Se afișează postările cu eticheta ponta presedinte vrem. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ponta presedinte vrem. Afișați toate postările

joi, 2 octombrie 2014

un boboc dă fată!
mai răsfiratzi, băetzi?
cît mai răsfiratzi?

oare bobocii sînt halucinogeni?



de Raluca Boboc , 02 octombrie 2014



După 14 ani, Teodor Meleșcanu revine din nou în cursa prezidențială. De data aceasta din postura de candidat independent, dar cu mult mai multă experiență politică și într-un moment extrem de dificil pentru țara noastră, din punct de vedere al evoluțiilor geo-politice. Fostul șef al SIE are nu numai expertiza care îl va împiedica să facă greșeli, dar și înțelepciunea și maturitatea necesară pentru a fi președintele României pentru următorii ani. Ani extrem de grei pentru țara noastră. Meleșcanu știe că până în anul 2016 nu va putea juca decât un rol de reprezentare. Interesul național și nevoia de stabilitate internă îl vor determina să coabiteze cu actuala majoritate. Ca să conducă cu adevărat România, Meleșcanu va avea nevoie de un Guvern favorabil. De aceea este dispus să demisioneze, după doi ani de mandat, pentru a cupla din nou alegerile prezidențiale cu cele parlamentare. O demisie care nu îl împiedică însă să candideze din nou. O demisie prin care Meleșcanu poate realiza ceea ce Traian Băsescu nu a reușit să facă în anul 2005, atunci când a încercat să provoace alegeri anticipate care să aducă majoritatea necesară ”Alianței DA”, în Parlament. Un plan inteligent care, cu multă pricepere și abilitate, poate fi dus până la capăt. Alături de ce partid va intra independentul Meleșcanu într-o nouă cursă electorală, în anul 2016, rămâne de văzut. Cu siguranță va fi nevoie însă de un partid nou, format din oamenii noi care să împărtășească aceeași idealuri și viziuni pentru România. Un partid cu oameni curați, cu multă expertiză politică și administrativă, a căror principală calitate trebuie să fie iubirea. Iubirea față de țara lor.

România are nevoie de Teodor Meleșcanu. Are nevoie de un președinte care să îndeplinească toate criteriile cerute de provocările externe ale României. Are nevoie de un președinte calm, dar ferm, care să vorbească despre unitate, interes național înainte de toate, de un președinte care să prezinte soluții viabile pentru țară. România se învârte de 25 de ani într-un cerc vicios. Aceste alegeri reprezintă cu adevărat un mogeri cruciale. De aceea ar trebui să aleagă să meargă împreună înainte. Împreună cu Teodor Meleșcanu.


o fi boboc - boboc, sau boboc de rata (as da o rata la banca pentru ea!)?

joi, 4 septembrie 2014

marți, 26 august 2014

viatza e frumos

domnul al nostru p.m. ponta ne roaga acum sa'i dam pesedelii inclusiv presedintele (la fel cum ne ruga domnul actoal diktator, prin 2004, cind vroea el sa se realaga premar de bucale, sa'i dam si consigliul mun'cipal, c'o sa faca si'o sa dreaga), garantindu'ne, el, mincinosul patoliogic (vorbesc de ponta acuma, sa n'avem discutzii!), c'astfel natzzia o sa prospereze si tot romunu o s'o duca bine.

luindu'ma dupa esantioanele minuscule, dar reprezentative, cu care am luat eu contact, s'ar parea ca cam are dreptate.

astfel, dup'o intrerupere de mai multzi ani, am avut ocazia sa constat cum un fel de nepotzica de'a me, convertita temeinic la pesedism, undeva prin nordul indepartat al tzarisoarii, infloreste din pct de vedere material, dar si spir'tual (daca e sa ma iau dupa nonsalantza lipsita de orice inhibitzii capatata intre timp), facind usor de rusine, prin opulentza afisata, orice cadru de conducere din vreo multinazzionala.

cum n'am avut alte ocazii sa cunosc indeaproape inregimentatzi ai partidului de gubernamint, cum n'am avut ocazia sa relatzionez, la fel de indeaproape, nici cu f'un membru declarat al altor partide (in afara d'o sinistra duamna, alta "decit" aia la care te'ai putea gindi, dar buna  pretena cu aceasta, supravietzuitoare si repide trecatoare prin mai toate partidele, cu deosebit subces, actoalimente intoarsa la dragostea dintii, pesedeoa, si zau ca pe nedrept de putzin mediatizata - cred c'o fi depus mari "eforturi" in  directzia asta; sau in alta "directzie"? - care, saracana de  ea, prospera la nivel de prinzesa de monaco - desi nu cred c'o prinzesa si'ar putea permite chiar toate extravagantzele respectivei - dar care "activeaza", culmea coincidentzii social democrate, cam in acelasi domeniu specific, cel al asistentzii sotziale, la fel ca nepotzica'mi), am inceput sa am mici indoieli, de la mijloc, ca domnul p.m. ponta n'ar evea dreptate suta la sula in ce zice.

deci n'ar fi exclus ca, poate, cu timpul, cind populimea s'o mai destepta, si'o sa vaza, in proportzie de massa, CALEA, adica inscrierea, cu acte, in PARTID, o sa depasim, dreacu, norvegia, cu presedintele ei cu tot, la pib, pe cap de vita furajata.

dar, uitindu'ma prin jur, pe unde ma mai preumblu, populu' e, oricum, fericit, daca e sa ma eau doar dupa cum se prezinta sitoatzia p'in bucale, unde doftoru' premare, dom' gheneral oprescu, impreuna cu echipa premarilor de sectoare (unde chilimandrosu' face o nedorita nota discordanta: "chilimaneee, scoate, ba, bancutzele la plimbare p'in sector, ca te'njura penzionarii gelosi pe locuitorii celorlalte sectoare mai "norocoase"!"), negoitzul cu precadere, s'au apucat d'o asa furie pavoazant-borduristo-marmoreana, incit ii fac de bacanie pe insusu videanul marmosim si ai lui, cu amaritele lor de bordurici, asta in cea mai mare liniste si cu aprobarea, tacita, dar cu murmur fericit pe buze (ntz, ntz, ntzz), a locuitorilor, care, precis, ca'i vor realege cu scoruri apropiate de cele ale lui ilici din nouazeci.

mie asta'mi dovedeste c'oricine se va fi aflat, sau se va afla, d'acuma'ncolo, la putere, altcineva decit pesedisti cu pesedeoa lor, indiferent ca persoanele, sau partidele, respective provin dintr'un trunchi comun (si nici nu difera esentzial, din pct de vedere al calitatzii animale sau din pct de vedere "doctrinar") au fost privitzi/privite de catre populu' pesedist (bine a zis, si in cunostintza de cauza, se vede acum, raposatul vacaru) ca niste corpi straini/straine, indiferent ca totzi fura (fura primaru, fura notaru...etc) si au furat in proportzii considerabile si naiba stie cit de egale.




p'afara'i vopsit gardu', inauntru'i leopardu'

 o dovada in sensul celor zise, iata, in imaginile de mai sus, o zona din parcul ior2 retrocedata, naiba stie cui, de catre videanu/negoitza, probabil calcind in picere niste legi, cu stimulentele dezinteresate presupuse, dar unde, tot iata, pe vremea astorlaltzi, se trecu la executzia unei imense gropi, care probabil c'o sa fie umpluta, cine stie cind (ca'i criza, monser), c'o viitoarea fundatzie a cine stie ce, mai mult ca probabil ca tot incalcind si ei ceva legi (exclusa orice posibilitate ipotetica care se poate sa fi pus si ei botu' la maimutzica), dar totul in cea mai profunda liniste aprobatoare, a populului si a presii, spre deosebire de isteria care'i avea ca subiectzi pe amaritzii tristi dinainte, pe care populu i'a scuipat cu sila, ca pe niste masele stricate ce sint.

asa ca, de ce n'am vota noi ponta, carele el ne va aduce adevarata liniste, ca fericire vaz ca e deja cacalau, nu cacarau?

iohanniseeee, mutuleeee, schimba, bre, si tu placa aia, ca se ride pontosu cu duduca si cu curu-cucu de tine, c'aduci tu liniste si pace, nazistule!

marți, 19 august 2014

dinu patriciu, mai rasfirat decit totzi, se pune, pe ultimul lui drum, tot in slujba cauzii

mare tzi'e gradina cu gealatz si de gradatzi  degradatzi, doamneee!

deci, in zioa in care doodooca isi vedea visul umed cu ochii, acela d'a putea sa se dee in barci, libera si andependenta, ca catindata, cu a cordu in cordat, cam tacit, al tartorelui de la cotroceni, dumnea lui, domnul mielul turbat, "cristi" preda, ii cere, in mod samavolnic, dimisia celei care i'a asigurat o felie babana de cozonac cu stafida pentru tot restu vietzii, asta pentru c'ar fi intinat nobelele ideale ale cristian diaconismului, ideale care isi gaseau cea mai potrivita expresie, cam in aceleasi timp, si cam la aceeasi hora, din pct de vedere temporal si temporar, prin lingerea ranilor de catre protagonistul diaconescian, alaturi d'un alt stilp instelat al tranzitziei relaxa te, viorel cata rama, care elinsusi, cu gura lui adica, abdica, in favoarea partenerului, de la privilegiul executarii ordinelor care s'asculta, nu se discuta, lucru de care se pare c'a tzinut cont, s'a dovedit, cu aceasta bine cumpanita ocazie, chiar si dinu patriciu, conformindu'se, prin deces, intocmai si la timp.

ca corolar, colegii lui, cacodemicienii, de arme si bagaje, dogaru&melescanu, mili tzieni de larga raspindire inter nazzionala si ei, isi string, la rindul lor, semnaturile si semanaturile.



te uita cum ninge'n novembre


miercuri, 6 august 2014

coprolalie: in timp ce pe monika eu n'o (mai) recunosc, peste 270000 de romuni, si de alte natzionalitatzi, i'o sug zilnic lui mircea badea, pe feisbuc (facind abstractzie de alte sute de mii care fac acelasi lucru la televizor)

Mircea Badea nu e nebun

de Vlad Mixich      HotNews.ro
Marţi, 5 august 2014, 22:43 Actualitate | Opinii


Vlad Mixich
Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
 În postările dintr-o singură zi (marţi, 5 august 2014) de pe contul lui de Facebook, Mircea Badea a scris de 5 ori cuvântul căcat (cu variaţia rahat), de 3 ori "sugi/suge" şi alte câteva insulte obscene. Aşa ceva se numeşte "coprolalie" şi este un simptom psihiatric.

Din păcate, Mircea Badea nu face asta pentru că ar fi bolnav, ci incită la ură. Tradiţia e bine documentată şi adusă la rafinament de stalinişti şi de nazişti. Mircea Badea e o persoană publică cu o audienţă de sute de mii de spectatori şi, prin urmare, cu influenţă asupra societăţii.

Nu mi se pare nimic amuzant în asta. Nu intră nici în regulile pamfletului. Din contră, e chiar grav. Atunci când sunteţi înjuraţi pe stradă, când sunteţi scuipaţi în trafic sau ameninţaţi cu ranga, atunci când auziţi copii de 10 ani cu înjurătura-n gură, păstraţi un "mulţumesc" şi pentru Mircea Badea. În parte, îl merită.

Dar nu înţeleg de ce oameni altfel foarte vigilenţi la orice discurs rasist sau incorect politic, sunt destul de relaxaţi în privinţa asta. Feministe, creştini pioşi, neoconservatori, ecologişti, anti-capitalişti, apărători ai drepturilor omului sau alţi activişti... cam tac.

Când Ponta a spus "fă Doină" şi Băsescu "ţigancă împuţită" s-a umplut ţara de scandalizaţi. Dar când Badea insultă obscen şi înjură persoane care nu au vreo funcţie publică în faţa unor sute de mii de oameni, spunem: "Lasă-l mă, aşa e Badea, nebun".

Dar nu. Mircea Badea nu e nebun.

Notă: În România, o decizie a instanţei a decis că profilul de Facebook este spaţiu public. Mircea Badea este urmărit pe Facebook de aproape 270.000 de utilizatori.


Citeste mai multe despre    




dar monica e nebuna?

nu, nu e nebuna, doar um pik prea teatrala, dupa gustul meu actual.


deci si ea o sa ne dee locuri de munca si penzii?

marți, 5 august 2014

reclama'i sufletul comertzului


azi e cinci, miine e zece, hma, hma, hma, hma armata trece




finita la comedia!

sa intre comediantzii/tele

duminică, 3 august 2014

cum sa'l 'mbraci pe neamtzul iohannis, aparent nu cu fortza, in strecii strinsi pe cur ai duduchii?

sau cum sa'l injuri pe (p)on(c)t(u)os din totzi bojocii, dar sa'i dai, totodata, mina de ajutor necesara, conform intzelegerii 




Funeriu: Biserica Ortodoxa, infiltrata cu oamenii rusilor. Sova: E odios, o jignire fara precedent





Dan Sova, purtatorul de cuvant al PSD, se declara surprins de un "atac fara precedent", "odios", din partea unui politician de dreapta la adresa BOR si a ortodoxismului, care "reprezinta o jignire fara precedent adusa celor de confesiune ortodoxa".

Anterior, Daniel Funeriu, fost ministrul al Educatiei si consilier prezidential, in prezent membru al Partidului Miscarea Populara, a surprins cu o remarca dura la adresa Bisericii Ortodoxe.

"Am fost total surprins astazi de un atac fara precedent, venit din zona Dreptei romanesti, la adresa BOR si a ortodoxismului. Pur si simplu nu credeam ca un politician care se considera cu pretentii poate gandi asa ceva si cu atat mai putin sa o spuna public.

Practic, pare ca in opinia unora, majoritatea romanilor, crestin ortodocsi fiind, si clerul BOR sunt susceptibili de interese necurate. Este e enormitate rusinoasa.

Nu stiu care este miza acestui atac, dar stiu ca el reprezinta o jignire fara precedent adusa celor de confesiune ortodoxa si un atac odios la adresa BOR", a spus fostul ministru al Transporturilor, potrivit unui comunicat remis Ziare.com.

Lupta pentru Cotroceni, faza pe ortodoxie: Conteaza religia viitorului presedinte? Sondaj Ziare.com

La randul sau, senatorul PSD Daniel Savu a reactionat la atacul la adresa BOR.

"Nu am inteles care este motivul acestui atac, cu ce se fac vinovati preotii si crestin-ortodocsii in general. Oricum, pare sa existe in zona de Dreapta o profunda necunoastere a chestiunilor de ordin istoric, care privesc relatia dintre BOR si Biserica rusa.

Sunt absolut socat ca in Romania voci ale Dreptei au ajuns sa conteste ortodoxismul, practic sa stigmatizeze majoritatea romanilor de aceasta confesiune. Dar, nimic nu ma mai mira", a afirmat Daniel Savu, conform unui alt comunicat remis Ziare.com.

Funeriu: Biserica este infiltrata cu oameni in solda sovietoida

Funeriu a scris recent pe Facebook ca, in parte, Biserica "este infiltrata cu oameni in solda sovietoida", iar aceasta este "cheia introducerii ortodoxiei ca tema de campanie de catre Ponta".
"Biserica Ortodoxa este, IN PARTE, infiltrata cu oameni in solda sovietoida, care se afla majoritar in Moldova si Oltenia. Asta este cheia introducerii ortodoxiei ca tema de campanie de catre Ponta.

Mesajul adevarat este urmatorul: 'draga Rusie, spune-le preotilor pe care-i controlezi sa-si convinga enoriasii sa ma voteze si dau eu la schimb ce vreti voi'", a notat Funeriu.


Naționalismul etnico-religios revine pe scenă

Candidatura socialistului Victor Ponta la prezidențiale a fost definită în termeni etnici și religioși, nu ca un proiect de stânga pentru România. Nu cred că premierul e atât de ignorant încât să creadă că există o singură majoritate ortodoxă și vorbitoare de română în rândul votanților. Există, evident, mai multe, inclusiv una anti-socialistă și vreo două-trei tolerante. De aceea, “sunt mândru că sunt român ortodox” e doar o formă de incitare la ură ce-l vizează pe principalul său contracandidat din acest moment, Klaus Iohannis, român de origine germană și luteran.

si pentru ca tot vorbeam despre domnul parlamentar iliesiu, l'am auzit, ieri pe la prinz, contrar vointzii mele, cum repeta, si el, ca, daca il votam pe iohannis, asta o sa'l pue p.ministru pe basescu.

ei, apuca'te, iohannise, de'l contrazice pe nebun, daca tocmai martorii lu' baselu sarira cel mai tare sa'tzi ee apararea, cu'n brinci in spete, facandu'i pontosului micul favor de a ajuta la fixarea temii in creerii fiertzi ai romunilor.

joi, 31 iulie 2014

monica macovei, obiect si subiect de te(c)ste?

alta acum...



Testul Macovei

Raluca Boboc iulie 31, 2014 AnalizePolitica & Doctrinecrestin-democratie/conservatorismliberalism
4 comentarii 914 Vizualizari


de citeva saptamini, pe linga publicitatea debordant de siciitoare facuta pe onlain de catre predoiu, a aparut si o avalansa demonici macovei, care se pravale peste privitorul din mine, care, altfel, sint fanel m.m., dar care imi intareste convingerea ca retraim funestul an 2000



si ca pupozitzia n'o sa intre nici macar in turul doi.

monicooo, pe tine cine te testeaza, fataaa?

ca, pe noi, cam stiu cine ne.



vineri, 25 iulie 2014

give me 5



  1. stirileprotv.ro ‎- În urmă cu 4 ore
    Europarlamentarul PDL Monica Macovei a declarat ca pana pe 5 august are rabdare si asteapta sa-i fie luata in calcul cererea de a fi inclusa in ...




ALEGERI PREZIDENTIALE 2014. TARICEANU PRESEDINTE

DATORITA CALITATIILOR DOVEDITE ALE DOMNULUI CALIN POPESCU TARICEANU, ATAT CA FOST PRIM MINISTRU, CAT SI CA OM, DATORITA COMPORTAMENTULUI SAU IREPROSABIL, CU MULT BUN SIMT SI RESPECT FATA DE OAMENI, PROPUN CETATENIILOR ROMANIEI SA IL ALEGEM PE CALIN POPESCU TARICEANU IN FUNCTIA DE PRESEDINTE AL ROMANIEI INCEPAND CU DECEMBRIE 2014, DANSUL ANUNTAND CA VA CANDIDA. PLECAND DE LA ACESTE CONSIDERENTE, AM REALIZAT ACEASTA PETITIE CA UN SIMULATOR DE VOT, CU CAT SUNT MAI MULTE SEMNATURI IN PETITIE, CU ATAT CREDIBILITATEA DOMNULUI TARICEANU CRESTE IN OCHII SI SUFLETUL ROMANILOR. CAND VOR FI MULTE SEMNATURI INREGISTRATE IN PETITIE, IL VOI CAUTA PERSONAL PE DOMNUL TARICEANU, CA SA-I PREZINT PETITIA, SA STIE CA POPORUL IL IUBESTE SI ESTE ALATURI DE DANSUL. TREBUIE CA NOI, SOCIETATEA CIVILA, SA FIM ALATURI DE DANSUL PENTRU A-L APARA DE BASESCU SI ACOLITII LUI. VA ROG SA TRATATI CU SERIOZITATE PETITIA SI SUBIECTUL PROPUS. VA MULTUMESC, KEUL FLORIN ROMANIA
Ultimele stiri | Editie online
15.07.2014

Viorel Catarama CANDIDEAZA la Presedintie: Cer sprijinul cetetenilor. Salariul minim in 3 ani va ajunge la 500 de euro, dupa MODIFICAREA Constitutiei

de D.G.
270 afisari | 2 comentarii
Viorel Catarama, patronul magazinului de mobila Elvila, si-a anuntat marti candidatura ca independent la Presedintia Romaniei. El a cerut sprijinul cetatenilor, a calificatpartidele politice drept "structuri mafiote extrem de bine organizate si consolidate" si a promis o crestere  a salariului minim, scrie ziare.com.





  1. Fanatik ‎- Acum 5 zile
    „Cristian Diaconescu este un bun cunoscător al politicii externe, nu poate fi o recomandare mai bună pentru a candida la funcția de ...


se mai inscrie cinevaaa?


aaaa, uitasem!

M.A.I. e si johannnisss?