Se afișează postările cu eticheta facebook la tara. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta facebook la tara. Afișați toate postările

joi, 25 iunie 2015

sînt pufos, dar mă tantrez,
în pat cu retzeaua de sociopatizare

de la zuckerberg-ologie, dar si de la biologie (doamne, iarta'ma!) ni se trage faptu' ca majoritatea blogurilor (al meu inclusiv), au ajuns locuri unde nu se mai arunca nimic.

Site-uri ce linkeaza catre: nikuelektriku.blogspot.com


iluzia ca'n singularitatzile si'n singuratatzile (fiecare moare, pre limba lui, singur) noastre asurzitoare am putea avea parte de pretiniile celor carora nu le putem fi niciodata si nicicum pretini, ne'a aruncat, buluc, prada platformii primitive a copilului teribil care a fost odata mark.

si pe mine, cu toate impotrivirile de opereta, aussi.

dupa precedenta experientza, de acum 3-4-5 ani (nu mai tziu minte exact), cind am mai avut un cont faceboc care "strinsese" citeva sute de pretini, mai ales pe criterii d'alifilieri politice (erea vremea basismului debordant in floare), la fel ca si'n cazu' listii zet de mai sus, si pe care l'am abandonat, scurt si nervos, dupa nu foarte mult timp, de data asta, dupa mai bine d'o luna de la reintrare, "fortuita", dar mai ales fortzata, am ajuns "in pat" cu zuckerberg, adica la o pozitzie similara aleia din sah, in care, nici eu, nici zuckerberg, nu mai facem nici o miscare.

am ajuns in situatzia stinjenitoare in care am renuntzat la circa un sfert dintre cei aproximativ doo'j de pretini (unii cu statut,  nenica, nu gluma) pe care ii capturasem supt impulsul initzial.

si parca as mai renuntza la vreo doi trei.

marți, 7 octombrie 2014

'tu'te'n'berg degeaba, daca nu gratuit

de la lumea lu' gaitza, trecind prin lumea lu' banciu, constat ca esuam cu totzii, vrind sau, mai curind, nevrind, in lumea lu' zuckerberg.

pina si io, care dupa ce'mi stersesem cu furie contul pe care mi'l facusem, la un moment dat, pe face boc, am fost nevoit sa'mi mai fac unul, ce'i drept ca unul "incognito", fara "pretini" si fara "laicuri", pentru c'altfel n'aveam posibilitatea sa m'adap din comoara putzului gindirii celor care s'au refugiat aproape in exclusivitate spre zona asta, cam prea zoster, dupa umila mea parere (si dupa gustul meu), si pe care cujetu' si mujetu' nu ma lasa sa'i ignor, asa cum poate c'ar fi meritat, dac'au ales sa intre in lumea celor care nu cuvinta, dar tasteaza toata zioa, indiferent unde s'ar afla, in aule sau pe viceuri.

fanii m'asteapta cu limba scoasa (chiar m'am pomenit c'o "apreciere", de la "unu' ratacit")...



dar io, nu si nu!


uit sa intru cu lunile "la mine" pe face-boc (iar face-boc nu uita si nu iarta, asa ca ma trage de poala hainii din cauza asta), insa asta nu ma 'mpiedica sa intru aproape zilnic, de multe ori de cel putzin de doua-trei ori, pe bliiiiin axinte, fost axintoiu, de'o pilda, ca sa nu care cumva sa pierd f'una din pisicile pierdute sau orfane din portofoliul care este deja prodigios al fostului consigliere d'albazapadoi.





cu toate ca si eu sint "pisicist", nu pot sa nu remarc o anume infantilizare a musteriilor retzelii de socializare, si asta daca e sa nu'l iau in consideratzie doar pe bliiiiiin axinte, care pare'o partida deja pierduta, daca n'o face dinadins, ci si pe ditai evroparlamentaru', cum e d-l "cristy" preda, care de cind s'a linistit, odata cu asigurarea pensioarii evropene, a renuntzat la blog si a inceput sa faca, si el, gratis, dragalasenii cam gratuite, care te fac sa dai direct in diabet zaharat.



uite ca n'am vrut sa'l adaug ca pretin pe plesu, na!




marți, 13 septembrie 2011

de  ce se merita sa ai cont feisbuc?

uite d'aia!

Facebook la tara
Ion is in a relationship with Mărie.
Mărie is now in a relationship with Ion and other 26 people. (Popa
Satului and other 24 people like this)
Mărie is attending the event “Mulsul vacii” (Vaca lui Mărie and Ion like this)
[Mărie is not really attending the event "Mulsul vacii". She is
...actually attending Vasile in the barn. Ion comes to see Mărie]
Ion is now single.
Ion was invited to join group “Beţivanii satului”
Ion and other 20 people are attending the event “Beţie la crâşmă”.
(Crâşmarul likes this)
Ion set his status to: “supărat sunt doamne, iarăşi supărat”
Ion is now drunk and pissed on Mărie’s Wall…
Mărie finished attending Vasile.
Mărie set her status to: “Foarte obosită. Sper să mă pot trezi mâine
să merg la biserică”
Vasile commented to Mărie’s status “Eu nici nu cred că vin. Poate duminica viitoare”

Babele din sat are attending the event “Slujba de duminică” (Popa
satului, Părintele Iosif, Cantoru’ and Clopotaru’ like this)
Beţivii satului missed the event “Slujba de duminică” because of it’s
interference with the event “Beţia de… duminică” (The Devil 666 Satana likes this)
Popa satului and Popa Porno are now friends (The Devil 666 Satana and Clopotaru’ like this)
Mărie set her status to: “La spovedit…”
Ion commented on Mărie’s status: “Ce-i Mărie, te-o prins rusinea?”
Mărie also commented on her status: “Taci , Ioane că eşti prost”
Popa satului also commented on Mărie’s status:” ) )”
…Primarul satului likes this..
Vaca lu’ Mărie set her status to “Muuuuuuuuuu…”
Mărie commented to Vaca lu’ Mărie status: “Ioi ce proastă îs, am uitat
să te mulg. După spovedit vin şi la tine. Paşte până atunci”
Vaca lu’ Mărie likes this.
Primarul satului added “şpagă” and “corruption” to his activities
(Popa satului likes this)
Şefu de Post set his status to: “La primărie, la o vorbă cu primarul”
Primarul satului is now attending “Puşcăria”.(Bebiţă săpunaru’ and all
his friends likes this)

personaju' posesor de blog tilbuhoglinda nu ma poate acuza ca i'am preluat integral, fara autorizatzie (n'am mai avut rabdare s'o astept!), geniala lui postare, asta pentru ca nu m'am priceput sa'i preiau si "zimbaricii" :))))))