Se afișează postările cu eticheta la OTV. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta la OTV. Afișați toate postările

luni, 13 septembrie 2010

sigur ne'am (cam) dus: e mai rau ca'n belarus !

de trebe sa renuntz (ce grozavie !) pina si la otv !

unde's vremile de glorie ale elodiei, cin' nu aveai de ales decit intre tabera lu' gheorghe, si nu mai stiu cum, si cea a lu' lazarus, si nu mai stiu cit ?
cin' insusi andrei plesu se uita (perplecs, da' tot se uita !) la fauna misunita p'in sofrajeria apartamentului din romana, piatza romana (si nu numaru' noua !)...

combinatzia intre stalin si caragiale a trecut la privat(a), fisiind si cin' dai drumu' la ochiu' mic de la aragaz:

"noi vrem resssspekt !"


joi, 19 august 2010

razboiu' de tzesut saracie


un doctor de la spitalu' de copii grigore alexandrescu (acolo un' or fo' internatzi copchilasii aia arsi) a folosit aseara o expresie foarte plastica (din pacate tot pe otv, locu' un' ma mai "relaxez" in asteptarea noii orinduiri dan diaconesciene), referidu'se la cum arata structura tzesutului uman atunci cind are loc o incizie dintr'o operatzie chirurgicala; sub actziunea bisturiului sint foarte evidente caracteristicile organismului trait in pauperitate, carnea unui astfel de organism fiind mai putzin ferma (nu'mi amintesc daca asta'i cuvintu' folosit)  chiar decit cea a unui cadavru supus disectziei. 

tzesut de saracie ii zicea doctoru'...

in urma operatziei, indiferent daca pacientu' maninca ziare (la modu' propriu, adica ingurgiteaza, nu c'ar fi amator de tabloide...)  sau caviar, organismu'ntzelege sa'si refaca structura cu materialu' clientului, cu ce gaseste p'acolo. 

apare iar vorba aia batrineasca bine cunoscuta cu nemincatu' bananelor la timpu' lor, si merita sa ne'ntrebam cin' o sa se termine povestea asta cu bananele, ca, deja, or trecut doo'j de ani de cin' se gasesc cacalau pe toate drumurile.

oare bananele depun "tzesut de bogatzie" pe trupu' uman ? culegatorii de banane folosesc atuul asta ?

sau asta'i alta angoasa natzionala transpusa in asa zisa 'ntzelepciune ?

ce'i ingrozitor e ca io nu stiu sa existe studii stiintzifice pe directzia asta, care sa constate, intr'un mod organizat, tovarasi, dincolo de constatarile empirice ale unuia sau altuia, chiar doctori fiind ei, si care sa ne spuna si noo cum stam, de fapt, acuma, nu acu's o suta de ani, si ce s'ar mai putea face (poa' sa fi existat pe vremea lu' ceashka, ca atunci se bagase alimentatzia ratzionalizata stiintzific, nu ?).

am putea explica asa evidenta degenerescentza a poporului roman ? 

ne miram totzi cum drak de aproape fiecare intrecere gen  jocuri sportive, cu indivizi apartzinind altor natzii, se remarca prin handicapuri majore de vigoare in defavoarea alor nostri.

si, uneori, de inteligentza...

cum ne place noo sa glumim: ne'am nascut obositzi !

numa' la performantze sexuale ne dam noi rotunzi, cum c'am fi buricu' pamintului,
din fericire nu exista campionate nici mondiale, nici evropene, nici macar balcanice la capitolu' asta...

c'ar mai trebui s'o si dovedim :(

hai ca iar am inceput sa philosophez aiurea...

======================

pac la razboiu !

incepe razboiu' frate ?

ca parc'am zarit un titlu'n metrou.

si daca mai zice si kireak...

“Israelul va ataca”

Analistul Bogdan Chireac este convins că vom avea un război cât de curând: “Dacă Iranul ajunge în situaţia în care încarcă combustibilul nuclear în centrală, Israelul va ataca pentru că preşedintele Iranului a declarat public că scopul său este să şteargă de pe faţa pământului Israelul. Dacă însă Israelul va ataca după 21 august, se va produce o catastrofă care ar putea periclita viaţa a milioane de oameni inclusiv din Rusia sau Europa. Un nor radioactiv are nevoie de 24 de ore să parcurgă peste 2.000 de kilometri în orice direcţie”.



kireak puiule, sa nu cazi !

luni, 28 iunie 2010

varza cu carne (m)acra


pe ce buca stam ?
daca'i ascultzi pe specialistii de toate gabaritele, itzi dai sama ca stam pe neste buci scofilcite si nu tomnai usor cufurite.
gubernu' boci sta heroic in calea tutulor stihiilor incasind, chesh, imperturbabil toate castanele pe car' le scoate den foc cu mina altora.
am reusit performantza sa fim, dupe mai bine de dooj' de ani, o tzeara ce are in comun cu capitalismu' cam cu'n dejet mai putzin decit dac'ar fi avut ghinionu' ca famelia ceauceashca sa ramiie la putere.
pentru persoanele car' n'au stat in acest rastimp in fatza televizoarelor, tziu sa reamintesc ca in perioada ce a premers cintecu' de lebata 7,62 de la tirgovishte, nea titi duru ceashka al batrin ajunsese sa adopte un simulacru de cuponiada ce nu era cu nimic mai prejos decit aia a lu' adrian H2O severin sau aia a lu nea niku vacaroa, ca era pe bani !
ceea ce era muuuult mai in logica ieconomica decit cu ce ne'o procopsit secta lu' ilici, c'ar fi dus , chiar daca cu pistolu' la timpla, la o oarecare capitalizare a ioconomiei, ce ma'ndoiesc ca s'ar mai fi putut incapatzina sa ramiile la fel de sotzializda pe cit se prezinta ea azz.
ca sa nu mai vorbasc despre "alinierile de pretzuri", mai ales in ce priveste henergia helectrica si thermica, pentru acoperirea costurilor, pe car' incepuse sa le faca tot taikutzu-kutzu, asa ca nu cre' io ca ne apuca doomiizece cu subventzii de toate felurile pe car' se chinuie sa le abroge bocanici si ai lui taman in timpu' de mare foame de bani, baetzi, ce sta sa vie.
de raportu', mai mult decit secsual, intre po-pulatzia activa si cea pasiva (nu'i nici un apropo aici), da' cu penzie la use, io nu crez c'ar fi ajuns la aberatziile promovate de totzi gubernantzii democracici post ceashka.
si nici curte constitutzionala n'aveam !

asa ca io ma grabesc sa ma'nscriu in partidu' popo'ului...

luni, 31 mai 2010

rezolvarea crizei, metoda oteve


nu stiu care mai e stadiu stringerii de semnaturi de catre fanii oteve pentru aplicarea in romanika a metodei cojocaru de salvgardare ioconomica.
la un moment dat se strinsesera 873000 semnaturi pentru legea otv care va aduce romanilor 20000 euro, per capita, sau copita, nu stiu bine.

tudor barbu, binecunoscuta noastra cunostintza din 'nainte de robilutzie, ca si den vremea mineriadelor (plus o perioada in consiliul de administratzie al tvr, propunere penele), isi asumase aceasta nobila misie, cea de a'l readuce in memoria colectiva pe constantin cojocaru (parca asa il chema), cel care mai propusese imediat dupa "miscarile din decemvrie" ceva asemanator.
era perioada reumatismului rebolutzionar, in care aparuse si anghel rugina cu propunerea d'a folosi argintu' ca etalon monetar.
l'au facut, in cele din urma, academician si pe rugina asta, dupa car' l'au lasat in plata domnului (cre' c'a si dat coltzu' intre timp).
pe cojocaru nu l'au facut, inca, academician, da' timpu' nu'i trecut!

habar n'am in ce consta metoda lui salvatoare, si nici nu vreau sa aflu (probabil ca'i tot un fel de cuponiada); ce mi'a atras atentzia, in afara de numaru' mare de dornici d'a fi improprietaritzi, e asemanarea dintre numele initziatorului si un nene care folosea un tratament ciudatzel, cu neshte antene circulare amplasate pe cap, si care se numea cojoterapie (popularizat, la timpu' lui, si de nenea paunesco).
asa ca n'ar strica sa incercam si o combinata din metodele astea minune.
sa numim un prim ministru cu antena de bulgari, pen' c'am intzeles ca bulgarii's ceva mai putzin bagatzi in cacat ca noi, si mai au si un ministru de finantze fost sef pe la banca mondiala.