Este nevoie de o cale câştigătoare. Ţin minte momentul demisiei Guvernului Boc, când s-a luat acea decizie, ineficientă din punctul meu de vedere, ca toţi miniştrii să părăsească Guvernul. Întrebarea este dacă nu ar fi corect să se ia acestă decizie şi la nivelul conducerii PDL, în urma rezultatelor de la alegerile parlamentare, când am pierdut un milion de voturi faţă de locale.
Şi a cui a fost vina?
Vorbim de o lipsă de curaj în asumarea unor măsuri care au dus la rezultate pozitive, pentru că eu n-am văzut pe nimeni în stradă strigând că vrea Bac fraudat, că vrea redeschiderea fabricilor de diplome sau că nu-i bună clasa pregătitoare."
și bine zice!

numa' că'i de mirare cum d'așa d'un mare savant, chiar dacă'i vorba d'un savant retras la penzia pe car'o mînînca în calitate d'umil consiglier pă lînga diktator, nu are coragi (că tot vorbește el d'asta) s'afirme, cu gura plină, ceea ce pîna și io'mi amintesc foarte bine, adică faptu' că el însuși fu victima dudukii, pe lîngă altzi miniștri care ar fi meritat sa ramîie în urma demisiii lu' bok, duduka care n'o acceptat în  ruptu' capului să fie sacrificată ritualik, astfel încît îl determină pă diktatore, p'in mij-loace și mijlocele specifice, să decreteze necesitatea șchimbării tutulora, miniștri performantzi (or existat și d'ăștia! d'exemplu: madam boagiu și chiar funeriul însuși)  sau catastrophe, înlocuitzi cu nește tinerici-clone din rezerva de cadre de bicicletă a partidului.

orișicît aș părea d'obsedat dă persona dudukii, nu po' să nu mă 'ntreb în ce constă evidenta (și informala) ei capacitate d'a induce teamă în rindu' actantzilor scenii poulitice și ioconomice. indiferent c'aceștia'i sînt sau i'au fost, ierarhic sau/și 'telectoal, superiori?

ce mama naibii se 'ntimplă dacă nici amărîtu' ăsta dă buldog, căruia se 'ncearcă a'i  fi atribuit meritu' essclusiff în decesu' pidilismului, n'are coragi să iasă să spue dă unde o apărut inexplicabela antipatie pă care i'o poartă diktatorele?

băsiștii incorigebeli încearcă s'acrediteze ideea c'această antipatie ar proveni de la episodu' cu "eși afară javră ordinară!", cînd buldogu', cică, nu s'ar fi pus cu peptu'i d'alamă coclită în calea hoardelor d'apevisti ai colognelului, făr'o doagă, dogaru, astfel încît militzoinerii or ajunsară să dee cu cașchetele dă pavimentu' cotroceniului, rănindu'i diktatorelui mortal sentimentele profunde pă care le nutrea pentru uniforme și uniformi.

adevaru', pe care'l cunoaște o grăma' dă lume, e ca diktatorului i s'o urcat sînjele la chelie cînd o 'nterceptat'o - legal, cum altpfel? - pă d'alde madam săpftoiu cum o bîrfea pă duduka la tilipfon cu buldogu' - ca coledgii, de! că totzi or fostără coledgi la cotroceni.

deci: funeriu tace, buldogu' tace, madama săpftoiu tace, pînă și epicureicu' pleșu tace, că și el știe multe dă pă vremea cînd erea obligat să facă jogging pă lungile culoare ale cotroceniului, între doo reprize de antecameră, antecameră a cărei lungime depindea, în timp, dă cît de (in)dispusă erea șăfa dă cabinet și de tabinet a tartorului.

întzeleg, sîntem niște "finutzi", nu intrăm cu bocancii'n procestu' dă (pro)creatzie, respectăm intimitatea conducătorului, cum or făcutără și frantzujii cu mai totzi prezidentzii lor, da' parcă chirac și mitterand nu'si promovau tziitoarele pă post dă căpetenii ale partidului prezidentzial, nici nu se căcau în vadra cu laptzii reformelor care cică le'ar fi reformat, pentr'un darab de pussy, precum diktachioru nostru.

mi'e rușine de rușinea lui, asa că'mi reprim cu greu pornirea pe care o aveam, adică d'a 'nainta, la șto, propunerea doamnii maria băsescu, adevărată martiră a cauzii, în ochii căreia nu știu cum dă se mai uită, ca președintă, nu numa' a pidilicilor!


vai dă neamu' nostru, prost,
cînd călare, pă sitoatzie, cînd pă jos

doamnă maria, venim din partea doamnii rovana.
cum care rovana?
plumb, doamnă, plumb, ca'n bacovia!
zice că vă roagă frumos să vă loatzi barbatu' acassă,
pentru protectzia mediului și a "consumatorului"...


despre performantzele șăfului de campagnie
al elenii udrea, ca și ale elenii udrea 
EA ÎNSĂȘI, 
numa'
TĂCERE!
(ce'o mai făcea prigoană?)


tăcere neasumată d'o doamnă, sau domnișoară, eliza, dă la un oficios:

"În ceea ce îi priveşte pe aşa-zişii „ reformişti” sau „intelectuali” din PDL, problema lor principală este aceea că nu au fost vreodată oameni de partid şi nu s-ar împăca vreodată cu baza PDL. Nu au fost implicaţi în viaţa internă a partidului şi fac pariu că nici nu îl cunosc foarte bine. Au dovedit cât de distanţi sunt chiar la alegerile parlamentare, când nu au fost foarte activi din punct de vedere comunicaţional şi nici nu au mers prin filiale. Pentru Monica Macovei, partidul reprezintă un concept abstract, nicidecum o entitate formată din oameni cu nevoi şi aşteptări. În pregătirea pentru alegerile parlamentare, dacă totul era după ea, PDL nu avea niciun candidat în colegii şi trebuia, cel mai probabil, să importe sfinţi. Văd lucrurile la modul extrem, sunt fundamentalişti şi susţin înlocuirea a tot ce nu le convine, dar nu vin cu o alternativă.
Şi de aceea, la ora actuală, Elena Udrea reprezintă a treia cale în PDL, departe de întoarcerea în trecut prin Vasile Blaga şi fundamentalismul de care dă dovadă Monica Macovei. Deputatul PDL nu îşi propune ca partidul să supravieţuiască şi atât şi nici nu va porni într-o vânătoare de vrăjitoare aşa cum a făcut şi va face Monica Macovei. Fostul ministru al Dezvoltării Regionale şi Turismului este un politician de cursă lungă, pragmatic şi care se adaptează din mers la toate situaţiile la care este expusă. Îmi amintesc, pe vremea când făcea parte din guvernul Boc, când alţii se ascundeau sau îşi aranjau protecţia mediatică, Elena Udrea era paratrăznet pentru toţi. Şi iată că a supravieţuit politic. Fiind un om de partid, s-a implicat foarte mult în PDL, fiind singurul ministru al guvernului Boc, care, atunci când mergea în teritoriu pentru semnarea vreunui contract, dădea o fugă pe la organizaţii. Candidatura în colegiul din Roman a ajutat-o pe Elena Udrea să reia legătura cu baza partidului.Dincolo de asta, Elena Udrea este exponentul cel mai clar al generaţiei tinere din PDL, fiind, evident, un politician mai tânăr şi mai energic decât Monica Macovei şi Vasile Blaga, dar cu o experienţă politică şi guvernamentală cum puţini au. Face parte din aceeaşi generaţie cu actualul premier şi a dovedit în repetate rânduri că se poate bate cu acesta. Dacă PSD a putut să-l pună pe Ponta, un tânăr de 37 de ani atunci, preşedinte de partid şi le-a ieşit, atunci de ce nu ar putea face PDL acelaşi lucru?Spre deosebire de contracandidaţii săi la şefia PDL, Elena Udrea este capabilă să ducă o bătălie politică pe faţă, să-şi asume şi lucrurile bune, şi lucrurile rele şi să persevereze. Acum, PDL este un partid pierdut în spaţiu, care nu poate să se ridice de jos după toate loviturile pe care le-a primit. Democrat-liberalii au nevoie de o viziune pragmatică şi realistă pe care, până acum, doar Elena Udrea a dovedit că o poate oferi."

cînd te gîndești că ereau vremuri cînd tăcerea erea dă aur!


*************
mă străfulgeră un gînd: oare nu i'o fi frică inclusiff diktatoreului dă tînăra sperantză?

hmmmm?!

*************
să moară zambilica, nu mai îmi vine, pînă nu moare, pă limba lor, pidilimea cu duduka dă după gîtzi, să mă mai eau nici dă plagiatourișii și căcărăii johannis-burghezi anteno-ertevisti!


UPDATE. PREMIERĂ ÎN JUSTIȚIE. Judecătorii Cristi Danileț și Alina Ghica au fost revocați din CSM
















A MURIT ROCKU'!

da' n'a murit francu' madamii timniceriu!

TRAIASCA КазачокU'!

luni, 26 noiembrie 2012

zbor plan(t)at deasupra unui cuib de cruci

bliiin (l')a(u) plecat în conced, ceea ce 'nseamnă ca anumite lucruri s'au lamurit
...e vremea pentru un binemeritat concediu, mai ales că nu se întrezărește la orizont vreo lovitură de stat în următoarele 2 săptămîni. Astfel, începînd de săptămîna aceasta (cînd sînt programate niște texte despre desemnarea premierului) și pînă pe 10 decembrie voi face o pauză de scris pe Blogary.

în plus, pe restu' frontului, se 'ncinge atmosphera, degajind un intens iz de cirnatz(ar)i, dupa cum rezulta din relatarea inmarmuritoare de la fatza locului, doar foarte putzin tumefiata, a trimisului (si rămasului, pe dinafara, din pacate/din fericire?) nostru special, dan badea.




p.s.


mi'am dat sama abea ulterior ca l'am plagiat, fara sa știu,  în privintza titlului, pa marele gîdîlitor turcesqiu, demonstratzie indubitabila ca marile spir'te se 'ntîlnește in continuoare

luni, 10 septembrie 2012

E GROASĂ RĂU:
MI'AM VĂZUT VISU'
CU OCHII!
MONIKA MAKOVEI
ȘEFĂ DE LA CADRE!!!

mă văz nevoit să reevaluez hotărârea boicotistă pe care o luasem în legătura cu alegerile din decemvrie 2012, dacă nimic memorabil n'o să se intimple  pina atunci, pe motiv de procuroare comunistă monika makovei, care, prin nu știu ce manipulatziuni absconse, a fost investita drept "șefă de cadre" a proaspăt nășitei si prăpăditei constructziuni dă dreapta, asa cum sugerasem, primu' din parcare, eu însumi, în acest binecuvintat (b)loc.

pentru că este d'așteptat să trăim, din ou, vremuri interesante, cu haine rupte și singe pă peretzi, nu pot să m'abtziu ca să  nu contribui, măcar cu'n bot, la atingerea pragului de 8(opt) la sută, care, dacă'mi aduc bine aminte, trebe depășit de către constructziunile, alcătuite din mai multe partide, care vor s'acceadă'n parlament (cel putzin asa era prin 2000, cind n'au intrat penetzeu' & asociatzii), lucrare la care or sa contribuie, nu mă îndoiesc nici o clipită, cu virf și îndesat, multzi dintre baronașii și balonașii pedelistii și noi uneperiști (așa le zic eu ălora din partidu' lu' mru) care'o iubesc pe monika mai rău ca pe sarea'n ochi, sau, mult mai expresiv, mai rău decit o iubește însuși emigrantu' care mai rataceste p'aici, in cautarea luminii de la rasarit.



ASA ARĂTAU PEDELISTII
LA ÎNCEPUTU' PREZENTEI
LEGISLATURI



CUM VOR ARĂTA,
OARE,
DUPĂ CE'I IA MONIKA
LA MÎNĂ?



marți, 28 august 2012

teatru radiopfonic pentru copii:
să boicotăm, bine,
și la toamnă/iarnă!

SENATUL EVZ. Din nou, blat la PDL

Autor: Sorin Ioniţă


PNL-aripa Antonescu calcă tot mai apăsat în străchinile lui Vladimir Jirinovsky, care conduce tot un partid liberal – sanchi – ce se zborşeşte la Occident.

Asta deja nu mai e o noutate, ci doar un motiv de eventual ambarasment pentru intelectualii din jurul lui Chucky – cei care nu-s aşa total stăpâniţi de bilă şi ranchiuni private ca să nu vadă în ce direcţie îi târăşte interimarul. Cum o fi să fii un distins clasicist precum prof Zoe Petre şi să trebuiască să cânţi în cor alături de naţional-socialistul Dogaru, moştenitorul ceauşismului de anii ’80? N-am idee.

De asemenea, la o sută de zile de la instalare, premierul Ponta se zbuciumă războinic, dar în realitate continuă disciplinat politicile lui MRU împotriva cărora a perorat în gura mare. Nu doar oameni şi politici cheie au fost păstraţi (ex şeful ANAF cu strategia impusă de MRU; sau ministrul Cepoi cu legea sănătăţii, exact aceeaşi din ianuarie, când cu zavera);

Ponta s-a sucit chiar pe cele trei teme din moţiunea de cenzură. La UMF Tg Mureş nu s-a schimbat nimic; privatizarea companiilor naţionale continuă; iar fondul de rezervă pentru alimentat preferenţial primării tocmai a fost suplimentat zilele astea. Singura diferenţă e că agitaţii de serviciu nu mai au liber să se indigneaze ca acum şase luni.

Ca atare, e mai interesant noncombatul conducerii PDL (al câtălea?!), ai cărui baroni abia-abia s-au abţinut să desfacă şampania la numirea Anei Pauker în fruntea ministerului Justiţiei. Nici Relu Fenechiu, nici Mazăre nu puteau fi mai zâmbăreţi decât Ioan Oltean la ieşirea din şedinţa BP al Camerei ţinută joi, unde s-a hotărât ca citirea în plen a deciziei Curţii Constituţionale privind referendumul să fie amânată pentru luni. Doar-doar i-o înlocui dna judekător peste weekend pe detestaţii Kovesi & Morar.

Şi ce dezamăgire cruntă luni, văzând că mişcarea nu s-a petrecut iar iubitul conducător, pe care îl adulează în public dar îl înjură în privat, revine la Cotroceni înainte ca dna Pivniceru să apuce să domesticească procurorii. Ce mişto ar fi fost pentru leadership-ul PDL: Ponta să le rezolve problema cu DNA, care le-a greblat oamenii prin teritoriu de doi ani încoace, iar ei să stea deoparte şi să pară partidul fresh, anti-corupţie şi pro-modernizare. Vreţi să vedeţi ultima dovadă de blat, în care PDL s-a purtat ca găina din bancul ăla în care fugea de cocoş, dar se tot împiedica, doar-doar o fi ajunsă din urmă? Păi hai să citim împreună regulamentul şedinţelor comune ale camerelor.Art. 39 zice că "în toate cazurile în care Camera Deputaţilor şi Senatul, în şedinţe comune, adoptă legi, hotărâri sau moţiuni, trebuie să fie prezenţi cel puţin jumătate plus unu din membrii care compun cele două Camere". Atât şi nimic mai mult.

Or, la citirea deciziei Curţii nu se votează nimic, necum legi sau moţiuni, deci e un mister de unde a apărut ideea eronată că în Parlament trebuie cvorum, idee repetată nu doar de USL, dar acceptată blândovin şi de PDL-iştii membri ai birourilor permanente, iar după ei, de toată presa. Ca atare, un fals suspans: e prea devreme vineri, hai s-o lăsăm pe luni, dacă nu chiar marţi etc.

Mai mult, nici în birourile permanente nu era necesar cvorum, fiind suficientă o convocare a camerelor de către cei doi preşedinţi. Desigur, Zgonea şi Filip nu erau fraieri să sară în ajutorul lui Băsescu; ce e mai greu de înţeles e tăcerea asurzitoare a oamenilor PDL cu funcţii, care s-au retras în vârful picioarelor din războiul procedural, fără luptă. Nu m-aş mira ca în noiembrie să vedem o nouă campanie electorală blătuită de vreo aripă sau alta, cu frâna de mână trasă, ca la localele din iunie.


******************* 

PLUS: UN NEAMTZ  CU COAE!

Mihail Neamțu, președintele Partidului Noua Republică, îi cere Elenei Udrea să se retragă din politică pentru că face parte din clasa politicienilor compromiși.

Atacul lui Neamțu la adresa Elenei Udrea vine ca urmare a declarației pe care aceasta a făcut-o cu privire la Traian Băsescu, despre care a zis că este singurul actor politic credibil pentru partenerii europeni şi americani şi ar putea repara răul făcut României de acţiunile abuzive ale USL împotriva democraţiei şi a statului de drept.

"După ce ne-a anunțat că se gândește să se retragă din politică, Elena Udrea revine. Și nu oricum, ci cu o declarație excesivă: >Traian Băsescu este singurul actor politic credibil pentru americani și pentru europeni<.

Ca o concluzie logică, se înțelege că nici Elena Udrea însași nu este un actor politic credibil al Romaniei. Atunci de ce mai face declaraii?", a scris Mihail Neamțu pe contul său de Facebook.

Președintele Partidului Noua Republică menționează că schimbarea clasei politice se va realiza când politicienii compromiși se vor retrage.
"Noua Republică, spre deosebire de alții, spune lucruri logice. Atunci cand spunem >schimbare<, atunci asta vrem: o adevarată schimbare a clasei politice. Politicienii compromiși trebuie să se retragă. Un pas în spate începe cu tăcerea voluntara. Iar pentru ca d-na Udrea să nu aibă dificultăți în interpretarea acestui enunț simplu, precizăm că ne referim și la dânsa", a precizat Neamțu.

luni, 11 iunie 2012

si la toamna ploaia 
tot de la cluuuuj vine?

m'a lamurit, in zvirjit, don' teodorescu, sociologu' pesedist (era d'acor' cu el si fostu' consiglier taricenist dorel shandor, fost  lector fane babanu'), care'i traba cu taraba la mareatza victorie a lu' boc de la cluuuuj:

l'a facut pesedeaua premar, ca sa nu ramiie repetent si anu' ista (la figurat, va rog frumos!), ca un fel d'arvuna de buna-credintza pentru la toamna, dupa alegeri, cind s'ar prea putea s'avem iarasi o frumushatza de buchetzel cu 4 (patru) trandafiri la gubernare, ca sa'si mai puie pofta'n cui dom' mareshal antenescu, ca tot era contracatindat un pirlit de liberal (porno? ce 'nseamna?) acolo.

ipoteza absolut plauzibila (sper sa fie si m. badea d'aceeasi parere), daca'i bagam in ecuatzie p'actualii posesori ai portofogliilor d'interne si serei, totzi - culmea! - tot de la cluuuuj, cu puternice simpatii (daca mai e posibil asa ceva!) basesciene.

turcesqiu era, in ast timp, sufocat d'indignare jucata, mai ales dupa ce l'a avut la telephon pe boculetz el insusi (care - saraaaacu! - tot n'are curagi s'o 'njure pe duduca!) si dupa ce totzi aia din studio (mai era si gushe) faceau mishto de el ca tot o tzine langa cu mru.

cum, dom'le, sa nu fie boc in stare sa cistige intr'o lupta dreapta, pe veatza si pa moarte(a pasiunii)?

probabil c'o tzine pe dreapta, piticu', nu seamana cu fra'su, pesedistu'!

date fi'nd zise toate astea, 'nseamna ca victoria aia o sa le iasa pa nas pedeleilor, ca nime' nu misca'n front cu perspectiva unei trageri la gubernare in calitate de partid tolerat, balama, car'vasilica (blaga?)

*****************************************

sau e vorba, pur si simplu, d'un "cadoo otravit" facut pedeleilor, stiind sigur ca un pedele care nu va avea samintza'n coae sa'si dee jos un prezidente, in continuare teleghidat (asa s'explica si timiditatea d'a n'o ataca pa duduca),  proaspat "cistigator", o sa ramiie aceeasi organizatzie frivol de habauca?

marți, 15 mai 2012

prosti, da' multzi!
peste 80%, uninominali!
d-l ponta nu ne lasa sa'l iubim!
nici pedeleii!
continuatzi impreuna,
poate va retzinem!

educatzie (secsuala) à la pona:



"Pe oricine aş numi la Educaţie, va fi "rezolvat" la fel ca Dumitrescu şi Mang" (cu virgula sau fara)



da'o'n belea de depreciere, a monedei, a educatziei, a bunului (!) simtz!


pedeleii se bucura dejaba, ca ei nu ma lasa sa "ma bucur" in mod plenar!



pina si doamna monika o ia pe aratura, cerind plecarea noului pm, care tocmai am auzit de la gushe ca a depasit 50% in preferintzele electoratului bucurestean, devansindu'l pe crinel...


doamna monica, ei 

continua impreuna, fara sa va intrebe pe d-voastra!




marți, 8 mai 2012

cor(t)ine, draperii
& restaurantzia de caftea

odata linistindu'ne, cu lucrurile intrate'n "matca" lor, original patent...


putem trece si noi la lucrurile serioase, cum ar fi glumitzele cu care'si condimenteaza discursurile
curajosu' nostru presidente, cel ce nu scapa nici o ocazie sa se joace, din nou, cu curu'i gol pe linga sculele scofilcite ale felicsienilor, doar - doar i'o face p'aia sa'i grabeasca suspendarea de atza vietzii tzivile binemeritate, sa poa' sa'l urmeze si el, in liniste, pe pretenaru sarkozy, care mai are putzin si pleaca pe marile calde.


doar daca nu vrea, p'in asta, sa'i incaiere pe penelisto-pecisti cu pesedistii, carora le'ar veni peste mina sa'i grabeasca accederea lu' crinulinu la palatu'n care vazui ca se  simtzeste escelent.

singura atributziune care zice baselu ca i'a mai ramas e aia de a semnala tentativele de restauratzie sau restarantzie, n'am intzeles bine, ca eram inca shokat de noua dezvaluire din seria "porumbacu" a fostului consigliere albazapadoi.

mi'e teama ca nici macar acest "andrei muresan" dezgropat intempestiv de catre lazaroa nu mai are daru' sa'i salveze pe pedeloi, care sint pe cale sa iasa nu numa' din istorie, ba chiar si din parlament, odata cu adoptarea noii variante de vot uninominal pur si dur, intr'un singur tur, de te doare si'n retur, cum si'l dorise cirmaciu si dibaciu nostru presidente, asa, ca sa reconfirme o sumedenie de proverbe si zicatori romunesti, unde dînd si unde crăpînd groapa săpată altuia, cum nu au preconizat nici macar ei sa se intimple, "ei insusi", pedelistii, cind au adoptat aceeasi monstruozitate pentru alegerile locale, ca p'atunci erau calaretzi nu calaritzi, sa traitzi!

astfel stind lucrurile, doamna monika, lasatzi'o'n belea de "solidaritate partinica in fatza raului", reprezentat, de data asta, de catre uslasii ultrasi, ca nu mai ajungem  nicarii cu amestecatu' apii cu focu', ca si uslasii au fost "unitzi", tot in fatza raului, raului basescu, ş'acuma tot cu d'alde catalin voicu si fenechiu se prezinta.

nu va datzi seama cui folosesc "unitatzile astea de nezdruncinat"?

pai, ce mi'i ca cristi preda s'a aratat revoltat de nominalizarea lu' prigoana, da' a sarit entuziast s'o sprijine pa madam sulfamida?

daca i'am cauta la conturi, nu stiu daca cei doi ar fi chiar atit de diferitzi, cu singura deosebire ca prigoana mai si poate sa justifice o parte din sume... 


lasatzi'i pe uslasi sa'si rupa gitzii, daca sint prosti si ticalosi, facetzi "opozitzie constructiva", cit s'o mai putea, nu ca aia caraghioasa in care va aratatzi (nu d-voastra personal) intrigatzi ca aia nu "reintregesc" salarele cu 16% dintr'o bucata!

curatzatzi'i pe "murdareii" de la voi, si mai vbim! 

luni, 7 mai 2012

natura moarta cu portocaliu,
plus update cu

"victoria presii in cazu' 

cor(t)ina dumitrescu"



dupa ultimu' discurs al presedintilui basescu



dom' prezidente, daca ai ocazia, potzi sa nu mai vorbesti despre subiect?

************************

observ ca cristoa e mai istetz decit totzi cind bine sesizeaza ca cortina dumitrescu si alistar au fost doua papusici de paie aruncate presii ca sa acopere alte grozavii "din spate", gen justitzica, da' nu numa'...

marți, 24 aprilie 2012

"pleaşca" basescu, acum intr'o noo prezentare



 hotarit lucru, tinaru' paleologu'mi ramine definitiv "simpatic"!

luni, 23 aprilie 2012

ocupatzi gările!
urmează: partidu' natzional liberal,
peron pe partea stîngă

laza-guru' a intrat intr'o passa philosophica, dupa aia mitomano-ludica-lubrica:
"Masele nu cred în destin, ci în schimbare. Pentru popor nu există cicluri istorice, ci doar forţa de a se reinventa."
Ritualurile orgiastice au exact acest rol. Recrează condiţia amorfă a lumii la începuturile ei. Confuzia "cine cu cine", abandonul plăcerii şi anularea perechilor este de fapt simularea "big-bang-ului" iniţial. Trădarea nu mai înseamnă trădare, loialitatea îşi pierde valoarea fundamentală pentru că vechile instituţii şi-au probat limitele.
semn ca ne 'ndreptam, orgiastic, spre un big-bang (sau big-mac?) purificator, in care n'o sa stie dreapta ce face stinga, pentru ca amindoua "miinile", pe linga ca se vor dovedi iremediabil moarte, vor fi ocupate sa'si palmeze ultimu' "maruntzish" ramas pe "massa".

interesant e ca, in cazu' muribundului conglomerat portocaliu (ajuns deja foate "verde" pentru halu'n care se afla) ultimii venitzi ('telectualii de salon basescieni) nu sint primii plecatzi, cei care gasesc "intzelegere" din partea mareshalului antonescu fiind tot "ofitzeri", pe care'i ghicesti imediat dupa mutra, putind incerca, chiar, mici pariuri pe baza de analiza fizio-gnomica care vor fi viitorii "dezertatzi".


ramine de vazut cu ce "misie"...

marți, 3 aprilie 2012

votatzi'l pe nicu (ușor)

nu stiu cine este nicusor, nici ce poate el, da', m'am hotarit: il votez!

asa, experimental, merita data o lectzie, sa'l ajut pe anonimu' nicusor, pe care multa lume "buna" (eu, bine'ntzeles, nu ma includ) zice ca'l voteaza, sa obtzina cel putzin jumatate din voturile pe care are sa le obtzina electronistu' cu picior (baga'mi'as picioru'!) artificial, bagindu'mi, totodata, ceva in organizatzia duduchii.

altfel, n'as fi mers nici cu picioarele 'nainte la vot, sa le'o trag la bot, unde, in afara de votu' pentru nicusor, am sa am grija sa mizgalesc in cel mai artistic mod cu putintza toate celelalte buletine, sa fie clar!

sâmbătă, 31 martie 2012

tristetze, numele tau e PDL!


Cand ai adus un sef de campanie ca Piedone, desi era evident ca n-are ce cauta intr-o pozitie atat de importanta, si asta te lasa balta anuntand senin ca n-a plecat niciodata din PC, tu, seful organizatiei PDL, ai o singura optine rezonabila: demisia si niste scuze. Dar, nu e cazul. Ambitia si orgoliul o impiedica sa-si vada propria ratare.

Acest personaj sinistru, care se dovedeste pe zi ce trece o calamitate pentru PDL, beneficiaza in mod inexplicabil mai departe de sustinerea lui Traian Basescu. Presimtind probabil dezastrul electoral iminent, presedintele Basescu a decretat recent ca Sorin Oprescu nu poate fi batut in Bucuresti. A facut-o calcand in picioare reguli elementare de campanie, recunoscand infrangerea inainte de batalie. Intrebare e, de ce a facut-o? Gasim o singura explicatie rationala: pentru a-si scuti protejata de prea multe explicatii in caz de dezastru. Apoi, l-a indemnat pe inamicul nr 1 al Elenei Udrea, Vasile Blaga, sa candideze tot cu scopul de a o proteja in fata unui previzibil atac in cazul pierderilor alegerilor. L-a impins pe Blaga sa candideze pentru a-l responsabiliza, pentru ca Udrea sa-l poata face partas in cazul unui esec cu argumentul ca a fugit de raspundere.

niste fetze (de massa) cazute:
(ce cata in poza asta consiglieru' prezidentzial funeriu, apropo?)

marți, 27 martie 2012

șobolanimea și corabiutza piratului

în sfîrșit, apar și primele semne "de demnitate" dinspre partea comédiei triste în care s'a transformat goeleta cînva "glorioasă" a piratutzului de (se)cara ibe.

ressspekt!

penele, asteaptatzi'ne, ca (mai) venim!

luni, 5 martie 2012

"being there", însă, foarte puţin

"banda celor 6" 'telectuali  intromisionatzi (monica macovei, cristian preda, toader paleologu, sever voinescu, tru, daniel funeriu, daca i'am numarat bine!) au cam capatat culoarea neprecizata (sa fie portocalie? sa fie verde cu picatzele?) a mediului, odata cu intrarea fortzoasa in pozitzie de campagnie a partidului (?) prezidentzial, devenind la fel de abu-lici-paca-lici precum reprezentantzii mai vechilor, sau mai noilor, (z)garzi, adica, d'alde olteanu, blaga, berceanu or madama ud(re)a.

daca in privintza lu' tru si sever imi luasem gindu' de mai multa vreme, si fara ajutor neprecupetzit "uslinos"   canalist, din cauza capacitatzii lor (ne)surprinzatoare de a 'ngurgita broaste riioase cu basculanta,  pe ceilaltzi, in frunte cu monika, i'am contemplat cum devin din ce in ce mai "cumintzei", de teama de a nu fi acuzatzi ca sparg "unitatea de monolit a partidului", care, d'atita monolitism, nu mai stie dupa ce simboluri (jiji) si sigle (ppdd) sa s'ascunza.

dac'ar fi acuzatzi, ce?

nu d'aia au ramas acolo, sa fie 'nauntru, dupa vorba 'ntzeleapta ("being there") a tinarului cu nume de strada?

si daca tot sintetzi acolo, draga monika, are rost sa te ratzoiesti la "amaritzii" aia de unguri care nu sint decit alibiu' perfect ca "ai tai" sa tzi'o traga'n barba, din toate pozitziile?

o sa te simtzi mai bine dupa ce "sacoșicile" au sa va aduca un nesperat 30-35%, dupa  alegerile locale, motiv de chef, nineaca, "d'a mai duce'o pin' la toamna, lelitzo ioana"?

desi, nu 'ntzeleg in ce mod v'atzi putea partaja "meritele", cu spinii de la trandafir infiptzi adinc in inima cea verde!

****************
cum ai reactziona, draga monika, daca duduca tzi'ar propune, totusi, o catindatura "la deruta" 'mpotriva lu' oprescu, daca variantele cu piedone sau prigoana pica?

pentru ca toader sint sigur ca, in exuberantza lui, ar accepta extaziat  sa'l combatza pe chiliman, cu sansele bine-stiute!


luni, 9 ianuarie 2012

varianta usele de comasate

in timp ce dom' diktatore ne "comaseaza" c'o ultima (?) tzeapa (un alt experiment cinic pe 16 milioane de subiecţi), care nu'i in nici un caz din alea car' ar fi trebuit sa fie in piatza victoriei, opozitzionistii usele s'or comasatara si ei, luindu'si cuvintele si retragerea preconizata 'napoi, pregatindu'i diktatoreului o "comasata" peste ochi cu care vor putea marsalui pe toata durata lunilor car' or mai ramas pin' la alegeri, asa incit, oricit de prizlea cel voinic s'o crede basescu, s'aiva si el d'a face cu furia poporana exasperata de austeritate, vrem, da' doar pentru catzei, legindu'i (inseparabil si definitiff) si pe pedeloi de corabiutza piratereasca plina de apa de ploaie, iar pionii ramasi pe margini se chinuie si ei - ce sa faca altceva? - sa se transforme'n regine ale balului de dupa.

nu'i trista tzara?



echipa de shock si groaza si la pedele!

miercuri, 19 octombrie 2011

defe(se)nestrare

I❤CRISTI PREDA!!!