Se afișează postările cu eticheta realitatea tv. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta realitatea tv. Afișați toate postările

luni, 15 decembrie 2014

NASOL!
rezistentza prin coprocultura:
antena trei, ultima reduta!












bine ca nu s'a interzis, inca, antena trei, c'altfel io n'aflam ca niculae e finantzator la realitatea, si, parca, nu numai (dupa cum se vede din poze), nu amaritu ala de gusha.

daca se bat ticalosii intre ei, asta nu 'nseamna ca pluralitatea mijloacelor d'expresie care le stau la indemina nu ne mai ajuta si pe noi, din gind in gind, sa 'ntzelegem pe ce lume, sanchi, traim...



Sunt tot mai sigur că Udrea îl va trage după ea pe Băsescu, făcând dezvăluiri despre circuitul banilor în lumea politică. Îl consider în continuare șeful de stat care s-a întâmplat să aibă cel mai pozitiv impact de după Ferdinand. A fost mai curând norocul și talentul lui în a specula o conjunctură internațională favorabilă. Acestea fiind zise, voi saluta arestarea lui când va fi cerută de DNA, ca pe încă un pas înainte pentru societate. Ba chiar sunt cumva nerăbdător s-o văd și pe-asta.

joi, 14 iulie 2011

lauda'ma gura

PAH nu stie cum sa ne'o zica p'aia ca catzavencii "se vinde" (a cita oara?) in peste cin'zeci de mii de exemplare!

pentru asta se tot cearta cu turcesqu, transmitzindu'i un "sic!" onanist de te doare capu'.

pentru ca asta 'nseamna sa te lauzi ca ai o asa maree de cititori "elevatzi", mai ales cind vrei sa'i atragi tot cu rozeta lu' nastase.

ca fosti coledgi de servitch (c'au fost totzi la trustu' vintosului) aiasta nu s'ar prea facea, mai ales ca turcesqu a iesit  mai putzin afectat din experientza  cu hidrantu', io neretzinind sa'mi fi provocat gradu' de scirba pe care mi l'or provocat ei, sugubetzii.

a, ca n'o fi el f'un mare "stilist" (ca nici mie nu'mi placeau "editorialele" lui de pe vremea cotidianului), se prea poate, da' in privintza "omului de televiziune", cu "bilele" lui cu tot, cred ca poate fi considerat un adevarat "semi-curatzel" in comparatzie cu sumedenia de "jegosi" care au umplut ecranele.

ma'ntreb daca s'ar mai putea repeta, oare, experientza cu bila alba/bila neagra in romunika televizuala de azi?

cre' c'a fost una din emisiile cele mai "tari" care s'au facut vreodata la noi dupa rebolutzion, pina cind, vezi bine, "cineva" (prigoana sau venise vintu deja?) a hotarit ca nu e cazu' ca "somitatzile" invitate sa fie "evaluate" si "cintarite" d'un tzigan turcesq.

in zilele noastre, de impliniri maretze, si foame in metze, nu stiu daca s'ar mai "lasa" careva din "aia" "greii" evaluatzi "la bile", c'asa or ajuns barzaunii, "labili" zenzibilosi, cu neprecupetzitu' nost'u efort!

turcescu n'are pic de humor in el, recunosc!
nici catzavencii nu mai au nici un haz...
*trucaj!

joi, 24 martie 2011

 REALITATEA TV "UN POST CORECT!"   emisiune cu basca/fara basca 

cu un basescu "redundant", foarte "intzelegator" cu "micile slabiciuni" omenesti ale pouliticienilor, de toate spetzele, si calibrele, inclusiff cu colegu' lu' fi'sa savarin, da' foarte dornic sa'l aduca "pe calea cea buna" pe striblea si compania, lucru ce ramine de vazut, pentru cine are chef sa vaza, daca i'o reusit...

 


vineri, 11 martie 2011

relatari delaepicentru

nivelu' de genuntzii broastii al presii romune iese in relief, ca o buba purulenta p'o fatza proaspat pomadata, cu fiecare ocaziune in care se produc diverse nenorociri, si nu numa', locale or planetare. acuma, cin' cu cutremuru' din japonia, scuzatz cucufonismu', s'or repezit ca neshte shacali stirbi sp'e oricine le'ar putea livra "esclusivitatzi" de la fatza locului, ca doar mogulu' rumun n'o sa planteze nevar corespondentzi prop'ii in principalele capitale ale lumii, nu numai "trimisi" (or "ramasi") spetziali cu ocazia dezastrelor, ca doar practica, asemeni alora ce'si contempla buricu', o adinca implicare in i-realitatea interna, preferind sa finantzeze cu 'j de mii de ieuroi diversi "pareristi" de renume raional, pa sama beshinilor trase de diktatore.
asa se bucura si marius delaepicentru de o notorietate meritata din cu totu' alte motive decit pentru ca locuieste 'ntr'o zona apropiata de locu' cu pricina, fiind el "abordat" d'o sumedenie de ziarijdi ce'si "faceau doar meseria", de la botoanele tastaturii, din confortabelele biurouri puse la dispozitzie de "patronat", transpiratzi de emotzia d'a fi aproape, macar virtual, de gramada de cadavre.
l'au preluat, de altfel, si majoritatea ziarelor (nu stiu daca au si acordu' lui formal!) romunesti, ca nici astia nu "servesc" altceva.
in asteptarea unor dezastre autohtone, eventual insotzite de gramezi cit mai mari de cadavre, si inainte de a ma arunca eu insumi pe geam cu groaza de a trebui sa suport relatarile de la fatza locului ale presii romune, ii transmit lu' marius delaepicentru: MARIUS esti bun si fara cutremur!

duminică, 27 februarie 2011

in care o sa aflam cum e cu plesu, liiceanu si tigaia la picior

si, poate, cit or sa reziste pe tvr1 

marți, 26 octombrie 2010

sa'l auda Dumnezeu?

uite, dom'le, ca nashu a avut dreptate, si azz o fo ziua dezbaterii cna asupra prelungirii licentzii realitatzii teve!
stelica tanase, cica, o tzine, gaia matzu ? cu bebeceu' lui:
Trebuie noi, in interiorul statiei, sa ne reglementam. (...) O prima solutie ar fi reducerea ponderii emisiunilor cu invitati pentru a da materiale proprii - dar aici este o chestiune de buget (...) S-a ajuns la limita cu stilul actual de televiziune .(...)
si'o fi dat sama c'a depasit demult limita in hahaiala lui cu dinescu  de vinerea sara ?
********************************
in rest, mare lucru ca traba cu ghitza sa nu fie decit mantaua de vreme rea pina trece prelungirea licentzii, p'atita'i de fantasmagorica
Sorin Freciu: Au (asesoft) o cifra de afaceri care anul viitor va ajunge la 500 de milioane (...) Tinta lor este sa ajunga la o marja de profit de 35% (...) Nu e o traznaie.
Christian Mititelu: Suna ca un tun. Ce cifra de afaceri trebuie sa aiba sa ajunga la aceasta marja?

vezi bine, christian mititelu, fost shef la bebece (cel ce l'a dat afara pe tru), si care, altfel, e un mare partizan al postului...

duminică, 10 octombrie 2010

luni, 13 septembrie 2010

sigur ne'am (cam) dus: e mai rau ca'n belarus !

de trebe sa renuntz (ce grozavie !) pina si la otv !

unde's vremile de glorie ale elodiei, cin' nu aveai de ales decit intre tabera lu' gheorghe, si nu mai stiu cum, si cea a lu' lazarus, si nu mai stiu cit ?
cin' insusi andrei plesu se uita (perplecs, da' tot se uita !) la fauna misunita p'in sofrajeria apartamentului din romana, piatza romana (si nu numaru' noua !)...

combinatzia intre stalin si caragiale a trecut la privat(a), fisiind si cin' dai drumu' la ochiu' mic de la aragaz:

"noi vrem resssspekt !"


sâmbătă, 11 septembrie 2010

incredibil ! vadim e normal la cap ?


daca n'are parte de moderatori-laveta-de-sters-pe-jos, sau "bine orientatzi politic", vadim poate fi tzinut in friu




am uitat o precizare d'a lui vadimachis:

era in drum spre realitatea tv !

unde, probabil, a fost el insusi...


vineri, 10 septembrie 2010

omagiu pupinilor sinecuristi


se 'ntimpla din nou ?

intzeleg ca ziua de ieri a fost ziua curatzeniei la trusturile mogulitice, un' s'au perindat cohorte de slujbasi far' de simbrie, ca doara ei lucra, cu gura, din convingere democratzika, in apararea marelui om de cultura si arta sov (pentru ca Vantu, intamplator, este un mare intelectual) intemnitzat de satrapu' natzionale, fara mila, fara mile, in tentativa d'a ascunde popo'ului ca lui, popo'ului, ii chioraie metzele de foame din cauza salarelor si penziilor taiete.

diversiunea comunisto-securista, asta cu arestarea marelui mecena vintos, n'o sa reuseasca !

totzi noii "oameni de bine" vor iesi'n strada la o noo rebolutzie, la chemarea reincarnatzilor que ghevari, cu carticica rosie a lu' mao'n buzunari.

acuma, aparté 'ntrebind, cu ce'i mai nobila spalarea asta  in publik a cadavrului infractorului sov-ietic de catre  spuma gazetarimii rumune, in schimbu' unei grase remuneratziuni antedatate, decit o eventuala "limbutza" trasa conducaretzului statului in care traiesti, si car, intimplator, predica pe gura valorile in care crezi, fara sa ai certitudinea, sau pretentzia, freunei recompense ?

in primu' caz plata 'nainte, ca la curve, imi pare evidenta...



vineri, 9 iulie 2010

compunere, de serviciu, cernobîla, pentru progres...

http://voxpublica.realitatea.net/media/injurati-realitatea-tv-dar-continuati-sa-va-uitati-47955.html


Televiziunile de ştiri îşi au păcatele lor. Că editorii sunt degrabă vărsători de breaking news sau news alert, asta se ştie, dar e explicabil: România nu e în niciun caz o ţară normală, în care buletinele de ştiri să curgă fără news alerturi. Că televiziunile sar calul uneori, iar este ştiut: difuzarea în buclă a filmuleţului cu Traian Băsescu lovind copilul (nu cu pumnul!) a fost atât de exasperantă încât a avut efectul advers celui scontat.

Nu mai departe de zilele trecute, Antena 3 monta un filmuleţ cu “Băsescu la apă”, cu huiduieli adăugate din montaj, pentru care televiziunea şi-a luat pedeapsa de la CNA.Nici întrebarea pusă de un jurnalist, la inundaţii, lui Traian Băsescu, dacă s-a mai liniştit după ieşirile “nepotrivite” faţă de localnicii din Săuceşti, nu era altceva decât o provocare, într-adevăr. Totuşi, deşi a recunoscut-o ca atare, Traian Băsescu a căzut în capcană şi le-a cerut SPP-iştilor să ia presa din faţa lui.

Televiziunile de ştiri reuşesc, în ciuda a orice, să ofere un lucru remarcabil: să fie live, acolo unde se produce evenimentul. Să le ofere telespectatorilor, în mod nemijlocit, realitatea pură şi nedistorsionată, în direct. Indiferent de comentariile de după, l-aţi văzut pe Traian Băsescu live la inundaţii, i-aţi putut asculta cuvintele şi v-aţi putut lămuri prin propriul filtru de atitudinea sa faţă de sinistraţi. Ar fi fost de preferat doar un montaj la ştirile de seara, aşa cum oferă TVR? Sau ştirile laudative de la B1TV? Cu imaginile alese cu grijă şi ilustrate cu cele mai bune cadre? Nu cred că şi-ar dori cineva aşa ceva. Iar concurenţa dintre Realitatea şi Antena 3, în acest domeniu, al transmisiilor live, este unul din cele mai importante impulsuri pentru progres: cine ajunge primul la locul faptei, cine are cel mai bun unghi de filmare.

Majoritatea străinilor nu înţeleg de ce la noi în ţară există patru sau cinci televiziuni de ştiri (asta numărând şi TVR Info şi N24 şi Vox News). Dar, aşa cum spuneam, suntem o ţară specială, în care news alertul pândeşte după colţ. Dacă Realitatea TV a reuşit să fie pe locul trei la televiziuni generaliste în primul trimestru al anului, asta arată că, deşi mulţi înjură, şi mai mulţi se uită. Şi cred că, deşi mulţi spun că şi-ar dori să se închidă, ar rămâne cu un mare gol în programul de zi cu zi dacă nu ar mai avea cine să transmită spectacolul numit România, live.

miercuri, 2 iunie 2010

si daca nu pica ?

cu toate ca de luni bune ma autoprotejez nemaiurmarind nici un fel de program de stiri, nici macar cele cu reputatzie de oarecare neutralitate politica, informatzia culegindu'mi'o aproape exclusiv de pe hotnews (plus o serie de bloguri cu reputatzie de "portocalii"), asa ca nu pot fi banuit c'as fi cazut prada manipulatziunilor mono-maniacalo-tonomatice, ma declar adinc buimacit de incercarea d'a urmari freo logica'n actu' de gubernamint al partidutzului pe care'l votai acu's freo, aproape, doi ani.
am incercat in intervalu' asta de timp sa le acord tot felu' de circumstantze atenuante; ba ca n'au majoritate decit impreuna cu pesedeaua, c'am inghitzit si broasca asta nearuncindu'ma de pe blog, ba ca urmeaza alegerile prezidentziale si c'au folosit imprumutu' luat de la fmi (desi nu'i frumos sa iei bani de la femei) pentru a asigura linistea sotziala, ca doar scopu' e nobil (*nobel esti, nobel ramii), si merita sacrifitzu' pen' reformarea shandramalei statale rhomane, si tot asa mai departe, ca parca numa' de scuze si essplicatzii am avut parte pin' acu' in locu' unui act de gubernare robust si eficient.
si nici reforma asta statala nu se simte prea bine, ba dimpotriva !
rudimentu' de descentralizare (una din marotele basesciene) produs pin' acu' isi arata din plin singurele roade palpabile: o malformare hidoasa a "aparatelor" administrative locale, impanate abundent cu aparatele de partid ale tutulor partidelor existente, sub pulpana baronetzilor locali atotputernici, si car' ne'au procopsit cu mindretzea asta de ditai crateru'n bujet, pe care nici dracu' nu mai stie cum sa'l mai astupe.
d'un an juma' singuru' aparat gubernamental car' a functzionat ireprosabil o fo' goarna.
goarna car' a trimbitzat incontinent tot felu' de masuri, si greutatzi, car' n'au mai apucat, nici macar din gresala, sa fie si aplicate.
le'am tot taiat astora penzii si salarii nesimtzite d'am ajuns acuma sa fim asaltatzi de trupele bine hranite ale penzionarilor paramilitari, inclusiv din galatzi, cu toate ca, daca e sa studiezi un pic problema, nu "patura" penzionata e cea mai oropsita din republica, mai ales ca o mare parte din componentzi sint complici la multiple infractziuni pentru dobindirea acestui atit de neinvidiat statut.
atit de neinvidiat ca se dau bani grei ca sa'l capetzi...
tot asa si cu sistemu' bujetar: atit de tare l'au tot restructurat, tot din goarna, ca cu cit zburau mai tare capetele de sefutzi bine remuneratzi p'atit de rapid apareau in loc altele inmultzite miraculos, mai ceva ca'n poveste, pin' departe mult mai este... 
ce daca totzi, nu doar pedeleii, au reusit sa'si bata joc de generatzii succesive de "tineret studios" devenit, cu contributzia neprecupetzita a matzului gros alimentat cu micu' & berea electorale, tineret taurin, ce au a primi mostenire, pe linga o tzara frumoasa (si pacat ca'i locuita), o datorie pe cap de (con)locuitor de n'o s'o poata duce ? 

e drept c'am mai facut praf intre timp institutzii, coduri, puteri in stat (inclusiv cea de'a patra), constiintze, oameni, muntzi, vai, si cimpii.

avem, in schimb, lustratzie, o chestie ciudata care multora le'o aduce aminte de lustragerie, daca tot e ca cu constitutziunea sa ramina cum am stabilit: cu palmele pe piept !

atunci ce mai chichirez gilceava sa mai fi la putere intr'o astfel de tzara, si sa te mai numesti, eventual, si basescu ?

ca boc, pedelist, portocaliu incep/incepe sa devina pe zi ce trece o contradictzie in termeni, sau insusire de foloase necuvenite, in cazu' asta nefiind vorba numai de culoare.

pentru atit de putzin sa ajunga sa spuna, asemeni lu' giumara sfirsitului de veac XX, c'au chinuit poporu' dejaba ?

macar daca'l lasau bortzos...

daia'mi doresc cu ardoare ponta prim ministru, crina ntonescu presedinte !

joi, 13 mai 2010

in cit timp vor ajunge boc si basescu invitatzi permanentzi la realitatea ?

pe post de "analisti" !


precum ciorb(e)a si milika azzz...

altzi "sinucigasi" (citeste: ratatzi) politic.

pentru desavirsirea acestei viziuni, demna de madam carmen harrra, vizionarrra, hotnews ne da mereu argumente, pe ritm de acatist antihrist manelist.

ajutindu'se de aportu' neprecupatzit al genialului comunicator dan andronik, sper ca vor reusi, intr'o zi.

ani vor trece, odata cu lunile'n zbor, si noi beli'vom scirbavnicu' cosor.

geoanaaa, geoanaaa, cui ne laaasi ?

vineri, 26 martie 2010

mama tzara


tzara mea are cimpii manoase, dealuri bengoase...
doo decomandate, confort doi "sporit", coltz cu vascautzi !
cu ce'am gresit, oare, ca mama tzara a binevoit sa decedeze si sa ne lase cu intretzinerea neplatita, lumina taiata, cu mobila scilciata, fara abonament "pe toate liniile", gratis, pentru handicapatzi, in loc sa ne fi lasat freo vila cu buncar la subsol in primaverii, plus conturi grase in paradis fiscal ?
tre' sa ne purtam singuri de grija acum ?
pai, e drept ?
nu'i mai bine sa faci un pichet grevist, impreuna cu nefasta, soacra, puradeii, in fatza mormintului tzarisoarii, si sa strigam, batind din picioare, la ea, prin portavocea cumparata pe doo beri de la dumitru dinca ?
sa'i cerem sa'si indeplineasca datoriile de mama ?
e normal sa ne lase pina si fara bani de tzigari ?
sau bani de penparsi pentru ala micu' ?
--------------------------------------
ce'a vrut sa sugereze poetu' esuat din mine prin aceasta alegorie fortzat-melodramatica ?
aud, sau vad, labareli lacramoase, zise "sociale", promovate de baetzi simpaticutzi si finutzi d'ai zice ca sint reprezentarea figurativa a liberei initziative si'a succesului in viatza.
chiar scolitzi pe la bbc, desi asta n'ar fi un criteriu' decisiv, data fiind orientarea cam stingista a alora din ultimii ani.
se plinge pe umaru' popo'ului muncitor, da' cu multe lipsuri, din draku stie ce considerente, altele decit sperantza nutrita de rechinozaurii din spate ca dintr'o noo tulburare a apelor s'ar putea sa aiba de cistigat tot gunoaiele umane ridicate la suprafatza.
culmea tembelismului e insa a acestor unelte jegoase, ce'si moduleaza vocea a jale de fiecare data cind cheama turma in strada "sa'si ceara drepturile".
pai care drepturi, bai gagautzilor, ca s'asa purceaua economica e crapata'n cocina d'atita dopaj cu lamentatzii.
iar sperantza desantzata a anumitor politicieni, zic ei, socialisti, care isi inchipuie c'o sa le fie cu atit mai bine cu cit o sa fie mai rau, nu'i serveste pe ei, "ziaristii" lu' peste prajit, pentru ca, s'a vazut deja, pe fondu prabusirii ioconomice, le zboara in primu' rind LOR pernele alea moi de sub fund.

"piatza" asta "libera" - a draku ! - n'a actzionat - iata ! - asupra gloatelor bugetivore (ca bocutz si sleahta lui de pedelei, d'acu' fara cratima, se cam codesc, vaz, mai rau ca 'nainte de alegeri), da' asupra lor actzioneaza ceas de ceas si in proportzie de massa, cu fitzuici de campanie, zise "ziare" deja disparute in neant, somaj masiv, salar diminuat, s'alte delicatetzuri asemanatoare.

daca ioconomika n'o sa mearga, si n'o sa mearga daca o sa continuatzi sa zgindaritzi rahatu' sindicalist, mafiotizat in aceeasi masura - sau mai mare - ca rahatu' politicianist, voi o sa ajungetzi sa concuratzi la "gloria" de bloger de larga respiratzie, gura la gura, mondiala, alaturi de altzi prapaditzi.

ca mine, ca tine !
--------------------------------------
vaz ca unii dintre astia isi continua "munca" si pe blog !

marți, 23 februarie 2010

jos laba paroasa de pe realitate, domnule boc !



aflam cu stupefactzie ca ultima reduta in calea absolutismului boc-anitor, e vorba de gashka ce vrea reshpect, peste ochi si peste alte organe, e supusa la diverse presiuni, perversiuni, si inversiuni, de catre un organ al statului ramas in stare de erectzie nefireasca dupa seara de 06.12.2009.
si bine stiut fiind faptu' ca piticu' atomic boc este bine dotat de la mama natura si de la mama sa naturala ce'l hraneste si'n ziua de azi cu produse naturiste aduse la sacosa, cerem cu tarie, daca se poate sa fie palinca de peste saij' de grade, incetarea actziunilor de intimidare cu mataringa sculata pe linga dedesupturile afacerii lu' vintu !
libertatea presii cere sacrificii !
deci: jos capu', domnule boc !
ilustratziune via TOG

miercuri, 28 octombrie 2009

picatura chinezeasca /turceasca

cine si'l aminteste pe turcescu din perioada de glorie "suta la suta", cind ajunsese spaima politrucilor,  cu victime ce n'au mai reusit de atunci sa'si dea jos eticheta atirnata  cu mult tupeu de catre brunetul giurnalist, isi pune, cu indreptatzire, intrebarea: unde a disparut, dom'le "curajosul" turcescu ?

gaselnitza cu presedintele norvegiei, cam scoasa cu forcepsul, precum si umilirea publica a unui personaj ce nu poate fi umilit, pe baza de conjugari de verbe, sint tare departe.

a fost suficient ca mogulu' propriu sa se trezeasca intr'o buna dimineatza cu fatza la cearsaf, si, dupa ce si'a aprins tacticos primul trabuc al zilei, sa'si dea seama ca aroma degajata de rahatul felixiot miroase mult mai bine.

s'a pomenit, tot de turcescu vorbesc, ceva redactor sef pe la "cotidianu", perioda de dupa plecarea lui carol sebestyen, unde n'a facut prea multzi pureci (asta ca tot e un fel de admirator al lui purec), remarcindu'se doar prin editorialele absolut ilizibile.

cu scrisu' nu prea le avea, ca incruntarea'i de pe sticla nu se transpunea, automat, in perle de spirit.

desi mizeaza foarte tare pe impunerea figurii de auster, inclusiv dpdv material, si justitziar, ramin niste episoade nelamurite si in biografia d-lui.

dincolo de perioada de cintaretz rock, cu care se lauda (chiar n'am avut placerea !)

se spunea despre o casa luata, cumva peste rind, sau asa ceva, prin niste programe guvernamentale, adresate, indeobste, persoanelor cu venituri modeste. asta nu ca ar fi singuru', aflindu'se si destui politicieni pe listele alea, da' orisicit !

a mai fost si episodul cu jiji, acesta acuzindu'l cit se poate de direct ca i'a dat spaga (vreo cin'spe mii de coco, parca),  lucru ce n'a primit nici o replica din partea preopinentului.

la fel, a mai fost si o chestie, un diferend cu un giurnalist, pe care nu reusesc sa mi'l amintesc acum, din care curajosul turcescu s'a retras cu coada intre picioare.

de cind e director la realitatea fm merge pe sirma mimind detasarea de restu' trustului, incercind, repetat, sa'si convinga ascultatorii, care'i reprosau gradu' de mizerie in care se scalda, ca el n'are nici o treaba cu realitatea tv. e asa de andependent incit functzioneaza pe baza de picatura, chinezeasca, turceasca, tot un drac, strecurind, subtil, cred ei, in cortexu' auditorilor, doza zilnica de manipulare.

par examplu, ca sa fie credibili, la emisiile cu telefoane de la ascultatori (eu o ascult, si asta din cind in cind, doar pe cea a lui turcescu), sint zile in care majoritatea apelantzilor sint pro basescu, lucru posibil statistic si fara interventzii din partea producatorilor. 

odata cu inceputu' campaniei electorale, ieri parexamplu, se 'ntoarse foaia, foaia sau docu', pe care erau inscrise listele cu ascultatorii dezirabili.

si optziunile lor politice.

asa se facu, dracia dracului, ca ascultai, deloc surprins, o sarabanda a faneilor lu' crin. nu multzi, da' vreo 80 % din total. 

raport corrrect. absolutely corrrrect !

pentru un catindat cu 15-18 %

---------------------------------

alt lucru interesant la postu' fm al vintului: desi a cules oameni de radio din locuri diverse, si un' nu prea faceau politica pe fatza, striblea de pe la bbc (or mai fi si altzii), niste dj de prin alte locuri, plus marea sperantza cosmin prea-lipiceanu, de cind sint pe aripile vintului, au capatat inflexiuni curioase in glas; nu dau cu paru' cind vor sa directzioneze o discutzie intr'un anumit fel convenabil; doar fac rotocoale ciudate cu limba'n ceru' gurii, de ies sunete  pe game diverse, mai ales spre sfirsitu' propzitziilor, frazelor, ca sa reiasa ceva de genu' : "nu'i asa ca cutarescu (de regula pedelisti, plus basescu) e un ticaloooosss ?". 

ma rog, nu chiar atit de abrupt, da' sensu' cam ala e.

de te apuca greatza... 

                    

miercuri, 7 octombrie 2009

„Noi vrem respect!”

SENATUL EVZ: „Noi vrem respect!”



Horia-Roman Patapievici Joi, 08 Octombrie 2009



Horia-Roman Patapievici: „Nu ştiu dacă lansarea campaniei la Realitatea TV a fost făcută în înţelegere cu sindicatele ori cu forţele politice care speră să poată profita de pe urma marilor mişcări greviste anunţate de acestea”.

Îmi propusesem să nu mai scriu despre televiziuni, dar inventivitatea lor în materie de manipulare este dincolo de imaginaţie, atât prin îndrăzneala de a călca în picioare toate standardele jurnalistice, cât şi prin sfidarea interesului public.

Să încercăm să punem lucrurile în cadrul lor firesc. Existenţa unei televiziuni se justifică prin interesul ei public. Aşa cum existenţa magazinelor alimentare se justifică prin furnizarea de alimente către populaţie, existenţa televiziunilor de ştiri se justifică prin nevoia, tipică societăţilor moderne, de a avea o opinie publică informată.
În cazul magazinelor alimentare, interesul public dictează ca alimentele furnizate să nu fie alterate, iar preţurile de vânzare să nu fie arbitrare (altfel spus, să reflecte piaţa).

În cazul televiziunilor de ştiri, interesul public dictează ca ştirile furnizate publicului să nu fie distorsionate, iar politica postului să reflecte binele comun (nu un interes particular anume).

Din punctul de vedere al furnizorului, atât magazinele alimentare, cât şi televiziunile de ştiri sunt afaceri. Însă cadrul lor de derulare nu este arbitrar, el este dinainte fixat de anumite limite naturale: pentru marfa numită aliment e vorba de limitele impuse de sănătatea publică (niciun serviciu alimentar nu va pune pe piaţă alimente alterate); pentru marfa numită ştiri e vorba de limitele impuse de interesul public (niciun serviciu de ştiri nu va furniza publicului informaţii deliberat false ori intenţionat distorsionate).

De aici rezultă că existenţa unei televiziuni NU se justifică NUMAI prin interesul de afaceri al proprietarului ei: întrucât implică satisfacerea unui serviciu public, interesul afacerii private TREBUIE să rămână subordonat interesului public şi satisfăcut numai în funcţie de acesta.

Furnizarea sistematică şi deliberată de informaţii distorsionate ar trebui să fie pedepsită la fel de prompt, prin lege, precum se pedepseşte punerea în vânzare de alimente alterate. Acesta ar fi cadrul normal.
La noi, este exact dimpotrivă. Interesul privat al proprietarului de televiziune primează asupra interesului public, care îi este cu totul subordonat. De aici consecinţa că fiecare televiziune are agenda ei politică proprie. Tot de aici urmează că postul nu se comportă neutru faţă de informaţiile disponibile, ci face pedagogie cu administrarea lor, care e orientată de voinţa de a le controla.

Ştirile nu mai sunt ştiri, ci ilustrări ale politicii postului. Ele sunt folosite pentru a-i ilustra tendinţa, nu pentru a informa publicul. De aici urmarea că nu toate ştirile importante ajung pe post; iar când suprimarea celor care infirmă politica postului nu e posibilă, ele sunt în aşa fel ambalate, încât să pară confirmări ale ei.

Televiziunile noastre nu furnizează nici ştiri, nici comentarii, ci mecanisme de dresare a populaţiei. Dirijor este proprietarul, care hotărăşte agenda; iar în postura de dresori sunt jurnaliştii şi comentatorii, care se achită de sarcina de a implementa în capetele noastre mecanismele pavloviene de dresaj.

Primul dă banii, ultimii îi încasează, publicul e terenul de luptă. Iar profitul proprietarului se măsoară în efectele dresajului. Totul se rezumă la o enormă luptă de manipulare a publicului, care ar trebui în final să aibă drept efect controlul proprietarilor asupra opiniei publice, control reflectat în vot, adică în selecţia guvernanţilor.

Ştirile şi comentariile furnizate de televiziunile acestor proprietari nu slujesc idealul democratic al formării unei opinii publice libere, ci idealul autoritar al formării unei opinii publice manipulate în interesul unei agende politice partizane. Partizane cu ei, nu cu noi.

Până acum am fost serviţi de aceste televiziuni cu informaţii distorsionate, cu informaţii răstălmăcite, cu interpretări tendenţioase, cu comentarii partizane - mai mult sau mai puţin sistematice.

De curând, s-a trecut de la manipularea vădită la manipularea subliminală. Fireşte, sub pretextul bunelor sentimente şi clamând că e vorba de cele mai nobile intenţii. Şi, cum altfel, numai în slujba publicului, care este ostentativ invocat ca actor, deşi este subliminal folosit drept cobai.
Este vorba de campania postului de televiziune Realitatea TV, lansată sub lozinca „Noi vrem respect”. În afara spaţiului publicitar, când te aştepţi mai puţin (dar în momente bine alese!), ecranul se înnegreşte şi, pe acest fond contrastant şi ameninţător, apare un mesaj imperativ şi mobilizator, a cărui idee este că politicienii ne jefuiesc, instituţiile ne batjocoresc, iar poporul are dreptul să pretindă respect. F

ireşte că, în imaginarul unui public educat din şcoala primară cu poezia lui George Coşbuc „Noi vrem pământ”, acest „Noi vrem respect!” are reverberaţii adânci, care cheamă inevitabil în memoria afectivă a cetăţeanului împovărat de nevoi finalul exploziv al poemului: „Să nu dea Dumnezeu cel sfânt, / Să vrem noi sânge, nu pământ! / Când nu vom mai putea răbda, / Când foamea ne va răscula, / Hristoşi să fiţi, nu veţi scăpa / Nici în mormânt!”.

Liderii de sindicat au simţit imediat potenţialul mobilizator al lozincii „Noi vrem respect!” şi l-au folosit fără scrupule în demonstraţia de ieri din Piaţa Victoriei. Nu ştiu dacă lansarea campaniei la Realitatea TV a fost făcută în înţelegere cu sindicatele ori cu forţele politice care speră să poată profita de pe urma marilor mişcări greviste anunţate de acestea.

Nu ştiu, dar ceea ce sare în ochi este că toată operaţiunea seamănă teribil de mult cu o pregătire psihică a maselor în vederea răscoalei, iar identitatea metrică între lozinca „Noi vrem respect” şi versul „Noi vrem pământ!”, care nu poate fi întâmplătoare, induce în mod subliminal în psihicul oamenilor sugestia că noi, azi, aşa lipsiţi de respect cum suntem (din partea instituţiilor statului), ne aflăm într- o situaţie similară ţăranilor care în 1907 cereau pământ.

Sugestia, indusă prin tehnici tipice manipulării subliminale, e copleşitoare. Eu am trei obiecţii. Ca telespectator, pretind de la o televiziune de ştiri să mă ţină la curent cu ce se întâmplă şi protestez împotriva oricărei tentative a vreunui trust de presă de a folosi materialul informativ cu scopul de a mă educa. Refuz să mă las educat de televiziuni.

Ca om, vreau să-mi păstrez libertatea de a gândi şi protestez împotriva încercării oricărui trust de presă de a mă determina, prin sugestii subliminale, să gândesc într-un anumit fel.

În fine, în calitate de cetăţean, pretind respect din partea tuturor televiziunilor, publice ori private: iar acest respect înseamnă încetarea imediată a oricărei încercări de manipulare. Refuz inclusiv manipularea prin bine, în vederea binelui.

luni, 5 octombrie 2009

ficusu' din fereasta cotroceniului

zicea badea aseara, printre altele, ca avea tot debitu' lui verbal atit de admirat de catre emuli, in cele citeva minute in care am remarcat ca si'a scos gitu' din ghips, si intre citeva amenintzari cu bataia (tot asa a ramas, saracu !) la adresa unor persoane misterioase care'l tot zgidareau prin intermediul mobilului personal, ca, desi el, din principiu, n'o sa mearga la votare, si'i sfatuieste si pe emuli sa n'o faca, totusi daca, prin absurd, exista posibilitatea de a'l face pe basescu sa se reapuce de marinarie, atunci el este dispus sa'si calce pe principii, nu ca ar fi prima data, si o sa mearga sa'si introduca buletinu' cu stampila votat chiar si pe casutza din dreptul unui candidat de origine botanica, un ficus, daca am intzeles bine.

nu stiu daca asta a fost o figura de stil, care sa  tzina "in priza" asistentza'i atit de numereoasa, 1,8 % , daca am intzeles bine, 1,8 la suta din nu stiu ce, ca nu pregeta sa se laude de fiecare data cu ei, dindu'le in acelasi timp peste nas unor nebulosi concurentzi ai lui de pe postu' rival, cu care are mereu de impartzit ceva, aseara aveau de impartzit un 0,3 %, desi, daca stai sa te uitzi in gura lor, parca totzi au supt la aceeasi tzitza, tzitza mogulului.

ramine sa vedem daca poporu' vegetal, care sintem, despre care atit de frumos a vorbit zilele trecute prietenu' mitache, ramine sa fie reprezentat, de acu' in colo, de  ficusi, cactusi, zambile, crini, sau alte exponate botanice.

-------------------------------------------------------------

ascult acum, cu stupefactzie, la casti, o reglare de conturi intre un proaspat demisionat din trustu' lu' felix, numitu' costi stiucan, sau cam asa ceva, care'i da o replica lu' badea, ce, probabil, cum o mai facuse si in alte datzi, se luase de baietzii de la gsptv, ca, in intimitate, lu' badea i se spune "pupu", si ca nu intzelege ce'i aia o demisie de onoare, pentru ca n'are asa ceva...

tot stiucan reiteraza asertziunea lui cristoiu precum ca badea, in afara ca sta tolanit pe canapea si'si miroase extaziat transpiratia, pina la intrarea in emisie, mai si sta cu cascutza de la hands free in ureche, si repeta, incontinent, "da sefu", "da sefu"...