Se afișează postările cu eticheta lumea lu' banciu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta lumea lu' banciu. Afișați toate postările

marți, 7 octombrie 2014

deci asta'i explicatzia:
producatoarea lu' banciu i'a mincat capu' lu' stanescu!

la fel ca manastirile de la muntele athos, si postul de radio sport total fm, acolo unde presteaza zi de zi, de la orele cin'spe trecute fix, (acum) teribil de plicticosu' radu banciu, se mindrea, nu cu mult timp in urma, pe vremurile "bune", ca nu are nici o fimee'n echipa de realizatori, nici macar in cea tecnica, care echipa, ce'i drept, nici nu avea foarte multzi componentzi, pe motive de austeritate, dar nu numai.

iata ca "datorita" (sau, pentru banciu, din cauza) unei defectziuni (care ne'a dat ocazia s'ascultam unele discutzii ce, in mod normal, n'ar fi trebuit sa fie difuzate pe post) produse in cursul zilii d'azi, am aflat ca banciu are o fimee "in spate"!

misoginul banciu are p'una, probabil "producatoare" (sa nu luam decit primul sens al cuvintului in cauza), care'i face trebile "murdare", adica'i baga p'unu si p'altu la tiliphon, sa "dialogheze" cu el, lucru de neconceput pe vremuri.

asa a ajuns mircea lucescu sa converseze cu banciu!

pe bune!

ca orice contzopist al radioului, banciu a inceput sa faca gimbuslucuri, c'altfel nu'i mai prinde pe mushterii, cu producatoare cu tot

unde sint vremile in care banciu, alaturi de stanescu, stergea pe jos cu "nea mircea", in lipsa?




andy stanescu, respekt, domnule, iata ca producatoarea tzi'a mincat capu!

'tu'te'n'berg degeaba, daca nu gratuit

de la lumea lu' gaitza, trecind prin lumea lu' banciu, constat ca esuam cu totzii, vrind sau, mai curind, nevrind, in lumea lu' zuckerberg.

pina si io, care dupa ce'mi stersesem cu furie contul pe care mi'l facusem, la un moment dat, pe face boc, am fost nevoit sa'mi mai fac unul, ce'i drept ca unul "incognito", fara "pretini" si fara "laicuri", pentru c'altfel n'aveam posibilitatea sa m'adap din comoara putzului gindirii celor care s'au refugiat aproape in exclusivitate spre zona asta, cam prea zoster, dupa umila mea parere (si dupa gustul meu), si pe care cujetu' si mujetu' nu ma lasa sa'i ignor, asa cum poate c'ar fi meritat, dac'au ales sa intre in lumea celor care nu cuvinta, dar tasteaza toata zioa, indiferent unde s'ar afla, in aule sau pe viceuri.

fanii m'asteapta cu limba scoasa (chiar m'am pomenit c'o "apreciere", de la "unu' ratacit")...



dar io, nu si nu!


uit sa intru cu lunile "la mine" pe face-boc (iar face-boc nu uita si nu iarta, asa ca ma trage de poala hainii din cauza asta), insa asta nu ma 'mpiedica sa intru aproape zilnic, de multe ori de cel putzin de doua-trei ori, pe bliiiiin axinte, fost axintoiu, de'o pilda, ca sa nu care cumva sa pierd f'una din pisicile pierdute sau orfane din portofoliul care este deja prodigios al fostului consigliere d'albazapadoi.





cu toate ca si eu sint "pisicist", nu pot sa nu remarc o anume infantilizare a musteriilor retzelii de socializare, si asta daca e sa nu'l iau in consideratzie doar pe bliiiiiin axinte, care pare'o partida deja pierduta, daca n'o face dinadins, ci si pe ditai evroparlamentaru', cum e d-l "cristy" preda, care de cind s'a linistit, odata cu asigurarea pensioarii evropene, a renuntzat la blog si a inceput sa faca, si el, gratis, dragalasenii cam gratuite, care te fac sa dai direct in diabet zaharat.



uite ca n'am vrut sa'l adaug ca pretin pe plesu, na!




joi, 24 octombrie 2013

un dujman al cauzii

da, despre banciu e vorba!

homunculu' asta, dupa ce vreme d'atitzia ani părea confectzionat din altfel de materie prima decit majoritatea ălora care invadaseră undele herzzziene, continua sa se dee in stamba, odata cu fiecare aparitzie, dovedind ca, 'ntr-adevar, televizia le ia mintzile multora din cei care lasau senzatzia, pina la un moment dat, ca sint oameni normali la cap, daca nu stimabili de'a dreptu', cum ereau, imi vin in minte niste nume la intimplare, un huhurezeanu, undelemntanase, un iaru sau un dinescu, ca sa ma limitez doar la cei provenitzi din zona culturalnica.

goana nebuna dup'o iluzorie audientza, care sa se transpuna, generos, in (multzi) bani pesin in contu' personal, ii desfigureaza pina dincolo de grotesc, spre monstruos (n'oi fi io de vina ca simtz enorm si vaz monstruos!), cum e cazu' amicului banciu, de cultu' personalitatzii caruia sint si io vinovat, intr'o oarecare masura, cum am mai spus.

dovada ca televizia (si politica) e de vina, e imprejurarea ca respectivu' banciu e inca digerabil in varianta audio, varianta in care presteaza in fieșcare zi, intre trei si cinci dupa-masa (pe radio sptfm), si unde doar cind abordeaza tematica hungur-bungurilor ma face sa schimb postu'.

ca nu l'o fi egalat deocamdata pe mirciulica badea nici in abjectzie, nici in audientza, sta marturie tot prop'ia'mi persoana, ca mai am puterea sa'l mai ascult pe radio, lucru care mi'ar fi de neconceput la modelul lui, badea, care am intzeles c'ar avea si el emisie pe un post al varanului.

ca'si face banciu dujmani, intr'un mod absolut gratuit, asta'i treaba lui, da', prin natura lui imposibila, dauneaza si "cauzii", pentru ca, oricit ar vrea el sa pozeze in impartzial, presteaza mult prea evident in slujba gruparii basescu-udrea.

cum a fost si aseara, cind s'a luat, in stilu'i caracteristic, de "amaritu" de oreste, care, chiar dus cu pluta fiind, prin revelatziile lui "ezotero-paranoice", e, in esentza lui, un personaj benign, in comparatzie cu altzii, ba', am putea zice, poseda si o alta mare calitate, era unu' din "tradatorii" taberii lu' "dom' profesor felics", prin atitudinile luate in ultimele zile, care, orice s'ar zice, il afectau din punct de vedere material, ca nu oricine are curaju' (nici macar, sau, mai ales, banciu), sa'si puna in pericol piinica de fiecare zi scuipind in sus, spre conducatoru' suprem al trustului unde avea (nu cre' c'o sa mai aiva) o emisie (precizez ca nu i'am vazut nici una din editzii, asa ca, daca ar exisa motive sa'l desfi'ntzezi p'acest oreste - si nu ma indoiesc ca s'ar putea gasi - eu unu' nu le cunosc, dar nici banciu nu l'a atacat pentru f'un astfel de motiv).

in felu' asta, prin atitudinea lui, banciu n'a facut decit sa descurajeze altzi defectori din tabara, aparent, vrăjmașă, fapta pentru care, intr'un razboi real, nu mimat, ar fi fost condamnat la temnitza grea, daca nu ar fi luat direkt calea plutonului d'executzie.

drept urmare, rog organele abilitate, si care cindva erau destul de rotunjoare, ale duduchii, sa ee d'urgentza măsuri, si greutatzi!

luni, 30 septembrie 2013

potpuriu cu mult prea puriu:

  • - prezidentu' ultra consecventu'
  • - alina mungiu pippidi prim ministru!
  • - cearta întzeleptzilor cu lumea (lu' banciu)
  • - se înrolează diktatoru', cu picioarele înainte, în gherila (sub)urbană blogary?

pentru amatorii de senzatzii tari, păstrate în fiintze mici, propun vizionarea următoarii înregistrări făcute cu camera de loat vederea de la proteve, înregistrare pe care recunosc ca io unu' n'am avut încă tăria de caracter și liniștea sufleteasca s'o pot vide.




din relatări ale unor tertzi, am intzeles ca domnu' diktatoru' iar s'a dat impartzial ca tot romunu', i'a mai facut o propunere rușinoasă doamnii alina mungiu pippidi, daca tot s'apropie iara alegerile evroparalamentare si eba risca sa rămâie fără coledgi, s'a pronuntzat cu mina pe inima ca mina lu' soros nu e atit de lunga pe cit s'au riscat sa zică d'alde madalin bot, radu banciu, turcesqiu si altzi favoritzi ai doamnii duduka, puindu'i p'acestia in sitoatzia ingrata de a fi contraziși de însuși șefu' lor mult iubit al statului, cel mai informat om din stat, carevasilica, creindu'le greutatzi in pozitzionarile viitoare in sus amintita tema de larg interes pecuniar, plus ca ne'a anuntzat, practic, decesu' partidului emanat din mișcarea chiuretata de către consiglierii lui de la cotroceni in pauzele de'o tzigara, lucru anuntzat anterior de buzduganu cu trei pecetzi bliiiiiiiin axintoiu, ceea ce n'o sa'l impiedice pe domnu' diktatoru sa'i urmeze exemplu' lu' taika ilici in a esi din politica doar cu picioarele inainte, fără ajutor de picior spate gios.

luna albiturilor s'a refugiat pe tvri
pentru vizionare, e necesar acordu' parintzilor natziunii

demonul s'arata?
dupa ce nu mai avem presedinte giucator (este, da' s'a terminat!),
acuma, riscam ca, pentru 2014, sa asistam la preliminariile dezastrului,
fara jucatori deoloc, in alb negru cu purici 
(imagine netrucata!)


ps cu updata:PENTRU ECHILIBRU, REDAM MAI JOS, FARA ACORDU FORMAL AL EMIGRANTULUI, SCENE SI MIZANSCENE DE PE PARTEA AI'LALTA A RAHATULUI:


VIDEO Mihai Gadea, jigniri si amenintari catre protestatarii din Piata Universitatii: Ketamina voastra, urina prietenei, a prietenului, va impiedica sa intelegeti. Sunteti sclavii lui Basescu./ Plus: Nu-i iritati pe oamenii care iubesc postul acesta de televiziune, nu stii de unde te loveste





 Mihai Gadea le-a adresat, intr-una dintre emisiunile sale din aceasta saptamana, un mesaj protestatarilor impotriva proiectului Rosia Montana din Piata Universitatii. Realizatorul Antenei 3 i-a numit pe manifestanti "sclavii lui Basescu", adaugand ca "multi dintre voi nu stiti din cauza ketaminei, multa ketamina va impiedica in a intelege lucrurile. Ketamina voastra, urina prietenei, a prietenului , va impiedica. Dar sefii vostri - pentru ca voi sunteti niste sclavi, sunteti sclavii lui Basescu si ai regimului lui  - sefii vostri stiu cat de multi oameni se uita aici pentru ca din acest motiv v-au pus sa injurati Antena 3." Gadea a continuat cu amenintari la adresa protetatarilor: "Oamenii aia s-ar putea sa fie deranjati de mesajele voastre instigatoare si de ura asta teribila. Si noi nu putem sa fim responsabili daca voi continuati cu lucrurile astea."



Mihai Gandea in emisiunea "Sinteza zilei" din seara de 23 septembrie:


Sunt foarte fericit ca in aceasta seara maestrul Arsinel este printre noi si sper sa fie multi ani de zile de aici incolo.

Sper ca va veni si o zi in care in tara noastra sa nu se mai doreasca atat de mult moarte, sa moara ala, sa-i moara copilul, sa-i moara nepoata, sa mori tu,sa moara ma-ta.

Celor care ne doresc moartea: Probabil ca Mircea (Badea - n.red.) o sa isi spuna in emisiune punctul de vedere. Lui Mircea, mie si altora. Pentru ca ei suntsclavii lui Basescu.
Pentru ca au reusit sa aduca in Piata Universitatii, pe langa cei onesti, care probabil ca au fost si sunt. Cu toti banii lui Soros, cu toate organizatiile lui Soros, cu toate organizatiile ICR-iste basiste, au reusit sa aduca in piata... cati au fost aseara? 10 mii? In seara asta nu mai era nimeni.

Vreau sa le atrag atentia ca in momentul in care urasti intr-o asemenea maniera incat sa urezi moarte cuiva si ii pui lumanari la capatai s-ar putea sa nu stii de unde te loveste. Sper din toata inima sa nu se intample asa ceva.

Dar nu-i iritati pe oamenii multi, foarte multi care iubesc postul acesta de televiziune si pe oamenii care lucreaza aici.

Pentru ca voi nu stiu daca stiti, ca multi dintre voi nu stiti din cauza ketaminei, multa ketamina va impiedica in a intelege lucrurile. Ketamina voastra, urina prietenei, a prietenului, va impiedica.

Dar sefii vostri - pentru ca voi sunteti niste sclavi, sunteti sclavii lui Basescu si ai regimului lui  - sefii vostri stiu cat de multi oameni se uita aici pentru ca din acest motiv v-au pus sa injurati Antena 3. 


Oamenii aia s-ar putea sa fie deranjati de mesajele voastre instigatoare si de ura asta teribila. Si noi nu putem sa fim responsabili daca voi continuati cu lucrurile astea.

vineri, 26 iulie 2013

partidu' lu' urmuz
frumos partid,
păcat că'i locuit

din care se poate vedea că banciu, fatză de ale cărui prestatzii  am avut multe rezerve în ultima vreme, are în continuare talentu' nativ de a scoate formule memorabile (lasatzi'o p'aia cu kk-rău, pe care am întzeles c'a 'nceput s'o preia însuși shpagatistu' antenii trei!).

în tot băsescianismu' lui fioros,
banciu vede bine cît e de frumos partidu' mișcării:

doar că păcat că'i locuit!

***********************

cum vede același banciu
 sperantza unora ca anteniștii, deci "concurentza",
să se ducă lulii dă suflet, pă bază d'anchete dna,
sperantză dășartă și dup'opinia mea
așa că, ramîne cum am stabilit: n'ai cu cine, nene!

luni, 1 iulie 2013

pleacă, oare, turcesqiu la antena trei?

deci, nu e vorba aici nici de robert turcesqiu, nici de mircea badea!

e vorba tot de banciu, caruia i s'au cam urcat supcesurile la cap, de 'ncepe sa se ee nu doar de sandalele andreei pora, ci si de margarina lu' robert turcesqiu.

pentru cine nu stie (lucru nu imposibil, pentru ca nici eu n'am fost curios sa aflu prea multe amanunte), turcesqiu s'ar fi loat, pe feisbuc, deci nu stiu in ce mod, de nadia comaneci si d'o reclama pe care aceasta ar fi facut'o, impreuna cu copchilashu', la o marca de margarina marga, cheste care ar fi nascut neste replici, la fel, nu stiu daca doar din partea nadiei sau daca si din partea altor persoane zise si personalitatzi (acum aud c'ar fi intervanit si iliutza nascase)

radu banciu, care are un fel de match cu turcesqiu inca de pe vremea cind turcesqiu cumparase, sau cam asa ceva, postu' de radio sport total fm, s'a simtzit obligat, cum o face d'obicei, sa'i aplice o perversa ca pe tirgu ocna turcesqiului, desi, dac'ar fi sa ma eau dupa ecourile intermediate ajunse pina la mine, turcesqiu ca cam are dreptate, in sensu' ca suna ca dracu' s'auzi si sa vezi o fosta mare sportista facind reclama unui produs nesanatos la cap, a carui formula chimica, auzii acuma la radio, nu difera foarte mult de cea a linoleumului, pe care, daca'i adevarat ce zic astia, dragi pretini mai chimisti decit noi, nu doar calcam, ci il si mincam, iata!


d'aia 'ntreb si io, oare turcesqiu, la fel ca magistru' cristoa alta data (el erea suparat ca s'a loat de el mircea badea), are sa treaca la opozitzia televizionistica?

mircea badea îl așteaptă cu bretzele deșchise!

p.s:

sa fie clar: apreciez ca banciu n'are mama, n'are tata, cu unele micutze essceptzii (diktatoru' & duduka lui), si ca da cu barda'n dumniezou' prostilor de la orase si sate, nu fara a'si complica si periclita existentza fizica p'acest pamint.

nu stiu daca l'a ajuns la renumeratzia, mica/mare, dupa budget, pe mircea badea, da' faptu' c'a inceput sa'i faca "saraci", cu multe noantze peiorative'n glas, pe cei din jur, chiar daca unii dintre ei chiar sint saraci, cu duhu', imi linica mie ca s'a molipsit d'o boala caracteristica proaspetzilor 'mbogatzitzi de razboi, care'l face aproape la fel de antipatic precum colegu' 'mnealui de radio, dan dumitrescu, de meserie spalator de cadavre, dar care dan dumitrescu, in toata nemernicia lui, evita sa se ia pe post de el, marele si tarele banciu, chiar ș'atuncea cind este provocat - si cam este provocat deseori - deși'l dispretzuiește și'l urăște in mod vizibil/audibil din totzi rarunchii.


vineri, 15 martie 2013







habemus supapă!
adică,
ce'i lipsește
cherchelului:
niște hungur bunguri
(și mai)
nervoși
&
o gaură'n cur!



azi îi 15 martie, zioa hungur-bungurilor de pretutindini, și pentru ca nu știu dacă s'a mai fi domolit furia anti-maghiara a ministerului propagandii de la televiziile aflate la putere, ma grăbesc io sa'm manifest gratitudinea pentru 'ntreaga classa politica de la romunia care o depus serioase eforturi, de'a lungu' a unor zeci de ani buni, care s'apropie vijelios d'o suta (1918-2018, nu?), s'adauge rușinii d'a fi romun si p'aceea d'a fi maghiar din romunia.

pentru ca - nu'i asa? - rușinosului de etnie romuna ii place terebel de mult, atunci cind se joaca cu focu', sa'si dee singur foc la valiza - si cu teszla'n coae - după ce face, in prealabil, un sănătos pipi'n pat, motiv pentru care, are, n'are treaba, la răstimpuri, s'apuca sa'i regionalizeze si sa'i composteze pa maghiari, cautind fel de fel de texte si pretexte ca, de fapt, romunului doar pe romun i se pune pata, nu pe patapie-viciu.
„Dacă Harghita şi Covasna rămân să trăiască, să se dezvolte din banii care se produc în aceste două judeţe, devin cele mai sărace judeţe din Europa. Harghita şi Covasna au printre cele mai mari alocări de la bugetul de stat“, a precizat Traian Băsescu, citat de Agerpress. Şeful statului a completat că cele două judeţe cu populaţie preponderent maghiară nu pot susţine proiecte complexe cum sunt cele de infrastructură, iar la procesul de regionalizare, ele vor trebui să treacă în regiuni separate.
un prezidente romun, al anului de greatzie doo mii trei'spe, nu se poate lauda, fără sa'si lese, rușinat  ochii'n pamint, după suta asta de ani, cu faptu' ca cele doo-trei giudetze, c'o popolatzie preponderent maghiara, se bucura cu statutu' lor de cele mai sărace regiuni din evropa, la mare bătălie cu vaslui, călărași și alte fo doo duzini de alte zone, demne reprezentante ale civilizatziei chirpiciului si bordeelor săpate'n pamint, mai ales ca, e oarecum bine știut, dar mai greu de admis, aborigenii acelor regiuni szekelesti au reputatzia unor oameni cit se poate de gospodari, datzi de multe ori, cu obida, drept exemplu populatziei majoritare.

chiar d'l prezidente basesco o făcuse, c'ocazia unor inundătzii din anii precedentzi, cind i'o contrapus pe harnicii secui, pe care'i intilnise'n desele lui descălecări ecumenic-electoralist-palincaliste în regiunea celor trei scaune, bravilor urmași ai razasilor d'al'data, care adăstau - muie-tzi's posmegii? - de cele mai multe ori, cu mucu'n nas și cu petu de bere'n mina, sa le facă armia romuna curat p'in batatura.

ce se 'ntimpla dacă populu maghiar din romunia observa si el starea asta, putzin zis bortzoasa, a lucrurilor?

nu'i vine lui sa pue mina pa par, asa cum ne vine și noo, majoritarilor, cind videm ca sintem reprezentatzi in lume d'o minoritate care o sa'si merite în curind deplin numele, prenumele si renumele, si'ai carei urmași  ne vor evoca, lacramind, pe noi, actualii majoritari, precum ii evocam și noi, tot lacramind, pe cei mai viteji si mai dreptzi dintre traci, care de viteji si dreptzi ce'or fost, or dispărutără fără urmă?




nu'l scutește de răspunderea celor scoase pă gura pe d'l prezidente nici măcar faptu ca majoritatea politica de sapte'j  la suta din parlament, majoritate a majoritatzii de nici noi nu stim citzi mai sintem din totalitatea locuitorilor acestor binecuvintate meleguri, este mai inconștientă  în natzionalismu si antioccidentalismu ei troglodit, decit inconstientzii de minoritari care l'or apucat pe d-zeu' lor, reformat or catolic, de piceur, odată cu începutu număratului steagurilor secuiești ale pristandăilor prefectzi din secuime, ocazie nici că se putea mai potrivita ca ăștia s'afirme respicat: "habemus cauza!", care cauza s'ar prea putea sa ne cauzeze urit de tot în fatza, mai ales dacă zisele citate mai sus ale prezidentului se va 'ncerca sa fie transpuse'n praftica ne omoară  ca, poate lumea o uitat, și ceașcă 'mpuscatu a suportat cit se poate de greu acuzatziile venite din partea maghiarilor de pe vremea lui, care nu totzi or murit, cum nici noi n'om muritara totzi, ca 'ncearca sa schimbe proportziile compostului etnic din regiunile locuite de ei, și tare mare trecere avutara cu asta pe la căncelăriile care contează, care trecere doar mămăliga car'o explodat mult mai necontrolat decit se prevăzuse i'o 'mpiedicat pe pretenii noștri, hunguri, s'o instrumentalizeze corespunzator si sa'si vaza avtonomia cu ochii, dacă nu mult mai mult decit atita.


*********************

tocma' ce'l aud, din ou, pe banciu, cum explodeaza taritza natzionaliszda'n el, mai rău decit intr'un vadim încrucișat cu'n antenescu, ca capacitate ce e, simtzind roszt de sporit ratingu pe baza asta, ca tot moare francu duduchii, desi acelasi banciu detesta la modu profund populu din rindu caruia se trage, din motive absolumente 'ntemeiate, da' asta nu'l 'mpiedica sa pretinza ca hungur-bungurii sa'l admire si sa'l proslăvească.

aiuritor!

tot banciu (mi'am adus aminte intre timpi), el, in cacalitate de tirgmuresan marosvásárhelyan, a adus argumentu suprem in favoarea retrocedarii transylvaniei catre avstro-bozgori, atunci cind s'o batut cu aron pumnul in peptu'i de alarma cocalita strigind ceva de genu: "bai, ardealu'i al nostru - ce mama nievoii - ca statu' romun o investit acolo!"!!!

despartzirea de banciu pare sa devie inevitabila si definitiva, macar pe motivu' asta, pentru ca el, ametzit de amintirile din cocina anilor petrecutzi la studii in francia, nu'si da zama ca asta'i una din cauzele primordiale a rusinii d'a fi romun, ca constientizam, macar uitindu'ne cum arata orasele si satele transylvane, ca caramizile puse de romuni p'acolo, prin statu' romun or fara statu' romun, sint extrem de putzine, si se cam limiteaza la cele bagate in bidonvilurile lumpen proletare pe verticala intrate in decrepitudine si in gramada de fiare vechi a industriei ceausiste, care o loat, intre timp, in mare parte (alaturi de ramasitzele industriale avstro-hungare), calea rematelor si'a altor organizatzii mai mult sau mai putzin obstesti de colectare a materialelor refolosibile (despre vilele de neam prost aparute, ca ciupercile dupa ploae, ca urmare, printre altele, si a acestor actziuni, prefer sa nu ma refer acuma, de jena).

miercuri, 6 februarie 2013






cît de groasă 

e gluma subtzire

a lu' banciu?








"abatele faria a fost urcat intr'o mașină..."
banciu pleacă pe jos?

miercuri, 6 iunie 2012

farmecu' discret al ghiolbaniei
din puii lu' banciu

 o simfonie "cu multe ghilimele"

tziu neapărat să remarc, în calitate de "promotor" al "radubancismului", cu ceva vechime în cîmpu' muncii, că "lumea lu' baciu", de pe labe unu teve, devine, tot mai mult, pe zi ce trece, "in puii lu' banciu", iar originalu' începe să întreacă, în grobianism, copia de pe antena unu.


se dovedește, înc'o dată, fără putintză de tăgadă, după cum ar spune și magistru' cristoa, că "televiziunea tîmpește", inclusiv pe "realizatori", nu numa' pe bizonu' consumator, în genu' "stropitorului stropit", mai ales dacă  beneficiază și d'aportu' unor producatori "pe măsură", cum e și cazu' împricinatului banciu, caruia "i se șoptesc" în cască toate grozăviile tabloid-politice imaginabile, pe care le reproduce cu voluptate si "traire artistică", c'altfel nu ne putem imagina că l'ar duce pe el mintea să coboare chiar atît de mult dincolo de genuntzii broaștii rîioase pe care o îngurgitează, de regulă, politrucii care se mai află p'in spatele f'unei televizii sau alteia, obligîndu'și și "sclavii" de pe plantatzie sa procedeze așijderea, cei drept că în schimbu' unei "renumeratzii" pe măsură.

după ce "ne'au procopsit" cu monstruletzi gen badea gidea și ciutacu, păpușarii închiriabili au reușit să nășească, chinuit și meschin, și "pe partea ai'laltă", un sub-produs "care ne doare".

spontaneitatea și dezinvoltura în verb a banciului a fost remarcata și "de cine trebuie", probabil acel "cine trebuie" mereu aflat în căutare de "tinere talente", eventual fără prea multe scrupule, pentru a fi "instrumentalizate" în slujba celui/celor care "marcă banu", reușind performantza d'a ne livreze "la cheie" un radu banciu de nerecunoscut.

comparindu'i prestatziile de pe radio sport total fm, unde încă mai "compătimește" împreună cu andi stănescu (probabil ca pe "malai" mult mai "subtzire"), cu cele de pe labe unu, putem constata multe și izbitoare diferentze, toate în defavoarea "nesimtzitului"  televizual.

ultima "găselnitză", scoasă din "putzu' gîndirii" producătorilor, de catastrofe, teve, este tentativa de "interactivitate feisbucsistă" pe care i'au impus'o unui radu banciu care nu excela niciodată în emisiile'i radio cu așa ceva, fi'nd, dimpotrivă, foarte rezervat și expeditiv, dacă nu d'a dreptu' ursuz, cu "interveniéntzii" pe cale telephonică sau cu cei de pe feisbuc, spre osebire de colegu' stănescu care'i si "mai actor"  (cu diplomă!) decît el, deși și el e sufitzient d'actor, dac'ar fi să ne luăm numa' după imitatziile delicioase pe care le practica odată avîndu'i ca subiecte pe d'alde jiji, jovanny, victor (becallli), păunescu porcu', cartianu, floriiiin călinescuuuu și altzii pe care nu mi'i reamintesc acu'.

pogorîrea pe solu' și în subsolu' feisbucsist se lasă cu "perle" care nu numa' că'tzi zgîrie auzu', da'tzi  și întorc matzele pe dos, indiferent cît de antipatice tzi'ar fi și tzie personajele care'i "inspiră" pe "auctorii" pe care banciu'i "citează", chiar dacă c'o evidentă stinghereală, spre finalu' emisiei sale, de fo cîteva editzii încoace.

îl știam pe banciu cel "dezinhibat", cel cu "ce'i în gușă'i și'n căpușă", de multe ori "rău" și nedrept gratuit, care "dă cu barda'n dumnezeu", pîna la o limită  (limita'n cazu' său situîndu'se undeva p'in dealu' cotrocenilor, lucru' pe care nu eram capabil să i'l reproșez, tzinind cont că data încă de pe vremea cînd nimeni nu se putea gîndi c'o s'ajungă să lucreze la un post "cu directzie" - din puctu'   ăsta banciu fiindu'i "superior", d'o pildă, venerabilului mircea mihăieș, care s'a apucat acuma, la bătrînetze, "sa pupe" ce'a 'njurat la tineretze!).

dacă "goana după succes" (facil) începe "să'tzi ia mintzile", ducîndu'tzi discernamîntu' "la cote d'avarie", dincolo de care nu mai exista decît un mircea badea înjurîndu'se cu telephonu' mobil "în direct", io nu știu dacă "se face" să te mai dai c'ai fi diferit în f'un fel de "ăla".

rușinica, radu banciu! 




ps unu: 

i'am "mai semnalat"  lu' banciu "derapaju" cu k-riciu, o chestie la fel de lipsită  "de gust", care "s'a lăsat", d'altfel, c'o binemeritată amendă  CeNeA, da' văz ca tot nu se'nvatză minte!

ps doi:

tot "de la banciu" am aflat că negoitză, originalu' negoitză, e pe cale să  piarză, într'un  mod rușinos, alegerile, în fatza ipochimenului proxenet cu același nume.

sînt trist!

așa le trebuie! 

ps trei:

mă felicit că mi'am șters contu' de pe feisbuc! 

vineri, 4 mai 2012

marile spir'te s'atinge
(la partzile moi)
si de zioa libertetzii presii
(de struguri, de ziare, tot un drak)
"petrica, nu'i mai da pe gesepe,
nici pe tevere (info)!" 

acuma's doua zile, pe la prinz, de zioa celor ce muncește, daca mai are unde (adio, adio, patria mea, cu "î" din "i", cu "î" din "a" - ca ieu plec in spania!), refuzind indirjit sa dau imbold chemării străbunilor grataragii d'a purcede la o descindere in sinu' naturii tumefiate, am avut ocazia, ca tot penzionaru' care n'o sa mai apuce ni-cio-da-ta  penzia, sa'l de(z)gust, intr'o noua/veche prezentare, pe jiji - "petrica, da'i pe gesepe!" - becalllly, intr'o noo repriza de umflare a mușchiului si muștiucului mintzii, punindu'i la pun't pe cei care'i mincau din palma, așa zișii giurnaliști ai unui așa zis post "de sport" teve, d'a'l lu' felics si asta, pentru impardonabila ofensa adusa prin aparitzia in ziaru' "de  sport" - tabloid, cu acelasi nume si apartzinind aceluiasi trust, a unui articol in care, cica (ca n'am citit), ii erau rememorate momente nepieritoare din ascensiunea sa de neop(ă)rit, de la ciorapii de lina cu scaietzi la ciocatele de mii de ioroi.


pentru ca vroia ca onoarea sa'i fie reperata, a intrat telephonic pe postu' caruia'i devenise unica ratziune d' existentza, că nu mai transmitea aproape deoloc al'ceva decit luuuungi interventzii ale ciobanului brucselez, asezonate cu chicoteli talimbe ale "moderatorilor" si "invitatzilor" (care, "saracii", n'apuca' mai niciodat sa scoatza fo doua vorbe, gasind prileju' sa se uite, la fel de luuung, pe peretzi, daca nu profita' d'ocazie pentru a'si facea higiena nazala, prin confectzionatu' de "bilutze", bin'ntzeles!).


a spus ca el retrage toate acreditarilii pentru giurnalistii acelui trust, adica aia nu vor mai avea acces la el "la palat", si - adevarata tragedie abea urmeaza! - refuza sa mai intre, telefphonic - sau prin intermediu "carelor de reportaj special deplasate la fatza umflata a locului" - PINA CE GIURNALISTU' CARE FACUSE ACEA REGRETABILA OFENSA DE LES-CIOBANITATE NU VA FI DAT AFARA DIN SERVICI!

celui/celor care au primit cumplita veste parca le'ar fi cazut tavanu' studioului din minastirea baneasa in cap, atit erau de shocatzi, tot ce mai avutara puterea sa facă fi'nd sa se smiorcăiască îndelung implorindu'l pe marele telephonator sa se mai gindeasca daca n'ar considera oportun sa'si schimbe hotarirea, care, inclusiv lor, preaumililor, le'ar lua pita de la gura, ca doar ei nu i'au gresitara cu nemica, efectuind, dimpotriva, in mod voluntar, felatzii si alte prestatzii, intocmai si la timp, atunci cind "stapinului" i se scula, iar, daca decizia ar fi stat la latitudinea si longitudinea lor, n'ar trebui s'aiva nici o îndoiala ca ei nu s'ar conforma de îndat, prin demiterea si trimiterea in pucioasa iadului a acelui nemernic coleg.


nu stiu daca intre timp s'au mai produs şchimbari in imposibila situatzie a celor de la gesepe, dacă acel coleg, al carui nume nu îl cunosc, a fost dat afara sau nu, la fel cum nu stiu daca jiji a avut "taria" sa se tzina de promisiune, pentru ca, si lui, mai ales lui (doar se stie ca "face cancer la limba" daca nu mai apare...), ii intrase in reflex ca de la orele cutare la orele cutare are program de gesepe.


de obicei, astfel de porniri impulsive ale oierului mintzii erau speculate cu promptitudine, dupe principiu' vaselor si vasilinelor comunicante, de "posturile concurente", cum s'a 'ntimplat, odata, in cazu' pro-sportului, cu rautaciosu' chelios radu banciu, care, si el, "il suparase" pe ipochimanus, provocindu'i o lipsa din galantar de vreo trei  luni de zile de pe posturile trustului care, de altfel,  "il lansase", pina ce, intimplator sau nu, radu banciu a primit "alte insarcinari", tot intimplator sau nu, in alt trust.


ocazia a fost primita, ca p'o binecuvintare cereasca, de postu' actualimente "boi"-icotat...


teoria asta a "reitingului" implacabil, cu care "se incearca" - si se reușește! - sa "ne" fie create "reflexe conditzionate pavloviene", pentru lustruirea organului cu prea multe incretzituri, la unii, este contrazisa de acelasi radu banciu, care exemplifica, folosind tot de cazul lui particoler, cum ca, dupa acele trei luni de abs(tin)entza jijiota de pe post, nu s'a constatat absolut nici o diferentza in reitingurile inregistrate, ba dimpotriva, dovedindu'se ca mizeria este luata de alibi de catre tristilii trusturi, precum si de catre aia care le livreaza publicitatea, ca sa transforme in plastilina pina si urmele de coloana vertebrala ale alora care au avut nefericita inspiratzie sa se faca giurnalisti, pentru ca, prin intermediu' lor, sa cocosheze si mai rau ghebu populimii avide de "ce se da", indiferent ce se.


profit d'ocazie sa'i inaltz un himn acelui giurnalist necunoscut de la gesepe, ca tot e "zioa mondiala a libertetzii presii"!


si  pentru ca tot a venit vremea rebolutziii bunului simtz cu mushtar:


Pe Dan Radu Rusanu l-au lasat nervii: la TVR cineva îndraznea sa puna la îndoiala programul guvernului USL. Rusanu a pus mana pe telefon si a intrat intempestiv în cadrul Jurnalului de stiri de la TVR Info sa-l faca ou cu otet pe moderatorul Eugen Rusu. Acesta discuta cu Adrian Papahagi despre politicile anuntate de guvernul propus de Ponta.
Rusanu nu si-a expus vreo parere contrara celor exprimate de Papahagi, sa existe vreun dialog, vreo confruntare de idei. Obisnuit pesemne doar cu gesturile repetitive si catifelate de prin studiourile Antenei 3, fruntasul liberal a emis doar sentinta: ”Invitatul este un susţinător al PDL şi atacă USL fără ca noi să ne putem apăra.” Asa, la intimidare, adica aveti grija pe cine invitati si sa nu va îndoiti de politica prealuminatului guvern. Credeti si nu cercetati. 
hooo, ca mai avetzi un pic!


      HAIDI STEAOA!     

*nu'i  iau in zeama p'aia de la evz, ca ei au ajuns antena3 cu sens schimbat!


miercuri, 7 martie 2012

banciu l'a belit pe dan grigore,
cu k-riciu

am senzatzia ca banciu o sa'l aiva pe constiintza si pe dan grigore, care a cazut la datorie, sau e pe cale sa caza, pe baza de onoare nereperata, crin antonescu insultat grav dumnezeu mami si palme cafine central, ca aspirant la titlu' de glorie de pupinbasist apocrif, desi se declarase, sanchi, monarhist.

eu nu vad alt motiv pentru care antenele si antenescu l'ar fi decretat drept dujman al poporului uselist (fusese numit in functzia de la cna de catre gubernu' tariceanu), desi nu fusese surprins asupra faptului de a'i produce diktatorelui orice fel de placeri, pe indiferent ce cale, altele decit alea ca nu a fost de acord cu "politica editoriala" a posturilor de la baneasa, din considerente mai mult "estetice" si de compatibilitate umana cu sleahta alora d'acolo, care bine'ntzeles ca "i'au raspuns" cu asupra de masura, cum stiu ei mai bine, in haita: dai in mine, dai in fabricile de tocat ale lu' felics si uzine

nu stiu cit mai tzinea mandatu' de membru cna al lui dan grigore, nici daca asta o sa'si dee demisia pina la urma.
mai bine n'ar face'o, decit sa lase loc unor anonimi diversi, protejatzi de duduche si duduchi, chiar daca o mue de la partid.

decit sa'si dea demisia pina joi, mai bine l'ar provoca la duel pe mareshal, ca altfel nu intzeleg ce vrea sa obtzina prin demisia asta.
care e scopu' si durata?
dupa joi, adica dupa demisie, ce urmeaza?
in ce mod are sa sufere antenescu consecintze, ca el zice ca "je ne regrette rien!".
el nu regreta si tu pleci?

ori vrea sa plece ca ii e rusine cu banciu, care, altfel, ii place in continuare f. mult - ca si mie! - minus chestia cu cariciu, asupra careia atrasesem eu insumi atentzia, de la care i s'o si tras banciului o bine meritata (?) amenda

k-riciu lu' banciu


banciule, las'o'n belea de politica de cicat, ca antena 3 si mbadea sint tot creatzia mercenarilor care te'or angajatara si pe tine, acolo labe unu, ei doar au schimbat gashka!

esti mai simpaticutz la radio, fara casca'n ureche, zau!

ai mila barimi de dan grigore...



marți, 14 februarie 2012

scurtul drum de la "nea riciu"
la "cariciu"
* jurnal de campagnie *

ma vad obligat sa fac o pauza la andropauza pentru a'i atrage atentzia lu' banciu (fara stanescu) ca incepe sa devina la fel de nesarat, daca nu de'a dreptu' odios, precum mircea badea:


chiar daca mai simt si eu nevoia, uneori (cam totdeauna, na!), sa'i aplic cit'un plasture bine situat lu' mareshalu' martzial antenescu, cre' ca denominatzia abuziv atribuita de catre banciu (pe ce baza, el stie!), recte, aia de "carici pogonici" (fost "porumbacu", fost "crin - floare de mort", etc), e de un prost gust desavirsit, cu numic superioara alora atribuite de antenisti "chiorului".

banciule, mai bine ramineai la "nea riciu"!

marți, 12 iulie 2011

intrebare 'ntrebatoare:
in cit timp o sa'i ceara evropa
banii 'napoi
(lu nutzy) pentru matchu' lu' bute?

e bine, don' lazaroa, ce tot pythia-lizezi mata, tot dind palmi rahatului sa faca motz, pina'n doo mii doi'spe fix?

atz luat in primire retzeaua de mocanitza-metro de la ceashka?

cum crezi c'o sa mai ee aer pelteaua-pedeleaua dupa victoria'n alegerile pe care le'o  tot prezici, asta, bine'ntzeles, dupa ce ai 'ntzarcat'o pa halba ca zapada, c'o lalba de bere "blonda" - la gard - dindu'i si biberonu' lu' axinte sa'l molfae?!

nu esti matalutza cam cotrafactual pin' la exasperarea galeriii lu' rapid n'a fost membra de partid?

e frumos sa nu putetzi mere, asa heroici cum sintetz, barimi sa'l vedetz pe messi, daca la bute n'otz mers, si car' otz mers v'atz luatara carne?

acuma, 'telectual cum te face magistru' cristoa, crezi ca'i mai pasa cuiva ca surorile cheslar uslashe nu ne'au bagat in criza din grecia ca sa'i lese p'astia ai matale sa ne bage cu oistea'n gardu' neosh-original-patent-pomuneasc, cu tot cu electoratu' timid de beat caruia'i e rusine sa spuieca va boteaza?

si crezi mata, sincer, ca daca noo ne e scirba de voma canalelor trebe neaparat sa va botam pa voi?

uite, banciu v'o scos: zice ca numa' pa ceashka 
nu l'ar fi fluerat lumea la romexpo