Se afișează postările cu eticheta pohta ce'am pontit. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta pohta ce'am pontit. Afișați toate postările

miercuri, 23 ianuarie 2013





victoraş,
ai grijă de cópii!

OTV e mort,
trăiască OTV!


preiau cu nesimtzire (era prea fain și se potrivește prea bine ca să n'o fi făcut)  titlul unui text din kmkz.ro ca să pot descrie situatziunea (cît mă duce pe mine mintea cea de pe urmă și atît cît mă simt obligat fatză de avdientza tot mai copleșitoare pe care o am, plus emigrant BRD, care'i și 'ntrece) otevismului romunilor și otevitătzii romuniei după marele rău de înălțime al interzicerii fostei garsoniere televizificate, aia mutată proletar, cu maybach la scară, în halele și hangarele fostului UREMOAS, rău făcut pe vremea și prin intermediu' mîinii lungi a pupilului lui ady născase (doamna care mai interzisese garsoniera pe vremea cînd era doar garsonieră) și al doamnei Alina M. Pippidi EA ÎNSĂȘI, care pupil vrea să demonstreze tutulor, prin orice căi și mijloace, că e posesor a mai multor perechi de coae de brontozaur fioros și nemilos care te fute regulează, cu dînsa 'ndoită, pe un' te prinde, de'tzi merg totzi fulgii, deși'tzi mijește fasolea chicotind, cînd iliescu-apare-soarele-răsare, atît de des pe toate ecranele patriii, ca orice puber îndrăgostit de imaginea lui din oglindă.


pe cît de zglobiu e victoraș în vreme ce ne tot face și ne drege (și ce'o sa ne mai facă și'o sa ne mai dreagă, mamă, mamă!), p'atît de neserios e dan diaconescu direct, atunci cînd se ridică cu pretentzia că el e ăla care o otevizat romunia, precum ș'atunci cînd pozează hîtru în martir al cauzii politico-tabloidismului, zicîndu'ne complice: "d'acuma poci muri ferice, otevist zice, romun zice, cópiile au 'nlocuit și au 'ntrecut tot ce'am tencuit".




păi cum potzi să otevizezi, mînca'tzi'aș, o natzie  de pui de lei și pui de lele ai cărei fii (oșeni în cazu' despre care citisem io p'undeva și pe care vreau să'i amintesc aici), care ar fi de presupus că's printre mlăditzele cele mai pure și ne'ntinate ale romunismului, pleacă, în proportzie de massă, să se prostitueze p'in putredu' occident, ca să poatză face fatză, cu rozeta, competitziei locale a celor care'și înalță cea mai mîndră casoae ce se'ntoarce după soare, iar, după ce se'ntoarce, dă fugutza repide să dee manelele mai tare la boxele ultimu' răcnet amplasate strategic în vastele terase închise cu termopan?





ddd ar fi arătat într'adevăr că'i o sculă de basculă dacă 'ncerca, și'i și reușea, să "facă un pustiu de bine" patriii ăsteia leșinăte în care vietzuim, să ne moară și capra vecinului, adică dacă ni'i oteviza și'i maneliza pă hungur-bungurii conlocuitori, inclusiff p'ăia din patria lor originară și a drakului d'originală, că prea mă seacă la ficatzi cînd îi văz cum se rup în figuri giucîndu'și csárdásurile alea ale lor focoase, de la copchiii de gradinitză pînă la nonagenarii cu mustetzi pîna'n brîu (uite brîu'!), nu ca la noi unde păstrătorii filonului natzionale, ș'ăia pe cale d'extinctzie, au ajuns cioroii de la mambo siria.




în conditziile astea, nu mă mai chinui să descifrez dedesupturile mantzocăriilor care se leagă de soarta ddd-ismului, și'l las pe pretenu' meu pleșu să'i plîngă disparitzia, după ce i s'or usca lăcrămile cu care trebe să ne plîngă pe noi, ăști'laltzi.





cum îmi retziu - pe lîngă o acută  senzatzie de caty felatzie și un vag reflex de reflux gastro-esofagian - și 'ntrebarea absolut legitimă cum de n'au eșit aseara'n stradă milionu' juma' de oteviști votantzi*, care, chiar dacă nu s'or pornit s'ocupe gările, puteau barimi s'ocupe ddtv-u', cum ne'am fi așteptat cu totzii, frust'îndu'ne astfel dă vizionarea, de la gura sobii, cu punga de floricele'n bretze și cu aia pentru vomă la gură, a unei noi rebolutzii televizate, cu mult sîîîînje pă păretzi, dacă nu și'n instalatzie.




*adevăru'i că  nici în decemvrie op'zeci și noo n'au ieșit atîtzia'n stradă, c'altfel nu ne procopseam doar cu cîteva zeci de mii de rebolutzionari de saloon cu tzertificat. 

joi, 8 noiembrie 2012

CINE O FI BERBECU?

amusinind, usor amuzat, ramasitzele, evident intrate in descompunere, de carnitza tocata marunt (tocata de catre analisti si observatori mai mult sau mai putzin neutri) ale ciorbii de potroace de dinozaur amestecata cu ard-eisti umplutzi noi noutzi, preparata, zilele trecute, cu asistentza de carton asphaltat, pe scena operii romune, intr'o reprezentatzie unica si irepetabila cu iz de opera bufffa, am ajuns la concluzia, nu neaparat originala, ca exista nenumarate oitze si citziva berbeci nu numai pe partea "esichierului politic" care tocmai si'a achizitzionat un cioban in toata regula (formulare nefericita: adevarul e ca ciobanu' a achizitzionat turma respectiva, la pretz de solduri; gura-sparta ala inaintind spre sti'ntza opiniunii publice si o suma: doozecisicinci de bulioane de iouroi, pretz care'i va permite, odata intrat in stina, ca, pe viitor, sa purceada la voluptuose si repetate relatzii de tip zoofil cu subiectzi si obiectzi ai satisfacerii pohtelor ce'au pohtit, adica nu numai cu membrii asumatzi ai turmii integratoare ci si cu noi, totzi ceilaltzi, indiferent de regn).


asistentzii de carton decupatzi dintr'o poza de la hera de pe blog

daca pe dinozaurii vechi pedisti si pedelisti nu i'as fi putut banui de f'un oarecare simtz al ridicolului, masura in care s'au transformat noii intratzi in gashka, si, totodata, mari sperantze ale dreptzii cu atele din beton armat, o(s)mogeniziatzi pin' la a'i face una cu mediu' ambiant, m'a facut si pe mine sa'mi reamintesc celebra vorba batrineasca, pe care nu mai stiu p'unde am citit'o (o fi a lu' bliiiiin?), care zice ca , daca torni un degetar de vin intr'un butoi cu pisat ai de a face cu un butoi de pisat, iar daca torni un degetar de pisat intr'un butoi cu vin ai de a face tot cu un butoi de pisat.

nu stiu cine a fost "berbecu" care a gindit toata "strategia" asta de creare a ARD, precum si tacticile ulterior-aiuritoare, da' nici macar stand-up comédíile interpretate de alde tru, mru, neamtzu, pavelescu & cin' o mai fi fost, nu ne pot atenua loviturile de ciocan aplicate direct in dantura de catre buldogu' si duduca (binecunoscutzi "pretini" inca de pe vremea primului mandat basescian - madam saftoiu poa' sa dee relatzii!), dupa evenimentu' operetistic mai sus invocat, amindoi dindu'se cocosi p'intre mamiferele cu patru picioare de p'in batatura, facindu'si coragi unu' altuia (tot cu acel "curaj gaina...") cu anuntzu' naucitor ca pedeleaua aredista o sa livreze si-gur viitoru' prim ministru, ba, mai mult, au inaintat si numele marelui specialist macro-economic (autodidact) si micro-cefal videanu pentru acest post.

e un blestem si o corvoada obligativitatea suportarii unei campagnii 'lectorale care, daca se desfasoara supt actualele auspicii (si nu vad ce ar putea'o 'mpiedica sa se desfasoare), nu face decit sa duca la micsorarea numarului de eventuali votatori ai acestei ciudate aratari cu contur cartonat, ceea ce le reduce in mod evident sansele de a putea "achiesa", chiar si din conditzia de a cincea roata la carutza, la viitoru' gubern ponta, "de larga respiratzie", constructzie la care lucreaza intens multa lume zilele astea, solutzie "rezonabil de imorala" care ar duce la izolarea istericului miel turbat antonescu, care o sa fie lasat sa i'o suga lui becallli (propunerea ad-literam nu stiu daca exista la ora actuala; nu'mi fac griji ca nu va aparea in viitoru' cit se poate de apropiat - si apropriat de catre cioban - cum a aparut, de multa vreme, cea facuta lui felics si ciracilor lui, pe aceeasi tema), cu acordu' "marilor puteri"



numa' felics sa'i lese!




ps.


pina in seara asta si eu eram de parerea lu' petreanu:
Continuând în felul acesta, ARD va rămâne doar opoziţia şi nimic mai mult, şi e mult prea devreme pentru opoziţie să revină la putere – nu de alta, dar abia a părăsit-o de 6 luni; termenul firesc este de minimum 4 ani.

scepticism impartasit de multzi dintre "pupincuristi" (ex: 1 si 2), intratzi si ei in mare deruta, nu stiu ce'i mai bine: sa taca diktatoru' sau sa nu taca, sa se coabiteze sau sa nu coabiteze.

d'o pilda, in seara asta jak cristoa mai sa faca o criza de apoplexie ca basescu nu s'a certat cu pontosu, dupa ce acu's doo-trei zile zicea ca mai bine ar tacea, sa nu'i provoace inutil pe uselei, cu toate ca tot el anuntzase o iesire fulminanta la adresa celor sase luni de gubernare   



marți, 16 august 2011

o tactica "pierzanta"

plus

"mi'e scirba de mircea dinescu!" 

nu vreau sa ma refer la "noa" tactica a noului-vechi victor pitzurca, cel care o sa intre - daca  nu in mareatza historie a folbalului mondial - macar in dex, p'in atit de esspresiva esspresie din titlu (aia cu "pierzanta").

de fapt, parafrazind'o pe lilick (a 'nceput sa i se "aplece" pina si ei!), m'am cam saturat  sa'i tot iau "la mishto" pa crinolatru si pa pontos, inclusiff pocindu'le numele (si totusi o fak in continuare!), desi nu astia trebe sa stee ascunsi acuma ca sa nu'i huiduie lumea.

inversunarea unidirectzionala a unora ca mihaies ma cam lasa rece; ma rog, mihaies a fost to'deauna mai violent in exprimari, lucru ce nu prea cadreaza cu un finutz specialist in literatura americana, fiindu'i scoase acuma pa nas si niste aprige 'njuraturi "da mama" la adresa actualului sau "binefacator" de la cotroceni.
cel care daca ar fi stiut de existentza lor, vazindu'l cit e de razbunator, nu cre' c'ar mai fi "achiesat" la numirea lui in fonctzia de la icr. or te pomeni ca patapievici nici nu l'a informat? ha, pai atuncea base nu stia cum sa faca  ca sa'l "disloce" de la cnsas, unde facea  figura de pur si dur scandalagiu, oportunitatea d'a'l numi in fruntea icr parindu'i'se o "pierdere colaterala", pe altaru' careia merita inchis ochii si la numirea viceprezidentzilor. asa ca, d'atuncea, mihaies a facut "ciocu' mic", ne mai atingindu'i nici c'o stamina or f'un pistil pa portocalii, c'o infima exceptzie la momentu' reducerilor cu 25 la suta a salarelor bujetare, luindu'l, in schimb, in colimator mai ales pa "chucky", obsesie aproape saptaminala.
nu ca l'as simpatiza io pa chucky, da' m'am "consolat" ca "e vremea lor", ca e rindu' lor  la "bai de multzime", si asta nu fin'ca au merite sa merite "iubirea" popo'ului, da' "popo'ului" i s'a cam acrit cum ne'au scos "astia" din criza, si stiu ce vorbesc cind zic asta, lovindu'ma zilnic de furia "surda" a nerecunoscatorilor mafomisti care tremura numai la aparitzia unei aluzii la "austeritatea" portocalie, cea doar pentru "grivei".

sa nu'mi zica nime' ca era inevitabil sa fie asa, ca nu'l crez, pentru ca "dezmatzu" continua netulburat si azz, cu calatorii de "shopping" ale "activului", in diverse tzari caldutze, desi se vad deja mijind coltzii unei noi crizulitze de tzi'e mai mare dragu', si care pre multzi ii va popi.

asa ca ma lasa rece daca patriciu se cearta cu crinescu, or daca asta e doar o "strategie" de delimitare, pentru "fraeri", cum ma lasa rece ca lu' dinescu a 'nceput sa'i fie scirba de antonescu, ca sa'i tzie isonu' "finantzatorului", continuind, totusi, sa'l 'ngiure si pa basescu, pina in momentu' cind  astuia o sa'i vie gindu' al bun sa'l puie pe petrolist prim ministru, moment in care, nu ma 'ndoiesc, base are sa fie "reevaluat" drept un "mare strateg" si in pastilele din "catzavencii", alea scrise or nescrise de dinescu.

d'altfel, n'am idee la ce le'ar folosi "portocaliilor" sa insiste, pe cine stie ce cai, sa se tot agatze de putere, cind ei nu mai au curaju' AZI sa se arate  la fatza, ca, indiferent ce populisme le mai vin in minte, nu risca decit sa devie din ce in ce mai antipatici cu suta lor de lei, pe care nici n'o sa aiva de un' s'o dee.

si, in definitiv, decit sa ramii la putere cu ajutor de la gusa, ddd si jiji berbecali, nu'i mai cinstita o opozitzie "sanatoasa", fara masini blindate si tuneluri sapate pe supt dealuri?






vineri, 28 ianuarie 2011

nime' nu'i ca crin

nou' bombonel:
Atac fara precedent la Justitie. Cine o apara de Alianta Penalilor? 
de Dan Tapalaga HotNews.ro Vineri, 28 ianuarie 2011, 3:55 Actualitate | Opinii

​Nastase, Ponta si Antonescu s-au dezlantuit, joi seara, in direct la televiziunile de stiri, impotriva Justitiei, dupa arestarea Ayatollahului de Arges soldata cu un lesin neclar transformat prompt de televiziunile de stiri intr-un stop cardiac prelungit. Melodrama atinge apogeul cu indemnul lui Adrian Nastase la revolte si insurectii de partid: Daca nu reactioneaza nici acum, partidul asta e de mamaliga. In interventia sa precipitata, in direct prin telefon la Realitatea TV, Nastase proclama criminal regimul Basescu si se mira ca oamenii nu au luat inca strazile cu asalt.

Intrati intr-un soi de fierbere revolutionara, reporterii de la Realitatea sar pe micul Che Guevarra de pe scari, inainte sa ajunga in studio alaturi de Antonescu. Ce ziceti de Nastase si mamaliga? Gafaind pe trepte, liderul PSD raspunde cam riscant: sa fie barbat si sa nu mai planga la televizor.

Partea proasta e ca toti barbatii din PSD au umplut deja borcane de lacrimi: Ion Iliescu, Nicolae Vacaroiu, primarul Pitestiului, toti liderii grei tipa la televizor impotriva procurorilor si zbiara la Basescu. Pana la urma, pana si el, Victor Ponta, tot asta face: merge sa planga la televizor. Asta fac toti cercetatii penal si avocatii lor, altfel nemilosi cu adversarii: bocesc soarta democratiei si urla la televizor impotriva unei dictaturi inchipuite, lesina sau se imbolnavesc subit, altii fac atacuri de panica, se interneaza abrupt, dar sunt de negasit prin spitale. Cum ar veni, le lipseste barbatia.

Ca sa nu complicam lucrurile, explicatia smiorcaielilor si vaietelor din opozitie, amplificate de goarna televiziunilor de stiri, trebuie cautata in termenele tot mai scurte de judecata din dosarele Nastase, Voiculescu, Vantu sau alte nume mari si grele aflate la distanta tot mai mica de judecata pe fond. Vezi detalii in sectiunea Dosare de Coruptie in care HotNews.ro urmareste pas cu pas derularea marilor procese.

Toti acesti politicieni si oameni de afaceri importanti vad cum strategia de amanat procese cu anii pana la prescriptia faptelor a fost spulberata de mica reforma. Procesele au prins viteza, gloantele avocatilor se termina. Panicat si transpirat, ca un adevarat barbat, Nastase denunta pe blog "completele de executie". Vantu se ratoieste la judecator dupa care se refugiaza prin spitale, lovit subit de toate bolile pamantului: ginecologice, cardiace si ortopedice.

Eliminarea exceptiei de neconstitutionalitate si scurtarea teremenlor ii aduce periculos de aproape de un deznodamant in justitie: achitare sau condamnare. Cine ar vrea sa afle raspunsul? Nimeni nu-i nebun sa riste.

Cu totii vad ca vechiul sistem de justitie, care le asigura impunitate, nu mai functioneaza, cel putin in cazul lor. Au putut constata ca a dat rateuri in cazul Gutau, condamnat la inchisoare, sau Solomon, arestat vreo sase luni. Dupa standardele lor, primarii PDL era obligatoriu sa scape, fiind la butoanele care pot, bloca, teoretic ghilotina justitiei. Cu totii vad ca, dupa doua decenii de descompunere lenta, statul roman si institutiile sale sunt in pericol de functionare. Romania pare sa fi iesit din nemiscarea specifica statelor captive. Rascolirea straturilor de namol din subteranele ei trezeste reactii violente din partea diverselor secte bine organizate de opozitie: pensionari militari recompensati pentru razboaiele de la popota, sindicalisti corupti, dinozaruri din universitati, baroni locali speriati etc etc. Imaginea de stat nefunctional se misca.

Penalii mari si mici s-au coalizat intr-o Alianta, au strans randurile din teama pentru libertatea lor. Din acest motiv, Traian Basescu trebuie cat mai repede suspendat.

Reteaua Voicu a picat, si-au facut aparitia judecatori curajosi ( vezi cazul Vantu), care nu mai inghit toate gogosile avocatilor. Aplica amenzi, fapt de neimaginat pana azi, verifica hartiile medicale la sange si afla ca de boala de inima se ocupa un ginecolog, iar de fractura de rotula un medic cardiolog. Procurorii fac si ei ancheta, ameninta medicii care gireaza internari dubioase cu dosare penale. Vedem executori judecatoresti curajosi si intangibili ca Vadim evacuati din sedii ocupate abuziv.

Pe scurt, nimic nu pare la fel de sigur ca inainte. Ponta trage alarma: Toti cei care gandesc ca nu li se poate intampla nimic, sa se gandeasca de doua ori. Altfel spus, daca un simbol al securismului tarziu, daca insusi Ayatollahul Argesului, baronul puterii locale absolute a picat, nimeni nu mai e in siguranta.

Curtea Constitutionala si CSM, ultimele redute antireformiste din Justitie, au iesit de pe vechea orbita perfect previzibila. Reformele institutionale scoase din Parlament cu forcepsul unei majoritati chiunuite incep, incet, sa dea roade.

Pe acest fundal dramatic, Victor Ponta si Crin Antonescu au decis ca e vremea sa se opreasca putin din plans si au pus mana pe topor. Joi seara, la Realitatea TV, au executat comanda lui Adrian Nastase si au sarit la gatul Justitiei.

Cei doi au amenintat procurorii cu decapitarea, numindu-i cozile de topor ale dictatorului Basescu. Au promis ca reteaua DNA va fi destructurata, ca judecatorii ”care fac jocul DNA” vor plati, ca vor taia si spanzura dupa ce ajung la putere. In fine, au improscat cu acuzatii grave, dar neprobate, au tipat lozincile stiute despre anchete si procese controlate politic. Astfel de pozitii sunt inacceptabile din partea unor lideri care se viseaza premieri si presedinti intr-un stat UE, chiar daca tara se numeste Romania.

Sunt tentative periculose de intimidare si obstructionare a justitiei. Cu Romania sub monitorizare la capitolul justitie, iesirile lui Ponta si Antonescu au ceva din iresponsabilitatea recidivistilor. Nu le mai pasa catusi de putin de UE sau reactiile externe, cu atat mai putin de ce zice pestrita lume romaneasca.

Unde sunt acum vajnicii aparatori ai democratiei? Cine apara Justitia de Alianta Penalilor? De unde, totusi, atata disperare si inversurnare din partea opozitiei, care a sunat mobilizarea generala in apararea unui cercetat penal? Dictatura Aliantei Penalilor cine o denunta?

Nu cred ca se asteapta nimeni ca Mona Pivniceru, Viorica Costiniu sau Victor Alistar sa sara acum in apararea justitiei, sa lupta pentru independenta ei. Ei sunt ocupati, la fel ca PSD si PNL, doar cu Traian Basescu. O prima reactie a venit de unde nu s-ar fi asteptat nimeni. Tanarul liberal Razvan Orasanu a taxat in mod corect latratul prostesc al cuplului Antonescu-Ponta impotriva judecatorilor si procurorilor.

Asociatiile de magistrati oneste si judecatorii reformisti din CSM au obligatia sa reactioneze fara echivoc in fata acestei agresiuni orchestrate de liderii opozitiei - Nastase, Ponta, Antonescu, mobilizati la varf in apararea presedintelui Consiliului Judetean Arges, impotriva caruia un judecator a dispus joi, 27 ianuarie, arestarea sa pentru 29 de zile. In lipsa unei reactii ferme, de condamnare publica a adversarilor justitiei, putem lasa deoparte speranta ca magistratii chiar isi doresc reforma si tin la principii, nu doar la bani si privilegii. Au ratat momentul in cazul Ridzi, cand PDL a blocat justitia in Parlament. Au ocazia acum sa-si spele rusinea. Cum ar zice Ponta: e cazul sa fie barbati si sa-si apere reputatia, cata o mai fi

marți, 12 octombrie 2010

luni, 22 februarie 2010

micu' avtomobilist tuuutuuulescu, trece la masuri, si greutatzi...


in timp ce clacsonagiu' leberal vladescu le maninca, ca tre' sa maninca si gura lui ceva, procent dupe procent pedelistilor atomici ai lu' boc, prin anuntzarea a tot felu' de masuri dure, pe car' no sa mai apuce niciodata sa le si puna in practica, micu' tuuutuuulescu, copchilu' mignune al cui l'o facut, anuntza primele masuri dure de reforma in partidu' avtomobilistilor ce circula pe stinga.
probabil ca sa nu se mai vaza cu ce mijloace de transport in comuna circula stingacii nostri.
pasu' urmator fi'va, daca s'o 'ndura sa'l aduca 'napoi si pe favoritu' papashei ilici exilat la primaria capitalii, sa le traga felceru' oprescu linie de tramvai pina'n curte la kiseleff...

duminică, 21 februarie 2010

halal ! pesedaua rivneste la pozitzia babei "liber(c)alizate" mareana cimpeanu

in ce hal a ajuns pesedeaua !
il aud p'o omida umana pesedaca c'o invidiaza pe baba atomica mareana cimpeanu, teribila descoperire liberoasa din perioada tericeana, ce combate prin toate canalele 'nfundate ale tzerii de saptamini bune, mai ceva ca ciuvicii.
asta'i viitoru' sotzial leberal ce neasteapta !
--------------------------------
waw ! il vad pe geonel cu ochii umezi ...
plinge ?

de ce ?
--------------------------------
si liberalilor le'ar conveni un mircia giuana cistigator.
sa poa' sa'si mentzina loaza crinolina drept mare fav de pres.
cu titulici ar fi mai greu, ca'i obraznic, si carerist, si n'are nici manera, si stie sa se si orenteze in timp si spatziu.
vezi usurintza cu care si'a imitat modelu' bombonetzian in privintza 'nsuratorii cu fete de ministri