Se afișează postările cu eticheta laura cernahoschi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta laura cernahoschi. Afișați toate postările

vineri, 29 octombrie 2010

cum a încasat'o laura de două ori, la supapa(e)

ia uite, dom'le, cum se fac auto-promovarile pent'u noile supape ale inculpatului vintu!
ca omu' ce nu scapa de constiintza propriei vinovatzii atunci cin' face lucruri ce fac B.U.B.A. la cap, si pe care isi promite sie insusi ca n'o sa le mai faca DE MIINE, intri pe platforma supapa consacrata ca vox publika, trimis de diverse linkuri binevoitoare 'ntilnite'n cale in navigarea internautistica zilnica, si dai de un titlu incitant al fatucei laura cernobil (mi'e greu sa'l reproduc numele ezakt) ce'o fo' "deconspirata" anu' trecut c'o fo ceva lucrareatza p'in freun servitchi secretz, deconspirare efectuata tocmai in preajma campagniei 'lectorale, si care si'a luat'o cu asupra de masura din cauza ca p'atunci era pro-basesciana de supapa, iar in zilele noast'e si'o ia, din nou, cu virf si'ndesat, cu toate ca si'a schimbat optziunea politica cu o suta op'zeci de grade (nu se precizeaza ce grade), tot de supapa.
dai sa citesti si, taman cin' itzi dadeai sama c'ai dat de leopardu' dupe gardu, 'ntilnesti alte doo linkuri spre o alta platforma-supapa specializata pe bucalesh, dupa cum imi dau sama.
pentru ca nu stia cum sa intre'n vorba ca sa'si popularizeze, probabil, nou' loc de munca, pe un site cu ceva mai mult trafik, isi scoate de la naftalina neste amintiri personale cu ocazii in care a primit corectzii publice, de'a dreptu' fizice.
compatimesc cu dinsa mai ales pentru a doua 'ntimplare, aia'n care si'a primit citeva palmi p'obraz, dupa o prima, nevinovata, mina pusa pe cur, pentru ca p'asta am reusit s'o deslushesc din scurta aruncatura de ochi pe diagonala.
procedura d'a ma fi trimis fara voia mea p'un nou site ce'si poarta realitatea'n cujet si simtziri, folosindu'se d'un procedeu tecnic necinstit, ma'mpiedica s'o compatimesc pin' la cap/sfirjit...

vineri, 9 iulie 2010

compunere, de serviciu, cernobîla, pentru progres...

http://voxpublica.realitatea.net/media/injurati-realitatea-tv-dar-continuati-sa-va-uitati-47955.html


Televiziunile de ştiri îşi au păcatele lor. Că editorii sunt degrabă vărsători de breaking news sau news alert, asta se ştie, dar e explicabil: România nu e în niciun caz o ţară normală, în care buletinele de ştiri să curgă fără news alerturi. Că televiziunile sar calul uneori, iar este ştiut: difuzarea în buclă a filmuleţului cu Traian Băsescu lovind copilul (nu cu pumnul!) a fost atât de exasperantă încât a avut efectul advers celui scontat.

Nu mai departe de zilele trecute, Antena 3 monta un filmuleţ cu “Băsescu la apă”, cu huiduieli adăugate din montaj, pentru care televiziunea şi-a luat pedeapsa de la CNA.Nici întrebarea pusă de un jurnalist, la inundaţii, lui Traian Băsescu, dacă s-a mai liniştit după ieşirile “nepotrivite” faţă de localnicii din Săuceşti, nu era altceva decât o provocare, într-adevăr. Totuşi, deşi a recunoscut-o ca atare, Traian Băsescu a căzut în capcană şi le-a cerut SPP-iştilor să ia presa din faţa lui.

Televiziunile de ştiri reuşesc, în ciuda a orice, să ofere un lucru remarcabil: să fie live, acolo unde se produce evenimentul. Să le ofere telespectatorilor, în mod nemijlocit, realitatea pură şi nedistorsionată, în direct. Indiferent de comentariile de după, l-aţi văzut pe Traian Băsescu live la inundaţii, i-aţi putut asculta cuvintele şi v-aţi putut lămuri prin propriul filtru de atitudinea sa faţă de sinistraţi. Ar fi fost de preferat doar un montaj la ştirile de seara, aşa cum oferă TVR? Sau ştirile laudative de la B1TV? Cu imaginile alese cu grijă şi ilustrate cu cele mai bune cadre? Nu cred că şi-ar dori cineva aşa ceva. Iar concurenţa dintre Realitatea şi Antena 3, în acest domeniu, al transmisiilor live, este unul din cele mai importante impulsuri pentru progres: cine ajunge primul la locul faptei, cine are cel mai bun unghi de filmare.

Majoritatea străinilor nu înţeleg de ce la noi în ţară există patru sau cinci televiziuni de ştiri (asta numărând şi TVR Info şi N24 şi Vox News). Dar, aşa cum spuneam, suntem o ţară specială, în care news alertul pândeşte după colţ. Dacă Realitatea TV a reuşit să fie pe locul trei la televiziuni generaliste în primul trimestru al anului, asta arată că, deşi mulţi înjură, şi mai mulţi se uită. Şi cred că, deşi mulţi spun că şi-ar dori să se închidă, ar rămâne cu un mare gol în programul de zi cu zi dacă nu ar mai avea cine să transmită spectacolul numit România, live.