Se afișează postările cu eticheta basescu asasinat... politic. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta basescu asasinat... politic. Afișați toate postările

duminică, 24 octombrie 2010

mic periplu, de criza, p'in bucalesh

si la magistru' stanescu'i criza
nu'si mai permite o vinzatoare, de neam si tzara
nici asasini, politici, nu se mai gasesc
cladirile noast'e historice, putzine cite e, sint reconditzionate acoperishioteristic 
cu tabla de conserva
 din austeritate

dupa procedeu' "spoies' tingiri"
de catre o anumita categorie profesionala
apartzinind unei anumite minoritatzi majoritare
in curs de integrare
 la pretz deversailles...
cit o fi fo' parandaratu' ?
cirku' foamii e km zero
pin' o sa ne sal(i)veze tsd al psd, aripa mini-marketroasa
oare poporu' evreu o sa'ntzeleaga "subtilitatzile" hartistice de la bucalesh ?
 sau o sa acuze autoritatzilii ca lasa prada ruginii
 monumentu' dedicat memoriei holocaustului ?
plus ca i'au patat si marmora lu' videanu...
e clar !
e mai rau ca'n grecia...

joi, 21 octombrie 2010

o (alta) buna ocaziune d'a tacea, mai mult sau mai putzin 'nteligent, perduta

cum trebe, sau ar trebui,  sa se comporte, marmelada alcatuita den politicieni, ziaristi, public, ce asista la "revelatzia suprema" a stenogramelor pogorite din 'nalturi ?
pai, cei mai multzi, pe care criza nici n'a apucat sa'i zgudue prea puternec, ca doar banii femeiului lucra pentru ei, da' ei au cu totu' alta impresie, adeca, cum c'ar muri de foame, devoalarea faptului ca sov e'un ticalos fara margini ce 'ncearca, si reuseste, sa puna laba nu pe koreea, ci pe romunika lor draga si skumpa (al draku de skumpa !), la modu' cel mai propriu cu putintza, cu largu' concurs al mafoamelor de toate secsele, acest fapt  ii cam incurca, devenitz, cum au ajuns sa fie, mari vibratori la mesagele moguliste-mirceabadiste propagate pe mijloacele de diseminare'n massa.
enteresele lor pe moment, si (cine drak poa' sa stie?) pe cine stie cit timp d'acu'ncolo, coincid cu cele ale mogulasilor demiurgi de lume noo, atinsi cum par la aripa de fortza conducareatza pedeleatza, cea brambureatza.
de la astia nu ne vom putea astepta la altceva decit la o sporire a antipatiei profunde ce'o nutresk kontra diktatorului degraba taietoriu de procente si'a gastii ce'o substzine, 'ntarindu'le convingerile "antitotalitare" picurate in urechi'le, lucru ce poa' sa contravina expectatziei lansaretzilor de impact distrugator asupra astei largi categorii.
de altfel, constatai cu surprindere ca acelasi efect produsera si asupara unor baietzashi presupusi a fi mai destupatz, cum is aia ce stau la coltzu' strazii, sau aia ce tot cata leacu' durerilor, in cur, si nu'l gasesc ioc, ce s'or speriatara tare de securismu' procedurii, incepind, cica, sa vorbeasca in shoapta p'in cashile lor, da' nu se tem sa'ngiure cu gura plina pa bloage.
astia totz sin' capabeli s'atinga massa cretica d'isterie a mamalidgii car' essplodeaza, in caz ca basesktatoru' se'ncapatzineaza sa ramiie ancorat in meandrele concretzului pedelizd.

o alta categorie e constituita den aparatilii da partid, cam toante, ce tratatara tarasenia c'o usheoara tenta jenoasa, eventual jegoasa, simtzindu'se inclusiff cu diverse ginganii pe caciuli, cu cioc mic, comportindu'se 'n consecintza, cuplindu'i, in putzinele lor interventzii, inclusiff blogheriste, pa basescu cu vintu, si punind s'un mare semn = 'ntre ei, convenindu'le varianta, daca luam in 'nalta stima si consideratzie ultimu' simptom, ala cu larga majoritate shparlamentara cu care se'ntzelesera, din priviri, si din gresheala, pin' la viktoria finala, s'arunce mortu' unor masuri, si greutatzi, ce afecteaza la modu' grotesc pina si caricatura de bujet ce se prefigureaza pen' anu' aviator, in bratzele tartorului de la cotroceata, ca semn sigur ca skaraotzky nu doarme, si'i cauta un lok kaldutz linga iel, dupe o binemeritata suspensoare.

ultima, da' nu cea din urma, categorie, e (de)formata den ziarijdi, cei mai afectaz, si cam decredibilizatz, si care stiindu'se fiecare cum leagana pe craca shubreda a pohtelor ce'au pohtit propriu'le mogulash, s'au cam dat lovitz, care de pacatu' uitarii, ș'al ignorarii, care d'al minimalizarii, care d'al spalarii, in publec, de cadavru' proaspat parfiúme, daca tot au supape la dispozitziune.

concluziune provizorie: base'i mult mai aproape de statutu' de presidente jukator, cu babetzica...

marți, 17 august 2010

metoda sigura d'a'tzi tzine conducatorii'n cassa

patrikuleee, ce zici ?
te bagi ?

(e drept, costa ceva mai mult decit filmuletzu' trucat !)


Un miliardar britanic ofera un milion de dolari primei persoane care apare nud in fata lui Barack Obama 
de I.R. HotNews.ro
Marţi, 17 august 2010, 16:00 Actualitate | Internaţional

​Un om de afaceri britanic, avand o avere estimata la 1,4 miliarde euro, a anuntat ca ii va oferi 1 milion de dolari primei persoane care reuseste sa apara nud in fata presedintelui american Barack Obama, relateaza Daily Telegraph.

Promisiunea a fost facuta de miliardarul in varsta de 42 de ani, Alki David, in cadrul unei campanii de promovare a unui site web, the Battlecam site, care ofera oamenilor sute de mii de lire daca fac diverse acte nebunesti, pe care le filmeaza si le incarca ulterior pe internet.

Initial, antreprenorul a oferit 100.000 de dolari celui care reusea sa apara gol in fata presedintelui american, insa marti David a ridicat miza dramatic, oferind 1 milion de dolari, dupa ce i s-a spus ca premiul initial nu este suficient pentru ceva atat de provocator.

Persoana care indrazneste trebuie insa sa aiba numele site-ului scris pe abdomen.

David a declarat ca nu crede ca oamenii nu au de ce sa se simta ofensati.

"Nu exista nicio amenintare, nu este ca si cum ii provoc sa arunce un ou in el sau sa faca ceva ce ar putea fi interpretat ca violent," a spus e.

Miliardarul a anuntat ca a fost deja contactat de aproximativ 160 de aplicanti.

vineri, 28 mai 2010

vinatoru' vinat, stropitoru' stropit, sau vremea duca'i voua

cri(t)za a 'mbracat taieur negru

dupa ce au frecat'o la rece vreme d'un an juma' in sperantza ca ioropa si mapamondu' o sa'si revie din criza pre-menopauzica, si o sa tracteze, astfel, si plaiu' si raiu' mioritic spre alte culmi de civilizatzie, progres si pros(o)peritate, tolomacii nostri conducatori s'au trezitara ca nu prea le iese socoteala prin slitzu' nadragilor deja gata sa le cada'n vine.
se comporta ca si cum aseara ar fi avut pentru prima oara ocazia sa'si arunce ochii pe cifrele din catastifele gubernamentale, ajungind la gugumania sa invoce clauze catastrofice constitutzionale (nu ca n'ar fi reala catastrofa, da' ce te faci daca bunu' nostru amplasament tectonic chiar ne reaminteste ca exista ? atunci ce drac mai invoci ?), ridicindu'le dusmanilor mingea la fileu, cum ca ei insisi, gubernantzii de azz, sint catastrofa car' a lovit rumania, ca, vorba intzeleapta populara, aia car' zice ca pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti, n'a ajuns si in bagaju' lor de cunostintze despre lume si viatza.
apai, sa nu zici si tu, de pe strapontina pe care vietzuiesti, c'ar fi cazu' sa lasi crinolinele sa ne sal(i)veze ?
macar daca'i sa se aleaga prafu', atunci sa nu lasam omu' car' a furat cel mai putzin din tot florilegiu' pulitic autohton, vorbesc de boc acuma, sa i se aplice tratamentu' de motzoc, chiar daca are si el vina ca a fost d'acor sa ocupe o fonctzie ce nu i se potriveste neam...

pentru asta sper ca sa se ieziste neste pedelisti care sa ... voteze bine !


miercuri, 26 mai 2010

daca e luni e martz

luni, 31 mai 2010.
vasazica asta era secretu' tacerii basesciene de atitea luni.
era doar bolnav de romania, suferintza acutizata de aruncatura ochiului zbanghiu spre statisticile care nu'i lasau nici o farima de sperantza in legatura cu ceea ce'o sa se'ntimple.
o sa se aleaga prafu' si pulberea, asta o sa se 'ntimple !
c'o adunatura de strinsura care, cica, ar sprijini gubernu' minune boc al nu stiu citelea, nu'l vad prea bine in tentativa asta desperata d'a mai salva ceva la spartu' tirgului.
imi si inchipui mutrele unora ca michy le bacshish sau nicolicea care credeau ca fac o mare brinza c'au trecut de partea grasa a ciolanului, si taman acu' sa ajunga in situatzia absolut inconfortabila in care n'o sa poata nici macar trece strada decit insotzitzi de un batalion de badigarji.
si'i inchipuie cineva pe astia, ca si pe multzi altzii den "arcu' gubernamental", in postura de martiri pentru' cauza propasirii finantzelor natzionale ?
io nu, niciodata, io nu !
ce'i mai caraghioz e ca pedeleaua, chiar daca s'ar apuca sa puna in aplicare planu' asta draconic, si atit de necesar, din pacate, o sa se sacrifice inutil, pen' ca nu'mi imaginez c'or sa adopte niste ordonantze atit de inatacabile incit ele sa fie si lasate de justitzica noastra minunata sa'si aiba ceva efecte benefice.
o sa devina neste heroi inutili, si caraghioji, la care pina si un pavelescu o sa priveasca de sus...
haide libi ! ;-(

*chiar nu glumesc deloc: am vazut cu ochii proprii si personali situatzii in care s'a ajuns aproape de linsaj din discutzii banale avindu'l subiect pe base...