Se afișează postările cu eticheta bliiiin axintoiu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bliiiin axintoiu. Afișați toate postările

miercuri, 25 februarie 2015

trofeul calitătzii fatză cu trofeul cantitătzii
pentru unii ciumă,
pentru altzii cutumă


sa vedem ce mai zic si organili, prin reprezentantzii lor liber alesi:

”Procurorii DNA au acuzat că în anul 2004, înaintea alegerilor prezidenţiale din toamnă, ISC condus de Irina Jianu a organizat un simpozion intitulat "Trofeul Calităţii în construcţii", unde au fost invitate mai multe firme şi persoane fizice, contra unei taxe de participare.
"În realitate, simpozionul reprezenta un cadru în care, prin instituirea unor taxe de participare, se masca strângerea unor sume de bani pentru campania electorală prezidenţială a inculpatului Adrian Năstase", au susţinut procurorii.
Persoanele fizice care au plătit să participe la eveniment "erau fie membri PSD cu funcţii importante în cadrul unor instituţii publice (Agenţia Naţională pentru Protecţia Consumatorului, Regia Naţională a Pădurilor ROMSILVA, Agenţia Naţională Sanitar Veterinară, Compania Naţională a Lignitului, Complexul Energetic Turceni, Societatea Naţională de Îmbunătăţiri Funciare), fie lideri de partid locali, primari şi preşedinţi de consilii judeţene".
Firmele participante au fost şi ele constrânse moral, au considerat procurorii, pentru că invitaţia adresată de către inspectorii ISC (cei care le avizau activităţile comerciale) de a participa la simpozion era însoţită şi de cererea ca răspunsul firmelor să cuprindă şi o copie a ordinului de plată a taxei de participare la "Trofeul Calităţii".
Taxele de participare erau de 5 milioane de lei vechi pentru persoane fizice şi de 15 milioane de lei vechi pentru firme. ISC a strâns, din taxe, aproape 67,5 miliarde de lei vechi, bani care nu au ajuns însă la bugetul instituţiei, ci la patru fime care s-au ocupat de organizarea evenimentului, deţinute de soţii Popovici, Bogdan şi Marina: MEDIAGLOBE INVEST SRL, URBAN CONSULT SRL, AXA MANAGEMENT SRL şi CONTUR MEDIA SRL.
Ulterior, susţin procurorii DNA, banii au fost transferaţi, prin operaţiuni specifice spălării de bani (cesiune de acţiuni, majorare de capital, contracte false de vânzări de terenuri şi prestări servicii), în conturile altor firme deţinute de soţii Popovici - MEDIA ON SA şi FORUM INVEST SA şi Fundaţia Invest şi AROND SRL, de unde o parte au ajuns în conturile SC Eurografica SRL, deţinută de Vasile Mihail Cristian.
Din această sumă, inculpatul patronul Eurografica a plătit contravaloarea materialelor de propagandă electorală - caiete, fulare, tricouri, calendare, pliante, brichete personalizate cu numele şi imaginea inculpatului Adrian Năstase.
Prin aceleaşi procedee, Năstase ar fi obţinut bani pentru materiale electorale şi de la firma Vertcon din Bacău, unde şefa ISC Irina Jianu fusese acţionară.
Potrivit rechizitoriului DNA, ISC a fost prejudiciat cu aproape 70 de miliarde de lei vechi. În 2012, instituţia a solicitat majorarea prejudiciului la 75 de miliarde lei vechi.”
75 de miliarde de lei vechi înseamnă 7,5 milioane de lei noi. Adică cca 1,7 milioane de euro.
Situația lui Băsescu e următoarea.
Trei dintre principalii urmăriți în dosarul Microsoft, Pinalti, Cocoș și Gabriel Sandu, au recunoscut faptele și au declarat că parte din șpăgile din dosarul Microsoft erau folosiți în finanțarea campaniei electorale a lui Traian Băsescu.
Cred că-l înfundă DNA-ul și fără declarația Elenei Udrea însă declarația ei ar simplifica mult ancheta. ”Numitul Băsescu Traian, sau Țuțu, cum îmi place mie să-i zic, știa de banii din campania sa electorală.”
Adrian Năstase a fost condamnat pentru că taxele de participare a unor firme la un simpozion au fost folosite în campania sa electorală. A fost condamnat ”pentru folosirea influenţei sau a autorităţii funcţiei de preşedinte al unui partid în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase.”
Simpozionul nu a fost organizat de Adrian Năstase sau la ordinul său explicit. Însă taxele au fost cheltuite în campania sa electorală.
  • Lui Iulian Comanescu, lui Radu Buzaianu, lui Razvan Martin şi altor 9 le place asta.
  • Mirel Valentin Axinte Mă aștept ca mîine-poimîine procurorii să disjungă ”Finanțarea campaniei din 2009” de ”Microsoft”.
    9 ore · 1
  • Mirel Valentin Axinte În Trofeul Calității era vorba de cca 1,5 milioane de euro parcă. Aici se discută de sume mult mai mari.
    9 ore · 2
  • Iulian Comanescu Numai Gala Bute e 2 milioane, cam așa ceva. Și nu are sens ce spune DNA, că Elena Udrea "și-a făcut imagine" de ei. Banii au ajuns la Rudel Obreja, pe care doamna l-a prezentat ieri ca singurul băiat bun, care n-a turnat-o și care d-aia rămâne el în arest.
Un excelent articol al lui Cristian Cîmpeanu din 25 noiembrie 2014.


Alegerea lui Klaus Iohannis în funcţia de preşedinte deschide calea, judecând după entuziasmul cu care a fost primită vestea alegerii sale în Germania, unei apropieri mai...
ROMANIALIBERA.RO

etc, etc, etc...







il f. in g. pe ady


pisi cu breichin niuuuz!

Cavalerismul n-a murit! Băsescu o apără pe Elena Udrea până la capăt: “Nevastă-mea a furat”

sâmbătă, 17 ianuarie 2015

cum îşi bagă ăştia pulicula'n islam, în loc să'şi futează nevastele, fără prezervative și anticonceptzionale cu aromă de banană, sau vicevercea



Am văzut American Sniper. O să mă duc să-l văz și la cinema, că merită să-l vezi pe ecran mare și așa e moral. Bradley Cooper își merită banii. E cu un texan care împușcă islamiști la lunetă și care se simte vinovat că nu-i împușcă pe toți și nu reușește să-și protejeze și salveze toți prietenii și colegii. În rest aceleași probleme ca orice corporatist obsedat de carieră care își neglijează familia și stă peste program la birou. Filmul nu conține frauda morală cu "lucrurile e complexe, și teroriștii sînt oameni, nu e cu alb și negru, e cu gri". Etepula. E cu albi și negri care împușcă islamiști, mai limpede moral de atîta nu se poate.


Cu cât a scăzut numărul copiilor români între 1990-2013. Schimbările scot la iveală accentuarea procesului de îmbătrânire demografică


Numărul copiilor (sub 18 ani) înregistraţi în România la începutul anului 1990, de peste 6,6 milioane, a scăzut cu aproximativ 3 milioane până la începutul lui 2013, ponderea lor fiind mai mare în mediul rural, se arată în Strategia pentru protecţia copilului.





marți, 7 octombrie 2014

'tu'te'n'berg degeaba, daca nu gratuit

de la lumea lu' gaitza, trecind prin lumea lu' banciu, constat ca esuam cu totzii, vrind sau, mai curind, nevrind, in lumea lu' zuckerberg.

pina si io, care dupa ce'mi stersesem cu furie contul pe care mi'l facusem, la un moment dat, pe face boc, am fost nevoit sa'mi mai fac unul, ce'i drept ca unul "incognito", fara "pretini" si fara "laicuri", pentru c'altfel n'aveam posibilitatea sa m'adap din comoara putzului gindirii celor care s'au refugiat aproape in exclusivitate spre zona asta, cam prea zoster, dupa umila mea parere (si dupa gustul meu), si pe care cujetu' si mujetu' nu ma lasa sa'i ignor, asa cum poate c'ar fi meritat, dac'au ales sa intre in lumea celor care nu cuvinta, dar tasteaza toata zioa, indiferent unde s'ar afla, in aule sau pe viceuri.

fanii m'asteapta cu limba scoasa (chiar m'am pomenit c'o "apreciere", de la "unu' ratacit")...



dar io, nu si nu!


uit sa intru cu lunile "la mine" pe face-boc (iar face-boc nu uita si nu iarta, asa ca ma trage de poala hainii din cauza asta), insa asta nu ma 'mpiedica sa intru aproape zilnic, de multe ori de cel putzin de doua-trei ori, pe bliiiiin axinte, fost axintoiu, de'o pilda, ca sa nu care cumva sa pierd f'una din pisicile pierdute sau orfane din portofoliul care este deja prodigios al fostului consigliere d'albazapadoi.





cu toate ca si eu sint "pisicist", nu pot sa nu remarc o anume infantilizare a musteriilor retzelii de socializare, si asta daca e sa nu'l iau in consideratzie doar pe bliiiiiin axinte, care pare'o partida deja pierduta, daca n'o face dinadins, ci si pe ditai evroparlamentaru', cum e d-l "cristy" preda, care de cind s'a linistit, odata cu asigurarea pensioarii evropene, a renuntzat la blog si a inceput sa faca, si el, gratis, dragalasenii cam gratuite, care te fac sa dai direct in diabet zaharat.



uite ca n'am vrut sa'l adaug ca pretin pe plesu, na!




joi, 2 octombrie 2014

"Să-ţi fie ruşine Traian Băsescu!"

am auzit ca si aia de labe unu au inceput sa miriie, ba, unii dintre ei, chiar sa muste mina care'i hraneste???




Nu m-am uitat la teve. Ce-a zis doamna Elena Udrea?