Se afișează postările cu eticheta ion ilici si ion ion de la raion au generat un avorton. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ion ilici si ion ion de la raion au generat un avorton. Afișați toate postările

duminică, 18 mai 2014

d'acuma, varanu poate muri felice, tînar romun (fost "genereatzia PRO") dice, "forzza ZU" dice



hai c'am o nevasta tinara de tot, fosta ganeratzia pro-ista, daca dupa ce m'am chinuit saptamina trecuta s'o duc la boșorogu de peter gabriel, si chiar mi'a marturisit c'a lacrimat la citeva piese d'acolo, in seara asta a motzait pe strigatele pe care le slobozeau spre un stadion "cluj arennna" plin ochi cuplul ala de doi penibili de la zu teve (morar si nu mai stiu cum, ca n'am avut placerea), si eu n'am indraznit sa'i iau telecomanda si sa i'o aruc de la balcon, multzumindu'ma sa ma refugiez in vastele apartamente...

Zeci de mii de spectatori s-au adunat pe Cluj Arenala concertul Forza Zu 

FOTO Facebook 


forzza zu, forzza varanu!



joi, 2 iunie 2011

scălîmbăie'te romune!

de data asta chiar nu simtz nevoia sa ma leg de scălîmbăielile politice abundente, ca de obicei, inclusiff cele in directa legatura cu noa laba constitutzionalizda ce sta sa zapaceasca romunu' dă cap pina cine stie cind, dincolo de orizontu' de espectantza al vetzilor noast'e eminamente trecatoare.

iar ar fi bine sa fie bine, ca la vara cald am intzeles ca sint ceva sanse sa fie, asa ca'i las pe adevaratzii barbatzi ai natziei, cu imberbu etern in frunte - micutzu' ponta titilescu, cel complecsat vizibil de personalitatea puternica  si armonioasa, plus devreme acassa (mai rar la parlament), a camaradului de arma alba crin antonescu, sa'si bata căpurile cu noile progleme blogale ale omenirii ridicate la plasa de diktatorele'n fonctzie, pentru ca io mi'am bagat picerele, si preavizu', e drept "ajutat" cumva, si anume "bine", fonctzie de cresterea ioconomica sanatoasa

d'aia's mai relacsat zilele astea, asa c'am avut vreme sa ma minunez d'un fenomen, pe care l'am remarcat sufitzient de tardiv ca sa nu'mi para rau, tot pe la una din televiziile popo'ului, ca doar nu pă la f'un simpozion sti'ntzifico-tecnico-artistico-fantastic de avantgarda, de existentza asa ziselor, ca sa ne batem joc si de asta, "sitcoame romunesci".

aseara sitcomu'romunesc se manifesta p'un program pe care nici nu mai stiam ca'l mai am p'in menuurile nenumaratelor mele dispozitive de receptzie: e vorba de PRIMA, nu stiu daca prima la stinga sau la dreapta.

ultima data cin' ma mai  uitasem parca era pe la stinga, si dadea puternic la bu(r)ci.

acuma erau pe ecran niste indivizi de existentza carora imi mai aminteam de pe vremea cind florin calinescu nu se timpise de tot, adica nu daduse, inca, de mierea afacerilor cu statu', si chiar isi facea meseria cit se poate la romunika de onest, pe la PROTVu' sfirsitului de milenium trecut.

daca pe vremea lu' calinescu, cel care'i si "descoperise", indivizii respectivi se scălîmbăiau cu oarece sens, (chiar tziu minte ca asteptam cu nerabdare pastilelele zilnice - doar putzine dintre ele mi'au displacut definitiv - mai ales alea "natzionaliste" fiin' cele mai nereusite), aratindu'ne ca amatorismu' corect directzionat si condus poa' sa dee unele rezultate prizabile, in cazu' sitcomului puternic si definitiv deşantzat actual, unde "amatorii" si'au luat soarta'n prop'iile mînuri, scapind de supt tirania oricarei urme de bun simtz, scălîmbăielile au devenit scop in sine.

luatu' pe aratura general din tzarisoara e bine reprezentat si aici, facindu'te pe tine, spectator intimplator al unor astfel de artefacte, sa ridici neputincios din umeri si sa mergi incotro vezi cu ochii, fara sa te mai intrebi cine dracu' poa' sa bage bani in asa ceva!

si sa incepi sa iei in bretze una din multiplele teorii ale conspiratziei, ca doar pina si "cel mai prost popo' din lume", ala american, n'are parte de asa monstruozitatzi, ca au "jidanii" (aia de vor sa'i incalice si pe ei) grija!

jidanii nosti un' drak or mai fi?









dor de calinessscu...
in actualele conditzii, cobor (si mai mult???) la prima! c'astea parc'ar fi realizate eri, mai ceva ca'n nenea iancu...

duminică, 2 ianuarie 2011

alt rebelion tot cu nea ion

acuma io nu stiu daca dom' prezidente, inca, actualu' a dorit sa'i fie nemurita urarea pen' popo'u' pe car il liubeste pe canalu' 'ntiiu' natzionalu', ca nu ma uitai, nici aici nici in alte partzi, facindu'mi de lucru cu altfel de man(iv)ele.
saitu' teverist e evaziv  si nu voi sa ma ieu in gura cu iel.

in schimb il zarii pe tinara sperantza ion ilici iliescu, intervievat de alta tinara sperantza, cu par pe pept, silviu tudor samuila, in chip de bomboana pe coliva a programelor acestui zvirjit de an lipsit de alte evenimente sportiffe demne d'acest nume.

nimica rau in asta, mai ales cin vezi cit de rezonabil e'n clipu' de mai sus, urechindu'i putzin pe actzionarii majoritari, de cumetrie, ai cluburilor noast'e de folbal cu, si pe, nasturi.
nu te (mai) potzi supara pe "bunicutza", oricit de mult rau ar fi facut (prezumtiv), si nici vorba sa'i doresti, sau sa'i prevezi, moartea pe parcursu' anului asta, si sa'tzi mai si 'ntemeiezi nu's ce prognoze politice pe traba asta cum vazui ca facu nu mai stiu cine.

io'mi doresc 'ndreptarea pacatosului, daca'i pacatos si nu'i capatos, nici vorba s'ajung pina la gradu' de "humor" asemeni celui gazduit de dom' tudoran pe blogu'i, humor plin de ghilimele ce'l aducea pe magistru' AVP pin' in pragu' exasperarii si razbelului fara crutzare cu vechiu'i pretin poetrycesc.

DECI:

"LA MULTZI ANI, NEA IOANE!" 
si sa ne'ngropi pe totzi, cum (vaz ca) ai si de gind!

***********************
tudor samuila asta'i fiu', cred, altui tudor samuila care ne chinuia zilele de duminica p'in intermediu' gushilor lui multiple preumblate pe micile si alb-negrele noast'e ecrane, pe vremile cin' doar dumenica n'aveam doar doo ore de program la televizoare, in loc sa ne lese sa ne uitam la desenele animale ale vioricai bucur!
era, deci, fiu de "mic nomenclaturist" teveristic, si p'in asta'mi explic gradu' de familiaritate cu care e 'ntimpinat tinaru' samuila atunci cin' voroveste (vorovea) cu altzi "corifei" ai neamului, recte raposatu' paunescu, si, mai ales, cavit tudor.
***********************
nu'i ciudata "ushitza" aia cu sticla mata in bebleoteca bunicutzii-cutzii?
te pomeni c'acolo a ascuns misterele rebolutzii?

luni, 20 decembrie 2010

adevaratu' urmas al tatii omida kaghebusha neaga cu tarie: "io nu's deoloc ca voi" (de stinga adeca)!

le cam miroase taika ilici:
"Domnul Iliescu, făcând această apreciere, îmi face un compliment, pentru că în viziunea domniei sale (...) a fi de stânga înseamnă a fi deschis către problemele sociale, către problemele oamenilor nevoiaşi. Eu nu sunt de stânga, îl dezamăgesc pe domnul Iliescu, nu sunt deloc de stânga. Dimpotrivă, am avut şi am în continuare o maximă reţinere pentru că simplul motiv că stânga, în afară de a clama toate aceste sensibilităţi şi forme de solidaritate, n-a prea reuşit să rezolve aceste probleme când a guvernat, cel puţin în România", a declarat Crin Antonescu. El a explicat că dreapta nu e o politică exclusivistă, "aşa cum concepe Iliescu". "Dreapta nu e o politică destinată doar celor bogaţi sau celor puternici, ci este politică menită să dea şansa fiecărui membru al societăţii să trăiască mai bine, să-şi afirme libertatea şi să aibă nişte drepturi pe care nimeni să nu i le pună în discuţie", a explicat preşedintele liberal. Preşedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, duminică, la Pro TV, că, în opinia sa, Crin Antonescu ar fi ''un bun om de stânga''. ''Crin Antonescu nu prea are virtuţi de om de dreapta care să îl motiveze ca om politic pur sânge de dreapta. Chiar este deschis către problematica socială'', a spus Ion Iliescu.

duminică, 11 iulie 2010

zi scurtă



"va amintesc niste lucruri de baza. agresiunea americana in vietnam... anul trecut agresiunea din israel. acesta este fundalul.
acum, problemele interne. citam fragmente din constitutzie scoase din context. cele despre libertatea cuvintului, publicatzii si adunari publice, etc.
este absurd. nu trebuie sa existe libertatea cuvintului pentru cei care pun in pericol interesele majoritatzii.
studentzii universitatzii din varsovia au scandat: nu vrem piine fara libertate !
e discutabil, dar are o premisa ratzionala. dar sloganul esentzial este: nu vrem libertate fara piine !"

zice activistu' "de omenie", un fel de ilici polonez al anilor 70-80, cadru' de perspectiva, secretar intr'o gubernie, in timp ce trebe sa gestioneze o criza a papicii, taman "piinea" mai sus amintita.
ceashka, cu toata penuria, care la noi era cel putzin "la cub" fatza de aia poloneza, le oferea "camarazilor" un ajutor tovarasesc constind in fir'mituri smulse din ratziile noastre de zucker si oloi.
ajutor refuzat politicos...
a dracu' ioconomie, fie ea sotzialista or capitalista, nu raspunde, dom'le, la "apeluri", la "indemnuri mobilizatoare", nici macar la acatiste !
ea trebe sa'si gaseasca, cumva, un echilibru.
asa ca scumpirea papicii cu cin'zeci, sau mai mult, la suta, in polonia acelor ani, si taierea salarului, or penziei, plus marirea teveaului, in rumunika acestor ani se inscriu in aceleasi limite inexorabile ale legilor ioconomice.
nici "bastoniadele" ...blinzilor comunisti poloci, aia car' s'au asezat, totusi, "la masa rotunda", nu difera de cele ale lemurienilor nostri...

si, largind comparatziile, e pe cale sa se nasca si la noi un "solidarność" DDD...

n'avem un kieslowski ca sa'l imortalizeze !

luni, 5 aprilie 2010

io'te, dom'le, de cin' ma bintuia ilici si nu stiam !



Cum a sabotat Ion Iliescu postul Europa Liberă

4 Aprilie 2010


de RL ONLINE

Fostul preşedinte al României, Ion Iliescu, era de părere ca postul de radio Europa Liberă este finanţat de CIA, unde lucrează doar "fugari, vânduţi" şi reprezintă "elemente inraite", potrivit unor stenograme care datează din 1970 - când Iliescu era prim secretar al CC al UTC - publicate de istoricul Adrian Cioflanca pe blogul său.

"Postul de radio Europa libera nu este bruiat, este ascultat si desfasoara o activitate sustinuta, de diversiune. Ce reprezinta acest post de radio este foarte bine cunoscut, este creat, este finantat de organele de informare ale Statelor Unite, de organizatia de spionaj a Statelor Unite, de C.I.A.
A fost si demascat ca atare; in parlamentul vest-german s-a cerut deschis guvernului vest-german ca sa ceara inlaturarea acestui post de pe teritoriul R.F.G. pentru ca este o chestiune si de demnitate nationala a acestui stat care pledeaza, care promoveaza o anumita deschidere in politica internationala si este o incalcare chiar a suveranitatii acestui stat mentinerea unui post alimentat de oficine straine", considera Iliescu, potrivit stenogramelor.

"Una din platformele ideologice ale acestui post de radio este de a alimenta acest sentiment de ploconire servila, de slugarnicie in fata occidentului, occidentului luminat, promotor al libertatii individului in lumea contemporana (...).Cine lucrează la acest post este de asemenea un lucru foarte bine cunoscut, sunt oameni, sunt fugari, sunt oameni vânduţi, sunt oameni care n-au nimic cu interesele poporului nostru, sunt elemente înrăite, duşmănoase, foşti legionari sau fugari mai recenţi, nişte băieţi zăpăciţi de o anumită propagandă şi care până la urmă nu au găsit altă sursă de existenţă decât de a se pune în slujba acestor cercuri vrăjmaşe ţării noastre cum este Cornel Chiriac şi cum sunt fraţii Petrescu şi care mai sunt acolo, la postul acesta de radio", mai spunea fostul presedinte.

În ciuda declaraţiilor din 1970, după 30 de ani, în 2001, Ion Iliescu i-a decorat pe jurnaliştii de la Europa Libera, ca "ca semn al durabilei recunoştinţe şi preţuiri a poporului român". Medaliile i-au fost însă returnate, în semn de protst pentru decorarea lui Corneliu Vadim Tudor.

Şeful Comisiei prezidenţiale de Analiză a Dictaturii Comuniste, Vladimir Tismăneanu, critică dur declaraţiile fostului preşedinte, dupa cum sunt prezentate în stenograme.

"Aflăm acum, graţie istoricului Adrian Cioflâncă, cât de implicat a fost Ion Iliescu în campaniile împtriva postului de radio Europa Libera. Dar şi în cele împotriva religiei şi în acelea, de o stupiditate fără margini, împotriva modelor "occidentale" (jeans, plete, barbă, fuste scurte, muzică rock etc). Vedea pretutindeni pe atunci, la începutul anilor 70, încercări de subminare, huliganism, "slăbiciuni ideologice", scrie Tismăneanu pe blog .

Tismăneanu mai spune că Iliescu cerea cu "virulentă indignare anti-occidentală întărirea vigilenţei revoluţionare" şi saluta echipele terorizante care se ocupau cu sfâşierea fustelor şi tunsul obligatoriu în numele "asanării străzii".

"Mai suntem unii care ne amintim acele clipe deopotrivă ruşinoase şi absurde. Eu unul îmi amintesc, era cred în 1970, asemenea raiduri chiar în faţa clădirii rectoratului Universităţii din Bucureşti. Acum ştim ca Ion Iliescu le patrona", mai scrie Tismăneanu.

Tismăneanu mai spune că, preocupat de trecutul altora, Ion iliescu îl uită pe al său: "Preocupat aşadar să-mi mistifice trecutul, fostul preşedinte Ion Iliescu şi-l uită pe al său. Ori îl neagă în chip duplicitar. Cel care a pretins, inclusiv în cartea de dialoguri cu mine, că ar fi fost un activist ideologic luminat, apare din documentele recente accesate de istorici drept un inchizitor fidel liderului partidului şi doctrinei oficiale".

Sursa foto homepage: turnofftheglory.files.wordpress.com

luni, 22 februarie 2010

micu' avtomobilist tuuutuuulescu, trece la masuri, si greutatzi...


in timp ce clacsonagiu' leberal vladescu le maninca, ca tre' sa maninca si gura lui ceva, procent dupe procent pedelistilor atomici ai lu' boc, prin anuntzarea a tot felu' de masuri dure, pe car' no sa mai apuce niciodata sa le si puna in practica, micu' tuuutuuulescu, copchilu' mignune al cui l'o facut, anuntza primele masuri dure de reforma in partidu' avtomobilistilor ce circula pe stinga.
probabil ca sa nu se mai vaza cu ce mijloace de transport in comuna circula stingacii nostri.
pasu' urmator fi'va, daca s'o 'ndura sa'l aduca 'napoi si pe favoritu' papashei ilici exilat la primaria capitalii, sa le traga felceru' oprescu linie de tramvai pina'n curte la kiseleff...

sâmbătă, 20 februarie 2010

ce po(a)nta buna !

da'i draku !


numa' sa nu'l vedem cu ocazia asta pe van ghelis mare pedelizd...