preiau cu nesimtzire (era prea fain și se potrivește prea bine ca să n'o fi făcut) titlul unui text din kmkz.ro ca să pot descrie situatziunea (cît mă duce pe mine mintea cea de pe urmă și atît cît mă simt obligat fatză de avdientza tot mai copleșitoare pe care o am, plus emigrant BRD, care'i și 'ntrece) otevismului romunilor și otevitătzii romuniei după marele rău de înălțime al interzicerii fostei garsoniere televizificate, aia mutată proletar, cu maybach la scară, în halele și hangarele fostului UREMOAS, rău făcut pe vremea și prin intermediu' mîinii lungi a pupilului lui ady născase (doamna care mai interzisese garsoniera pe vremea cînd era doar garsonieră) și al doamnei Alina M. Pippidi EA ÎNSĂȘI, care pupil vrea să demonstreze tutulor, prin orice căi și mijloace, că e posesor a mai multor perechi de coae de brontozaur fioros și nemilos care te fute regulează, cu dînsa 'ndoită, pe un' te prinde, de'tzi merg totzi fulgii, deși'tzi mijește fasolea chicotind, cînd iliescu-apare-soarele-răsare, atît de des pe toate ecranele patriii, ca orice puber îndrăgostit de imaginea lui din oglindă.
pe cît de zglobiu e victoraș în vreme ce ne tot face și ne drege (și ce'o sa ne mai facă și'o sa ne mai dreagă, mamă, mamă!), p'atît de neserios e dan diaconescu direct, atunci cînd se ridică cu pretentzia că el e ăla care o otevizat romunia, precum ș'atunci cînd pozează hîtru în martir al cauzii politico-tabloidismului, zicîndu'ne complice: "d'acuma poci muri ferice, otevist zice, romun zice, cópiile au 'nlocuit și au 'ntrecut tot ce'am tencuit".
păi cum potzi să
otevizezi, mînca'tzi'aș, o natzie de pui de lei și pui de lele ai cărei fii (oșeni în cazu' despre care citisem io p'undeva și pe care vreau să'i amintesc aici), care ar fi de presupus că's printre mlăditzele cele mai pure și ne'ntinate ale romunismului, pleacă, în proportzie de massă, să se prostitueze p'in putredu' occident, ca să poatză face fatză, cu rozeta, competitziei locale a celor care'și înalță cea mai mîndră casoae ce se'ntoarce după soare, iar, după ce se'ntoarce, dă fugutza repide să dee manelele mai tare la boxele ultimu' răcnet amplasate strategic în vastele terase închise cu termopan?
ddd ar fi arătat într'adevăr că'i o sculă de basculă dacă 'ncerca, și'i și reușea, să "facă un pustiu de bine" patriii ăsteia leșinăte în care vietzuim, să ne moară și capra vecinului, adică dacă ni'i oteviza și'i maneliza pă hungur-bungurii conlocuitori, inclusiff p'ăia din patria lor originară și a drakului d'originală, că prea mă seacă la ficatzi cînd îi văz cum se rup în figuri giucîndu'și csárdásurile alea ale lor focoase, de la copchiii de gradinitză pînă la nonagenarii cu mustetzi pîna'n brîu (uite brîu'!), nu ca la noi unde păstrătorii filonului natzionale, ș'ăia pe cale d'extinctzie, au ajuns cioroii de la mambo siria.
în conditziile astea, nu mă mai chinui să descifrez dedesupturile mantzocăriilor care se leagă de soarta ddd-ismului, și'l las pe pretenu' meu pleșu să'i plîngă disparitzia, după ce i s'or usca lăcrămile cu care trebe să ne plîngă pe noi, ăști'laltzi.
cum îmi retziu - pe lîngă o acută senzatzie de caty felatzie și un vag reflex de reflux gastro-esofagian - și 'ntrebarea absolut legitimă cum de n'au eșit aseara'n stradă milionu' juma' de oteviști votantzi*, care, chiar dacă nu s'or pornit s'ocupe gările, puteau barimi s'ocupe ddtv-u', cum ne'am fi așteptat cu totzii, frust'îndu'ne astfel dă vizionarea, de la gura sobii, cu punga de floricele'n bretze și cu aia pentru vomă la gură, a unei noi rebolutzii televizate, cu mult sîîîînje pă păretzi, dacă nu și'n instalatzie.
*adevăru'i că nici în decemvrie op'zeci și noo n'au ieșit atîtzia'n stradă, c'altfel nu ne procopseam doar cu cîteva zeci de mii de rebolutzionari de saloon cu tzertificat.



