Se afișează postările cu eticheta dogaru cu doaga lu' vadim sarita cauta pricina. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta dogaru cu doaga lu' vadim sarita cauta pricina. Afișați toate postările

marți, 19 august 2014

dinu patriciu, mai rasfirat decit totzi, se pune, pe ultimul lui drum, tot in slujba cauzii

mare tzi'e gradina cu gealatz si de gradatzi  degradatzi, doamneee!

deci, in zioa in care doodooca isi vedea visul umed cu ochii, acela d'a putea sa se dee in barci, libera si andependenta, ca catindata, cu a cordu in cordat, cam tacit, al tartorelui de la cotroceni, dumnea lui, domnul mielul turbat, "cristi" preda, ii cere, in mod samavolnic, dimisia celei care i'a asigurat o felie babana de cozonac cu stafida pentru tot restu vietzii, asta pentru c'ar fi intinat nobelele ideale ale cristian diaconismului, ideale care isi gaseau cea mai potrivita expresie, cam in aceleasi timp, si cam la aceeasi hora, din pct de vedere temporal si temporar, prin lingerea ranilor de catre protagonistul diaconescian, alaturi d'un alt stilp instelat al tranzitziei relaxa te, viorel cata rama, care elinsusi, cu gura lui adica, abdica, in favoarea partenerului, de la privilegiul executarii ordinelor care s'asculta, nu se discuta, lucru de care se pare c'a tzinut cont, s'a dovedit, cu aceasta bine cumpanita ocazie, chiar si dinu patriciu, conformindu'se, prin deces, intocmai si la timp.

ca corolar, colegii lui, cacodemicienii, de arme si bagaje, dogaru&melescanu, mili tzieni de larga raspindire inter nazzionala si ei, isi string, la rindul lor, semnaturile si semanaturile.



te uita cum ninge'n novembre


luni, 3 septembrie 2012


sumanele negre
(la nas, gîtzi şi urechi)
cu mînecile 'nodate la spete 


pe cine îngroapă pisica?
Jose Manuel Barroso: "Bulgaria îndeplineşte criteriile pentru aderarea la Schengen". România mai aşteaptă
de Clarice DINU
Postat la: 31.08.2012 19:55 


Bulgaria o ia înaintea României în cursa pentru aderarea la Schengen. Dacă ani de zile Bucureştiul s-a văzut nevoit să aştepte ca Sofia să îndeplinească cerinţele Bruxelles-ului, după criza politică declanşată de USL, care a avut ca punct culminant suspendarea preşedintelui Traian Băsescu, lucrurile s-au schimbat.

"Bulgaria îndeplineşte criteriile necesare pentru aderarea la Spaţiul Schengen, a declarat vineri, la Sofia, Jose Manuel Barroso, preşedintele Comisiei Europene, adăugând că soluţionarea problemei aderării la Schengen trebuie să fie decisă în favoarea Bulgariei, potrivit novinite.com, citat de Mediafax . El a adăugat că Sofia trebuie să continue lupta împotriva crimei organizate şi să îmbunătăţească rata de absorbtie a fondurilor europene.

Preşedintele Comisiei Europene nu a făcut nicio referire la România, deşi până acum ţara noastră a fost menţionată în context de aproape fiecare dată.

Ce a schimbat lucrurile

Semnalele Bruxelles-ului vin în contextul în care Comisia Europeană a decis ca România să fie supusă unei evaluari suplimentare, la finalul acestui an, în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare(MCV) de care este condiţionată aderarea la Schengen.

Chiar dacă, iniţial, se convenise ca o decizie să fie luată în luna septembrie a acestui an, mutările de pe scena politică de la Bucureşti au stârnit îngrijorarea şi criticile dure ale Bruxelles-ului.

Pe 18 iulie, la prezentarea raportului MCV, Jose Manuel Barroso a susţinut că evenimentele de la Bucureşti "au zdruncinat" încrederea UE în România. "Vom continua să monitorizăm situaţia (...) Un nou raport va fi adoptat până la sfârşitul anului", a spus Barroso, arătând că prin acest document se va constata dacă autorităţile de la Bucureşti au dat răspuns îngrijorărilor ridicate de Comisia Europeană.

El a asigurat că va fi monitorizată în continuare "cu mare atenţie" evoluţia din România şi respectarea angajamentelor asumate de către premierul Victor Ponta pentru reinstaurarea respectului pentru statul de drept şi independenţa sistemului judiciar.

1 septembrie 2012, 00:06 | Autor: Andreia Ciobanu

Premierul Victor Ponta a declarat că nu va mai participa la reuniunile Consiliului European de la Bruxelles, unde îl va ruga să meargă pe preşedintele Băsescu, şi a subliniat că o coabitare între cei doi presupune colaborarea în privinţa aderării la Schengen sau a rezolvării problemelor legate de fondurile UE.

"Domnul Băsescu va vrea probabil să meargă la Bruxelles. Foarte bine, chiar o să-l rog să meargă la Bruxelles. O să-l rog pe domnia sa să meargă, pentru că vorbim de faimosul cuvânt coabitare şi o să-i propun:

Domnule preşedinte Băsescu, cred că e important ca dumneavoastră să mergeţi la Bruxelles şi să le spuneţi oamenilor de acolo: =  Stimaţi colegi europeni, nu mai luaţi în serios ce am zis până acuma, aia cu lovituri de stat, cu justiţia... Gata, s-a rezolvat problema, m-am întors eu?", a declarat Victor Ponta, în această seară, la Antena 3.

Prim-ministrul a arătat că România are o serie de probleme de rezolvat, precum aderarea la spaţiul Schengen, care nu a avut loc în timpul guvenării Boc. "Dacă preşedintele ţării ţipă că e lovitură de stat, e normal să nu ne primească ăia", a declarat Ponta.

Premierul a arătat că preşedintele Băsescu ar trebui să se implice şi în problema fondurilor europene, având în vedere că, pe baza auditului pentru ultimii ani, în această toamnă s-ar putea lua "decizii foarte rele împotriva României".

"Dacă domnul Băsescu va alege calea demagogică şi populistă şi va zice = Guvernul USL =, înseamnă că povestea cu coabitarea pentru România rămâne doar o poveste", a spus premierul Victor Ponta.


********************
dacă tot am ajuns,  bine 'ntzeles că  tot din cauza proaspătului socru mic, a pai'şpea roată la cărutza evropii, avem deosebita  satisfactzie să  va anuntzăm divortzu' de crunta realitate a cîtorva personaje din videoclipu' de mai jos, care videoclip, chiar dacă'i ceva mai lungutz, merită văzut, dacă avetzi stomăcelu' mai putzin sensibilos (eu nu l'am avut - asa ca n'am savurat decît cîteva fragmentzele)... 


unde, pe lîngă  dusu' d'acassă (in fiecare seară, de la 6 la 7) ghise (unde'o fi disparut gushe?), îl putetzi savura, în liniște, și pe proaspăt demisu' fost consiglier prezidentzial interimar daniel barbu  (fost blîndu' ben), ca și pe dom' profesor vlad nistor, sinistru' pupincurist evezist, care mușcă, amîndoi/amîntrei, mai nou, mai rău decît pacientu' natzional romun foarte mare, căruia tratamentu' administrat se pare ca i'a priit, în sensu' ca si'a cedat, fără prea mare împotrivire, drepturile d'autor actualilor gubernantzi cu ciucurei.


care gubernantzi se tot chinuie să scoatză cărutza din shantz...

după cum remarca și veselu' nostru prof. univ. (dr.?) valentin stan, încă d'acu's doo luni, înainte să dispară ca măgaru'n ceatza antenii3, că  prea 'ncepuse să  faca "notă  discordantă" fatză  de ceilantzi pacientzi ai postului...

luni, 24 ianuarie 2011

SENZATZIONAL! "ardei umplut" pe cin' era mai mic decit e azz

recunoastetz personagiu?
facin' abstractzie ca poza'i luata de pe tricoaloru'

vineri, 21 ianuarie 2011

am "honoarea" sa va raportez, domnilor-tovarasi ghenerali (pe puncte, puncte): "putetzi sa datzi, cumva, cu barda'n Dumnezeu? sau, macar, o cupa d'etat!"

futu'i patrimonialu'n cui!
daca stai si'tzi rotesti ochiometru' p'in 'mprejur, constatz, fara putintza de tagada (vorba invitatului permanent cristoa), ca ne'am procopsit, dupa 'ndelungi sfortzari ce aduc mai curind a scremete, cu o frumushatza de  diktaura absolumente ridicula, 'n care fututzii sar ca disperatzii'n apararea futacilor.

cin' ziceai ca basea, cel car 'n numele cui se strofoaca sistemu' (sanchi!), vrea sa le mai tae macaroana gradatzilor cu coae lasete la vatra, de toate petlitzele, incluziv la tartorii ce'or strins dej'te'n ushe, la propriu, plus alte dragalasenii, pe vremea realizmului aproape la fel de socializd ca'n vremea de azz, iaca'ta ca apevistii decrepitzi or capatat tzidula de la colejii lor 'ntre ale suferintzii pecuniare abolite, magistratzii magistralii  rosii cu tricoloare baltzate de unsoarea labii'n vint,  ca poa' sa ee la shtanga pentru eternitate popululimea naroada, si repede varsatoare de lacrami pe portofelele lor burdihanoase.

s'or prins atit de repede diktatorii cu robe violet, ca si aia campeoni la proba de chipie aruncate peste gard, ca'i 'nterzis sa interzici dreptu' la huzur pe banii babachii.

babaca ce'o s'o ia'n mina de malineanu, concomitent cu roboteala de albinutza consti'ncioasa ce duce prinosu' polenului propiu spre trompa nesatzioasa a oropsitzilor gradatzi, si negradatzi, ce le (le'au) asigura(at) paza& justitzika&securitatea.

ca pentru ea, babaca, statu' sotzial o sa zvîîîîrseasca muuult mai repede!

sa ne traitzi dom' colonel dogaru!
si dom' colonel pricina!
meritatzi ca tzara sa va fie recunoscatoare pentru luptele duse, cu gura, si sa fitzi avansatzi la gradu ' de gheneral, macar de intendentza, ca ministru' miliardar oprea (ca si el o sa beneficieze de rodu' luptzii voast'e, chiar de, momental, o renuntzat la penzie), sau (de ce nu?) de maresal, daca dom' maresal antenescu nu considera ca s'ar produce o impietate!