Se afișează postările cu eticheta stelian tanase. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta stelian tanase. Afișați toate postările

luni, 27 aprilie 2015

peisagi duminical cu'n străin și'o pilă, in miezul unui eba prins

o mica parte a nazziei de opincari din care ne tragem, dar din care nu ne'am tras inca de tot, si care nu considera ca, pardon, ceașcă a fost un bun conducator, nici ca, pardon bis, comunismul a fost, in general, un lucru bun, se intreaba siderata de ce, la un sfert de secol de la asa zisa cadere in deplin ridicul a respectivului maretz conducator si a regimului politic care l'a facut posibil, inca peste juma' din populime, potrivit unor minutzioase cercetari sociale, este/sint de acord cu respectivele asertziuni.

desi, odata cu inaintarea in virsta, am inceput sa nu ma mai uit in oglinda nici macar atunci cind ma barbieresc, nu ca m'ar ingrozi de ce as putea sa vad într-însa (nevasta si alte persoane de sex aparent opus imi confirma, insistent, asta, din motive pe care n'am dorit niciodata sa le aprofundez), ci pentru ca am ajuns sa ma stiu pe dinafara (la pe dinauntru am mari lacune, pe care nici n'as vrea sa mi le umplu, pin'oi da coltzu'), duminica asta am trait'o'n, fameglie, ca si multe altele, dar uitindu'ma'n oglinzile teverizde, de la prinz incolo, dupa ce mi'am facut somnul de frumusetze extins de weekend.

dupa ce m'am enervat suficient pe tevereunu, revazind, in portzii mici, p'un cornel nistorescu chiar mai ticalos, dobitoc si prostanac decit insusi prostanacul geoana, sau p'un floriiiin calinescuuuu cabotin incercind sa'i tae macaroana unui mircea dinescu aparent treaz (cine isi mai aduce aminte de celebra editzie a chestiunii zilii in care dinescu a venit beat manga?), in bucataria de la "lacrimi si sfintzi", am trecut pe teveredoi, la obisnuita cura de cinefilie si socialism mai mult sau mai putzin sti'ntzific de duminica dupamiaza.

secventza antologica cu dinescu&calinescu
care nu vor, nici d'ai dracu,
sa cinte la alta massa

am revazut (nu stiu daca e bine sa zic ca cu placere, dar uite ca zic, macar pentru ca m'am veselit mult mai tare decit dupa ce i'am vizionat p'amintitzii mai sus vestitzi comici ai ecranelor) niste secventze de'un comic buf, dintr'un film romanesc cu ilegalisti, printre care una absolut memorabila: secventza in care, dupa intrarea intr'o mare uzina "strategica", unde jandarmii ii controlau, la poarta, p'aia care intrau, pina si'n cur, odata ajunsi "la punctul de lucru", reprezentantzii celei mai inaintate classe sociale se apucau de tras la pila, la fel cum faceam si noi, pe vremuri, la orele de atelier, cind maistrul instructor ne trimetea sa furam fier beton de pe santiere, ca sa confectionam din el tot felul de jardiniere sau grilaje, zise "din fier forjat".

partea comica a secventzii e ca, la un moment ulterior, fascistii nemtzi, contra carora "intorseseram armele" intre timp ("ca urmare a actului de la 23 avgust", probabil), puneau proglema demontarii sofisticatelor utilaje, constind in menghine, pile si maturi de span, si a transportului lor in jarmania, tentativa soldata cu un esec rasunator, ca urmare a rezistentzii armate a detasamentelor de ilegalisti, cu gheorghe dinica, "mese putzine", in frunte.

partea ceva mai putzin comica e ca mi'am dat seama, dupa ce mi'am adus aminte de secventzele din copilarie, de ce avem, ca natzie, apucaturile astea de cleptocratzi, dar si de ce n'a avut sotzialismu' asta comunist supcesu' pe care l'ar fi meritat cei peste cin'zeci la suta care'l regreta.


secventza, mai putzin antologica,
cu stelica tanase, regalist, dupa cum bine'l stim, 
care si'a dat spacial jos pentru asta barba, burta si chelia,
asteptind infrigurat
cifrele ratingului de duminica asta,
ca sa vaza daca cei peste cin'zeci la suta
de nostalgici s'au uitat la tvr



duminică, 12 octombrie 2014

cultură de massă horror

tot incercind in seara asta sa fug de supt auspiciile sinistre ale match-ului de folbal la vax, romunia - hungheria, am dat, de doua ori, peste'un reportaj (o data, cautind cascaval, la telejurnal, pe tvr1, si o data, nici eu nu'mi explic de ce, pe tvr 2) care probabil ca facea parte dintr'o serie "salvatzi cinema favorit!".

pentru c'oricum sintem totzi in aceeasi farfurie, vorba adei milea, iar cultura de masa nu mi'e straina (tocmai ma sculasem de la masa), mi'au sarit in urechi, si d'abea dup'aia in ochi, invinetzindu'mi chiar unul, cuvintele unui moshulica nervos, din genul alora care strigau (mai striga?) pe la cozi ca "sa se dee doar cite unul ca s'ajunga la totzi", care fusese adus intre ruinele fostului cinematograph ca sa'si manifeste revolta, iar el si'a manifestat'o cit se poate de cultural, zicind ca e intolerabila starea in care'a ajuns cinemaul unde el a vazut "casablanca", tehnicolor si cinemascop (sau panoramic?).

nesigur pe mine, ca totzi semidoctzii carora cunostintzele capatate la "vrei sa fii miliardar" nu li s'au sedimendat indeajuns, m'am repezit la goagal ca sa'mi verific acumularile.





si nu, nu, nu!

cel putzin varianta pe care putea s'o vaza mosu' la "cinema favorit", n'avea cum sa fie technicolor si nici panoramic!

deci, tevereul lui stelica tanase nu se lasa de manipulari ordinare, nici macar in campagnia electorala!

rusine stelian tanase!

rușine klaus iohannis!


******************

si tot culturala:






miercuri, 3 septembrie 2014

un moise mult prea guran

aflam cu (sau fara, la alegere) surprindere, ca mindria industriei siderurgice sotzialiszte, mai apoi a aceleiasi industrii, dar capitaliszte, dupa o privatizare de mare rasunet si si mai mare subces, adica combinatul siderurgic de la galatz, fost sidex, actoal mital stil (sau cam asa ceva), a ajuns, dupa indelungi eforturi si sacrificii, de ambele partzi ale terenului, c'asa'i in tenis, s'aiva, in acest an, dupa mai multz ani cu cam aceleasi rezultate, pierderi de in jur d'un bulion de evroi (sau dolari?) per zi, la fel ca inainte de privatizarea la care domnul p.m. nastase si domnul p.m. toni blair si'au adus o inestimabila contributzie.

asta desi se incuibarise deja in folclorul urban si in cel al canalistilor ioconomici ca domnul mital stilică ar fi reusit, fara mari investitzii, ba dimpotriva, s'obtzina profit cam de aceeasi magnitudine pe cit erau pierderile, inca din primul an de dupa privatizare, doar prin eliminare capuselor politruce de pe corpul sanatos al combinatului.

nu vreau sa intru in analiza cauzelor care ne fac s'asteptam, minut cu minut, cu limba scoasa, momentul anuntzului fatal al inchiderii combinatului, si, prin acesta, al declansarii cursii fara obstacole a declararii zonii ca una sinistrat de sinistra, mai mult decit era pina acum, cu toata trecerea de la penele la unepere a premarelui, care este, al galatziului, fie'i uitat numele (eu l'am uitat demult), fost presedinte al clubului de folbal ajuns in insolventza abea dupa cistigarea campionatului nazzionale si dupa incasarea unor bulioane bune de evroi (disparutzi ca patrupedul in ceatza), in urma participarii, cu acelasi subces ca al combinatului (cred ca au luat in jur de zero puncte), la competitzia evropeana a celor mai bune cluburi.

dar nu asta vreau io se reliefez acum.

acest eveniment nu mi'ar fi ajuns la cunostintza daca nu s'ar fi intimplat sa vad, absolut din intimplare, acea parte a emisiunii lui moise guran de pe tvr in care era tratat subiectul, in acelasi stil impecabil si deosebit de profesionist (care contrasteaza in mod puternic cu restul programelor televiziei care ii difuzeaza productziile; intre timp, de citeva zile, emisia lui este flancata, om cu om, pe tot terenul, de emisiile vorbite ale unor tristi adusi special in scopuri cit se poate de evidente) pe care l'am remarcat si in restul ocaziilor (care nu trec de mai mult de doua trei ori in ultimele șese luni) in care am ajuns, la fel de intimplator, "pe" emisiunea lui.

dar, evenimentele (si campagnia 'lectorala) se precipita...

Unul dintre membrii CNA, Monica Gubernat, si-a exprimat, in sedinta de marti a Consiliului, nemultumirea fata faptul ca emisiunea realizata de Moise Guran la Televiziunea publica, Biziday, ar face publicitate mascata. Potrivit Paginademedia.ro, Monica Gubernat a intrebat-o pe reprezentanta TVR, la discutia despre grila de programe a acestei televiziuni: "Am văzut că aveți o emisiune, Biziday. Știți că există un site, Biziday, pe care se vinde, evident, publicitate? Știți că având o emisiune Biziday faceți publicitate mascată? Luați și dumneavoastră procent din publicitate? Cum apărați interesele, TVR-ul?". 
la care...

Moise Guran, într-un comunicat pe Paginademedia.ro: 
“Spatiul este impartit 50/50 de TVR si Biziday, acesta fiind singurul mod in care TVR plateste Biziday pentru productia emisiuni. Nu exista sume platite de TVR catre Biziday. Daca vorbim despre Clubul celor care muncesc in Romania, branduit de asemenea de Biziday in asociere cu firme importante (din punct de vedere al numarului de angajati), nici pentru productia respectiva TVR nu plateste nimic dar primeste de la Biziday un procent de 20% din incasari. Imi pare rau ca reprezentantul TVR nu a facut aceste mentiuni, desi cunostea foarte bine contractul. Ce-i drept nici doamna Gubernat nu a spus foarte clar ce intelege prin publicitate mascata. Daca s-a referit la faptul ca in emisiunea Biziday pronuntam nume de firme, atunci pot sa ii spun ca o emisiune de acest fel nu se poate face altfel”
desi e una din putzinele emisiuni din tot spectrul (si la propriu si la figurat) televizoristic romunesc care merita neaparat urmarita, iata ca nici eu n'o fac, lucru pe care s'ar putea sa'l regret nu peste multa vreme, multzamita, printre altele, doamnii care m'a facut sa incerc sa aflu cine este si ce vrea ea de la lume si veatza legata cu atza:


o doamna aflata, deci, in plina constructzie si reconstructzie interioara, care nu face decit sa'mi scoata in evidentza persoana si emisiunea respectivului, nefiresti in mediul dat, si sa'mi pun intrebarea, pe care mi'am mai pus'o d'altfel, cum de olteanul moise, pe care eu personal nu l'am surprins dind cu bidineoa la vreun politruc (la d-l p.m. ponta si la gubernarea 'mnealui cu atit mai putzin), a rezistat eroic pina acum.

televiziunii romune si lui stelica delemn stanase, ca si ieconomiei sotzialiste a d-lui ponta, sincere condoleantze!

miercuri, 26 martie 2014

insolventza cu aplaudaci (hai taci!)

pentru că tot tindem, din ce în ce mai multzi, ca, atunci cînd ne mănîncă buricele de la dejete, să ne curmăm suferintzele năpustindu'ne asupra tastaturilor, reale sau virtuale, pentru a ne împărtăși impresiile despre ce am mai văzut pe la televizorul unde i'am privit p'unii care ne povesteau ce au văzut ei la televizor, cronica teve pe neve de astăzi, stimatzi telespectatori, are să se refere, pe scurt, la cîteva emisiuni ale televiziunii publice, aflate în prag de intrare în insolventză, pe care le'am zărit, partzial color, mai mult sau mai putzin întîmplător, în ultimele săptămîni, care ultime săptămîni sînt vreo trei, că de atunci am căzut pradă unei curiozitatzi morbide care m'a îndemnat să'l revăd pe unul din foștii mei favoritzi, este vorba de nistorescu, și care'mi păruse mie că'si băgase mintzile'n cap, în sensu' că începuse să lovească cu aceeași îndîrjire, și pe (asa zisa) stîngă, și pe (idem) dreaptă.

dacă în prima săptămînă îmi păruse chiar ponderat, declarîndu'l, cu alta ocazie, chiar mai putzin "antibăsist" decît mine, în ultima săptămînă, atunci cînd am remarcat (în celelalte două ocazii chiar nu'mi dădusem seama cine era "amfitrionul") ca pînă și "domnul consul" (pesedist) claudiu lucaci nu știa cum să'l mai oprească, că prea aducea vorba despre băsescu la fiecare două cuvinte, mi'am dat seama că aceea are să fie ultima emisiune la care o să mă mai uit, și asta nu pentru că mi'ar fi rănit mie sentimentele de fost băsist, ci pentru că mi'am dat seama că omu' e (și el) de la partid, iar cele cîteva mii de evroi pe care'i cîștigă de pe seama banului public merită să'l facă să presteze în consecintză, mai ales că vremile's tulburi, peneleul a ieșit de la gubernare, iar multzi altzi mafomiști așteaptă la ușă.

și pentru că tot veni vorba de mafomiști, auzii că domnul stelică stănase s'ar fi întzeles cu domnul p.m. ponta, n'am priceput prea bine asupra cărui aspect s'au întzeles, că tot la intrare'n insolventză vor s'ajungă, lung (și larg) prilej de ciugulit pentru unii și altzii, din cauza datoriilor de vreo optsute de milioane de lei noi tramway, care datorii pe mine unul mă pun în nitzică dificultate cognitivă, pentru c'aseară l'am putut zări, pentru primaș dată, pe liviu mihaiu, care "și'a tras" și el tocșou, gen "superproductzie technicolor", în largile studiouri din calea dorobantzi, cu multzi invitatzi așezatzi la distantze respectabile unul de altul, care nu cumva să se încaiere intre ei, ba chiar avînd și aplaudaci plătitzi, mai lipsindu'i doar orchestră și corp de balet ca s'ajungă un fel de danutz srl sau andreea marin bănică.

danutz srl bittman inca mai plinge dupa emisiunea (pe) care a avut'o.
nu mai plinge, danutze, ca mihaiu "face totu" ca sa'tzi continue traditzia!
si obiceiurile...

despre emisiunea d'aseară nu pot sa spun prea multe lucruri, pentru că n'am văzut decît finalul și vreo două trei reprize d'aplauze furtunoase din partea publicului călător, știu doar că s'au dezbătut problemele audiovizualului romunesc, fiind prezentzi în studio și citziva reprezentantzi ai cna-ului, dintre care l'am remarcat pe blîndul meu rapidist sinecuri-sinecura-radu-calin-cristea (nu știu dacă nu era prezentă și doamna președintă a organului), pe lîngă doamna amp, domnul iaru și domnul mircea toma, care nu știu dacă si'a putut retzine voma.

faptul că ăștia totzi puteau încăpea foarte bine într'un studio mai micutz, eventual la o măsutză precum cea a lui mircea badea sau ai a lui radu banciu, fără atîtea decoruri, costume și lumini, ba și fără aplaudaci și romani, mă îndeamnă să încerc să'l întzeleg pe varan cu tentativele lui repetate de preluare, mai mult sau mai putzin ostilă, a postului public.

păi, n'a reușit el să transforme o hazna (ce'mi place cînd băsiștii îi zic haznaoa3!) într'o afacere de mare succes și renume mondial, care'și permite, în cele din urmă, pînă și aplaudaci (parcă gîdea are și el aplaudaci, nu?)?


(n'am reușit să văd încă emisiunile magistrului cristoa, nici cele ale lui floriiiiin iaruuuu și ion me ionitză, alte noi achizitzii ale lui stelică, așa că nu mă pot exprima în cunostintză de cauză dacă și ei sînt la fel de superproductivi)

luni, 15 august 2011

de lemn dinescu;
plus tanase, care se cam cacase pe dumnealui

nu stiu daca dinu adam ii mai scrie textele lu' dinescu, da' te pune pe ginduri evidenta dificultate a poetului portofoglio d'a'si reproduce prop'iile'i presupuse productziuni, dupa cum se poate lesne observa in clipu' de mai gios:

 cum poa' sa te faca "visator" remarca, foarte scurta, alaturata (acoperitzi'va, baetzi, sa nu racitzi!)
si, in final, o 'ncercare, nereusita, a lu' dinescu d'a'l opri pa tanase sa faca caca pa dumnealui:


:

vineri, 17 iunie 2011

kürtőskolácsu' 
de 
  salvare  
vs
   frica  pazeste  pepenii

tzaranismu' si tzatzismu' romunesc nu se desminte, nici macar atunci cind, nefortzatzi, aparent, de niminea, romunii, p'in minunatzii conducatori, isi produc o frumushatza de gauroi in cur, in regiunea fiintzii lor natzionale, ca urmare a unei manoperatziuni de frecangeala cronica, ca sa nu'i zic labageala curata.
Problema irezolvabilă în cazul unei noi hărţi regionale porneşte de la faptul că nici unul dintre partidele româneşti nu este dispus să accepte existenţa unui Ţinut Secuiesc sau a altei forme administrative în care maghiarii să-şi păstreze majoritatea de peste 75 la sută, aşa cum se întâmplă acum în judeţele Covasna şi Harghita. 
(...) 
Ce-ar putea pierde românii, dacă i-ar lăsa pe maghiari să aibă o zonă autonomă? Şi-ar pierde România integirtatea sau suveranitatea? Ar urma o invazie ungară în Ardeal? S-ar putea extinde Ţinutul Secuiesc în fosta provincie imperială?
Toate lamentările liderilor politici români sunt ridicole şi scot la iveală nesiguranţa naţională a unei ţări care din 1918 încoace nu reuşeşte să scape de spaima descompunerii, în vreme ce ameninţările naţionaliştilor maghiari demonstrează frustrarea, nemulţumirea şi poate visul neîmplinit al unei minorităţi care a fost odată majoritară.

nea baselu se scarpina cel mai tare'n fund, obligindu'l si pe ardeleanu' atomic boc sa procedeze asijderea, tot planuind nici el nu stie ce, poate ca sperind c'o  sa reaprinza flacara ce'o dogorit odata a sprijinului popolar, suflind el in jaru' nestins al natzionalismusului (unguresc si romunesc, deopotiva) ce zace sub cenusa imperiului contrataca .
or i'o fi realmente frica ca se 'ngroasa kürtőskolácsu' secuiesc si 'ncearca sa "faca apel" la "fortzele sanatoase ale patriei", inclusiff la alea din opozitzie, pentru a'i cam pune cu botu' pe labe pe ungurii astia amatori de pasi maruntzei, da' al' dracu de desi, spre scopu' lor maretz?
parca'l si vad pe prezidente incuindu'se'n palat cu liderii opozitzionisti pentru a le prezenta rapoarte ultrasecrete ce dezvaluie iminentza proclamarii avto-moto-nomiei tzinutului secui(r)esc.
iar acestia, coplesitzi de gravitatea momentului, sa consimtza, cu ochii'n lacrami, la 'mpartzeala regionalizda cu unguri mofluji, lasatzi fara (trei) scaune, inclusiff in gubern.

c'altfel nu vaz de ce isi trage glonte dupa glonte'n picior, decit daca nu vrea sa'i insceneze o iesire hieroica lu' boc al mic, cu data deja 'nscrisa'n calendare: 30 IUNIE!



au adoptat noua "teorie a centrului imaculat" de la nascasse, la fel de credibila ca a aluia, in lipsa unor dovezi ca'si deranjaza intu citva baronetu' propriu si personal, care, altfel, "sta linistit la locurile lor", probabil prevenitzi ca totu'i la "oha".

rascolirea asta natzionalista a cîcatului, actziune ce ar prea putea sa ne faca sa ne cam usture'n rozeta pe totzi  (pentru ca "vitejia romuneasca" se fisiie de cele mai multe ori deplorabil, da' nu fara a'i pune, daca "regionalizarea romuneasca" ar continua, pe hunguri in postura de a se prezenta - pentru ca se pricep - drept victime ale unor rudimentari), ma 'ndeamna sa fiu, de data asta, mai de acord cu antipaticu' de stelica tanase cind zice:

După ultima manevră - total neinspirată -, cota sa va scădea şi mai mult. De ce? Pentru că această aşa-zisă discuţie despre regionalizare aruncă ţara în haos şi anarhie, exact când România abia îşi mai trage sufletul şi când are nevoie de linişte mai mult ca oricând. Lumea a simţit propunerea ca pe un element de nesiguranţă în plus pe lângă cele deja acumulate. E o mutare perdantă, ordonată de Cotroceni, care în orice scenariu iese prost. Şi dacă se face, şi dacă nu. Băsescu înregistrează prima sa înfrângere majoră pe harta bătăliei strategice care s-a încins. O campanie care începe prost pentru el.


decit cu "ultra naivu' basist" cartarescu

Reorganizarea administrativă a României se va face. Din discuţiile reflectate de presă în ultima vreme, dacă lăsăm la o parte deformările pamfletare şi stereotipurile, reies atât o voinţă politică pentru îndeplinirea acestui act de normalitate, cât şi dorinţa populaţiei în acelaşi sens. 
desi "am aderat" la nu stiu ce cauza (grup?) de pe facebuuc care sprijina "reforma statului' (!).

de data asta cred ca reforma, daca se insista asupra ei, se lasa cu "buba la cap"!

joi, 17 februarie 2011

paradox

cei patru evanghelisti reformisti pedelisti sint trei: monika si (un alt) grivei*

in rest, aspirantzii la acest statut stau linistitzi la locurile lor, tru facin', in general, ciocu' mic in ce'i priveste pa monstri sacri bevebisti, cu car' s'o 'ntzeles foarte bine pin' acu', singurele silabe scoase fi'nd in legatura cu flora spontanee ce se mijeste dupa ploaia ce'o vin't de la cluuuj, iar sever, oh, sever, manifestindu'si loialismu', si curaju' civic, p'in absentza la votu' de ridicare de pe jos a imunitatzii lu' pasat, asta dupa episodu' caraghioz cu' votu' la legea penzi'lor.
baconschi?
lasatzi!


*http://lacoltulstrazii.wordpress.com/2010/10/20/stelian-tanase-grivei/

vineri, 14 ianuarie 2011

nou' BBC se deschide, totusi. din pacate in georgia! (multzumim stelian! pentru intentzie...)

Fostul corespondent BBC la Moscova lanseaza un nou canal de televiziune rus in Georgia, pentru a sparge monopolul Kremlinului asupra stirilor 
de I.R. HotNews.ro
Vineri, 14 ianuarie 2011, 15:15 Economie | Media & Publicitate

 Un nou canal de televiziune menit, potrivit fondatorilor, sa sparga monopolul Kremlinului asupra stirilor de televiziune din Rusia, va fi lansat pe 25 ianuarie in Georgia, o miscare care, cel mai probabil, va infuria Moscova, noteaza Daily Telegraph. Postul va fi condus de Robert Parsons, fost corespondent BBC la Moscova, alaturi de alti trei jurnalisti internationali.

Canalul, intitulat PIK, va fi finantat de statul georgian si va difuza stiri si documentare in limba rusa, prin satelit si internet, atat in Rusia cat si in alte tari. PIK intentioneaza sa realizeze materiale care sa deranjeze guvernul de la Moscova, oferindu-le rusilor un nou punct de vedere.

Lansarea va avea loc la aproximativ 2 ani de la sfarsitul razboiului ruso-georgian.

O incercare anterioara de a realiza un astfel de canal tv anul trecut a esuat, partial pentru ca filiala media a Gazprom a achizitionat spatiul pe care PIK planuia sa o foloseasca pe satelit.

"Multe dintre materialele pe care le vom face vor fi controversate, pentru ca este o pana de informatii in Rusia. Sunt atat de multe probleme care nu sunt tratate in presa rusa si noi le vom vana permanent", a declarat Parsons.

Parsons considera ca este probabil ca Moscova sa respinga noul canal de televizune drept un proiect de propaganda georgiana. "Daca suntem doar un alt canal de propaganda, vom esua", a admis el.

miercuri, 24 noiembrie 2010

ce va mai chinuitzi sa va facetz iBBC cin' el e deja aici?

p'in catalin striblea
nou' razvan dumitrescu, parca,
cel pe car' l'am zarit zilele trecute, tot inplintator, facin' companie unei "burtiere" cu coasa, potrivit celor mai recente norme dontologice.
si nu numa' bebece, ca doar "ie" si RFE si DW p'in emil hurezeanu
alt stimat specialist in (pe sub) burti si burtiere.
pe striblea poci sa'l 'ntzeleg, ca'i inca tinar, cu foamitza pe masura (chiar nu stiu citzi ar rezista daca li se ofera neste banutzi cinstitz din datu' din guritza), da' pa hurezeanu nu, c'a ales sa se pishe pe ia de statua lu' mihai viteazu pa care i'am edificat'o noi dupa ani de zile d'ascultat actualitatea romuneasca, pen' ca el s'o shchimbe p'o realitate cit se poa' de viforoasa, dupa o mica essperentza pidosnica in guvernu' nastase, din car si'o fi tras cine stie cite case, ca n'am vazut freo declaratzie d'avere.
'nseamna ca nu s'ajunge cu penzia  de la cia?
sau aia de la siæ (ptiu! piei drace...)?

marți, 26 octombrie 2010

sa'l auda Dumnezeu?

uite, dom'le, ca nashu a avut dreptate, si azz o fo ziua dezbaterii cna asupra prelungirii licentzii realitatzii teve!
stelica tanase, cica, o tzine, gaia matzu ? cu bebeceu' lui:
Trebuie noi, in interiorul statiei, sa ne reglementam. (...) O prima solutie ar fi reducerea ponderii emisiunilor cu invitati pentru a da materiale proprii - dar aici este o chestiune de buget (...) S-a ajuns la limita cu stilul actual de televiziune .(...)
si'o fi dat sama c'a depasit demult limita in hahaiala lui cu dinescu  de vinerea sara ?
********************************
in rest, mare lucru ca traba cu ghitza sa nu fie decit mantaua de vreme rea pina trece prelungirea licentzii, p'atita'i de fantasmagorica
Sorin Freciu: Au (asesoft) o cifra de afaceri care anul viitor va ajunge la 500 de milioane (...) Tinta lor este sa ajunga la o marja de profit de 35% (...) Nu e o traznaie.
Christian Mititelu: Suna ca un tun. Ce cifra de afaceri trebuie sa aiba sa ajunga la aceasta marja?

vezi bine, christian mititelu, fost shef la bebece (cel ce l'a dat afara pe tru), si care, altfel, e un mare partizan al postului...

sâmbătă, 1 mai 2010

vadim: "lasatzi guristii sa vie la mine !"

cine'ar fi crezut ca partidutzu lu vadim tudor, (zis si vagin, vaccin, wc, etc, de catre unii, nu de catre mine, s'avem pardon !) nu este oale si ulcele forevar-foraibar ?
pragu' de jos al decaderii tribunului natzionale parea atins atunci cind, pentru a nu raminea fara coledji (dupa un esec lamentabil la alegerile parlamentare si prezidentziale), a apelat la alt tri-nebun, si pushcheriabil pe deasupra, pentru a'si asigura prezentza in colivia aurita de la brusel-strazbur, facindu'ne, noo ca tzeara, un nou pustiu de bine, pen' ca nu reprezentam suficient de puternic partea ciudatzika si exotika a evropii.
circu' ambulant de la parlamentu' evropean produs cu atita efort, si talent, tre' sa recunoastem, de cuplu' comico-burlesco-apostolik vadim-becali, raminea sa fie completat si la bucale, ramas oarecum orphan odata cu parasirea scenii de personalitatzile puternic-bubuitoare (d'atita dat in groape) gen bolcas, mitzura, irina loghin, si, cu picioarele 'nainte, dolanescu.
cele doo prim soliste-operetiste, dintre care una, nu'mi mai amintesc care, amanta oficiala a prea curind raposatului nikusheur ceaushesku, ce s'or fi simtzit nedreptatzite si eclipsate in notorietate de catre cea care era sa dea coltzu' recent la spitalu' cfr 2, au hotarit sa intre si ele in posteritate, si in parlament zice vadim, si cu alte organe, eventual altele decit gura.


vadim tudor incercind sa ia o acuta; de pe raftu' de sus cu pastile
fac o sugestie dezinteresata, pentru ca simt acut in adincu' fintzei mele, vorba cintecului, o iesire din actualitatea imediata a genului lirico-operetistic, sa fie cooptatzi in aceasta  veritabila quint-esentza, de rom, a guristicii partinice si personalitatzi in curs de afirmare puternica precum m. badea, s. tanase, m. dinescu, si, nu in cele din urma, cel mai nou sosit in tagma one-man-show-ului autohton al nervoshilor fara sperantza, fiind vorba, bine'ntzeles, de v. stan ...

joi, 21 ianuarie 2010

ce faci cin' te lauda stelica ?


rascolind saitu' hadevarului in cautarea a ce mai zice magister plesu, dau si peste "ultimele" (n'am io norocu' asta !) panselutze marca stanase.

stanase e un auctore pe care'l urmaream cu placere in perioada in care era persecutat (fara ghilimele) de regimu' nastase-ilici, fiind el alergat dintr'o televizie'n alta, da' io urmindu'l cu cerbicie oriunde reusea sa scoatza capu'...

era "o voce" ce parea de buna credintza, credeam atunci cu tarie, apartzinind 'telectualitatzii angajate de partea buna a baricadii politice.

perseverent si ubicuu, reusea sa fie in acelasi timp si un scriitor fictional de succes, si documentarist de arhiva, si teleast, si scriitor la gazeta, si sotzietate tzivila.

si fost parlamentar (PAC la razboiu' !) retras, la timp, din politica activa.

ultimii cinci ani au reprezentat o involutzie accelerata a personajului stanasesc.

niciodata nu s'a vazut mai bine, ca in cazu' sau (cred io), ca "cine comanda dansu' plateste si muzicutza", iar alaturarea de trustu' vintului l'a desfigurat completamente.

facind un cuplu perfect contorsionistic impreuna cu mdinescul in e-misiunea lor din fiecare vineri, pe care n'o mai pot comenta pen' ca n'o mai pot urmari de multa vreme, stanase se pare ca face parte din punctele de rezistentza ale edificiului "realitatzii", fiind, se pare, "renumerat" pe masura.

se vede cum i'a crescut indiscutabil nivelu' de trai (planuind chiar o expatriere spre zari "mai calde", paris - de exemplu), alaturi de vecinu' de platou, caruia si lui ii cam fata vaca de doozeci de ori pe an vitzei dubletzi/tripletzi, pen' ca altfel nu'tzi potzi imagina cum de poa' sa 'nfloreasca un asa de mare "mosier" numa' din afaceri paguboase, si'ntr'o ieconomie ce se tot prabuseste, si pe care tot o caineaza pe un' apuca.

probabil, la fel ca la folbalisti, 'telectualii care se stiu pretzui singuri, primesc sume imense "de instalare" si "de transfer", precum si salarii "motivante" care umilesc pina si veniturile sefilor de pe la "multinatzionale".

la emisiile lui treioritrei (baga "francu" si ai ce vrei) de simbata dupa amiaza, pe linga ca a devenit proverbial prin faptu' ca nu'i lasa pe invitatzii "neconvenabili" sa vorbeasca (prin intreruperi si chicoteli repetate), are si "asistentzi" pe masura, remarcindu'se in mod deosebit stanescul rosca, in compania caruia se simte (se simtzea ?) foarte bine.

invitatzii cu care "empatiza" cel mai bine erau (pe linga cei, clasici, de orientare patriciana) vanghele, becali, plus diversi pesedisti sub acoperire din toate partidele.

cei tocatzi mai aprig erau, in schimb, putzinii nostri "reformisti" veritabili, gen monica macovei, tru, sever voinescu, etc.

din cauza asta mi'a sarit in ochi articolu' citat mai sus din ziaru' hadevaru'.

prin bidineaua bine plasata buldogului blaga.

si nu stiu de ce m'am gindit cui i'ar conveni de minune ca aripa buldogian-antedeluviana sa cistige in pedele...

pai nu'i crinu' ca o floare ?

roxanica, ai legatura !
---------------------------------
buletin meteo:
AMP n'a pomenit nimic azi de udroaica...